dagelijks 'n goede portie vlees De E.C.E. verwacht Aanhoudende groei van de economie in West-Europa Noord-Viëtnam wijst ook Humphrey's aanbod af MISSCHIEN TOCH WEL PROCES-SCHILLEBEECKX Bfoncliïleffen ^]Yjjaak het U gemakkelijk! Westduits miljonair zou Oostduits spion zijn BRITS METAAL WIL STAKEN VEL Toen alles nog pais en vree leek winkelt U bij Opperrechter Fortas treedt af Time-Life-fotograaf sneuvelt in Biafra Federale opmars in Nigeria Wilson ernstig bedreigd Fabriek in Meppel gaat sluiten DRAKA GANDHl-JAAR us imiA Poher voorzitter Franse Senaat OOSTEN Onderscheiden BROWN DONDERDAG 3 OKTOBER 1968 ADVERTENTIE 4 PARIJS Duidelijk was er gisteren een verstrakking merkbaar in de houding van de Noordviëtnamezen op de voorbereidende vredesconferentie in Parijs. De toon was feller en de aanvallen directer. Ditmaal waren deze niet gericht op de Amerikaanse legers of legerleiding, maar op de huidige en de toekomstige pre sident. ADVERTENTIE WASHINGTON President Johnson heeft de benoeming van Abe Fortas tot opperrechter van 't Amerikaanse hoog gerechtshof ingetrokken. Hij deed dit op verzoek van Fortas zelf. die in 'n brief had verzocht de be noeming ongedaan te maken. Volgens Fortas zouden de aanvallen op het Hooggerechtshof blijven voortduren, ook al zou de Senaat zijn benoeming goed keuren. De benoeming van Abe Fortas (58) als opvolger van Earl Warren had bij de republikeinen en zuidelijke demo craten ontstemming gewekt. Fortas staat bekend als een zeer liberaal man. Hij heeft zich altijd duidelijk uitgespro ken ten gunste van gelijke burgerrech ten. Ook in andere controversiële kwes ties stemde Fortas bij beslissingen in het hooggerechtshof „liberaal". In de Senaat zijn republikeinse en zui delijke democratische senatoren deze week een obstructie begonnen om de benoeming van Fortas te voorkomen. Een poging deze obstructie filibus ter te doorbreken, behaalde niet de vereiste meerderheid. President Johnson noemde gister avond het optreden van de Senaat een „historische en grondwettelijke trage die". Fortas blijft wel als gewoon rechter aan het opperste gerechtshof verbonden. DEN HAAG -- Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft op dringend verzoek van het Interna tionale Comité van het Rode Kruis te Genève het contract met Martinair Holland door de DC-7c die op Biafra vliegt, verlengd tot 26 oktober. Xoean Thoe, de leider van de Noord- viëtnamese delegatie, zei dat voor hem Johnson, Humphrey en Nixon al len met hetzelfde sop overgoten waren en dat Noord-Viëtnam in geen van hen enig heil zag. Vermoedelijk om dit mondeling over te brengen is de plaats vervangend delegatieleider Cyrus Van ce gisteren na afloop van het gesprek naar Washington vertrokken. Uiteraard was het te verwachten dat de Noordviëtnamezen zouden reageren op de verklaring van Humphrey dat hij bereid was de bombardementen op Noord-Viëtnam stop te zetten als hij eenmaal president zou zijn. Als tegen prestatie verlangde hij de ontruiming van de gedemilitariseerde zone door Noord-Viëtnam. Xoean Thoey verwierp Humphrey's aanbod met het commentaar dat Ha- nol weigert iets te doen in ruil voor het stopzetten van de bombardementen. Hij herinnerde eraan dat Amerika de ze besprekingen geaccepteerd had met de wetenschap dat alleen een onvoor waardelijk stopzetten van deze bom bardementen een echte vredesconfe rentie op gang zou kunnen brengen. Het voorstel van Humphrey ademde volgens hem dezelfde geest als de voorstellen die door Johnson waren ge daan en die zelfs door „de oorlogszuch tige" Nixon waren afgewezen. Daarom waren voor Hanoi de beide kandida ten niet aantrekkelijker dan de huidi ge president. Averell Harriman kon daarna weinig anders doen dan protesteren tegen de negatieve Noordviëtnamese houding en Hahoi verantwoordelijk stellen voor de huidige gang van zaken bij deze be sprekingen. LAGOS Bij een schermutseling in de buurt van Owerri, op de weg naar Oemoeahia, is gisteren een journalist door vuur van sluipschutters gedood in Biafra. Een collega raakte