Candia loert op eerste zege in duel tegen fors Donar Voor WK schaatsen kaarten uitverkocht DE SP0RTT0T0 Zondagssport op Radio en T.V. Zeiler Ben Verhagen: „Geluksfactor en conditie zullen doorslag geven" Nieuw nationaal record 4 x 100 m. Opheusden ontmoet v.v. Nijmegen VOETBAi PROGRAMMA RECTIFICATIE Afdelingsvoetbal voor zaterdag afgelast Vreemd gezelschap MEXICOLLECTIE Veenendaal moet zegevieren om koplopers te blijven volgen Veenendaal-De Meern Afdeling Utrecht COMPUTERS HELPEN IN DEVENTER EEN HANDJE Goede naam Nieuwtjes Hitte vraagt grote aanpassing Geen recreatie voor de sportman 50 kg lichter Tegenslag voor Nereus-acht Grotere ,raa«tekens Op de „hoogte" Baas boven baas Wachten op collega Weer een fout Valse noot Berichtgeving Drie nummers Geen smoesjes Afd. Nijmegen J.,i J ZAltRDAG 5 OKTOBER 1968 Ï/Tpvrvn A AT Panilia 'CC haaft m/irnoii /la liinc nm vlin aarcila nvani'inninD Ha4 Vnpnpr r VEENENDAAL Candia '66 heeft morgen de kans om z(jn eerste overwinning in de derde klasse te boeken wanneer het op „De Berg" aantreedt tegen het Hil- versumse Donar. Deze formatie heeft de laatste jaren in deze afdeling niet meer meegedaan aan de eindstrijd en eindigde meestal in de middenmoot. De Rhenense ploeg heeft tot heden toe reeds viermaal gelijk gespeeld (twee maal 11 en tweemaal 22) en loert in h^t duel van morgen op de volle winst. Een overwinnig is overigens wei onze prognose, want Jan ten Braak komt de gelederen weer versterken na een tijdlang buitenspel te hebben gestaan. Hij zal ongetwijfeld weer meer snelheid en raffinement in de Candiaanse aanval brengen. Waarschijnlijk moeten de Hilversumse gasten, die vorige week op eigen terrein ten onder gingen tegen CDN, het onderspit delven tegen de thuisclub. Het forse spel dat Donar doorgaans demonstreert, zal een Rhenense zege o.i. niet kunnen verhinderen. De opstelling van Candia luidt: doel: Kok; achter: Evers. Van Baal, Van Beek, Van Walsum; midden: Van Estrik, Mol; voor: Krechting, Ten Braak, Van de Pol en Van Veenendaal. In de vierde klasse H van district West-1 werd vorige week slechts het duel JSV-Saestum gespeeld. De overige matches werden afgelast. Veenendaal, dat een achterstand van drie punten heeft op koploper Utrecht en in de middenmoot staat geklasseerd, is, morgen gastheer van De Meern wel ke ploeg op eenzelfde puntentotaal staat. De formatie van trainer Zeiler start te bijzonder goed in deze afdeling, maar in het laatste duel liet de voor hoede het afweten en dat had onmid dellijk een nederlaag tot gevolg. Voor de ontmoeting van morgen is Veenen daal favoriet, ondanks het feit, dat De Meern altijd een lastige, vaak harde tegenstander is. De Veenendalers moe ten de.wedstrijd in een triomf omzet ten, daar anders de achterstand op de koplopers te groot wordt. Opstelling: doel: A. Blankespoor; achter: Schans, C. Gerritsen, H. van de Bovenkamp, D. van Dijk; midden: J. Henzen, H. StuyvenJberg; voor: W. Derksen, G. Heikamp, St. Rebergen en J. Sukkel. Scherpenzeel is in de eerste klasse A weggezakt naar de onderste regio nen. Het staat met slechts een punt uit vier wedstrijden op de voorlaatste plaats en heeft morgen de uitwedstrijd tegen Veensche Boys voor de boeg. Hoewel deze ploeg uit Nijkerkerveen niet bepaald imponeert dit seizoen, ge loven we toch niet dat de zwakke Scherpenzeelse elf de thuisclub kan verrassen. Een opstelling is niet be kend. DVSA is in de eerste klasse B nog ongeslagen. De Amerongers staan met een wedstrijd meer gespeeld gelijk met ranglijstaanvoerder Brederodes en ont moeten morgen op „De Burgwal" R.K. Stormvogels, welke tegenstander moet kunnen worden