Hoofdstraat „jgjt I Veenendaal GROTE SPORTVERENIGING IN KESTEREN OPGERICHT „Kunt u nagaan hoe zij zich voelen!" buitenland Kanoploeg achter op ondanks hard trainen Hoekstra misschien Nederlandse man op de kilometer Verenigingen blijven hun zelfstandigheid houden FBI bezorgd over Nieuw Links Voorzitter J. Kat gaat Rhenense schaakclub verlaten Vrijdags tot 9 uur 's avonds's Woensdags tot 1 uur. Voetbal-, korfbal-, volleybal- en gymnastiekclub in één Dronken man schoot zich zelf in nek Oostduitsers sluiten Havel-siuis Besprekingen Behoefte Conditietraining Koude oorlog WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 Progressieve JAS voor jongens met een eigen opvatting en die daar ook rond voor durven uitkomen. Lang model met 8 knopen. Moderne hoge kraag (geweldig „in"). Visgraat. Steek- zakken. On-conventioneel, jazeker. Helemaal 1969. Come on boys Maat 170. Q7 CA Leeftijd 13 jaar 01 .OU JAGERSJASSEN zyn de fijnste jongensjas sen die er zyn, weet je. Ze moeten van die waterdichte groene loden stof gemaakt zijn. Zoals deze. Lekker wjjd, met een plooi op de rug. Grote kraag en diepe zakken. Oer- en oer sterkKom-es passen. 9fi 7C Maat 92. Leeftijd 2 jaarfcUt IO Kleine stijging per maat. Marineblauw JURKJE met rode col en manchetten, in nieuw model. Koper kleurige knoopjes. Fijn voor meisjes van af acht. Maat 134. MEXICO-STAD Jan Derksen schijnt voor de moeilijkheden geboren te zijn. Na de zware periode in Nederland met de achtervolgingsploeg, die dan weer wel, dan weer niet naar Mexico leek te gaan, is er nu de affaire Piet Hoek stra. Maar ditmaal is het een zaak, waaraan Derksen bijzonder veel vreug de kan gaan beleven. Hij had het in Amsterdam al gezegd: „Die Hoekstra wordt misschien wel dé ontdekking van onze Mexicoploeg." Die uitlating was gebaseerd op de zeer snelle start van de Fries in de achtervolgingsploeg, waarbij de anderen soms moeite had den om het tempo te volgen. Derksen zag wat in Hoekstra voor de persoon lijke achtervolging. Maar daarvoor stel de inmiddels ook Joop Zoetemelk zijn kandidatuur, die thans in een hevig ge vecht gewikkeld is met Fedor den Her tog om uit te maken, wie straks onze (enige) vertegenwoordiger wordt op dit nummer. Dinsdag heeft Derksen een nieuwe troef uitgespeeld. Hij liet Hoekstra een ronde met staande start rijden en daar bij stopten de klokken op 23,5 sec., dat was sneller dan de openingsronde van de Pool Kierzkovski zondag, die toen de kilometer in 1 min. 5,2 sec. won voor de sterke Italiaan Sartori. „Ik ge loof, dat we over veertien dagen Piet Hoekstra maar op de kilometer moeten laten rijden. Hij is beslist beter dan Klaas Balk en misschien ook wel beter dan Leijn Loevesijn. Maar die zou ik na zijn succes van zondag in het sprint- toernooi toch niet in de tijdrit kunnen inzetten. We moeten er de komende week maar eens om gaan fietsen. Dan zal blijken, wie onze man op de kilo meter wordt. Ik heb echter veel ver trouwen in Hoekstra", zegt Derksen. KESTEREN Fusieplannen van voetbalvereniging „Resteren" en korf balvereniging „Gelria" hebben in Resteren geleid tot de oprichting van een grote sportvereniging. Een sportcomniissie, bestaande uit drie neutrale perso nen en de voorzitters van beide verenigingen, heeft de oprichting voorbereid. Sportvereniging „Resteren" zal niet alleen een voetbal- en korfbalvereniging gaan omvatten, maar ook een gymnastiek- en volleybalclub. De plaatselijke ijsclub O.TJS.G. is eveneens door de sportcomniissie benaderd om zich bij de federatie van verenigingen aan te sluiten. Het is de bedoeling om alle bestaan de en eventueel nog op te richten sportverenigingen in Resteren te bundelen. Begin van dit jaar kwam het eerste contact tussen de korfbal- en voetbal vereniging tot stand. Beide clubs speel den op een noodveld en zagen gezamen lijke belangen in een goed geoutilleerd sportcomplex, waarvoor bij het ge meentebestuur reeds vergevorderde plannen