Veenendaals dagblad Tsjechische leiders in Moskou door de knieën Buiten In Mexico nu 35 doden NAVO-raad zal maand eerder bijeen komen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Verzet groeit in Peru Alle tarieven omzetbelasting in *70 omhoog Zuivelfabriek voor levering ondeugdelijke waar gestraft I Studenten bezetten in Amsterdam bet Mexicaanse consulaat Nijmegen bereidt transplantatie lever voor Pi •inses Beatrix met baby naar huis Softenon-proces verdaagd Man lag 13 dagen dood in huis Van concentraat zelf weer boter maken Chinezen zouden N.-Vietnam verlaten Van Z. en Ouwe Nol in februari voor PERENCRISIS Kwal I DRUK 350.000 Eskader Verzoek Kamerleden Plaats kienspel buiten wet op kansspelen DROGER Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen; Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. ZATERDAG 5 OKTOBER I968 - 42e JAARGANG no. 235 BEZETTINGSTROEPEN BLIJVEN Voornemen reperinfi DEN HAAG. De regering denkt op dit moment aan een verhoging van alle tarieven van de omzetbelasting in 1970. Dit heeft minister R. L. de Block (fi nanciën a. i.) meegedeeld aan de vaste commissie van financiën uit de Tweede Kamer, die ter voorbereiding op het ko mende begrotingsdebat had gevraagd welke tarieven van de b. t. w. (belasting over toegevoegde waarde) in 1970 wor den verhoogd ter financiering van de verhoging van de belastingvrije voet. Een verhoging van ongeveer 200 mil joen gulden zal naar de smaak van de bewindsman slechts tot een betrekke lijk geringe prijsverhoging leiden. Hij ziet geen aanleiding nu al te beslissen over een eventuele extra verhoging van de uitkeringen krachtens de A.O.W. en dergelijke, zoals uit de commissie was gevraagd, om de daling van het reële inkomen voor deze groepen op te vangen. De regering stelt zich voor het in de miljoenennota aangekondigde vooront werp van wet inzake een jaarlijkse automatische verlaging van de loon- en Inkomstenbelasting toe te zenden aan de juridische en de economische facultei ten van de universiteiten en hogescho len, aan de vereniging voor belasting wetenschap ën aan de vereniging voor staatshuishoudkunde. Zij beraadt zich nog over eventueel andere instellingen die voor toezending in aanmerking komen. Het is geen eenvoudige zaak deze moeilijke en nieuwe materie in de vorm van een voorontwerp van wet te gie ten. Niettemin streven de bewindslieden van financiën er naar het voorontwerp nog in de loop van 1968 te voltooien. Zij overwegen het advies te vragen bin nen een termijn van een half joar. UTRECHT. De melkfabriek De Volharding in Njtykerk heeft een boete van bijna tienduizend gulden gekregen voor het afleveren van ondeugdelijke prodükten. De Volharding levert vooral aan supermarkten in heel Nederland. Behalve de boete heeft de fabriek ook een voorwaardelijk bevel tot stillegging gekregen met een proeftijd van twee jaar. De Volharding heeft het afgelopen jaar 23 overtredingen geboekt bij de Keuringsdienst van waren. De klachten hielden onder andere in dat er in de melk sporen penicilline voorkwamen, de taptemelk was bedor ven, yoghurt te zuur en op de cho colademelk werd beknibbeld in de ver pakkingen. Volgens de fabriek zijn die ontsporin gen een gevolg van de inrichting van het bedrijf, dat geen echte zuivelfabriek is, maar in het groot zuivelprodukten verwerkt. laintaiiiiMiiiiMMiii XJ"iermee bedoel ik niet de gelei-ach- tige neteldieren van het strand, maar de brokken blauwig getinte ge latine, die in het binnenland en voor al langs de oevers van wateren, in het hooiland enz. worden gevonden en ge lijken op het wit van een kievitsei. Men heeft allerlei uitleg aan de her komst ervan gegeven en noemde de stof o.m. meteoorgelatine, omdat men dacht, dat