Uitbreker tussen 600 bewakers UIT RHENEN'S RAAD: Wethouder mr. J.Deen kreeg vertrouwen, maar vertrekt wellicht toch uit het college MEJ. VAN ZANTEN WAS 40 JAAR BIJ ONDERWIJS Verbetering van wegen en verbindingen is gewenst Geen verplaatsing van markt naar Koningshof „Stomelijke onderscheiding" voor 40 jaar trouwe dienst E.T.I. CONSTATEERT IN RAPPORT: Regionale samenwerking in rivierengebied noodzakelijk voor meer werkgelegenheid Invloed Blij Schorsing Muntstraat Markt r Burgemeester gaat wasserette openen WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 RHENEN Ruim zeshonderd ambtenaren, betrokken bij 't amb- landse gevangeniswezen, hebben twee dagen doorgebracht in de Greb- bestadwaar zij onder andere een sporttoernooi organiseerden op 't. ge meentelijk sportpark in 't bij Rhenen behorende kerkdorp Eist. Ter afslui ting van dit tweedaagse uitje was er des avonds n diner in 't parkrestau rant van Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg, met een daaropvol gend cabaretprogramma. Als of het zo sprak werden de ge vangenbewaarders even vaar de maaltijd geconfronteerd met een uit breker. Eén van de langarmige gib bons, ondergebracht op een eilandje vöör het restaurant, had kans gezien zwemmend het terras te bereiken en was waarschijnlijk om een dak boven zijn hoofd te hebben het, restaurant binnen gevlucht, waar hij bliksemsnel rondjes liep over een deel van de keurig gedekte tafels. Die waren in een mum van tijd niet alleen bezoedeld met natte blubber, maar bovendien in één grote puin hoop herschapen. Geen van de anders zo attente ge vangenbewaarders had er puf in om de forse aap te vangen. Dat deed even later wel de bivtnenstappende chef-dierenverzorger Ad van den Berg. Of beter nog, hij behoefde maar zijn stem te laten horen of de aap rende al op hem af om zijn baas stevig met zijn lange armen te om klemmen en hem niet meer los te laten. Hij was kennelijk blij een goe de bekende te zien, die hem uit, zijn banarde toestand, tussen 600 ge vangenbewaarders kwam bevrij den. Voor het restaur a ntpersoneel had dit voorval een minder prettig ge volg. Er moest vanwege de in een flits door de gibbon vernielde keuri ge tafels voor ongeveer 200 personen opnieuw worden gedekt. RHENEN Het was gisteravond vooral de VVD-fractievoorzitter dhr. A. Jansen, die nogal van leer trok tegen de wethouder van publieke werken, mr. J. Doen, vanwege het feit, dat er opnieuw een extra krediet werd gevraagd voor de reor ganisatie ter gemeentesecretarie. Het ging hier om een bedrag van ruim f 11.000.- terwyi in eerste instantie al f 20.000,was geraamd. De liberale woordvoerder diende maar liefst zes amendementen in, die erop neer kwamen dat de post in zijn totaliteit werd teruggebracht met ongeveer f 5000,De felle aanvallen op wet houder Deen vonden bij de overige raadsleden geen genade. Toen burgemeester Bosch ridder van Rosenthal uit de doeken deed, dat het reorganisatieplan van gemeentewerken was uitgedokterd door de gemeentesecretaris, de heer W. C. Pie- ters, waarin het college van B. en W. het volste vertrouwen heeft en de secre taris bijzonder veel lof had toegezwaaid om zijn kundige kijk op de gemeenteza ken, zwaaide de heer Jansen plotseling om. Hij trok vijf van de zes amende menten in, doch handhaafde zijn bezwaar tegen een postje van f 800,Dit voor stel leed echter ook schipbreuk. Toch zei de wethouder na de debatten, dat hij binnenkort vermoedelijk toch zijn portefeuille ter beschikking zal stellen, maar om geheel andere en veel dringender redenen. De heer Deen voegde er aan toe, dat de meerderheid van de raad hiervan al op de hoogte is. De tewerkstelling in de stuwende diensten zal, volgens het rapport, voor al in het Rijk van Nijmegen moeten toenemen. Ook elders in het rivieren gebied rekent men met de