Bedrijfsbrandweren met 21 brandwachten versterkt KERKDIENSTEN A.R.P.-VERKLARING NA BENOEMING VAN DHR. E. C. DIEPEVEEN IN DE VEENENDAALSE RAAD Al of niet zingen van gezangen nog actueel Getuigschrift uitgereikt door loco-burgemeester Ant. de Ruiter Km w VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. 0 P E L CHEVROLET Opbrengst collecte Ook ambtelijke ploegen doen mee aan wedstrijden Uit politierapport Seizoenfinale van NCWB Verontrusten Korfballen voor bijbels Psalmberi j ming Nieuw orgel Wijkcentrum Intrede Hoogmoed W afels Jeugddienst Welkom V.A.B. KIRPESTEIN VAN WOUT BLAUWKOUS Permanent FORD-show in showroom ZONDAGSDIENSTEN Gods woorden „laffe versjes VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat de saamhorigheid in een bepaal de buurt opleeft als de belangen van de mensen die erin leven op gelijke hoogte komen te liggen. Nu de wijk- gemeenschappen direct na de bouw van de flats van de grond komen is er van de oude buurtverenigingen niks meer over. Er zit ook geen ver band meer in het contact tussen de mensen op de laagbehuisde straten. Het gaat meestal niet verder dan een paar huizen. Bram en ik en zo zul len er nog wel meer oud-gedienden zijn die de tijd aan zichzelf kunnen houden verrichten nog wel 'es een los karweitje voor een alleenstaande vrouw maar verder gaat de be moeienis met elkaar niet. Je zegt elkaar goeiendag en dat is al les. Vlak na de oorlog lag dat anders. Toen vlogen de buurtverenigingen als pad destoelen uit de grond, hoewel ik er bij moet zeggen dat het meer gezel ligheidsverenigingen waren dan be langengemeenschappen. We hadden samen wat te vieren. Het eind van de oorlog. 's Jonge, dat was een plezierige tijd. We praten er samen nog graag over. Over de tijd dat we erebogen bouw den en die rijkelijk nat maakten op de feestjes die werden gehouden als het monument er eenmaal stond. Waar het feestbier vandaan kwam, wist eigenlijk niemand. Er was niks en toch kregen we het los. We sleep ten stad en land af om de glazen vol te krijgen. We deden de boter en de suiker hutje bij mudje en de kinderen hadden een taartje op hun feestje. Dat ging eraf zodra we weer aan ons eigen belangetjes meenden te moeten gaan werken. Je ging het verschil tussen een stropdas en het bovenste knoopje van het boord los weer voe len. De afgedragen pakjes uit de oor log en de flodderdingen van het hulp fonds werden van lieverlee vervan gen door verschillende kwaliteiten. Naast de uniforme Hark-ruiten kwa men er ook weer visgraatj es en streepjes op de markt. En we zagen er weer allemaal verschillend uit. De één kon ziin huisje in de straat ko pen, de ander kon of wilde dat niet en verdween naar een splinternieuwe buurt. Dat was de dood van de buurtvereni gingen. De gezamenlijke idealen gin gen naar de knoppen door de vele eigen belangen. De eerste verkiezin gen deden daar nog een schepje bo venop, toen lijst één, twee, drie, en zovoorts achter de ramen van de be lendende percelen kwamen te han gen. Zo'n flatgemeenschap van nu is wat anders dan de buurtvereniging van toen. Men is er niet in de eerste plaats op uit om 'samen feestjes te bouwen. Er staat een hele deftige slagzin achter het geheel: samen de leefbaarheid bevorderen. Maar er zit ook veel van het gemeen schappelijke in. Het boven de begane grond wonen, dezelfde huiseigenaar