Veenendaals dagblad Meer dan kwart van Grieken bleef weg bij stembus Buiten HOLS DONATIN Él J N.P.D. ACHTERUIT IN NEDER-SAKSEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Verplicht „Ja" van kolonels doorkruist Israëlisch vredesplan Politie volgde het spoor Vier mannen op tanker in rook gestikt Buiig weer Papadopoelos bracht stem uit Prinses Irene weer terug uit Gabon Larissa Daniël en Litvinof spoedig voor gerecht Bijna I80Ü nertsen dood door voedselvergiftiging Autodief kwam niet ver Vorster dreigt geestelijken Moelele na gratie teruggekeerd Soekarno wordt verhoord In kostuum naar stembus Slechts 5 procent der stemmen Kernfysicus naar Oost-Duitsland Weer stroomstoring Honden vingen twee dieven YD.P.: Laai kranten regionale zenders exploiteren Brutale dief in warenhuis gepakt Afgeschaft m Onmisbaar onkruid Agnew Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro KRUIPEND Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Ultg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dt., do. en za. 1-10 woorden '1,60, leder woord meer 15 cent. MAANDAG 30 SEPTEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 230 iiiHiiinidiiHiniiiinimniimmiiiiiiiiiiiMiiiiiiniiiiiiiiiiMniiiiiiiiu A Premier George Papadolpoelos krijgt in het stemlokaal zijn stem- briefjes voor de verkiezingen, welke z deze zondag in Griekenland zijn ge- l l houden. ATHENE Met vrijwel algemene stemmen hebben de Griekse kiezers zon dag „ja" gezegd bij het referendum over de nieuwe grondwet, van het kolonels- regime. maar meer dan 25 procent van het kiezerskorps was thuis gebleven, daarmee vervolging riskerend en het bewind een morele nederlaag toebrengend. Volgens de officiële cijfers, stemden van de 4 696 654 geregistreerde kiezers 3 439 859 voor en 171417 tegen. Byron Stamatopoelos, directeur-generaal van het ministerie van Voorlichting, zei dat de Grieken „met overweldigende meerder heid" het bewind van de 49-jarige premier Papadopoelos steunen, die als kolonel in april 1967 de staatsgreep organiseerde. De autoriteiten hebben als verklaring voor het hoge percentage onthoudingen gezegd, dat „sinds 1964 de kiezerslijsten niet zijn herzien, zodat velen die daar op voorkomen zijn geëmigreerd, ver huisd of overleden". De nieuwe grondwet, die de grondwet van 1952 vervangt, wordt onmiddellijk van kracht. Premier Papadopoelos heeft echter bekendgemaakt dat 12 artikelen voor onbepaalde tijd worden opgeschort. Deze artikelen hebben alle betrekking op de burgerlijke vrijheden, zoals on schendbaarheid van het huis en pers vrijheid. Stamatopoelos herinnerde er van nacht aan dat de premier Griekenland heeft vergeleken met een patiënt wiens ene been in het gips zit. „Het Griekse volk heeft bewezen dat de patiënt het goed maakt", aldus Stamatopoelos. Op een vraag over de mogelijkheid van spoedige verkiezingen zei hij: „De pre mier heeft vaak over dit vraagstuk ge sproken en ik geloof niet dat we hem de gelegenheid moeten onthouden ons te verrassen." Onder degenen die hun stem zondag niet uitbrachten waren de oud-premiers Papandreoe en Kanellopoelos. Voor de 80-jarige Papandreoe gold geen stem plicht boven de 70 hoeft men niet te stemmen maar de 66-jarige Kanello poelos kan worden vervolgd. PARIJS Prinses Irene is zondag ochtend in Parijs aangekomen na een verblijf van ruim een week in Gabon, waar zij aan de zijde van haar schoon zuster Cecilia van Bourbon Parma heeft deelgenomen aan het hulpwerk ten behoeve van kinderen uit Biafra. Prinses