Met ons gebit ziet het er maar slecht uit Portret van een verstandig snoeper Luns bepleitte in V.N. speciale man voor rechten van de mens Prinses Irene vraagt om bloedplasma voor Biafraanse kinderen Zonnetje van de autoweg Lichte stijging criminaliteit „Ook tegen tijdelijke pendel duidelijke bezwaren" Veel te tandartsen weinig Politieman kreeg hersenschudding in het Stadion Man bestal zijn compagnon Voorstel om te komen tot code bij fusies Landschap zou door vliegtuigen van restaurateur worden ontsierd „Somberheid in plaats van gematigde hoop" Dodelijk ongeluk in bananenloods Nieuwe druk van „Bonhoeffer" Doelmatige woningbouw Sprookjesboek Marcus Napoleon Gewestelijke geschiedenis Pas verschenen Nederlandse volk verliest jaarlijks 4 miljoen kiezen en krijgt daarbij 6 miljoen vullingen BEWUST SNOEPEN LEEG BIERBLIKJE TEGEN HET HOOFD Hoofdconducteurs definitief in nieuw tenue FUSIE VEROLME EN NDSM GEREALISEERD ORGAAN VAN R.-K. BOUWVAKARBEIDERS' Met de bieten iets beter NIGERIA VERPLAATSING ZATERDAG 5 OKTOBER 1968 UTRECHT „Hei Nederlandse gebit van jong en oud ziet er over het algemeen slecht uit. Jaarlijks worden een kleine vier miljoen kiezen getrok ken, terwijl er nog eens zes miljoen vullingen moeten worden gemaakt om even zoveel gaten te dichten. Nederland telt 3.000 tandartsen, terwijl er zeker 9.000 nodig zijn. De toestand in de tandheelkunde is duidelijk kritiek, vooral als men weet dat iedere Nederlander tot 17 jaar gemiddeld 35 vullingen nodig heeft." Tot deze weinig hoopvolle conclusie kwam vrijdagmiddag prof. O. Backer Dirks, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor mond- en tandhygiëne „Het Ivoren Kruis". Hij sprak op een persconferentie in Utrecht ter gelegen heid van een verdere uitbreiding van de actie „Verstandig Snoepen", waar bij het Centraal Schoolmelkcomité, het Nederlandse Zuivelbureau en het Centraal Bureau van Tuinbouwveilin gen in Nederland samenwerken. De dit jaar gehouden actie „Snoep verstandig, eet een appel" is goed in geslagen. Ruim 50.000 kinderen van de vijfde en zesde klassen van de lagere school maakten een opstel over dit on derwerp. Begin volgend jaar wil men alle klassen van de lagere scholen bij de actie betrekken. Er zal dan geen opstel, maar een tekenwedstrijd wor den uitgeschreven. In ons land, aldus prof. Backer Dirks, wordt ieder jaar zo'n slordige 250 miljoen gulden aan tandheelkundi ge verzorging uitgegeven, maar als we het goed zouden doen, was hiervoor wel een miljard gulden nodig. Het is vooral het gebrek aan mankracht bij de tandartsen, waardoor veel tandbe derf niet efficiënt kan worden aange pakt. Deze situatie zal de eerstkomen de dertig jaar nog wel zo blijven, zei prof. Backer Dirks, die van Oordeel is, dat het tandbederf de laatste tien jaar zeker is verdrievoudigd. De enorme toeneming van het suikerverbruilk in die periode is daaraan niet vreemd. De grootste vijanden van het gebit zijn, volgens prof. Backer Dirks, de suikerhoudende snoeperijen,. die suiker in de mond achterlaten. Vooral bij het kind is het snoepprobleem zeer groot en juist hier zou veel meer aan pre ventie en voorlichting moeten worden gedaan. Het kind het snoepen afleren is vrijwel onmogelijk, aldus prof. Bac ker Dirks, maar wel kunnen snoepge- woonten worden gewijzigd. Bovendien kan het kind ook worden geleerd be wust te snoepen: voor de maaltijden en het tanden poetsen. „We zijn nu op wetenschappelijk ter rein zo ver, dat we tandbederf kunnen voorkomen," zo zei de voorzitter van Het Ivoren Kruis, „maar met de be strijding van de cariës moet tijdig worden begonnen. Daartoe