VALLEI? 10550 11079 10.000ste zuigeling bij consultatiebureau Zestig bedden meer en nieuw zusterhuis Commissarissen afgetreden bij Scheepjeswol eerste paal voor complex van 240 S.I.B.-bejaardenflats Julianaziekenhuis op operatietafel In 1970goedkeuring voor bouw van verpleegtehuis Conf eren tie in Scherpenzeel Alarmering B.B. wordt beproefd Behandelhuis Slakkenhuis persoonlijke BI] OVERLIJDEN Specialismen BURGERLIJKE STAND EDE Historie Ontmoeting ZATERDAG 5 OKTOBER 1968 De nieuwbouwplanncn, zoals die gis teren werd ontvouwd door het dagelijks bestuur van de Stichting Algemeen Zie kenhuis Veenendaal, vallen in feite in drie delen uiteen, die evenwel tegelijk in uitvoering worden genomen. Het is de uitbreiding van het beddenhuis, het uitbreiden van het behandelhuis (waar onder de polikliniek) en de nieuwbouw van een zusterhuis. Het bestaande bed denhuis, dat was berekend op het aan bouwen van een vleugel, bevat 113 bed den. De uitbreiding voegt hieraan nog eens 65 bedden toe zodat de beddenca- paeiteit op 178 wordt gebracht. Ze omvat verder een uitbreiding van de kelderruimten met een werkplaats en magazijn, een beddenruimte, een bed denmagazijn met een linnengoedber ging. Voor de begane grond een uitbrei ding van het beddenaantal waaronder een klasse-afdeling van zes kamers. Op de eerste verdieping krijgt de interne afdeling meer armslag, op de tweede verdieping de chirurgische afdeling, \yaaronder een zogenaamde verkoever- ruimte waarin ernstige gevallen door speciaal getrainde zusters en artsen zul len worden verpleegd. Op de derde ver dieping tenslotte komt de kinderafde ling met een speciale ruimte voor be smettelijke zieken, een couveuse, een rustkamer voor kinderen die korte tijd verblijven en een zogenaamde steriele melkkeuken. Het behandelhuis, waarin zich even eens de polikliniek bevindt is loodrecht op het beddenhuis geprojecteerd. De nieuwbouw van dit gedeelte is bijna 23 meter lang. vier verdiepingen hoog en heeft 4000 kubieke meter inhoud. In het souterrain bevinden zich: C.V. ruimten, vuilverbranding, pathologische anatomie (sectie, opbaarkamer, aula enz.), magazijnen. Voor de vuilnisaf- voer, een noodstroamaggregaat, gas (meter en opslag) is een apart gebouw tje geprojecteerd. Op de begane grond bevinden zich de ambulance-ingang met EHBO. De ingang van de polikliniek me wachthal omringd van ruimten ten dien ste van 9 specialismen. Enige hiervan bevinden zich op de eerste verdieping, direct bereikbaar door trap en lift. Op de eerste verdieping bevinden zich eveneens de röntgenafdeling en de labo ratoria. Deze afdelingen hebben aparte wachtruimten. Op de tweede verdie ping komt de operatie-afdeling met bij behorende ruimten. Het behandelhuis kan uitgebreid worden door de derde verdieping dezelfde oppervlakte te ge ven, als de onder gelegen verdiepingen. SCHERPENZEEL Op zondag 13, maandag 14 en dinsdag 15 oktober a.s. wordt in het Verenigingsgebouw aan de Molenweg te Scherpenzeel de Marana- tha-Cohferentie gehouden. Het alge meen onderwerp van deze conferentie is ..Jezus de Vredevorst". Op zondag wor den om 10.30 en 20.00 uur bijeenkom sten gehouden, op maandag en dins dag om 20.00 uur. De algemene leiding van deze samen komsten berust bij ds. W. E. van Pete- gem. Medewerking wordt verleend door het Vrije Evangelische Kerkkoor Utrecht noord (maandagavond) en het Duo de Gebroeders Spaargaaren uitj Lisse (zondag- en dinsdagavond). Een" kwartier voor de aanvang is er steeds samenzang. De samenkomsten gaan uit van de Vrije Evangelische Gemeente in Scherpenzeel. De toegang is vrij. RENSWOUDE In Renswoude zal op maandag 7 oktober om 12.30 uur de B.B.