Veenendaals dagblad Dubcek en C er nik zijn bereid af te treden Buiten „SPELEN MOGEN NIET IN GEVAAR KOMEN" Op de vlucht voor hoog water Gezwollen Lek brak bij Houten door zomerdijk WINNAAR 588888.®» BORON Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Stemming in Praag somber Twee baby's in levensgevaar Werkloosheid verder terug gedrongen VOLGENS BERICHT IN ENGELS DAGBLAD: KHESANH HEROVERD Weer vliegtuig gedwongen op Cuba te landen Mexicaanse studenten: ENTHOUSIASTE BEGROETING VOOR NIXON Vier doden door kolendamp Pak springstof lag bijna week onder spoorbaan Bij overstroming in India ruim 300 doden Py romaan was sloper voor Niet stemmen, dan geen rijbewijs NO 29811 in het grote STOPLICHT Kans op reaen WERELDVREDE CHINESE AANVAL DEFENSIE Ongedurig damwild DODENTAL BRUGGEN IN SEPTEMBER: winnaar ÖTh^' HMvf9Bock,J Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 06385-10650 (adm.), 10757 en 10965 (red Qiro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallet", opge richt In 1926. Uitg.z Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prlje 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl* do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent MAANDAG 7 OKTOBER I968 - 42e JAARGANG no. 234 T ONDEN Het Engelse dagblad Daily Express meldt vandaag dat partij leider Alexander Dubcek en premier Old rich Cernik van Tsjecho-Slowa kije de andere leiders van hun land hebben doen weten, dat zij bereid zijn af te treden. Dubcek en Cernik zeggen, dat de Sovjet-leiders hen gedwongen hebben op zovele punten af te wijken van de door hen voorgestane hervormingen, dat heengaan de enig eerzame koers is, zo meldt het blad in een bericht uit Praag. De beide politici zouden hun voornemen hebben voorgelegd aan president Svoboda, ministers en bestuurders van de communistische partij, die zaterdag in het kasteel van Praag bijeen waren. Somber en bitter gestemd heeft Tsje- cho-Slowakije de uitkomst van de jongste onderhandelingen in Moskou m ontvangst genomen. Uit de bewoordingen van het com muniqué, dat na afloop van de bespre- kmken tussen de Russische en Tsje- oho-Slowaak.se leiders werd uitgegeven teidt men een volledige overwinning voor de Russen en een totale nederlaag voor het Tsjechische Kberaliseringspro- gramma af. De Tsjechoslowaken wachten nu ge spannen af welke maatregelen de Tsjechische regering zal nemen om te voldoen aan de eisen van de jong ste overeenkomst. Men vreest de uit stoting uit de partij van vele liberale leiders en een massaal ontslag van journalisten krachtens de belofte dat alle publiciteitsmedia „in dienst van het socialisme" zullen worden gesteld en dat de partij- en regeringsorganen zullen worden ..versterkt" met men sen die „krachtig de marxistisch-le- ninistisohe beginselen steunen". Premier Stoph van Oost-Duitsland heeft gisteren gezegd, dat de com munistische partijen in het Westen leuslotte zullen inzien, dat de invasie van de Oostbloklanden in Tsjecho- Slowakije ..een belangrijke bijdrage voor de wereldvrede" was en „een tegenslag voor de imperialistische in ternationale strategie". In een rede ter herdenking van de vestiging van de Duitse democratische republiek negentien jaar geleden zei de pre- SAIGON Amerikaanse mariniers hebben zaterdag zonder slag of stoot de basis Khe Sanh bij de Laotiaanse grens heroverd, die zij drie maanden geleden onder grote druk van Noordviëtnamese troepen moesten opgeven na een beleg van 10 weken. Tijdens het beleg sneu velden 205 leden van het garnizoen ter wijl 852 andere Amerikanen werden ge wond. De naar Khe Sanh overgebrachte troepen moeten een basis aanleggen twee artilleriebatterijen. DUBCEK heengaan mier, dat de bezetting van Tsjecho- Slowakije dringend nodig was. om dat de NAVO trachtte het land bin nen haar invloedsfeer te trekken. Met het oog op dez'y. gevaarlijke ont wikkeling waven tegenmaatregelen dringend nodig, aldus Stoph. Premier Tsjoe en-Lai van China heeft vandaag de Russische leiders ervan beschuldigd Tsjecho-Slowakije met de bajonet op het geweer te hebben ge dwongen de militaire bezetting van het land te aanvaarden. Het persbureau Nieuw-Ohina, dat de verklaringen van Tsjoe verspreidde, meldde voorts dat Tsjoe in het uitstel len van de topconferentie van commu nistische partijen een afspiegeling van de scherpe, tegenstellingen in het „re visionistische Russsche blok" had ge zien. China boycot de topconferentie van communistische partijen, die oor- spronkeljk op 25 november had moe ten beginnen. Bondskanselier Kiesinger van West- Duitsland heeft gisteren op een bijeen komst van christen-democraten in Lud- wigshafen gezegd, dat zijn land met de Sovjet-Unie tot een akkoord zou moeten komen over de hereniging van Oost- en West-Duitsland. „We