SOLISTENCONCOURS TELT 64 DEELNEMERS DE VALLEI Veiling Septer Tiel INTERESSANT PROGRAMMA VAN N.V.V.H. VEENENDAAL Oktober herfstmaand Jeugd van Veenendaal Uit de oude doos en Woudenberg tuigt R,k Valkenbur9 elkaar af aan de Kerke wijk Burgemeester Bosch in voorwoord: „O.B.K. laat niets na om muzikale peil verder op te voeren Neem nu een abonnement op Tijdelijke sluiting van Groeneweg Massamedia en Democratie Herfstavondrit van OMAC NOVIB-comité opgericht Gratis Vechtpartij Met de sabel BURGERLIJKE STAND KESTEREN RHENEN 1 RHENEN DONDERDAG 3 OKTOBER 1968 RHENEN B. en W. der gemeente Rhenen brengen ter openbare kennis, dat de Groeneweg vanaf heden tot na dere aankondiging gesloten zal zijn voor alle verkeer, in verband met de aan de riolering ter plaatse te verrichten werk zaamheden. Rhenen. 30 nept. 1968 B.en W. van Rhenen Geboorten: Hendrik z.v. A. v.d. Ha- tert en H. de Wit; Gerrit A. z.v. G. M. van Brenk en J. J. Hoogakker; Jacoba d.v. P. Vermeer en J. Budding; Natasha S. A. d.v. J. Riry en F. M- Rutumalessy; Getrouwd: W. van Harn (Achterberg) en -T. Heenck; J. W. van den Bosch en P. W. Jansen. Ondertrouwd: J. W. van Kraaikamp en W. C. Gelderblom (Dodewaard): J. van de Haar (Rhenen) en G. de Wit. Overleden: B. Verhaaf, 86 jaar, echtg. N. van Roelofsen. Vertrokken personen: Kosters, J. naar Roermond; ter Maaten, E. naar Ede; Madani Azuz, M. naar Echteld; Robertz, J. W. naar Tilburg; Zonnevijlle, A. J. met gezin naar Heteren; van Blitters- wijk, A. naar Lienden; Kooij, P. R. naar Zijpe; Jaatout, S. naar Veenendaal; Nie- vaart, I. naar Wageningen; Mohamed, B. E. M. naar Veenendaal. Elders geboren: Te Wageningen: ÏJda Johanna, d.v. J. W. van de Klift en M. G. H. van Veenendaal. RHENEN Het programma voor het solistenconcours op zaterdag 5 en 12 okto ber, dat wordt georganiseerd door de arbeidersmuziekvereniging „Oefening Baart Kunst" te Rhenen, in samenwerking met en onder auspiciën van de algemene Nederlandse unie van muziekverenigingen, is deze week verschenen. Hierin valt te lezen dat er niet min der dan vierenzestig deelnemers zijn, te weten voor elke concoursdag twee endertig. Deze deelnemers, waaronder uitmuntende solisten, die reeds op vo rige concoursen bewezen tot grote prestaies in staat te zijn, komen voor- VEENENDAAL Dinsdagavond 8 oktober gaat de afdeling Veenendaal- Zuid van de Ned. Christen Vrouwen bond weer vergaderen in het Trefpunt achter de Petrakerk. Als spreker voor deze avond heeft men uitgenodigd de heer B. Buddingh. die het onderwerp „Massamedia en Democratie" zal be handelen. Hierna is er volop gelegen heid tot discussie. Behalve de leden zijn ook andere belangstellenden (ook heren) hartelijk welkom. OTTERLO —De OMAC in Otterlo hpudt zaterdag een herfstavondrit van ongeveer tachtig kilometer. Inschrijven is mogelijk vanaf 18.30 uur in café De Waldhoorn. De eerste deelnemer start om 19.00 uur. BON INVULLENPOSTEN (zonder postzegel)EN KLAAR Naam Adres Woonplaats par weak ad 0,97 abonneert zich op DE VALLEI per maand ad 4,15 per kwartaal ad 12,35 (Doorhalen wat niet wordt gawanst) Deza bon uitknippan an in opan envaloppa verzenden. Wij betalen de port. U behoeft geen postzegel te plakken, indien als volgt wordt geadresseerd Dagblad De Vallei, Antwoordnummer 8, VEENENDAAL De Vallei wordt nog op de dag van uitgifte bezorgd in Veenendaal - De Klomp - Ederveen - Renswoude - Scherpenzeel - Overberg - Amerongen - Leersum - Eist - Kesteren Opheusden - Lienden