RIANT 29, De Gaulle's aartsvijand in Parijs gaat heen OPA JOHNSON AAN DE LOLLY ANWB start bestudering ontwikkeling in toerisme WF 100% genot met Ritmeester Renault beraamt met Peugeot tegenoffensief Tegenaanval Rial ra Voor doden baby negen maanden KLEUREN-TV Geheugen van rechercheur werd oplichter noodlottig „Rode hertogin'* werd vrijgesproken Tweede vrouwelijke minister in Duitsland JONGE Makelaar bekent oplichting Negentig pet. niertransplantaties in Nederland geslaagd Suharto wijst gratieverzoeken af Staatssecretaris: Voorlichting over prijsstijging door b.t.w. klopt niet Grens- documenten voor toeristen met caravans worden wellicht afgeschaft FINANCÏELE NOTITIES Naar compromis over goudprijs Grotere winst hij Billiton Minder winst bij Bervoets Dagra geeft geen dividend Spaarbanken lopen achter Gaston Monnerville. voorzitter Senaat GENEVER in de handige kneepfles f 10^0 per kter WYNAND FOCKINK -¥• !n de bekende groene doos MUZIKALE PROEFTIJD DONDERDAG 3 OKTOBER 1968 ADVERTENTIE PARIJS Renault en Peugeot zullen tegenstand kunnen bieden aan de vor ming van een concern door Fiat en Citroën, zo heeft de president-direc teur van de Regie-Renault, Pierre Dreyfus, op een persconferentie ver klaard. Hij wees op het belang van de overeenkomst tussen het staatsbe drijf Renault en Peugeot, welke twee automobieiondernemingen bundelt, die tezamen ruim 1.100.000 wagens produceren. „Wij zullen onze produk- tie en onze verkopen tot het maxi mum moeten opvoeren", zei Drey fus. Hi.i vroeg zich af, waarom de onderhan delingen die in het verleden tussen Fiat en Renault zijn gehouden, niet evenveel emotie hebben opgeroepen als de onderhandelingen van thans tussen Fiat en Citroën. Overeenkom sten tussen Fransen en buitenlanders behoeven niet altijd te betekenen dat de leiding op de buitenlanders over gaat; het tegendeel moet soms ook wel gebeuren. Een overeenkomst tus sen een Franse onderneming en een groter buitenlands bedrijf, houdt ver scheidene gevaren in, met name dat van het verplaatsen van de leiding over het Franse bedrijf naar het bui tenland en dat voor de werkgelegen heid. De mechanische industrie is volgens Dreyfus schepper van werkgelegen heid. In de automobielindustrie moet worden gelet op de gevolgen die een akkoord met een grotere buitenland se maatschappij met zich kan mee brengen. De vervaardiging van auto mobielen voorziet namelijk een groot aantal andere industrieën van weric. OEMOEAHIA Biafraanse troepen hebben massale Nigeriaanse tegenaan vallen afgeslagen welke de herovering van Ikot Ekpene ten doel hadden, zo werd maandag van militaire zijde ver nomen. De zegslieden zeiden dat na het ge vecht van zes uur van twee dagen ge leden, de Nigerianen zich met achterla ting van verscheidene doden hadden te ruggetrokken. Zij beweerdeh dat de Biafraanse troepen oprukken naar Oe- yo. Ikot Ekpene is verscheidene malen in andere handen overgegaan, sinds de federale troepen eind maart Oeyo ver overden en later Ikot Ekpene binnen trokken. De vorige week zou Ikot Ek pene weer in Biafraanse handen zijn gevallen. PARIJS In de Franse republiek is hij de hoogste persoonlijkheid na pre side it de Gaulle. Want als voorzitter van de Senaat is Gaston Monnerville (71) automatisch het plaatsvervan gende staatshoofd, wanneer dit plotse ling zou overlijden of voortijdig zou af treden. Zo bepaalt het de Franse grondwet, die in Gaston Monnerville haar vurig ste verdediger heeft gevonden. Want ter wille van haar is hij de doods vijand geworden van De Gaulle, die hij verweet haar te vertrappen. Ter wille van haar geeft hij nu ook zijn bij zonder eervolle functie prijs, na deze 21 jaar lang te hebben bekleed, om in de woelige politieke arena het voort bestaan van de Senaat te verdedigen tegen de plannen van de Gaulle. Hij voelt zich als kapitein van het schip daartoe geroepen en