Irene is even later met haar echtgenoot, prins Carel Hugo die de prinses op het Parijse vliegveld had verwelkomd, naar Madrid doorgereisd. Indertijd misschien zelfs al een paar jaar geleden heb ik er in dit rubriekje mijn bezorgdheid over uitgesproken, dat de vaak prachtige akkeronkruiden, die we wèl graag in onze tuin zien (b.v. klaproos, kamü en korenbloem) vrijwel geheel ver dwenen zijn, daar zij licht, water en voedingstoffen aan het graan zouden ontnemen. Zó concurrentieziek kan een boer wezen, maar hij weet niet zoals ik toen eveneens aanvoerde dat die onkruiden juist de bodem verrijken met stoffen, die van nut zijn voor onze cultuurgewassen. Deze zorgvuldig geweerde kruiden vormen aldus de Duitse natuurhistoricus Smolik „niet alleen een lieflijke en kleurige tooi van de velden, maar zijn ware vrienden van onze graanplan- ten Ik zou hierop wellicht nooit weer zijn teruggekomen, ware het niet, dat een gerenommeerd deskundige (prof. dr. H. C. D. de Wit van het Labora torium voor Plantensystematiek en -geografie der Landbouw Hogeschool) in een driedelig standaardwerk „De wereld der planten" deze leer even eens blijkt aan te hangen: „De ge moderniseerde graanbouw is erin ge slaagd, de onkruiden vrijwel uit de korenvelden te bannen, maar al te verheugd behoeven wij hierover niet te zijn, want uit onderzoek is ge bleken, dat brood, bereid uit meel, waarin de zadpn van de onkruiden waren meegemalen en -gebakken, smakelijker en beter verteerbaar is dan het baksel, dat fabrieken in hoog geciviliseerde landen op basis van het zg. gereinigde meel plegen te ver strekken. Of het agrarisch milieu er ooit van doordrongen zal worden, meen ik vooralsnog te moeten be twijfelen. 30 sept. '68 A. B. WIGMAN MOSKOU Begin oktober begint in Moskou een proces tegen Larissa Da niël, Pavel Litvinof en drie anderen, die op 25 augustus op het Rode Plein probeerden te betogen tegen de mili taire actie tegen Tsjecho-Slowakije. Dit is zondag van doorgaans welinge lichte zjjde in de Sovjet-hoofdstad vernomen, 't Is niet bekend of er pu bliek zal worden toegelaten tot de rechtszaal. Larisse Daniël is de vrouw van de schrijver Joeri Daniël, die op 14 fe bruari tot vijf jaar werd veroordeeld wegens het publiceren van werk dat als schadelijk voor de Sovjet-Unie werd geoordeeld. Pavel Litvinof is een kleinzoon van de vroegere Sovjet-mi nister van Buitenlandse Zaken. Met hen zullen de dichter Vadim Deloney, een taalkundige en een arbeider te recht staan. Twee anderen die ook op 25 augustus werden aangehouden, zijn inmiddels in vrijheid gesteld. Me vrouw Nathalie Gorbanosvskaja werd al kort na haar arrestatie vrijgelaten. Voor de kunstcriticus Victor Heim- berg kwam de vrijlating pas enkele dagen geleden. ADVERTENTIE verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak NEER De nertsenfokker G. Thee- len uit het Zuidlimburgse dorp Neer heeft in het weekeinde bijna alle 1800 nertsen verloren. Zaterdagmiddag kwam hij tot de ont dekking dat een groot gedeelte van de dieren dood in de hokken lag. Zondag morgen waren er van de 1800 nog slechts ongeveer 30 in leven. Voedsel vergiftiging is waarschijnlijk de oor zaak van deze sterfte. Voor de eige naar, die niet verzekerd is, betekend het een strop van meer dan 150.000 gul den. Een van de eerste gevolgen van de nieuwe grondwet zal zijn dat het jaar lijkse pensioen van 100.000 dollar aan de koningin-moeder wordt afgeschaft. De jaarlijkse toelage voor Constantijn van 580.000 dollar blijft