Voorontwerp nieuwe antibioticawet verscherpt controle Bouwfonds houwt meer goedkopere woningen A.R.-gespreksgroepen wijzen referendum af Ziekenhuis neemt geen patiënten meer op Omdat er weieens iemand zonder jas naar buiten holt. Voor kleinere klassen f 2,46 min. meer nodig 2140 Eis de originele CElsÉMr buitenbijts Boomgaarden in Zeeland voor toerisme 'QSUM Bonaparte Uw Kunstgebit Schrijver staat terecht wegens smaadschrift Jongelui stalen twintig auto's Kantelende kraan raakte schip V aklxmdsleiders uit Indonesië volgen hier cursus Dertig ontslagen in Gelderinalsen In omgeslagen schuit gevangen man nog juist gered Vader Nasser overleden Mr. Kolfschoten ereburger van Den Haag Vrije boer begraaft strijdbijl tegen Landbouwschap Eindhoven boos over slopen badhuis „ALIAS TEIXEIRA" VRIJWEL GEEN DURE BUNGALOWS MEER Fantast Oostduitser vraagt asiel Conflict Alphen naar climax a,dRijn in Joodse kerken sturen Oe Thant telegram Daarom, daarom, daarom: Davitamon io. Elke dag. Allemaal. KRITIEK Gat gehoord in bodem OJV DER WIJZERS SCHRIJVEN KAMER: KEIJZER TAPIJT KAMERBREED "fiikalon tapijt DINSDAG I OKTOBER 1968 I)EN HAAG De minister van Landbouw en Visserij heeft een voorontwerp van een nieuwe antibioticawet om advies toegezonden aan het Landbouw schap. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de minis ter van Justitie zullen t.z.t. het definitieve ontwerp mede ondertekenen. De nieuwe wet. die in de plaats zal komen van de bestaande antibioticawet, zal, evenals deze, regelen stellen voor de handel in antibiotica, hormoonprepa raten, thyreostatica en chemotherapeutica, bestemd voor aanwending bij die ren. De voornaamste grondslagen van de oude regeling zijn behouden, maar wel zijn de bepalingen belangrijk verscherpt, terwijl het ontwerp mogelijkhe den schept om snel het hoofd te bieden aan nieuwe ontwikkelingen, die het met de wet beoogde doel zouden kunnen doorkruisen. Gezien de grote economische en sa nitaire belangen die op het spel staan moet alles worden gedaan om illegale praktijken op dit gebied te bestrijden, zo menen de bewindslieden. Nieuw is dat, volgens het voorontwerp, de over heid ook regelen zal kunnen stellen voor de aanwending by dieren van hormo nen, antibiotica en chemotherapeutica. Dit wordt thans door enkele produkt- schappen gedaan. Het zogenaamde kanalisatiesysteem, dat moet verhinderen dat de middelen buiten de dierenarts om in handen van houders van dieren komen, is in het nieuwe ontwerp strenger dan in de be staande wet. Zo is het bestaande stel sel van legitimatiebewijzen voor groot handelaren vervangen door een vergun ningenstelsel, terwijl ook fabrikanten en importeurs een vergunning nodig hebben. Omdat een combinatie van het beroep van fabrikant of handelaar met bepaalde andere beroepen de controle op de naleving van de wet zou bemoei lijken zullen geen bereidings- of han delsvergunningen worden verleend aan veeverloskundigen, castreurs, pluim- veeselecteurs, voederadviseurs en vee- of pluimveehouders. Fabrikanten en handelaren mogen verkopen aan el kaar en aan dierenartsen, apothekers, aangewezen diergeneeskundige instel lingen van wetenschap of onderzoek, buitenlandse afnemers en onder zeke re beperkingen aan veeverloskundi gen, castreurs en mengvoederberei- ders. Aan houders van dieren mag al leen woeden verkocht door dierenart sen en door apothekers en mengvoeder- bereiders op recept of attest van een dierenarts. Het verbod tot het aanwezig hebben van antibiotica op bepaalde plaatsen Is verscherpt. De wet zal niet van toepassing zijn op voeders waaraan met inachtneming van de voor mengvoederbereiders gel dende bijmengingsvoorschriften lage doseringen antibiotica e.d. (o.a. voor