het uit de lucht was komen vallen. Lange tijd schreef men de vreemde klonters voorts toe aan de slijmerige mossoort van het geslacht Nostoe en meende men dat ze van de sterren afkomstig waren. Andere ge leerden kwamen op de slijmzwam Tremella meteorica en op het korst mos Cotlema terecht, terwijl de volks mond sprak van sterreschot. Een Duits ornitholoog van de vorige eeuw, Eugen von Homeijer, die wat scherper keek. verklaarde dat de vreemde ..kwallen" door wilde eenden, reigers, kraaien en bunzings zouden zijn uitgebraakt, als ook 's nachts door de bosuil en inder daad lag hier de oplossing van het raadsel. De eitjes van de kikvors zijn in hoge mate hygroscopisch en zwel len als „dril" in het water tot ettelijke keren hun grootte. In de late herfst (nov.mrt.) gebeurt dit. Eet echter een zoogdier of vogel een kik ker, dan zwellen de eitjes in de maag en moet het dier de gelei uitbraken, waarbij het aan grote benauwdheid onderhevig is. Sommige katten komen op deze wijze evenens van een koude kermis thuis, doch in de eerste plaats is het sterreschot afkomstig van de bunzing, die zich op de vindplaats on der veel kokhalzen van de eiwitach tige substantie ontdeed, ontstaan uit de eierstokken van vrouwelijke kik vorsen. Vindt men zo'n klodder in de tweede helft des jaars, dan heeft de ulk zijn wintervoorraad (door een beet verlamde kikkers) aangesproken. 5 okt. 68 A. B. WIGMAN PRAAG Troepen van het Pact van Warschau blijven in Tsjecho-Slowakije. ook nadat volgens de Russen de „normale toestand" in het land zal zijn her steld. Dit staat in een communiqué, dat gisteravond in Moskou werd gepubliceerd na afloop van het Russisch-Tsjechische overleg. De Tsjechische delegatie is gisteravond nog naar Praag teruggevlogen en daar vanmorgen aangekomen. Er was behalve officieel, geen belangsteling, de sfeer was die van verslagenheid. De Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakye zullen een verdrag tekenen dat voorziet in de „tjjdeiyke" stationering van troe pen van het Paet van Warschau in Tsjecho-Slowakyc. Een deel van de troepen zal worden teruggetrokken in overeenstemming met de op 26 augus tus gesloten akkoorden van Moskou, al dus het communiqué. De Tsjechoslo waakse delegatie, onder aanvoering van partijleider Dubcek, heeft voorts beloofd verdere maatrege len te zullen nemen tegen de „anti-so cialistische krachten" in Tsjecho-Slo wakije en alle publiciteitsmedia te zul len stellen „in dienst van het socialis me"'. Vermoedelijk onder zware Russische druk heeft de Tsjechische delegatie bo vendien moeten beloven dat de orga nen van party en regering zullen wor den „versterkt met mensen die ferm de beginselen van het marxisme-leni- nisme en het proletarische internationa lisme" zyn toegedaan. Premier Oldrich Cernik heeft vanoch tend vroeg gezegd, dat de besprekingen die de Tsjechoslowaakse delegatie on der leiding van partijleider Dubcek met de leiders van het Kremlin hebben ge voerd: „zeer serieus, zeer rustig en zon der complicaties" zijn verlopen een communistische dooddoener voor het feit dat zware druk werd uitgeoefend. Alle problemen zouden echter niet in een keer worden opgelost. Partijleider Dubcek, die er vermoeid en bleek uitzag, verbleef niet zoals de andere delegatieleden vangsthal van het vliegveld. Hij wan delde langs de wachtende pers in ge sprek met het presidiumlid Zdenek Mly- nar en vertrok. Cernik zei tevreden te zijn over de bijeenkomst in Moskou. Hij sprak van een nieuwe stap op de weg naar ver sterking van het socialisme en de com munistische partij in Tsjecho-Slowakije. De v(jf Warschaupactlanden die Tsjecho-Slowakye zyn binnengevallen, hebben daar nu 330.000 tot 335.000 mili tairen gelegerd, aldus berichtten