Veenendaals dagblad Bereid bombardemeni op Nte staken Buiten INVALSHOEK ZOND-5 WAS TE GROOT Westelijke journalisten moeten uit Praag HERM0CEL MATRASSEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Flatgebouw in Peru ingestort Havenstaking in V.S. Abi Nathan heeft hoop op opneming Biafraantjes in Nederlandse ziekenhuizen Plaatselijk regen Johnson pleit voor meer hulp Verlof in Djakarta ingetrokken Treinramp in Griekenland: 34 doden Mao bij parade in Peking Brandstichting bij Priba Antwerpen 's-Heerenbergse arts weigert gewonde te helpen Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro MAN STAK NA TWIST KENNIS DOOD MET BRIEFOPENER 7TTT1 De tiende maand j JOHNSON ACHTER Britse vorstin vraagt foto's Paris Match niet te publiceren Amerikanen zijn van mening: VREDESPILOÜT WAS EVEIS OP SCHIPHOL „AFSCHUWELIJK" Geen ziekenfondskaart en geen geld HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, Ieder woord meer 15 cent. DINSDAG I OKTOBER I968 - 42e JAARGANG no. 231 HUMPHREY VALT JOHNSON AF SALT LAKE CITY Hubert H. Humphrey, de democratische kandidaat voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen, heeft gezegd dat hij bereid zou zijn de bombardementen op Noord-Vietnam te stoppen, als hij tot president wordt gekozen. Hiermee wijkt hij af van de politiek van de regering-Johnson. In een redevoering van een half uur over de Amerikaanse buitenlandse politiek, zei Humphrey, dat Nooj-d-Viëtrtam heeft beloofd om onmiddellijk „in goed ver trouwen onderhandelingen te beginnen, als w(j de huidige beperkte bombarde menten op het Noorden stopzetten." Humphrey zei dat hjj als president „bereid zou zijn om de bombardementen op het noorden te stoppen, als een aanvaardbaar risico voor de vrede, omdat ik geloof dat dit zou kunnen leiden tot succes b(j de onderhandelingen en een kor tere oorlog." „Daarom", aldus Humphrey, „zou dit de-beste bescherming voor onze soldaten tün". Humphrey zei verder, dat hij bij het nemen van dat risico veel belang zou hechten aan bewijzen voor de bereid heid van de communisten om de gede militariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Viëtnam weer te herstellen. Als Hanoi te kwader trouw zou blij ken te zijn, zou Humphrey zich het recht voorbehouden de bombardemen ten te hervatten. Humphrey vertelde, dat hij een uit zending van een half uur voor de tele visie betaalde, om de kiezers „mijn verhaal te vertellen, niet onderbroken door protesterende en betogende men sen." HUBERT HUMPHREY WASHINGTON. President J«uu4<son heeft er maandag bij de ontwikkelde landen op aangedrongen weerstand te bieden aan de verleiding om hun hulp aan de minder bedeelde landen te ver minderen. „Dit zou het tragische einde zijn van twee decennia inspanning, van vallen en opstaan, welke naar ik vind over het geheel een prachtige prestatie is geworden", zei de president. Het was een verrassing dat Johnson verscheen als spreker op de openings zitting van de gecombineerde jaarver gadering van het Internationale Mone taire Fonds en de Wereldbank. „Wij kunnen eenvoudig niet de rug toedraaien aan de meerderheid van on ze medemensen", aldus de president. Hij achtte het mogelijk door verstandi ge samenwerking het wereldinkomen in de komende vijf jaar met vijf procent te doen stijgen. Als alternatief noemde hij de vooruitgang over te laten aan krachten welke niet goed in de hand te houden zijn met het waarschijnlijk ge volg dat de groei zou dalen tot drie pet. E TJandaag treedt oktober aan en het is, of we met hem pas echt de 5 j herfst binnengaan; september verwees j nog naar de zomer, doch het kien- rende blad, de vallende vruchten, de l verdwijnende bloemenfleur en het neerritselende lover duiden met na- druk op de korpst van de winter. Niettemin is deze maand mij dierbaar door zijn pittige sfeer, de geur van het bos, het rijke palet der lovers en de l verscheidenheid van bes, bottel en E bolster, die de activiteit van pels, E E wiek en sneb