Ochten Rhenen Achterberg. Veil bericht van de Tiel se veiling Septer van woensdag 2 oktober 1968 Opgave na klasse mm maat 70 75 Appelen Benderzoet Bloemee x Cox Orange k.l x Cox Oranje k.2 Dijkmanszoet Ellesons Orange k.2 x James Grieve k.2 Ingrid Marie k.2 Lemoenappel x Notarisappel k.2 Laxton Superbe Lobo k.2 x Goudreinet k.2 Glorie van Holland k.2 Wealthy Princesse Noble k.2 75/opw 56—62 51—58 65/70 60/65 55 60 43—60 32—49 25—38 40—51 39—47 19—26 32—37 39—45 31—33 42—44 39—49 40—46 30—34 37—43 29—31 32—36 29—48 35—39 18—21 35—40 24—28 30—33 1 48—51 62—82 42—60 19—36 24—44 22—40 34—39 2 28—34 2833 18—35 26—32 18—30 34—36 26—29 19—22 29—39 18—27 17—26 34—37 30—33 22—27 28—31 14—26 U 20—26 35—37 62—75 54—56 24—33 18—30 17—24 29—29 16—28 11—19 Kroet per 100 kg zuur 13,70; »ood 11,00; zoet 9,00. Fabrieksfruit per 100 kg blank 14,80; rood 11,00. Peren x Bonne Louise k.l x Bonne Louise k.2 Triomphe de Vienne k.2 Beurre Hardy k.2 3739 Doyene de Cornice k.2 7989 x Conference k.l 3134 x Conference k.2 St. Remy *628 818 IJsbouten 1824 914 x Legiponts k.l 1722 1621 1016 x Legiponts k.2 1621 1220 515 Gieze wildeman 7— 4656 1013 x Brederode 1635 1430 Winterjannen 1029 Perenkroet per 100 kg 3,00. Druiven: Black Allicante 165173; Frankenthalers 157182 120130. Meloenen per stuk 3472 1020. Bramen per doosje van 250 gram 1635. Kwetsen 21—37 13—20. Groenten: Andijvie 912; x Princessebonen 57125; Staakprincessen 104137; Komkommers groene per stuk 2126; Kassnijbonen 140180 50105; Uien 1417; Sla per 100 krop 12—14; Prei 15—24 12—16; Spinazie 40—52; Spruiten 41—70; Wortelen 15—21; x Tomaten per kistje van 6 kg export a 7,30—7,35, export b f 7,64—7,67, export c 6,74—6,76; x Tomaten per kistje van 6 kg binnenland f 1,50—4,80 901,40. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. Volgende veilbericht op vrijdag 4-10-'68. namelijk uit Centraal Nederland. Het programma, dat zeer gevarieerd is en werken vermeld van L. v. Beet hoven en W. A. Mozart, alsmede ook van moderne componisten, is verkrijg baar op beide concoursdagen aan de zaal Eigen Gebouw in de Eiekenlaan. In het voorwoord schrijft burgemees ter Bosch ridder van Rosenthal: „Het is algemeen bekend, dat bestuur, diri- om het muzikale peil steeds meer op te voeren. In dit licht bezien is het komen de concours daartoe een welkome bij drage". In een woord ter inleiding van de wethouder van onderwijs en culturele zaken der gemeente Rhenen, mr. J. Deen, die tevens beschermheer is van OBK is het volgende te lezen: „Met verheugenis heeft een ieder in Rhenen kunnen vaststellen, dat OBK speciaal de laatste jaren met zichtbaar en ver rassend resultaat binnen haar doelstel lingen nieuwe wegen heeft bewandeld en door geestdrift van leden, bezie ling van haar bestuur, instructeur en dirigent een steeds belangrijker plaats bij de gezamenlijke vrije-tijdsbesteding voor jongeren alsook hen, die in leef tijd niet zo jong meer zijn, inneemt. Ik hoop en vertrouw, dat dit nieuwe initiatief niet alleen succes zal hebben, maar vooral zal bijdragen tot verdere ontplooiing der activiteiten van de Rhe- nense verenigingen in het algemeen en van OBK in het bijzonder". De organisatoren verwachten voor beide concoursdagen veel belangstel ling. SCHERPENZEEL In Scherpen- zee is het gekomen tot de oprichting van een NOVIB-comité d.i. dc Stich ting Intern. Bestand) welk comité zich ten doel stelt in Scherpenzeel een collec te te organiseren. De volgende personen