nutritieve doeleinden) zijn toegevoegd. Overtredingen van de nieuwe wet zullen worden gebracht onder het re gime van de wet op economische de licten, hetgeen een verzwaring van de strafbedreiging betekent. AMSTERDAM De schrijver van het boek „Alias Teixeira", de 42-jarige exportkoopman A. V. F. van der G. uit Utrecht, moet zich donderdagmiddag voor de Amsterdamse rechtbank ver antwoorden ter zake van smaadschrift jegens de Amsterdamse advocaat mr. L. de Roij van Zuidewijn. De met na me in dit boek over de achtergronden van de deconfiture van het Amster damse bankiershuis gebrs. Teixeira de Mattos C V genoemde advocaat zou vervolgens van de heer Van der G. zijn beroepscode hebben overschreden door ..dubbele belangenbehartiging". Daarover staat in het boek o.a.: „Hij is nu zowel verdediger van Argama- koff's belangen als de verdediger van de belangen van de firma waarmee Argamakoff al zo lang overhoop ligt, gebr. Texeira de Mattos CV. In ge sprekken met verslaggevers heeft de advocaat zelf deze overtreding toege geven". Mr. .De Roy van Zuidewijn had in aprii een klacht ter zake van smaadschrift jegens de auteur bij de officier van justitie ingediend. UTRECHT De politie heeft zater dagmorgen in Breukelen drie jonge Ambonezen gearresteerd. Ze zaten te slapen in een auto op de Scheendijk. De wagen bleek gestolen te zijn in Woerden. Bij het verhoor bekenden de drie mannen de 19-jarige elektro-mon- teur L. B. K.. de 17-jarige P. K. M. en de 15-jarige scholier R. L., allen uit Breukelen diefstal van en joyriding met in totaal twintig wagens. ADVERTENTIE «••••••■••••••■•■••■••lil AMSTERDAM: Een te zwaar geladen mobiele kraan heeft gistermiddag een schip aan de pier Azië in de Coen- haven geraakt, toen het gevaarte kan telde. De brandweer heeft de ernstig gewonde beatuurder uit moeten zagen. ADVERTENTIE ENSCHEDE Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten gaat zich weer meer op de bouw in de goedkope sector toeleggen. Binnenkort komt het met vier ontwer pen van jonge, moderne architecten in een prysklasse die ook voor de lagere in komen haalbaar is. Het Bouwfonds vervolgt hiermee de weg die het dit voorjaar is ingeslagen met de introductie van het Multiplanhuis, een type van omstreeks 45.000 gulden, alle kosten inbegrepen. Dank zU de nieuwste premieregeling van het rUk behoeft daar in het eerste jaar niet meer voor te worden betaald dan een bedrag variërend van zeventig tot een kleine tweehonderd gulden per maand. Van dit Multiplanhuis werden er in vier maanden tijds ruim duizend ver kocht. Het is de bedoeling dat er dit jaar 2500 in aanbouw worden genomen. Van de goedkope types die er nog bij DEN HAAG Werkgroepen uit de AR-party hebben zich uitgesproken tegen in voering in ons land van een referendum. Dit biykt uit de resultaten van een en quête onder de AR-werkgroepen, die zich in het afgelopen seizoen bezig gehou den hebben met het onderwerp „functionering van de democratie". Van de In totaal 294 gespreksgroepen spraken zich uit tegen een referendum 198 gespreks groepen (67.5 procent) en daarvoor bleken 83 gespreksgroepen (28 procent) te zyn. Niet minder dan achtennegentig ge spreksgroepen (33 pet.) gaven te ken nen, dat de oorzaak van het onbehagen over het functioneren van de democra tie ligt bij een combinatie van de fac toren ais het functioneren' van de staatsorganen, het huidige kiesstelsel en het huidige partijstelsel. Van-uit de gespreksgroepen werd in meerderheid aangedrongen op enige verandering in de functionering van de partij. In dit kader werd o.m. gepleit voor meer per soonlijk contact tussen partijleiding, kamerleden en kiesverenigingen, voor het instellen van zittingsdagen van