zal de Ne derlander zich veel meer bewust moe ten worden van de belangrijkheid van het gebit als onderdeel van het mense lijk lichaam. Niemand wil zijn pink kwijt, maar kiezen trekken is nor maal", aldus prof. Backer Dirks, die releveerde dat één procent van alle Nederlandse militairen het met een kunstgebit moet doen. ADVERTENTIE Wild - Pferdebahn lm MerfelderBruch pieiuen cmianri vonotf Strafte DULMEN-HORKEN geöffnet an Sam slagen u. Sonn-und Feiertagen von 10-18 Uhr AMSTERDAM Naar eerst thans door de politie is meegedeeld, heeft een hoofdagent woensdagavond tijdens de voetbalwedstrijd Ajax FC Nürnberg in het Olympisch Stadion een hersen schudding opgelopen, toen hij door een leeg bierblikje aan het hoofd werd ge raakt. De politieman de heer De Mooij van het bijstandspersoneel uit Vlaar- dingen kreeg en flinke buil, maar de geneeskundige dienst achtte op dat moment geen verdere behandeling no dig. Omdat de agent zware hoofdpijn bleef houden, liet hij zich in het Bin nengasthuis onderzoeken. Hier werd een hersenschudding geconstateerd. Voorlichting en vooral preventie op tandheelkundig gebied, zullen, volgens hem al direct op de lagere school moeten beginen. In Zwitserland is men wat dit betreft veel verder. De schoolkinderen krijgen daar tanden poetsinstructies en verzorgen hun ge bit met gefluorideerde tandpasta. Hoe slecht het gebit in Nederland is, schetste prof. J. van Amerongen van het Tandheelkundig Instituut in Utrecht. „Onlangs hebben we een groep van ruim twintig aankomende studenten in de tandheelkunde op hun gebit onderzocht. Hoewel ze allemaal regelmatig onder behandeling waren, bleek slechts 20 procent van alle man kementen te zijn behandeld; ruim 80 procent was niet gerestaureerd". DEN HAAG Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal ter kennis van de po litie gekomen misdrijven in de eerste helft van dit jaar 102.400 tegen 98.200 over dezelfde periode van 1967, hetgeen neerkomt op een stijging van 4 procent. Het is de eerste maal dat in deze se dert 1949 samengestelde statistiek het cijfer voor een kalenderhalfjaar de hon derdduizend passeerde. (In het eerste halfjaar van 1949 bedroeg het aantal 48.000). Eerstgenoemd totaal bestond onder andere uit ruim 70.000 vermogens-, ruim 15.000 verkeers- en circa 4.600 zeden misdrijven. In vergelijking met het eer ste halfjaar 1967 had de toeneming voor al plaats in deze delictsgroepen; het aantal agressieve misdrijven liep iets terug. Speciaal in het tweede kwartaal lag het aantal misdrijven hoog: 55.222 te gen 50.808 (plus 9 pet) in het tweede kwartaal 1967. Per 100.000 inwoners was het aantal ter kennis van de politie gekomen mis drijven, herleid tot jaarcijfers, 1.652 te gen 1.603 voor het eerste halfjaar 1967 (plus 3 pet). Voor de verkeersmisdrijven was het relatieve cijfer 247 tegen vorig jaar 223 (plus 11 pet); vermogensmis- drijven 1.128 tegen 1.105 (plus 2 pet); zedenmisdrijven 73 tegen 71 (plus 3 pet) en agressieve misdrijven 104 tegen 109 (min 5 pet). De toeneming der misdrijven gold zo wel voor de gebieden der rijkspolitie (14.584 tegen 13.056 v.j.) als voor die der gemeentepolitie (87.843 tegen 85.171), hetgeen neerkomt op stijgingen van re spectievelijk 4 en 3 pet. Het aantal door de politie wegens overtredingen opgemaakte processen- verbaal en transacties bedroeg circa 980.000, waarvan 911.000 wegens ver keersovertredingen; in het eerste half jaar 1967 bedroegen de cijfers resp. 895.000 en 827.000. UTRECHT De Utrechtse politie heeft de 24-jarige autohandelaar II. P. K. van H. uit Utrecht in verzekerde be waring