hebben in het comité zitting genomen: mevr. J. Osna- brugge-Versteeg, mevr. D. Boer-Caze- mier, mevr. H. A. Schimmel-Spek, mevr A. Boelhouwer-van Leeuwen, mevr. H. Th. M. Thielemans-Buil en de heren burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, G. van Veldhuizen en P. J. van Vollenhoven. Het is de bedoeling dat voor deze stichting eind oktober te Scherpenzeel een collecte wordt gehouden. Dit is reeds eerder gebeurd maar onder de naam „anti-hongeractie". Heden, donderdag BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal. 19.30 uur: „Hercules tegen de Moloch". Morgen, vrijdag VEENENDAAL „De Sterke Arm" 15 uur: Eerste paal Bejaardenflats. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Hercules tegen de Moloch1'. TENTOONSTELLING Streekmuseum Rhenen tot en met 19 oktober: Werken van H. van Schup- pen uit Veenendaal. Dagelijks geopend van 11.00—12.30 en van 14.0017.00 uur. Zon- en woensdagen gesloten. VEENENDAAL. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Veenendaal heeft voor oktober enkele interessante punten op de agenda staan: op dinsdag 22 oktober maakt men een uitstapje naar „Gods Werkhof" te Werkhoven en op woensdag 16 oktober wordt een lezing gehouden over de schilderkunst. Om acht uur 's avonds begint op 16 oktober in hotel ..De Korenbeurs" een lezing over schilderkunst. De lezing wordt gegeven door de ex-Veenendaalse vrijetijdsschilderes, mevrouw Radstaak- van den Bosch. Zij zal over haar werk vertellen en daarna twee films verto nen, namelijk „Kunst door de eeuwen" en „Spanje's kastelen en fiësta's. Op 22 oktober organiseert de afde- Veenendaal Nretweweg niet R K. Kerk. Men hoort nog wel eens de klacht, dat de jeugd van tegenwoordig zo heel anders is dan vroeger. Deze uitdrukking pretendeert dan, dat het er vroeger beter aan toe zou zijn gegaan. Als men echter nagaat wat voor kwajongens-streken men vroeger uithaalde, spreekt men maar niet zo rap een oordeel uit. Aan de andere kant is het wel zo. dat de streken, die men een vijftigtal jaren geleden beging, wel een geheel ander karakter droegen dan nu liet geval is. Een 67-jarige Veenendaler, de heer D., die z'n jeugdjaren in Wou denberg doorbracht weet nog met veel humor de oude koeien uit de sloot te halen. We liepen altijd met een groep je jongens bij elkaar. Eens, op een Oudejaarsavond, waren we in de buürt van een boerenhuis, waarin we een vrouw zagen lopen met een grote schaal dampende oliebollen. Ze ging er mee naar beneden, om ze een plaatsje te geven in de kel der. Het kelderraampje stond als al tijd open, maar er waren stevige tralies voor. Bij een flauw schijnsel in de kelder neerzette. Toen ging ze weer naar de huiskamer. We slopen onmiddellijk naderbij en roken de geur van de oliebollen. Het water stond ons om de tanden. We scharrelden ergens een bone- staak op en sloegen er aan het eind een spijker door. We konden pre cies door de tralies komen. Eén voor één pikten we de oliebollen uit uit de schaal. Tjonge, wat smaakten die warme oliebollen in die koude avond. Wat die mensen de volgende dag zullen gedacht hebben, daar bekommer den we ons maar niet om, want op Nieuwjaarsdag werden we weer ac tief. Bij de dokter werd er namelijk een flink diner gegeven. Wij hadden ook wel zin in iets en hielden ons op in de buurt van het doktershuis. In de bijkeuken zagen we dat de dienstmeisjes alles klaarzetten voor de maaltijd. Eén van hen torste een enorme rollade op een schaal en