stimuleren. In hard i E staccato vallen de eikels door de tak- ken en worden door de bosduiven, het j rode en zwarte grofwild opgelezen E onder de bomen. In de kronen plukken E en trekken eekhoorns en vlaamse gaaien; op een stille najaarsmorgen zullen deze werkers u niet ontgaan, evenmin trouwens de klever, de mees- jes en de bosmuis onder de beuken. De meeste zwaluwen en andere trek- j vogels zitten al in het verre winter- kwartierde oude, nu wel helemaal vergeten A. Bogaers dichtte over zo'n reizigster zie, ze is behouden! Daar strijkt ze in 't land der palmen neer." E Boeren zaaien de eerste vroege rogge E en soms zien we dit nog tot eind ok- tober voortduren. Eertijds deed men l dat „bij twee-lichten", dus hij afgaan- E de maan. Bloeiende spurrie zien we E nauwelijks meer, doch soms kan ik mij haar citronel-geur nog voor de geest halen. Vooral over de Geld. Achterhoek trekken de kraanvogels, E d.i. omtrent het z.g. aardappelzomer- i tje, er klinken schoten over de leeg j wordende akkers, want op de lste opent de hazejacht en als we langs de boeretuintjes gaan, staat er nog 5 slechts wat nabloei van vuurpijlen, tijlozen, gulden roede, zonnebloemen en hemelsleutels. Geniet van elk der laatste mooie dagen, want ze korten S in deze maand met twee uur, n.l. van S 18.18 tot 17.14. 't Gaat gauw! I J okt. '68 A. B. WIGMAN lafMMiaaHmiMHiiiiHMii Humphrey wees erop, dat president Johnson tot 20 januari het president schap blijft bekleden en dat hij tot dat moment de autoriteit heeft om beslis singen in Viëtnam te nemen. Humphrey zei verder dat hij de pre sident had gesteund bij zijn beslissin gen over Viëtnam, maar, zo zei hij, over 112 dagen zou er een nieuwe pre sident zijn en nieuwe adviseurs en „de politiek van morgen hoeft niet beperkt te worden, door de politiek van giste ren." Het Amerikaanse volk, aldus Hum phrey, heeft het recht te weten, wat hij zou doen en wat hij niet zou doen, als hij president wordt. Hij zou de Amerikaanse troepen niet eenzijdig terugtrekken. Dat zou vol gens hem „een open uitnodiging zijn tot nog meer geweld, agressie en insta biliteit." Noch zou hij „de male van geweld in het noorddïi i>i het «.*iden doen toe nemen. Wij moeten trachten te de-es- caleren." Humphrey gaf een overzicht van wat hij verder zou doen, buiten zijn bereid heid de bombardementen te stoppen: Hij zal trachten „de oorlog te de- Amerikaniseren", door onderhandelin gen met de regering van Zuid-Viëtnam die moeten bepalen, in hoeveel tijd de Amerikaanse troepen kunnen worden verminderd. Hij zal opnieuw een staakt-het-vu- ren voorstellen, onder supervisie van de Verenigde Naties of een ander in ternationaal lichaam. Verder zal hij voorstellen alle buitenlandse troepen uit Zuid-Viëtnam terug te trekken. Humphrey ligt bij de publieke opinie peilingen achter bij zijn republikeinse tegenstander Richard M. Nixon en en kele van de adviseurs van Humphrey hebben er bij hem op aan gedrongen, om een dramatisch gebaar te maken, waardoor hij gescheiden wordt van de oorlogspolitiek die zijn partij verdeeld. Humphrey wees er op dat oud-presi dent Truman in 1948 er ook niet best af kwam bij de uitslagen van opinie onderzoeken, maar dat hij Thomas De wey toch versloeg. In Washington weigerde het witte huis commentaar te leveren op Hum phrey's verandering van politiek. LONDEN Koningin Elizabeth II heeft de Britse pers verzocht, niet over te gaan tot de publikatie van „persoonlijke en intieme foto's" die een dezer dagen in „Paris Match" zullen worden afgedrukt, aldus heeft Buckingham Palace vandaag bekend gemaakt. Op enkele van die foto's zal de konin gin te zien zijn in bed liggend na de geboorte van prins Edward in 1964. Zij lacht en houdt de baby in de ar men, terwijl andere leden van de ko ninklijke familie in bewondering naast het bed staan. „De koningin heeft dit verzoek tot de hoofdredacties gericht, omdat zij van oordeel is, dat de foto's vanwege hun zeer persoonlijke en intieme