gesteld. De zaak tegen hem kwam aan het rollen toen 22 september de 31-jarige textielhandelaar C. B. J. van Mechelen uit Utrecht bij de poli tie aangifte deed van diefstal uit een opslagplaats van een partij kinderkle ding ter waarde van ruim f 5.500, De diefstal kwam in de krant en een agent, die het las, herinnerde zich toen, dat hij in de nacht van 15 op 16 sep tember tweemaal dezelfde wagen had gecontroleerd. Eerst was de auto leeg, maar bij de tweede inspectie stonden er vijf dozen op de achterbank. De ei genaar van de auto was snel opge spoord: het was de 24-jarige autohan delaar en compagnon van de textielhan delaar. Hij was in het bezit van de sleutel van de opslagplaats, zodat het een koud kunstje voor hem was zo nu en dan het een en ander mee te nemen. Een partij textiel (f 1.500) werd verkocht aan de 48-jarige koopman H. M. H. Later werd de rest van de goederen ter waarde van ongeveer f 4.000,meegenomen. De autohandelaar verkocht alle goede ren voor een laag prijsje: alles bij el kaar inde. hij maar f 500, Niet veel middenbermbeveiligingen in ons l<and voeren een dergelijke tooi als die op de weg UtrechtAmsterdam, bij de afslag naar Haarlem/Hilversum. Een forse zonnebloem trekt zich daar niets aan van storm, regen of voortsnellend verkeer. Ook de fluoridering van drinkwater kwam ten sprake. Prof. Backer Dirks is van oordeel, dat fluoridering het eni ge middel is, dat bij het opgroeiende kind effect sorteert voor een gezond ge bit. „Volgens onze onderzoekingen, is fluoridering van drinkwater volkomen onschadelijk voor de gebruiker. In Tiel is na de toevoeging van fluor aan het drinkwater het aantal gevallen van tandbederf 50 procent minder gewor den," aldus spreker. DEN HAAG De Vereniging Effec tenbescherming heeft zich tot enige daarvoor in aanmerking komende orga nisaties gewend met het voorstel tot een gezamenlijk onderzoek naar de be hoefte aan een code van gedragsregels bij fusies van ondernemingen en bij overnamebiedingen. In Engeland bestaat het vrijwillig aanvaarde „Code on take-overs and mergers", terwijl het Duitse „Aktien- gesetz" wettelijke voorschriften geeft voor fusies, overnemingen en samen werkingsovereenkomsten De eventuele wenselijkheid van richt lijnen bij belangrijke wijzigingen in de werkgelegenheid als uitvloeisel van fu sies e.d. zou om redenen van doelma tigheid het onderwerp van een afzon derlijk onderzoek kunnen zijn, aldus de Vereniging Effectenbescherming. SOEST De Soesterpolitle heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de eigenaar van twee als restaurant in gerichte passagiersvliegtuigen, die langs de weg Amersfoort-Utrecht staan. Herhaalde malen was hem er door B. en W. op gewezen, dat deze toestel len, die er sinds een half jaar staan, worden beschouwd als ontsierend voor het landschap. De eigenaar, de heer J. Bouvy, werd gesommeerd de vliegtuigen te verwij deren. Een derde toestel, dat er al vier jaar staat, heeft wel vergunning, al thans daartegen is geen bezwaar ge maakt door B. en W. Omdat de heer Bouvy geweigerd heeft aan de sommatie gehoor te ge ven, zal hij donderdag 10 oktober voor de kantonrechter in Amersfoort moeten verschijnen. De beoordeling of de vliegtuigen wel of niet ontsierend geacht kunnen wor den, is krachtens de gemeentelijke ver ordening overgelaten aan B. en W. De vereniging „Het Ivoren Kruis" is begonnen met een actie „Ver standig snoepen" ter bestrijding van het tandbederf bij kinderen. In de Jaarbeurs m Utrecht heeft de vereni ging een grote stand ingericht, waar verstandig snoepgoed voor de kinde ren ligt uitgestald. UTRECHT