Veenendaals dagblad De Bijenkorf neemt Galeries over Ondanks onlusten Olympische Spelen gaan toch door Buiten EUROPESE KUNSTMAAN GELANCEERD Israël in staat om A-wapens te maken Jubileumboek voor koningin Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Wallace en zijn „running mate" SALARISSEN Kans op I opklaringen Baby in plastic zak gestikt Labour wil geen wapens naar Nigeria Brood maandag cent duurder Staatsgreej)- poging in Brazilië Zestig Indiërs verdronken ACHTERSTAND IN AMBTENAREN Kamer wenst dat Soekarno's tweede vrouw in arrest Luns aanwezig is bij debat over buitenlandbeleid REISBUREAUS VORMEN GARANTIE POT Westminster Abbev beschadigd Dierenbescherming Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annoncet „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 4 OKTOBER I968 - 42e JAARGANG no. 234 GEEN ONTSLAGEN AMSTERDAM De Bijenkorf heeft de Galeries Modernes overgenomen. Daarmee wordt het concern van De Bijenkorf versterkt met een warenhuis dat in de Nederlandse detailhandel de derde plaats inneemt. „Wij hebben de Galeries overgeno men vanwege de belangrijke plaats, die het bedrijf in de detailhandel in neemt en de voortreffelijke vestigings- punten die de Galeries heeft", zei ons drs. J. Bons jr., een van de twee di recteuren-generaal van Bijenkorf Be heer. „Ook met het 1400 man tellende per soneel van de Galeries zal niets ge beuren. Integendeel, wij hebben de mensen veel te hard nodig". Drs. Bons kon niet zeggen of De Bijenkorf met de Galeries nu nummer één is in de Nederlandse detailhandel. „Wij hebben nog nooit omzetcijfers gepubliceerd en Vroom en Dreesmann ook niet. Ik zou nu nog durven zeggen dat V. en D. ondanks de overneming van de Galeries groter is dan wij". De Galeries Modernes heeft vesti gingen in Amsterdam, Rotterdam-cen trum, Utrecht, Groningen, Arnhem, Rijswijk, Rotterdam-Hoogvliet, Enkhui zen en Gorcum, alsmede een centraal magazijn in Vianen. Bijenkorf Beheer is in het bezit van de Galeries Modernes gekomen door de overneming van alle aandelen. Deze za ten vooral bij G.B. Bedrijven N.V., tot voor enige maanden nog bekend als de Grand Bazar van Antwerpen. De reste rende aandelen, die bij grote Belgische beleggers zaten, zijn eveneens overge nomen. Dit is gebeurd tegen afgifte van cer tificaten van gewone aandelen Bijen korf Beheer. Hoeveel aandelen dat zijn wilde drs. J. Bons jr., een van de twee directeuren-generaal, ons niet zeggen. .Er is geen bedrag in contanten aan te pas gekomen. Wel zijn maatregelen genomen ter voorkoming van een mo gelijke druk op de koers van aandelen Bijenkorf als gevolg van deze trans actie. De exploitatie van Galeries Moder nes zal binnen het concern van De Bijenkorf worden voortgezet. „Voorlo pig blijft alles bij het oude. Wij heb ben wel een bepaalde filosofie hoe al les gaat lopen, maar wij kennen het bedrijf te kort om al definitieve beslis singen te kunnen nemen. Ook de cen trale inkoop van de Galeries blijft on gewijzigd" zei ons drs. Bons. Door de overwinning krijgt Bijenkorf Beheer, die naast de gelijknamige wa renhuizen in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, ook nog omvat 84 vestigin gen van de Hema, Sportmagazijn Per ry van der Kar, E. van der Hart en Zoon en S. I. de Vries, een aanmer kelijke versterking van zijn plaats in de Nederlandse detailhandel. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DEKLOMP" Thans zalen tot 200 personen. ■IMiaailMIIMtf, Achter een depressie, die naar Noord-Scandinavië trok, is de lucht- druk boven het noorden van de S Noordzee flink gaan stijgen. Hierdoor is er een verbinding tot stand ge- l komen tussen een krachtig hogedruk- gebied van 1035 mb boven Groenland z en een hogedrukgebied boven West- i en Midden-Europa. Door deze ontwikkeling blijven de- j pressies op grote afstand van ons j land. In onze omgeving bevindt zich j i nog zeer vochtige lucht met een uit- gestrekt wolkendek, maar in Frank- rijk en het Alpengebied komen flinke zonnige perioden voor. z Fronten van de depressie boven Noord-Scandinavië trekken over de Noordzee naar het zuiden. Ze zijn j j echter weinig actief, waardoor in het l komende etmaal geen regen van be- z tekenis zal vallen. Aangezien achter de fronten geleidelijk drogere lucht 5 naar ons land stroomt, neemt de kans j op opklaringen toe. Hierbij zullen de temperaturen ongeveer dezelfde waar- den bereiken als vrijdag of iets i hogere. Voornamelijk in de zuidelijke helft van het land kan plaatselijk weer mist ontstaan. Voor zondag verwacht het KNMI; 5 Zon: 10 tot 60 procent; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: 1 tot f 5 graden boven normaal; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent; kans op een droge periode van min- j stens 12 uur: 70 procent. z Zaterdag: Zaterd.: Zon op: 06.47 onder: 18.08 Maan op: 17.52 onder: 05.22 MEXICO „De Olympische Spelen gaan in elk geval door, wat er verder ook zal gebeuren". Aldus José Dibray Garcia Cabrena. lid van het organiserend comité van de negentiende Olympische Spelen in Mexico-Citv. Hij zei dit enkele uren nadat bloedige onlusten in Mexico Citv vele mensen levens hadden geëist. Fernando Garza, de perssecretaris van de president heeft gezegd dat de Olvm- pische Spelen niet in gevaar verkeren en dat „alle nodige voorzorgen zijn geno men". BREDA Het bijna zes maanden oude jongetje Cornelis Joris uit Tete- ringen is gisteren in Breda, waar hjj bij kennissen van zijn ouders logeerde, omdat de moeder in het ziekenhuis wordt verpleegd, gestikt. Het kind had een plastic zak over zijn hoofdje weten te trekken, die naast het ledikantje van het kind lag. Het jongetje was het eerste kindje van het echtpaar Joris dat drieëneenhalf jaar getrouwd is. BLACKPOOL De Britse Labour- partij is donderdag in verzet gekomen tegen de levering van wapens aan fe deraal Nigeria. Zij nam op haar con gres in Blackpool een resolutie aan, waarin op de regering een beroep wordt gedaan, de wapenleveranties stop te zetten omdat ze een belemme ring vormen voor de vredespogingen in het Nigeriaans-Biafraanse conflict. Het partijbestuur had goedkeuring van de resolutie aanbevolen, maar zij is in het geheel niet bindend voor Wilsons rege ring. Lord Brockway. behorend tot de lin kervleugel van Labour, sprak tegen dat de wapenzendingen een voortzetting vormden van vroegere leveranties, zo als de regering zegt. Hij had de officie- Ie cijfers gezien waaruit bleek dat de hoeveelheid wapens die aan Nigeria ge leverd werd. sinds het uitbreken van de burgeroorlog enorm was toegeno men. Premier Wilson heeft donderdag avond in een televisie interview ge zegd dat Engeland's grote steden een rassenvraagstuk kennen waarvoor goe de maatschappelijke oplossingen moe ten worden gevonden. Het was de eerste keer dat hij dit Jaar voor de televisie verscheen. Wil son sprak van het „Powell virus" (de conservatief Enoch Powell wil de im migratie van kleurlingen in Engeland verbieden). ■BP" j In de verhouding mens-dier is nog lang niet alles, zoals het wezen moet; dat kunnen we haast elke dag in de krant lezen. Het is helaas in onze tijd van beschaving en mense lijkheid geenszins zó, dat mishande ling. kwellen en verwaarlozing van viervoeters, en vogels tot voorbije ruwer eeuwen behoren, ja zelfs dat z dierenbescherming geen sentimenta- liteit is of geen dringende noodzaak meer zou wezen. Het is vooral op de sterfdag van