verplicht. Zoals men weet, wil de Franse presi dent door middel van een referendum de Senaat omzetten in een adviserende sociaal economische raad en Monner ville acht dit een grove schending van de grondwet. Verboden In deze strijd heeft hij echter het na deel. dat de Fransman hem nauwe lijks kent. Misschien omdat het hem op aandringen van De Gaulle sinds 1962 verboden is voor de televisieca mera's te verschijnen. Mogelijk ook omdat de Senaat buiten de dagelijkse levenssfeer van de Fransen ligt. Het enige, dat zij van hem weten, is dat deze deftige, maar vrolijke. grijze eminentie uit Frans Guyana komt en daarvan alle tekenen draagt. Hij is daar op 2 januari 1897 te Cayenne geboren als zoon van een klein ambtenaar. „Mijn grootvader was nog een slaaf", placht hij te zeg gen. Dank zij een beurs kon hij als vijftienjarige scholier zijn studies in Frankrijk voortzetten. Hij werd jurist en kwam via Caesar Campinchi, een van de grootste Franse strafpleiters en toen leider van de radicalen, de Fran se advocatuur en de politiek binnen. Verzot Bij het uitbreken van de oorlog nam hij de bruisende patriot vrijwillig dienst bjj de marine, kwam in 1941 in Frankrijk terug en dook onder in het verzet, waarvan hij als commandant in het hoogland van Auvergne een van de belangrijkste leiders zou worden. Het meeste verdriet had hij in die tijd van het feit, dat hij zijn vrouw, Thérèse Lapeyre, zo vaak alleen moest laten. Hij had haar als jong advocaat op een sportfeest in Toulouse ontmoet. Zij was met een afstand van 5,35 me ter kampioene verspringen van Zuid- Frankrijk en hij was een uitstekende zwemmer op de korte afstanden. Zij trouwden in 1923. Het werd een ideaal huwelijk, waaruit jammer genoeg geen kinderen werden geboren. Daar om adopteerden zij een wees uit Guya na. Jacky. Als senator van Guyana deed Mon nerville in 1946 zijn intredë in de Se naat. Hij werd een jaar later tot voorzitter gekozen. Hij bleef dat tot nu toe. In 1962 streed hij met alle kracht, die in hem was, tegen het refe rendum, dat de presidentsverkiezing in de handen van het volk legde. Ambtseed In hel hitte van het gevecht liet hij zich verleiden om De Gaulle ervan te beschuldigen zijn ambtseed geschon den te hebben. Van dat ogenblik kykt de president hem niet meer aan en Monnerville neemt aan geen enkele gebeurtenis meer deel, waar ook De Gaulle verschijnt. De ministers is het zelfs verboden in de Senaat hun wets ontwerpen ie verdedigen. Niet alleen hij, maar ook zijn vrouw zullen met een bedrukt gemoed het Palais de Luxembourg verlaten, waar zij 's avonds placht te schilderen en houtsneden te maken, terwijl hij zich bekwaamde in het fluitspelen. DEN HAAG De 39-jarige weduwe M. B. V. uit Zierikzee is door het Haag se gerechtshof in hoger beroep wegens kindermoord veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De Middelburgse rechtbank had de vrouw in juli dezelfde straf opgelegd na een eis van vier jaar. De advicaat- generaal eiste veertien dagen geleden twee jaar. De vrouw was op 14 februari beval len. Zij was weduwe en vreesde praat jes. Volgens de vrouw was het kind verwekt door een familielid van haar overleden man. Die ontkent dat echter. Een paar maanden voor de bevalling rijpte bij de vrouw het plan zich van het kind te ontdoen. Ze deed dat kort na de geboorte door de baby een plas tic koord om de hals te snoeren. Na het lijkje van het kind in 4 plastic zakken te hebben verpakt, wierp de vrouw het in de Zierikzeese haven, waar het op 9 maart werd gevonden. Consolemodel van palissanderhout. Heeft 63 cm beeldbuis, ruime klankkast èn deurtjes. Voorzien van geïntegreerde VHF/VHF kanalenkiezer en héél wat automatische functies. Kleurtoonregeling bijvoorbeeld. A parte uitvoering voor Zu id-Nederlan d. v.a. f 2.979r- DEN HAAG Dank zij het ijzersterke geheugen van een rechercheur heeft de politie