-waarschuwingssirene, die op de brandweergarage is geplaatst, gepro beerd worden. Dit alarm zal elke eerste maandag van de maand op deze tijd worden herhaald. De signalen bestaan uit: 20 seconden „einde alarm" (lang gerekte toon), gevolgd door 30 seconden stilte. Hierna 20 seconden „alarm" (janktoon), gevolgd door 30 seconden stilte en tenslote weer 20 seconden de langgerekte toon van „einde alarm". PREDIKBEURTEN RHENEN Zondag 6 oktober. Ned. Herv. Kerk: Bergschool, 9.00 uur: ds. Overgaauw uit Leersum. Cunerakerk 9.00 uur: ds. G. Willemse uit Doorn spijk; 10.30 uur: ds. Overgaauw; 18.30 uur: ds. N. Kooreman. In de morgen diensten: voorbereiding Heilig Avond maal. Met het zusterhuis in de vorm zoals die is uitgedacht door het Haagse archi tectenbureau krijgt Veenendaal 'n Ne derlandse primeur. Elders in het land is wel het slakkenhuisidee toegepast, maar omdat men daar moest woeke ren met de beschikbare grond, heeft men het in de hoogte gezocht. Dat is in binnen de niet geheel gesloten ring een dit geval niet nodig. Daardoor wordt open ruimte verkregen waarin de ver pleegsters zich in hun vrije tijd kunnen recreëren. Opmerkelijk aan dit gebouwencomplex is verder dat iedere woning een eigen voordeur heeft die uitkomt op een gale rij. Het verpleegstershuis omvat 56 ADVERTENTIE uypotheek LENINGEN kwijting van restant lening nniAMCItPINCS VOLMACHTKANTOOH ALS U VANDAAG NOG BELT, HEEFT U MORGEN HET GELD Kastanjelaan40 Tel 08376-2720 Rhenen u dan even a.u.b. dan brengen wij hem nog Alleen voor Veenendaal Zaterd. van 16.30-17.30 uur I EE1\E1\DAAL - Heel spoedig wordt een chirurgische ingreep toegepast op het Julianaziekenhuis. Het is al ge ruime tijd behept met een chronische aandoeningdie slechts verholpen kan worden door een ingrijpende transplantatie. De kwaal heet ruimtegebrek en manifes teert zich niet alleen bij de opneming van patiënten maar ook bij de huisvesting van verpleegstersHet ziekenhuis lag op de operatietafel bij architectenbureau Hornstra en Roudewijns te Den Haag en deze specialisten hebben al hun routine aangewend om op het gebied van huisvesting van patiënten en verpleegsters tot een gezondere situatie te komen. Op papier is men daar al in geslaagd. De transplantatie zal bestaan uit de bouw van een nieuwe vleugel en een geheel nieuw zusterhuis. Dat laatste van een bijzonder revolutionaire vorm. leerling-verpleegsterswoningen, 12 flats voor gediplomeerde verpleegsters, acht flats voor hoofdverpleegsters, een re- creatie(eet)zaal voor 150 personen, drie vertrekken voor berging van linnen, wassen, drogen en strijken en een c.v.- ruimte. Het nieuwe zusterhuis komt achter het bestaande ziekenhuis in de punt omgeven door de Cuneraweg, De Vee- nendaalsestraatweg en de Oude Vee- nendaalsegrintweg. De gehele uitbrei ding, bouw en inrichtingskosten vergt een bedrag van rond acht miljoen gul den, waarvoor de Veenendaalse ge meenteraad de rente en aflossing ga randeerde. Naar de geneesheer-directeur dr. N. Rodenburg gistermorgen tijdens een persconferentie meedeelde ligt het niet in de bedoeling ook het aantal specialis men uit te breiden. Het Julianazieken- Het Julianaziekenhuis in vogelvlucht zoals het er in de toekomst zal uitzien. Op de achtergrond het nieuwe zusterhuisdat nogal afsteekt bij de ge brekkige behuizing waar in de verpleegsters nu zijn gehuisvest. huis blijft het karakter van een alge meen ziekenhuis houden, dat de patiën ten die een super-specialistische behan deling vereisen blijft doorsturen naar daartoe bestemde instellingen. Wel krijgt men bij het Julianaziekenhuis na het realiseren van de nieuwbouwplan- nen de gelegenheid het aantal basisspe cialismen verder uit te bouwen. De bouwtijden zijn voor hel zuster huis op een jaar en voor het bedden- en behandelhuis op twee jaar