volksvertegenwoordigers, voor een be tere regionale spreiding van Kamerle den en voor goede voorlichting en een voudig taalgebruik. De hoogste waardering vanuit de ge spreksgroepen kwam voor het streven naar één christen-democratische partij boven bijvoorbeeld het zelfstandig blij ven voortbestaan van de AR-partij. In n toelichting op de resultatenvan dit onderzoek wordt erop gewezen, dat de vragen die bij dit gespreksgroepen - onderwerp aan de orde zijn gesteld, werden geformuleerd in de periode voorafgaande aan die, waarin zich een aantal niet te voorziene politieke ont wikkelingen in ons land heeft voorge daan. Door deze ontwikkelingen is naar achteraf bleek de vraagstelling onvoldoende afgestemd geweest op de situatie zoals die in het afgelopen jaar is ontstaan. Bovendien zijn de vragen bij nader inzien te weinig „uitgewogen" opgesteld, de verschillende antwoord mogelijkheden sluiten elkaar onvol doende uit. Gelet op het bovenstaande moeten de resultaten, aldus de toelichting, met de nodige voorzichtigheid en onder voorbe houd worden bezien. EMMEX Een 26-jarige Duitser, zich uitgevende voor kolonel van de Russische veiligheidsdienst in Oost-Ber- lijn. heeft politiek asiel gevraagd in Nederland. Hij werd zaterdagavond door de Em mer politie aangehouden, nadat hij il legaal de grens bij Zwartemeer was gepasseerd. De politie vermoedt met een fantast te maken te hebben. De man is door de Binnenlandse veiligheidsdienst aan de tand gevoeld. De man noemt zich Pjotr Alexander Mitschui Staroverf-Penkofski en zegt in Auschwitz te zijn geboren. Hij kan zich evenwel niet legitimeren. De Duitser zegt, dat hij naar het vrije westen wilde vluchten. Een vriend van hem bracht hem in een sportvlieg- tuig boven West-Duitsland. Ter hoogte van het grensdorp Schöningsdorf (zo vertelde hij) is hij met een parachute naar beneden gesprongen. In Zwarte meer kwam hij de grens over, nadat iemand hem een fiets en een deken had gegeven. Van de pastoor van het dorp kreeg hij wat geld. De geestelijke ver wees hem voor een kamer naar het ca fé. De eigenaar vertrouwde de man niet en belde de politie. SCHIPHOL Gisteren zijn 15 Indo nesische vakbondsleiders uit Djakarta op Schiphol aangekomen, die in ons land als gasten van de drie vakcentra les (NVV. NKV en CNV) een cursus van twee maanden zullen volgen. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft de komst van de Indonesiëers financieel mogelijk gemaakt. De rege ring verleent de medewerking in het ka der van de ontwikkelingshulp. De Indonesiërs allen beneden de 35 jaar behoren tot de Indonesische vakcentrales, die zijn aangesloten bij het Internationale Vakverbond van Vrije Vakverenigingen (IWV) en het Internationaal Christelijk Vakverbond (ICV). Indonesië telt in totaal 15 vak centrales, die evenwel niet alle lid zijn van het IWV en het ICV. Er zijn in Indonesië ongeveer 18 miljoen mensen bij een vakcentrale aangesloten. De Indonesiërs zullen ook een stage maken bij de vakcentrales, de vakbon den en bij de overheidsinstellingen. GELDERMALSEN In verband met het niet continueren van enkele voormalige activiteiten in de fabriek van Cutler-Hammer Nederland N.V. te Geldermalsen en het nog niet gereed zijn van de ontwikkeling ten behoeve van de toekomstige uitbreidingen, heeft de directie, zo deelt zy mede, moeten besluiten een 30-tal employés te ont slaan. Met de werknemers-organisaties werd overeenstemming bereikt over een afvloeingsregeling, terwijl contac ten met de regionale industrie de hoop wettigen, dat de betrokkenen direct of zeer spoedig elders kunnen worden op genomen. ALPHEN AAN DEN RIJN Van vandaag af zal het prot. chr. zieken huis Rijnoord, dat op 11 november '66 is