in Den Haag de 33-jarige koopman O. A. S. uit Libanon kunnen aanhou den, die twee jaar geleden twee maal de inboedel van zijn huurwoning in Den Haag aan verloofde paren had „verkocht" voor samen f 8.000 en hun de woning had toegezegd. Kort nadat de koopman zijn f 8.000 had geïncasseerd, week hij uit naar Zuid-Amerika. Toen de politie maandagavond bij een routine-controle in een pension voor buitenlandse arbeiders de paspoorten van de aanwezige arbei-* ders doorbladerde, ging een rechercheur plotseling een lichtje op. Het gezicht van de man. die met een Marokkaans paspoort voor hem stond, herkende hij, ondanks de lange zwarte baard, die de man vroeger niet had, als dat van de be wuste koopman uit Libanon. S. werd aangehouden verdacht van oplichting.'Naar de herkomst van het paspoort, dat zou zijn afgegeven door de Spaanse ambassade in Bonn, wordt een onderzoek ingesteld. MADRID De Spaanse hertogin Luise Isabel van Medina Sidonia is vrij gesproken van de aanklacht, dat zij met haar boek „La Huelga" (de staking), justitie en burgerwacht zou hebben be ledigd. De openbare aanklager had drie maanden gevangenisstraf en een boete van 25.000 peseta's (1500 gulden) ge- eist. Wegens haar kritiek op de socale toestand in Spanje, heeft de 32-jarige hertogin de bijnaam „rode hertogin" gekregen. Haar boek, dat de sociale on tevredenheid van de Andalusische land arbeiders beschrijft, is in Parijs uitgege ven. In Spanje is het verboden. BONN Voor het eerst telt het Westduitse kabinet twee vrouwelijke ministers. Gisteren werd mevr. dr. Anne Brauksiepe, een 56-jarige chris- len-democrate, door president Lübke benoemd tot minister van Gezins- en Jeugdzaken. Zij volgt haar partijgenoot Bruno Heck(61) op. die zich als secretaris generaal van de Christen-Democrati sche Unie geheel vrij wil maken voor de verkiezingsstrijd voor de parle mentsverkiezingen van september vol gend jaar. De tweede vrouwelijke mi nister in de Bondsregering is de soci- aal-democrate Kate Strobel (61). Zij is sinds 1966 minister van volksge zondheid. Mevrouw Brauksiepe is jarenlang on derwijzeres voor gehandicapte kinde ren geweest en vervulde vele functies in de R.K. jeugdzorg en de vrouwen beweging. Zij is al negentien jaar lid van de Bondsdag. Eveneens om zich geheel te wijden aan de verkiezingsstrijd is tegelijk met Bruno Heck de minister voor ontwikke lingshulp Hans-Jurgen Wischnewski (46), secretaris-generaal van de soci aal-democratische S.P.D., afgetreden Zijn opvolger is de 41-jarige leraar en parlementslid Erhard Eppler. k De meeste jongetjes, die voor het eerst in hun leven naar de kapper gaarii, hebben zelf een lolly nodig ter afleiding. In het presidentiële Witte Huis zijn de rollen echter omgedraaid. Kleinzoon Patrick Lyndon Nugent onder het mes bij kapper Steve Martini. DEN HAAG De ANWB heeft besloten als eerste stap naar een meer zorgvul dige bestudering van de ontwikkelingen in het toerisme, periodiek een onderzoek te gaan instellen naar essentiële factoren, die in het toerisme een rol spelen, zo als bescherming, vervoer, accommodatie en het beschikbare (vakantie)budget. Dit onderzoek zal wellicht in samenwerking met anderen worden verricht. De nodige contacten daartoe zijn gelegd of worden voorbereid. Behalve de KLM konden nog geen namen worden genoemd van organisaties waarmee onderhandeld wordt. Deze mededeling heeft de voorzitter van de ANWB, ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, gistermiddag in Den Haag gedaan. Eerder had hij opgemerkt, dat het toerisme voor vele Europese landen een belangrijke ex- en importindustrie is geworden. Cohcrete, wetenschappe lijke benadering van het toerisme, staat nog in de kinderschoenen, zo vervolgde hij Een diepgaand onderzoek, ook marktonderzoek, naar het toerisme, naar het gedrag en de wensen van de toerist achtte hij dan ook een bindende