en het niet hebben van een eigen stukje grond bij het huis waar Je mag uitwroeten wat je zelf wilt. Dat laatste zou je kunnen afleiden uit het feit. dat in de blokken eengezins woningen geen behoefte aan een buurtgemeenschap bestaat. Er mag dan 'es hier en daar een speeltuin vereniging aan de activiteit van de buurtbewoners ontspruiten, maar dat is dat ook alles. En meestal zijn ze nog geen lang leven beschoren ook. De flat voelt het anders aan. Het le ven van alle dag zal zich ook daarop in veel gevallen beperken tot een knikje op de galerij, maar in groter verband wordt er toch het een en an der versierd. Als ik het verslag van de jaarvergade ring van „De Engelenburg" heb ge lezen. geloof ik ook dat men daar voor bepaalde zaken niet buiten el kaar kan. En daar vloeien dan ande re gezellige dingen uit voort. Maar het serieuze belang van de gemeen schap blijft op de voorgrond staan. Iets wat de oude buurtvereniging, naar mijn bescheiden mening, niet meer had. Daarom zijn ze ook ver dwenen. Ik wens de flatgemeenschappen een lang leven toe. Wout Blauwkous AMERONGEN De in Amerongen gehouden PIT-collecte heeft f 492,82 opgebracht. Dit betekent weer een kleine stijging ten opzichte van vorig Jaar. VEEN EN DAAL Ecntwintig leden van bedrijfsbrandweren deden examen voor het getuigschrift „brandwacht 2e klasse". Alle kandidaten slaagden. De heer W. C. H. Dekker, hoofd van de zelfbescherming in Veenendaal noem de dat terecht een zeer goed resultaat. Hij zei dat in zijn openingsspeech van een gezellige avond die begon met het uitreiken van de getuigschriften door loco-burgemeester Ant. de Ruiter. Na het „officiële" deel werden enkele films vertoond, waarvan er een betrekking had op de zelfbescherming: „Wat te doen bij „fall-out" (radio-actieve neer slag)". Deze film gaf een boeiend over zicht wat de burger moet weten om eni germate veilig te zijn indien er ergens een atoombom is gevallen. De heer Dekker zei in zijn openings woord onder meer: „U bent hier vele avonden geweest om een pres tatie te verrichten. Dat is nu voorbij. U hebt u veel avonden ingespannen voor de zelfbescherming, afd. brand weer. De brandweerafdeling is de beste en sterkst bezette afdeling van de Be drijfszelfbescherming (BZB) al is ze bij enkele grotere bedrijven nog niet geheel op sterkte. Om uw kennis op peil te houden hebben we voor het ko mende seizoen weer een aantal wed strijden georganiseerd, waaraan dit maal ook ambtelijke ploegen, van de PTT en waarschijnlijk het raadhuis, zullen deelnemen. We hebben een paar jaar geleefd, dat we dachten: Er is geen kou aan de lucht. Dat zal niemand na de gebeurte nissen in Tshecho Slowakije meer be weren. Daardoor is er ook dc mogelijk heid dat u het geleerde in de praktijk moet toepassen groter geworden - ook al hoopt niemand dat," aldus de heer Dekker. De volgende kandidaten behaalden het getuigschrift Brandwacht 2e klasse: J. Verbeek, D. Boers, A. Leppers, H. Schoeman, J. Bolderman, R. van Bins- bergen, D. Baars uit Rhenen, W. van de Brink, H. Achterberg, J. van Hol land, B. H. Bokhorst, G. J. Pauw, G. van de Weerd, G. Vereist uit Eist, J. Breeschoten, R. J. Hoogendoom, W. de Leeuw uit Rhenen, A. de 'Weier, W. van Holland, W. Bekkerman en H. Braaf- hart. Voor gover niet anders is vermeld, wonen de geslaagden in Veenendaal. VEENENDAAL De 