gehandhaafd, ook al bevindt hij zich nog steeds in balling schap in Rome. De grondwet maakt de terugkeer van Constantijn mogelijk. Bepaald wordt dat bij een vacature op de troon een nieuwe koning door het toekomstige parlement en speciale „vertegenwoordi gers" zal worden gekozen. In Athene heeft, volgens de voorlopi ge uitslag, ongeveer 70 procent van de kiesgerechtigden voor en 30 procent te gen de grondwet gestemd. De nieuwe grondwet is niet meer dan een stap op de weg naar de terugkeer naar een parlementair stelsel. De volgende stap zal moeten bestaan uit algemene ver kiezingen voor een parlement. De da tum voor dergelijke verkiezingen is ech ter nog niet vastgesteld. Intussen blijft de staat van beleg en de perscensuur in Griekenland gehandhaafd. Bovendien zullen 2100 „linkse elementen" gevan gen blijven op twee eilanden in de Aegeïsche zee. Tenminste 12 vroegere afgevaardigden of politici behouden hun huisarrest. De republikeinse kandidaat voor het vice-presidentschap, Spiro T. Agnew, heeft verklaard van mening te zijn dat de Verenigde Staten de militaire juncta behoren te steunen, die verleden jaar de burgerregering in Griekenland heeft afgezet. „Deze militaire regering heeft heel wat gedaan om de communistische dreiging in Griekenland te stabilise ren", zo verklaarde hij vrijdag tijdens een lunch in de nationale persclub te Washington. Agnew is de zoon van een Griekse immigrant. UTRECHT De Utrechtse politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag de 21-jarige Duitser Hubert W. uit Oelde aangehouden. De jongeman had tevoren in de Beethovenlaan een auto gestolen. Het toeval wilde echter dat de zoon van de eigenaar van deze auto de wagen hoorde starten. Hij waar schuwde direct zijn buurman, die bri gadier van politie is. Deze alarmeerde het hele mobiele politieapparaat. Kort daarna werd W. op de Vondellaan klem gereden. JOHANNESBURG Premier Baltha zar Vorster van Zuid-Afrika heeft vrij dag voor de tweede maal in een week de geestelijken die zich tegen de apart heidspolitiek verzetten, gewaarschuwd zich niet „in de politiek" te mengen. „Ik wil tegen hen zeggen: stop er mee. Het gewaad dat u draagt biedt u geen bescherming in Zuid-Afrika", zo zei hij op een bijeenkomst in Brak- pan. Vorige week heeft een theologische commissie van de Zuidafrikaanse raad van kerken, de apartheidspolitiek een vals geloof genoemd, dat in strijd is met het christelijk geloof. In de raad hebben wel de rooms-ka- tholieke. Anglicaanse, presbyteriaanse en methodistische kerk zitting, maar niet de Nederduits hervormde en ge reformeerde kerk, die het apartheids- beleid actief steunen, en waarvan een broer van Vorster, ds. Jacobus Vor ster, leider is. NEW YORK De Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken, Abba Eban is zondag in New York aangekomen, naar verluidt, met een nieuw vredes plan voor het Midden-Oosten. Eban zal vanmiddag worden ontvangen door de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken Dean Rusk, die later op de dag in New York wordt verwacht. Van diplomatieke zijde wordt verno men, dat Eban onderweg aan rege ringsfunctionarissen in Rome, Parijs en Londen het nieuwe grote vredes plan heeft uiteengezet. Verwacht wordt, dat Eban het plan zal ontvouwen tijdens het algemene de bat van de vergadering van de V. N. Het is de bedoeling, dat het plan be sproken zal worden tijdens afzonderlij ke Israëlische en Arabische besprekin gen met Gunnar Jarring, de speciale afgezant van de