vrqdag welingelichte Oostenrykse bronnen. Westduitse en Engelse bronnen hebben eerder gesproken van 500.000 tot 600.000 militairen. Het communiqué, verspreid door Tass. bevatte geen gegevens over het aantal buitenlandse troepen dat in Tsjecho- Slowakije zal blijven. Ook werd niet meegedeeld hoeveel eenheden zullen worden teruggehaald. Er zijn in Praag berichten geweest dat het Kremlin be slist 100.000 man aan de grens met West-Duitsland wil houden. De reste rende 500.000 man troepen zouden de Russen wel terug willen trekken. De waarnemend minister van buiten landse zaken van Tsjecho-Slowakije Vaclav Pleskot heeft de algemene ver gadering van de V.N. opgeroepen, een debat over zijn land te vermijden en de toekomst van Tsjecho-Slowakije te laten bepalen door de Tsjechoslowaak se leiders die in Moskou met de Sovjet- Unie onderhandelen. ROTTERDAM. Philips heeft een nieuw, kleiner type kleurentelevisie- ontvanger ontwikkeld met een beeldbuis van 48 centimeter. Het apparaat kost 2095 gulden. De bestaande ontvanger heeft een beeldbuis van 63 centimeter en kost sinds enkele weken 2350 gulden. iSieiiic oproer broeit MEXICO De hoofdcommissaris van politie in Mexico-stad generaal Luis Ramirez Cueto heeft vrijdag, gezegd dat piaatseiyke guerriiieros en buiten landse elementen zirh onder de studen ten hebben gemengd wier eisen voor hervorming tot de bloedige straatge vechten in de stad leidden. Volgens e generaal behoren twee Guatemalteken. een Canadees cn een Mexicaan die allen bekend staan als opstandelingen leiders tot degenen die deze weck bij de gevechten op het „Plein van de drie culturen" werden gearresteerd. Door het overlijden van vijf gewon den van de gevechten van woensdag, is het officiële dodental vrydag tot 35 ge stegen. Vijfhonderd gearresteerden die sedert woensdag in politiebureaus ge vangen hebben gezeten, zyn naar zwaar bewaakte militaire kampen over gebracht waar ai 1500 gevangenen za ten. Generaal Ramirez Cueto herhaalde, dat zijn manschappen gedwongen wa ren het vuur te openen, omdat vanuit huizen met machinepistolen was gescho ten. Rondom de royale gebouwen van de Mexicaanse Unam-universiteit groepten op de donderdagavond, waarop weer een massameeting van grotere vrij heid eisende studenten op het program ma stond, slechts enkele honderden be togers samen. In stilte herdachten zij de doden, daarbij de gewapende sol daten negerend. „Ze zitten", zo merk te een van de studenten op, ..overal verspreid in de bossen rondom deze uni versiteit". Een der studentenleiders: „De be schuldiging, dat wij wapens hebben gebruikt, is vals. Wij hebben geen wa pens. Het staat voor ons vast. dat er groepen werkzaam zijn, die ons onge wenste steun verlenen". Intussen dreef de wind rondom de universiteit pam fletten voort, die in allerijl waren ge drukt: „Weg met de moordenaars v^n de oproerpolitie". Niemand wist wat er gebeuren ging. Ondanks via de radio voortdurend ge geven verzekering, dat de militairen de zaak „stevig in de hand." hadden. On danks ook een verbazend onbenullige verklaring van de hoogbejaarde Ameri kaanse president van het Internationa le Olympische Comité Avery Brundage: „Wij hebben, na overleg met de Mexi caanse autoriteiten, de verzekering ge kregen dat niets het begin van de Spe len in de weg zal staan en dat de wed strijden ook ongestoord zullen verlo pen". Macht Maar Mexico telt zevenentwintig mil joen inwoners. En daarvan staan er tweehonderdduizend ingeschreven aan de vijf universiteiten. Gezamenlijk vor men zij een macht, die niet onderschat mag worden. En nog steeds wacht Me xico gespannen af. NIJMEGEN In het academisch ziekenhuis in Nijmegen wordt de eerste levertransplantatie in Nederland voor bereid. Het