LEERKES Werkelijke vrijheid door beperkingen Smecoma reikt diploma's uit INDUSTRIËLE EXPANSIE GAAT OVERWEGENDE ROL SPELEN DE VALLEI DRIEDAAGSE ZAKENBEURS Filmavond van ANWB Hercules en de naakte wereld Henk van Schuppen in Streekmuseum Fantasierijk afgerond en hoekig In Rivierengebied ASTOR IS GELDERS KAMPIOEN AGENDA SHOWAVONDEN Neem nu een abonnement op Postkantoor op zaterdag open van 9 tot 12 u. Luxor Theater Ritmische gym voor meisjes Spreekuur van burgemeester Duiveltje INTEGRALE EN REGIONALE WERKWIJZE Oud papier-actie Ons Genoegen BURGERLIJKE STAND AMERONGEN BURGERLIJKE STAND VEENENDAAL VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 ADVERTENTIE Heden, vr^dag BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Hercules vecht tegen de Moloch". Morgen, zaterdag VEENENDAAL La Montagnc, 14 uur: Start paddestoe lenexcursie o. 1. v. A. P. de Kleuver. BIOSCOPEN Luxor Theater Veenendaal. 19.30 uur: „Hercules vecht tegen de Molach". Rio. Rhenen, 20 uur: „Rauwe nacht in Jericho", TENTOONSTELLING Streekmuseum Rhenen t. e. m. 19 okto ber: Werken van H. van Schuppen uit Veenendaal, Dagelijks geopend van 11.00—12.30 en van 14.00—17.00 uur. Zon- en woensdagen gesloten. VEENENDAAL De Koninklijke Nederlandse Toeristenbond, ANWB or ganiseert op woensdag 9 oktober een filmavond in gebouw Eltheto. Er zullen enkele films worden ver toond, die betrekking hebben op toeris me en verkeer. Ook zullen aan de hand van kleurendia's de veelomvat tende werkzaamheden van de ANWB worden toegelicht. VEENENDAAL Het postkantoor in Veenendaal, dat tot de enkele postkan toren in Nederland behoort, die op za terdag geopend zijn, gaat de oepnings- tijd op zaterdag wijzigen. Tot nu toe was het geopend van 8.30- 11.30 uur, maar vanaf zaterdag 5 okto ber wordt dat van 9-12 uur. De maatre gel is genomen omdat de praktijk heeft uitgewezen dat de meeste klanten eerst later in de ochtend komen. Het postkantoor is dan alleen voor spoedhandelingen en zegelverkoop ge opend. VEENENDAAL Tot en met zon dagmiddag draait in het Luxor Thea ter te Veenendaal de film „Hercules tegen de Moloch". De hoofdrollen in deze avonturenfilm worden vervuld door Gordon Scott, Alessandra Panaro en Hany Claire. Van zondagavond tot en met woensdag draait een interes sante film, namelijk „De naakte we reld". De film „Hercules tegen de Moloch" vertelt van een koningszoon, die een volk van onderdrukking en slavernij bevrijdt. Hercules, een man met bovennatuurlijke kracht, laat zich met een deel van zijn volk door de onder drukkers gevangen nemen als gijzelaar. Eenmaal in de hoofdstad van de onder drukkers gekomen moedigt hij het onte vreden volk aan tot opstand. Opstande lingen en het leger van Hercules ver slaan de tirannen. De slotscène wordt gevormd door een gevecht tussen Her cules en de halfgod Moloch, een afzich telijke kruising van mens en monster. Het. valt op, dat Moloch in deze scène al zijn goddelijke kracht is verloren en met Hercules vecht als mens tegen mens. Voor de jeugd zal deze film zeker spannend zijn. als men tenminste niet te veel naar de televisie kijkt. De film op zich is zo cliché, dat men het hele verhaal al kan vertellen als men er een half uur naar gekeken heeft. Het is een massa-produktie, met de nodige foefjes samengesteld. Er speelt veel vrouwe lijk schoon in mee, maar niet geraffi neerd genoeg om er een sexfilm van te maken. Er zit dus, behalve voor de niet door televisie verwende jeugd, wei nig boeiends in. ..De naakte wereld" staat hier lijn recht goedgekeurd voor personen van deze film in de grote steden was de EHBO paraat om flauwgevallen men sen tot het bewustzijn te brengen. Men verloor bij deze film niet het bewustzijn door het naakt, maar door een fakir, die