gewond. Priya Ramramkha, een fotograaf van Time-Life, werd gedood en Peter Sissions, een free-lance televisiever slaggever uit Engeland, raakte ge wond. GENÈVE Ook voor de tweede helft van dit jaar verwacht de Economische Commissie voor Europa (ECE) van de Verenigde Naties voortduren van de economische groei in West-Europa, zo schrijft zij in een overzicht van de han delssituatie. De ECE verwacht evenwel niet dat het groeitempo dat in de eerste zes maan den van het jaar werd bereikt in de internationale handel, ook in de tweede helft eeheel zal kunnen worden aangehouden. PARIJS Er komt misschien toch wel proces tegen de Nederland se theoloog pater Schillebeeckx. Hij zal door de Congregatie voor de ge loofsleer op het matje worden geroe pen om zich te verantwoorden voor de door hem verkondigde doctrine. Dit deelde gisteren de Franse ab- bé René Laurentin mee, godsdienstig medewerker van Le Figaro. De Franse theoloog, die een grote bewondering koestert voor zijn Ne derlandse collega, betreurt het diep dat: Pater Schillebeeckx, die al zijn tijd besteedt aan de kerk en het geloofsonderzoek, een dergelijke ont moedigende beproeving moet door maken Pater Schillebeeckx in Rome voor rechters komt te staan, die lang niet van zijn niveau zijn. Ter wille van het geloof en van de doc trine zou het beter zijn geweest als hier de rollen waren omgedraaid; Men hier een klassiek, traditio neel theoloog aanvalt, die be trekkelijk conservatief is. Hierin on derkent men nog de oude methode om een vooraanstaande theoloog aan te vallen om alle anderen schrik in te boezemen. Op die manier zijn ook Newman, Lagrange, Congar en de Lubac onder het juk moeten door gaan voordat men het later in het ge lijk moest stellen. Newman heeft men nog tijdens zijn leven in ere hersteld door hem tot kardinaal te verheffen. Is dit ook met Schillebeeckx de bedoeling f De geest van vernieuwing van het Tweede Vaticaanse Concilie nog altijd geen werkelijkheid is ge worden. Dit veroorzaakt ongekende moeilijkheden voor de christenen en de theologen van goede wille. ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm.95ct Blijkens het rapport is de invoer van West-Europa uit de rest van de wereld, in de eerste zes maanden van 1968 ver geleken met de overeenkomstige perio de van verleden jaar met vijf procent gestegen en de uitvoer naar de rest van de wereld met zeven procent. De West- europese onderlinge handel nam welis waar met zes procent toe, maar was veel kleiner dan op grond van de vroe gere groei was verwacht. Het grootste aandeel in de toeneming van de Westeuropese invoer hebben West-Duitsland (15 pet.), België (11 pet.) en Nederland (9 pet.) gehad, ter wijl de Britse invoer met vijf procent steeg ten opzichte van die in de eerste zes maanden van 1967. De toenemingen van de uitvoer Italië, België, Neder land, Noorwegen, Zwitserland en Span je ruim tien procent, West-Duitsland acht procent zijn vooral te danken aan een vergroting van de uitvoer uit West-Europa naar de Verenigde Staten met 21 procent. De Westeuropese handel met Oost- Europa en de ontwikkelingslanden heeft geen vergroting van betekenis te zien gegeven. Als voornaamste taak voor de twee de helft van dit jaar en voor het komen de jaar ziet de ECE, de verbetering van de betalingsbalansen der twee re- serve-valutalanden Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Ook heeft de commissie aandacht ge wijd aan de ontwikkeling van de han del der Oosteuropese landen. Zij heeft daarbij gebruik gemaakt van gegevens over het afgelopen jaar omdat cijfers over de eerste helft van 1968 nog niet alle beschikbaar waren. In vergelijking met 1966 hebben de landen van de com munistische raad voor wederzijdse bij stand Comecon, hun uitvoer met negen en hun invoer met zeven procent ver groot. De Oosteuropese uitvoer nam het sterkst toe in de handel met Japan, nl. met 53 procent, en met de geïndus trialiseerde overzeese landen, met uit zondering van de Verenigde Staten. De uitvoer naar de ontwikkelingslan den werd eveneens