de Minderbroeder, de h. z Franciscus v. Assisi (4 okt.) dat aan dacht gevraagd wordt voor onze mede-diereninternationaal spreekt men reeds lang van „Dierendag". Ik kan niet beter doen, dan deze middel- eeuwse heilige eens zelf aan het woord te laten; hij behandelde immers de schepselen, of het zijns gelijken waren. In zijn oude geschriften spralz hij b.v. de vogels als volgt toe: „Vogelkens mijn broeders, gij zijl God veel demk schuldig en ge moet Hem immer en overal prijzen, omdat ge vrij door de lucht kunt vliegen, waar ge wilt, doch ook voor uw dub- bel. ja driedubbel kleedje, voor uw bonte, sierlijke dracht, voor het voed- z sel, waarvoor ge niet behoeft te wer z ken en voor de schone zangstem, die i de Schepper u schonk. Gij zaait, noch maait, maar God voedt u hoewe' z gij spinnen noch weven kunt, geeft Hij z u. zowel als uw jonkskes het nodige kleedzel. De Schepper bemint u zeer. vermits Hij u zo grote gunsten heeft verleend. Wacht u dan wel, vogel kens, mijn broeders, ondankbaar te zijn. maar doet uw best God met vlij tig keelken te loven." Zo predikte de vermaarde apostel der armoede reeds omtrent het midden der Xlle eeuw en al zijn wij thans nog ver verwij derd van zulk een broederschap met het redeloze schepsel, toch mogen we er gerust een puntje aan 'zuigen. Dierendag 1968 A. B. WIGMAN „In een geheime vergadering van het oproercomité van de studenten", zo zei Cabrena ons verder: Js gesteld dat er tijdens de spelen zelf beslist geen de monstraties zullen worden gehouden. Pas na de sluiting zullen de studenten weer in actie komen". Garcia Cabrena. gekleed in een keu rig gesneden donkergrijs kostuum, is ervan overtuigd, dat straks de veilig heid van de deelneemsters en deelne mers is gewaarborgd. „Uitstel van de spelen zou belachelijk zijn tenzij het In ternationaal Olympisch Comité in een speciale vergadering de komende dagen anders mocht beslissen. Maar dat zal mjjns inziens niet gebeuren. MILJOENEN Mexico heeft niets nagelaten om de ze spelen tot een succes te maken. Als besloten zou worden deze spelen af te gelasten dan zou ons dat miljoenen gul dens kosten." „Denk eens aan: alle voorbereidin gen, ook die van de atleten en atletes, zouden dan voor niets zijn geweest. He1 is best mogelijk, dat de studenten in de komende dagen, voorafgaande aan de spelen, nog meer betogingen zullen hou den. De regering zal daartegen optre den door middel van het leger en de oproerpolitie. Zij wil tc n kóste van alles, dat dit grote sportfestijn doorgaat." In het Nederlandse kamp heerst voor alsnog geen paniek. De mepste sport lieden hebben nauwelijks weet van de toestanden in het centrum van de stad. De heer Pennink, assistent van de chef de mission dr. Dokkum: „Wij wachten rustig af wat er verder zal gebeuren. Er wordt gewoon doorgetraind. Wij wil len alle risico's vermijden ergens in betrokken te raken." Eenzelfde mening zijn de leiders toe gedaan van de Olympische equipes van West-Duitsland, Oost-Duitsland, Dene marken, Engeland en Frankrijk. In het Olympische dorp is het bijzonder rus tig. Meer nieuws over de Olympische Spelen elders in dit blad. DEN HAAG Het brood wordt maandag een cent duurder. Daardoor wordt de prijs van een waterwitbrood van achthonderd gram in de steden 71 cent. Voor provinciesteden ligt de win kelprijs een cent hoger, terwijl de klant op de rest van het platteland nog een cent meer moet betalen. De prijsverhoging geldt ook voor volkswitbrood en volksbruin. Thuis bezorgd brood blijft drie cent duurder. BRASILIA De leiders van de voornaamste congrespartijen zijn don derdagavond naar Rio de Janeiro ver trokken, om president Arthur Da Cos ta E Silva de bewijzen te verstrekken van