verslagen. DVSA komt in de volgende opstelling binnen de lij nen: doel: H. van Brenk, achter: D. Drost, G. Breeschoten, E. van Viegen, J. van Veenendaal; midden: J. van de Pol, E. van de Water; voor: J. Burgers C. van Ommeren, N. N. en J. Veenhof. Oranje-Wit uit Eist heeft nog alle kans om aan kop te komen in de twee de klasse B. Het speelt een thuiswed strijd tegen de ranglijstaanvoerder van deze afd., het Utrechtse DSO. Voor al tactisch spelen de Elstenaren de OPHEUSDEN In de Betuwe, waar de velden veel te lijden hebben gehad van de zware regenval, is weer een vol ledig programma opgesteld voor de hoofdklasse van de afd. Nijmegen. Opheusden moet weer de reis naar Nijmegen ondernemen om daar aan te treden tegen de gelijknamige club. Nijmegen, op de ranglijst één puntje boven Opheusden, mag worden gere kend tot de zwakke broeders. Voor Opheusden dus misschien een kans om minstens een gelijk spel te behalen, waardoor de ploeg de fatale laatste plaats zou kunnen verlaten. De topwed strijd in deze afdeling is het duel tus sen de leiders Spel. Bemmel en Olym- pia, met iets betere kansen voor het thuisspelende Bemmel. Dodewaard ontvangt thuis Aquila en in Maasbommel zal NOVIO wel geen kans maken. Se klasse D, district West-1: UltrajectumZeist AmsvordeHolland Candia '66Donar CDN—DEV V riendenschaarWY BaarnVictoria 4e klasse H, West-1: VeenendaalDe Meern Zwaluwen VooruitJSV SaestumFortitudo SVFKDS V reeswijkUtrecht Stichtse BoysEMS Afdeling Utrecht le klasse A: EMMMidlandia Rod a '46Soesterberg MinervaKampong Amersfoortse BoysBDC Veense BoysScherpenzeel le klasse B: PVC—MSV '19 DVSARK Stormvogels PatriaWijk bij Duurstede B rederodesVoorwaarts SCHUtrechtse Boys 2e klasse B: BarneveldRivierwijkers MeeuwenDVSU Olympia '25—VSK MaarssenMaluku Muda Oranje Wit^-DSO (U.) Je klasse B: RUC—HDS t GoyAres DorestadRK Unitas laatste weken bijzonder goed en het zou niet verwonderlijk zijn, wanneer de Utrechtse gasten met de halve winst of zelfs met 'n bescheiden nederlaag ge noegen moet nemen morgen. Opstelling: doel: D. Haisch; achter: J. Haisch, H. de Vries, C. van Dam; midden: W. Bosman, W. Henzen; voor: H. Slok, St. van Veenendaal, W. Bos, C. Quint en L. Hage. De koploper in de derde klasse B, het Veenendaalse R.K. Unitas, heeft de uitwedstrijd tegen Dorestad voor de boeg, welke opponent de tweede plaats van de ranglijst momenteel deelt met SVMM. Veel verder dan een punten verdeling zal de ploeg uit Wijk bij f Duurstede de pupillen van Zupelli niet laten komen. Wij hebben geen opstel ling doorgekregen van de Veenenda- Iers. HDS uit Leersum speelt uit tegen RUC, een zwakke broeder in deze af- I deling. Dit duel moeten de Leersum- mers kunnen winnen. Het zou overigens ook tijd worden voor de ploeg, die vast omlijnde kampioensplannen had aan het begin van dit seizoen... SCHERPENZEEL In het laatste bericht dat wij in onze sporteditie pu bliceerden over de nieuwe wielervereni ging in Scherpenzeel is een zetfoutje geslopen. In deze publikatie stond vermeld dat I iedereen die belangstelling heeft voor de wielersport en de leeftijd van 18 jaar heeft bereikt zich kan opgeven bij de „Valleirenners". De minimum-leeftijd is echter 8 jaar. I DEVENTER De kaarten voor de wereldkampioenschappen schaatsen rijden, die 15 en 16 februari op de kunstijsbaan in Deventer gehouden zullen worden, zijn uitverkocht. Al een hele tijd. De aanvragen stromen nog steeds binnen en de telefon op de baan staat geen moment stil. Duizenden mensen moeten teleurgesteld worden. Er is geen kaartje meer te krijgen. Baandirecteur Piet Bergström: „Ze vlogen de deur uit. De KNSB moest er 12000 hebben, 3000 