V.N. voor het Midden- Oosten. Het debat begint woensdag. Eban zal ofwel donderdag of de dinsdag daarop spreken. KINSJASA Pierre Moelele, de lei der van de opstandige beweging, waar door in 1963 en 1964 in Kongo naar schatting 8.600 Kongolezen en 600 blan ken om het leven zijn gekomen, is zon dag als vrij man in Kinsjasa terugge keerd, nadat president Moboetoe hem vorige maand gratie had verleend. De 39-jarige Moelele, dk? o- mager en moe uitzag, vertelde ui unds de nederlaag van de opstanatlingen in 1964, in het oerwoud van de provincie Kwiloe was gebleven. Vandaar was hij twee weken geleden naar' Brazzaville gegaan om contact op te nemen met de regering in Kinsjasa. DJAKARTA Oud-president Soe karno wordt verhoord door de Indone sische veiligheidsdienst. President Su harto heeft dit zaterdag gezegd nadat hij in Djakarta drie nieuwe ambassa deurs had geïnstalleerd. HQ weigerde te zeggen waarop het onderzoek zich richt. Soekarno werd in maart vorig jaar door het Indonesische Volkscongres ontheven van zijn presidentiële be voegdheden als gevolg van zijn hou ding tijdens de communistische staats greep, nu precies drie jaar geleden. Na zijn afzetting werd hem verboden zich met politiek te bemoeien. Volgens sommige berichten in Djakarta zou de oud-president van uit zijn bungalow bij Boger (Buitenzorg) in contact hebben gestaan met ondergrondse communis tische groeperingen. Tegenstanders van Soekarno hebben na zijn afzetting voortdurend aange drongen op een proces tegen hem we gens zijn aandeel in de staatsgreep. Suharto heeft dit altijd tegengehouden onder meer door te wijzen op de slech te gezondheid van de nu 68-jarige oud president. Tijdens de verkiezingen in de Duitse deelstaat Neder-Saksen I kwamen deze inwoners van de stad Bückeburg in traditioneel kostuum I aan de stembus. HANNOVER Het is de uiterst rechtse „Nationaldemokratische Par tei Deutschlands" (NPD) zondag bij de gemeenteraadsverkiezingen in de West- duitse deelstaat Neder-Saksen niet ge lukt een grote doorbaak te forceren. De NPD kreeg 5,2 procent van het aan tal uitgebrachte stemmen en komt met in totaal 117 afgevaardigden in de ver schillende gemeenteraden. De sociaaldemocraten bleven in een nek aan nek race met de christende mocraten de grootste partij. De socia listen behaalden 41.7 pet (tegenóver 43.2 pet. bij de verkiezingen van '64) en de christendemocraten 38.9 pet (37.5). De vrije democraten hebben met 9.2 pet een even groot percentage van het stemmental als in 1964. De NPD van Von Thadden deed in 1964 nog niet mee aan de gemeente raadsverkiezingen, maar behaalde vo rig jaar bij de verkiezingen voor de landdag, zeven procent van de stem men. De belangstelling voor de verkiezin gen van zondag was groter dan in '64. Gisteren nam 76.9 pet. van de, stem gerechtigden deel tegen 74.8 pet. vier jaar geleden. De mening in Neder-Saksen was zon dagavond, dat de 4.7 min stemgerech tigden tussen Elbe en de Nederland se grens een verdere opmars van de NPD hebben tegengehouden. In geen van de 3880 gemeenten en 75 steden van Neder-Saksen zal een sterke NPD- fractie in de gemeenteraad zitting heb ben. De achteruitgang van de NPD is in politieke kringen in de Bondsrepu bliek met voldoening ontvangen. Men meent dat de partij over haar hoogte punt is en dat zou de politici in Bonn vooral welkom zijn. met het oog op be schuldigingen uit Oost-Europa van een herleving van het nazisme. Er was al aangedrongen op een verbod van de NPD en minister van Binnenlandse