Sombere Merkel maakt pas op laatste moment elftal bekend District Utrecht achter Westphal Wereldtijd van estafetteploeg 4 x 100 m44.3 centrale verwarm Ruud van Feggelen tevreden met plaats bij eerste zes Avery Brundage ging onmiddellijk aan het werk ICLOViSMNEES Rudie Lubbers is de favoriet van Russen A. MERKX Eet eens voor de afwisseling 4 VISPANEES 400 GRAM 2,15 DOS in verlenging door Dundalk uitgeschakeld YAAS-team kansloos in motorzesdaagse Waterpoloteam dicht bij internationale top Nieuw recept! Grote Max werd Minimax Komediant Jaarbeursbeker Belgische senatoren wensen voorrang van links Mandekking Laatste ronde in Danlontoernooi wordt beslissend Geen gevaar Intelligentste Aardgas Oliestookinstallaties Bedrijfsinstallaties Luchtverwarming Sprinklerinstallaties Dié zijn lekker! Flinke stukken zeeverse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept. Iglo maakt ze! Dus: géén graatjes, géén baklucht, in een wip klaar. Onvoorstelbaar lekkerl Vis gauw l zo'n pak uit de diepvries. ■BÉHk J| WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 AMSTERDAM Wat kan een mens in minder dan twee weken veranderen. Woensdagavond 18 september nog waagde Max Merkel, de trainer van FC Nürn- bcrg, het nog te filosoferen over de tweede ronde van de Europese beker, hoewel de woorden na het schamele gelUke spel, dat z(jn „jungs" tegen Ajax hadden be haald, wel wat geforceerd aandeden. De Wener scheen er toen evenwel nog in te geloven. Dinsdag 1 oktober, aan de vooravond van de tweede wedstrijd tegen Ajax, nauwelijks twee weken later, bleek er van het zonnige optimisme niets meer over te zjjn. Twee nederlagen (1-4 tegen Schalke en 0-2 tegen het Beierse amateurelftal), een geljjk spel in eigen huis (0-0 tegen HSV) en de blindedarm ontsteking van z\jn verdediger Ludwig Müller, waardoor deze speler tegen Ajax niet kan meedoen, maakten van grote Max een Minimax. Nors kijkend gunde de 49-jarige Oos tenrijker zijn op een drassig bijveld van het Olympisch stadion trainende spelers geen enkel vriendelijk woord. Sarcasme was het wapen, waarmee hij de Neurenbergers toch nog in de door hem gewenste stemming wil bren gen. „Wat is er dan kereltje?", vroeg hij flemend nadat Jürgen Rynio drie onmogelijk te stoppen ballen langs zich had horen suizen. De jonge doelman zei niets (dat mag hij ook niet), ging er eens goed voor staan en hield ver volgens zijn rechtervuist voor een zie dende schuiver. Merkel vond het nog niet nodig Rynio er een compliment voor te maken. Hoogstwaarschijnlijk stelt hij zijn jongste doelman toch niet op en geeft hij de voorkeur aan de oudere Roland Wabra. Zeker is dat echter nog lang niet, want in tegenstelling tot vorige keer, toen hij de opstelling van zijn ploeg al 24 uur voor de wedstrijd bekend maak te, zei hij nu: „Ik weet het nog niet, ik heb tot woensdagavond kwart over acht de tijd om het te vertellen". Een wat bits antwoord aan een an ders zich aan de buitenwacht zo vrien delijk voordoend man. Een van de Duit se omstanders fluisterde verklarend: „De maestro is niet in goede stemming en dan is het het best hem met rust te laten". Veel later, na de training, scheen de 20.000 mark per maand verdienende Merkel beter geluimd. Aan zijn voor spelling veranderde dat echter niets: „Jawohl, Ajax gaat winnen. Ik ben er zeker van." Maar Merkel is een komediant, die best op een wonder zal blijven hopen. Misschien op het wonder Cebinac. De Zuidslaviër zag nog