gingen er naar het buitenland en dan waren daar nog de aandeelhouders, de gemeente, de supportersclubs en degenen, die er snel bij waren. Ik vind het heel erg jammer dat ik zoveel mensen moet telelrstellen, maar ik heb een voudig niet meer. Zeven mappen heb ik vol met aanvargen. Er is haast geen beginnen meer aan om ze nog te beantworden. Als ik bij wijze van spreken het Olympisch Stadion tot mijn beschik king zou hebben, dan nog zou ik plaatsen te kort komen. De belangstelling is I onvoorstelbaar. Maar er is één troost: de tv zal op beide dagen de wedstrijden uitzenden. Het contract is gesloten". Als we Piet Bergström naar de oor zaak van de belangstelling vragen, zegt hij: „Deventer heeft een goede naam. De Europese kampioenschappen waren een groot succes. Het is een soort hap pening geworden. Schaatsen en Deven ter zijn in het buitenland één begrip. Dat is geen verdienste van mij, maar DEN HAAG De cijfers van sport- toto 7 luidden: aantal deelnemers: 883.162; totaal inleg: 1.893.404,70 gulden; totaal prijzenbedrag: 852.032 gulden. Eerste prijs: 255.609,60 gulden. Zes deelnemers ontvangen ieder 42.601 gul den. Tweede prijs: 170.406,40 gulden. 214 deelnemers ontvangen 792 gulden. Derde prijs: 255.609,60 gulden. 2442 deelnemers ontvangen 104 gulden. Extra prijs: 170.406,40 gulden. 6131 deelnemers ontvangen 27,80 gulden. In het NRU-sportprogramma „Langs de Lijn"(14.3017.00 uur via Hilver sum I en 18.1018.30 uur via Hilver sum II) wordt zondag verslag gedaan van de voetbalwedstrijden Go Ahead Feijenoord, NAC FC Twente en Haarlem Elinkwijk; nabeschouwin gen zijn te horen van de wedstrijden Fortuna/Sittardia Holland Sport en ADO DWS; voorts o.m. in dit pro gramma de autoraces om het natio naal kampioenschap in Eindhoven; de internationale tafeltenniskampioen schappen in Haarlem, de paardenkoer- sen in Alkmaar. In het N.T.S.-Sportprogramma, dat zondag van 19.30 tot 20.30 uur op Neder land I wordt uitgezonden, wordt onder voorbehoud van wijzigingen aandacht besteed aan: de voetbalwedstrijden Go Ahead Feijenoord en Sparta Telstar, de internationale tafeltenniskam pioenschappen in de Kennemer- Sporthal te Haarlem. de wieier-wegwedstrijd Parijs Tours, de Grand Prix de l'Arc de Triomphe in Longchamps (paarderennen), de volleybalwedstrijd AMVJ (Rotter dam) Orawi in Krimpen aan de IJssel. DEN HAAG In verband met de slechte gesteldheid van de terreinen zijn de wedstrijden in de afdelingen Amsterdam, Arnhem, Gelderland, Gro ningen, Noord-Holland, Nijmegen, Rot terdam, Twente, Zeeland en Zwolle van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond voor zaterdag afgelast. van het publiek. De grote vraag naar kaarten vindt natuurlijk ook zijn oor zaak in het feit, dat Nederland een be- langrijke rol speelt op schaatsgebied. Het publiek is schaatsminded. Het ver wacht iets van Deventer en wil de sfeer, die de EK had dan nog eens proeven". Intussen zijn de voorbereidingen voor de WK in volle gang. Op de kunstijs baan heerst grote bedrijvigheid. Tim merlieden leggen de laatste hand aan het gloednieuwe restaurant, dat op de kleedkamer is gebouwd en gedurende het grote spektakel ter beschikking zal zijn voor de publiciteitsmedia. Het oude. houten restaurant heeft plaatsgemaakt voor een „selfservice'-restaurant, dat In het seizoen bestemd is voor de actie ve schaatser. Ook de bezoekersaccom- I modatie wordt uitgebreid. Boven de reeds bestaande staanplaatsen, rondorp de baan, komen nog eens 15 rijen met zitplaatsen, hetgeen inhoudt, dat er in februari in totaal 22500 schaatsfans de piste zullen omzomen. Bij de EK waren dat er circa 18.000. De wereldkampioenschappen