groter. Het export overschot in de handel met West-Euro pa, dat met vier procent steeg, en met de Verenigde Staten, dat zeven procent groeide, was echter veel kleiner dan 't resultaat van het voorafgaande jaar. De invoer uit West-Europa werd 17 pet. groter, vergeleken met een stijging van 13 procent in 1966. ADVERTENTIE Geniet - rustig bij U thuis - van de persoonlijke service en attentie van Uw Moara Shira Consulente. Haar bezoek brengt U steeds weer de verrassing van de schitterende Moara Shira kleuren-katalogus met een ongekend rijke keuze uit vele honderden Moara Shira Cosmetica: exotische parfums, de nieuwste make-up mode, exquise cadeaux, waardevolle beauty-aids. Laat een firma van wereldnaam het U gemak kelijk maken en winkel op de Moara Shira manier: modern, chic en bovenalrustig bij U thuis! cosmétique exclusive PARIS NEW YORK BONN De procureur-generaal in Karlsruhe heeft gisteren een officiële aanklacht, wegens landsverraderlijke contacten met Oost-Duitsland, inge diend tegen de in heel West-Duitsland bekende zakenman Hanns Heinz Porst (45) uit Neurenberg. Porst wordt er van beschuldigd tien jaar lang ver trouwelijk inlichtingen uit het West- duitse politieke leven te hebben gege ven aan de Oostduitse spionagedienst. Drie miljoen mark per jaar verdient Porst als eigenaar van een concern dat onder meer foto-, televisie- en op tiekwinkels in heel de Bondsrepubliek omvat. Hij vloog in zijn eigen vlieg tuig, bezat ettelijke villa's, reed in du re sportwagens en was een vooraan staand lid van de liberale partij F.D.P. Zijn arrestatie in oktober van het vo rig jaar sloeg dan ook in als een bom. Twee maanden later legde hij een borgtocht van een miljoen mark op ta fel en werd vrijgelaten in afwachting van zijn proces. In februari van dit jaar bekende Porst in een artikel in het weekblad Der Spiegel dat hij sinds jaren lid was van de Oostduitse communistische par tij en dat hij in Oost-Berlijn regelma tig politieke gesprekken had gevoerd met de kopstukken van de Oostduitse spionage. Hij was daarvoor zelfs beloond met twee Oostduitse onderscheidingen. Porst verklaarde „miljonair en mar xist" te zijn; hij had alleen op zijn manier geprobeerd een „gat in de Muur" tussen de beide Duitslanden open te houden. De Westduitse justitie evenwel is van oordeel dat Porst geheime informaties heeft prijsgegeven en daardoor de Bondsrepubliek heeft geschaad. LAGOS Het federale leger van Ni geria heeft de stad Okigwi ingenomen in de rebellerende deelstaat Biafra. De federale troepen rukken nu op naar Oemoeahia, ongeveer 48 kilometer ver derop, de laatste stad van enige bete kenis die nog in handen van de Biaf- ranen is. De stad Okigwi is in handen van de manschappen van de eerste divisie ge vallen op de dag dat Nigeria de acht ste verjaardag van zijn onafhankelijk heid viert. Manschappen van het 22e bataljon zijn naar de stad opgerukt vanaf 't lan dingsterrein van Obilagu, ongeveer 16 kilometer ten noord-oosten van Okigwi. Oemoeahia. waar de Biafranen hun laatste verzet bieden, wordt nu tevens vanuit het zuiden bedreigd waar de derde divisie slechts 30 kilometer van de stad is. Volgens andere berichten zouden eenheden van het federale leger Oemoeahia tot op 22 kilometer zijn ge naderd. Het federale leger heeft nu een front gevormd dat ongeveer 120 kilometer lang is en dat van Oemoeahia naar Ogoeta voert via Owerrie, Aba en Ikot Ekpene. A Premier Harold Wilson ontvangt staande een ovatie van zijn rege ringscollega's na zijn toespraak tot de Labour Party Conference. Alles leek toen nog pais en vree en de eenheid in Labour hersteld. Maar 's avonds kwam de tegen slag. ADVERTENTIE BLACKPOOL, (Engeland) De Engelse metaalarbeiders hebben woens dagavond aangekondigd, dat zij zich niet zullen storen aan de Engelse loon stop en zeiden dat zij de nationale staking zullen laten doorgaan, zelfs als dat „het economische leven in het land tot stilstand zou brengen". Hugh Scanion de voorzitter van de vakbond heeft gezegd, dat de verant woordelijkheid voor de staking volle