gesteld. Het werk werd opgedragen aan de n.v. aan nemingsmaatschappij v/h fa. J. Boers en Zonen te Veenendaal. Parallel aan het medische werk, dat zich in stilte voltrekt, loopt het begin van de werkzaamheden. Er wordt geen eerste paal geslagen, er worden geen linten doorgeknipt, heel binnenkort wordt zonder meer begonnen. In feite was de persconferentie van gistermor gein de start. Aanwezig waren daarbij: de voorzitter van 't Stichtingsbestuur mr. dr. J. Hazenberg, mevr. E. M. Die- peveen-Blom, secretaresse geneesheer directeur N. Rodenburg, economisch di recteur G. C. Spoon en architect Horn stra uit Den Haag. VEENENDAAL De raad van com missarissen van de Koninklijke Scheep- jeswolfabrieken v/h wed. D. S. van Schuppen n.v. is afgetreden. Dat besluit kwam nadat er een conflict gerezen was over de aanstelling van 'n president-di recteur. De commissarissen achtten het noodzakelijk, dat boven of uit de hui dige driehoofdige leiding een figuur be noemd moest worden, die voor de gehe le gang van zaken binnen het bedrijf verantwoordelijk is. Deze onverwachte stap brengt de n.v. waarschijnlijk weer in de positie, zoals die tot voor enkele jaren was. Vroeger bestond de raad van commissarissen ge heel uit personen die relatie hadden met de familie, die de prioriteitsaandelen bezit. Sinds kort zijn er echter ook per sonen in opgenomen die niet tot die kring behoren. Het conflict is nu echter ontstaan, doordat de houders van prioriteitsaan delen waarschijnlijk slechts onge veer vijf procent van het uitstaande kapitaal vertegenwoordigend zich niet konden verenigen met óf het besluit van de commissarissen, óf met de per soon die door deze raad voorgedragen is. VEENENDAAL Niets vermoedend ging mevrouw W. MullerVan Viegen gistermiddag met haar eerste kind, de slechts enkele weken oude Gerrit naar het consultatiebureau. Toen zy echter met Gerrit b|j dokter C. J. M. Frylink kwam werd zy aangenaam verrast. Gerrit bleek namelijk het 10.000-ste kind te zyn, dat op het bureau was ingeschreven. Ter gelegenheid hiervan was de wachtka mer met kleurige slingers versierd. Mevrouw Muller wist niet, dat dit allemaal om haar Gerrit ging. „Ik vond het wel gek, dat ik even moest wachten", lacht mevrouw Muler, een tikkeltje zenuwachtig door die onverwachte drukte. De zusters van het consultatiebureau zongen Gerrit, z'n moeder en dokter Frijlink toe. Mevrouw Muller en de arts kregen beiden een aandenken aan deze feestelijke middag. Het consultatie-bureau te Veenendaal werd op 14 februari 1928 opgericht. Men kreeg in dit eerste jaar 88 nieuwe kin deren. Nu komen er gemiddeld 500 kin deren per jaar bij. In de provincie Utrecht was Veenendaal een van de eerste plaatsen met een consultatie-bu reau. Mevrouw dr. A- Krijger was de eerste leidster van het bureau. Op 21 oktober 1930 nam dr. Frijling de leiding over. Het bureau werd steeds drukker bezocht en in 1957 moest dr. J. Plomp ook een bureau beginnen. De zuigelin gencontrole was niet voldoende en in 1954 werd de controle van de kinderen via het kleuterbureau voortgezet. Het consultatie-bureau startte destijds met een zitting per week, nu worden er per week 4 zittingen gehouden en vol gens dr. Frijling is dat nog veel te wei nis: „Het is bijzonder druk. Er kunnen niet genoeg zittingen worden gehou den"- De drukke bezetting heeft vele voordelen. „De inentingen verlopen bij voorbeeld zeer bevredigend. Al is het wel jammer, dat in Veenendaal nog al tijd mensen principiële bezwaren heb ben tegen inenten. Daardoor halen we hier net .het provinciale gemiddelde van 95 procent niet", aldus dr. Frijling. Tot 1 januari jl. was Dr. Frijling kin derarts van de provincie Utrecht. Hij behaalde in deze functie echter de pen