bracht die eveneens in de bijkeuken. We waren met z'n vieren en één van ons vroeg om een zakdoek. Hij knoopte de grote rode zakdoek voor zijn gezicht en rende plotseling brul lend naar binnen. De meisjes stoven verschrikt uit* een en holden de keuken uit. Onz ka meraad pikte doodleuk de zware rol lade mee en we hebben nog nooit zulk lekker vlees gegeten". „Toen we zon jaar of zeventien, achttien werden, togen we heel vaak naar Veenendaal. Soms gingen we ook wel eens naar Scherpenzeel. maar de Woudenbergse jeugd en de Scherpenzeelse jongelui verdroegen elkaar beslist. Als het kon gingen Ook de Kerkewijk van nu lijkt in geen enkel opzicht meer op de plaats waar vroeger menig robbertje werd ge vochten. we dus liever naar VeenendaaL Dat deden we lopend, op de fiets, of per trein. (Het Hollandsche Spoor-Kerke- wijk). Nu hadden we maar weinig zakgeld, dus reisden we meestal zon der kaartje. Als we dan in Veenen daal aankwamen, liepen we stiekum achterom het station heen en klom men daar over het hek. Dat ging vrijwel altijd goed. Op een keer toen we terug gingen naar Woudenberg, was onze trein pen stuk verlaat. Het was al over twaalven. Nacht dus! Niemand had ren kaartje. Plotseling komt de con ducteur ons appartement binnen. Wat schrokken we. De man keek op z'n horloge. „Ik zal maar geen kaart jes knippen begon hij want de datum is al verlopen. Het is al de vol- gede dag". Wat hadden wij een mazzel. Hij had eens moeten weten, dat niemand van ons een kaartje had... Weer een andere keer waren we met een groot aantal jongelui op het station te Woudenberg om weer naar Veenendaal te gaan. We spra ken af dat er nu wel enkele een kaartje zouden kopen, anders liep hadden ons toch door. Vijf kaartjes op een koppel van een man of twin- van de telefoon en hij hoorde dui delijk dat men in gesprek was met station Veenendaal. Er werd doorgegeven, dat een gro te koppel Woudenbergse jongelui naar Veenendaal kwam en dat er maar enkelen^ een kaartje hadden. We werden natuurlijk verwittigd door onze kameraad en één van ons ging ongemerkt voor ons allen ko pen. De telefonist had het niet in de gaten en wij hadden plaatsgenomen in de trein. Vol spanning wachtten wij op de dingen, die gebeuren zou den. We hadden al veel voorpret. Toen we in Veenendaal uitstapten, was alles afgezet dor de marechaus see. Met schijnheilige gezichten stap ten wij uit, en werden terstond ge controleerd. Alles klopte. Niemand van hen begreep het. maar wij had den de grootste schik"... Op een keer had een 'stelletje jongelui uit Woudenberg op een za- De route die de Woudenbergse jon gelui doorgaans namen: de toen nog met stenen bestrate Nieuweweg. terdagavond in Veenendaal ruzie ge had. Natuurlijk ging het om de Veense schonen. Onze zegsman D. was er niet bij. Hij had toen verke ring in Maarsbergen. De volgende dag, op zondagmiddag, zouden de Woudenbergers weer naar Veenen daal gaan, om revanche te nemen. De jongeman D. zou niet meegaan, omdat hij uiteraard 's avonds naar Maarsbergen zou gaan en ook al omdat hij thuis nogal een strenge op voeding genoot, waarbij het hem ze ker niet toegestaan werd op zondag de fiets te gebruiken. ....