Aanvallen van Pravda Moskou zet Praag mes op de keel i-flnfEl* BRAAT! Peruviaanse junta stuit op groeiend verzet GROMYKO POOGT V.S. TE SUSSEN ROMMELIGE MEETING WERD SLAGVELD Pi*rLtt;UO Cl 'CMAT& AtUS»Hl Stad vol verbijsterde angstige mensen Frankrijk zoekt uitweg voor Citroen Raad van commissarissen V eenendaalsche" kondigt aftreden aan KEUKENS? Tol van gevechten in Mexico: 25 doden De allround volautomaat met maximaal wascomfort Blaiberg krijgt misschien weer nieuw hart Bendenmoord Parijs OK super- oktaanbenzine elke liter cènten voordeliger!!! Tank dus bij: TOCH EISEN VAN TSJECHEN AKKOORD VAN MOSKOU MKT LOYAAL UITGEVOERD AANVALLEN BRIEF 111 i'ftufte* Biafra Massameeting Leger NIEUW BESTUUR Vraag folders aan: Zanker Nederland n.v. Weesperstd21 A'dam.teL 020-67726 VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 MOSKOU De drie Tsjechische lei ders partijleider Dubcek, premier Cernik en vice-premier Husak zijn gisteren in Moskou de lang uitgestelde besprekingen met de Russische partij leiding begonnen. Men verwacht dat de Russen harde eisen zullen stellen. Ze zijn niet tevreden met de uitvoering van de op 27 augustus in Moskou ge tekende akkoorden. Het Russische-Tsjechische overleg was eigenlijk al dertien dagen geleden vastgesteld, maar tot vijfmaal toe werd het vertrek van de Tsjechische delegatie uitgesteld omdat de Russen bezwaren maakten tegen de samen stelling van de delegatie. De aankomst van de Tsjechische de legatie in Moskou viel samen met fel le aanvallen in de Russische pers op de Tsjechoslowaakse leiders. Zij vor men een aanwijzing voor de ongetwij feld moeizame onderhandelingen die de Tsjechische delegatie in Moskou te wachten staat. De Prawda beschuldigde gisteren de Tsjechoslowaakse leiders ervan dat zij hun deel van de akkoorden van Mos kou niet loyaal uitvoeren. Het blad was van oordeel dat de „normalisatie" van de toestand een voorwaarde voor de terugtrekking van de Russische troe pen uit Tsjecho-Slowakije veel ver der gaande mutaties vereist dan tot he den het geval is geweest. Het regeringsblad Izvestia gaf als zijn mening dat het proces tot herstel van de normale toestand in Tsjecho- Slowakije veel te langzaam verloopt. Het liet doorschemeren dat het van de Tsjechoslowaakse leiders een grote ideologische campagne verwachtte, dat het Tsjechische volk moet overtuigen van de noodzaak tot het Russische in grijpen. Een veeg telken voor de Tsjechische delegatie is ook de brief die de Prawda gisteren afdrukte en die afkomstig zou zijn van een aantal Tsjechoslowaakse arbeiders. Daarin stond onder andere: „In naam van de eerlijke Tsjechoslo waakse mensen die vechten voor een kans om hun mening kenbaar te ma ken, smeken wij u niet weg te gaan voordat de orde hier is hersteld". Over de uitslag van de eerste bespre kingen in Moskou is in de Tsjecho slowaakse hoofdstad niets bekend ge worden. De televisie heeft alleen ge meld, dat de Russische delegatie aan gevoerd werd door de algemene secre taris van de communistische partij Leonid Breznjef. In Praag verluidt dat ondanks de ongelijke positie waarin de Tsjechoslowaken zich bevinden, partij leider Alexander Dubcek toch een aan tal eisen ter tafel zal brengen waar aan de delegatie zal vasthouden. Zij verlangen dat het aantal buiten landse troepen in Tsjecho-Slowakije wordt teruggebracht tot niet meer dan 100.000 en dat er een einde komt aan de inmenging in binnenlandse kwesties door de verspreiding van propaganda materiaal en de uitzending van Radio- Moldau. De delegatie zou van mening zijn dat Tsjecho-Slowakije zijn verplichtingen volgens Moskouse accoorden heeft na gekomen. De Russische kranten hebben echter hun kritiek op de situatie in Tsje cho-Slowakije nog niet opgegeven. De stemming in Praag is niet bijzon der optimistisch. Op zijn best hoopt men op een verlichting van de last der be zetting. Men verwacht de leiders za terdag terug in Praag. CHICAGO Dr. Christiaan Barnard, de Zuidafrikaanse chirurg die pioniers