UW VALLEI? Belt 10550 11079 Bekendmaking Amerongse ambulance is paraat GOUDEN ERE MEDAILLE VOOR 2 LEERKRACHTEN VAN CHR. B.L.O.-SCHOOL Dr.J.G.Thoomes dient onderwijs 40 jaar „Benoeming was bijzondere leiding" Mejuffrouw Dommerholt vierde koperen jubileum Oud-papieractie van Rijnkanters'' Uit politierapport rfttcCdd Na 32 jaar nog immer strijder voor Veenendaal Schijn Gelijk? Veenendaler Oriëntatierit van Macro Rhenen Ds. Westra spreekt voor de N.C.Y.B. Seizoenfinale van ,de W oudlopers' Dammen DONDERDAG 3 OKTOBER 1968 E. C. Diepeveen wordt j weer lid van de raad VEENENDAAL De vacature in de fractie van de Anti-Revolutionaire Par tij, die ontstaan is door het bedanken van de heer C. N. van Kuijk wordt ver vuld door de heer E. C. Diepeveen. De heer Diepeveen deelde gisteren avond mee, dat hij zijn (herbenoe ming tot raadslid had aanvaard. De daarvoor benodigde stukken had hij woensdag op de post gedaan. Hij ont hield zich voorlopig echter van elk commentaar op zijn beslissing. Doordat de heef Van Kuijk wethou der was, is het waarschijnlijk, dat de ARP met een kandidaat voor die ze tel zal komen. Het is bovendien zeer waarschijnlijk, dat men de heer Die peveen als kandidaat voor die zetel naar voren zal schuiven. Het is niet waarschijnlijk dat deze kandidatuur in de raad van Veenendaal veel weer standen zal ontmoeten, gezien de staat van dienst die de heer Diepeveen als raadslid heeft. OVERBERG Dinsdagmiddag wa ren alle kinderen van de lagere school en de kleuterschool, het dagelijks be stuur en de collega's in de gang van de school verzameld, om juffrouw Dom merholt te feliciteren met haar 12Vt-ja- rig jubileum. Gezeten in een versierde stoel en ge flankeerd door haar ouders luisterde de juf eerst naar de voorzitter van het schoolbestuur, ds. G. G. v. Vrouwerff, die namens dit bestuur zijn felicitaties overbracht. Het hoofd van de school, de heer A. Bos, feliciteerde juffrouw Dommerholt namens collega's en leer lingen. De kinderen zongen de juf een pas send lied toe, gemaakt door mej. H. Janssen, eveneens als onderwijzeres aan de school verbonden. Gea van En gelenhoven bood de tekst van dit lied een keurig versierde album aan. De leerlingen van de kleuterschool boden in een keurig versiede album aan. De plakboek aan, dat ze zelf gemaakt had den onder leiding van hoofdleidster, mej. J. v. Engelenhoven. Ook gaven ze hun juf elk nog een mooie bloem, die samen een prachtig boeket vormden. Voor allemaal kwam echter het ge wichtigste moment, toen juffrouw Dom merholt gevraagd werd een laken van de muur te halen, waarachter het ge schenk hing, dat de juf aangeboden werd door bestuur, collega's, kinderen en nog enkele personen, die zeer nauw bij de school betrokken zijn. Het ge schenk, dat vanachter het laken tevoor schijn kwam, was een prachtige Twent se klok. Na een dankwoord van juffrouw Dom merholt gingen de leerlingen naar hun klassen, waar ze nog getrakteerd wer den op een sinaasappel. EDERVEEN Dinsdagavond kwa men de Ederveense dammers in het Groenekruisgebouw weer bijeen voor de te spelen onderlinge competitie. J. de Koning die na de eerste wedstrijden de meeste punten binnenhaalde en de leiding heeft in de competitie won zijn partij gemakkelijk tegen A. v. Hunnik en behaalde twee kostbare punten. De partij tussen G. J. v.d. Dikkenberg en W. Veldhuizen verliep anders dan werd verwacht. Veldhuizen