IN a 2'4 jaar eindelijk in de cel Enorme partij hasjiesj in beslag genomen Gr af schennerDrang werd steeds heviger' Busje tegen vrachtauto: 2 doden Pierre S. leefde van buit van inbraken Bonaparte De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! P. v. d. A.-verklaring n.a.v. dr. Tans ,.21.40^ Zwitserland erkent zwijgplicht journalist Twee dagen na beenamputatie kon man weer trappen lopen Explosie DC-8 van KLM door menselijke fout' Berkeley heette Benattar Dierendag Misstand Nog geen dubbeltje De Gaulle nodigt Suharto uit WAARDE EEN KWART MILJOEN INBRAKEN KEIJZER TAPIJT KAMERBREED *€hktdon tapijt ONRAAD KINDERSPEL ONTKENNING EEN MILJOEN UITWERPSELEN GEEN REPRESAILLES VERWIJDERD LEUGENACHTIG Vermoorde regisseur VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 De hospita van de 47-jarige P.S., mevrouw Janssen-Savelkouls: Eerlijk gezegd verbaasde de arresta tie mij niet". Pierre S. (op de foto tussen twee rechercheurs in de kazerne van de B.O.B.was op weg naar Neerpelt om daar een inbraak te plegen toen hij bij het verlaten van een autobus in Hasselt werd aangehouden. Hij be kende vlot 240 maal graven of kerken te hebben geschonden en in België tachtig inbraken te hebben gepleegd. AMSTERDAM De grootste partjj hasjiesj, ooit in Nederland aangetroffen, is in IJmuiden door de politie in beslag genomen. Dat gebeurde na een gezamenlijke actie van de Velsense recherche met de Groep verdovende middelen van de Amsterdamse recherche. De 261 pakken hasjiesj (34 kilo) hadden in de Nederlandse sluikhandel ongeveer 250.000 gulden opge bracht. De eigenaars, de 25-jarige classificeerder D. en de 28-jarige ontwerper S., beiden uit IJmuiden zijn gearresteerd. Zij hebben verklaard de hasjiesj uit Turkse naar Nederland te hebben gebracht. HASSELT De graf- en kerkschenner, op wie de Nederlandse, Belgische en Westduitse politie bijna twee en een half jaar (sinds 23 juni '66) heeft gejaagd, zit in de cel. De 47-jarige Pierre S. uit Maastricht is woensdagavond dank zij knap speurwerk van de bijzondere opsporingsbrigade van de Belgische rijks wacht in Hasselt letterlijk in de armen van de politie gelopen. Tegen half zeven woensdagavond stapte de graf.schenner uit de bus, die hem van Maastricht naar het station van Hasselt had gebracht. Het hoofd van de B.O.B. in Hasselt, de heer P. Moonen en enkele rechercheurs stapten op hem af en vroegen hem om zijn buskaartje. Toen de man zijn abonnementskaart toonde en de heer Moonen het registratienummer ervan zag, wist hij dat de langgezochte voor hem stond. ADVERTENTIE HET MEEST ZUIVERE NATUURPRODUCT Volgens een 2 eeuwen oud recept ge stookt in de distilleerderij van N.V. Joh.s "/erhoeven, 's-Gravenland. DEN HAAG Kennelijk als reactie op geruchten over een terugtrekken van dr. J. G. H. Tans als voorzitter van de Partij van de Arbeid ten behoeve van dr. ir. A. Vondeling, heeft het be handeling van het structuurrapport zal van het bestuur zullen aan de orde ko teren de volgende verklaring uitgege ven: „Beslissingen over de bezetting van het bestuur van de Partij van de Ar beid zullen worden genomen aan de hand van de conclusie* waartoe de be- leiden. Wijzigingen in de samenstelling van het bstuur zullen aan de orde ko men op het congres dat in maart wordt gehouden en waarvoor de voorberei dingen althans wat dit punt betreft, nog moeten beginnen. „Het bestuur zal er pas over spreken na de behandeling van het rapport over de structuurwijziging van de partij. Be halve van het functioneren van de par tij, waarover bij de behandeling van dit