noodzaak. Het manipuleren met cijfers, ontleend aan indrukken en het gebruik daarbij van onzorgvuldige definities, heeft ge leid tot verwarring, meende de voor zitter van de ANWB. Alarmcentrale De ANWB, die eind augustus 1.118.246 leden telde, heeft dit jaar tot en met genoemde maand aan 345.026 leden een internationale reis- en kredietbrief uil- gereikt, tegen 309.230 verleden jaar ge durende dezelfde periode. De ANWB-alairmcentrale, waarop le den die tijdens hun vakantie in het bui tenland met onvoorziene moeilijkheden te kampen krijgen, een beroep kunnen doen, heeft in de eerste acht maanden van dit jaar in 2133 gevallen voor we genhulp (monteurs- of sleephulp) kun nen zorgen. In dezelfde periode van het vorig jaar waren dit er 1974 gevallen. Verder heeft de ANWB tot en met 31 augustus 1219 beschadigde en 232 onbe schadigde voertuigen (vorig jaar zelfde periode resp. 1202 en 171) gerepatrieerd Over hetzelfde tijdvak werden 172 (vo rig jaar 148) personen gerepatrieerd en werden in 323 gevallen (vorig jaar 333) onderdelen nagezonden. Extra geld ging tot en met eind augustus naar 417 personen (vorig jaar 422) en tenslotte werden via de radio 1371 oproepen (vo rig jaar 1314) de wereld ingestuurd. Aan normale kredieten werd, eveneens in dezelfde periode, op grond van de reis- en kredietbrief in 5633 (vorig jaar 5656) gevallen geld opgenomen. Op grond van deze cijfers conclu deert de ANWB, dat de werkzaamhe den van de alarmcentrale niet alleen zijn toegenomen, maar dat de hulp meer dan tevoren in het persoonlijke vlak heeft gelegen, hetgeen zijn weer slag heeft gevonden in de versterkte juridische hulpverlening. ADVERTENTIE klare taa' BREDA De politie van Breda heeft in het hoofdbureau een kamer vrijge maakt om alle klachten te kunnen be handelen, die binnenkomen en gericht zijn tegen de assurantiemakelaar H. M. uit die stad. De man heeft bekend met valse polissen mensen voor dui zenden guldens te hebben opgelicht. Er zijn al 25 meldingen van slachtoffers van de oplichter. De assurantiemakelaar, die vooral „deed" in brand- en autoverzekeringen, heeft inmiddels tegenover de officier van justitie toegegeven, dat financiële moeilijkheden in zijn gezin hem tot de oplichterij en valsheid in geschrifte heb ben gebracht. Hij blijkt ongeveer eep jaar lang premiegelden en poliskosten in eigen zak te hebben gestoken. ADVERTENTIE Interimrapport Gezondheidsraad DEN IIAAG Dc voorzitter van de Gezondheidsraad heeft aan staatssecreta ris dr. R. J. H. Kruisinga een interimadvies aangeboden inzake kunstnier-behan deling en niertransplantatie. Het advies werd uitgebracht op verzoek van dr. Kruisinga en voorbereid door een commissie onder voorzitterschap van prof. jhr. dr. J. de Graeff, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. De commissie zegt dat in het alge meen kan worden gesteld, dat bij chro nische nier-insufficiëntie, die vaak slui pend, soms over perioden van jaren verloopt, dc ingrijpende behandeling met kunstnierbehandeling of transplan tatie pas in aanmerking komt als de nierfunctie is gedaald tot minder dan vier procent van de normale waarde. Tot die tijd kan volgens het rapport met leefregels en dieetmaatregelen wor den volstaan. Ofschoon met behulp van de in het rapport besproken behandelingsmethode patiënten in het eindstadium van een nier-insufficiëntie zijn te redden, is, al dus de commissie, de kern van het pro bleem gelegen in de preventie van de hieraan ten grondslag liggende ziekten, of in een vroeg ingestelde oorzakelijke therapie daarvan. Blijkens het rapport is in Nederland het sterftecijfer van nierziekten gedaald van 23,5 per 100.000 inwoners in 1951 tot 19,5 in 1966. Per 30 september worden 143 patiën ten met een kunstnier geholpen in een der twaalf centra in Nederland, waar intermitterende dialyse wordt verricht, terwijl vijf patiënten