die een dam forceerde had duidelijk winstkansen, maar v.d. Dikkenberg toonde zich in het eindspel bijzonder sterk en wist verrassend de partij in winst om te zetten. T. Middelman, die een sterke start had in de competitie gaf in de partij tegen B. v. Beek aanvankelijk goed partij, maar in het eindspel toon de v. Beek zich duidelijk sterker wat hem de volle winst opleverde. De par tij tussen G. Vlastuin en D. v. Heerdt was zeer spannend en leek op remise uit te lopen, maar v. Heerdt, die in tijd nood kwam maakte enkele fouten wat hem de partij kostte. St. Vierwinden won gemakkelijk van W. de Koning en J. Slotboom en H. Hevel maakte van de partij een remise, wat de juiste uit slag was. Volgende week dinsdag 8 ok tober speelt DCE I in eigen huis de eerste competitiewedstrijd tegen WSDV IV uit Wageningen. ELST Het bestuur van wandel sportvereniging „de Rijnkanters" doet een beroep op de Elster bevolking het papier (kranten en tijdschriften), dat eens per maand aan huis wordt op gehaald. met een touw samen te bunde len. Voor de ophalers is dit een enorme tijdsbesparing, aangezien men anders na de inzameling nog geruime tijd be zig is met het maken van pakketten. VEENENDAAL Een nog onbeken de man van waarschijnlijk middelbare leeftijd heeft schennis van de openbare eerbaarheid tegenover een meisje van zes jaar gepleegd. Het gebeurde onder een flat aan de Westersingel. De poli tie heeft goede hoop spoedig achter de identiteit van de man te komen. Tot 17.30 uur u dan even a.u.b. Van 17.30- 19.30 uur dan brengen wij hem nog i Alleen voor Veenendaal 's Zaterd. van 16.30-17.30 uur EIERMARKT Aanvoer ca. 850.000 eieren. Prijzen kippeëieren f 14 - f 15,50 en henneëieren f 10,50 - 13,50. Handel redelijk. VARKENSMARKT Aanvoer 187 biggen. Prijzen f 70 - 78 per stuk. Han del redelijk. RHENEN B. en W. van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat zij op dinsdag 8, woensdag 9 en donderdag 10 oktober 1968 langs de normale route een vrachtauto zullen laten rijden, waar mee grof tuin- en huishoudafval kan worden meegegeven. Hierbij dient het volgende in acht te worden genomen: le. alle vuil dient netjes te worden ver pakt en gebundeld; 2ë. ieder pak, doos of bundel mag niet zwaarder zijn dan 15 kg; 3e. er wordt geen grotere hoeveelheid dan 1 m3 meegenomen; 4e. ofschoon wel op dezelfde dag wordt gereden als met de rolt rommel- auto, dient men het grof vuil vroeg tijdig langs de weg te zetten, om dat het tijdstip van ophalen niet gelijk is aan dat van het ledigen van de emmers. Voorts wijzen wij er nogmaals op, dat bij het ledigen van vuilnisemmers in geen geval grof vuil wordt meegeno men, zodat het langs de weg zetten op andere dagen dan de hierboven ge noemde geen zin heeft. Degene, die meer dan 1 m3 grof vuil heeft mee te geven dient dit aan ge meentewerken op te geven voor de le of 3e donderdag van de maand, waar na dit vuil tegen betaling van f 2,50 per m3 zal worden meegenomen. Voor zwaar vuil, zoals steenpuin, bo men en dergelijke is een bedrag van f5,- per m3 verschuldigd. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de maandagroute op donderdag wordt gereden. Rhenen, 4 okt. 1968 De secr. W. C. Pieters De burgemeester L. Bosch v. Rosenthal AMERONGEN In de garage van de heer B. A. Esveld te Amerongen staat de ambulancewagen van het Ne- derlandsche Roode Kruis paraat om uit te rukken bij spoedgevallen. Voor de Amerongers moet dit een rustig idee zijn. Nadat zij lange tijd overgeleverd zijn geweest aan het ziekenvervoer uit Wageningen, Doorn en Veenendaal. Het Rode Kruis heeft nu een ambulance wagen beschikbaar gesteld. De wagen heeft eerder zijn diensten bewezen bij het vervoer van chronisch zieken naar het Rode-Kruisschip de „Henry Du- nant". De ambulancewagen kan twee zieke of gewonde personen vervoeren. Het is een originele ambulance, ge bouwd door een gespecialiseerd bedrijf. De vering bijvoorbeeld is geheel aange past aan de functie van de auto. De ambulance is compleet uitgerust, in clusief zuurstof- en beademingsappara ten. De auto is nog vrij nieuw. Het Rode Kruis heeft wel de hand over het hart moeten strijken om de auto ter beschikking van de gemeente Ameron gen te stellen; men had er namelijk nog maar een van. VEENENDAAL TUdens een bijeenkomst van bestuur en personeel van de Christelijke B.L.O.-school in hotel „La Montagne" werd aan twee personeelsleden een koninklijke onderscheiding uitgereikt wegens veertigjarig dienstverband bij het onderwijs. De onderscheidingen gingen naar mevrouw J. Verkerk-de Graaff en de heer D. J. Brouwer. Beiden ontvingen uit handen van loco-burgemeester Ant. de Ruiter de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Mevrouw Verkerk begon haar loop baan in haar geboorteplaats Utrecht op 1 september 1928. Vervolgens diende zij het gewoon lager onderwijs te Lage Vuursche, Waverveen en Overberg. Op 1 februari 1953 trad zij in dienst van het blo in Veenendaal, welke functie zij tot en met 30 september van dit jaar ver vulde. Mevrouw Verkerk werd gekenschetst als een zeer bekwame onderwijzeres, met veel gezag over de leerlingen. Zij heeft op veel manieren geprobeerd om de geestelijk gehandicapte leerlingen zoveel mogelijk bij te brengen, waarbij zij vooral initiatieven op het gebied van handwerken nam. Samen met een collega verzorgde zij gedurende een aantal winters catechisatielessen voor oud-leerlingen van de school. Het be stuur eerde haar verdiensten met een fotobon, terwijl het personeel haar een projectiescherm aanbood. De heer Brouwer werd in Nijkerk ge boren, waar hij op 15 december 1926 zijn loopbaan begon. Daarna diende hij het gewoon lager onderwijs te Soest en Bennekom, en werd op 1 april 1951 tot onderwijzer benoemd aan het blo te Aalten. Op 1 oktober 1956 werd hij in Den Haag benoemd en op 1 maart 1960 kwam hij naar Veenendaal. In Aalten was de heer Brouwer gedurende enige tijd lid van de gereformeerde diaconie en als zodanig penningmeester van de verpleegkas. De heer Brouwer wordt een „onder wijzer in de ouderwetse betekenis van het woord" genoemd. Op de blo-school in Aalten ontplooide zich zijn hobby voor handenarbeid, zowel voor hout als metaalbewerking. Bij zijn leerlingen in Den Haag had hij geen kans zich in deze tak van het onderwijs uit te leven, maar in Veenendaal kreeg hij goede kansen. Mede door zijn enthousiasme kon het bestuur financieel daartoe in staat gesteld door het gemeentebestuur verschillende houtbewerkingsmachi nes aanschaffen. Daardoor word de han- denarbeidsklas veel beter geoutilleerd, dan vrijwel overal elders in Nederland. De heer Brouwer kreeg reeds vorig jaar enkele geschenken van bestuur en personeel. i ADVERTENTIE Helemaal anders zijn onze europese KOSTUUMS door de vele variaties in de mooie (en