in De- j venter krijgen ook een paar nieuwtjes, i Gedurende elke rit worden de relatieve vochtigheidsgraad, de buitentempera- j tuur en de windsterkte opgemeten. De- ze gegevens gaan dan snel de computer in en komen er even later in een be- paalde codering uit. De cijfers worden j bekend gemaakt. Het publiek kan dan zelf bekijken, of de ene schaatser on- der gunstiger omstandigheden reed dan j de andere en zo eventueel een conclu- sie trekken. De televisie gaat met de j cijfers werken. Verder komt er op het j middenterrein een draaiend bord te f staan, waarop na elke race de tijd en Ij het nummer van de deelnemer bekend worden gemaakt. Ook zal 't publiek di rect op de hoogte gebracht worden wel ke plaats een deelnemer in het klasse- ment inneemt met het aantal punten. ACAPULCO Het Acapulco van de dubbelspionnen, Scott en Kelly, heeft voor de Nederlandse zeilers die logeren in het luxueuze hotel Caleta, dat als Olympisch dorp wel in groot contrast staat tot het onder komen van de Olympiërs in de flatgebouwen in Mexico-Stad tijdens het tiendaagse verblijf reeds een geheel andere betekenis gekregen. De romantiek van dit moderne, geheel voor Amerikanen gebouwde vakantie oord, zoals de Nederlanders dit van de avonturen van de Amerikaanse tv-helden heeft leren kennen, bleek, buiten de droompaleizen, die tegen de hoog uit het water oprijzende rotsen aan zijn gebouwd, en de van alle comfort voorziene hotels (met zwembaden en prachtig aangelegde tropi sche tuinen en verder alles wat het de verwende „dollar-prins" maar naar de zin kan maken) toch iets anders te zijn dan de nuchtere keiharde werkelijkheid. En juist voor de Nederlanders, gewend de rug te krommen tegen de wind en diep in de kraag te duiken tegen de striemende regen vlagen, is het leven in dat Acapulco van veler dromen toch echt met zo ideaal als het wel lijkt. MEXICO-STAD Tijdens officiële wedstrijden op de trainingsbaan bij het h Olympisch stadion in Mexico-stad heb ben Wilma v. d. Berg, Mieke Sterk, Truus Hennipman en Corrie Bakker het Nederlandse record 4 x 100 m. verbe terd en gebracht op 43,7 sec. Het oude record stond sedert 24 augustus (Lon den) met 44,5 sec. op naam van Wilma v. d. Berg, Mieke Sterk, Truus Hennip- man en Hillie Gankema. Vlak voor de start van de Nederland- I se dames had de Cubaanse ploeg, be staande uit Mariene Elagarde, Fulgen- cia Romay, gioletta Quesada en Migue- lina Cobian in een anders serie het we- reldrecord, dat met 43,6 sec. op naam van Polen en Rusland staat, geëve naard. Op de 4 x 100 meter heren evenaarde de Russische ploeg met een tijd van 38,9 seconden het Europese record, dat sinds vorig jaar op naam van Frankrijk staat. De Cubanen zorgden met 38.8 voor de beste tijd van dit seizoen. Tilly van der Made evenaarde in het laatste nummer van vrijdagmiddag het Nederlandse record op de 400 m., dat met 53,2 sec. sinds 24 augustus op naam van Lia Louer staat. Ook niet voor de zeilers, die zich hier reeds in groten getale hebben geïnstalleerd voor de komende wed strijden om de Olympische medail les, te weten in de volgende klassen: Finjollen, Flying Dutchman, Dra ken, Stars en de 5.5 m jachten. Het is maar goed dat hier geen thermo meters hangen..., was het veelbete kenende antwoord van de 26-jarige Amsterdamse student Boudewijn Binkhorst op de vraag hoe de tem peraturen hier nu zijn. „Maar heet is het wel..." Zoals de Olympiërs in Mexico-Stad hun problemen heb ben met de hoogte, zo vraagt in Aca pulco de hitte een grote aanpassing. „Het is goed, dat wij hier op tijd zijn gekomen", vertelde ons de se nior van de Nederlandse Olympi sche zeilequipe, de 59-jarige Cor Groot, stuurman van de Draak, die steeds op het water te vinden is hoe wel de zon met zijn felle stralen de zeilers ombarmhartig geselt. Ben Verhagen daarentegen, dè F.D.