noodzaak van een uitbreiding van het aantal arbeids plaatsen in de dienstensector, hoewel de hoofdzaak van uitbreiding van het aan tal arbeidsplaatsen in de industrie hier voorop staat. „Voor de ontwikkeling van het vesti gingsklimaat van het gebied is een ver betering van wegen en openbare ver bindingen zeer gewenst. Allereerst is het gehele Gelders Rivierengebied ge baat met de spoedige aanleg van een grote interlokale doorgaande wegver binding. Met name de versnelde aanleg van het nog niet in uitvoering geno men deel van Rijksweg 15 (Valburg- Babberich) wordt onder andere met klem aanbevolen. Een aantal regionale verbindingen behoren tot de belangrijk ste schakels in de ontwikkeling van het rivierengebied. Door dc groei van de verschillende centra en de verbetering van de weg verbindingen zal het mogelijk zijn een beter functionerend net van openbare verbindingen per trein en bus te ver krijgen. In ieder geval zal een ratio neel en goed opgezet net van busver bindingen tot stand moeten komen, waar mogelijk aansluitend op de trein stations. Hierbij zal vooral acht moe ten worden geslagen op een bediening van werknemers en scholieren. Een regionale aanpak van de ontwik keling der industriëen is een eerste ver eiste. Speciaal zal er op dienen te wor den gelet, dat per regio een voldoend aantal bouwrijpe industrieterreinen ter beschikking staat, zodat onmiddellijk aan een mogelijke aanvrage kan wor de n voldaan. Met uitzondering van het rijk van Nij megen, waar het werkforensisme over heerst, treedt in het rivierengebied het woonforensisme op de voorgrond. De oostelijke Betuwe kent een toenemend aantal werkforensen. Dit is geenszins ongunstig, omdat de beide grotere cen tra waarop deze stromen zich gaan richten, Arnhem en Nijmegen in de onmiddellijke nabijheid zijn gelegen en voorts omdat in het westelijk deel van deze regio zich andere centra bevinden, zoals Wageningen, Veenendaal en Tiel, aldus het rapport waarin vervolgens wordt gewezen op de noodzaak van goe de en veelzijdige onderwijsmogelijkhe den. „Dc jeugd zal in het gehele gebied door een goede scholing gereed moe ten worden gemaakt voor inschakeling in het arbeidsproces. Hiervoor is goed onderwijs en een goede beroepenvoor- lichting noodzakelijk. In dit verband wordt uitbreiding van het scholensca la in het gebied met de volgende scho len aanbevolen: een Hogere Technische School in Nijmegen, een Uitgebreid Technische School en een school voor Leer en Opvoedingsmogelijkheden in Tiel. Voor een goede organisatie van het onderwijs moet, voorzover nog nodig, per regio de mogelijk samenwerking van het toekomstige mavo, havo en vwo worden onderzocht; dit vanwege het naar verhouding betrekkelijk klein aantal leerlingen per school. Tevens moeten de mogelijkheden, die de Mam moetwet biedt voor dit dun bevolkte ge bied ten volle worden benut; ontheffin gen zulen moeten worden aangevraagd. Tenslotte wordt een geregeld kontakt tussen onderwijs en bedrijfsleven aan bevolen. Er zijn grote verschillen tussen de leefbaarheid in het oostelijk- en weste lijk deel van het Gelders Rivierenge bied waar het gaat om voorzieningen van stedelijke allure. In het oosten ver vullen de steden Nijmegen en Arnhem in dit opzicht een belangrijke functie, die het tussenliggende gebied bestrijkt en die zich tot verschillende kilome ters in westelijke richting uitstrekt. In het westen staat de bevolking aan de grenzen van 't gebied onder invloed van centra die buiten dc provincie zijn gelegen (Veenendaal, Wageningen, Ede etc.) Speciaal in het centrale deel be staat echter een hiaat. Hier zal gelijk met een uitbouw van de werkgelegen heid ook het verzorgingsapparaat van stedelijk niveau moeten worden uitge breid en verstevigd. Eveneens zal hier op dit niveau een adequaat scala van