in slaap te komen dan een pil Miljarden-handel J(t' orió z in schone schijn Praktische oplossing: de afval-automa Er zijn onschuldiger middeltjes om rONTOEK^I Op zn Weem in de krul Bleekneuzen triomferen over looiersge bru inde huid is niet gezond Vrouwen geven kapitalen uit aan schoonbeidsverzorging oreren HAAGSE HOEDJES MET MOOIE VEREN PIEPKLEIN WEKKERTJE Sf/il 1 halm 1 VOOR ZACHTE HANDEN „Mag ik met u meemeneer Alen koopt meestal slechts hoop Definitie van een lach Grote kinderen Vrouwelijke wraak Schoolblokfluiten Tandpasta's Goknvede Ereleugeruiar desinfecterende crème-zeep I voor de HALVE PRIJS, bij J i grote tube SANBALM M Ik. handcrëme jjf VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 ADVERTENTIE Nu bloembollen planten... in de lente kleur in uw tuin i Als men uitgeput en met nerveuze hartkloppingen in bed ligt en de slaap op zich laat wachten, telt men doorgaans geen schaapjes meer. maar wel de vele uur- en halfuurslagen die van de kerktoren klinken, vaak tot het eerste och tendconcert van de vogels. Ten einde raad neemt aen dan een slaapmiddel. De volgende morgen voelt men zich duf en gebroken. Maar voor iemand die gezond is en desondanks niet kan slapen is het helemaal niet nodig slaaptabletten te ne men. Er zyn veel onschuldiger middeltjes, die hem of haar de zo begeerde gezonde slaap kunnen bezorgen. Beproefd van oudsher is een aantal soorten thee uit kruiden met een kalme rende werking zoals: melisse, lavendel, hop en valeriaan. De thee wordt voor het slapen gaan met wat suiker gedron ken. Ook grootmoeders slaapmiddeltje, een glas lauw suikerwater, werkt kal merend en wordt vooral door de kinde ren gewaardeerd. De zoete sluimer- drankjes zijn niet alleen doelmatig, maar ook lekker! Juist voor het naar bed gaan vragen de organen in ons lichaam meer suiker voor een goed verloop van de stofwisse ling. De lever werkt 's avonds doorgaans met een verhoogde activiteit. De toevoer van suikerhoudende stoffen versterkt de zuiverende werking van de lever. We moeten er natuurlijk wel aan denken de drankjes voor het tandenpoetsen in te nemen. Wie veronderstelt met kunstmatige zoetstoffen in de armen van Morpheus te geraken, komt bedrogen uit. Deze stof fen hebben wel een zoete smaak, maar van enige kalmerende werking op sla perigheid zal niets te bespeuren zijn. Ook effectief is in vele gevallen een lauw bad of douche. Licht afdrogen en direct onder de wol. De vochtige warm te kalmeert de huid en zorgt voor een behaaglijke vermoeidheid en een regel matige slaap. Slaap houdt lichaam en geest fit, ont spant en maakt mooi. In grootmoeders tijd was het ge bruik van glycerine zeer populair, als de huisvrouw de handen bij het werk in de keuken zacht en soepel wil houden. De moderne wetenschap heeft echter vastgesteld, dat glycerine slechts onder bepaalde voorwaarden de huid van de handen soepel houdt. Zuivere glycerine onttrekt nl. vocht aan de huid en maakt deze droog. Men kan dus wel glycerine gebruiken, maar dan direct na het wassen van de handen, als de huid nog vochtig is. He Westduitse spoorwegen hebben een nieuw plannetje gelanceerd om reizigers te trekken. De Bundes- bahn biedt dames, die in gezelschap van een heer op reis gaan, een kaartje aan tegen de halve prijs. Men kan niet anders zeggen dan dat de actie van D. B. met welgevallen is begroet. Aardige meisjes en eenzame vrouwen klampten al meteen op de stations loslopende heren aan met de vraag of zij toevallig ook naar „huppelepup gingen. Een man van een reisagentschap in Miinchen zag er onmiddellijk brood in. Hij richtte fluhs een bureautje in op een station om alleenreizende rei zigers aan gezelschap te helpen. Om dat zijn idee de Bundesbahn tezeer riekte naar huwelijksmakelaardij, werd de man prompt verboden zijn koppelarij voort te zetten. Een bloem van een jonge dochter in Miinchen, een studente Brigitte ge naamd, had niemand nodig om haar kaartje half geld te bemachtigen. Zij