sioengerechtigde leeftijd. Het leiden van een consultatie-bureau is niet aan een bepaalde leeftijd gebonden en daarom Ls dr. Frijling nog steeds de leider van het Veenendaalse bureau. „Veenendaal is mij zeer dierbaar", zegt de arts. „En het is zo leuk dat ik nu in ruime mate de kinderen van de kinderen die ik vroeger behandeld heb hier krijg. Als ik nog even zo doorga ben ik zelfs al aan de derde generatie toe". Geboren: Hendrik, z.v. G. Lagerweij en D. Wagensveld; Jan W. R., z.v. E. J. van den Ham en B. Maduro; Gijs- bert, z.v. G. Thomassen en B. Gerrit sen; Geurt, z.v. T. H. Jongbloed en H. van den Hoff; Jacoline P., d.v. P. J. van Ruiswijk en J. A. Kelderman; Jo hanna M„ d.v. T. J. Jansen en J. M. van der Linden; Jennifer, d.v. C. Town- send en S. Walker; Gerrit, z.v. A. van Essen en J. van Dijk; Dirkje E„ d.v. D. W. Klarenbeek en H. Leijenhorst; Willemtje M., d.v. A. Stitselaar en R. van Malenstein; Lambert W„ z.v. L. D. van Asselt en B. M. Leemkuil; Jo hanna K. V., d.v. D. J. Gerritsen en J. .T van der Kamp; Evertje, d.v. E. J. van Beek en R. Vlastuin; Adriana, d.v. J. J. Bravenboer en M. P. Geuze; An na J„ d.v. B. J. Willemsen en A. J. van den Bom; Egidius J. H., z.v. P. van Eldik en W. Spies; Wilma J. J. d.v. J. B. van Schagen en T. B. J. Ale- wijnse; Renske A. M., d.v. J. Schouten en M. I. Paardekooper; Carmen M. I., d.v. D. Medda en A. Caputo; Marieke M„ d.v. J. T. P. Prins en W. E. Hoo- gervorst; Johanna E. M., d.v. G. J. Geling en M. H. Graber; Bianca C., d.v. H. Veenendaal en H. C. T. Schutten Maria G„ d.v. T. de Koning en M. G. Hazeleger: Hendrika J.. d.v. J. van den Brink en E. H. Krop; Hendrika W„ d.v. L. van Ingen e* R. van den Ooster kamp. Ondertrouwd: Jan Jager en Gerritje A. Boonzaaijer; Wilhelmus T. A. Al- bers en Adriana D. van Bunnik; Rijk Hardeman en Maria van Holland; Wil lem Schuilenklopper en Geertruida M. Hendriks; Jan van Zoeren en Jannetje Methorst; Cornelis M. Kerseboom en Wilhelmina M. Nijburg; Hermanus van Scherrenburg en Alie C. van 't Loo; Jetze Ozinga en Elizabeth G. C. van Schuppen; Arend Niewold en I. Eijgen- raam (Irene); Bernard H. Jansen en Hendrika A. Buys; Evert ter Maaten en Louise G. van den Dries. In hotel „De Korenbeurs" was daarna een ongedwongen samenzijn van de verschillende genodigden, waarop door enkelen het woord werd gevoerd. Tweemaal door ds. A. Vroeg- indeweij, verder door wethouder M. Bastmeijer, ds. A. Wisgerhof namens het moderamen van de hervormde centrale kerkeraad, door ds. G. C. Vij zelaar namens het convent van predi kanten en de heer L. Boon, namens de SIB. gelenburgh". Hij vertelde dat men in het begin eigenlijk plannen maakte voor bouw van een verpleeginrichting voor bejaarden en daarna deze flats en een tweede bejaardencentrum. Doordat de plannen voor deze flats be spoedigd konden worden zijn de ande re plannen wat op de achtergrond ge raakt. Ds. Vroegindeweij sloot zich bij de heer Boon aan. Hij deelde mee, dait zeer waarschijnlijk door het Rijk in 1970 vergunning gegeven zal worden om aan de bouw van het verpleegte huis te gaan beginnen. Zo spoedig mo gelijk daarna wil men ook een tweede verzorgingsinrichting (bejaardencen trum) realiseren. Hij vertelde pok iets over het doel van het dienstencentrum: „Het dien stencentrum geeft geen verzorging als in het bejaardentehuis. Voor de be jaarden die zelfstandig kunnen blijven wonen is het veel beter, dat ze dit doen. In het dienstencentrum is echter gelegenheid voor spreekuren van een maatschappelijk werkster, die de be jaarden kan wijzen op de mogelijkhe den die er voor steun zijn. Er zal gele genheid zijn voor verstrekking van warme maaltijden, die in de keuken van „De Engelenburgh" bereid zullen worden, een