sociaal-cutturele voorzieningen tot stand moeten komen. Duidelijker dan tot nu toe zal Tiel een centrumfuntie op het gebied van deze verzorgende strcek- voorzieningen moeten gaan vervullen. In de behoefte van het Gelders Rivie rengebied aan schouwburgen zal door de opening van de Agnietenhof te Tiel voldoende zijn voorzien. Naast de noodzaak van een verstevi ging van de centrumpositie van Tiel be staan er in het Gelders Rivierengebied op plaatselijk en beperkter regionaal niveau nog hiaten op het gebied van sociaal-culturele voorzieningen. In de uitrusting met inrichtingen voor het plaatselijke verenigingsleven (dorpshui zen/verenigingsgebouwen) is in de loop der jaren veel verbeterd. Er blijven echter plaatselijk nog bepaalde wensen onvervuld. Wel zijn er in het gehele ge bied nog belangrijke tekortkomingen in andere sectoren. Een voorziening in de ze leemten wordt noodzakelijk geacht. Het betreft hier tekortkomingen op het gebied van regionale en lokale sportverenigingen (sporthallen, gym nastieklokalen, sportvelden, zwemba den, enz.). In een onlangs gereedgeko men rapport voor de Stichting S overleg West- en Midden-Betuwe wer den deze gesignaleerd. Zij geh: ter niet alleen voor deze regio r voor het gehele Gelderse Riv bied met inbegrip van het verso kende oostelijke deel. Aanvankelijk noemde ARP-afgevaar- digde de heer H. Griffioen de reorgani satie van de dienst van gemeentewer ken een volkomen desorganisatie. Hij kon begrijpen dat het een onmogelijke zaak is geworden. De dienst zal nu gaan ressorteren onder de gemeentesecreta ris en enkele secretarie-ambtenaren. „Ik noem het onverantwoordelijk dat dit kan gebeuren", zo riep hij uit. „Ik wil geen motie van wantrouwen indie nen tegen het beleid van de wethouder van publieke werken, dat heeft hij niet verdiend, maar ik kan me begrijpen dat hij zijn portefeuille erdoor ter beschik king zou stellen". De VVD'er A. Jansen begon met kri tiek te leveren op de post van f 3.500 die uitgetrokken moest worden om de schade van wateroverlast te kunnen herstellen. Verder viel hij over extra stoelen die moesten worden aangekocht (ik weet niet wie daarop zijn benen moet leggen) en over acht kapstokken (ik weet niet wie daaraan opgehangen moet worden). „Gezien de hoge kosten van het geheel zou ik als directeur van gemeentewerken er vanaf hebben ge zien om dan ook nog een krediet van f 800 te vragen voor opknappen van m kantoor. Zoals de gang van zaken de laatste tijd is geweest bij de dienst van gemeentewerken, wil ik niet direct de schuld zoeken bij de wethouder, hoewel die verantwoordelijk is. Ik vraag me echter af of hij er wel tegen opgewas sen is. Het beheer van de portefeuille financiën zorgt niet voor het nodige te genwicht, zodat ik geloof dat er wel weer belastingverhogingen in het ver schiet zullen zijn". Hierna diende de li berates woordvoerder zijn zes amende menten in. Burgemeester Bosch en wethouder Van Lienden gaven de fout die gemaakt is bij de waterkering achter het ge meentehuis toe. Maar de wateroverlast was zo algemeen, ook in de omliggen de gemeenten, dat zij het een verzach tende omstandigheid vonden, dat hier iets was misgegaan. De burgemeester ging daarna in op de amendementen van de heer Jansen. „Ik ben blij, dat we een zeer goede secretaris hebben. Hij was het die 't nieuwe systeem heeft uitgedacht voor de reorganisatie van gemeentewer ken. Mag ik de raad misschien vra gen daarin vertrouwen te hebben. Het college heeft het ook. De financiële administratie van gemeentewerken onder te brengen op de secretarie is een goede zaak. Ik zie de reorganisa tie dan ook als een reële zaak. Maar dan moeten we ook kunnen beschik- over de nodige gelden en dan moet daarop niet beknibbeld worden door op vijf of zes posten telkens enkele honderden guldens te