17-jarige .1. van D. is op heterdaad betrapt bij een inbraak in de kruidenierswinkel van de familie Van de Haar aan de Mulders laan. De familie was afwezig door een veertigjarig huwelijksfeest in de fami lie. Toen Van D. door een raam naar buiten kwam werd hij opgewacht door de politie. Hij bleek f 18,75 ontvreemd te hebben. De 55-jarige heer Van E., in dienst van de fa. Welling, die voor de Rit meester een grote loods aan het bou wen is, kreeg een cirkelzaag in zijn dij been, waardoor er een grote vleeswond ontstond. De heer Van E. was op het dak van de loods bezig. Door storing in de stroomvoorziening kreeg de heer Van E. een schok, waarvan hij zo schrok, dat hij de zaag uit zijn handen liet vallen. Si z s - v'- s,- V X - AMERONGEN De Nederlandse Christelijke Wandelsport Bond afd. Utrecht organiseert op zaterdag, 12 ok tober in de omgeving van Amerongen haar sluitingstocht van dit seizoen. De startplaats van deze tocht is in „Onse Bliscap" aan de Bergweg. Er kan gelopen worden in de afstanden 10 en 15 km. Deze tocht staat open voor alle burger-, militaire-, school jeugd- en padvindersgroepen, alsmede voor individuelen. Iedereen, die de tocht volbrengt ontvangt een fraaie medaille. Voor iedere vereniging is er een groepsprijs. Ook zijn er prachtige extra prijzen op elke afstand. Aan deze tocht, die in deze prachti ge omgeving door de bossen in hun schitterende herfsttooi is uitgezet wordt een groot aantal deelnemers en deelneemsters verwacht. Er zal wor den gestart vanaf twee uur. ADVERTENTIE VEENENDAAL Aansluitend op het besluit van de heer E. C. Diepeveen om z(jn benoeming tot lid van de raad voor de A.R.P. te accepteren heeft het plaatselijke bestuur en de raadsfractie van deze politieke groepering een verklaring uitgege ven. De heer Diepeveen, die wethouder C. N. van Kuyk, als lid van de raad op volgt, bedankte indertijd als raadslid omdat hij zich niet kon verenigen met het opnemen in de A.R.P.-raadsfractie van ds. Van Enk, die in 1966 met voorkeur stemmen in de raad kwam. Ds. Van Enk maakt nog steeds deel uit van de raad. De verklaring luidt letterlijk: Over eenkomstig de kieswet is de heer E. C. Diepeveen door de voorzitter van het centraal stembureau te Veenen daal benoemd tot raadslid in de vaca ture van de heer C. N. van Kuyk. Naar aanleiding van deze benoeming stellen bestuur en raadsfractie van de A.R. partij het op prijs hierover het volgende te verklaren: Het bedanken van de heer Van Kuyk als wethouder en als raadslid betekent voor de A.R. fractie een gevoelig ver lies. Zijn persoon en zijn werk hadden ons aller waardering. Het is bekend dat gezondheidsredenen de heer Van Kuck tot zijn besluit hebben genoopt. Wij hebben dit te eerbiedigen, we tende hoe zwaar het de heer Van Kuyk gevallen is dit besluit te moeten ne men. Het verheugt bestuur en fractie, dat ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)I2244 op hun aandrang de heer Diepeveen deze benoeming intussen heeft aan vaard en de plaats van de heer Van Kuyck als raadslid dus zal worden in genomen door iemand, die reeds een 10- jarige ervaring als raadslid heeft. In een gesprek tussen bestuur, raads fractie en de heer Diepeveen zijn de kwesties, die indertijd geleid hebben tot het bedanken van de heer Diepe veen uitvoerig besproken. Hoewel de heer Diepeveen bezwa ren houdt