thuis met een kunstnier worden geholpen. Verwacht mag worden, dat medio 1969 in ons land 220 patiënten met een kunstnier in een centrum zullen worden geholpen en 20 met een kunstnier thuis. Van de blijvend met de kunstnier be handelde patiënten is 75 procent in staat voor 50 procent of meer zijn werk te verrichten, en zestig procent zelfs in staat vrijwel volledig het werk te ver richten. In Nederland ondergaan, zo blijkt uit het rapport, circa tien per miljoen in woners een behandeling met dialyse, te gen circa drie per miljoen in de VS en zes per miljoen in het Ver. Konink rijk. De commissie gaat er van uit dat in de komende tien jaar geleidelijk 20 - 70 procent van de aangeboden patiënten zal kunnen worden behandeld met trans plantatie. Tot dusver werden in Nederland 31 niertransplantaties uitgevoerd, waarvan meer dan 90 procent met succes, een percentage dat internationaal gezien hoog is. In de gehele wereld werden sinds '54 meer dan 2.000 van deze trans plantaties uitgevoerd. De situatie in Nederland is op het ogenblik zo, dat met het ontbieden, voorbereiden en opereren van een (ge registreerde) transplantatie-kandidaat drie tot. vier uur is gemoeid. Het is mogelijk binnen deze tijd de weefselty pering, die de kans op „aanslaan" van het transplantaat vergroot, uit te voe ren. Voor de naaste toekomst acht het rapport het noodzakelijk de mogelijk heid te openen tot het verrichten van 50 tot 75 niertransplantaties per jaar. Na deze opbouwfase moet er voor de toekomst rekening mee worden gehou den dat er rond tweehonderd per jaar in ons land zullen worden verricht. De commissie meent, dat het trans planteren van organen wettelijk dient te worden geregeld. Zij noemt in dit verband o.m. de volgende aspecten: een regeling ter bescherming van de leven de donor tegen eventuele directe of la ter optredende financiële en maatschap pelijk nadelige gevolgen, ontstaan door het afstaan van een orgaan. Wettelijk verplicht stellen van een schriftelijke toestemming van de levende donor, wet telijke aansprakelijkheid van het zie kenhuis, waar de transplantatie wordt verricht, en regeling van het verwijde ren van organen na de dood. DJAKARTA President Suharto van Indonesië heeft meegedeeld, dat hij de gratieverzoeken van vijf ter dood veroordeelde leiders van de communistische staatsgreep van 1965 heeft afgewezen. Deze vijf zijn het hoofd van het speciale communis'ti- sche-partijbureau Djam, oud-brigade generaal Supardjo, het politburo-Iid Njono, het hoofd van het partijsecreta riaat, Sudisman, en de partijsecreta ris van de afdeling Djokjakarta, Wi- riomartono. Ook de gratieverzoeken van vier tot levenslang veroordeelde coupleiders zijn afgewezen. Generaal Suharto, die dit op een ka binetsvergadering bekendmaakte, zei dat hij later over de andere gratiever zoeken zal beslissen, waaronder die van de gewezen minister van Buiten landse Zaken Subandrio en de oud minister van luchtmacht Omar Dhani. Suharto verklaarde dat hij de veroor deelden in drie categorieën had ver deeld: de politieke en ideologische brei nen van de staatsgreep, mensen die uit persoonlijke ambitie aan de coup deel namen, en zij die als werktuig werden gebruikt. ADVERTENTlf Muzikale studje willen wij stimuleren. Noemt U het gerust eigenbelang, maar houdt het in gedachten. Bij voorbeeld als Uw kind piano wil Ieren spelen en U niet weet of U met een tijdelijke bevlieging dan wel met een ontluikend virtuoos te maken hebt. Bender geeft Uw kind een muzikale proeftijd. Is het ernst dan blijft de piano en betaalt U de koopsom. Was het toch een bevlieging dan zijn Uw enige kosten de huurprijs. Overigens zijn er veel meer redenen om altijd bij Bender advies in te winnen! Arnhem, Steenstraat 54 - tel. 25408 Amsterdam - Breda - Leiden - Rotterdam DEN HAACi Het is beslist niet zo dat de prijzen op 1 januari met. twaalf