torste een bord met het opschrift. „Gevraagd leuke student om samen naar Hamburg te reizen". Ze moest een numerus clausus instellen "FV/j make-up koffertje, dat in de koninklijke tombe te Ur in Babylonië werd gevonden, 'is het vroegste tastbare bewijs van het gebruik van cosmetica. Dat koffertje is naar schatting 5000 jaar oud. Nu zijn er belangrijker oudheid kundige vondsten gedaan, maar het is interessant te weten, dat hulpmiddelen om de schoonheid van de vrouw in stand te houden eeuwen geleden reeds wer den toegepast. Të meer daar thans de handel in schoonheidsmiddelen alleen al in Nederland goed is voor 400 miljoen gulden per jaar. Gelaats- en haar- verzorging, cosmetica, massage, manicure, pedicure: paraffine-, stoom-, zee wier- en modderbaden: siliconen-injecties, facelifts en talloze inspuitingen ma ken deel uit van de niet aflatende jacht naar schoonheid door de vrouw, die af wisselend ernstig, grappig en soms ook triest is. Aan de achtergronden van deze „jacht" heeft het maandblad Het Beste van oktober een overzichtelijk artikel gewijd, waarin ook de psychologische kant van de zaak wordt belicht. Wij wil len ons echter beperken tot de meer za kelijke aspecten, die aan de wereldom vattende miljarden „business" zijn ver bonden. Zo heeft dr. Paul Niehans in Vevey, Zwitserland, een kliniek, waar filmster ren, schrijfsters en andere illustere per sonen worden ingespoten met foetale dierlijke organen, volgens de betwistba re theorie dat levende embryocellen de eigen organen van de patiënt kunnen verjongen. In New York rekent Erno Laszlo 75 dollar per consult voor huidproblemen. Zo'n consult duurt op de kop af dertig minuten. Greta Garbo, de hertogin van Windsor, Doris Duke en Gloria Vander- bilt hebben dat bedrag er graag voor over gehad. Om ook meer nederige slachtoffers van dienst te zijn heeft deze handige za kenman een „diagnose-per-post" ver zonden. Ook de „armen" kunnen dan in het bezit komen van het zo fel begeerde stukje zeemodderzeep tegen een bedrag van acht tot tien dollar. De eerste be nodigdheden kunnen zij krijgen in de vorm van een klein koffertje voor een prijs, die tussen de 58 en 77 dollar ligt. Alle mogelijkheden, die de hedendaag se wetenschap biedt, worden aangewend om de verwoestingen, die de tijd bij de mens aanricht, zoveel mogelijk ongedaan te maken. Hele lagen gelaatshuid wor den, hetzij met behulp van chemicaliën, dan wel met een roterende stalen bor- i stel verwijderd om een minder rimpeli ge. nieuwe opperhuid aan de opper vlakte te brengen. Face-lifts komen de uiteraard rijke patiënten al gauw op 3600 tot 18.000 guldén te staan. In Dallas, Texas, bevinden zich kuur oorden, waar men de charmes kan la ten verhogen door een uitgebreide the rapie voornamelijk bestaande uit hon gerlijden en gymnastische oefeningen. De prijs bedraagt ongeveer 750 dollar inclusief de fooien. Het is alleen bijzon der jammer dat de meesten geen waar voor hun grote bedragen krijgen, en dat geldt niet alleen voor de extreme gevallen die hiervoor werden genoemd. Ook de koopster van een gewone lip penstift kan aardig bedrogen uit komen. De prijs van een schoonheidsmiddel heeft namelijk bitter weinig te maken met de bestanddelen en de produktiekos- ten. Voor een normale lippenstift van zes gulden zijn die kosten niet hoger dan tien a twaalf cent, maar dat kosten de bestanddelen van de lippenstiften van drie of twaalf gulden ook. Behalve de geur en kleursamenstelling, zijn zij volkomen gelijk. Het artikel eindigt met de constatering, dat vrouwen voor hun schoonheid, voor zover die uit potten en tubes komt, liefst zoveel betalen als zij kunnen missen. Wat zij kopen is helaas meestal slechts hoop en dat vinden zij blijkbaar het geld dubbel en dwars waard. J^en verschijnsel dat kenmerkend is J voor de menselijke soort.... de wenk brauwen gaan ongeveer in het mid den omhoog en worden bij de neus omlaag getrokken; de ogen zijn bijna gesloten; de mond opent