team dat de operatie zal uitvoe ren is samengesteld uit specialisten van het Nijmeegse ziekenhuis en van het gemeenteziekenhuis in Arnhem. Beide ziekenhuizen werken samen bij de op leiding van co-assistenten. In Nijmegen zijn tot nu toe dertien niertransplantaties met succes verricht. De nieren waren voor het grootste deel afkomstig uit Gent in België. Dat is het resultaat van de samenwerking, die op het gebied van niertransplantaties tus sen een aantal Europese landen bestaat. Voorlopig denkt men in het acade misch ziekenhuis te Nijmegen niet aan harttransplantaties. Men vindt dat één medisch centrum zich niet noodzakelij kerwijs hoeft bezig te houden met alle soorten orgaantransplantaties. Een Mexicaanse jongen, die bij de werd, was gisteren nog niet voorzien van I ziet erop toe. dat geen journalist of foto- rellen van eergisteravond gewond medische hulp. Een Mexicaanse soldaat graaf te dichtbij komt. AMSTERDAM Begeleid door re- s j chercheurs van de Amsterdamse po- litie, worden hier twee van de onge- veer twintig studenten, die gisteren s omstreeks het middaguur het Mexi- caanse consulaat aan de Herengracht 5 bezetten, geboeid weggeleid en naar het hoofdbureau van politie gebracht. j De door drie studentenorganisaties gesteunde actie was bedoeld om soli- dariteit te betuigen met de zich ver- zettende Mexicaanse studenten en ar- z beiders. E Naar aanleiding van dit incident E E zijn zowel het Mexicaanse consulaat E in Amsterdam als de Mexicaanse am- i bassade in Den Haag voorlopig onder s permanente politiebewaking gesteld. 2 LIMA Het verzet tegen de militaire regering van Peru begint vastere vor men aan te nemen. Studenten en politie dragen ieder het hunne daartoe bij. Donderdag schoot de politie op een aantal nieuwsgierige kijkers en raakte een van hen in het hoofd waarbij deze werd gedood. Vijf fotografen, die hier van een plaatje maakten, werden ge arresteerd. Studenten hebben een aantal auto's verbrand in de straten van Lima en wat ruiten ingeworpen. De politie maakte gebruik van traangas. De nieuwe regeringsleider, de chef van de generale staf, generaal Juan Ve- lasco, heeft een communiqué uitgege ven, waarin de nieuwe regering wordt aangekondigd. Hij waarschuwde tegen het gebruik van geweld en maakte bekend, dat ex- president Fernando Belaunde in bal lingschap is gegaan. De meeste leden van de voormalige regering bevinden zich in huisarrest. La Tribuna een blad van de Aprisla partij verscheen donderdag met een speciale editie, waarin werd aange drongen op het omverwerpen van het nieuwe militaire bewind. J UTRECHT Prinses Beatrix en liaar zoon Friso zyn gisteravond per zieken auto naar kasteel Drakensteyn gebracht. Prof. Plate, de leider van het medisch team dat de Prinses bij de geboorte heeft geassisteerd, heeft laten weten dat de gezondheidstoestand van moeder en kind uitstekend is. Daarom vond hij het verantwoord gevolg te geven aan de wens van de Prinses om zo spoedig mo gelijk naar huis terug te mogen keren. Prinses Beatrix werd op dinsdagavond 24 september in het Utrechtse Acade mische ziekenhuis opgenomen. De vol gende morgen kwam haar tweede zoon ter wereld. BRUSSEL De permanente vertegenwoordigers van de NAVO-landen hebben vrijdag in Brussel besloten, dat de jaariykse grote vergadering van de NAVO- raad, waaraan de ministers van Buitenlandse Zaken, Defensie en Financiën van de NAVO-landcn deelnemen, een maand zal worden vervroegd. De conferentie zal in de tweede helft van november in Brussel worden gehouden, met als voor naamste onderwerp: de ontwikkeling in Centraal-Europa, dat wil zeggen de con sequenties van het Sovjet-ingrepen in Tsjecho-Slowakye. De juiste datum van de vergadering zal mogeiyk maandag