bestonden. De mogelijkheden en voordelen van een eventuele fusie werden uitvoerig besproken en men be sloot een zogenaamde belangengemeen schap te vormen uit de besturen van de twee sportverenigingen. WASHINGTON De Amerikaanse federale récherche (FBI)) heeft gezegd, dat zij niet alleen de groei van de Ame rikaanse misdaad heeft bijgehouden, maar er ook op politiek terrein is ge gaan. Hier werd aan toegevoegd, dat de nieuw-links beweging is uitgegroeid tot egn belangrijk veiligheidsprobleem. Maar in vergelijking met vorig jaar is het, aantal arrestaties in verhouding tot de bekende misdaden met 19 pet toegenomen. In 1968 werden 18.881 arrestaties ver richt. In het jaar daarvoor 15.878. In 1968 werden 97 pet van de arrestanten veroordeeld. Onder het hoofd nationale veiligheid beschuldigde de FBI de studenten voor een democratische maatschappij (SDS) er vap, studentenonlusten te veroorza ken en in workshops onderricht te ge ven iri sabotagewerkzaamheden. De FBI deelde ook mee, dat de com munistische partij een gevaar blijft, on danks de pogingen van deze partij een zeker aanzien te verwerven. De recherche zei verder, dat de s>pio- nageactiviteiten van de Sovjet-Unie en haar bondgenoten in de Ver. Staten wa ren toegenomen. De twee Russische gezantschappen in Washington en New York hebben hun personeel uitgebreid van 346 in 1964 tot 573 in dit jaar. Volgens de FBI is tus sen de 70 en 80 procent van dit perso neel betrokken bij het verzamelen van inlichtingen. DOORN De 38-jarige Amsterdam mer J. H.. die tijdens het weekeinde met een pistoolschot in zijn nek in het Zeister ziekenhuis werd opgenomen, heeft dit letsel volgens de rijkspolitie van Doorn aan zichzelf te wijten. Toen de man in de nacht van zater dag op zondag samen met de 36-jarige vrouw S. van Amsterdam naar Arn hem reed, moet hij met een klein kali ber pistool hebben gespeeld. Het «ra pen, waar hij geen vergunning voor heeft, is per ongeluk afgegaan. De man was onder invloed. De Amsterdammer kan niet geope reerd worden omdat de kogel te dicht bij de hersenen zit. BERLIJN De Oostduitse autoritei ten hebben maandag de belangrijkste sluis in de Havel, een zijtak van de El be, gesloten verklaard voor de voor de verzorging van West-Berlijn belangrij ke scheepvaart. Het Oostduitse persbureau ADN deel de mee, dat de sluiting het gevolg is van schade aan een van de sluisdeuren. In West-Berlijn vraagt men zich af, of de sluiting een politieke achtergrond heeft. De Brandenburgersluis is sinds de blokkade van 1948 49 niet meer ge heel buiten bedrijf gesteld. Reparatie werkzaamheden werden steeds in de winter verricht, wanneer de scheep vaart door het ijs was gestremd. Meer dan zestig procent van de voor West- Berlijn bestemde goederen bereikt de stad per schip.- 0 Dit is de sportcomniissie die de „mammoet"-vereniging heeft gereali seerd. Staand v.l.n.r.: P. v. Tongeren en J. de Kleuver, zittend v.l.n.r. J. v. d. Molen, A. M. v. d. Maagdenburg en C. T. Meijer. tieklokaal in de Nedereindsestraat, die over enkele weken plaatsvindt, deed de sportcommissie inzien, dat in Kesteren behoefte zou ontstaan aan nieuwe spor ten en verenigingen. Om deze nieuwe verenigingen vanaf de oprichting bij de sportvereniging „Kesteren" te laten be horen, werd besloten vanuit de com missie het initiatief te nemen. De volleybalvereniging, die inmiddels is opgericht, telt reeds ruim 25 leden en voor de gymnastiekvereniging, waar van de oprichting op korte termijn plaatsvindt, hebben zich al ruim 100 leden aangemeld. De verenigingen, die zijn aangesloten bij de sportvereniging „Kesteren" zul len ieder afzonderlijk hun zelfstandig heid blijven houden. De voorzitters van de verenigingen hebben samen met de reeds eerder genoemde drie neutrale personen zitting in het bestuur van de sportvereniging „Kesteren". RH EN EN De heer J. Kat, verdien stelijk lid en de laatste jaren voorzitter van de Rhenense schaakclub, heeft aan gekondigd de voorzittershamer om ge zondheidsredenen te moeten neerleggen. Het bestuur stelt als nieuwe kandidaat de heèr J. F. Meijer. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Meijer voor de lopende zittingsduur wordt gekozen tijdens de half oktober te houden jaarvergadering. Er zijn overigens nog twee vacatu res. De bestuursleden J. Verwoert en J. Notermans zijn periodiek aftredend maar beiden hebben zich herkiesbaar gesteld. Tijdens de jaarvergadering zal wor den vastgesteld de contributie voor de seniorleden met f 0,50 per maand te verhogen en voor de junioren met f 0,25 per maand. De uitslag van de onderlinge compe titie luidt als volgt: 1. S. van Dijk 18-13; 2. J. H. v. d. Berg 18-12»/*; 3. D. J. Bovenschen 14-10; 4. J. Verwoert 17-9; 5. J .Notermans 17-9; 6. M. ter Haar 13-6%7. T. van Dijk 18-6; 8. H. Visch 14-5%; 9. J. F. Meijer 17-5; 10. B. van Doorn 16-4%. De belangengemeenschap had onder andere tot taak de plannen voor een fu sie nader uit te werken en met burge meester en wethouders over het samen gaan van beide verenigingen van ge dachten te wisselen. Tijdens het eerste onderhoud met B. en W. deed burge meester D. J. Pott de suggestie om contact op te nemen met een ambte naar van Provinciale Staten, die belast is met sportzaken in de provincie Gel derland. Deze ambtenaar bracht de be langengemeenschap in contact met de provinciale consulent voor jeugd- en sportzaken, die adviseerde om een sport commissie van drie neutrale personen en de voorzitters van beide verenigin gen te benoemen. De commissie werd gevormd door de heren A. M. van den Maagdenburg (voorzitter), J. van de Molen (secreta ris) en C. T. Meijer (technisch adviseur en penningmeester). De voorzitter van de vv Kesteren, de heer P. van Tonge ren, en de toenmalige praeses van de korfbalvereniging Gelria, de heer J. A. E. de Kleuver, vertegenwoordigden de verenigingen in de commissie. Na 't instellen van de commissie von den verschillende besprekingen plaats met burgemeester en wethouders. Dank zij de volledige medewerking van het college kon bij de aanleg van het sport complex met de wensen van beide ver enigingen rekening worden gehouden. Een van de grote problemen waar mee de sportcommissie zich thans ge confronteerd ziet is de bouw van een kleedaccommodatie op het sportcom plex. Alhoewel een schetsplan hiervan inmiddels gereed is, is de wijze van fi nanciering nog een vraagstuk. Een spe ciaal actie-comité beraadt zich momen teel over het een en ander en zal op korte termijn de plannen bekendma ken. Dat de sportcommissie zich niet al leen bezig heeft gehouden met het nieu we sportcomplex en de benodigde kleed accommodatie, blijkt uit de oprichting van een volleybalvereniging en éen gymnastiekvereniging. Ook hiertoe heeft de commissie een steentje bijgedragen door personen te zoeken die er voor voelden beide verenigingen van de grond te helpen. De opening van het nieuwe gymnas- wezig is gunnen de leden van de ploeg zich niet meer rust dan het trainings schema aangeeft. Hoe groot de geest drift is ondervond de Amsterdammer, toen hij een verzoek van Thea Duif in willigde. Mieke Jaapies, die Nederland zal vertegenwoordigen in de k 1-klasse moest enkele sprints maken. „Mag ik mee starten", vroeg de vriendelijke, maar ook eerzuchtige Zaanse. „Dat is goed", was het antwoord, „maar alleen starten, meer niet". Het kostte Muys, wiens stemgeluid tijdens de Europese kampioenschappen van Duisburg zelfs de Duitsers imponeerde, de grootste moeite om Thea's race te stoppen. Een week oefent de Nederlandse af vaardiging nu op de baan van Xochomil- co. Uit de gemaakte tijden kunnen in teressante conclusies worden getrok ken. Twee jaar geleden was er even eens een Nederlandse ploeg in Mexico. De tijden, die nu na een aanpassingspe riode van een week zijn gemaakt, lig gen aanmerkelijk beneden die, welke in 1966 na een verblijf van zeven dagen