zich en toont de tanden, waarbij de mondhoeken naar achteren en omhoog worden ge trokken; de wangen lijken bol en ver bergen nagenoeg de ogen; het gezicht is meestal rood, de neusgaten zijn opengesperd en de ogen nat." Het klinkt nogal griezelig, maar dat was de beschrijving die de eerste editie van de Encyclopaedia Britannica, nu 200 jaar geleden verschenen, van het lachen gaf. Die eerste editie van de Britannica wijd de ook veertig bladzijden aan verlos kunde en één alinea aan het atoom. William Benton, de uitgever van de Enciclopaedia Britannicn, wijst erop; dat de eerste Britannica de waar schuwing bevatte: „Overmatig roken verzwakt de ogen, belemmert de reukzin, vermindert de eetlust en be schadigt de hersenen." De Haagse ontwerper Gerard Brus- se heeft enkele modellen uit zijn nieuwe hoedencollectie gepresenteerd. Boven: een zwarte toque, gegarneerd met zwarte haneveren en onder: een van fazanteveren vervaardigd model. Het gebruik van plastic zakken voor het verzamelen van huisvuil ter vervan ging van de asemmer neemt snel toe. Dat spreekt ook haast van zelf. De as- emmer is vooral voor oudere mensen een moeilijk te hanteren „keukenmeubel", zwaar en log. In de Bondsrepubliek heeft een ondernemende fabrikant nu een „afvalautomaat" in de handel gebracht, die bestaat uit een rechtopstaande stan daard van kunststof, waarin op de bodem een rol plastic zakken precies past. Is de bovenste zak gevuld, dan licht men hem uit het frame van de „automaat" Met het verwijderen van de oude gevulde komt tegelijk een ledige nieuwe naar boven. De gevulde zak is namelijk met een enkele handbeweging van de nieuwe te scheiden: men scheurt hem eenvoudig van de nieuwe af. Een praktische op lossing! 1-Tuidspeeialisten hebben vastgesteld, dat een door de zon gebronsde gezond is. Zy verklaren dat de huid van het blanke ras, blootgeste huid niet blootgesteld aan de zon, sneller veroudert dan de huid die bedekt wordt gehouden. Bovendien, zo melden zy, vormen de ultraviolette stralen van het zonlicht de voornaamste oorzaak van huidkanker. Dit nieuws zal met gejuich worden ontvangen door de bleekneuzen, die al jarenlang weten dat de zon niet goed voor hen is. Vuurrode halzen en met brandblaren overdekte buiken als resultaat van een half uurtje dommelen aan het strand waren een overtuigend bewijs. Maar de gelooide terroristen had den nu eenmaal met groot succes de mythe verbreid, dat een ongelooide huid een ongezond lichaam bedekte en dat een gebronsde huid haar bezitter lichamelijk welzijn bezorgde. Het uur der wrake is nu nabij. Als de looiers hun kleren afwerpen en voor stellen lekker te gaan liggen sudderen, kunnen de bleekneuzen thans onver stoorbaar in de schaduw blijven verwijlen. „Wat, je wilt toch niet in die zon gaan liggen? Als je zo doorgaat is je huid 75 tegen de tijd dat je 30 bent!", zal hun kreet zijn. Als de ervaring van de sigarettenindustrie een maatstaf is, zal de kanker dreiging niet veel mensen uit de zon jagen, maar de bedreiging met voortijdige veroudering is heel wat anders. In onze huidige cultuur zijn er niet veel dingen zo afschrikwekkend als oud worden. Een groots opgezette voorlichtingscampagne geleid door dermatologen, zou ons allen wellicht in staat stellen met de zon op voet van leven en laten leven te komen. Een onderzoek bij 200.000 school kinderen in West-Duitsland heeft uitgewezen, dat 14-jarige jongens over het algemeen 10 cm en meisjes van de zelfde leeftijd ongeveer 8Va cm langer zijn dan twintig jaar geleden. Zij zijn daarbij ook overeenkomstig zwaarder in gewicht. Eerder werd reeds vastgesteld, dat baby's tegenwoordig bij hun ge boorte ongeveer twee cm langer zijn dan twintig jaar geleden. In een apotheek in Lissabon ver scheen een zeer gezette dame, die de apotheker vroeg of hij een middeltje verkocht om nog dikker te worden. De, op zijn zachtst uitgedrukt, verbaasde apotheker dacht, dat hij de dame niet goed verstaan had, want over