wel ontsnappings mogelijkheden. De Neurenbergse rechtsbuiten dacht, dat een gelijk spel voor zijn ploeg ook in Amsterdam tot de mogelijkheden be hoort. De Zuidslaviër, die na een con flict met Merkel afgelopen zaterdag te gen Schalke '04 weer van de partij was, maar toen niet zo best speelde, zal er vanavond ongetwijfeld bij zijn. Merkel heeft geen andere keus. Wie zijn ploeg genoten zullen zijn blijft voorlopig nog de vraag, al is het waarschijnlijk, dat de volgende formatie in het veld komt: Wabra; Hansen en Popp; Leupold, We- DUBLIN Dundalk heeft ten koste van DOS de tweede ronde bereikt van het jaarbeursstedenbekertoernooi. De Ieren wonnen verdiend met 2-1 (na verlenging), maar de score zou hoger in Iers voordeel zijn uitgevallen als er beter gebruik was gemaakt van de ve le kansen. In de eerste helft wogen de partijen nog goed tegen elkaar op, maar na de pauze was Dundalk licht in de meer derheid. Vooral de fysieke kracht van de Ieren boezemde de Utrechters nog al ontzag in. DOS moest het dan ook niet hebben van het directe duel, maar meer van lange passes en snelle uit vallen. Na acht minuten nam Dundalk een voorsprong doordat Stokes een pass van Gilmore goed afrondde (1-0). Diezelfde Stokes miste enkele minuten later een levensgrote kans op „veilig heid" voor zijn ploeg. Verrips keerde een schot van O'Connell maar half en de terugspringende bal kwam bij de vrijstaande Stokes, die hem echter over het doel kopte. Nieuwenhuis zorgde voor dolle vreugde bij de weinige Nederlandse supporters en bij zijn medespelers na een harde schuiver van grote afstand, die de Ierse doelman Blount totaal verraste (1-1). Na het verstrijken van de reglemen taire speeltijd was de stand nog al tijd 1-1, zodat er de eerste ontmoe ting eindigde met dezelfde cijfers verlengd moest worden. In het extra halve uur was Dundalk veruit de beste ploeg. De Utrechters hielden in de eerste periode nog wel •tand, maar na vier minuten in het tweede kwartier moesten zij ver moeid toezien, hoe achterspeler Mor- rissey van zeker 20 meter doelman Verrips met een kopbal sloeg (2-1). FRANKFORT Eintracht Frank furt heeft zich geplaatst voor de twee de ronde van het toernooi om de Jaar- beursstedenbeker. Het won dinsdag in Frankfort voor slechts 800 toeschou wers de tweede wedstrijd tegen Wac- ker Innsbruck met 3-0. Bij de rust leid de Eintracht Frankfurt met 1-0. De doelpunten werden gemaakt door Kal (8) en Nickel (47 en 85). De eerste wedstrijd eindigde in een gelijk spel (2-2). HANNOVER Hannover '96 ver sloeg in Hannover voor 3.000 toeschou wers BK Odense met 3-2 in de eerste wedstrijd tussen beide clubs. Bij de rust stond Hannover '96 met 3-0 voor door doelpunten van Siemensmeyer (15), Heynckes (23) en Skoblar (30). Richter (48) en Hansen (52) scoor den voor de Deense ploeg. De tweede wedstrijd wordt 9 oktober gespeeld. HAMBURG Hamburger SV heeft op eigen terrein de tweede wed strijd tegen FC Metz met 3-2 gewon nen. na bij de rust met 2-1 te hebben geleid. De doelpunten van Hamburger SV werden gemaakt door Hoenig (7), Kramer (18) en Seeler (87). Hitz (43) en Lemee (85) namen de produktie van de Franse ploeg voor hun reke ning. De Hamburgers gaan over naar de tweede ronde. Zij beslisten de eer ste wedstrijd met 4-1 in hun voordeel. nauer en Zaczyk; Cebinac, Strehl, Nüs- sing, Küppers en Volkert. Aangezien Strehl een lichte achilles peesblessure heeft, hij liep op de trai ning wat moeilijk, bestaat