lange naalden in zijn lichaam prikt om ze elders weer tevoorschijn te laten komen. Erg griezelig allemaal en met recht goedgeleurd voor personen van achttien jaar en ouder. „Hercules te gen de Moloch" mag men al zien vanaf z'n veertiende jaar. SCHERPENZEEL. Burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg heeft gisteravond de zakenbeurs officieel ge opend die in de eierhal wordt gehouden. De beurs vormt een onderdeel van de najaarswinkelweek die door de win keliersvereniging „Eendracht maakt macht" wordt georganiseerd. Direct na de officiële opening dienden zich de eerste bezoekers aan, die evenals de burgemeester vol lof waren over de op zet van de beurs. Men kan er nog tot morgenavond terecht om te zien wat het assortiment is van de Scherpenzeelse middenstand. AMERONGEN Bij wijze van ex periment gaat de sportvereniging Ame- rongen beginnen met een afdeling rit mische gymnastiek. Mevr. Hellinga uit. Leersum leidt de lessen welke worden gegeven iedere dinsdag van 18.00 tot 19.15 uur in het Dorpshuis te Amerongen. De bedoeling is dat meisjes in de leeftijd vanaf 10 jaar die liefhebberij hebben voor ritmische gymnastiek en lid zijn van de vereniging vrij, dus zon der extra kosten kunnen deelnemen aan deze lessen. Ook de pianobegeleiding wordt door mevr. Hellinga verzorgd. De aanvangsles kleuters op maandag middag is in verband met het niet eer der beschikbaar zijn van de zaal ge bracht op vier uur. De volgende les be gint dan om vijf uur. De rest blijft on gewijzigd. Rechts burgemeester Haytema van Ko nijnenburg tijdens de bezichtiging van de beurs. Op de voorgrond de voorzitter van E.M.M., de heer J. Lemmerman. en wel op woensdag 2. donderdag 3, vrijdag 4 oktober van 19.00 tot 22.00 uur. ALS van Oudhollandse. Oudvlaamse of Oudspaanse meubelen houdt ALS U van mooie, degelijke, aparte, stijl volle meubelen houdt KOMT II dan eens een kijkje nemen op onze 3 etages „klasse apart" meubelen KOMT U een kopje koffie drinken en doe ideeën op. zoals U het thuis graag zou willen hebben. LOOP ER 's avonds eens uit en kom u met eigen ogen overtuigèn wat wij U te bieden hebben. Buiten deze Showavonden zijn wjj normaal geopend vanaf 8.30 uur 's morgens tot 18.00 uur 's avonds. SPECIALIST IN OUDHOLLANDS Mariastraat 76 - Apeldoorn Tel. 18813, b.g.g. 21297 «m«w« VEENENDAAL De stichting Vak opleiding „Smecoma' zal donderdag 10 oktober in Barneveld diploma's uit reiken aan een aantal geslaagden uit deze omgeving. De diploma's voor adspirant, gezel of monteur zijn behaald na een twee maal tweejarige studie, waarvan het praktijkgedeelte in de bedrijven en het theoretische gedeelte op de lagere tech nische scholen verzorgd wordt. De Smecoma werkt in het kader van de Mammoetwet volgens de richtlijnen van de Wet op het leerlingwezen, die op 1 augustus van kracht werd. De uitreiking in Barneveld zal worden bij gewoond door de burgemeester van die plaats, de heer K. van Diepeningen. Ze vindt plaats in het gebouw van de chr. lagere technische school aan de Wilhelminastraat. Smecoma kan dit jaar aan ongeveer 1000 kandidaten een diploma uitreiken. Door enige publiciteit aan het uitrei ken van die diploma's te verbinden, hoopt Smecoma de mogelijkheid te openen ook de positieve kant van de Nederlandse jeugd in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. De geslaagden uit onze omgeving zijn: H. van Appeldoorn, Dwarsweg 10, Veenendaal; H. G. Beijer, Beneden eind 17, Veenendaal; D. van den Bo- venkamp- Korte Molenstraat 30, Vee nendaal; D. den Hartog, Oude Holle- weg 30, Renswoude; P. C. Schaap, Beatrixstraat 18, Veenendaal; W. Ach terberg Mr. Heemskerkstraat 49. Vee nendaal; C. D. van de Pol, Barne- veldsestraat 29, Scherpenzeel. RHENEN. De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij vrijdag 11 oktober 1968 verhinderd is spreekuur te houden. Rhenen, 1 oktober 1968. De burgemeester voornoemd, L. BOSCH V. ROSENTHAL. RHENEN Het Streekmuseum Rhenen heeft tot en met 19 oktober een vrijetijdsschilder de kans gege ven de resultaten van zijn hobby aan het publiek te laten zien. Deze vrijetijdsschilder is de Veenendaalse zakenman Henk van Schuppen. Voorop gesteld, dat het er de vrije tijdsschilder doorgaans niet om gaat hoogstaande kunstwerken te ere- eren, doch zich hoofdzakelijk aan getrokken voelt tot het creatief be zig zijn en het creatief denken is de expositie van het werk van Henk van Schuppen zeker de moeite van een bezoek waard. Henk van Schuppen is een vrije tijdsschilder, die zijn mogelijkheden kent en zich hier ook aan houdt. Hij pretendeert niet belangrijk werk te wrochten, doch neemt ter afwisse ling van zijn zakenleven de penseel of kwast ter hand, louter uit plezier. In dit opzicht had hij beter zijn puur abstracte werken binnen zijn atelier kunnen houden. Hoeveel plezier hij misschien zelf aan het maken hier van heeft beleefd, voor de bezoeker van zijn expositie zijn ze weinig boeiend. In zijn composities waant Henk van Schuppen zich volkomen vrij, hierbij uit het oog verliezend dat men pas echt vrij kan zijn bij een bepaalde gebondenheid. In zijn vrije abastrac- te werken gebruikt hij alle kleuren van de regenboog, waardoor de kleu ren juist hun functie verliezen. Qua vormgeving valt het op. dat hij in zijn vrije expressie niet verder komt dan eenzelfde soort, aan elkaar gelijkwaardige ronde vormen. Zijn vormen worden pas interessant en werkelijk vrij als hij zich aan een onderwerp heeft te houden. Door het S gebonden zijn aan een bepaald on- I derwerp krijgt zijn zoeken naar vrij heid gestalte. Wanneer deze stimu lans ontbreekt, beperkt hij zich tot de meest voor de hand liggende vormen. Zodra Henk van Schuppen zich aan 'n onderwerp houdt, wordt zijn werk interessant. Hij herleidt zijn onder werp tot de meest elementaire vor men, waardoor werkelijk boeiende composities ontstaan. Vooral ook, omdat hij zich hierbij meestal tot slechts enkele kleuren beperkt, die hij dan in vele tinten uitwerkt. Zijn kleuren krijgen hierdoor waarde. Een fraai voorbeeld hiervan is „gezin". De geborgenheid van het gezin spreekt uit de bijna „cleane", afge ronde vormen. Door de vele schake ringen van het rood krijgt deze kleur in dit schilderij een functie. De heer Van Schuppen springt trouwens van de hak op de tak; een eigenschap van vele vrijetijdsschil- ders. De ene keer gebruikt hij afge ronde vormen, de andere keer geeft hij zijn onderwerpen ruw en hoekig weer. „Roquefort" is hiervan een voorbeeld. Maar ook hier heeft zijn schilderij in vorm en kleur iets tc zeggen. Het is het boeiende verhaal van de machtige zee en de onstuit bare rotskust tegen de neutrale he mel. De heer Van Schuppen laat in zijn werk soms ook de fantasie de vrije loop en ook dit heeft sprekende re sultaten tot gevolg. Dit is met na me bij „Fantoom" het geval. Het schilderij brengt een elastisch „dui veltje uit een doosje", dat naarmate men er langer naar kijkt uitgroeit tot een echt spook; een spook zoals een kind het zich voorstelt. Ook de vormen van landschappen vereenvoudigt de vrijetijdsschilder. Hij kan ze duidelijk niet naturalis tisch brengen en heeft zijn toevlucht gezocht in het expressionisme. Hier in heeft hij zich echter ontwikkelt en ziet het expressionisme niet langer als een mogelijkheid om zich te ui ten maar als de mogelijkheid voor zijn expressie. Zijn landschappen krijgen hierdoor toch hun karakte ristieke sfeer (Spaans dorp). Soms wordt de plank ook flink mis geslagen. Het produkt van een klad- deruurtje