aard niet in ons land behoren te worden gepu bliceerd", aldus een woordvoerder voor Buckingham Palace. „Niemand in het paleis heeft er een idee van hoe het Franse tijdschrift er de hand op heeft weten te leggen". Het wordt mogelijk geacht dat de foto's door leden van de koninkljiek familie werden gemaakt en behoorden tot het privé foto-album van de koningin. In hofkringen wordt het ondenkbaar ge acht, dat een beroepsfotograaf aan wezig kan zijn geweest bij dergelijke intieme familietaferelen. Het verzoeken om de foto's niet te pu bliceren is niet bindend. Wel wordt verwacht dat de hoofdredacteuren er zich bij wijze van hoffelijkheid aan zullen houden. - TÊÊÊÊKÊÊtm WASHINGTON Indien de Zond-5 bemand was geweest zouden de Inzitten den maar een zeer kleine overlevingskans hebben gehad. Dat is de overtuiging van Amerikaanse ruimtevaartdeskundigen die het nieuwe hebben bestudeerd uit de Sovjet-Unie over de terugkeer naar de aarde van deze ruimtesonde na een tocht achter de maan om. De Zond-5, aldus een communiqué hierover van de Amerikaanse voorlich tingsdienst, keerde onder een zo grote hoek in de dampkring terug, dat de ruimtesonde aan veel te grote wrij- vingshitte werd blootgesteld. Een an der gevolg was de te snelle deceleratie, die voor inzittenden levensgevaarlijk zou zijn geweest. De Zond-5 keerde bijna onder een hoek van negentig graden in de damp kring terug, aldus deze experts, en kwam zeker 3000 tot 4000 mijlen van de voorgenomen landingsplaats terecht. De voornaamste conclusie van de ex perts was: Als de Sovjet-Unie de te rugkeer naar de aarde van een van de maan komend bemanbaar ruimtevoer tuig heeft willen nabootsen, is de tocht van de Zond-5 een mislukking geweest. DJAKARTA Generaal-majoor Amir Moachmoed, militair commandant van het garnizoen te Djakarta, heeft, op de derde verjaardag van de mislukte staatsgreep van 1965, alle verloven van de troepen in de hoofdstad ingetrokken De order die geldt tot 6 oktober, is in verband met communistische activitei ten in Djakarta uitgegeven ter verzeke ring van de veiligheid. NEW YORK De vakvereniging van havenarbeiders heeft haar leden in de havens langs de kust van de Atlan tische Oceaan en de Golf van Mixico gelast het werk stil te leggen. De sta king zal duren totdat de regering een stakingsverbod krachtens de wet van Taft-Hartley heeft verkregen. President Johnson heeft maandag avond stappen genomen om gebruik te maken van deze wet door toepassing van de bepaling, dat een staking afge last kan worden voor een afkoelingspe riode van 80 dagen. De havenarbeiders eisen een uurloon van 4 dollar (nu 3,62) voor het eerste jaar van een nieuw tweejarig contract en een stijging tot 4,25 voor het twee de jaar. Men is het voorts niet eens kunnen worden over pensioenen en een garantie dat tenminste 2080 uur per jaar gewerkt zal kunnen worden in plaats van 16.00 uur. De Taft-Hartley-wet is de afgelopen 21 jaar zeven maal toegepast om een staking van de havenarbeiders te voor komen. Het vertrek van vele passagiers- en vrachtschepen was vervroegd om ver tragingen te voorkomen. PERU. Het moge onwaarschijnlijk klinken, maar niemand liep enig letsel op, toen dit flatgebouw van 48 woningen in Peru instortte. De oplossing ligt in het feit, dat het hier gaat om een flatgebouw met vakantiewoningen, die op het mo ment van de instorting net niet bezet waren. KORINTHE (Griekenland) Red dingsploegen van leger en politie door zoeken de wrakstukken van de twee treinen die bij Korinthe met elkaar in botsing zijn gekomen. Volgens de poli tie zijn er 34 doden en 150 gewonden. Van velen der gewonden is de toe stand kritiek. Het ongeluk is maandagavond ge beurd, toen een van de treinen op 55 km van de Peloponnesische stad Ko rinthe plotseling tot stilstand kwam omdat een meisje per ongeluk aan de noodrem had getrokken. De trein stop te en de kort daarachter rijdende trein reed op de eerste in. Beide treinen za ten vol reizigers, die