de kans, dat Merkel hem uit het elftal haalt. Zaczyk lijkt dan rechtsbinnen te moeten spelen en Rigotti zal eventueel de opengeval len linkshalf plaats gaan innemen. SAN PELLEGRINO Het Neder landse VAASteam A heeft dinsdag, de tweede dag van de internationale mo torzesdaagse, die in de omgeving van San Pellegrino wordt gehouden, zijn kansen verspeeld op een goede klasse ring. De Arnhemmer Stef van der Sluis en Jo Lammers uit Schijndel vielen uit en het was waarschijnlijk, dat ook de Amsterdammer Rudi Boom vandaag niet zou starten. Stef van der Sluis is niet binnengekomen en Jo Lammers moest de strijd staken, doordat hij te gen een muurtje opbotste, waardoor hij nagenoeg alle spaken uit zijn voor wiel verloor. Rudi Boom die bijzonder goed reed, moest kort voor de finish van de ongeveer 300 km lange etappe krachtig remmen voor een vrachtauto, die hij niet kon passeren. De motor sloeg af en Boom kon hem met geen mogelijkheid meer aan de gang krijgen. Hij bereikte, na zijn machine vijf mi nuten lang voortgeduwd te hebben, nog wel de aankomstlijn, maar de defecte cilinder was vrij zeker niet te repare ren. Alleen de Amsterdammer Frits Selling, die evenals op de eerste dag zonder strafpunten binnenkwam, zal dan nog de kleuren van het VAASteam A verdedigen. De geroutineerde Selling, die aan zijn tiende zesdaagse bezig is, maakt een uitstekende indruk. Hij heeft het voordeel, dat hij de omgeving kent, daar hij al enkele jaren achtereen aan de driedaagse van het nabijgelegen Bergamo heeft deelgenomen. De drie overgebleven rijders van het VAASteam B, Cees van Rijssel, Jan Schenk en Henri Zijdemans, liepen al len strafpunten op, maar-minder dan de eerste dag. UTRECHT Het bestuur en de technische commissie van het district Utrecht van de Koninklijke Nederland se Atletiek Unie geven uiting aan hun ernstige bezorgdheid aangaande de technische leiding van de Nederlandse atletes en atleten in Mexico. Door het uitblijven van een verkla ring van de zijde van het KNAU-be- stuur zijn zij gedwongen af te gaan op de berichten in de dagbladpers en de mededeling van de KNAU-voorzitter, de heer F. Jutte, in zake de kwestie Westphal. Zij stellen vast, dat de ver klaring van bondstrainer Wil Westphal, dat hem de gehele technische leiding is toegezegd, niet door de heer Jutte is te gengesproken en dat de heer Moerman na dit conflict zonder nadere medede ling aan het KNAU-bestuur is vertrok ken. Zolang verdere mededelingen uit blijven stellen zij zich achter Westphal. Zij verzoeken het KNAU-bestuur, na vernomen te hebben, dat Westphal toch naar Mexico gaat, stappen te onderne men bij het NOC om alsnog Westphal als technisch leider in Mexico aan te stellen, Jacob Dikken en Ton Eyken- boom als zijn assistenten te benoemen en Moerman opdracht te geven zich te beperken tot de huishoudelijke leiding of anders te vervangen. Tenslotte verzoeken zij het KNAU- bestuur niet te wachten tot na de Olym pische Spelen, maar op korte termijn een verklaring af te geven. BRUSSEL Een zestal senatoren heeft bij de Belgische Senaat een wets voorstel ingediend, om „voorrang van links" in het verkeer in te voeren. Verwijzend naar „de overtuigende proefnemingen" die in Nederland in Den Helder en Apeldoorn waren geno men, verklaren zij, dat voorrang van links de veiligheid zal vergroten, door dat het gezichtsveld van de autobestuur ders op de kruispunten groter is bij toe passing van die regel, en dat