willen bezuini gen. Onze secretaris moet de ruimte hebben om het plan te kunnen uitvoe ren. Het debat van de heer Jansen over een paar stoelen en acht kapstok ken staat niet op het niveau deze raad waardig". „Ik heb het volste vertrouwen in de gemeentesecretaris", haastte de heer Jansen zich, „ik ga graag mee met de ze reorganisatie, maar ik zie in de be groting doublures en die wil ik voorko men". Wethouder Deen kreeg daarop gele genheid zich te verdedigen. „Er zal on geveer f 6000 van de verbouwing over blijven", stelde hij voorzichtig. Ik kan daaruit niet de waterschade gaan beta len, want dan krijgt de raad een blind doek voor. Mijn portefeuille zou ik eerst dan ter Ml Wethouder mr. J. DEEN (P.v.d.A.) vertrekken? beschikking gaan stelten, wanneer ik niet achter de reorganisatie van ge meentewerken zou staan, maar daar sta ik volledig achter". „Dat kan ik me wel indenken", zei de heer Griffioen, „want de wethouder krijgt het stukken gemakkelijker. Ove rigens vind ik de heer Deen een zeer bekwame figuur, maar ik zou liever zien dat hij eens wat rustiger werd in het uitvoeren van zijn bestuurstaak". De heer De Jong (PvdA) wilde wel eens weten of de heer Griffioen geen vertrouwen stelde in de gemeentese cretaris. „Daar steek ik voor meer dan 200 pet. mijn handen in het vuur", riep de ARP-er uit. „En laat de heer Jan sen maar in onderling overleg met de wethouder en de technische dienst be kijken of er nog wat op de posten valt te beknibbelen". „Ik eis", antwoordde de heer De Jong, „dat de heer Jansen zijn amendemen ten handhaaft". Maar dat deed de liberaal niet. Hij handhaafde alleen de post van f 800 no dig voor het opknappen van de direc teurskamer. „Die post, meneer de voor zitter, wil ik geschrapt zien". Hierna schorste de voorzitter de ver gadering voor een kwartier om nader met de wethouders te kunnen overleg gen. Na de heropening kreeg de heer J. van Donselaar (CHU) het woord. Deze stelde zich zeer positief op achter het wethouder van publieke werken in het college van B. en W. in het algemeen en achter de wethouder van publieke wer ken in het bijzonder. „In de commissie voor openbare wer ken is de betreffende post uitgebreid besproken. De raadsleden die nu kri tiek hebben, weigerden destijds in die commissie zitting te nemen. In die commissie had men over kapstokken kunnen praten, maar daarvoor is hier in de raad geen plaats. Zelf ben ik in de commissie nog verder gegaan door tegen het totale bedrag van f 11.000 te zijn. Ik was het moe gewor den steeds weer andere bedragen on der ogen te krijgen. Anderzijds wil ik wel verklaren dat nu de verbou wing f 6000 meevalt, alles meevalt. Ik wil nu wel voor stemmen, maar het ze manier moet gebeuren". De heer De Jong verklaarde in twee de instantie er geen behoefte aan te heb ben de amendementen van Jansen te steunen, ook niet de f 800 voor de ka mer van de directeur van gemeentewer ken. De burgemeester verklaarde nadruk kelijk dat het niet zijn bedoeling was geweest de gemeentesecretaris in poli tieke verantwoordelijkheid te betrekken „Wij hebben als college van B. en W. zelf die verantwoordelijkheid. Ik wilde u alleen maar de achtergronden van ons voorstel schetsen". Hierop bracht de voorzitter de zaak in stemming, omdat de heer Jansen er om had gevraagd en zijn fractiegenoot de heer H. v. d. Spoel het voorstel on dersteunde. Het ging dus om de post van f 800 voor de opknapbeurt van de kamer van de directeur van gemeente werken. Toen de uitslag van de stemming be kend gemaakt werd, bleken alleen de heren Jansen en Van de Spoel voor het schrappen van deze post te zijn. De ove rige raadsleden stelden zich achter het beleid van B. en W. Over het nader gevraagde krediet van f 11.500 werd daarna niet eens meer ge stemd. Het werd een hamerstuk. Wet houder Deen