worden vastgesteld als de ministers van Buitenlandse Zaken van de meeste NAVO-landen elkaar ontmoeten in New York, waar ze vertoeven voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, zal daar een diner aan bieden, waaraan ook de secretaris-generaal van de Atlantische organisatie, Bro- sio, zal deelnemen. De permanente NAVO-vertegenwoor- digers hebben de afgelopen weken in Brussel uitvoerig de politieke, militaire en economische consequenties van de ontwikkeling rondom Tsjecho-Slowakije bestudeerd. In goefl ingelichte kringen verluidde vrijdag, dat ze onder andere tot de conclusie zijn gekomen, dat het militaire evenwicht in Europa wel wat is gewijzigd, doordat een aantal Sovjet divisies in Tsjecho-Slowakije in staat van paraatheid verkeert, waardoor de „waarschuwingstermijn" voor een even tuele agressie korter is geworden. Men denkt overigens niet aan een extra ver sterking van de NAVO-strijdkrachten als antwoord hierop, doch wel aan de noodzaak, dat de NAVO-landen hun de fensieverplichtingen in het kader van de bestaande planning van de alliantie vollediger nakomen dan tot op heden het geval is. In goed ingelichte kringen in Brussel wijst men er overigens ook op, dat de Sovjet-Unie zich kennelijk bij haar in grijpen in Tsjecho-Slowakije ernstig heeft misrekend. Als dat in Moskou kon gebeuren op grond van onjuiste infor maties uit het eigen Sovjet-blok, hoe groot moet dan niet het gevaar zijn van misrekeningen als gevolg van onjuiste informatie over de politiek van het westen en de NAVO, zo vraagt men zich in deze kringen af. De Verenigde Staten hebben hun hondgenoten laten weten, dat een tac tisch luchtverkenningseskader volgende week naar West-Duitsland zal terug keren, om deel te nemen aan oefeningen die enkele weken zullen duren. De Verenigde Staten zullen volgend jaar twaalfduizend man naar Duitsland sturen „als onderdeel van het roule- ringssysteem voor de Amerikaanse troe pen die in Europa dienen". Verklaard werd dat beide maatre gelen al lange tijd in voorbereiding waren. DEN HAAG De Tweede-Kamerleden Imkamp en Visser (beiden D'66) zyn van mening dat het kienspel, zoals dat in vele Limburgse gemeenten wordt be oefend, buiten werking van de wet op de kansspelen zou moeten vallen. Zy hebben zich schrifteiyk tot de minister van Justitie gericht met het verzoek te bevorderen, dat op korte termyn de wet op de kansspelen in die zin wordt ge- wijzigd. In een toelichting op dit verzoek schrijven de twee Kamerleden dat in Limburg ook veel verenigingen kien- avonden organiseren om hun kas te spekken. De inzet gaat niet uit boven de vijftig gulden. Het lijkt, in het licht van deze kleine inzet en daaraan ge koppeld het' feit, dat vele verenigingen die lokaal en regionaal een belangrijke culturele functie vervullen, voor hun voortbestaan wellicht op dit soort kien- avonden rijn aangewezen, onjuist dat deze activiteiten onder de wet op de kansspelen vallen. Op 24 juni heeft de kantonrechter van Heerlen in een proef proces enige Limburgse verenigingen veroordeeld op grond van het feit dat kienavonden zouden indruisen tegen de bepalingen van de wet. Hoger beroep tegen de beslissingen van het kantonge recht zal worden aangetekend. AUSDORF Het Contergan-proces dat sinds enkele maanden wordt gevoerd in Alsdorf in West-Duitsland, is gisteren verdaagd tot 14 oktober. Dan zal worden begonnen met het verhoor van getuigen en deskundigen a decharge. De deskun digen van de verdediging komen uit alle delen van Europa, uit Japan en de Ver enigde Staten. In het proces staan zeven directie leden en belangrijke medewerkers van het farmaceutische bedrijf Chemie Grll- nenthal uit Stolberg terecht. Dit be drijf is verantwoordelijk voor de fabri