bovendien bij voorrang van links het gevaar van opstoppingen op kruispunten veel klei ner is. De invoering van de nieuwe voor- rangsregel brengt geen kosten met zich mee, aldus de toelichting op hun voor stel in tegendeel, het aantal signalisatie borden op de kruispunten kan worden verminderd. Voor de race trainden Corrie Bak ker en Truus Hennipman onder het wakend oog van Fanny Blankers-Koen op een wissel. MEXICO-STAD Wilma van den Berg, Mieke Sterk, Truus Hennipman en Corrie Bakker liepen dinsdagmiddag stralend rond in het zonnige Olympische dorp. En niet zonder reden. Tot slot van een stevige estafettetraining op de tartaanbaan had coach Jakob Dikken 's morgens het kwartet een testloop la ten maken, die een tijd van 44.3 secon den opleverde. De prestatie, die overi gens niet als nationaal record erkend VERWARMINGS- EN STOOKTECHNISCH BEDRIJF N.V. APELDOORN Kanaalpad 1, Tel. (05768) 13870 Vestigingen te Beverwijk en Bussum MEXICO Zwaargebouwde Ruud van Feggelen en vierkant opgetrokken Gerrlt Jansen stellen In het Olympische dorp vast, dat het moderne waterpolo gebaseerd is op kracht. Het kreeg in de afgelopen vier jaar, na de Spelen van Tokio in 1964, een ander gezicht. In die periode hebben trainer Van Feggelen en coach Jansen getracht Oranje naar de internationale waterpolotop terug te voeren. Coach Jansen: „We zitten er op het ogenblik dicht tegenaan". Trainer Van Feggelen: „Ons streven is erop gericht b(j de eerste zes ploegen te eindigen." De nu 44-jarige Van Feggelen eens een gevreesd poloër, thans direc teur van het gemeentelijk zwembad in Deventer beseft heel goed, dat hij zijn spelers lang niet zo goed op de Olympische Spelen van Mexico heeft kunnen voorbereiden als bijvoorbeeld de trainers uit de Oosteuropese landen dat met hun materiaal hebben kunnen doen. „In Oost-Europa is sport bijna een beroep. De sportlieden daar zijn staatsamateurs en krijgen veel meer faciliteiten dan onze jongens. Zeker, we hebben in Nederland alle medewerking gekregen om de voorbereiding op Mexico zo goed mogelijk te laten ver- loen. Desondanks hebben we ten op zichte van het buitenland altijd nog een enorme achterstand en ik vraag me soms wel eens af of we die ooit zul len kunnen overbruggen." Over het huidige waterpolo zegt Van Feggelen: „De topploegen hebben nu meer conditie dan vroeger. Toen de Oosteuropese teams voor het eerst in de internationale arena kwamen, bleek a glauw, dat men met snelheid en tech niek alleen er niet meer zou komen. Het spel is beweeglijker geworden, je zwemt nu niet meer zo gemakkelijk weg van een tegenstander zoals vroe ger. In de vijftiger jaren waren lieden als Cor Braassem en Gerrit Bijlsma daar sterk in. Nu kragen de spelers daar geen kans meer voor. Er wordt zware mandekking toegepast, net zoals tegenwoordig bij voetbal. Kracht is daarbij niet weg te denken. Daarom zijn topwedstrijden tegenwoordig niet meer zo mooi als vroeger." „Daar komt nog bij dat sinds Tokio nieuwe spelregels zijn aangenomen. Zo worden er tegenwoqrdig strafpunten ge geven en wordt je niet meer zo gauw het water uitgestuurd na een ernstige overtreding. Jansen: „Inderdaad, waarvoor je vroeger 't water werd uitgestuurd krijg je nu in het algemeen een strafpunt. Dit heeft een enorme invloed op het spel. Als enkele jaren geleden iemand zo'n twee meter van je wegzwom en je kon hem nog bij zijn been pakken, dan deed je dat niet zo gauw want je zou dan naar de kant worden