het alge meen gelden verzoeken van dikke dames middeltjes die het tegenovergestelde be werkstelligen. De volslanke Portugese had zich evenwel niet vergist: zij wilde ADVERTENTIE nóg dikker worden. Daarop liet zij de volgende verklaring voor haar vreemde verzoek volgen: „Mijn man en ik heb ben de laatste tijd herhaaldelijk ruzie en hij is altijd op mij aan het vitten. Ik weet, dat hij zich ergert aan mijn dikte en nu wil ik hem alleen maar een beet je meer de pé in jagen De blokfluit, die bij het eerste mu ziekonderwijs wordt gebruikt, is een andere dan die waarvan de beroepsmu sicus zich bedient. Maar ook tussen schoolblokfluiten onderling bestaat nog wel degelijk verschil. Dat bleek uit een vergelijking van dertien van deze flui ten in eenvoudigste uitvoering. Dat wil zeggen, met zgn. moderne of Duitse greep en enkele gatenboring. Beoordeeld in het laboratorium en door een panel van muziekleraren en solisten op o.a. toonzuiverheid, klank en bruikbaarheid voor beginners, bleken vier van de der tien fluiten duidelijk beter te zijn dan de rest. Tandpasta moet een zekere slijpen de werking hebben, anders worden de tanden niet goed schoon, maar aan de andere kant mag de pasta ook weer niet te sterk slijpen, want dan wordt het tandemail aangetast. Hoeveel het tandemail kan hebben is sterk indivi dueel. Met een gehouden onderzoek naar de slijpende werking van een aantal pasta's beoogt de Consumentenbond dan ook alleen informatie, zonder dat van een goed/slecht-oordeel sprake is. Be halve een opgave van de werking van de diverse pasta's worden in de Consu mentengids ook de prijzen vermeld, te zamen met de nuttige inhoud en de prijs per 100 gram. Ik waagde het voorzichtig op te merken dat dit alles, gevoegd bij een fibs stukjes hersenwerk, toch wel een knappe prestatie was voor 'n jong ding. Hij zou daar ook geen kwaad woord van zeggen, maar fiooh schoot haar vakbekwaam heid op een speciaal punt schrikbarend tekort en dat wilde hij mij wel even nader toelichten. Over afzienbare tijd had hij zijn studie voltooid en als hoofd des gezins zijn voet stevig op de onderste sport van een veelbelovende carrière. Maar voordat hij de tweede voet op de volgende sport zette meest hij eerst zijn uitgestelde militaire dienstplicht vervuilen en voor een aardig lange tijd naar de kazerne verhuizen. Daar zag hij nog zozeer voor zichzelf niet tegenop, maar wel tegen zijn voorlopige afwezigheid van de huiselijke haard. Niet zozeer uit echtelijke verknochtheid maar hoe moest zijn Roosje het tijdens die afwezigheid dan klaren met de stofzuiger Verdenk deze Kloris er vooral niet van dat hij na de colleges nog zuchtend met dat instrument door het flatje bromde. Maar er kon ieder ogenblik een mankement aan komen, zoals trouwens aan al die moderne apparaten waarmee Roosje de huishouding op gang hield. Het strijkijzer kon op de grond vallen of doorbronden, een stopcontact, een brood rooster, een straalkacheltje konden opeens de dienst weigeren. En wie moest de zaak dan klaren In de grote stad, waar zij ergens aan de buitenkant hun duiventil bewoonden, was technische servise schaars en peperduur. Dus had hij tot nu toe met eigen gereedschap en aangeboren handigheid de meeste euvelen vakkundig verholpen. Maar wat moest Roosje, die nogal een harde hand van aanpakken had, met onklare apparaten beginnen als hij het vaderland lag te dienen Haar hele bedrijf kon wel vcilslagen stil komen te liggen, zodat zij de vloer moest aanvegen met stoffer en blik en haar avonden slijten bij een olielampje. Want op technisch gebied wist zij van toeten noch blazen, en hij vreesde ae schrikbarendste ongelukken als zij het in haar wanhoop zelf wilde proberen. Waarom volgden niet alle jonge huisvrouwen 'n cursus in de allereerste begin selen van de elektrotechniek, aleer zij op allerlei apparaten werden losgelaten Koken kon je desnoods uit een boekje leren, en met een bed opmaken of koffie zetten kon je weinig