cage en de verspreiding van Contergan (in Nederland Softenon). GRONINGEN De politie in Gro ningen heeft de 68-jarige O. Mein dood in zijn woning aangetroffen. De politie was het huis binnen gedrongen nadat buren hadden opgebeld, omdat ze de man hadden gemist. Uit sporen werd duidelijk, dat de man dertien dagen geleden moet zijn over leden. Hij was hart- en nierpatiënt. ROTTERDAM -- Met een simpel scheutje water is van boterconcentraat weer roomboter te maken. Daarmee be spaart de huisvrouw zich de helft van de prys van een pakje roomboter. Dat foefje liet gisteren het actuali teitenprogramma Hier en Nu van de N.C.R.V. zien. In een mixer werd het boterconcentraat vermengd met een bo dempje water. Het concentraat wordt gemaakt door uit roomboter alle water te halen, waar na het op de boterham nauwelijks meer bruikbaar is. Het ministerie van landbouw vindt de getoonde methode van boter maken tegen het overheidsbeleid indruisen. De bedoeling van het concentraat is van het boteroverschot af te komen zonder de verkoop van boter te schaden. Daar om is het uitsluitend geschikt gemaakt voor bakken en braden. De prijs is nog niet de helft van een pakje roomboter. PARIJS Communistisch China heeft in alle stilte duizenden technici cn paramilitaire functionarissen uit Noord-Viëtnam teruggetrokken, zo heb ben gezaghebbende Westerse diploma ten vrfdagavond gemeld. De woordvoerders deelden mee, dat hun inlichtingen zijn gebaseerd op ge gevens die door verschillende Westerse regeringen zijn ontvangen en uitgewis seld De schattingen in het westen over de aantallen Chinezen die Noord-Viët nam bij de oorlogsinspanningen helpen, lopen uiteen van 40.000 tot 100.000 man. Het juiste cijfer ligt waarschijnlijk rond de 55.000. Daarbij zijn twee geniedivi sies en twee luchtdoelartillerie-divisies plus een aantal pontonniers, bewape ningsadviseurs etc. Volgens de woordvoerders zou onge veer veertig procent van de Chinezen in de zomer van dit jaar zijn terugge trokken. UTRECHT De Utrechtse officier van justitie verwacht dat de van drie voudige moord verdachte Hans van Z. in februari in Utrecht zal moeten voor komen. Gelijktijdig zal de zaak tegen de bejaarde Utrechter Ouwe Nol dienen. Die zou Hans van Z. tot de moorden hebben aangespoord; Hans van Z. wordt verdacht van moord op de Heeswijkse landbouwer Rijer de Bruin, de Utrechtse winkelier in feestartikelen A. Donse en de Am sterdamse Coby van der Voort. DEN HAAG. Er is opnieuw een perencrisis. Maandag, woensdag en vrij dag haalden de conférence-peren op de veiling in Zwaag de crisisprijs van 26,82 gulden per honderd kilo niet. Met steun van het Europese landbouwfonds zullen er nu peren worden doorgedraaid. ••aiiiiMNiiiiiiaaai (Van onze weerkundige medewerker) i s g De vooruitzichten voor het week- einde zijn wat beter. We mogen ver- l wachten dat het overal in Gelderland droger gaat worden, afgezien dan van j mist in de nacht en ochtend. Met de zonnige perioden gaat het wat moei- E lijk zolang de luchtbeweging gering blijft. Voor zondag en maandag mogen we ze echter verwachten en het KNMI kondigt ze dan aan in de meerdaagse E E verwachting. E De gunstige ontwikkeling hangt sa- men met een brug van hogedruk over j de Noordzee en ons, die de verbinding vormt tussen een Europees maximum en een sterk hogedrukgebied boven Groenland. Een diepe stormdepressie ten westen van Schotland is daardoor tot stilstand gedoemd; een bijbehorend front maakt slechts langzame vorde- ringen in oostelijke richting. De mid- j dagtemperaturen zullen dit weekeinde E variëren tussen de 15 en 20 graden al naar gelang de opklaringen. Morgen, zon op: 06.49, onder18.06; maan, op: 18.02, onder: 06.38.

De Vallei | 1968 | | pagina 1