gestuurd. Nu riskeren de heren het wel, want ze krij gen maar een strafpunt. „Toch heeft men met de nieuwe spel regels een poging willen doen waterpo lo voor het publiek aantrekkelijker te maken. Of men daarin is geslaagd, is een tweede. Ik geef toe, dat het ontzet tend moeilijk is het spel speelbaar te maken. Hoe vaak wordt er geen toneel opgevoerd om de scheidsrechter er maar van te overtuigen, dat j# tegen stander een ongeoorloofde handeling verricht? Waterpolo arbitreren is niet zo eenvoudig, ook al omdat je de over treding onder water niet altijd ziet." Over het nationale zevental zegt Van Feggelen: „Deze ploeg is sterker dan die uit mijn tijd. Wij en dan denk ik aan het team, dar op de Spelen van Londen in 1948 derde werd en op de Spelen van Helsinki in 1952 vijfde zouden door dit zevental eruit zijn ge zwommen. Eigenlijk mag je de ploegen van vroeger nu niet met elkaar verge lijken. Net zomin als je een vergelijking mag trekken tussen laat ik maar zeg gen Bakhuys en Cruyff." Trainer Van Feggelen beschouwt de „veteranen" Fred van Dorp en Nico van der Voet als de grote steunpilaren in het zevental. „Fred is de man, om wie in de verdediging alles draait, en Nico moet voor de doelpunten zorgen. Ze zijn de enige overgeblevenen van de formatie uit Tokio. Verder is Theo Hoogveld een speler, die sterk naar voren is gekomen." EMMEN De zevende en tevens laatste ronde van het twaalfde Danlon- damesschaaktoernooi, dat in Emmen wordt gehouden, zal de beslissing over de bezetting van de eerste plaats moe ten brengen. Na zes ronden staan de dames Baumstark, Polihroniade (bei den Roemenië) en Timmer met 4.5 punt aan de kop van de ranglijst. De uitslagen van de partijen uit de zesde ronde zijn: Masnjak (Zuidsl.) - Tuk (Ned.) 1-0, Polihroniade (Roem.)- Dobson (GB) 1-0; Baumstark (Roem) Zivkovic (Zuidsl.) 1-0; Eeretova (Tsj. SI.) - Timmer (Ned.) 0-1. De stand na zes ronden is: 1/2/3/ Baumstark, Polihroniade en Timmer, allen 4.5 pnt. 4. Eeretova 3; 5/6/7 Masnjak, Tuk en Zivkovic, alle 2; 8. Dobson 1.5. Trainer Jacob Dikken feliciteerde na afloop de Nederlandse ploeg met haar prachtige race. V.l.n.r. Mieke Sterk, Truus Hennipma en Wilma v. d. Berg. Corrie Bakker kwam niet op de foto kan worden, omdat deze niet in een of ficiële wedstrijd werd geleverd, ligt tweetiende onder het Nederlandse re cord, dat op 24 augustus door vrijwel hetzelfde kwartet werd gevestigd. In Londen fungeerde echter Hillie Ganke- ma als slotloopster, omdat Corrie Bak ker toen nog kampte met een blessure. Gezien de slechte wissel tussen Truus Hennipman en Corrie Bakker moet de ploeg zeker in staat geacht worden tot een tijd rond de 44.- seconden te komen. Uiteraard is het nog veel te vroeg om het team medaillekansen toe te kennen, maar het is een feit, dat die 44.3 secon den goed zijn voor een tweede plaats op de wereldranglijst van dit seizoen. De eerste plaats is in handen van de Russische dames, die vorige week vrij dag tijdens wedstrijden op de baan in het Olympische dorp met 43.6 seconden het wereldrecord evenaarden, dat Po len tijdens de Spelen in Tokio vestigde. Vrijdag of zaterdag krijgen Wilma, Mieke, Truus en Corrie tijdens officiële wedstrijden in het Olympisch dorp de kans hun prestatie te herhalen. Het viertal ontmoet dan onder meer de ploegen van Rusland, West-Duitsland, Frankrijk en Australië. MEXICO STAD Avery Brundage. de president van het Internationaal Olympisch Comiité, die