werk heeft verricht op het gebied van harttransplantaties, heeft gezegd, dat hij eventueel weer een nieuw hart in het lichaam van dr. Philip Blaiberg zal overplanten. Blaiberg kreeg in januari van dit jaar een ander hart. „Wij kunnen het proces van afstoting niet voorkomen, we kunnen het alleen maar vertragen", aldus Barnard tegenover journalisten in Chicago. Hij verklaarde te verwach ten, dat het overplante hart van de tandarts zal worden afgestoten. Hij zei dat hij hem dan een nieuw hart zal ge ven. omdat Blaiberg een goede gezond heid neeft. PARIJS In het hartje van Parijs is donderdag kort na het middaguur midden op straat een dubbele moord gepleegd, die veel weg had van een onderwereldexecutie. Twee mannen zaten op een café-ter ras bij de Are de Triomphe. Er stopte een auto, waaruit vier of vijf mannen sprongen, die de twee op het terras handboeien omdeden en ze dwongen in te stappen, waarna de auto weg reed om een paar honderd meter ver der weer te stoppen. De slachtoffers werden tegen een schutting gezet en neergeknald. Waar na de bandieten er in hun wagen van door gingen. Volgens een ooggetuige zijn zeker tien of twaalf pistoolschoten gelost. Een van de gedoden bleek later een Vorsecaanse gangster. LIMA Het Peruviaanse leger heeft donderdagavond een militaire regering benoemd, generaal Juan Velasco Alva- redo is president Fernando Belaunde Terry opgevolgd. Premier en minister van Oorlog in de nieuwe revolutionaire regering is ge neraal Ernesto Montagno Sanches. Het leger is donderdagmorgen snel en efficiënt te werk gegaan bij de ADVERTENTIE met een feilloos uitgelijnde wagen op gave, veilige, mo derne banden en minutieus gebalanceerde wielen GENIET U VAN EEN AUTORIT! de vakmensen en de appa ratuur van kunnen u dit rijgenot ver schaffen. kosteloos inspekteren van uw banden levering van nieuwe en De Jonge REMOULD-ban- den voor bedrijfs- en personenwagens opsporen en verhelpen van elke verkeerde wielstand statisch én dynamisch balanceren van band/wiei in elke afmeting banden spoelen en op spanning brengen met zuivere stikstof gespecialiseerd in Michelin "X", ook ombouw van gewone naar radiaalbanden loopvlakvernieuwing in eigen fabriek Arnhemseweg 64 Apeldoorn tel. (05760J-33710 hoofdkantoor en fabriek te Deventer (05700)-! 5845 's Zaterdags tot 12.30 geopend ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL^05760-31970 OOK S ZATERDAGS GEOPEND VAN 9 TOT IJ UUR A Na de militaire coup in Peru gisterochtend is president Fernando Belaunde Terry door militairen weggevoerd en verbannen naar Argentinië. Het presidentieel paleis te Lima is bezet en op het exercitieterrein van de stad zijn tanks gestationeerd. Op de foto: president Belaunde wordt weggevoerd. NEW YORK Andrei Gromyko, de Russische minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren in de VN de Ver enigde Staten de vriendschapshand ge boden. Hij verklaarde dat de wens naar vrede van Moskou en de Russi sche vastbeslotenheid om de belangen van het socialisme te verdedigen niet in tegenspraak zijn met elkaar. Gromyko zei verder tot de Assem blee dat het Russische militaire in grijpen in Tsjecho-Slowakije was inge geven door een bedreiging van het so cialisme. „Dit hoeft niemand te ver bazen. „De Sovjet Unie", aldus Gromyko „acht het noodzakelijk in deze verga dering te verklaren dat de socialisti sche landen niet kunnen en niet zullen toestaan dat de vitale belangen van het socialisme afbreuk wordt gedaan". En hij vervolgde: „Schade toebrengen aan de positie van het socialisme in de wereld komt neer op het vergroten van de kans op een nieuwe wereldoor log". Ontwapening is het belangrijkste probleem waarmee de wereld thans kampt, aldus Gromyko. Hij vond dat alleen onwetenden en avonturiers niet op de hoogte zijn van de gevolgen van een militair conflict tussen de twee be langrijkste stelsels. „Wij zijn ervan overtuigd dat de bewapeningswed loop moet worden afgeremd en dat daarna de voorraden wapens in de we reld