-zei- ler, die voor zijn derde Olympische Spelen staat, was graag iets later gekomen. „Ik heb ook voorgesteld om later te gaan. Maar dat ging niet. Je verdoet hier echter veel tijd, die ik in Nederland beter had kunnen besteden..." Verhagen doelde daarbij op de ve le uren, die de ploeg hier in ledig heid doorbrengt. Er wordt vrijwel elke dag getraind door de F.D.- equipe Verhagen-De Jong, in onder linge wedijver met het F.D.-team Imhoff-Korver, dat op de lijst van de reserves staat. Maar wanneer in de vooravond de duisternis is inge treden valt ook het doek voor de zeilers. Want het ontbreekt in Aca pulco aan elke vorm van recreatie voor de sportman. Ook de stad zelf, die achter de kilometers lange bou levard, waaraan de hotels zijn gele gen met hun prachtige panorama's over de baai met aan de einder de Stille Oceaan, heeft niets te bieden. Hier leeft en woont de echte Mexi caan op zijn eigen manier, die wel schril afsteekt tegen die van de Amerikaanse toerist. De hitte, die nog moeilijker te verdragen is door het grote voch tigheidsgehalte, eist van de zeilers het uiterste aan conditie. Wanneer op de wedstrijddagen zeven in to taal met daartussen een rustdag 's middags om een uur het startsein wordt gegeven, zullen de zeilers reeds twee uur onderweg zijn. Eerst een uur om van de zeer goed geoutil leerde jachthaven, waar elke klas se zijn eigen steiger heeft, naar de wedstrijdhaven te worden gesleept, die voor de Draken het verst ver wijderd is. Daarna een uur om de boten wedstrijdklaar te maken en in positie te brengen. Met de duur van de wedstrijden zelf betekent dit dat de zeilers vele uren aan de brandende zon zullen zijn bloot ge steld, hetgeen slopend moet zijn. Dat hebben zij reeds nu ervaren. „Op mij heeft de zon echter geen vat meer", vertelde de gebniinde Ver hagen, die de huid langzaam aan de zonneschijn heeft laten wennen. Ook anderen, zoals zijn bemanningslid Nico de Jong en Binkhorst, hebben al een mooi bruin tintje. „Vijftig kilo zijn wij lichter dan vo rig jaar", voegde Ben Verhagen, die mede door zijn derde plaats bij de vorig jaar gehouden voor-Olympi sche zeilwedstrijden tot de favorieten behoort, er aan toe. „Ik zelf ben tien kilo lichter, al is er door het vele vocht, dat je hier tot je neemt, wel weer iets bij gekomen. Nico verloor vijf kilo en dan is mijn nieuwe boot vijfendertig ki logram minder in gewicht dan de MEXICO-STAD Coach Sjoerd Wartena heeft vrijdagmorgen bij de training de Nereus-acht in gewijzig de samenstelling het water op moe ten sturen. Bon, de nummer zeven van de Amsterdamse formatie, klaagde over pijn in de keel en had ook andere aanpassingsmoeilijkhe den. De Lagaroeier Van der Want verving hem. Wartena heeft goede hoop, dat Bon binnen afzienbare tijd weer in de ploeg kan worden opge nomen. „Het gaat nog niet zoals ik wel zou willen", zei de Amsterdam se coach, „in de komende dagen zal ik de opstelling wijzigen. Misschien zit daar winst in". BEN VERHAGEN vorige, die nu in Mexico vaart. Dat is natuurlijk belangrijk, maar is in Europa de snelheid vart het schip vrijwel alles, hier spelen geheel an dere factoren een overwegende rol, zoals de wind, de stroming en de golfslag. Dat wisselt soms met de minuut. Daarom moet je hier ook geluk hebben..." Veel voordeel ver wacht Verhagen ook te hebben van zijn nieuwe mast, die door de Haar lemmer Steenkist is ontworpen. Een prognose? Daarmee is Verhagen zeer