zondag in de Mexicaanse hoofdstad is aangekomen, is onmiddellijk aan het werk gegaan. De bijzonder vitale tachtiger heeft zijn eerste gesprekken met andere officials al achter de rug en een van de moei lijkste zaken, die al informeel werd be sproken, is de „machtsstrijd" tussen de nationale Olympische Comités, en de internationale sportbonden. Een voorbeeld van zo'n twistpunt zijn de moeilijkheden rond de Australische waterpoloploeg. Australië werd, naar de maatstaven van de internationale zwem- federatie (FINA) toegelaten tot de Olympische wedstrijden, maar het Aus tralische Olympische Comité weigerde de ploeg in te schrijven. De leiding van de poloploeg heeft vervolgens beroep aangetekend tegen de beslissing van het Australische Olympische Comité bij de FINA, waarvan de Australiër Burge Phillips voorzitter is. Het ziet er naar uit, dat het IOC zal moeten beslissen of de Australische waterpolospelers zul len kunnen deelnemen aan de Spelen van Mexico Stad. De heer Brundage heeft maandag avond ook een persconferentie gegeven waar onder meer het volgende vraag- en antwoordspel ontstond: „Vindt U het IOC niet een aristocra tische en weinig democratische instel ling met zijn 72 leden, terwijl 125 na tionale Olympische Comités zijn aan gesloten?" „Naar de huidige interpreta tie van het woord democratisch kunt U gelijk hebben, maar de leden van het IOC zijn geen vertegenwoordigers van hun nationale bonden. Het zijn veel eerder Olympische ambassadeurs". „Wat vindt U van het niet-deelne- men van Zuid-Afrika?" „Het Zuidafri- kaanse probleem is voor deze Spelen opgelost". „Bent U bereid opnieuw U kandi daat te stellen voor de verkiezing tot voorzitter?" „De beslissing daarover zal in Mexico vallen". „Kan de vergadering van het IOC niet openbaar zijn?" „Ieder, die maar enigszins op de hoogte is van de wereld problemen. zal kunnen begrijpen, dat het onmogelijk is persvertegenwoordi gers aanwezig te laten zijn bij alles wat door het IOC wordt besproken". „Is het niet onredelijk dat er atleten zijn, die in strijd met de voorschriften, vier maanden en langer op grote hoog te hebben getraind?" „Wij hopen dat alle deelnemers aan deze Spelen eerlij ke sportmensen zijn en dat-zij gehoor hebben gegeven aan onze oproep, die iedere deelnemer een gelijke kans in de voorbereiding moest geven". ADVERTENTIE MEXICO-STAD De Rus Alexan der Denisoff, voorzitter van de Euro pese afdeling van de internationale amateur boksorganisatie, aarzelde geen moment toen hem gevraagd werd wie zjjn favoriet is voor het goud in de zwaargewichtklasse: „Natuurlijk jullie Rudie Lubbers". Deze vleiende uit spraak heeft de Amsterdamse student in de lichamelijke opvoeding te danken aan een grandioze reeks overwinningen in het afgelopen jaar. Achter elkaar overwon, neen overklaste Lubbers de Russen Emilianof, Toeplin en Baranni- kof, van wie de laatste vorig jaar bij de voor-Olympische Spelen in Mexico het goud veroverde. Dit drietal is niet gekozen voor de Spelen van Mexico omdat de Russische leiding hen kansloos achtte tegen Lub bers. De Sovjets hebben nu hun vierde man Sjepulis meegebracht. Maar dat de hoop op succes van hun „geheime wapen" niet groot is bleek uit de woor den van Denisoff. De blonde Rudie Lubbers, die elke dag een kwartiertje zon opdoet in de hoop als een gebruind man in Neder land terug te keren, weet hoe hoog zijn kunnen alom wordt geschat, maar blijft nuchter onder het favoriet zijn. „Er