Het tweekleuren-uni- form - blauw jasje, grijze broek, grijs overhemd en grijze stropdas - dat de hoofdconducteurs van de Nederlandse Spoorwegen op de eerste nieuwe-stijl- lijn van Utrecht naar Leiden dragen, wordt definitief het nieuwe tenue. De Spoorwegen hebben hiertoe be sloten na een proef van drie maanden. Niet alle hoofdconducteurs zullen di- recht het nieuwe uniform kunnen aan trekken, omdat de verstrekking ge schiedt op basis van vervanging. Bij de nieuwe uitrusting zal ook een don kerblauwe stropdas worden verstrekt, terwijl men tevens denkt over een nieuw model regenjas. ROZENBURG Nagenoeg alle aan deelhouders van de N.V. Nederlandse Scheepsbouw- M a atscha ppi j en Neder landse Dokmaatschappij N.V. hebben hun aandelen aan het Verolme-concern ter overname aangeboden. De Verolme- Beheermaatschappij N.V. heeft inmid dels haar aanbod gestand gedaan, waar door de aangekondigde fusie tussen het Verolme-concern en de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw-Maatschappij is gerealiseerd. In verband daarmee is de heer T. Goedkoop, directeur van de NSM en de NDM, benoemd tot vice- voorzitter van de raad van beheer van de Verolme-Behe.ermaatschappij N.V. De heer P. Schwencke, hoofd-direc- teur van de Verolme Verenigde Scheeps werven N.V. is tegelijkertijd benoemd tot lid van de raad van beheer van de Verolme-beheermaatschappij N.V. UTRECHT „Een economisch en sociaal verantwoorde geografische arbeids- spreiding is een van de kernpunten van het grote probleem van de ruimtelijke ordening. In dit bredere kader bezien, moeten tegen het wegwerken van de arbeidskrachten uit de randprovincies naar h^t Westen ook wanneer de ver plaatsing slechts al tijdelijk bedoeld zou zijn duidelijke bezwaren worden ingebracht". Dit stelde de tweede voorzitter van de Nederlandse katholieke bond van werk nemers in de bouwnijverheid „St. Jo seph", de heer J. M. Pot, deze week in het orgaan van de bond naar aanlei ding van het overleg dat momenteel gaande is tussen de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening en de organisaties van de werkgevers en werknemers in de bouwnijverheid over het vraagstuk van de pendel. Bij dit overleg zijn onlangs ook de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid betrokken. Bij tijdelijke verplaatsingen weet nie- DEN HAAG Er beginnen nu wat meer suikerbieten bij de fabrieken te komen, zo vernamen wij vrijdagmid dag van een woordvoerder van de Sui ker-Unie. De bieten komen nög hoofdzakelijk uit het oosten des lands, maar ook al uit hoger gelegen delen van Zeeland. Als regen uitblijft worden bepaalde percelen alweer bereikbaar en voor de komende dagen zijn de weersvooruit zichten wat gunstiger. ADVERTENTIE NEW YORK De Minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft vrijdag in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties ver klaard, dit jaar „met gevoelens van be zorgdheid" naar New York te zijn ge komen, daar de toestand in vele delen van de wereld zodanig is, dat „somber heid gematigde hoop heeft vervangen". Het Nederlandse volk wendt zich daar om tot de Verenigde Naties in de ver wachting, dat deze organisatie, ondanks haar beperkingen, al het mogelijke zal doen om een einde te maken aan de dis harmonie en spanning in de wereld". De minister, die in zijn rede onder meer de ontwikkelingen in Tsjecho-Slo- wakije, Viëtnam, het Midden-Oosten en Nigeria ter sprake bracht, zei dat Ne derland bereid is met gelijkgezinde lan den te streven naar versterking van de rol der Verenigde Naties. .Ongelukkigerwijze zijn er in de hui dige wereld