toch sterkei) engelse stoffen, door de verfijnde dessins en de smaakvolle moderne kleuren Pasvorm perfectprijzen prettig HOOFDSTRAAT 90 VEENENDAAL TELEFOON 12163 VEENENDAAL Dr. J. G. Thoomes is binnenkort veertig jaar bij het onderwijs. Bij het ULO-on- derwijs, want geen lagere school heeft ooit het voorrecht gehad dr. Thoomes als onderwijzer te krijgen. Slechts toevallig' is hij hoofd van een lagere school gewordentoen aan zijn Koningin Juliana-Ulo een afdeling basisonderwijs werd ver bonden. Als .broekie" van 18 jaar kwam hij echter kersvers van de kweek" als leraar aan een ulo. Sommige leerlingen waren bijna even oud", glimlacht de heer Thoo mes nu. Op 26-jarige leeftijd kwam hij naar Veenendaal. In de 32 jaar dat hij tot nu het Veenendaal se on derwijs diende heeft hij een stempel op de samenleving gezet. Geen zichzelf respecterende V eenendal er durft vandaag te verklaren dat hij nooit van dr. Thoomes gehoord heeft. De man die nu veertig jaar in het onderwijs werkt, komt niet uit een onderwijzersgezin. Wel was z'n moe der tot haar huwelijk onderwijzeres, maar zijn vader verdiende de kost voor vrouw en drie kinderen waarvan de huidige dr. J. G. de oud ste was als boekhouder bij de Steenkolen Handelsvereniging. Na de ulo en de Jan van Nassaukweek- school in zijn geboorteplaats Utrecht doorlopen te hebben kwam de heer Thoomes als jong onderwijzer te recht op de christelijke ulo in Soest. Vandaar ging hij vier jaar naar Jmsterdam en weer 4 jaar later op 1 oktober 1936 werd hij be noemd in Veenendaal. „Mijn benoeming naar Veenen daal zie ik nog altijd als een bij zondere leiding, want ik had niet eens gesolliciteerd. Dat voelen van door God in Veenendaal geplaatst te zijn heeft me er ook altijd van weerhouden weg te gaan", vertelt de heer Thoomes nu. Hij had, toen de vacature in Vee nendaal bekend was gevraagd of een zo jong iemand als hij was kans maakte als hoofd benoemd te wor den. Na enkele weken kreeg hij een kaartje van de toenmalige secreta ris van het schoolbestuur, notaris Zweers: „Als de oudere kandidaten afvallen, dan Nog weer een paar weken later werd de heer Thoomes op een vrij dag tijdens de middagpauze door zijn vrouw gebeld. Zij vertelde dat het Veenendaalse schoolbestuur ge vraagd had, waar hij wericte, en ze vermoedde dat er wel een proefles aan vast zou zitten. Nog dezelfde middag kwam een deel van het toenmalige schoolbestuur zijn Am sterdamse klas binnenwandelen. De volgende middag moest hij naar Veenendaal om kennis te maken en de woensdag daarop was hij be noemd. In de 32 jaar dat de heer Thoomes in Veenendaal werkte, heeft hij veel weerstanden ondervonden. Voor ve len heeft alleen het feit. dat hij er was weerstanden opgeroepen zo is zijn eigen mening als hij op die 32 jaar terugziet. Toch heeft hij geen spijt van die tijd. „Misschien dat ik het als ik het nu moest doen anders gedaan zou hebben, maar ik had het toch gedaan". Voor velen is dr. Thoomes de nieuwlichter, de man die alles ver anderen wil, die spreekt over din gen, waaraan men nog mag denken en de man, die dan wel docter in de theologie is, maar als „lidhtmuts" beschouwd moet worden. Vooral die laatste mening is verkeerd. Mis schien dat de schijn tegen hem is in de Veenendaalse gemeenschap, maar wie met dr. Thoomes in con tact komt, weet dat hij eerder con servatief, dan progressief is in ge loofszaken. Ergens