naar huis waren geweest om zondag in hun kiesdistric ten te kunnen stemmen. FRANKFORT De Tsjecho-Slowaakse regering heeft een aantal weste lijke correspondenten in Tsjecho-Slowakije te verstaan gegeven, dat hun visa niet zullen worden verlengd, zodat zij het land zullen moeten verlaten. SCHIPHOL Gisteren is de Israëlische „Vredespiloot", Abi Nathan, op door reis van New York naar Sao Tomé, even in ons land geweest. Hü maakte de reis van New York naar Schiphol in een DC-8, die 27 ton voedsel en medieünen be stemd voor Biafra aan boord had. „Ik heb deze goederen, ter waarde van 250.000 dollar, met behulp van de Jood se liefdadigheidsinstelling in New York, B'Nai Brith, in nog geen 48 uur by el kaar gekregen", aldus Nathan. Volgende week gaat er weer 'n vlieg tuig van de VS naar Sao Tomé, dan met voor 150.000 dollar goederen aan boord. Op Schiphol zijn de goederen overge laden in een Boeing vrachtvliegtuig van Transavia Holland, dat gisteravond om 10.00 uur naar Sao Tomé vertrok. Volgende week gaat Nathan van Sao Tomé naar New York via Amsterdam en hij neemt dan 50 Biafraanse patiën tjes mee naar Amerika. Hij hoopt, te vens in Nederlandse ziekenhuizen een aantal Biafraanse kinderen te kunnen laten opnemen. „Ik reken er op dat de Amerikaanse en Nederlandse officiële autoriteiten er mee akkoord gaan, temeer daar het be slist niet de bedoeling is dat deze kin deren allen wezen voorgoed blij ven. Ze komen alleen maar voor medi sche behandeling en als de oorlog in Biafra is afgelopen gaan ze weer terug. Biafra weigert trouwens de kinderen te laten adopteren", aldus de heer Nathan. Prinses Irene heeft maandag in haar woning in Madrid haar ervaringen on der de uit Biafra naar Gabon gevluch te kinderen beschreven. De toestanden die zij daar aantrof waren „afschuwe lijk", zei ze. In Gabon zyn ongeveer 10.000 Biafraanse vluchtelingen, waar van verscheidenen stervende z(jn. Prinses Irene zei gewerkt te hebben voor de Maltezer Ridders, een rooms- katholieke liefdadige orde. In de kerk, waarin ze had gewerkt, waren 800 zie ke kinderen ondergebracht. De prinses hielp mee aan de verzorging van de kinderen. HONGKONG Op. het Tien an Men (hemelse vrede)-plein in de Chinese hoofdstad Peking is vandaag een massa betoging gehouden ter gelegenheid van de nationale feestdag, die onder meer werd bijgewoond door partijvoorzitter Mao Tse-toeng en minister van Defen sie Lin-Piao. Mao werd stormachtig toe gejuicht toen hij het podium betrad. Na een toespraak van Lin Piao, die onder meer zei dat „alle successen wa ren bereikt door de instructies van Mao Tse-toeng op te volgen", begon een parade. De parade werd geopend door een groep mensen met een gigan tisch beeld van kunststof Mao voor stellend. BRUSSEL. Een brand die zaterdag ochtend vroeg aanzienlijke schade ver oorzaakte in het Priba-warenhuis te Antwerpen, blijkt het gevolg te zijn van brandstichting. Een 32-jarig personeelslid heeft maandag bekend, dat hij zich 's nachts in het warenhuis had laten insluiten, met de bedoeling de kluis te kraken. Toen dit laatste hem niet gelukte, had hij de brand gesticht om sporen van zijn pogingen uit te wissen. De man was maandagmiddag aange houden, nadat bij een onderzoek van de politie verdenking op hem was ge vallen en bekende na korte tijd. Prinses Irene met enkele van haar beschermelingen in Gabon, Een van dc correspondenten, die hierdoor getroffen wordtJ is de 32 jaar oude Peter Rehak van Associated Press die in Bratislava werd geboren, maar thans een Canadees staatsburger is. Rehak spreekt de taal van zijn moeder land vlot. In april van dit jaar heropen de hij het bureau van Associated Press in Praag. Na zijn vertrek uit de Tsje- choslowaakse hoofdstad krijgt hij een andere taak. Rehak was de man, die het nieuws van de inval van de troepen van het Warschau-pact in Tsjecho-Slowakije het eerst wereldkundig maakte. Het bureau van Associated Press in Praag staat thans onder leiding van Eugène Kramer, die tot voor kort in Polen en West-Duitsland gestationeerd was. Te Praag hebben Tsjechoslowaakse zegslieden verklaard, dat besloten was het grote aantal buitenlandse corres pondenten in te krimpen en om 't Wes telijke journalisten moeilijker te maken het land binnen te komen. Tot dusver re waren visumverlengingen een een voudige formaliteit, waarvoor de hotels zorgden. 