kon tevreden zijn. Een volgende stemming betrof het voorstel om een krediet uit te trekken van een paar honderd gulden voor sek suele voorlichting. De heren Verwoert (SGP) en Griffioen vonden het beter dat die voorlichting door de ouders wordt gegeven. De burgemeester was het daarmee niet eens. Hij veronderstelde dat de ou ders er meestal tegen opzien deze voor lichting te geven. Dat de kinderen het op straat horen, vond hij funest. De heer Verwoert wenste toch stem ming over de post. Slechts de raadsle den Verwoert, Van Wijk (beiden SGP), Griffioen (ARP), Kerkstra (CHU) en Lodder (BP) waren tegen, zodat het krediet zal worden verleend. Uit de mededelingen van de voorzitter bleek, dat er nog steeds geen be- bestemming is gevonden voor de leeg staande Panoramamolen. Een gega digde uit Rotterdam heeft zich terug getrokken. Het voorstel om de moten over te dragen aan de Stichting „De Hollandse Molen" werd aanvaard. De voorzitter deelde mee, dat de heer Adriaan P. de Kleuver belangstelling heeft om erin te gaan wonen en wer ken. Hij beloofde dit aan de stichting te zullen doorgeven. Van hogerhand was bericht ingeko men dat men geen heil ziet in een school voor lager middenstandsonderwijs in Rhenen. De raad besloot toch op deze zaak nog terug te komen. De heer Griffioen drukte er zijn spijt over uit, dat Rhenen op onderwijsgebied zo slecht bedeeld is. „We zijn praktisch overal van verstoken", zei hij. „We hebben wel twee goéde Mavo- scholen", zei de voorzitter, „maar met hoger onderwijs is het inderdaad slecht gesteld in onze gemeente. De huishoud school is gelukkig een bloeiende instel ling". „Ik heb wel eens de indruk", aldus de heer Griffioen „dat we op elk gebied in Rhenen worden geremd". Naar aanleiding van het voorstel de Muntstraat tijdens de weekeinden voor alle verkeer af te sluiten om in de bin nenstad rondjes rijdende automobilis ten de pas af te snijden, was er een brief ingekomen van de heer A. Th. Onink, die aan deze straat een dancing exploiteert en een cafetaria. Hij zag zich ernstig bedreigd in zijn bestaan wanneer de raad de maatregel zou ne men. Alleen de heer M. v. d. Berg (Vrije Partij) was het met de heer Onink eens. „Het zijn slechts twee jeugdige auto mobilisten, één uit Veenendaal en één uit de Betuwe, die zich schuldig maken A. JANSEN (V.V.D.) kritiek RHENEN De 56-jarige J. P. Rijn berk uit Rhenen was gisteren 40 jaar onafgebroken in dienst van Stoomha mer NV in Rhenen. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit werd de jubila ris gisterochtend in de kantine van het bedrijf gehuldigd in het bijzijn van zijn echtgenote en twee zoons. De directeur van Stoomhamer NV de heer W. G. Hulsman, sprak waarde rende woorden tot de heer Rijnberk, die hij een schakel tussen bedrijf en klant noemde. „Als bestekvoerder hebt U steeds Uw grote kennis van de vele houtsoorten in dienst van ons bedrijf gesteld. Wij zijn daar erg dankbaar voor", aldus de directeur. De heer W. Renbergen feliciteerde de jubilaris namens alle collega's en overhandigde hem een nog nooit eer der uitgereikte onderscheiding, die de „Stomelijke Onderscheiding" werd ge noemd. Het was een rood-wit-blauw draaglint, waaraan een enorme „me daille" hing met de afbeelding van een hamer erop. Het cadeau van de directie bestond uit een envelop met inhoud, terwijl de collega's, naast de „eervolle onderscheiding" nog een prachtige lamp aanboden. aan het gesignaleerde euvel", aldus de heer Van den Berg, „en moet daarvan dan iedereen de dupe worden? Zet er liever een bord neer „10 km", dan heb ben deze „heren" er geen lol meer in een ander te pesten". De burgemeester had buitengewoon veel waardering voor de wijze waarop de heer Onink en zijn kinderen de zaak drijven. Hij noemde de zaal „De Munt" zelfs een aanwinst voor de jeugd van