is hij een mysticus, met een sterk gevoel van door God ge leid te worden in zijn leven. Maar: „In beginselzaken past bescheiden heid. Zelfs de bijbel is op dat punt polychroon en Paulus zegt: Wees met de joden jood en met de Grie ken Griek. Daarom houd ik niet van de stelling: Wij weten het alleen, maar ik ben voor brede samenwer king", is zijn gedachte. Toen dr. Thoomes in Veenendaal kwam, was zijn school de enige in richting voor voortgezet onderwijs in het toen nog zeer dorpse „Veen". Nu zijn er bijna alle vormen te vin den. Een deel van die groei bloei misschien zelfs is het werk van de huidige directeur van de scho lengemeenschap voor basis- en ma vo-onderwijs „Koningin Juliana- school". „Ik heb van het begin af op het standpunt gestaan, dat de ulo niet een school was voor alleen de „burgers" ook de kinderen van de arbeiders moesten een plaatsje kun nen krijgen. Bovendien was ik van mening, dat de kinderen die alleen de lagere school volgden zo goed mogelijk on derwijs moesten hebben. Dat heeft in die begintijd wel eens weerstand opgeroepen, want men vond het niet altijd noodzakelijk dat de ar beiderskinderen zo veel mogelijk ge leerd werd. Ook dat is nu anders". In de oorlogsjaren wilde de heer Thoomes weer gaan studeren. Een akte trok hem niet zo zeer en daar om werd het theologie. Hij promo veerde uiteindelijk op de „wijsbe geerte van de godsdienst", met als bijvakken het oude en nieuwe testa ment. „Als je ergens aan begint, dan moet je dat afmaken. Eigenlijk is het iets absurds, dat een dominee vooral in de tegenwoordige tijd op houdt bij het kandidaatsexamen. Ik heb natuurlijk ook mijn proponents en kerkelijk examen gedaan, maar ondertussen ben ik doorgegaan voor het doctoraal. Toen ik doctorandus was zei mijn promotor, prof. dr. C. van Rijn: „En nu gaan we dour". Door die promo tie ben ik evenveel wijsgeer als theoloog. Ik heb daardoor een drie voudige bevoegdheid voor het mid delbaar onderwijs. Men heeft wel eens gezegd, dat ik verplicht was om „iets meer" te worden, zoals men dat noemt, maar ik ben het niet geworden, omdat mijn roeping hier ligt. Ik geloof nog steeds dat God mij hier geplaatst heeft en bo vendien ben ik van mening, dat de ulo-leerlingen een aparte zorg moe ten hebben". Dr. Thoomes heeft veel aanzot- ken gehad, als predikant, legerpre- dikant zelfs als geestelijk verzor- ap de KMA studentenpredikant en zijn promotor wilde een hoogleraar van hem maken. Hij bleef in Vee nendaal en hij bleef bij het ulo dat tegenwoordig Mavo genoemd wordt. Een belangrijk aandeel had de heer Thoomes in de oprichting van „Sola Fide". Ook hierbij ging hij uit van de mening, dat er ruimte moest zijn voor een groep, die an ders dacht dan de heersende me ning. Dat hij gelijk had, wordt dui delijk bewezen door het grote aan tal leden, dat de buitengewone wijk- gemeente momenteel telt. Toch en dat is ook tekenend voor hem is hij zelf momenteel er niet ge heel van overtuigd, dat alles wat hij in het verleden deed juist was: „Als ik het weer had moeten doen, dan had ik het waarschijnlijk an ders gedaan. Dat kun je natuurlijk niet helemaal stellen, want het ge beurde in een bepaalde tijd en on der bepaalde omstandigheden", zegt de wijsgeer Thoomes. Een wat nare herinnering vornyt de affaire rond het gebruik van de zolder van het schoolgebouw, onge veer vier jaar geleden. „Ik heb toen op het