te veel voorbeelden van grote groepen mensen, die slachtoffer zijn van strijdige belangen, waarmee de Verenigde Naties zich om een of an dere reden niet hebben ingelaten, aldus de heer Luns, die zich namens zijn re gering verder uitsprak voor de benoe ming van een Hoge Commissaris voor (de rechten van de mens. Hij achtte een dergelijke functiona ris nodig, omdat er nog onvoldoende is gedaan om de universele verkla ring over de rechten van de mens ook werkelijk in praktijk te brengen. De minister meende, dat de rol van de V.N. versterkt dient te worden, om dat er op het ogenblik een „geweldige concentratie van pure macht in de han den van slechts enkele staten" is. Een internationale gemeenschap kan niet behoorlijk werken, indien een dergelijke macht als haar enige basis wordt aan vaard. Over de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije zei minister Luns onder meer, dat het groeiende vertrouwen, dat de Sovjet-Unie de methode van de koude oorlog had opgegeven, ongerechtvaar digd was gebleken. Terugtrekking der vreemde troepen uit Tsjecho-Slowakije is een eerste es sentiële stap om de spanning als ge volg van het Sovjet-optreden weg te ne men. Ondanks het feit, dat de agressie van de Sovjet-Unie en haar vier bond genoten een ernstige slag heeft toege bracht aan de politiek van ontspanning, blijft ontspanning een fundamenteel doel van de buitenlandse politiek der Nederlandse regering, omdat zij een dergelijke politiek als een voorwaarde beschouwt voor de definitieve oplossing van de grote problemen, die Europa en de wereld verdeeld houden. Minister Luns maakte voorts melding van de grote bezorgdheid, die „de onge lukkige gebeurtenissen in Nigeria" in alle lagen van het Nederlandse volk te weeg hebben gebracht en van de Ne derlandse hulp aan de getroffen bevol king. Hij sprak zich uit voor maatregelen van de algemene vergadering om coör dinatie van de internationale humanitai re hulp aan de noodlijdende bevolking in Nigeria te bevorderen. De Nederland se regering zal aan een dergeijke ont wikkeling van ganser harte meewerken, aldus de minister, i Hij deed opnieuw een beroep op de partijen in het conflict de strijd te sta ken en het welzijn van de duizenden burgers in het door de oorlog geteister de deel van het land te garanderen. Over de oorlog in Viëtnam zei minis ter Luns, dat het meer dan ooit nood zakelijk is, dat een snelle en eervolle oplossing een einde maakt aan „dit af schuwelijke conflict". Wij vrezen, dat de voortzetting van de vijandelijkhe den „het bestaan zelf" van de volkeren van Noord- en Zuid-Viëtnam in gevaar zal brengen en wij betreuren daarom, dat het niet mogelijk is gebleken, dat de Verenigde Naties een constructieve rol hebben kunnen spelen, aldus minis ter Luns. De toestand in het Midden-Oosten blijft gevaarlijk, ook voor de wereldvre de. De Nederlandse regering is évenals andere regeringen ernstig bezorgd over de ongunstige ontwikkelingen van de laatste tijd. mand hoe lang die tijdelijkheid in wer kelijkheid zal duren. Volgens de heer Pot ligt in dit soort regelingen boven dien altijd het gevaar dat de toch al te sterke trek naar de grote steden een verschijnsel dat met de ruimtelijke ordening in strijd is nog wordt be vorderd. Verder mag men ook niet over het hoofd zien dat het eventueel verlenen van financiële faciliteiten om werkne mers uit de randprovincies ertoe te be wegen in het westen te gaan werken, deze werknemers ongewild in een con currerende positie plaatst ten opzichte van hun collega's die in de Randstad wonen. Tenslotte vreest de heer Pot ook dat het