rapport nadere beslissingen moeten worden genomen, is de bezetting van het partijbestuur afhankelijk van de bereidheid van de zittende leden om een nieuwe kandidatuur te aanvaar den". In de kazerne van de B.O.B. beken de Pierre S. zonder aarzeling zijn graf- en kerkschennerijen. Dat waren er 240, enkele gevallen meer dan de politie had geregistreerd. Verder gaf hij toe in België tachtig inbraken te hebben gepleegd, waarbij hij in totaal een half miljoen francs (ruim 35.000 gulden) bemachtigde. Bij zijn arrestatie droeg hij een tas waarin een kleine koevoet. De man be kende dat hij van Hasselt naar Neer- pelt had willen gaan om daar een in braak te plegen. Met de koevoet, het enige inbrekersgereedschap dat hij ge bruikte, wilde hij bureaus en kasten open breken. Pierre S. heeft in Maastricht gerui me tijd als kelner gewerkt, sinds 1966, toen hij met de grafschennerijen en de inbraken was begonnen, heeft hij ech ter uitsluitend van zijn buit geleefd. Op het adres aan de Scharnerweg in Maastricht, waar hij een deel van een huis had gehuurd, deed hij het de laat ste twee jaren voorkomen alsof hij een leidende functie had bij een Belgische bouwonderneming. Hij zou toezicht op het personeel moeten houden en daar om op ongeregelde tijden naar België en Duitsland moeten. Daarmee ver klaarde hij zijn afwezigheid gedurende vele nachten. Hij betaalde zijn kamer huur prompt met Belgisch geld. De B.O.B. in Hasselt kwam de graf- schenner op het spoor toen deze veer tien dagen geleden bij een inbraak in provinciale technische school in Lom- ADVERTENTit POSTBUS 39 - HILVERSUM BERN Het parlement van Zwitser land heeft een wet aangenomen, krach tens welke het aan journalisten zal zijn toegestaan hun bronnen geheim te hou den, tenzij dit in strijd wordt geacht met de v«iligiaeid van de staat. mei ook de kapel binnendrong om er zijn bekende satansleuzen te kalken met zijn viltstift. Dat bracht de politie op de idee dat de grafschenner ook wel eens de inbre ker kon zijn die nu al twee jaar lang vooral instituten en scholen in België bezocht. Bij het natrekken van de reeks van in braken en grafschennerijen in België ontdekte de heer Monen, hoofd van de BOB, dat inbraak en schennerijen vaak samenvielen. In de nacht van 24 september, ruim een week na de inbraak in Lommei ging in het rijksinstituut voor jonge mijnwerkers in Houthalen het alarm over. De leerlingen van deze school had den daar zelf een alarminstallatie aan gelegd en ook wachtploegen ingesteld, nadat er in België nogal het een en an der te doen was geweest over reeksen inbraken in instituten en scholen. Onmiddellijk na het alarm slopen en kele wachters van de school naar de plek vanwaar het alarm kwam. Op het laatste moment bespeurde de inbreker onraad en sloeg op de vlucht. Hij liet een tas achter, waarin naast een hele boel paperassen ook vellen vol met de beruchte satansleuzen eri gedichten van de grafschenner zaten. De tas bevatte verder een aantal dienstregelingen van autobuslijnen en een boekje met plaatsnamen waarvan er vele corresponderen met plaatsen waarin graven waren geschonden. Bij die plannen waren symbooltjes gete kend, zoals een kruisje als er graven waren geschonden, een torentje als er in een. kerk schennissen waren gepleegd en een huisje als het inbraak betrof. Over de identiteit van de eigenaar van de tas was echter niets te vinden. De heer Moonen vermoedde echter dat 't een Nederlander was, althans iemand, die per bus uit Maastricht door België reisde. De abonnementenadministratie het auto busbebusbedrijf