kan zoveel gebeuren in een wed strijd", zegt hij, „bovendien komen er nu mensen van wie niemand ooit heeft gehoord, laat staan dat we iets over hun capaciteiten zouden weten". Merk waardig genoeg ziet Lubbers het meest op tegen de Oostduitser Bernd Anders, die hij overigens de afgelopen winter in het internationale toernooi in Moskou duidelijk versloeg. Chef d'équipe Hans Hofman, die met zijn jongens meetraint en al vier kilo aan gewicht is kwijt geraakt, deelt in de hoge verwachtingen van de Russi sche voorzitter. „Rudie is gelukkig ver standig genoeg om niet naast zijn schoe nen te gaan lopen". Hofman ziet ook geen gevaar in de Amerikanen. „Wan neer ze dezelfde ploeg sturen, die een maand geleden twee wedstrijden in West-Duitsland heeft gebokst, dan ziet het er donker uit voor de Amerikanen" meent hij. Een vooraanstaand Amerir kaans bokscommentator gaf hem ge lijk: „We hebben dit keer geen Floyd Patterson en geen Cassius Clay". Er klonk duidelijk spijt in zijn stem. Een voordeel voor Lubbers ten opzichte van de Spelen van Tokio, waar hij in de eerste partij door de latere Olympische kampioen Pinto uit Italië met klein verschil op punten werd geklopt, is dat hij nu een gewichtsklasse hoger uit komt. En in het zwaargewicht hoeft men niet zo zorgvuldig op te letten hoeveel er wordt gegeten. Niet dat Lub bers en de andere Nederlanders Jan van Ispelen en Henko Baars nu maar onbezorgd van de Olympische hoorn des overvloeds smullen. Maar het is een zorg minder wanneer stevige ke rels wat het eten betreft enige vrijheid hebben. Het drietal blijft overigens toch goed aan het gewicht, wat mede te danken is aan de sauna in het trainingsgebouw waarvan zij iedere dag een dankbaar gebruik maken. De NOC-artsen hebben er geen bezwaar tegen. Wel heeft Hof man gesteld, dat de jongens in ieder geval in de opgegeven gewichtsklassen moeten uitkomen. Vandaar ook, dat Van Ispelen en Baars niet behoeven toe te kijken wanneer Lubbers, die door zijn makkers toch al het „parade paard" wordt genoemd, van de heer lijkheden uit de Olympische keuken ge niet. Lubbers is ook duidelijk de intelli gentste van de drie, zegt Hofman, maar dat levert geen moeilijkheden op in de ploeg. Integendeel: „De jongens vangen elkaar prima op", aldus de coach, die even later door Van Ispelen vakkundig in een houdgreep werd ge nomen. Een zorgenkind is Henko Baars. De Noordhollander, wiens Mexicaanse reis voor velen als een verrassing kwam, kampt met een hardnekkige peesblessu re onder zijn linkervoet, die mogelijk wel eens een streep door zijn Olympi sche rekening zou kunnen halen. Het trainen is hem door de doktoren uit drukkelijk verboden. Maar toch liep Baars maandagochtend in alle vroegte mee met zijn makkers op de baan in het dorp. Na drie rondjes moest hij de oefeningen met een pijnlijk ge zicht staken. Toen Hofman hem zijn on gehoorzaamheid verweet barstte Baars uit: „Jullie hebben gemakkelijk praten. Ik verveel mij naar wanneer ik de hele dag niets mag doen". Een unieke figuur in de ploeg is trai ner „Ome" Nelis Bisschop, die als een jonge god in zijn blauwe trainingskos tuum met de jongens meedoet. Uniek want hij wordt op 15 oktober 74 jaar. Bisschop is veruit de oudste bewoner van het Olympische dorp en het plan bestaat dan ook om hem op zijn ver jaardag een groots festijn te bereiden, waarbij de organisatoren va: de Spe len zeker niet achter zullen blijven.

De Vallei | 1968 | | pagina 13