werden geregistreerd. Het veelvuldige verblijf op grotere hoogte de kano- ploeg reisde reeds vijfmaal eerder naar de bergen is daar een van de oorza ken van. Van groot belang is voorts, dat pas een week voordat de vliegreis naar Mexico begon, het op 2200 meter hoog gelegen Lago Bianco bij Sankt Mo- ritz werd verlaten. „Dat is een van de aanbevelingen uit het rapport van prof- fessor Biersteker", lichtte Karei Muys toe, „de winst, die wordt geboekt door verblijf op grote hoogte, gaat name lijk vrij snel weer verloren". Al voor het ontbijt begint de ploeg met conditietraining. In de vroege mor gen wordt per bus naar Xochimilo ge reden om daar twee uur in de boten te varen. Nadat in het Olympisch dorp ge luncht en gerust is, gaat de ploeg op nieuw twee uur het water op. „Het is onze enige kans", betogen chef d'equi- pe Molm an en Muys eensgezind, „ver geet niet: er zijn 28 landen vertegen woordigd. Er komen 25 k-l-vaarders, 24 k-2's en 22 deelnemers in de K-4-klasse. Zelfs bij de meisjes zullen er halve fi nales moeten worden gevaren. Zo groot is de inschrijving. Xochimilco staat clan ook duidelijk in het teken van de koude oorlog. Coaches letten niet alleen op de tijden van hun eigen favorieten, zij hebben evenzeer oog voor hetgeen de concurrentie doet. De Zweden gaven er daarom de voor keur aan tot drie dagen voor de eer ste wedstrijden in Marokko te trainen. Het is echter twijfelachtig, of ze in de enkele dagen, die hen dan resten, kun nen herstellen van de vermoeiende reis en de last, die zij ondervinden van het tijdsverschil. Die koude oorlog is teneinde zodra de baan verlaten is. Als per bus de terug reis naar het Olympisch dorp wordt aanvaard doen de deelnemers van alle landen gezamenlijk moeite om de aan dacht van passerende vrouwelijke auto- mohilistente trekken. Dat geeft meestal weinig problemen. De beziiter van auto's, die vrouwelijk schoon vervoe ren, hebben het moeilijker. Zij moeten er voortdurend voor waken niet door een concurrent naar een ten opzichte van de autobus ongunstiger positie te- worden gemanoevreerd. Immers, de Olympische deelnemer is in Mexico dui delijk „in". Zeker bij het vrouwelijk deel van de bevolking. COLJURKJE van Tricot Tergal voor meisjes vanaf 'n jaar of twee. In nieu we, vrolijke kleur: bleu olympique. Af stekende barnsteen- kleurige knoopjes. Maat 92. 26.75 hobby moeten geven. En toch zei Karei Muys, toen zijn pupillen maandag aan de laatste van de dagelijkse veertig trai ningskilometers op het water bezig wa ren: „Wij trainen harder dan de ande ren. Dat moet wel. Zij kunnen zich het hele jaar ongestoord op de Olympische kampioenschappen voorbereiden. On danks onze trainingskampen in Arosa, Sankt Moritz en aan de Bosbaan heb ben we nog een achterstand. We halen het...of we barsten." De vraag is actueel, of de Nederland se kanovaarder moet worden be schouwd als een amateur, die graag uitzonderlijk veel voor zijn sport over heeft, of als een galeislaaf van de mo derne tijd. Dat het moeilijk is de so ciale problemen verbranden aan lang durige afwezigheid op te lossen, is ze ker. Een verblijf van enkele minuten op de baan bij het idyllische Xochomil- co leert echter al, dat degenen, die Ne derland vertegenwoordigen bij de Olym pische kanowedstrijden, zich allerminst met denkbeeldige ketenen aan de boten gekluisterd voelen. Met groot enthou siasme voeren ze hun opdrachten uit. Na het „en nu zestien dubbelen" van Karei Muys gaan de peddels met grote kracht door het water. De startcom mando's van de Amsterdammer, die gekleed in een short en sportschoentjes fietsend zjjn instructies geeft, zijn even eens oorzaak van machtig waterwerk op de overigens rimpelloze wedstrijd- baan. Maar ook als coach Muys niet aan- MEXICO STAD Twaalf weken heeft de top van de Nederlandse kano vaarders in 1968 aan zijn sportieve Paul Hoekstra en Anton Geurts na afloop van de training.

De Vallei | 1968 | | pagina 11