dig bij de regering zou berusten, om dat die zulk een onwrikbaar standpunt inneemt inzake de loonstop. De vakbond, die ongeveer 3.5 mil joen arbeiders in vliegtuig-, automo biel- en scheepsbouw en andere zware metaalindustrieën vertegenwoordigt, eist een loonsverhoging van 6,5 procent. De regering staat echter slechts loonsverhogingen van 3,5 procent toe per twaalf maanden. Scanion sprak op een bijeenkomst van linkse leden van de Labourpartij. Andere sprekers, zoals het linkse par lementslid Michael Foot, deden ook aan vallen op de loonpolitiek van de rege ring. Zij zeiden, dat de regering in greep in het recht van de vakbonden om vrij met de werkgevers te onder handelen. De partij heeft mevrouw Eirene Whi te, de minister van Staat voor Wales gekozen tot voorzitter van de conventie van volgend jaar in Brughton. Zij wordt de opvolgster van mevrouw Jen nie Lee. Weduwe van de vroegere mi nister Aneurin Bevan. Oud minister van Buitenlandse Zaken George Brown heeft op het congres de partij opgeroepen tQt een „groot debat" over de vraagstukken van de toekomst, opdat Labour goed voorbereid de ko mende nationale verkiezingen tegemoet zal gaan. Brown, die zes maanden geleden im pulsief uit Wilson's kabinet trad, legde aan het congres het manifest voor, dat de uitvoerende commissie heeft opge steld nu de helft van de lopende ambts periode er voor de regering opzit. Het vormt het begin van de verkiezingscam pagne voor de verkiezingen van 1971. Hij verklaarde dat een van de din gen waar het volk zich druk over maakt dat de machtsconcentratie in de handen van weinigen is, de privileges, die een kleine groep blijft genieten. Heffer was het hiermee volledig eens, maar zei dat de regering-Wilson als sinds oktober 1964 aan de macht was „maar hier nog niets aan gedaan had". Volgens vele waarnemers, was Brown's rede zijn eerste stap op de weg naar een politieke come-back. Zijn rede werd weliswaar met ap plaus begroet, maar van veel enthousias me liet het congres niet blijken. MEPPEL De Chroomleder fabriek NV Meppel gaat op 31 december slui ten. Het 39 man sterke personeel is ont slag aangezegd. Als reden van de slui ting is opgegeven de verminderde vraag naar chroomleder en de sterke buitenlandse concurrentie op de wereld markt. Voor het personeel zal in overleg met de vakbond een afvloeiingsregeling worden getroffen, terwijl pogingen van van de zijde van 't bedrijf om werkne mers elders onder te brengen in vele gevallen al met succes zijn bekroond. De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. NIEUW DELHI In India is woens dag het Gandhi-jaar begonnen. Op 2 oktober 1969 zal het honderd jaar ge leden zijn dat de „apostel van ge weldloosheid" werd geboren, en dat zal zowel in India als daarbuiten her dacht worden. Onder auspiciën van de UNESCO wordt een reeks evenementen gehouden, die op 2 oktober van het volgend jaar in Parijs zal worden besloten, met een bijeenkomst onder het thema „waar heid en geweldloosheid in Gandhi's humanisme". In Nieuw Delhi, waar de Mahatma in 1948 door een fanatieke Hindoe werd vermoord (vijf maanden nadat onder zijn leiding India onafhankelijk was geworden) legden woensdag presi dent Hoesain, leden van de regering, buitenlandse diplomaten en honder den anderen kransen en bloemen bij Gandhi's graf. De Indische autoriteiten willen in dit herdenkingsjaar Gandhi's idealen niet alleen via boeken, tentoonstellingen, de radio en andere media versprei den, maar ook proberen enkele ervan in praktijk te brengen. Zo wordt ge werkt aan plannen om het elektrici- teits- en waterleidingnet uit te brei den tot India's 700.000 dorpen, terwijl men ook aan de overgebleven fysieke aspecten van de onaanraakbaarheid der paria's een eind wil maken. In Nieuw Delhi kan men, door het draai en van een telefoonnummer, een van Gandhi's toespraken beluisteren. ITet is 26 maanden geleden vandaag nationale feestdag ter herden king van het feit dat de Chinese com munisten het vasteland in 1949 over namen dat de „grote proletarische culturele