punt gestaan hard weg te lo pen en als ik niet zulke sterke ze nuwen had gehad, dan had ik het waarschijnlijk gedaan ook. Maar ook toen weerhield mij het gevoel hier van God geroepen te zijn. Wat mij toen ook goed gedaan heeft was de houding van de leerlingen, die als een Falanx om mij heen stonden en zonder daartoe door de ouders te zijn aangezet weigerden de school in te gaan. Dat deed me goed. Ik houd van kinderen en toen is geble ken, dat ik ook de harten van de kinderen heb weten te winnen". Karakteristiek voor de heer Thoo mes is ook zijn uitspraak: „Ja, je gaat je zo zoetjes aan grootvader voelen. Ik ben nog wel niet zo oud hij werd op 24-11-1909 geboren en is dus bijna 60 jaar maar ik over drijf niet als ik spreek van duizen den oud-leerlingen. Ik heb al veel keren kinderen van oud-leerlingen op school gehad. Die oud-leerlingen kom je nu op allerlei posten tegen in de maatschappij". Die maatschappij is dan wel waarschijnlijk de Veenendaalse. Hij woont nu 32 jaar in Veenendaal en „ergens" is hij in de loop van die jaren geworden wat men noemt een „Veenendaler" zij het dan van een wat uitzonderlijke pluimage. „Natuurlijk krijg je er iets van mee, als je zo lang in een gemeenschap woont. Ik weet niet of het nu zo'n voorrecht genoemd kan worden een „echte" Veenendaler, Renswoude- naar of zo, genoemd te worden, maar ik verheug me in de vooruitgang van Veenendaal. Zaken als het nieu we raadhuis, alle typen van onder wijs, die hier gekomen zijn, het sportpark en het overdekte zwem bad zijn dingen waar ik me oprecht over verheugd. Ik ben zelf niet zo'n enthousiasteling voor zwemmen of sport, maar ik ben toch blij, dat Veenendaal nu zo'n goede accom modatie heeft". Over ruim zes jaar is dr. J. G. Thoomes ambteloos burger. Wat hij dan zal gaan doen, kan hij zelf nog niet voorspellen. Het is echter niet waarschijnlijk dat Vee nendaal dan „van hem af" ls of beter nog hem verliest. Hij zal zijn gaven ook dan nog wel in het welzijn van zijn woonplaats ge bruiken hoeveel weerstand zijn denkbeelden hier en daar ook zul len ondervinden, want hij blijft vechten voor alles wat hij als be lang van Veenendaal ziet. Dat is zeker. RHENEN Het bestuur van de Ma cro, de motor- en autoclub Rhenen en omstreken heeft voor woensdag 9 okto ber een oriëntatierit uitgeschreven voor automobilisten. Er is één beperking aan verbonden, namelijk dat de chauf feurs lid moeten zijn van de vereniging. Het inschrijfgeld bedraagt f 2.50 per auto of motor, want ook motorrijders kunnen inschrijven. De start ligt bij hotel „De Stichtse Oever", waar van af zeven uur kan worden, ingeschreven. RHENEN De afdeling Rhenen van de Ned. Chr. Vrouwen Bond gaat dinsdag 8 oktober weer een ledenver gadering houden in gebouw „Irene". Ds. Westra uit Sassenheim zal die avond spreken over het onderwerp „De openbaringen van Johannes". Aange zien het bestuur meent, dat voor ds. Westra en het te behandelen onderwerp zeer veel belangstelling bestaat, nodigt het ook alle heren uit deze avond bij te wonen. ELST In verband met de afslui ting van het seizoen heeft wandelsport- vereniging De Woudlopers te Ameron gen voor zaterdag 12 oktober een 10- en 15 km lange wandelroute uitgestip peld door de Amerongse bossen. Behalve de Rijnkanters uit Eist zul len diverse wandelsportverenigingen uit de omgeving aan deze tocht deelnemen.

De Vallei | 1968 | | pagina 3