een samenzwering van de lucht macht om zijn regering omver te wer pen en een rechtse dictatuur in te stel len. Een van de punten van de samen zwering was volgens hooggeplaatste zegslieden van het congres, een plan om de oppositieleider Carlos Lacerda te liquideren. Andere personen, die op deze lijst van te vermoorden politici voorkwamen, waren de oud-presidenten Juscelino Kubitschek en Janio Quadros. Verden zouden de voornaamste stu dentenleiders vermoord worden, aldus de berichten. CALCUTTA Bij twee bootongeluk ken in de staat Bihar zijn tenminste 42 mannen, 12 vrouwen en 6 kinderen verdronken. In beide gevallen waren de slachtoffers Hindoes, die naar huis terugkeerden van een godsdienstig feest. Een der boten ging ten onder toen de passagiers een wilde dans begonnen. In het andere geval ontstond aan boord een paniek doordat een geplaagde pony begon te schoppen. Door die paniek sloeg de boot om. BASIS VANDEN BERG, (Californië) De NASA heeft met een „Scout"- raket de Europese kunstmaan „ESRO-2" gelanceerd, die bestemd is voor het bestuderen van het noorderlicht en de ionosfeer. De kunstmaan is in de vastgestelde baan gekomen. De kunstmaan draait in een baanhoek van 93 graden. De grootste afstand lot de aarde is 1532 km en de kleinste 255. De omlooptijd is 103 minuten. Tijdens de eerste omloop is de kunst maan waargenomen door volgstations van de NASA te Johannesburg en Ma dagascar en het hoofdstation te Redu. De snelheid schijnt binnen de voorzie ne grenzen. Het station heeft al een signaal uitgezonden dat te Redu is opgevangen. Ook zijn reeds gegevens ontvangen. Alles wijst op een succes vol verloop, aldus de ESRO. De eerste lancering van de ESRO-2 mislukte door een niet tot ontbranding komen van de derde trap van een scout-raket. Daardoor ging die eerste Europese kunstmaan verloren. De onderzoekingstop die 85 kg weegt, bevat onderzoekingsapparatuur die in totaal acht experimenten moeten uit voeren. Die apparatuur is afkomstig van laboratoria in Noorwegen, Denemar ken, Zweden en Groot-Brittannië. De kunstmaan is voorzien van 7 120 zonnecellen die gedurende de tijd dat de baan de daglichtkant van de aarde omloopt voor de energie moet zorgen. Tijdens de doorlooptijd van de nacht kant zorgt een batterij daarvoor. DEN HAAG De ambtenarensala rissen moet dit jaar met 0,88 procent en in 1969 met 1,19 procent worden op getrokken. Als zij tenminste gelijke tred willen houden met de loonsverho gingen in het bedrijfsleven. Het georganiseerd overleg in Ambte narenzaken is gisteren tot dit percen tage voor de „nacalculatie" gekomen. Het overheidspersoneel heeft tot nu toe 3,5 procent gekregen, maar de gemid delde loonsverhogingen in het bedrijfs leven liggen op 4,38 procent. Dit betekent overigens niet, dat iedere ambtenaar er nu 0,88 en straks 1,19 procent bijkrijgt. De drie samen werkende ambtenarenbonden willen deze nacalculatie niet in procenten, maar in harde centen geven. De „pot" van 0,88 procent zou dus niet procents- gewijze, maar in voor elke ambtenaar gelijke bedragen moeten worden ver deeld. De twee categorale bonden het Ambtenarencentrum en de Centrale voor Hogere Ambtenaren, voelen hier niets voor. Staatssecretaris Van Veen (Binnen landse Zaken) heeft gezegd dat hij hierover nog eens in de ministerraad zal praten SCHEVENINGEN Koningin Juliana ontving gisteren uit de handen van ds. F. H. Landsman, voorzitter van de Nationale. Raad voor Maatschappdijk Welzijn, het jubileumboek „Uitzicht op morgen", uitgegeven ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de NRMW, dat gisteren werd gevierd in het Circustheater in Scheveningert. Naast de Koningin