moeten worden verminderd met als einddoel de totale vernietiging van alle wapens". West-Berlijn heeft nooit tot West- Duitsland behoord en zal dat ook nooit doen, zei Gromyko. In de Bondsrepu bliek deed de nazi-ideologie weer op geld, in een sfeer van chauvinisme en militarisme. Toch had de Sovjet-Unie geen bezwaar tegen goede betrekkin gen met Bonn. Oost- en West-Duits- land zouden beide als lid tot de VN moeten worden toegelaten. Aan het einde van de rede die Gro myko hield, sprongen zes vrouwen en drie mannen op de publieke tribune plotseling op en schreeuwden „wat doe je voor de donder voor Biafra"? De betogers, volgens VN-functiona— rissen leden van de Amerikaanse or ganisatie voor Biafra, werden snel door suppoosten uit de zaal verwij derd. Enkele vrouwen verzetten zich hevig. ADVERTENTIE 1 staatsgreep. President Belaunde Terry is naar Argentinië verbannen. Het gehele nieuwe kabinet bestaat uit generaals van het leger, de marine en de luchtmacht. Hieruit blijkt dat de militairen niet voornemens zijn voor lopig de macht uit handen te geven. De algemene verkiezingen van mid den 1969, zullen dan ook wel op de lange baan worden geschoven. Donderdagavond is het in Lima nog onrustig geweest en het verzet tegen de militaire coup schijnt groter te wor den. Studenten zouden door de straten wil len trekken met het lijk van een hun ner, die in gevechten met de politie is omgekomen. In de loop van donderdag zijn bij ongeregeldheden in de hoofdstad zeker 10 auto's in vlammen opgegaan en tal loze winkelruiten gesneuveld. De leden van de gistermorgen ge vormde regering, die zich tegen de staatsgreep heeft uitgesproken, zouden volgens onbevestigde berichten in hech tenis zijn genomen. Het parlement, dat in buitengewone zitting bijeen is, heeft de staatsgreep veroordeeld en een ver klaring uitgegeven, waarin alle beslui ten van de militaire junta ongeldig worden genoemd. De Aprista partij heeft een commu niqué uitgegeven, waarin zij krachtig de militaire staatsgreep heeft veroor deeld en waarin een beroep op de be volking werd gedaan zich te verzetten tegen „deze onberekenbare aanval op de grondwet en de wetten". Apeldoorn Apeldoorn Beekbergen Brummen Eerbeek Ernst Epe Ermelo Hoenderloo Hulshorst Klarenbeek Nunspeet Oene Rhenen Molenstraat 65 Stationsstraat 50 Tullekensmolenweg 92 Corten Oeverseweg 91 Stationsstraat 3 Coöperatieweg 2 Paasvuurweg 7 Telgterweg 288 Paalbergweg 14 Varelseweg 211 Klarenbeekseweg 99 Zoomweg 2 Keizerstraat 15-17 Vogelenzangweg 13-15 MEXICO Een dag nadat helikopters, brullend in de donkere nacht, vlam men en mitailleur-vuur hadden gebraakt, lag de Plaza des Tres Culturas wan ordelijk in de zon. Tientallen tanks, pantserwagens en duizenden militairen hadden een cordon getrokken rondom het plein vol standbeelden en torenhoge flats, van waaruit groepjes mensen angstig hun spullen bij elkaar hadden gepakt en verbijsterd de stad introkken op weg waarschijnlijk naar nergens. Zij hadden iets vreselijks gezien. Vijftienduizend studenten en hun aanhangers en een divisie van tienduizend man oproerpolitie onder de hoogste leiding van generaal Herandez Toledo hadden het luxe plein herschapen in een chaos. Wat begonnen was als een betrek kelijk onschuldige samenkomst, waar op de studenten met elkaar wensten te onderhandelen om de extremen en de al te gematigden te verenigen in een hechte eenheid was uitgelopen op een complete oorlog. Toen ambulancewagens, die ook gis termiddag nog gierend door het ver keer raasden, aan en af waren gere den, toen tienduizenden angstige men sen uit de wijk Tialtelolco het waag den hun huizen op te zoeken, toen kon de trieste balans worden opgemaakt. Uit een wirwar van cijfers kwam dit ten slotte vast te staan: 25 doden waren er gevallen, merendeels vrou wen en kinderen. Honderden gewon den waren naar de ziekenhuizen ge bracht en generaal Hernandez Toledo had men stervend teruggevonden op het plein. Nog voordat dokters zich over hem heen hadden kunnen