aanmoedigen van de trek van arbeidskrachten naar de Randstad het optimaal tot welvaart brengen van de randprovincies ifi het kader van de ruimtelijke ordening zal bemoeilijken. De heer Pot is het ermee eens dat mo biliteit in de toekomst meer nodig zal zijn dan in het verleden. Maar hij meent dat, als in het kader van de ruimtelijke ordening werkgelegenheid in de ruimste zin uit het westen kan worden overge bracht naar een provincie, die dat hard nodig heeft, daaraan met alle kracht moet worden gewerkt. Bij het verplaatsen van een bedrijf moet aan de noodzakelijke economische en sociale voorwaarden worden voldaan maar als die op een redelijke wijze kun nen worden vervuld, aldus de heer Pot, moet zo'n verplaatsing een behoorlijke kans krijgen. Hij stelt verder dat de of fers, die moeten worden gebracht voor een betere leefbaarheid van ons land, niet alle dienen te worden gedragen door delen van het land waar, door wel ke oorzaak dan ook, de welvaart in het gedrang is gekomen, maar door het he le volk. ROTTERDAM De 59-jarige tim merman M. P. van der Ploeg uit Rot terdam is in de bananenloods op het terrein van Miiller-Progress aan de Prinses Beatrixhaven aldaar veronge lukt. De man was in de loods bezig met het reinigen van één der sorteerver- laadbakken. Vermoedelijk heeft hij op een gegeven moment zijn rechterarm tussen de band en de rol van het aan drijf werk gestoken om een lap te grij pen, die bij het reinigen op de band was gevallen en werd meegevoerd. Zijn arm werd door de bewegende de len gegrepen. De man is direct naar het Havenziekenhuis gebracht, waar bij aankomst bleek, dat hij was over leden. De 22-jarige A. M. de Gier uit Bleskensgraaf is vrijdagmorgen bij een verkeersongeluk op de provinciale weg in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij reed met de door hem bestuurde auto tegen een truck met oplegger, die de provinciale weg op draaide. De 41-jarige W. Tijsen uit Wierin- gen is vrijdagmorgen vroeg omgeko men, toen hij op Rijksweg 9 in Wierin- gen, die hij op de fiets overstak, werd gegrepen door een auto. Tn een tweede druk, waarbij het boek opnieuw is vertaald door drs. J. G. A. Thielens, is bij W. ten Have NV t« Amsterdam „Verzet en overgave" van Dietrich Bonhoeffer verschenen. Het is een bundeling van brieven en aanteke ningen vanuit de gevangenissen en con centratiekampen, waarin de Duitse theo loog Dietrich Bonhoeffer na zijn arres tatie in 1943 verbleef, totdat hij in 1945 werd geëxecuteerd. Zijn vriend Eber- hard Bethge rangschikte deze gedach ten van een man, die weigerde zijn si tuatie te ondergaan als een lot, den kend en analyserend zijn weg zoekend tussen verzet en overgave. Al bij de eerste druk in 1951, bleken die gedach ten een rijke bron van inspiratie te zijn voor velen. Zij hebben ook nu nog niets van hun indringendheid verloren. Tot het einde van deze eeuw toe zal een produktie van gemiddeld 120.000 woningen per jaar nodig zijn, wiler geen achterstand ten opzichte van de bevolkingsgroei ontstaan. Dit stelt Gerard Werkman, hoofdredacteur van het weekblad Bouw, vast in het boekje „Doelmatige woningbouw". Hij wijst erop, dat hiervoor een besteding van jaarlijks vier miljard gulden nodig is en voert een pleidooi voor grotere effi ciency in deze miljardenonderneming. De heer Werkman denkt o.m. in de richting van meer massa-woningbouw en bereidheid van bouwers en gemeen ten een beleid te voeren, dat daarop is afgestemd. Het boekje is verschenen in de Elementenreeks van het Bouwcen trum. Afgaande op de inhoud van het ver- haal en de grote, vette letters, waarin het is afgedrukt door de U.