geopend, geen patiënten meer opne men. Dit hebben de verpleegkundige en de medische staf na onderling over leg besloten wegens het ontbreken van de continuïteit in de verpleegkundige staf. Een uitzondering zal worden ge maakt voor kraamvrouwen en voor Jien die reeds een afspraak voor opneming hebben gemaakt. Dit besluit is de climax van een al geruime tijd sluimeren^ conflict in het ziekenhuis. De verpleegkundige staf verwijt de Protestants-christelijke ver eniging voor ziekenverzorging in Neder land te Ermelo, die het ziekenhuis ex ploiteert, een onjuist personeelsbeleid te voeren. Daardoor zou er een groot verloop onder het verplegend personeel zijn. Sinds april is er onder meer geen hoofd van de operatiekamer. De stafle den hebben in de twee jaar dat het zie kenhuis bestaat, vrijwel geen vrije tijd gehad. In enkele brieven hebben de verpleeg sters het bestuur proberen te overtuigen van de onjuiste maatregelen die één der directieleden naar hun mening steeds neemt. Hierop is volgens de ver pleegsters nooit geantwoord, zodat zij in een laatste brief ook wijzen op ge brek aan communicatie met het be stuur van de vereniging. Enige tijd ge leden hebben zij dan ook geëist dat één directielid wordt vervangen en dat er een dagelijks bestuur van Alphenaren wordt gevormd. Aan beide eisen zal binnenkort worden voldaan. AMSTERDAM Drie Joodse kerkge nootschappen in ons land hebben aan de secretaris-generaal van de Uno, Oe Thant, een telegram gestuurd waarin zij hun verontrusting uitspreken over de voortdurende vervolging en onder drukking van Joden in de Arabische staten. De kerkgenootschappen, het Neder lands-Israëlitisch kerkgenootschap, het Portugees-Israëlitisch kerkgenootschap, en het Verbond voor liberaal religieuze Joden dringen erbij de secretaris-gene raal op aan maatregelen te nemen om de situatie nauwkeurig te onderzoeken. ADVERTENTIE Davitamon 10, het complete drageetje dat zorgt voor extra weerstand en komen, zullen er twee in dezelfde prijs klasse liggen als het Multiplanhuis, en twee wat duurder zijn, zodat voor die laatste de aanvanjgstermijn per maand tussen de 200 en 240 gulden per maand moet komen te liggen. Daarbij zal het Bouwfonds zich gro tendeels terugtrekken uit de bouw van (dure) bungalows. Met die bouw heeft het fonds als n.v. met uitsluitend ge meenten als aandeelhouders en de so ciale woningbouw als opdracht ,veel kritiek losgemaakt. „We adverteren er niet meer mee en het is niet uitgesloten dat we er hele maal mee ophouden", zei de hoofddi recteur van het fonds, de heer J. Wier- sema, gisteren tijdens een bezoek aan Bouwfondsprojecten in Enschede. „Die bungalows zijn op zichzelf ove rigens niet bijzonder groot of duur; ze hebben normaal drie of vier slaapka mers, maar de prijs van de kavel grond die ervoor nodig is, is opgelopen tot 20.000 of 25.000 gulden, waardoor zo'n huis al gauw tachtig mille gaat kosten." De eigen timmerfabriek van het Bouwfonds in Apeldoorn, die de ele menten voor deze systeembungalows vervaardigde er zijn jaren geweest waarin er twaalfhonderd werden afge leverd as weer voor een groot deel overgegaan op traditioneel timmer werk. ROTTERDAM Twee opvarenden var een elevatorbak en de kapitein van een sleepboot zijn gisteravond op het nippertje aan de dood ontsnapt toen de bak in Europoort werd overvaren door de Nederlandse tanker Tamara. Twee van hen werden uit het water op gepikt door de sleepboot Schouwen bank. De derde zat in het achteron der opgesloten. Hy werd gered nadat bergers van Van der Tak een gat in de bodem van de bak hadden ge brand. De zolderbark werd gisteravond om acht uur overvaren toen de Tamara (20.000 ton), eigendom van Phs. van Ommeren in Rotterdam, door