buigen was hij dood. Het drania op het plein, grenzend aan een armoedige buurt die de na men draagt van grote componisten, was begonnen als een hooguit wat rommelige massameeting. De studen ten, grimmig doch bereid om te luiste ren naar hun rector, Barros Sierra, die de geweldloosheid predikte, wilden het met elkaar eens worden. En zij wilden de regering dwingen de onderhandelin gen heel snel te hervatten. „Voor de opening van de Spelen moet er een akkoord zijn bereikt", had hun leider uitgeroepen en het klonk als een ultimatum. Hun eisen waren in zes hoofdpunten onder te verde len: Volledige autonomie van de vijf universiteiten met tweehonderddui zend studenten, waar het de be leidsbeslissingen betreft. Vrijlating van alle Mexicaanse po litieke gevangenen. Herziening van artikel 125 van de grondwet, waarin de mogelijkheid is geschapen al degenen die age ren tegen regeringsbeslissingen, te arresteren. Aftreden van het hoofd der politie in Mexico-City. Ontbinding van de oproerpolitie. Vrijlating van alle studenten, die tijdens vorige incidenten gevangen zijn gezet. De bijeenkomst van woensdagavond had ten doel te praten over opheffing van de nog altijd door- oproerpolitie 8 PARIJS De Franse regering wil nog een laatste poging ondernemen om de samenwerking tussen Fiat en Citroën te voorkomen door een bin nenlandse oplossing te zoeken voor de moeilijkheden van Citroën. De technici van de ministeries van fi nanciën en economische zaken heb ben opdracht gekregen om het dos sier opnieuw te bestuderen. Zjj moe ten binnen vijf of zes dagen met een voorstel komen, waarop de rege ring haar officiële standpunt kan baseren. Daarom wordt een defini tieve oplossing over deze zaak niet voor het midden of het einde van de volgende week verwacht. De Franse regering schijnt terug te schrikken voor de in de overeen komst ontworpen houdstermaat schappij waarin Michelin 51 en Fiat 49 procent der aandelen zou nemen. Gezien de ongelijkheid in kracht van beide ondernemingen vreest de regering namelijk, dat in dien er later nog eens kapitaal nodig zou zijn, Michelin dit niet kan en Fiat dus wel moet leveren. Op dit zelfde ogenblik zou echter Citroën in handen van Fiat overgaan, met alle catastrofale gevolgen die daaraan voor Frankrijk verbonden zijn. Hiertoe behoort onder meer de le vering van de snelle mitrailleurwa- gens aan het Franse leger door de in Citroën opgenomen Panhard fa briek. Ook onderhoudt de regering rela ties met de vrachtwagenfabriek van Citroën Berliet, waaraan zij enkele belangrijke studieopdrachten heeft verschaft. Frankrijk is voorts van mening dat de Europese ondernemingen het hoofd moeten -bieden aan de Ameri kaanse concurrentie. In een geest van zeer nauwe samenwerking, maar niet door de wil elkaar op te slokken. „Als wij ons hier niet tegen verzet ten", zo redeneert de Franse rege ring, „dan zijn wij binnen afzienba re tijd vrijwel onze gehele industrie aan het buitenland kwijt". Daarom ijvert zij op het ogenblik geweldig voor een concentratie in de Franse industrie. Daarom wil men ook proberen een nationale oplos sing te vinden met de magische for mule „Auto-France", die voor zich zelf spreekt. De Italiaanse regering heeft het hoofd moeten buigen voor de druk van linkerzijde en beloofd volgende week dinsdag rapport te zullen uit brengen over de onderhandelingen tussen Fiat en Citroën. Communis tische en socialistische politici heb ben er bij de regering op aange drongen, inlichtingen te verschaffen over de transactie, waarbij het naar verluidt gaat om de aankoop door Fiat van veertig procent van de aan delen Citroën. bezette Polytechnische universiteit, waar 65.000 studenten staan ingeschre ven. De extremen hebben het op die don kere Plaza des tres culturas, ten slotte gewonnen. Zij eisten onmiddellijk ver regaande beslissingen, begonnen te joe len en raakten slaags met de enkele honderden militairen, die wel inciden ten hadden gevreesd maar er niet op hadden gerekend. Toen de