vrijetijd moet dan iets erg gewichtigs voorstellen. Typerend hiervoor is „Alcohol", dat niets meer is dan een vrie compositie; weinig zeggend bovendien. Ongetwijfeld is fer 'n passend verhaaltje bij te ver tellen maar waarom mag het niet gewoon „een compositie" zijn? Henk van Schuppen is een vrije tijdsschilder die mei zijn werk, waarin hij zich beperkingen oplegt echt wel wat te zeggen heeft. Hij zou nog meer te zeggen hebben, wanneer hij zich ais vrijetijdsschilder in het totaal beperkingen oplegde. In ieder geval is het fijn. dat er nog mensen (zelfs zakenmensen) zijn, die zich met een creatieve hobby bezighou den. Men is hierdoor in staat om eerlijke scheppingen te zien, die puur uit liefde zijn gemaakt en niet om den brode. R. v. R. VEENENDAAL Op de foto de kampioen 1968 van de Koninklijke Ne derlandse Politiehond Vereniging af deling Gelderland met zijn baas, de heer A. Minnen. De hond, Astor, is ongeveer vijlen een half jaar oud. Om het kampioenschap te behalen heeft hij een gedegen opvoeding gehad van zijn baas. de heer Minnen. De opvoeding van honden is bij de heer Minnen in goede handen. Hij is al 28 jaar voor zitter en leider van de plaatselijke Poli tiehond Vereniging en in de loop der jaren verzamelde hij zo'n dertig tro feeën. Dezer dagen werd de hond van de heer Minnen, Astor, kampioen van Gelderland en dit betekende voor de heer Minnen het grootste succes in zijn leven. Hij behaalde 290 punten, een meer dan de heer C. Nicolaisen, die met Niro de tweede prijs behaalde. De heer Minnen heeft er ongeveer twee jaar voor nodig gehad om zijn Astor volledig af t« richten. „Je begint er al mee, als de honden nog heel jong zijn", vertelt hij, „het gaat spelenderwijs, net als bij kinderen". Uit het verhaal van de heer Minnen wordt wel duidelijk, dat men veel ge duld moet hebben bij het africhten van honden. „Je moet ze veel prijzen en nooit driftig worden". Behalve het win nen van prijzen heeft dit echter nog an deren voordelen: „Ik was vroeger erg driftig. Door het africhten van mijn honden ben ik kalmer geworden". De heer Minnen heeft nu al vijf hon den afgericht. Hij heeft zijn hobby niet van een vreemde. Zijn vader was een hondenliefhebber en ook zijn broers hebben zich altijd met de hondensport bezig gehouden. Wat Astor allemaal moest doen om kampioen te worden? „Niet alleen boe ven vangen", aldus de heer Minnen. „Hij moest bijvoorbeeld ook een knoop vinden in een terrei nvan 14 bij 14 me ter". En bij dit alles moet de hond zich ook nog keurig gedragen. Hieruit blijkt wel. dat Astor een goede opvoeding heeft genoten. AMERONGEN Gebnrrn: Wllhel- mina, d.v. G. Sipman en C. H. de Kruiff. Ingekomen: Th. Kunst, Jan van Zut- phenweg 4 van Rotterdam; J. Mendel, Pr. Hendriklaan 7 van Ned. Antillen; G. Oskam, Bosweg 9 van Lopik; M. G. de Heus, Majoorsweg 11 van Lang broek. Vertrokken: H. J. P. Camps, Kon. Julianalaan 37 naar Bloemendaal; D. A. Bovenschen, Pr. Hendriklaan 14 naar Renswoude; L. J. Goudkade, Koenestraat 59 naar Hilversum; G. Mater, Pr. Hendriklaan 23 naar Vee nendaal; A. J. Croonenberg, Pr. Irene- laan 14b naar Soesterberg; J. Madern- Overeem, Pr. Bernhardlaan 79 naar Ede. KESTEREN „In de periode 1968- 1980 zal de bevolking van het Gelders Rivierengebied met 152.000 personen toenemen. De mannelijke beroepsbe volking zal in dezelfde periode groeien met bijna 37.000 personen. Een en an der blijkt uit een prognose van het Economisch Technologisch Instituut. „Het aantal te werk te stellen mannen in de industrie en stuwende diensten in het rivierengebied zal in de periode ADVERTENTIE BON INVULLENPOSTEN (zonder postzegel)EN KLAAR Naam Adres Woonplaats per week ad 0,97 abonneert zich op DE VALLEI per maand ad 4,15 per kwartaal ad 12,35 (Doorhalen wat niet wordt gewenst) Deze bon uitknippen en in open enveloppe verzenden. Wij betalen de port. U behoeft geen postzegel te plakken, indien als volgt wordt geadresseerd Dagblad De Vallei, Antwoordnummer 8, VEENENDAAL De Vallei wordt nog op de dag van uitgifte bezorgd in Veenendaal - De Klomp - Ederveen - Renswoude - Scherpenzeel - Overberg - Amerongen - Leersum - Eist - Kesteren - Opheusden - Lienden - Ochten - Rhenen - Achterberg. 