werd uitge- van het autobusbedrijf werd uitge plozen. De BOB kreeg weliswaar geen naam maar ging er wel van uit dat de gezochte uit Maastricht moest komen. Het busbedrijf kon tevens een goed .sig nalement van zijn klant geven, dat werd verspreid onder de chauffeurs. Woensdagavond meldde de bestuur der van een bus Maastricht - Hasselt dat in zijn wagen een man had die op de vermoedelijke grafschenner leek. Voor de heer Moonen was de rest kin derspel. De man heeft bekend, maar de poli tie vermoedt dat hij de naam van een medeplichtige verzwijgt. S. blijkt geen auto (en geen rijbewijs) te hebben. Aangezien de grafschenner in één nacht soms drie kerkhoven bezocht, die 30 tot 40 kilomter uit elkaar lagen, moet hij de beschikking over een vervoer middel hebben gehad. S. ontkent dat er iemand is geweest die hem met een auto heeft geholpen. Over de grafschennissen had S. tegen de onderzoekrechter in Hasselt, mr. J. Ghijsen, gezegd dat dit een onweer staanbare drang van hem was die steeds heviger werd. „Het inbreken stond ge heel los van zijn religieuse afwijkingen. Hij stal gewoon uit geldgebrek", zei mr. Ghijsen. „Hij werkte niet en leefde er toch goed van". Hoofdinspecteur mr. Th. van Osta uit Weert, die in Nederland het onderzoek naar de grafschenner heeft gecoördi neerd, wilde gisteren geen inlichtingen of commentaar geven. Hij liet wel los dat het onderzoek in Nederland ruim één miljoen gulden heeft gekost aan extra manuren over werk en administratie. ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten De zaak begon maandagavond te rol len. D. reed naar Amsterdam omdaar in een café een hoeveelheid van het verdovende middel te verkopen. Bij het hoofdpostkantoor aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal werd hij aangehouden door rechercheurs van de Groep ver dovende middelen. Hij wist echter in zijn auto te ontsnappen en er volgde een wilde rit door de stad, waarbij on der meer een rechercheur en een meisje werden aangereden en licht ge wond raakten. De politie liet de man daarna omdat zijn identiteit bekend was, glippen. Bij de Velsense recherche meldde zich dinsdagmorgen een zekere S. die vertelde dat zijn rode auto gestolen was. De politie in Velsen, op de hoog te van de contacten tussen de voort vluchtige D. en S. onderzocht de auto, waarmee de laatste naar het bureau gekomen was. Er werden sporen van hasjiesj in gevonden. S. werd gearres teerd en verhoord. Hij gaf toen toe dat hij samen met D. in Turkije hasjiesj had gekocht. Woensdagmorgen werd D. in zijn huis aangehouden. In een schuur in IJmuiden werd de partij hasjiesj gevonden. In een auto box werd iets later nog een tweede partij aangetroffen, maar dit bleek een verdovend middel van wel zeer infe rieure kwaliteit te zijn drooggema len uitwerpselen van ezels. In Amsterdam was inmiddels de rode auto teruggevonden en ook in deze wa gen werden sporen van verdovende middelen aangetroffen. Uit verklaringen van D. en S. is ge bleken dat zij de partij voor 4500 gul den in Turkije hadden gekocht. Per auto was deze daarna via Griekenland, Zuidslavië, Oostenrijk en Duitsland naar Nederland vervoerd. Zij waren voor de ontdekking door de politie vijf kilo kwijtgeraakt. Geld heeft het tweetal hiervoor niet gezien. S. die op maandagavond in een café aan het Rembrandtplein een afspraak had, werd daar door iemand opgevan gen en meegenomen naar een andere club. In die tijd hebben anderen de auto opengebroken en er een partij van vijf kilo hasjiesj uit gestolen. EMMEN De 43-jarige veenarbeider F. Kleine