voorzichtig, gezien de geluks factor en de conditie, die volgens hem de doorslag zullen geven. A Mevrouw T. Bergers-Duif van de Nederlandse kanoploeg wordt door een masseur onder handen geno men. MEXICO Zestien landen gaan elkaar bestrijden om de Olympische voetbalkroon en het is een vreemd gezelschap voor een wereldtoernooi. Vele van de grote ploegen, die twee jaar geleden aan de wereldkampi oenschappen deelnamen, ontbreken, zoals West-Duitsland, Italië, Argen tinië, Zweden en Rusland. In West-Europa zijn de meeste topspelers profs geworden en daar mee onmiddellijk uitgeschakeld voor de Olympische Spelen. Het gevolg is dat sommige landen, hoofdzakelijk Oosteuropese, een groot voordeel hebben. Die landen erkennen geen enkele sportman als prof. Zo kan Hongarije, dat als titelhou der voor de eindronde in Mexico ge plaatst werd, ervaren sterren opstel len als Novak en Varga van Ferenc- varos en zelfs Atak Doenai van Ujpest Dozsa, het vorig seizoen Hon- garije's topscorer. Maar de Honga ren zijn van plan een aantal jonge spelers op te stellen onder wie enke len die nog nooit in het natinoale elf tal hebben gespeeld. Hongarije en Tsjecho-Slowakije zijn de favorieten. Ook de Tsjechen maken gebruik van jonge spelers met vrijwel geen internationale er varing. De deelnemende landen zijn: Hon garije, Mexico, Colombia, Frankrijk, Guinea, Spanje, Brazilië, Nigeria, Ja pan, El Salvador, Israël, Ghana, Bul garije, Tsjecho-Slowakije, Guatema la en Thailand. Voor de Finzeilers zijn er nog grotere vraagtekens. Pas zeven da gen voor de eerste wedstrijddag, dat is maandag aanstaande, worden hun de in Mexico gebouwde en van Amerikaanse zeilen voorziene jol len ter beschikking gesteld. Elke jol is uitgerust met twee masten, waarmee kan worden geëxperimen teerd. Zeventig Finnen zijn er in totaal voor de Spelen gebouwd, waarvan er thans zeventien gereed zijn om mee te oefenen. Tegenover de Finnjollen, die per stuk 4500 gul den kosten, staan als andere uiter sten de 5,5 m jachten, waarvan de prijs zo rond de 85.000 gulden ligt. Een kapitaal aan boten is samenge bracht in de jachthaven van Aca pulco. De inzet van de strijd is vijf gouden, vijf zilveren en vijf bron zen medailles. MEXICO-STAD Leijn Loevestijn kreeg dezer dagen een brief van een verpleegster uit Nederland, die hem aanmoedigde om bij de Spelen zijn best te doen. Zij schreef onder meer: „Neem een voorbeeld aan Jan Jan sen. Die kan sterven op zijn fiets". De briefschrijfster bedoelde on getwijfeld Jan Janssen met twee essen. In de ploeg werd dan ook har telijk om de verschrijving gelachen omdat Loevesijn beslist ijveriger is dan zijn tandemmakker Jan Jansen met een s. Deze reageerde prompt met: „Wat lachen jullie toch. Dat mens weet tenminste wat van wiel rennen...". De Nederlandse marathonloper Aad Steylen traint hier samen met zijn Belgische collega Roelants. Een van de Westduitse deelne mers aan de Olympische Spelen heeft bedankt voor de hem aangebo den plaats in het Olympisch dorp. Josef Neckermann, met zijn 56 ja ren de oudste actieve Duitse deelne mer en wereldkampioen bij de dres suurruiters, heeft zelf voor onderdak gezorgd in het zeer luxueuze hotel Tecali. Josef Neckermann is niet al leen bijzonder geslaagd in zijn car rière als ruiter, maar ook maat schappelijk is het hem opvallend goed gegaan. Een enorm postorder bedrijf, verschillende warenhuizen en een zeer druk beklant reisbureau dra gen zijn naam. Over hotel Tecali zei de Westduitse multimiljonair: rustiglekker man". In het Olympisch dorp, een toe ristische attractie voor de Mexi canen van de bovenste plank, heeft men het bezoek van journalisten