„Toch liet ik me overhalen en ging op mijn eentje per spoor, naar Veenendaal. Ik wou dat grapje daar wel meemaken.De anderen waren al weg op de fiets. Ik liet mijn meisje weten dat ik deze dag niet kon ko men en beleefde samen met mijn maats een spannend avontuur in Veenendaal. We waren nog maar nauwelijks gearriveerd of we raak ten al slaags met de Veense jonge lui op de Kerkewijk. Tegenover Ben Stemerding vochten we het uit, in het weiland met de slootjes. Mensen, wat ging het erop... Ik zie nog hoe een Woudenberger zijn vuist uithaalde en een Veenen daler een directe rechtse op zijn kaak gaf waarbij de vinger door de kracht van de klap los van de vuist naar voren stak. De Veense vent was ook niet gek en beet pardoès in de uitgestoken vinger en hield die met zijn tanden vast. Hij stond met z'n hakken op de slootkant, terwijl zijn enige houvast die vinger was. Hij beet door tot op het bot toe en m'n maat kermde het uit. Zijn broer had echter een eigenge maakte ploertendooier. Een stuk gummislang met een verende lading lood er in. Streng verboden te dra gen Met dit knok-attribuut bewerk te hij de bijtgrage Veenendaler, die daardoor wel spoedig zou moeten loslaten, waarbij hem dan niets an ders zou overblijven, dan achterover in de sloot te vallen. Maar op dat moment klonk de kreet: „Mare chaussee"... Inderdaad was de Veenendaalse ling Veenendaal van de Nederlandse Vereniging van Hulsvrouwen een uit stapje naar Werkhoven, waar men een excursie naar „Gods Werkhof" gaat maken. Vertrek: 9.00 uur vanaf de Pa trimoniumlaan en daarna vanaf da voor de leden bekende haltes. Donderdag 3 oktober j.l. startte de kegelclub met haar activiteiten en iedere eerste en derde donderdag van de maand zal deze club haar activitei ten in dit seizoen voortzetten. Men ver trekt dan om kwart over negen 's mor gens met particuliere auto's naar hotel „De Zwaan" te Scherpenzeel. In de week'dat er geen kegelen is, heeft men de Canastaclub gepland op woensdagmorgen; dus iedere tweede en vierde woensdag van de maand en wel ten huize van mevrouw Roodenburg. Geboren: Allegonde Cunera Maria, d. v. G. Lamers en C. M. Stevens; Marcel Johan, z.v. C. Stoffels en M. E. IJpeij, Veenendaal; Niesje Marrigje d.v. J. H. ter Haar en J. L. van Veldhuizen, Vee nendaal; Francesca Everdina d.v. E. F. van den Bosch en J. S. Meijer, Veenerv daal; Adriana Albertina d.v. A. H. Smaal en F. N. Wink; Wilhelmina d.v. J. van Druten en W. Haisch; Antonia Geertruida Everdina d.v. A. Franken en J. Ariesen; Gijsbertha Adriana d.v. A. M. Visscher en A. Middelhoven, Vee nendaal; Geurtje d.v. C. van de Pol en G. van Laar, Ernst; Dirk Jan z.v. D. J. Oos terbeek en W. Middelhoven, Veenen daal. Gehuwd: A. J. Bosman en W. M. M. van Deelen; H. J. van Oort en J. Menge; H. Pol en M. G. E. de Jager; T. J. Mar- chal en C. W. Schreuders. Overleden: Willem Drost, 69 j., onge huwd; Cornelis Wisselo, 62 j., echtgenoot van H. van Geerenstein, Veenendaal; Marinus Slok, 3 dagen. Veenendaal; Hendrik Gaasbeek, 66 j., echtgenoot van J. Hasselaar. Veenendaal; Huiberdina Janssen, 81 j., echtgenote van H. de Gooijer, Veenendaal. Ingekomen personen: M. B. L. Ben Mohamed, van Veenendaal; A. H. Y. Snoeijer, van Almelo; M. S. H. Moha med, van Veenendaal; L. Abdellaoui, van Veenendaal; A. Hardeman, g/m Haisch van Ede; B. van der Meulen, van Tietjerksteradeel; M. M. A. Saldi, van Utrecht; A. Neven, wed. v. Van der Voet, van Leersum; K. M. van der Voet g/m Van Dijk, van Leersum; C. J. Rieff, van 's-Gravenhage; V. M. Volmer, g/m Koopmeiners, van Leersum; T. Wiersma, van Wageningen; A. Vermeer met ge zin, van Echteld; A. M. Kraakman met gezin, van Arnhem; E. A. Snoek g/m Fahrer, van Soest; P. J. de Roo met. ge zin, van Doorn; C. van Eijk, van Keste