's-HEERENBERG Omdat h(j geen ziekenfondskaart bij zich had en ook het bedrag voor de behandeling (acht gulden) niet vooruit kon betalen heeft een huisarts in 's-Heerenberg geweigerd een gewonde man te behandelen. De 21-jarige slager Herbert van der Laarse uit Emmerich had tijdens het werk met een mes zijn hand verwond. Een collega bracht hem naar de dokter waar hij van de vrouw van de arts te horen kreeg dat hij niet kon worden ge holpen omdat hij noch zijn collega de acht gulden voor de behandeling bij zich had. De heer Van der Laarse werd toen naar Emmerich gebracht, waar de wond gehecht en verbonden werd. Het bedrijf waar de slager werkt raadpleegde het ziekenfonds over deze zaak en kreeg te horen dat de betreffen de arts inderdaad het recht had zo te handelen. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP" Thans zalen tot 200 personen. 1 HAAKSBERGEN Een leeuw van het circus Boltini heeft gistermorgen in Haaksbergen een jonge beer een poot afgerukt. De beer, die in een kooi naast de leeuwen zat, werd door de po litie met een karabijnschot uit zijn lij den verlost. Verzoeke voor I oktober 12,35 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 4e kw. 1968 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie WEERT Eén scheldwoord leidde gis ternacht in Weert tot een steekpartij, waarbij de 43-jarige chauffeur F. van der Pot in de hartstreek werd getrof fen en bij het tuinpad van zijn huis do delijk gewond in elkaar zakte. De da der, de draglinemachinist C. T. uit Lcuth by N(jmegen werd korte tijd la ter, verdacht van doodslag, aangehou den. Het slachtoffer en de verdachte had den elkaar eerder op de avond in een café ontmoet. Zij kenden elkaar goed omdat de dragline-machinist vaak op visite kwam bij kennissen in vv'eert, de buren van het slachtoffer. In het café was tussen beiden een kwaad woord gevallen, waarna de mannen ieder afzonderlijk naar huis waren gegaan. Even na middernacht de heer Van der Pot lag toen al in bed maakte T. wat herrie voor het huis van het slachtoffer, waarbij hij weer enkele scheldwoorden gebruikte. Vervolgens ging T. het huis van de buren, zijn ken nissen, binnen. De chauffeur op zijn beurt, door het lawaai gewekt, stapte ook naar dit huis en daagde T. uit naar buiten te komen. Toen deze dat deed ontstond op het tuinpad en op het trottoir een vechtpartij. Daarbij heeft T. een dunne en vlijm scherpe briefopener getrokken en daar mee zijn tegenstander enkele keren ge stoken. Bij de politie verklaarde hij later de opener al enkele weken op zak te heb ben. De reden daarvan staat nog niet vast. Volgens de politie houdt dit ech ter geen verband met de ruzie tussen beide mannen. ADVERTENTIE Een frontale storing is maandag ver gezeld van regen over ons land naar Duitsland getrokken. Daarna breidde zich een rug van hoge luchtdruk over onze omgeving uit, waarbij in de nacht tijdens opklaringen de temperatuur in het binnenland plaatselijk tot 6 gra den daalde. Genoemde rug vormt een E uitloper van een krachtig gebied met hoge barometerstanden boven de Golf van Biskaje. Langs de noordflank van dit lucht- z druksysteem ontwikkelt zich voor de westkust van Schotland een nieuwe E storing, die het komende etmaal over j de Noordzee naar Duitsland zal 1 trekken. Samenhangend hiermee zal zachte en vochtige lucht naar ons land stromen, waarbij plaatselijk regen kan vallen. Later op de dag worden er vooral in het zuiden van het land verspreide op- klaringen verwacht. itiff•■■■■•ifiaifuiii ii ivvT UNION ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 1