revolutie" begon, en het zijn 26 maanden geweest van een wilde strijd, die wanorde, bloedver gieten en verdeeldheid heeft gebracht. Pas enkele weken geleden hebben de volgelingen van partijvoorzitter Mao tse-Toeng aangekondigd, dat zij er eindelijk in geslaagd zijn bestuurs organen in de nieuwe stijl, revolutio naire comité's genaamd, voor alle 29 provincies, autonome gebieden en ge meenten, te vestigen. Maar de strijd om de nog steeds pre sident zijnde Lioe Sjao-tsji (aanhan gers van Mao noemen hem China's Kroestjef) en anderen die er van be ticht worden „de kapitalistische weg" te hebben ingeslagen ten val te bren gen. heeft de natie politiek uitgeput en MAO TSE-TOENG winnen, maar hoe onzeker gemaakt. Het kan jaren du ren voor de wonden geheeld zijn. De diepte dier wonden kan blijken uit de beschrijving door de Chinese per» van wat er in een stad als Woetsjau in de provincie Kwangsi is gebeurd. Deze stad werd in mei door elkaar bestrijdende facties uiteengescheurd. „Branden die bij drie gelegenheden uit braken hebben twee weken geduurd", aldus een gedetailleerd verslag dat dezer dagen in Tokio is ontvangen. „Dertien straten met een oppervlak te van 350.000 vierkante meter in een wijk, welke onder controle stond van de rebellen in Woetsjau, werden ver schroeid. Fabrieken en handelsonder nemingen werden door brandbom men vernield. Ongeveer 40.000 slacht offers werden dakloos en hun gezin nen uiteengescheurd. Het drukke cen trum was een ruime geworden, waar men hier en daar lijken zag liggen. Het was een luguber toneel van dood en troosteloosheid". "P|e verschrikking van Woetsjau, een stad van 200.000 inwoners, heeft zich in grote steden als Kanton, Tsjengtoe, Tsjoengking, Sjanghai en Peking zelf, in de loop van het jaar in meerdere of mindere mate ook voorgedaan. De gevechten en het bloedvergieten waren een bijprodukt van een cam pagne om de partij, regering en het militaire apparaat, welke in 1959 na dat h(j Mao als president was opge volgd, door Lioe waren gevestigd, te vernielen. Miljoenen jonge rode gar disten werden gebruikt om mannen en instellingen die lange tijd aan de macht waren geweest aan te vallen, te kritiseren en omver te werpen. Tn het begin van het jaar was de macht de rode gardisten naar het hoofd gestegen. Hun aanvallen ge schiedden zonder aanzien des per- soons en bovendien begonnen ze on derling te twisten. Het leger greep in, om excessen tegen te gaan en stuit te toen op verdeling in eigen gelede ren. Een paar weken geleden heeft Peking met het doel orde in de chaos te brengen en het leger er van te weer houden, de macht in handen te ne men, gedecreteerd, dat de arbeiders van China „voortaan de culturele zui vering zouden leiden". ]VJu de revolutionaire comité's geves tigd zijn, zou de weg gebaand kun nen zijn voor de eindzuivering van president Lioe en zijn bondgenoten, maar tot nu toe zijn er geen aanwij zingen dat dit inderdaad is gebeurd. Evenmin zijn er tekenen, dat Mao or der heeft gegeven een partijcongres of een nationaal volkscongres bijeen te roepen om China het beeld te ge ven dat hij wenst. Sinds 1956 is er geen partycongres ge houden. Wat het beeld zal zijn weet nog niemand. De macht berust nu bij een gemengd gezelschap. Van de twaalf of zo aan de top behoren alleen Mao, Lin Piao, premier Tsjoe En-lai. Kan-Sjeng en Li Foe-tsjoen tot de elite van lang ge leden. De nieuwelingen zoals Tsjiang-Tsjing, de vrouw van Mao. die misschien nog geen lid is van het centrale par tijcomité, Tsjen Po-ta, Mao's vroege re secretaris, en Wang Toeng-hsing. eens zijn lijfwacht, hebben evenwel geweldige invloed. PARIJS. Alain Poher (democra tisch centrum) is vannacht tot voorzit- isch centrum) is vannacht tot voorzit ter van de Franse Senaat gekozen als opvolger van Gaston Monnerville, die een nieuw mandaat \yeigerde uit protest tegen regeringsplannen, de Senaat tot consultatief lichaam te maken. Poher kreeg 135 stemmen tegen de onafhankelijke Pierre Garet 107 en dc communist George Cogniot 22.

De Vallei | 1968 | | pagina 7