of vier procent omhoog zullen gaan door het invoeren van de belasting op de toegevoegde waarde. De laatste tyd wordt nogal eens de indruk gewekt dat de prijzen met deze percentages zullen stijgen. maar dit is absoluut onjuist. Dit zei gisteren staatssecretaris dr. F. H. M. Grapperhaus (financiën) op een bijeenkomst van de federatie van katholieke en protestants-christelijke werkgeversverbonden in Utrecht. Hij noemde de verkeerde voorlichting die wel over de prijsstijgingen wordt gegeven in strijd met de belangen van de consumenten en de ondernemers. Zij brengt de consument er toe, voor 1 januari het nodige in te slaan. De heer E. Beekman, verbonden aan het bureau financiën van de KLM zei dat de BTW eenvoudig lijkt maar zeer- gecompliceerd is. Hij sprak van een verraderlijke belasting. Ter vereenvou diging van het stelsel gaf hij het advies één tarief in te voeren. Hij vergeleek de techniek van de BTW met het zwarte piet-spel. Volgens de heer Beekman staat van te voren vast dat de consument de zwarte piet krijgt. DEN HAAG De ANWB heeft van het ministerie van Financiën bericht ontvangen, dat maatregelen in voorbe reiding zijn, die mogelijk zullen leiden tot het afschaffen van grensdocumenten, die ook Nederland eist van toeristen, die zich op de weg bevinden met auto's met aanhangers, caravan, vouwwagen of bagagewagen en boottrailer. Een meer concrete mededeling kon het mi nisterie de ANWB nog niet doen. Dit heeft de voorzitter van de ANWB ir. F. H. van der Linde van Sprankhui zen, gistermiddag in Den Haag meege deeld. Dit bericht, zo zei hij, verheugt de ANWB, omdat gebleken is, dat ern stige schade aan het transito-toerisme door Nederland van reizigers met cara van e.d. met name uit Scandinavië gevreesd moet worden bij het uit blijven van een regeling. Eerder had hij opgemerkt, dat het vakantieverkeer met auto's met aan hangers. caravan, vouw- of bagagewa gen. een boottrailer nog steeds ernsti ge belemmering ondervindt door de eis van het gebruik van een grensdocu- ment in een aantal landen, waaronder Nederland. De ANWB heeft, mede op verzoek van de Scandinavische en de Westduit se zusterorganisaties, zich dit voorjaar tot de ministeries van Verkeer en Wa terstaat en Financiën gewend met het verzoek alle voor het toeristenverkeer caravans en aanhangwagens be nodigde documenten nu eindelijk eens af te schaffen. Tussen Frankrijk en Nederland be staat er op dit gebied wederkerigheid. Schaft nu Nederland het document af, dan zal ook de Nederlander, die nu nog onder deze bepaling valt, in de toe komst het document ook voor Fyank- rijk niet meer nodig hebben. WASHINGTON Dr. Emminger, di recteur van de Westduitse centrale bank heeft tijdens de jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds in Washington aangedrongen op een com promis tussen de Verenigde Staten en Zuid-Afrika over de goudprijs. Zuid-Afrika wil een prijsgarantie van het IMF van 35 dollar per troy ounce van 31,1035 gram voor hieuw gewonnen goud. De Verenigde Staten wensen geen enkele garantie, zodat wanneer de Ver enigde Staten hun zin krijgen, er geen bodem is in de vrije goudmarkt. Volgens dr. Emminger zouden de twee partijen het eens kunnen worden over zijn plan dat hij nu opnieuw heeft gelanceerd. Dit houdt in: Als de goudprijs op de vrije markt boven de officiële prijs van 35 dollar per ounce ligt, moet nieuw gewonnen goud op de vrije markt worden ver kocht: Als de goudprijs op de vrije markt op of beneden 35 dollar komt, moet het IMF bereid zijn goud tegen deze prijs te kopen, maar in beperkte mate. Deze beperking moet afhankelijk zijn van de noodzaak voor Zuid-Afrika om met goudverkopen zijn betalingsbalans in evenwicht te houden. Goud is namelijk een van de belangrijkste exportartike len van Zuid-Afrika. Vele Europese afgevaardigden in de vergadering verwachten dat dit Duitse plan