mej. dr. M. A. M. Klompé, min. van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Jordanië teil misschien praten TEL AVIV „Israël kan atoomwapens maken, maar is er nog ver vanaf, om dit te doen", zo heeft premier Levi Esjkol verklaard b(j een bezoek aan de kibboets Degania in Galilca. „Waarom zou Israël haast maken met dc ondertekening van het verdrag tegen verspreiding van de kernwapens, zolang de Arabieren en Rusland vertegenwoor digd z(jn in de raad van toezicht, terwijl Israël daar geen deel van uitmaakt", zo vroeg hij zich af. Esjkols verklaring is pas vandaag in Tel Aviv bekend ge maakt doordat het woensdag Grote Verzoendag was. Diplomaten hier zijh val mening dat Jordanië berefrl :s tot kleine correcties van zijn vooroorlogse grenzen met Is raël, als via dé VN indirecte onderhan delingen met Israël geopend kunnen worden. Een correctie zou eventueel de Latroen Saillant zijn, waar een kleine Jordaanse landtong yitstak in de rich ting van Tel Aviv. De diplomaten zijn van mening dat Jordanië ook bereid zou zijn tot een eventuele demilitarise ring van de westelijke oever van de Jordaan. In ruil zou Israël Jordanië bij voorbeeld de strook van Gaza kunnen aanbieden, waardoor Jordanië een eigen uitweg naar de Middellandse Zee zou krijgen. President Nasser en de heersers van Libië en Saoedi-Arabië, die koning Hoessein onlangs op weg naar Londen heeft bezocht, zouden ingestemd heb ben met een regeling langs deze lijnen. De toekomst van Jeruzalem blijft het grootste struikelblok voor een vreed zame regeling. Israël heeft de oude stqd van Jeruzalem een integrerend deel van de Joodse staat genoemd. De Jorfdaanse minister van Buitenlandse Zaken Abdel Moeniem Rifai heefö on langs te verstaan gegeven dat een of andere internationale status aanvaard baar zou kunnen zijn. Het leger van Israël handhaaft nog steeds een avondklok in Gaza stad in het bezette gebied van de. Gazastrook. Sinai De minister van defensie van Israël generaal Mosje Rajaa heeft de stam hoofden van een aantal bedoeïenen- stammen uit de Sinai-woestijn in El Arisj ontmoet en hun te kennen gege ven dat z(j verantwoordelijk zullen wor den gesteld door de Israëliërs voor dc orde en rust in de woestijn. Deze stam hoofden hebben zich bereid verklaard te trachten Arabieren van de verzets organisaties te beletten de woestijn bin nen te komen. Moehammad Hassanein Heikal, een .vertrouweling van presickrj Nasser, heeft de Arabic?en gewaarschuwd.')dat de kansen op '.en vreedzame regeling van het conflr t in het Midden-Oosten thans kleiner lijken dan ooit, hoewel de Verenigde Naties met alle macht naar een dergelijke regeling streven. DJAKARTA Dc tweede vrouw van oud-president Soekarno, Hartini, is gearresteerd, omdat zij ervan ver dacht wordt, een belangrijke rol ge speeld te hebben in de clandestiene po litieke activiteiten van de ex-dictator, aldus hebben betrouwbare zegslieden vandaag te Djakarta verklaard. Hartini is door veiligheidsambtenaren opgehaald uit haar villa te Bogor, 65 km ten zuiden van Djakarta, zeiden de zegslieden. Zij zit thans in een huis in de hoofdstad, waar zij streng bewaakt wordt door veiligheidsambtenaren in burger en waar zij voortdurend aan verhoren wordt onderwerpen door 'n groep mannen van de inlichtingen dienst. Volgens de zegslieden heeft zij een aantal topfunctionarissen in de regering genoemd als aanhangers van Soekarno. Deze topfunctionarissen zouden betrok ken zijn bij zijn politieke activiteiten. De 67-jarige Soekarno verblijft sinds 10 dagen ergens in Djakarta, waar hij verhoord wordt in verband met zijn contacten met aanhangers en commu nistische agenten in belangrijke rege ringsfuncties. A De onafhankelijke kandidaat voor de presidentsverkiezingen