tegen het beleid van het toen malig bestuur, bezwaren die zich te gen niemand persoonlijk richten, rijn bestuur en fractie met de heer Diepe veen tot de conclusie gekomen dat deze bezwaren een vruchtbare en prettige samenwerking binnen de gehele frac tie niet in de weg staan. Het bestuur spreekt als zijn overtui ging uit, dat de fractie van de A.R. partij op de best mogelijke wijze de belangen van de Veenendaalse gemeen schap zal behartigen en van haar be leid zoals bij de A.R. gebruikelijk is, in de openbare vergaderingen van de partij verantwoording zal afleggen. Waar in vorenstaande verklaring ge sproken wordt over „de fractie" wordt bedoeld de meerderheid van deze frac tie. Aldus de verklaring die namens be stuur was ondertekend door de voorzit ter drs. H. Hiensch en namens de frac tie door de heer H. van Manen. Het moment waarop loco-burgemeester Ant. de Ruiter aan een der brandwach ten het getuigschrift uitreikt. ADVERTENTIE VEENENDAAL Zaterdag 5 oktober: H. E. G. Pilon, Kerkewijk 82, Telefoon 12481. Zondag 6 oktober: W. Remme, Markt 10, Telefoon 12061. Apotheek: Zuidersma, Hoofdstraat 53. Telefoon 12123. RHENEN Voor Rhenen neemt het aanstaande week-end waar: Dr. Stegeman, He renstraat 69, Tel. 08376—2315. AMERONGEN De praktijken van de doktoren Kars en Ossendorp uit Amerongen, Bakker en Van de Burg uit Leersum en Van Ommeren uit Eist worden het aan staande weekend waargenomen door: Dr. S. M. van Ommeren, Rijksstraat weg 158, Eist, Tel. 08377—217. SCHERPENZEEL Voor Woudenberg en Scherpenzeel neemt het aanstaande weekend waar: Dr. Backer. Stationsweg 6. Wouden berg, Tel. 034981330. De dienst geldt van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. RENSWOUDE Voor Ederveen, De Klomp en Renswou- de neemt het aanstaande weekend waar: Dr. RESTEREN Voor Ommeren, Lienden en Kesteren neemt het aanstaande weekend waar: Dr. Keur te Kesteren; Tel. 08886—201. De dienst vangt aan op zaterdag, 9.00 uur precies. OPHEUSDEN Voor Echteld, Ochten, Dodewaard en Opheusden neemt het aanstaande weekend waar: Dr. Tromp te Dode waard, Tel. 0885213. De dienst vangt aan op zaterdag, 9.00 uur pre cies. WIJKVERPLEGING KESTEREN Voor Echteld, Ochten en Kesteren neemt het aanstaande weekend waar: Zr. S. Westerhof, Groene Kruis, Kes teren, Tel. 0886—210. OPHEUSDEN Van Dodewaard en Opheusden neemt het aanstaande weekend waar: Zr. E. de Winter te Opheusden, Tel. 0887 210. TANDARTSEN VEENENDAAL/RHENEN Spoedgevallen, Telefoon 0838512945. DIERENARTSEN EDERVEEN Voor Ederveen en omgeving neemt het aanstaande weekend waar: Dr. Van Riessen, Dorpsstraat 18, Lunteren, Tel. 08388—2557. ZONDAG 6 OKTOBER 1968 VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk Oude kerk, 9.30 uur: kandidaat West- land, Huizen; 17.00 uur: ds. Kalkman, Driebergen. Julianakerk, 9.30 uur: ds. Van Assen berg. Vredeskerk, 9.00 uur en 10.30 uur: ds. Terlouw; 17.00 uur: ds. Langerak. Sionskerk, 9.30 uur: ds. Van Assenberg; 17.00 uur: ds. Wisgerhof. Poortkerk, 10.30 uur: ds. Langerak; 18.30 uur: ds. Terlouw. Bejaardencentrum, 9.00 uur: ds. Lange rak. Veeneind, 15.00 uur: ds. Van Beusikem, Stoutenburg. Dijkstraat, 14.45 uur: de heer Panis. Hem'. Gemeente „Sola Fide", 10.00 uur: ds. Nijeboer; 10.00 uur: jeugdkapel ds. Tigchelaar; 17.30 uur: ds. Vijzelaar. Geref. kerk Oude kerk, 9.30 uur: ds. Blanken en 17.00 