Za ken Ernst Benda heeft een onderzoek laten instellen naar de mogelijkheden daartoe. NPD-leider Adolf von Thadden toon de zich vannacht niet ontevreden over de uitslag. „In het licht van de terro ristische propaganda is de partij niet Verzoeke voor I oktober 12.35 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 4e kw. 1968 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie. FRANKFORT Een Oostduitse na tuurkundige die in 1962 naar de Bonds republiek was uitgeweken, blijkt naar zijn vaderland te zijn teruggekeerd. Het is de 32-jarige dr. Klaus Breuer, die na zijn opleiding in Oost-Duitsland als kernfysicus verbonden was aan het kerninstituut van de universiteit van Frankfort. In augustus vertrok hij met zijn vrouw en 5-jarig kind voor vakantie naar Denemarken, maar keerde niet terug. Volgens het Westduitse blad „Bild am Sonntag" hebben vrienden van hem uit Oost-Berlijn een kaart ge kregen, waarop dr. Breuer spreekt van een „definitief en onherroepelijk be sluit" om in Oost Duitsland te blijven. Prof. Schopper bij wie dr. Breuer assistent was, zei dat deze geen gehei men kan hebben meegenomen, omdat het betrokken instituut zich niet met ge heime projecten bezig houdt. NEW YORK Als gevolg van een stroomstoring heeft de bevolking van een groot deel van de staat New York en enkele aangrenzende gebieden van Pennsylvania en New Jersey zon dag 40 minuten in het donker gezeten. UTRECHT Een student heeft het afgelopen weekeinde zonder dat hy het wist spoorzoekertje gespeeld met twee Utrechtse politieagenten. De 20-jarige H.M.D. uit Utrecht had, na nogal flink aan Bacchus te hebben geofferd, 's och tends op z(jn waggelende weg naar huis een ruit van een bloemenkiosk ingesla gen. Surveillerende agenten troffen enkele uren later de schervan aan en gingen op zoek naar de dader. Ze konden gemakkelijk een vers bloedspoor volgen, dat zo nu en dan onderbroken uiteindelijk eindigde in een straat enkele kilometers van de bloemenkiosk verwijderd. Spatjes op de deurknop van de woning duidden er op dat hier de dader verbleef. Een bebloede trapleuning wees tenslotte nog de weg naar de kamer waar de agenten de bewuste student aantroffen. HQ keek, al dus de politie, wezenloos voor zich uit en zQn rechterhand bloedde flink. De agenten legden snel een noodverband, maar toen zQ vragen stelden over de ge sneuvelde ruit, wist de student zich daarvan niets meer te herinneren. Hij be loofde echter de schade te vergoeden. Onbeduidend brandje had catastrofale gevolgen SCHIEDAM Een onbetekenend brandje heeft gistermorgen vroeg in Schiedam aan boord van een Pana- mees kraanschip vier levens geëist. Een smeulend vuurtje in de kleine eetzaal van het grote werkschip, am per een nevelstraal van de Sehiedam- se brandweer waard, veroorzaakte zo veel rook dat drie opvarenden in hun slaap stikten. Het vierde slachtoffer stikte terwijl hij onder de douche stond. Een vijfde man werd ternauwernood gered. De doden waren de 38-jarige mede eigenaar van het schip, Mario Lemes- si, en de civiele ingenieur Georgio Ta- rasconi (32) beiden Italianen en twee Amerikaanse boordeskundigen, Gildon Chauvin (37) en Erling Nielsen (22). De 55-jarige Italiaanse ziekenverpleger R. Grodona ligt nog in het ziekenhuis. Te blussen viel er voor de brand weer weinig of niets. Maar een uur lang vochten steeds weer verse ploe gen van acht brandweerlieden zich met maskers en eikaars hand vasthoudend, door het onbekende gangenstelsel, dat dik van de rook