uit Klazienaveen heeft twee we ken geleden in het Hervormde Diaconessenhuis in Emmen onmiddellijk na een beenamputatie op de operatietafel een prothese aangemeten gekregen. Volgens dr. W. Mol, orthopedisch chirurg in Haren (Gr.) is dit waarschijnlijk de eerste keer, dat in Nederland een geamputeerd been onmiddellijk na de operatie door een prothese wordt vervangen. „Zelfs in het buitenland is dit een zeer on gebruikelijke methode. Alleen in Amerika is er één ziekenhuis, waar men deze manier van opereren enkele keren heeft toegepast", aldus dr. Mol. De operatie werd op 17 september uitgevoerd door dr. J. Kuik, orthopedisch chi rurg van het Emmense ziekenhuis. Het linkerbeen van de heer Kleine moest onder de knie worden geamputeerd in verband met kanker in het scheenbeen. Dr. Kuik paste de „ongebruikelijke" manier van amputeren toe, nadat hij over de mogelijkheid daarvan o.a. had gelezen in een Amerikaans medisch tijdschrift. De dag na de operatie kon dje heer Kleine op zijn prothese staan. Twee dagen later was hij al in staat een trap op te lopen. Volgens de artsen zal hij binnen afzienbare tijd weer voor 75 procent valide kunnen worden. ADVERTENTIE Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. SCHIPHOL Een onderzoek heeft uit gewezen dat de rampzalige ontplof fing in de DC-8 van de KLM op 29 juni het gevolg was van een mense lijke fout. In hangar dien op het oude Schiphol werden bij de explosie drie monteurs zwaar gewond en twee licht gewond. Zowel het toestel als de hangar gingen verloren, zodat de schade in de tien tallen miljoenen liep. Hoewel er een menseljjke fout is gemaakt, zal nie-j mand worden vervolgd of ontslagen. Het ongeluk is een zeer toevallige sa menloop van omstandigheden. Een monteur moest een brandstoftank in een van de vleugels van de DC aftap pen. Hij had deze opdracht zonder meer kunnen uitvoeren. Normaal gaat het slechts om het laat ste restje brandstof in een tank. De monteur ging echter nauwgezet te werk en keek eerst in de cockpit wel ke inhoud de meter van de betreffen de tank aangaf. De meter wees een inhoud van 2900 kg brandstof aan. De monteur kwam uiteraard tot de conclusie dat het onbegonnen werk was dit af te tappen en stelde zo als normaal gebeurt de elektrische brandstofpomp in werking om de tank leeg te pompen. Hij wist niet en kon niet weten dat de vorige nachtploeg, juist de elektri sche pomp had verwijderd. De losse bedrading hing echter nog in de tank, die slechts gevuld was met een klein laagje brandstof, terwijl zich tevens gassen in de tank hadden ontwikkeld. De meter die 2.900 kg inhoud aangaf, was toevallig ook defect. De monteur startte de pomp, zodat er stroom op de draden kwam. Het is vrijwel zeker dat een vonk tussen de draden toen de geweldige ontploffing heeft veroorzaakt. De monteur werd niet gewond. Wel vijf van zijn colle ga's van wie er drie nog steeds niet kunnen werken. De nachtploeg die de pomp had ver wijderd, heeftverklaard dat er een papiertje in de cockpit was gehangen met dé waarschuwing „Niet pompen" maar de' monteur zegt niets te heb ben gezien. De monteur die in zijn ijver de ramp veroorzaakte, heeft aanvankelijk bij het onderzoek leugenachtige verhalen verteld. Hij ontkende dat hij in de cockpit was geweest. Later is hij met de waarheid voor de dag gekonien. Zowel de officier van justitie als de KLM vinden dat hem niets kan wor den verweten. Hij is zeer nauwkeurig te werk gegaan, maar heeft veel pech gehad. Hij kon onmogelijk weten dat de pomp verwijderd was en dat de meter defect was. Toch