uur: ds. IJtsma (voorber. H.A.). Petrakerk, 9.30 uur: ds. IJtsma en 17.00 uur: ds. Blanken (voorber. H.A.). Geref. Poortkerk (vrijgemaakt), 9.00 uur: ds. Poel; 16.30 uur: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk Bethelkerk, 9.30 uur en 17.00 uur: ds. Langbroek (bed. H.A.). Pniëlkerk, 9.30 uur en 17.00 uur: ds. Brons (bed. H.A.). Geref. Gemeenten (Ned.), 9.30 uur en 18.30 uur: Leesdienst; dinsdag 8 okto ber. 19.30 uur: ds. Van Beek. Geref. Gemeente (Syn.), 9.30 uur en 17.00 uur: Leesdienst; woensdag 9 oktober, 19.30 uur: dhr. Th. Stuyven- berg uit Bodegraven. Ned. Prot. Bond. 10.30 uur: ds. Vuijk te Oosterbeek. R.-K. Kerk Salvatorkerk, zaterdag 5 oktober. 18.45 uur en zondag 9.00 uur en 11.00 uur H- Mis. Willibrorduskerk, 8.00 uur: H. Mis. Leger des Heils, 10.00 uur: Heiligings samenkomst en 19.30 uur Verlossings samenkomst. Jehova's Getuigen: 9.30 uur: Openbare vergadering; 10.30 uur: „Wachttorenstudie"; dinsdag 8 oktober, 19.30 uur: Theocr. bedie- ningsschool; 20.30 uur: Dienstvergade- ring. De diensten worden gehouden in 't NW-gebouw aan de Tuinstraat. RHENEN Ned. Herv. Kerk: Bergschool, geen opgave ontvangen. Cunerakerk, 9.00 uur: ds. Willemsen uit Doornspijk; van overige diensten geen opgave ontvangen. Geref. Kerk, 10.00 en 17.00 uur: ds. J. Goldschmeding (H.A.). Geref. Gem. Synod, 10.00 en 17.30 uur: leesdienst; woensdag 9 oktober, 19.30 uur: ds. C. Harinck uit Utrecht. Geref. Gem. in Ned., 10.00 en 17.30 uur: leesdienst. Oud. Geref. Gem., 10.00 en 17.30 uur: leesdienst. Ned. Prot. Bond. geen dienst. ELST Ned. Herv. Kerk. 10.00 en 18.30 uur: ds. J. van Malenstein. 9.30 en 18.00 uur: lees- Geref. Gem., dienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk. 10.00 uur: dhr. Meijer uit Veenendaal; 18.30 uur: ds. Van Vrouwerff. Oud. Geref. Gem., 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk, 10.00 uur: ds. G. Kaas tra; 18.30 uur: ds. J. van Noort. Dorpshuis, 10.00 uur: Jeugdkapel. Geref. Kerk, 10.00 uur: ds. Hoorweg; 17.00 uur: ds. L. Zwaan. Ned. Prot. Bond, 10.30 uur: ds. J. van der Guchte. LEERSUM Ned. Herv. Kerk, geen opgave ontvan gen. Geref. Kerk, 10.00 uur: ds. L. Zwaan; 17.00 uur: ds. Hoorweg. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk, 9.30 uur: ds. J. C. de Bie uit Ederveen (Dopen en openen jeugdwerk); 18.30 uur: ds. A. Jonkera uit Otterlo. Geref. Gem., 10.00 en 18.30 uur: dhr. (Voorber. H.A.); 18.30 uur: ds. J. Firet Sr. Geref. Gem., 10.00 en 18.30 uur: dhr. B. Roest. Vr(je Evang. Gem., 10.30 uur: evang. J. van Oostveen uit Driebergen. Da dienst wordt gehouden in het Vereni gingsgebouw aan de Molenweg. Ver. van Vrljz. Herv., geen dienst. Herv. Wjjkgem. „Salem". 10.30 uur: ds. J. B. Weener uit Voorburg. De dienst wordt gehouden in het Dorpshuis te Woudenberg. R.K. Kerk, 8.30 uur: H. Mis. De dienst wordt gehouden in het Verenigings gebouw te Scherpenzeel. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk, 9.30 (H.D.) en 18.30 uur: ds. L. van de Peut. Geref. Kerk, 10.00 en 18.30 uur: ds. Wes- tereng uit Barneveld. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk, 9.30 uur: geen opgave ontvangen; 18.30 uur: ds. J. C. de Bie. Geref. Gem., 9.30 en 18.45 uur: ds. Aan- geenbrug. Oud. Geref. Gem., 9.30 en 19.00 uur: leesdienst. EDE Oud. Geref. Gem., 10.00 en 19.00 uur: leesdienst; dinsdag 8 oktober, 19.30 uur: ds. Smits uit Sliedrecht. LIENDEN Ned. Herv. Kerk, 9.30 uur! ds. C. van Viegen uit Amerongen (H. Doop); 18.30 uur: ds. A. Muilwijk uit Opheus den. KESTEREN Ned. Herv. Kerk, 10.00 uur: ds. Das uit Rijswijk; 18.30 uur: ds. Steenbeek uit Ingen. OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk, 10.00 uur: ds. A. van Muilwijk; 18.30 uur: geen opgave ont vangen. Geref. Gem. Synodaal, 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. Geref. Gem. Nederland, 10.00 en 18.30 uur: ds. M. van Beek. mmm VEENENDAAL De kwestie „Ja gezangen, nee gezangen" in de hervormde kerk is weer sterk opgelaaid na het aanbieden aan de synode van een nieuwe gezangbundel. Tot voor kort waren de leden van de Gereformeerde Bond tot verbreiding der waarheid in de Nederlands hervormde (gereformeerde) kerk „principiële" tegenstanders van het zingen van gezangen. Prof. dr. H. Jonkers en ds. J. van de Bank, heiden lid van de gereformeerde bond, verklaarden echter op de synode dat deze bundel ook geschikt was voor de „psalmen- zingende" gemeentes. De „officiële" organen vcei de „Bond" schrijven nog steeds in een andere richting. Dat was ook ds. J. Overduin opgevalien, die in het „Centraal Weekblad" er het hieronder volgende artikel aan wijdde. Hij doet dit onder de kop: „Gods woord" en laffe versjes" en onder het motto. „Lezen en laten lezen". Een goed gereformeerd mens is vatbaar voor de argumentatie „dit is overeenkomstig Gods Woord" of „dit is in strijd met Gods woord". Zo kennen wij de gemakkelijk in het gereformeerde oor liggende uit drukking „Schrift en belijdenis". De zaak is beslist, wanneer ie mand met grote stelligheid beweert: „dit is in strijd met Gods Woord en de belijdenis". En terecht. De Reformatie heeft toch Gods Woord als hoogste gezag erkend. Maar juist omdat dit zo waar is, moeten wij zorgen, dat wij. van deze argumentatie-kracht geen karrikatuur maken door klakkeloos zulke grote woorden in de mond te nemen. En helaas wordt juist het ge zag van Gods Woord en de belijde nis ondermijnd, wanneer bij gebrek aan argumenten en aan gezond on derscheidingsvermogen de uitdruk king „Gods Woord en de belijdenis" ontaardt in een nietszeggende kreet van hem, die lui in denken en hals starrig van eigenwijsheid is. Laten wij toch voorzichtig, schuch ter en eerbiedig de term Gods Woord gebruiken en die nooit mis bruiken om eigen kijk ten onrechte met Goddelijk gezag te bekleden. Hier moest ik aan denken, toen ik het stukje van ds. H. G. Groene- woud in „Hervormd Weekblad" las over „Gods Woord" en „laffe vers jes". „Nu is men volkomen vrij om te weigeren gezangen te zingen, vrij ook om alleen psalmen te zingen in de kerk. Maar als men voor deze houding argumenten aanvoert die er van moeten overtuigen dat het zin gen van gezangen in de kerk niet plaats behoort te hebben, moeten de ze ook deugdelijk zijn. Aan deze eis voldoet noch hetgeen het „Gerefor meerd Weekblad" noch wat „De Waarheidsvriend" naar voren bracht. We kunnen hetgeen we in deze bla den lazen niet uitvoerig bespreken. Slechts een enkele opmerking. In het eerstgenoemde weekblad lazen we: „De psalmen zijn van God in gegeven. Het psalmboek is Gods woord en (zal wel moeten zijn „in" G.) beginsel. De gezangen zijn men senwoord". De eerste zin is terecht zo gesteld. De psalmen uit de Bij bel zijn wel