enigszins beperkt om te voorkomen dat het moeilijk zou worden een sportman tussen de journalisten te ontdekken. Aan de ingang van het dorp moeten de journalisten hun perskaart inleveren en daarvoor in de plaats krijgen zij een penning met een nummer. Er zijn echter slechts 150 genummerde penningen. Num mer 151 moet dus wachten tot een collega zijn bezoek aan het dorp heeft voltooid. Voor de tweede keer heeft het muziekkorps, dat assisteert bij de plechtigheid van het vlaghijsen, wanneer een ploeg zijn kwartier in het Olympisch dorp betrekt, een fout aemaakt. Bij aankomst van de Canadezen werd gloedvol het Engel se volkslied gespeeld en de muziek zette dapper door nadat bijna ieder een van de 178 leden tellende ploeg luidkeels „No, No" was gaan roe pen. Toen de muziek was uitgespeeld zongen de Canadezen hun eigen volkslied. Na een korte periode van driftig bladeren vonden de muzikan ten de partituur van „O, Canada" en daardoor kregen de zangers nog be geleiding. IflQ Voor de Olympische roeiwedstrij- den zijn 108 boten uit 80 landen inaeschreven. Het hoogste aantal in schrijvingen urns voor de twee zon der stuurman (20), gevólgd door de twee-met (19). skif (17). vier-met (16). duhbeltwee. vier-zonder en acht 12. De Ver. Staten, de Soviet-Unie en de beide Duitslanden schreven voor zeven nummers in. Nederland, Zwitserland en Mexico zijn zes keer vertegenwoordigd. De andere deelne mende landen ziin Zuid-Slavië, Ar gentinië, Australië, Oostenrijk, Bel- gieë, Brazilië, Bulgarije, Canada, Tsj. Slowakije, Cuba, Denemarken. Span je, Finland, Frankrijk, Gr.-B-ittan- nië. Hongarije, Italië, Japan, Nw.- Zeeland, Peru, Polen, Egypte en Roemenië. De eerste keer dat er een valse noot was te bespeuren, vond plaats bij de installering van de Westduitsers. Volgens voorschrift van het IOC moeten beide Duitse ploegen gebruik maken van een ge deelte van Van Beethoven's negende. De muziek speelde echter het „Deutschland XJber alles", terwijl de vlag van West-Duitsland omhoog ging. Op dat moment werd er niet geprotesteerd. Later wél, van Oost- duitse zijde wel te verstaan. De directie berichtgeving van de Spelen zal verzorgd worden door een staf van 8778 mensen. Aan jour nalisten van dag- en weekbladen zijn 11/80 perskaarten uitgegeven, 28 pers bureaus hebben een gezamenlijke staf van verslaggevers, redacteuren en technici van 586 man, de televisie zorgt voor 1887 commentatoren, re gisseurs en technische personeels leden. De radio gebruikt nog minder dan 1/k van het aantal mensen, dat de televisie nodig heeft met 320 afge vaardigden. Gaston Roelants is ondanks een lichte blessure aan zijn linker voet nog steeds van plan op 3 num mers, 3.000 meter hindernisloop, 10.000 meter en de marathon uit te komen. Roelants zal dus geen poging doen de onvergelijkelijke serie van Emil Zatopek (5.000, 10.000 en ma rathon) te evenaren. Maar zijn coach, Edmond van den Eynde, zou het toch heel normaal vinden als Roe lants op elk van zijn nummers met een medaille naar huis gaat. De man, die de ingang van de paviljoenen van het Olympisch dorp door gaat, die gereserveerd zijn voor de vrouwelijke atleten, zal on middellijk worden aangehouden door een vrouwelijke Mexicaanse politie agent in een beige uniform. Onge acht of zijn houding afwezig of ver strooid is. Zij zal hem duidelijk ma ken dat hij niet behoeft uit te leggen dat hij toevallig voorbij kwam of dat hij de woorden ,J>rohibida la entra- da", die op grote affiches staan af gedrukt en waarvan de vertaling (verboden toegang) niet voor twee erlei uitleg vatbaar is, niet had ge zien. lltmiMIIMM*

De Vallei | 1968 | | pagina 9