ren. marechaussee gealarmeerd en uit gerukt. Ze verrichtten diverse arres taties en verschillende jongens moes ten mee naar het politiebureau. Zo wel Veenendalers als Woudenber gers. De niet gearresteerden renden het dorp in, maar werden nagezeten door de marechaussee, zodat de meesten toch nog in hun handen vie len. Ook de vent met de ploertendoder. Maar deze had snel de lood-lading uit het stuk tuinslang getrokken, zo dat toen Hij werd beschuldigd een ploertendoder bij zich te dragen, triomfantelijk het lege stuk tuin slang kon tonen. Daar kon niemand hem wat voor maken, zeer tot ver driet van de Veenendaler, die hij «r mee geranseld had en daardoor vol met bulten en blauwe plekken zat. Maar wij hadden een hevig bloe dende kameraad, wiens vinger be handeld moest worden. Eén van de groep kreeg maar liefst, f80.- boete. Een grote som toen, een half jaar tje na de eerste Wereldoorlog. Inmiddels was er in Veenendaal een behoorlijke volksoploop ontstaan. Alle jonge hens waren aan dek en ook veel ouderen. In de avond gin gen we weer terug naar Wouden berg. Door de volksoploop ging de marechaussee met ons mee, ter be scherming. Toch liep het nog weer mis. Op de Nieuweweg had je in die tijd namelijk heel wat tuintjes met van die heiningpaaltjes er om heen. Een stelletje verhitte burgers jong en oud, trokken de heiningpaaltjes uit de grond en gingen er ons mee te lijf. In een ommezien was het een chaos van jewelste. De marechaus see maakte korte metten en hakte er met de blanke sabel op in. Dat hielp. We werden weggebracht tot aan de Hoge Bomen (Hol lew eg). We bleven met de hele groep bij elkaar, want het was niet gewaagd elkaar te verlaten. Ik ging bij een maat ach ter op de bagagedrager en zo kwa men we tenslotten weer in Wouden berg aan. Wel gehavend maar toch met de gedachte flink van ons afge beten te hebben. Toch had ik die zondagavond niet het gevoel, deze dag op de juiste ma nier doorgebracht te hebben", be kent de heer D„ die thans een ker kelijk ambt vervult. Een week later gingen de Woudenbergers weer naar Veenendaal, maar toen was er niets aan de hand. Wet werd geen blijven de vete, zoals dat met Scherpenzeel het geval was. Toch heeft D. nog een keer trammelant gehad in Vee nendaal ...„Op een keer fietsten wij weer Veenendaal uit, via de spoorweg overgang bij de Klomperateeg. W# moesten wachten voor de spoorbo men en zagen aan de andere kant enkele „dronken" Veenendalers. Het waren er een stuk of vier. Toen de bomen weer open gingen reden wij in een lange rij over het dijkje paar Renswoude. Onderweg misten wij er eentje. We dachten gelijk aan die dronken kerels en reden zo snel wij konden weer terug naar de overgang. En jawel hoor, onze achterste maat waren de kerels, die allerminst dronken bleken, aan het afrossen. Woedend trachtten wij onze vriend te ontzetten en kregen daarbij on verwacht hulp van de spoorweg wachter. Die greep een lange be zem en sloeg er ongenadig op los. Drie namen de vlucht maar de laat ste kregen we in onze handen. On danks de koude mepten wij hem met kleren en al in de spoorgracht, langs de Klompersteeg. Toen fiets ten we weer het dijkje op. Vanuit de verte zagen we hem druipend uit de sloot kruipen. Hij zal er wel heu genis aan gehad hebben. Tja, dat was een heel andere tijd dan nu besluit de heer D. zijn ver haal je kon echt wel eens goed schik hebben, maar de zondag be steed ik nu toch beslist wel anders".

De Vallei | 1968 | | pagina 5