door God ingegeven, maar niet direct Gods Woord. Ze zijn lofprijzingen, smeekbeden, klachten, schuldbelijdenissen, roepen om recht, zelfs wraak, kortom uitin gen van alle mogelijke gevoelens van mensen. Een beetje voorzichtig identificeert de schrijver deze psalmen niet rechtstreeks met Gods woord, als hij zegt dat ze „ingegeven" zijn. Maar terwijl men nu mag verwach ten dat hij deze reserve nog sterker toepast op onze berijmde psalmen, verklaart hij van deze dat ze „Gods Woord" zijn. Vermoedelijk heeft hij zelf deze directe vereenzelviging van onze be rijming met Gods Woord ook wat te bar gevonden en er daarom aan toe gevoegd „in beginsel", dat dan een soort verzwakking moet zijn. Maar intussen staat het er toch maar: de Psalmbundel is Gods Woord; en dat maakt indruk op de gemeente die alleen dit vasthoudt. Bovendien is de tegenstelling „De gezangen men senwoord" niet waarachtig. Ze zijn dan altijd nog mensenwoord in ant woord op Gods Woord. En mag een mens niet met zijn eigen woorden God antwoorden? En mag zo'n antwoord niet in het kerklied worden gegeven? Boven dien is reeds een gezang als ant woord, maar buitendien ook menig ander gezang bepaald genspireerd door Gods Woord. De heer Smit die in de Waarheids vriend schreef en de verzekering verkreeg dat het Hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond zijn mening deelt, zegt in zijn artikel van gezan gen o.a.: „Men moet maar eens in een n iet-Gereformeerde gemeente zondag aan zondag al die laffe vers jes voorgeschoteld krijgen". De blanke pit uit de ruwe bolster van deze onaangename zin is dat men bij het gebruik van verzen uit de gezangenbundel selectief te werk moet gaan. Maar is dat bij de psal men met het geval? Zou het niet mo gelijk zijn, de Heer Smit zondag aan zondag een aantal stoere psalmver-, zen voor te schotelen die onverteer baar zijn en hem de smaak in het psalmzingen ontnemen? Ook bij de psalmen (Gods Woord!) passen we selectie toe". P.S. Alles wat de „Bijbelheiligen" gedaan, gesproken en gezongen heb ben is met automatiscn door Gods Geest genspireerd. Hun woorden en daden toetsen wij aan de directe woorden Gods. Dus ook de Psalmen. Gelukkig dat de Gereformeerde Bonders prof. dr. H. Jonker en ds. J. H. van de Bank op de Herv. Sy node een warm pleidooi voor de ge zangen hielden. De vereniging van vei ontrusten in de gereformeerde kerken houdt mor gen een landelijke bijeenkomst in de gereformeerde Bethelkerk te Uric. De morgenvergadering, die om kwart over elf begint, is bestemd voor huishoudelijke zaken. Uitslui tend leden en donateurs hebben dan toegang. De middagvergadering die om twee uur aanvangt is ook toeganke lijk voor niet-leden. Als sprekers treden dan op de heer H. W. Maas kant, bestuurslid over „Biddend wa ken wakend bidden". Over dit on derwerp kan van gedachten worden gewisseld. Ds. G. Meijering van Herwijnen zal het slotwoord spre ken. Het geheel wordt vocaal om lijst door het Urker Visserskoor „Crescendo" onder eiding van Meindert Kramer. In het kader van de actie Bijbels voor Afrika heeft de christelijke korfbalvereniging Dijkvogels te Maasdijk onlangs een opmerkelijke wedstrijd gespeeld. Als tegenstan der trad op een ploeg, bestaande uit zes ouderlingen van de plaatselijke gereformeerde kerk en de hervorm de gemeente aangevuld met zes da mes van de