een goede kans maakt te worden aangenomen. DEN HAAG De Billiton Maatschap pij heeft in het eerste halfjaar een net towinst behaald van f 9,08 miljoen te gen f 7,75 miljoen in de overeenkom stige periode van vorig jaar. De index van de omzet, verminderd met de kosten van de grondstoffen, steeg in het afgelopen halfjaar tot 159 (y.j. 138). Het' bestuur verwacht dat d« resultaten over het tweede halfjaar ten minste gelijk zullen zijn aan die van die eerste zes maanden. Op grond hier van zal over het door de emissie met 25 procent toegenomen kapitaal een on veranderd tussentijds dividend worden uitgekeerd. Dit betekent voor de aandelen van f 20, tweede rubriek, een dividend van f 2 per aandeel en voor de aandelen van de eerste rubriek van f 1000 een dividend van f 150 per aandeel. Het di vidend is 12 november betaalbaar. De bruto saldi van de exploitatie rekeningen bedroegen f 29,39 (v.j. f 25,80) miljoen. Na afschrijvingen bleef hiervan f 22,46 (f 18,90) miljoen over. De kosten voor speurwerk en ontwikkeling kwamen uit op f 2,90 (f 2,53) miljoen en met intrest was f 2,07 (f 0,60) miljoen gemoeid. De ren tekosten zullen door de emissie van aandelen in het tweede halfjaat1 belang rijk lager zijn.. ROTTERDAM Aan de jaarverga dering 28 oktober van Gebr. Bervoets' Kledingbedrijven wordt 6 pet. divi dend voorgesteld over het boekjaar 1967/1968. Voor de cumulatief prefe rent winstdelende aandelen B en de ge wone is dit een verlaging van 0,4 en 2 pet. Het dividend op de cumulatief pre ferente aandelen A is ongewijzigd. De nettowinst is teruggelopen tot f 174,718. In het lopende boekjaar zijn de voor uitzichten nog weinig gunstig, hoewel dit kwartaal een zekere opleving van de vraag wordt verwacht. DIEMEN De brutowinst van Dagra en haar dochterondernemingen is in het boekjaar 1967/'68 met 8,6 procenl toegenomen tot f 5.903.000. Het dividend wordt echter opnieuw gepasseerd. Na aftrek van hogere kosten en afschrij vingen bedroeg het exploitatieresultaat f331.000- (v.j. f 148.000). Hierop werd f 15.000 als saldo diverse lasten en baten in mindering gebracht, waarna derhalve f 316.000 overbleef. Dit bedrag is gebruikt voor voorzieningen en bijzondere afschrijvingen. In het nieuwe boekjaar is de omzet tot dusver weer toegenomen. Ondanks de te verwachten kostenstijging ziet d« directie de toekomst „sober" optimis tisch tegemoet. ROTTERDAM De grote spaarban ken in ons land hebben alle in septem ber een achteruitgang geboekt. Dit wordt toegeschreven aan de invloed van de concurrentie en aan de komende be lasting toegevoegde waarde, de b.t.w. Vooral de banken trekken grote spaar kapitalen naar zich toe; de campagnes op dit gebied missen hun uitwerking niet. Daarbij komt dat door de invoering van de b.t.w. prijsverhogingen kunnen worden verwacht, waardoor het publiek tot versnelde aankoop van verbruiks- artikelen is overgegaan. Ook dit zien de spaarbanken als een van de oorza ken dat de spaarbeweging in septem ber duidelijk is achter gebleven bij die van vorig jaar. Zeer sterk was dat te zien bij de Spaarbank voor de Stad Amsterdam, waar in september f 1,18 miljoen is ge spaard tegen f 3,54 miljoen vorig jaar. Daarmee is het spaartegoed in de eer ste negen maanden van dit jaar met f 28,11 miljoen toegenomen tegen f 43,24 miljoen een jaar geleden. Het aantal nieuwe rekeningen steeg in september met 1.475 tot 531.165, waarop in totaal f 640,45 miljoen was gespaard. Een forse teruggang vergeleken met vorig jaar toonde ook de Nutsspaar- bank te 's-Gravenhage, waar in septem- zien. ber f 855.000 werd gespaard tegen f 2,54 miljoen in september vorig jaar. In de eerste negen maanden lag het spaaroverschot ruim f 10 miljoen bene den dat van vorig jaar. Een teruggang, maar aanzienlijk min der dan bij de overige spaarbanken, liet ook de Spaarbank t.« Rotterdam

De Vallei | 1968 | | pagina 13