bank kan er zitting hou den, er wordt gedacht aan een pedicu re en dergelijke zaken, aldus ds. Vroegindeweij. in het oplossen van de woningnood „Er is gebleken dat er behoefte is aan bejaardenwoningen. Bovendien komen door de bouw van deze woningen een gezinswoningen vrij, waar weer jonge re gezinnen in kunnen." Hij legde er de nadruk op dat het bijzonder be langrijk is, dat bejaarden niet vereen- zameh. Ook ds. Wisgerhof dook in de ge schiedenis: „Alles wat tot nu toe tot stand is gekomen komt uit een een voudig verbouwingsplannetje voor het oude rusthuis." Ds. Vijzelaar kwam met een nieuw plan: „Het is bijzonder verheugend, dat zoveel kerken elkaar gevonden hebben om een dergelijk werk tot stand te brengen. Ik hoop echter dat we nu ook kunnen komen tot een ontmoetingscentrum voor niet-be- jaarden. We doen veel voor de jon geren, dat die elkaar kunnen ont moeten, we doen ook veel voor de bejaarden, dat zij niet vereenzamen, maar we moeten zorgen dat de men sen niet uit elkaar groeien in de tus senliggende periode." De heer Boon vertelde een en ander over de totstandkoming van de SIB. Uit zijn woorden bleek dat het een kind is van het Christelijk Sociaal Centrum en het bestuur van „de En- VEENENDAAL Wethouder M. Bastmeijer van Volkshuisvesting en So ciale Zaken maakte vrijdagmiddag een begin met het heien van een eerste paal voor een dubbelconiplex van 240 bejaardenwoningen van de 518. De woningen worden gebouwd in drie flatgebouwen met afwisselend 9 en 11 woonlagen, langs de Kerkewijk, Kanaalweg en De Sterke Arm, de nieuw aangelegde ver bindingsweg tussen de Kerkewijk en het Boompjesgoed, aan de zuidzijde van het politiebureau. Als eerste deel van het project wordt het flatgebouw bij De Sterke Arm gebouwd. Direct daaraanvolgend zullen de beide andere flats uit de grond komen. De gehele bouwtijd zal een kleine twee jaar in beslag nemen. Het eerste flatgebouw komt dwars op De Sterke Arm te staan, dus paral lel met het politiebureau. E)e beide an dere flats in het complex, aan de overkant van de Kerkewijk, komen op het terrein van het vroegere Her vormd Rusthuis. De grootste van die twee flats komt evenwijdig met de Kanaalweg te staan, de andere even wijdig aan de Kerkewijk. Het complex wordt gecompleteerd met een diensten centrum, recreatiezaal, ruimte voor de openbare christelijke leeszaal en een mortuarium. Voor de bouw van de drie flatgebouwen zullen 368 palen ge heid worden, van elk ongeveer 11 me ter, zodat er ruim vier kilometer beton de grond in gaat. Voor de heer Bastmeijer de gelegen heid kreeg de heimachine te bedienen, sprak ds. Vroegindeweij, als voorzitter van de Stichting Interkerkelijke Be jaardenzorg (SIB), die opdrachtgeef ster voor de bouw is: „Ik ben bijzon der verheugd dat we deze dag mee maken. Ik hoop dat de eerste paal ge volgd mag worden door vele andere en dat de bouw voorspoedig mag gaan." Nadat de wethouder in een plastic re genjas was gestoken en hij een splin ternieuwe veiligheidshelm op het hoofd gedrukt kreeg, ging hij. geas sisteerd door een vakman, druk aan de gang met handles van de heistel ling. Weldra weerklonken de eerste klappen op het beton. Voor zijn moeite werd hij met applaus be loond. In zijn eerste toespraak vertelde ds. Vroegindeweij iets over de totstandko ming van het project: „Toen we nog geen jaar geleden in Utrecht kwamen om de plannen te bespreken zei men: kom over een paar jaar nog maar eens terug. Wij antwoordden toen: We ko men over enkele weken weer. Ik heb echter ondervonden, dat, als men zegt dat ambtelijke instanties niet snel kunnen werken, ik het tegen kan spreken." Wethouder Bastmeijer beklemtoonde dat dit plan een goede bijdrage levert

De Vallei | 1968 | | pagina 3