heeft de KLM lering uit de explo sie getrokken. De voorschriften voor het onderhoudswerk aan de kostbare machines zullen worden verscherpt. SNEEK Twee mensen kwamen om het leven en drie werden gewond b(j een ongeluk, dat gisterochtend op de weg SneekLemmer gebeurde. De slachtoffers zjjn de 31-jarige H. A. Lut- tenberg uit Nijverdal en G. H. Harm- sen uit Hellendoom. Het ongeluk gebeurde, toen een per- sonenbusje achterop een vrachtwagen reed, die bij een wegopbreking moest stoppen voor een man met een rode vlag. Vermoedelijk heeft de bestuur der van het busje, de heer Luttenberg, de stoplichten van zijn voorligger niet opgemerkt. UTRECHT Op de oostelijke rond weg om Utrecht is gisteren de 50-jarige dr. E. van der Schoot uit Utrecht met zijn auto frontaal tegen een tegenliger gereden. Na aankomst in het ziekenhuis is hij overleden. Ter plaatse waar het ongeluk gebeur de werd het verkeer over één rijbaan geleid. De wagen van dr. Van der Schoot raakte plotseling uit de file met het noodlottige gevolg. HOEVEN Bij het oversteken van de rijweg op zijn fiets is gisteren in Hoeven de 75-jarige C. Boomaerts uit Standaard Buiten door een vrachtwa gen gegrepen. De man was op slag dood. AMSTERDAM De moordbrigade van de Amsterdamse politie blijft ac tief zoeken naar degene die drie jaar geleden in Amsterdam de Britse film regisseur Claude Berkeley van het le ven beroofde. Het lijk werd later in een zeildoek genaaid uit het Amsterdam - Rijnkanaal opgehaald. Gebleken is ondertussen dat het slachtoffer niet Berkeley maar Benat tar heette. De man is in Caïro geboren. Omdat zijn naam in Egypte niet al te goed viel door de Israëlische klank, liet hij langs de officiële weg zijn naam veranderen in Berkeley. 'y/'andaag is het Werelddierendag. Het is misschien goed om als mensen op deze dag eens na te denken over de ontwikkelingen, die er gaande zijn in het moderne boerenbedrijf, waarbij dieren dreigen verlaagd te worden tot machines, die - opgesloten in steeds kleinere ruimten - steeds meer produ ceren, zo stelt de „Leeuwarder Cou rant" (onafh.) voor. „In „The Sunday Times" heeft Ruth Harrison, schrijfster van het boek „Dier-machines" dezer da gen haar stem verheven tegen de nieuwe gedragsregels van het Brit se ministerie van Landbouw voor het houden van dieren op agrari sche bedrijven, die hun hele leven niet in de buitenlucht komen. Te gen deze gedragsregels, die in fei te sanctioneren, dat dieren ten be hoeve van de verhoging van de productie van melk, vlees en eie ren in steeds kleiner ruimten kun nen worden opgesloten, is vrijwel niemand in het geweer gekomen. Toch blijkt uit een enquête, dat het grote publiek in Engeland en ook de grote meerderheid van de boeren zelf het niet eens zijn met deze „onmenselijke" fok- en mest- methodes. Van 't publiek was 87 pet. en van de boeren 85 pet. van oordeel, dat alle dieren zich in hun hokken moeten kunnen wen den. Van het publiek was 91 pro cent en van de boeren 78 procent van mening, dat alle vogels in staat moesten zijn om hun vleu gels te spreiden. Tenslotte was 79 procent van het publiek en 56 pro cent van de boeren van oordeel, dat alle levende have, ook pluim vee, boven een bepaalde leeftijd toegang tot de open lucht moet hebben. Ruth Harrison pleit er terecht voor, dat er veel meer studie moet worden gemaakt van het gedrag van dieren. Maar het behoort al- van dieren. Maar het behoort a 1- lereerst tot de menselijke verant woordelijkheid om zich te bezin nen op de vraag, wat het menselijk gedrag tegenover dieren moet zijn. Mag de