1968-1980 met bijna 20.000 personen toenemen. Hierdoor zal in nagenoeg het gehele gebied de industriële expan sie de komende periode een overwe gende rol spelen", aldus het ETI, dat de gegevens van een diepgaand on derzoek in een rapport heeft samenge vat. Bij de vestiging van nieuwe indus triële ondernemingen spelen vele fac toren een rol. In het algemeen zal een ondernemer zijn vestigingsplaats zo danig kiezen, dat het hoogste rende ment voor de bedrijfshuishouding op lange termijn wordt gewaarborgd. Bij deze keuze spelen aan de ene kant economische vestigingsfactoren, zoals transportkosten, arbeidsmarkt, industriële concentratie e.d. een rol. Aan de andere kant kunnen dikwijls niet strikt economische factoren, zoals bijvoorbeeld de aantrekkelijkheid van een gebied als woonplaats, de doorslag geven. Daarnaast ontstaan ook veel nieuwe bedrijven, waarbij nauwelijks sprake is van een bewuste keuze van de vestigingsplaats. Om tegemoet te komen aan de sterk gevarieerde vraag naar industrieter reinen, moeten in het rivierengebied voldoende keuzemogelijkheden aan wezig zijn. Door de sterk uiteenlopen de activiteiten van het bedrijfsleven worden steeds andere eisen gesteld aan ligging, aan- en afvoerwegen en aan de bodemgesteldheid van de ter reinen. Het lijkt onwaarschijnlijk, dat al deze vestigingsfactoren binnen één gemeente gevonden kunnen worden. Ook al in verband met de kostbare fase van het bouwrijp maken, is naar mening van het ETI een integrale, re gionale aanpak van de industrieter reinvoorziening in het rivierengebied noodzakelijk. AMERONGEN De muziekvereni ging „Ons Genoegen" uit Amerongen komt zaterdag, 5 oktober a.s. weer oud papier e.d. ophalen. Wanneer ieder zijn oude kranten, tijdschriften enz. indien mogelijk ge bundeld aan de straat wil zetten, zo mogelijk vanaf 9 uur is Ons Genoegen daarvoor zeer erkentelijk. VEENENDAAL Geboren: Richard Jan, z.v. J. Heikamp en B. A. Smith; Hendrik Johan, z.v. H. van den Born en C. Wierbos; Moulay El Mehdi El Bakali, z.v. M. A. ben Moulay Abderah- man en A. Heikamp; Harmen, z.v. G. van de Weerd en G. G. Drost; Jansje Adriana R.. d.v. H. B. Diepeveen en W. L. de Hartog; Erwin, z.v. C. C. van Essen en H. Looi jen; Walter Erich, z.v. H. L. Ariessen en W. H. van Enge lenburg; Hendricus, z.v. H. van de Bo- venkamp en .H van Barneveld; Jan, z.v. D. Wisselo en H. M. H. J. Hutink; Hendrik Jan, z.v. G. van Roekei en E. Evers; Francesca Everdina, d.v. E. F. van den Bosch en J. S. Meijer; Niesje Marrigje. d.v. J. H. ter Haar en J. L. van Veldhuizen; Jan Gerhard, z.v. K. F. Nieboer en J. H. Blankestijn; An- tonie, z.v. M. J. van Remmerden en M. de Kievid; Marcel Johan, z.v. C. Stoffels en M. E. IJpeij. Ondertrouwd: W. van Engelenburg en J. A. M. van der Loos; D. C. G. J. van Manen en G. van de Waal; G. van Manen en M. V. I. van Leeuwen. Getrouwd: J. van Wakeren en M. Koops; B. J. A. Meulenbroek en J. Helms; T. Diepeveen en G. Veenhuis; D. F. Baars en H. van Kooten; D. H. van Driel en M. T. Geluk; J. M. D. Cantin en J. van Schoonhoven. Overleden: Marinus Slok, 3 dagen; Hendrik Gaasbeek, 66 jr. echtgen. van J. Hasselaar; Huiberdina Janssen, 81 jr., echtgen. van H. de Gooijer; Chris- tiaan Anbeek, 42 jr., echtgen. van S. Scholtus.

De Vallei | 1968 | | pagina 5