Rhenen. Maar hij achtte het in het voordeel van de heer Onink, wanneer er in de smalle Muntstraat geen auto's meer zouden kunnen parkeren. „Er komt dan veel meer ruimte en men kan enkele meters verder op een be hoorlijk parkeerterrein zijn auto kwijt". De rest van de raad dacht er precies zo over. „In Haarlem is de Grote Markt ook afgesloten", zei de heer Jansen, „en daar liggen talrijke grote zaken, maar zij hebben er eerder voordeel dan na deel van". De heer Van den Berg wenste aante kening tegen te hebben gestemd. In de straten ten zuiden van het Fred. v. d. Paltshof zal een stopverbod worden ingevoerd tijdens marktdagen. De ganse raad was tegen verplaatsing van de markt naar het Koningshof, om dat dit het einde zal betekenen. Ook te gen de proef tijdens de drukke weken in de bouwvakvakanties stelde men zich op. „Wanneer u de markt dan toch wil verplaatsen", zei de heer Griffioen, „breng, hem dan over naar het Plant soen". Naar aanleiding van een vraag van de heer Jansen deelde de voorzitter mee, dat inderdaad tussen oktober en maart zal worden gestart met de twee de bouwstroom: in Eist 40 woningen, in Achterberg 20 en in Rhenen 160 stuks. Tenslotte deelde de burgemeester nog mee, dat in de eerste helft van novem ber in Rhenen een hearing zal worden gehouden over de toekomstige ontwik keling van Rhenen-Stad. Hierna ging de raad over in gehei me zitting. KESTEREN „Om het aantal arbeidskrachten, dat zich tussen 1968 en 1980 in het Gelderse Rivierengebied zal aandienen, op te kunnen vangen, zullen jaarlijks minstens 1660 arbeidsplaatsen in de stuwende industrieën en dien sten meer moesten worden gecreëerd'". Dit is een van de belangrijkste conclusies uit 't rapport over de economische ontwikkeling van het rivierengebied, dat in opdracht van de Belangengemeenschap Gelders Rivierengebied is sa mengesteld door het Economisch Technologisch Insti tuut. „Ten aanzien van het scheppen van de nodige werkgele genheid in de stuwende industrieën zal een gericht beleid moeten worden gevoerd voor een gehele regio. Dit beleid zal niet alleen ter hand moeten worden genomen in pe rioden van conjuncturele neergang, maar zal gericht moe ten zijn op een degelijke opbouw van de economische structuur van de regio, ook in perioden van hoogconjunc tuur. Het is van het grootste belang, dat in regionaal ver- band ook door de gemeentebesturen wordt samengewerkt. Het verzuim in regionaal verband de krachten te bunde len zal ook het plaatselijke belang tenslotte schaden. Het alternatief zal tenslotte geen grotere plaatselijke ontwikke ling blijken te zijn, maar een sterkere concentratie in de grote centra buiten de regio", aldus een van de beleids adviezen in het rapport. SCHERPENZEEL De heer T. Val kenburg zal in Scherpenzeel een wassa lon beginnen. De wassalon wordt ge vestigd in het pand Dorpsstraat 163. De opening van de nieuwe zaak zal plaats vinden door burgemeester C. P. Hoyte- ma van Konijnenburg op 4 oktober. OPHEUSDEN Een zee van bloe men en een onvoorstelbare hoeveel heid cadeaus vormden gisteravond het decor van een gezellige en druk be zochte receptie in gebouw Eltheto te Opheusden, ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van mejuffrouw C. A. van Zanten als onderwijzeres van dc hervormde lagere school in Op heusden. Tijdens de receptie bleek dat me juffrouw Van Zanten, die in Rhenen woont in de afgelopen 40 jaar een spe ciaal plaatsje in de harten van vete Opheusdenaren heeft veroverd. Een groot aantal oud-leerlingen maakte van de gelegenheid gebruik om de ju bilerende onderwijzeres persoonlijk hun gelukwensen aan te bieden. Onder de vele aanwezigen bevonden zich verder onder andere burgemeester D. J. Pott, ds. A. Muilwijk en afgevaardigden van de Opheusdense scholen en kerken.

De Vallei | 1968 | | pagina 5