-M. „West-Friesland" te Hoorn, is het sprookjesboek „Marcus Napoleon", van Hans Werner in de eerste plaats voor jongere kinderen bedoeld. Ouders kinderen zullen 't al gauw 'n beetje „te kinderachtig" vinden. De stijl en de ve le geestige woordspelen Hans Wer ner heeft ontegenzeggelijk veel zin voor humor lijken ons voor jonge kinde ren echter niet zo duidelijk. Het boek is vlot geschreven en het verhaal is mooi, maar voor de kleintjes zal het toch oververteld moeten worden op kinderlijke manier. Een verdienste van dit sprookje is, dat het pedagogisch volkomen verant woord genoemd mag worden en zelfs een goede moralistische climax bevat De illustraties van Niek Hiemstra deon het uitstekend. „West-Friesland" heeft aan het uiterlijk van dit boek bijzonde re zorg besteed. "Y7"oor degenen, die een wat meer dan vluchtige belangstelling voor regio nale geschiedenis hebben, vestigen wij gaarne de aandacht op een twee jaar geleden bij Martinus Nijhoff in Den Haag verschenen uitgave, namelijk „Geschiedenis van Gelderland van de vroegste tijden tot het einde der Middeleeuwen" door prof. dr. W. Jappe Alberts. Zoals bekend, omvatte het Gelderse territorium vroeger niet alleen in gro te trekken de huidige provincie van die naam, maar ook het zgn. „Overkwar- tier": grote delen van Noord- en Mid den-Limburg en het aangrenzende Duit se gebied tussen Maas en Rijn. Prof. Jappe Alberts beschrijft, met veel verwijzingen naar meer gedetail leerde bronnen, de staatkundige, eco nomische en geestelijke ontwikkeling in het gehele Gelderse gebied. Zowel de onderlinge verhoudingen als de van ouds nauwe relaties met de aangren zende gebieden komen daarbij aan bod. Het werk wordt afgerond met een uitstekend namenregister. De prijs is f 25,-. A/"erder ontvingen wij de volgende nieuwe uitgaven: „Juliana Regina 1968", het twintig ste deel van de fotokrnoiek over de koninklijke familie, waarvan ieder jaar in september een aflevering ver schijnt, samengesteld door F. J. Lam- mers en uitgegeven bij „Hollandia" NV te Baarn. De prijs is zeer laag: f 3,75. „Informatieverwerking", een poc ketboek over computers e.d. door IBM- Nederland uitgegeven ter gelegenheid van de Efficiëncybeurs 1968. „Abortus", een beschouwing door. Clarence Blomquist over de ethiek van de abortus provocatus, een Alpha-boek van uitgeverij der NVSH (f 5,90). „Liefde décharge", een roman over de liefde in al haar facetten door Didier Decoin, eveneens een Alpha- boek van de NVSH (f 8,50). Twee nieuwe handleidingen op het gebied van plezierige en nuttige vrije tijdsbesteding, door Zomer en Keuning te Wageningen uitgebracht in de Top- serie, namelijk: „Zo maakt i Kristal mozaïek" door Adolf Luchner (f 7,90) en „Dit kan ook met pitriet" door Ruth Scholz-Peters (f 5,90). Beide uitgaven zijn rijk geïllustreerd. PARIJS Prinses Irene heeft vrijdag in Parijs opgeroepen tot het zenden van bloedplasma naar Biafra. Pas teruggekeerd uit Gabon, waar zij haar schoonzuster heeft bijgestaan in de hulpverlening aan Biafraanse vluchtelingetjes, verklaarde zij tegenover journalisten: „Om de levens te redden van duizenden Biafraanse kinderen, die niet vervoerd of gevoed kunnen worden, hebben wij dringend be hoefte aan een grote hoeveelheid bloedplasma". Duizenden kinderen in Biafra verkeerden volgens de prinses in schrikbarende toestand en waren zo zwak, dat ze niet bij hulpverleningscentra konden komen. De prinses vertrok later met een privé-vliegtuig naar Bonn en zei dat ze daar, J in Rome en in Madrid dezelfde oproep zou doen.

De Vallei | 1968 | | pagina 7