brokken maken. Trouwens, in die handigheden waren de jonge huisvaders door hun studententijd of kampeerervaringen wel aardig be dreven. Maar als vrouw een eenvoudige reparatie verrichten ho maar, nooit geleerd, geen aanleg voor. Kloris kom eens even met je schroevedraaierDe stofzuiger doet het nietmijn strijkijzer blijft maar koud. Wat heb je dan aan je mooie cijfers voor Frans en geschiedenis op je eindexamen Ik kon hem niet anders dan volmondig gelijk geven: mijn eigen bedrevenheid op technisch gebied is ook niet om over naar huis te schrijven. Als enige goede raad kan ik hem hoogstens het idee aan de hand doen Roosje onder zijn streng toezicht enig huisonderwijs te geven op dat gebied. Dan had hij gedaan wat hij kon om te voorkomen, dat hij bij zijn eerste verlof zijn Roosje stroomloo-s of zelfs dakloos zou aantreffen. Of hem dat privé-onderricht goed zal afgaan, is een tweede vraag. Jeugdige echtgenoten zijn in de regel niet de geduldigste leermeesters, speciaal op tecn- nisch gebied. Het zal dus wel zaak zijn in de toekomst avondcursussen te organiseren onder leiding van bedaarde, doorgewinterde elektromonteurs. Na een dagtaak met onhandige langharige leerjongens zal zo'n avondje met onhan dige krulharige huisvrouwtjes wel een plezierige afwisseling blijken. En als er dan toch bijgespijkerd moet worden, kan er ook wel iets georganiseerd worden op het punt van eenvoudig timmeren, verven, behangen, stofferen, metselen, loodgieten,' gasfitten en desnoods schoorsteenvegen. Opdat alle Klorissen hun hoofd gerust op de strozak kunnen neerleggen. SASKIA De totale omzetten voor alle vor men van gokken hebben in Groot- Brittannië vorig jaar meer dan 2,2 mil jard pond bedragen, aldus het rapport van de kerkelijke raad voor het gokken. Ds. Gordon E. Moodv, secretaris-gene raal van de raad, merkt op, dat er geen twijfel kan bestaan over de snelle groei van het gokken. Er zijn 16.000 officiële wedkantoren en 2000 bingo-clubs, 1000 casino's en duizenden gokmachines. De raad meent, dat de huidige toeneming van het gokken verband houdt met het gevoel, dat het leven, zoals dit thans wordt beleefd, geen voldoende satisfac tie biedt. De weervoorspeller van de Poolse televisie is benoemd tot erelid van de leugenaarsclub te Wroclaw in West- Polen. Ook schone slaapsters dienen eens wakker te worden. Op hun tere oorschel pen moet dit nieuwe piepkleine wekkertje zijn geïnspireerd. Het ding zoemt zeer nadrukkelijk twaalf maanden lang op één batterij en er kunnen er twee van in één lucifersdoosje. In Wenen hebben dameskappers uit vele landen hun uiterste best gedaan om bij de wereldkampioen schappen in de prijzen te vallen. Tus sen rijen fraaie kapsels viel dit model op door zijn sierlijke lijn. De maker noemde zijn schepping op het hoofd van zijn mannequin Wiener Wqfzer. ADVERTENTIE Het was een jeugdig echtgenoot, die mij op het stellige idee bracht dat we de laatste fase van de vrouwenemancipatie tegemoet gaan. En zijn redenering was te kostelijk om er u geen deelgenoot van te maken. Bovendien zal zijn voorstel ons in deze onrustige tijd enige onaangename schokken be sparen, en dat valt in elk geval in hem te prijzen. Zijn betoog dan kwam ongeveer hierop neer, dat hij de vakopleiding van de huidige jonge huisvrouw volstrekt onpraktisch vond. Neem nu, als afschrik wekkend voorbeeld, zijn prille echtvriendin. Die was met een fraed diploma van een middelbare school in de huwélijksboot gestapt en had zich zelfs met prijzenswaardige ijver op een voortgezette studie geworpen. Daarbij had zij van huis uit nog een globale kennis van gezinsver zorging meegekregen, die zij in de loop van twee jaar aardig had bijgespijkerd. Zij kon een voedzaam maal op tafel zetten, twee kamers, een keukentje en een douchecel behoorlijk schoonhouden, met redelijk succes het hoognodige fabriceren op een geërfde naaimachine, en zelfs naar genoegen wassen en strijken.

De Vallei | 1968 | | pagina 11