afdeling Maasdijk van de Ned. Chr. Vrouwenbond. Het team van Dijkvogels zegevier de met 32. De kas van de actie werd gespekt met 125 gulden, opge bracht door spelers en bezoekers. In de gereformeerde kerk van Amerongen wordt de nieuwe psalm berijming nog maar met mate ge hanteerd. Van de kansel wordt af gekondigd, welke liederen in de nieuwe berijming zullen worden ge zongen; voor de rest geldt de oude. In de hervormde kerk van Over- berg staat een nieuw orgel. Een zwaarder instrument dan het vorige en voorzien van een motor. De kerk voogdij heeft voor de inruil 600 gul den moeten lenen. Men hoopt die spoedig in het nog jonge orgel fonds terug te hebben. De plannen voor de bouw van een wijkcentrum in de hervormde wijk „De Engelenburg" te Veenendaal zullen met spoed worden aangepakt. Als architect is aangezocht de heer E. J. van de Hoef te Veenendaal. Een van de belangrijkste punten in het ontwerp is de grootte van de kerkzaak Men meent hiermee door het tijdelijk kerken in de vrijge- maakt-gereformeerde Poortkerk de nodige ervaring te hebben opgedaan. I De in de plaats van dr. C. Graaf land beroepen predikant der her vormde wijkgemeente midden te Veenendaal, ds. J. J. van de Krift te Ermelo, zal op 1 december intree doen te Veenendaal. De daaraan voorafgaande bevestiging zal ge schieden door ds. L. Kievit te Lei den. In kerkbladen wordt soms op merkwaardige wijze geadverteerd. In „Centraal Weekblad" nam een adverteerder de volgende aanloop om zijn kantoorartikelen te annon ceren: „De hoogmoed der groten zal op houden, als onze kruiperij ophoudt. De leuze van 1945 „nooit meer oor log" is ook deze keer bedrogen uit gekomen. Sedert 1945 tot nu zijn er ondanks UNO 41 oorlogen geweest. De landen en volken moeten samen gaan werken zoals de laatste jaren het bedrijfsleven het voorbeeld geeft. Tientallen maatschappijen en fabri kanten gaan een fusie aan. Heine- ken en Amstel gaan samen uit één vat tappen, het bier blijft van gelij ke prima kwaliteit, maar zij doen dit om de wereldconcurrentie het hoofd te bieden en zorg te dragen voor een goede handelsbalans. Zo moet ook de Westerse wereld uit één vat gelijke gezonde maatrege len gaan nemen om de opmars te stuiten van hoogmoedige wereldheer sers, die anders land voor land door militaire interventie de vrijheid zul len vernietigen. Aan vlugge sprekers heeft de wereld niets, vlugge spre kers zijn gewoonlijk langzame den kers. Beste vrienden, waar ook in Nederland ons herfstbabbeltje is af gelopen. Hopelijk kunnen wij u een volgende maal weer wat humor brengen, want humor is de zwem gordel op de stroom des levens". Zaterdagochtend 5 oktober zullen huis aan huis wafels verkocht wor den. De opbrengst is bestemd de Ned. Herv. Kerk. De heer G. A. Verbaas zal op zon dag 6 oktober 's ochtends om half elf in de „Bergschool" voor de jeugd- kerkdienst spreken over het onder werp „Abraham en Lot" .Er is pia nobegeleiding. voor Zondagmorgen zal het korps van het Leger des Heils in Veenendaal de echtgenote van de bevelvoerend officier verwelkomen. Kapitein B. Outhuijse trad deze week in het hu welijk met mej. A. Blokzijl. Samen zullen ze vanaf zondag het bevel over het korps in Veenendaal voe ren. De verwelkoming gebeurt in de gewone ochtendsamenkomst, die om 10.00 uur begint. iimmmumuuumtmumti

De Vallei | 1968 | | pagina 3