mens het dier tot aanhang sel van de machine maken, tot een wezen, dat geen eigen volwaardig leven meer heeft, doch slechts even bestaat als onderdeel in het produktie-proces? Zijn hier geen zedelijke waarden, die grenzen stellen aan de eisen van produktie en commercie?" "Van de 3,5 miljoen woningen, die ons land telt, zijn er 375.000, d.i. ruim 10 procent krotwoningen. Naar de hui dige maatstaven voor bewoning onge schikt, schrijft de minister van Volks huisvesting. Het woord onbewoonbaar vermijdt hij angstvallig, constateert „Trouw' (prot. chr..) „Nu het einde van woningnood die ons volk sinds het eind van de tweede wereldoorlog geteisterd heeft, als zodanig in zicht komt, zal zich de ministeriële activiteit in groeiende mate tot het uitroeien van de sociale misstand, die krot woningen zijn, uitstrekken. Ongetwijfeld zullen zij. die sinds jaar en dag in deze onbewoonbare woningen huizen, zich afvragen waarom dit sociale euvel nu pa s wordt aangepakt en waarom 't ook nu nog zo langzaam zal gaan. Het antwoord van de minister, dat er voorlopig 125.000 nieuwe woningen per jaar gebouw moeten worden, zodat er jaarlijks maar 35.000 krot ten kunnen worden vervangen, klinkt redelijk. Maar hoe redelijk ook, het betekent voor tienduizen den dat zij nog in geen jaren toe zijn aan het wonen in een wel be woonbare woning. Het is deze consequentie van dit op zichzelf redelijke beleidsplan, die de vraag doet rijzen of het tempo niet aanzienlijk kan worden verhoogd. Er heerst nog steeds een niet on aanzienlijke werkloosheid in de wo ningbouw. Waarom niet werloze bouwvakarbeiders bij deze krother- stel- en krotvernieuwende werk zaamheden ingeschakeld? Als met deze tewerkstelling bereikt zou worden dat tal van krotten her steld, en (óf) vernieuwd zouden kunnen worden, zouden jaarlijks duizenden gezinnen méér van een bewoonbare woning kunnen genie ten. Een sociale misstand zou dan jaren eerder tot het verleden beho ren.' TAoor een fout in een telmachine heeft een Haagse mevrouw bijna tien mil joen te veel op haar Nutsspaarbank- boekje gekregen, releveert Dagboeka nier in „Het Parool" (soc.) Hjj schrijft: Men zou zo zeggen, dat er maar één reactie voor de hand ligt: men belt de spaarbank op en zegt: „Wat een gekke fout, hè? U maakt het zeker wel even in orde". Maar neen. Deze mevrouw probeert uit deze volstrekt onschuldige fout, waardoor niemand is geschaad, zij zelf in de laatste plaats, een slaat je te slaan. Zij zegt volgens de Volkskrant d.d. 1.10.68 o.a.: „Het kan best zijn dat ik nergens recht op heb, maar het staat toch maar in mijn boekje". De Nutsspaar- bank zou „publiciteit" (maar dan toch bepaald geen gunstige) aan die fout te danken hebben. Mevrouw: „Ik vind dat ze daar dan maar voor moeten betalen. En ik laat me niet met een fooi wegsturen". Zij overweegt „stappen". De directeur zou haar iets hebben gezegd over een „morele schadevergoeding". Ik kan het mij nauwelijks voorstellen, want het woord „moreel" lijkt mij in dit verband een vlag op een mod derschuit. Het zou jammer zijn in dien de houding van deze mevrouw al ware het met slechts een dub beltje zou worden beloond. Zij wil zich niet met een fooi laten wegstu ren. Terecht: men sture haar zónder fooi weg". PARIJS Het Franse staatshoofd heeft de Indonesische president, Suhar to, uitgenodigd voor een bezoek aan Frankrijk, zo is in Parijs meegedeeld. De uitnodiging van generaal De Gaulle is overgebracht door generaal Four- quet, chef van de generale staf, die een bezoek aan Djakarta brengt.

De Vallei | 1968 | | pagina 7