van de V.S., George Wallace, heeft Curtis Lemay (r.), gepensioneerd lucht machtgeneraal, voorgesteld als zijn eventuele vice-pre sident. iet-leden AN VR straks buitenspel DEN HAAG De Tweede Kamer heeft aandrang geoefend op premier De Jong om ervoor te zorgen dat mi nister Luns (Buitenlandse Zaken) vol gende week de algemene, politieke en financiële beschouwingen zal bijwonen. AMSTERDAM De reisbureau we reld gaat zichzelf saneren. Dit wordt mogelijk nu alle 223 leden van de Al gemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) hebben besloten om in het vervolg niet meer samen te werken met een aantal nlet-leden. Om het dienstbetoon aan de consu ment, te vergroten zal het bestuur van de ANVR binnenkort aan haar leden voorstellen om (per lid) een garantie som tè storten. De ANVR kan dan in springen, wanneer toeristen door het in gebreke blijven van een (bij de ver eniging aangesloten) reisbureau, drei gen te worden gedupeerd. Dat is bij voorbeeld het geval als een groep va kantiegangers in het buitenland zou stranden. Beide maatregelen maken deel uit van het tot nu toe met een waas van geheimzinnigheid omgeven ABC-plan, dat de ANVR al eind 1967 had aange kondigd. Deel A van het plan komt er in de praktijk op neer dat meestal kleine en buiten de vereniging staande reisbureaus in het vervolg geen volle dig verzorgde reizen meer kunnen ver kopen van bij de ANVR ingeschreven ondernemingen, die zich bezig houden met het organiseren van vakantierei zen (touroperators). Op hun beurt zul len de nog niet aangesloten touropera tors en dat zijn er slechts enkele bot vangen bij de wederverkopers van de ANVR. Volgens de heer F. Benningen, di recteur van het reisbureau Müller en Co in Amsterdam en voorzitter van de ANVR, is het niet de bedoeling alle niet-leden te boycotten. Er zijn ook bo- navide reisbureaus, die nog geen lid kunnen zijn zoals de ondernemingen, die nog geen drie jaar bestaan. Zij zul len als aspirantlid worden ingeschre-; ven wanneer de algemene vergadering! dit idee in november overneemt. In deze beschouwing zal het buitcn- landsbcleid o.m. ais gevolg van de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije een grotere nadruk krijgen dan dc af gelopen jaren het geval was. Minister Luns is echter in Amerika. Maandagavond heeft hij een bijeen komst met zijn collega's van de Navo- landen en dinsdag moet hij met de mi nisters van buitenlandse zaken uit de landen van de EEG praten Het ministerie van Buitenlarfilse Za ken r1eeldes gisteravond mee «dat nog niet is beslist of mr. Luns kan terug keren. Hij moet de belangen afwegen. In Amerika worden volgende week be sluiten genomen over aangelegenheden waarover de Tweede Kamer zal pra ten. Het is begrijpelijk dat de Neder landse minister van Buitenlandse Za ken bij deze hoogst belangrijke beslis singen aanwezig wil zijn. Wanneer minister Luns meent dat hij de balans naar de kant van de Tweede Kamer moet laten doorslaan, zal hij terugvliegen. In Den Haag werd gisteravond aangenomen dat mr. Luns zal terugkeren. J LONDEN Een jongeman heeft een brandbom ontstoken in Westminster Abbey, waardoor grote schade werd aangericht aan antieke tapeten. De politie heeft in verband met de aanslag een arrestatie verricht. De dar der klom over de ijzeren hekken voor de kerk. Toen een schoonmaker de man trachtte aan te houden, wierp hij de bom naar een muur, waarna brand ontstond. Ook werd een afbeelding in steen be schadigd van het graf van Eduard de Belijder, de Engelse koning die van 1005-1066 leefde en de kathedraal sticht te. Sindsdien zijn bijna alle Engelse vorsten in de kerk gekroond en velen van hen zijn er ook begraven.

De Vallei | 1968 | | pagina 1