twee sleepboten uit het Beerkanaal werd gesleept. De in Europoort gestationeerde sleep boot Schouwenbank was snel ter plaatse en redde de bakschipper C. W. Vissers (20) uit Zaltbommel en de sleepbootkapitein P. Spek. Op de Schouwenbank hoorde men klopsigna len uit de bak komen. Deze sleep boot en de sleepboot Maasbank na men daarna de ondersteboven drij vende bak tussenin en zetten hem aan de grond. Uit de Berghaven van Hoek van Hol land was Inmiddels het bergingsvaar tuig Dolfijn van W. A. van den Taks bergingsbedrijf vertrokken. De be manning ervan ging zo snel aan het werk dat de derde man, G. Wiegers (58) uit Dordrecht, nog vóór negen uur ongedeerd uit zijn benarde posi tie kon worden bevrijd. CAIRO De vader van de Egypti sche president Nasser, Abdel Nasser Hoessein is maandagavond in Alexan- drië overleden. De vroegere directeur bij de posterijen is 75 jaar oud gewor den. De oorzaak van zijn dood werd niet bekend. ADVERTENTIE DEN HAAG Het bestuur van de Algemene Nederlandse Onderwyzersfederatie (ANOF) heeft in een brief aan de Tweede Kamer f24.6 miljoen meer gevraagd voor maatregelen, die verder gaan dan die uit de miljoenenota en de begroting van het ministerie van Onderwys en Wetenschappen biyken. Daarbij gaat het om eerder de margegetallen voor het kleuteronderwys af te schaffen en een aanloop te maken tot verlaging van de leerlingschalen voor kleuterscholen, en om eerder te beginnen met invoering van de derde fase van verlaging van de leerlingen* schaal voor het gewoon lager onderwys en verdergaande maatregelen voor dit onderwys. Dit alles is volgens het Anof-bestuur nodig. Het oordeelt dit pakket van maatregelen als een uiterst minimum. Het vraagt de Kamerledep aandacht te schenken aan de problematiek van de leerlingenschaalverlaging bij de alge mene politieke en financiële beschou wingen en erbij de regering op aan te dringen verdergaande maatregelen te treffen zodat de betreffende begrotings posten met f 24.6 min worden verhoogd. De Anof schrijft dat zij zich in deze zaak gesteund weet door brede lagen van het Nederlandse volk. Zij meent dat de voorgestelde maatregelen de demo cratisering van het Nederlandse onder wijsbestel in hoge mate zullen bevorde ren. Het Anof oordeelt dat zowel bij het kleuteronderwijs als bij het gewoon la ger onderwijs op korte en op lange ter mijn een aantal ingrijpende maatrege len moeten worden genomen ten aan zien van de leerlingenschaalverlaging. Reeds eerder liet de Anof nota's hier over verschijnen. Wat thans door de mi nister van Onderwijs en Wetenschap pen wordt voorgesteld is te gering van omvang en bovendien worden deze maatregelen te laat getroffen. De Anof schrijft de Tweede Kamer dat aan een van de essentiële voor waarden voor leerlingenschaalverlaging is voldaan, nu er voldoende kleuter leidsters zijn. Als zij niet snel een be trekking hebben gaan zij voor het kleu teronderwijs verloren. De reserve dient op vrij korte termijn te worden ge plaatst. De aanmelding voor de oplei ding tot kleuterleidster voor de zojuist WESTERSCHOUWEN - Het gemeen tebestuur van Westerschouwen (Zee land) wil meer dan tweehonderd hecta re boomgaarden gebruiken voor het In richten van bungalowparken vanterreinen. en cara- Volgens burgemeester H. P. Everwijn verdienen zijn fruitkwekers niet meer het zout in de pap. Zij kunnen volgens hem beter de vruchten gaan plukken van de nog steeds stijgende stroom toe risten in de kuststrook van het eiland Schouwen en Duiveland. Hij heeft het provinciaal bestuur op korte termijn toestemming gevraagd alle boomgaar den in de gemeente een andere bestem ming te geven. Overigens kan burgemeester Everwijn de plannen niet realiseren voor zijn