zaak uit de hand dreigde te lopen nam de burge meester van Mexico City. Corpna del Rosas, verreikende beslissirigen. Hij gaf generaal Toledo, die de dood zou vinden, opdracht met zijn divisie uit te rukken. Het centrum van Mexico City staat na de onlusten nicig onder strenge militaire bewaking. Op de foto: Mexicaanse militairen met op de achtergrond de tekst op de muur: „Mensen, het leger doodt uw zonën" „Het leger komt", brulden in paniek de studenten. De chaos was toen snel compleet. Mexico, naar aloude symbo liek in deze maanden de stad waarin een stap moest worden gezet naar vre de tussen jongeren aller landen, ver toont op sommige plaatsen het beeld van een complete oorlog. Rondom de Plaza des tres Culturas reden grom mend de tanks, slenteren gewapende soldaten, overwegen mensen hun buurt genoten et volgen op hun vlucht. Me nige flat wordt ontruimd. Wie de zon ziet schijnen op het plein waar 23 mensen werden overvaller, door de dood, ziet slechts een opeen hoping van militair materieel. De onvermijdelijke schoenpoetsers wenden moeiteloos onverschilligheid voor en doen hun werk. Maar in tal loze gebouwen, zwaar bewaakt door leden van de oproerpolitie, wordt ge confereerd over de stappen die nu ge zet moeten worden. Om zes uur don derdagmiddag twee uur 's nachts in Nederland zouden de studenten, naar zij hadden aangekondigd, weer samenkomen. Nu nabij de Unam-uni- versiteit, de grootste van de stad. Pant serwagens waren al op weg naar di gebouwencomplex. Mexico hield de adem in. VEENENDAAL De gehele raad van commissarissen van de Koninklijke Vee- nendaalsche Sajet- en Vyfschachtfabriek voorheen Weduwe D. S. van Schuppen en Zoon heeft besloten af te treden. Dat is het gevolg van een conflict met de be langrijkste aandeelhouders van het bedrijf. De meeste aandelen van de onderne ming zijn in handen van drie takken van de familie Van Schuppen. Tot 28 oktober, wanneer de jaarver gadering wordt gehouden, zullen de commissarissen de lopende zaken af handelen om daarna plaats te maken voor een geheel nieuw college. De af tredende commissarissen zijn de heren A. C. Boogaard, CH. W. L. M. Bovens, J. M. Gorter en W. C. Posthumus Meyjes. De laatste twee werden op 20 november vorig jaar pas benoemd De houders van de prioriteitsaande len, die tevens de meeste gewone aan delen bezitten, willen in de jaarverga dering de volgende nieuwe commissa rissen benoemen: mr. H. Vlug, die be gin dit jaar gepensioneerde directeur van de Algemene Bank Nederland, de heer W. A. de Jonge, de vroegere vi ce-president van Philips en thans een veel gevraagd man voor allerlei com missariaten, en de heer F. C. van den Bergh, directeur van de Koninklijke Tapijtfabrieken Bergoss. Intussen zijn de resultaten van het bedrijf in het boekjaar 1967"68 be langrijk verbeterd. Dit is geheel te danken aan de wolfabriek, want de uit komsten van de chemische fabriek wa ren lager dan in het voorgaande jaar. Het bruto resultaat kwam uit op f 12,94 (v.j. f 12,61) miljoen, waarvan na af trek f 6,74 (f 7,14) miljoen lonen en sa larissen en f 3,92 (f 3,73) miljoen alge mene kosten f 2,28 (f 1,74) miljoen overbleef als exploitatiesaldo. De nettowinst kwam uit op f 551.106 (v.j. f 154.614). Hieruit wordt op de ge wone aandelen 6 procent dividend voor gesteld. Bovendien gaat f 250.000 naar de reserves. De winst over het voor- gaanse jaar werd geheel gereserveerd, zodat Van Schuppen toen het dividend moest passeren. DEN HAAG Mr. V. G. M. Marij- nen zal op woensdag 16 oktober wor den geïnstalleerd als burgemeester van Den Haag Dat gebeurt tijdens een bui tengewone vergadering van de Haagse gemeenteraad. ADVERTENTIE maa^2^lU^o^k^a,ite't®*^®v^^e^]|upfijt|He^80orteritenakleu- de washoeveelheid aanjestbaar - niet alleen de trommel, alle ■•ed®,e'\d7lfnnkfrCïi Urvice: vanuit 15 service-stations wordt U Wonder van roostvrll edeisteal en moderne vormgeving - wonder van Duits-degelijke technische perfectie I fcniMÉli

De Vallei | 1968 | | pagina 13