stond. Elke hut, elk toi let en elke douchecel zochten zij, krui pend op de vloer op de tast af. De rook veroorzaakte paniek onder de ongeveer tachtig mannen, voorna melijk Italianen, die aan boord waren. Zij sloegen alarm, rolden nog een slang uit en grepen schuimblussers, maar uiteindelijk renden zij voor hun leven, zonder het minuscule brandje aan te pakken. Het schip, de PM 24, is de helft van een omgebouwd tankschip, waarop de werf Gusto later de grootste drijvende kraan ter wereld bouwde. Het schip lag bij Gusto om te worden verbouwd. UTRECHT De 22-jarige monteur H. L. en de 21-jarige schilder H. B. F., belden uit Utrecht, die zaterdagnacht bij een dansinstituut in Utrecht hadden ingebroken, kwamen met hun buit een geldkist met ruim 800 gulden niet verder dan het dak van een wo ning daar vlak achter. Twee honden van de hier wonende aannemer F. van Arkel hoorden lawaai en begonnen te blaffen. De heer Van Arkel ging met de dieren poolshoogte nemen en zag de beide inbrekers op zijn dak. Terwijl de twee honden de dieven in bedwang hielden, waarschuwde de aannemer de politie, die hen snel inrekende. ontevreden ove: uitslag", zei hij. AMSTERDAM Het bestuur van de Vereniging De Nederlandse Dag bladpers heeft in een brief aan B. en W. van Amsterdam te kennen gege ven van mening te zijn dat regionale tv-zenders het best kunnen worden ge ëxploiteerd door de dagbladen omdat a) de financiële nadelen voor de dag bladen dan zoveel mogelijk beperkt blijven, b) alleen de dagbladen over een geschikt exploitatie-apparaat be schikken. Het NDP-bestuur is bereid in te gaan op de uitnodiging van B. en W. van de hoofdstad een vertegenwoordiger af te vaardigen naar het voorlopig stich tingsbestuur dat zal streven naar op richting en exploitatie van een regio nale tv- en radio-omroep in Amster dam, maar acht het van groter bete kenis dat de Amsterdamse dagbladen een zeer belangrijke rol kunnen spe len bij de uitzendingen van een derge lijke omroep. Voorts wijst het NDP- bestuur er met nadruk op dat uitzen ding van lokale reclame-boodschappen de reclame-inkomsten van de lokale bladen ernstig afbreuk zal doen. ROTTERDAM De Rotterdamse recherche heeft zaterdag de 35-jarige los-werkman V. E. W. uit de Maasstad gearresteerd, die hoogst koelbloedig in de Hema een kassa probeerde te lich ten. Terwijl er volop publiek in het wa renhuis was, draaide de man, toen een caissière even niet keer, aan de zwen gel van de kassa. Juist toen hij het pa- pergeld uit de kassa in zijn zak wilde steken, werd hij gesnapt. Tegenover de politie verklaarde de caissière later, dat W. dezelfde man was die ruim een maand geleden in de Hema op dezelfde wijze een kassa probeerde te legen. De poging lukte doen wel en de man ver dween met bijna 1000,-. Tussen een lagedrukgebied, bij IJs land en een gebied met hoge baro meterstanden bij de Azoren staat een westelijke luchtstroming, waarin storingen van de oceaan naar West- Europa trekken. Een dergelijke sto ring trok zondag over onze omgeving naar Duitsland en bracht op de meeste plaatsen langdurige regen. Hier en daar werd ook onweer ge meld. Een volgende storing drong, verge zeld van regen maandagmorgen over de Britse eilanden snel naar het oos ten op en zal in de avond of van nacht ons land passeren. Achter dit regengebied breidt dins dag een zwakke rug van hoge lucht druk zich over onze omgeving uit. Daarin worden naast opklaringen, plaatselijk ook enkele buien ver wacht.

De Vallei | 1968 | | pagina 1