ge meente (drie woonkernen) een riolering heeft aangelegd. Drie jaar geleden kon digde hy omwille van de volksgezond heid een verbod af om nieuwe kampeer terreinen in zyn gemeente in te richten. Op een kerkhof in Prinsenhaghe bij Breda zijn zes kruisen omver ge trokken. Op 1 september jl. werden op dezelfde wijze tien graven beschadigd. In beide gevallen is de dader het kerk hof opgekomen door in het ijzeren hek een gat te knippen. begonnen cursussen is teruggelopen met meer dan 40 pet tot slechts 1.726 leer lingen. Dit effect heeft zich bij de onderwij zersopleiding nog niet voorgedaan. Het zelfde effect zal er wel optreden, meent de Anof, als de afgestudeerde onderwij zers niet meer kunnen worden geplaatst. Op de begroting is een bedrag van f 6.1 min geraamd voor verlaging van leerlingenschalen. De minimum-maat regelen van de Anof vergden totaal 30.7 min gulden. do gehele da onwrikbaar op zijn plaats! Als U wilt, dat Uw kunstgebit de gehele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit. neem dan Dentofix - een nieuw, beproefd^ anti- septisch poeder - en strooi een weinig op de gebitsplaat. U zult meer dan tevreden zijn en alle ongemakken van Uw kunstgebit vergeten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wiltl Dentofix is daarbij ver* frissend, voorkomt onaangename reuk uit de mond en is een weldaad voor Uw ge hemelte. Wij garanderen, dat U tevreden zult zijn. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. DEN HAAG Tijdens de laatste raadsvergadering onder zijn leiding is gisteren burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, die vandaag met pen sioen gaat, benoemd tot ereburger van Den Haag. Hem werd door loco-burge meester mr. A. J. Dankelman de gou den erepenning van de stad overhan digd. De commissaris van de Koningin ln Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, vertelde dat koningin Juliana hem had benoemd tot Grootofficier in 'de orde van Oran- je-Nassau. Met algemene stemmen ging de Haag se raad akkoord met het voorstel 25.000 gulden te bestemmen voor het Burge meester Kolfschoten Fonds. Dit fonds, gesticht ter gelegenheid van het af scheid van de Haagse burgemeester, wil talentvolle Haagse jongeren een kans geven iets te bereiken. De heer Kolfschoten zal de eerste president van 't fonds zijn. Hij heeft bijna 60.000 gul den ter beschikking. De nestor van de raad, het socialis tische raadslid D. Buijs, bood een an tieke kast aan. De gemeenten rondom Den Haag lieten hun waarderende woorden vertolken door de Voorburgse burgemeester jhr. mr. A. Feith, die een handgeknoopte loper aanbood. HOOGEVEEN Klaas Hartman, de meest militante vrije boer van het drie tal die in 1963 door het Landbouwschap uit hun bedrijven werden gezet, heeft gistermiddag 'n voorlopige overdrachts akte met het schap getekend. In die vijf jaar heeft Klaas Hartman steeds geprobeerd het gras van zijn voormalige boerderij in Hollandscha Veld te oogsten wat hem dan op een bekeuring kwam te staan. In september nog werd zijn landbouwtrekker in be slag genomen toen hij met de hulp van tientallen andere vrije boeren gras van het omstreden land haalde. EINDHOVEN In de Eindhovense saneringswij k rondom het Lavendel plein gedragen de bewoners zich agres sief tegen de politie, omdat daar het openbaar badhuis wordt afgebroken, waarvan druk gebruik werd gemaakt. De slopers proberen het gebouw zo snel mogelijk met de grond gelijk te ma ken, maar tussentijds is uit protest al viermaal brand gesticht in de restanten van het gebouw. Als politie en brand weer er bij komen wacht hun een regen van stenen. ADVERTENTlt, wajang* u-s f i f v.a. rnmm p.m. POSTBUS 39 HILVERSUM

De Vallei | 1968 | | pagina 9