moeten echter elke Russische poging om onze vreedzame inspanningen voor de her eniging van het Duitse volk als een agressieve wraakzuchtige daad te be lasteren met kracht verwerpen", al dus Kiesinger. Russische beschuldigin gen, dat het Westduitse streven naar verbetering van de betrekkingen met communistische landen bedoeld is als een poging tot ondermijning van het communistische volk, wees de bonds kanselier met klem van de hand. De vrede in Europa was volgens hem het hoogste doel van zijn land, dat bereid is tot elke constructieve bij drage, „die niet de onvoorwaardelijke capitulatie van het Duitse volk" in houdt- Het zou onverantwoordelijk zijn wanneer West-Duitsland zich niets ge legen liet liggen aan de versterking van zijn veiligheid gezien de twintig tot tweeëntwintig gevechtsklare divi sies in Tsjecho-Slowakije en nog eens vijftien Sovjet-divisies langs de Pools- Oostduitse grens. Minister van Defensie Schroder zei zaterdag op een andere CDU-vergade- ring, dat de defensiebegroting mis schien moet worden herzien als gevolg van de toegenomen militaire kracht van de Russen in Tsjecho-Slowakije. Volgens Schroder zullen West-Duits land en zijn NAVO-bondgenoten onder zoeken welke verandering in het machtsevenwicht heeft plaats gevonden en wat daaraan moet worden gedaan. COZUMEL Een Mexicaans passa giersvliegtuig met 18 Inzittenden is gis teren onmiddellijk na het opstijgen van het vliegveld van Cozumel (Mexico) gedwongen naar Cuba té vliegen. Het toestel, een Hawker Siddeley 748 van de Mexicaanse binnenlandse lucht vaartmaatschappij „Aeromaya" was opgestegen voor een vlucht naar Islas Mujeres en vandaar naar Merida en Mexico-stad, maar kort na de start meldde de gezagvoerder, dat een ge wapend persoon in de cockpit was door gedrongen en opdracht had gegeven rechtstreeks naar Cuba te vliegen. Naar ooggetuigen verklaarden cirkel de het toestel driemaal rond het vlieg veld van Islas Mujeres en vloog vervol gens in de richting van Cuba. Het toestel vervoert vier bemannings leden en 14 passagiers. In Havanna werd bekendgemaakt, dat het Mexicaanse vliegtuig daar is ge land. rTyezelfder tijd als de bronst der edel- herten, valt de jaarlijkse opwin ding van het damwild en ge kunt daarvan in menig tam hertenkamp ge tuige van zijn. Ik zeg u echter tevoren, dat deze prikkel van het bloed zich heel wat minder spektakitlair bemerk baar maakt dan die van het roodwild. Een kapitaal stuk kan in de stille avond van begin oktober elektriserend s op de luisteraar inwerken; het dreu- j nende, uitdagende burlen en orgelen is bijzonder indrukwekkend, doch van de dambok zult ge zulke uitingen niet te horen krijgen. Weliswaar tart en prikkelt ook hij zijn tegenstander, i doch zijn stem zender bezieling brengt het niet verder dan een weinig wel- luidend grommen met brommige op- rispingen, zonder esthetische achter grond. Hij draagt niet ver, doch het aan elkaar slaan der schoffelgeweien valt soms op grote afstand te verne men. Terwijl bij het toernooi der her ten van het edetwild niet zelden kwet suren voorkomen, ja zelfs gevechten met dodelijke afloop ook door het verstrengeld raken van de geweien), gebeurt dit bij de dammen met hun typische platte kopsier vrijwel nooit, ofschoon met de oogtakken en uit steeksels van hun lepelgewei gemak kelijk wonden kunnen worden gereten. Dat rood- en reewild ten dode ver- kampt kunnen raken, komt nu en dan voor, maar nooit vernam ik van zulk een drama bij dambokken; de bouw s van het gewei eigent en zich niet toe. en mede hierdoor verloopt hun bronst zonder bloederigheid. Daar de omras terde wildbauen gedurende deze perio de gesloten zijn, hebt ge weinig kans op een ontmoeting, tenzij het geluk u van de openbare weg Arnhem Apeldoorn dient, want bif „de Woeste Hoeve" lopen de geweidragers van het Deelerwoud vaak genoeg in het door zichtige hout langs het hek. f okt. '68 A. B. WIBMAN I IHHHIHIIItUIIIII MEXICO De nationale stakings- raad van Mexicanse studenten heeft verklaard, dat zij geen massabijeen komsten of demonstarties meer zal organiseren. De stakingsraad heeft een oproep tot de studenten ge richt zich niet te laten provoceren en geen acties tegen de politie te voeren. Op een gisterochtend in de universiteit van Mexico gehouden persconferentie zeiden de studentenleiders, dat de Olympische Spelen niet door nieuwe incidenten in gevaar dienen te worden gebracht. Marcelino Perello, die namens de raad het woord voerde, verklaarde evenwel dat de studenten de strijd zullen voortzetten tot de regering hun eisen zal hebben ingewilligd. Hiertoe behoren de vrijlating van politieke ge vangenen. ontbinding van het korps reservepolitie. „grenaderos", ont slag van de hoofdcommissaris van politie van de stad Mexico en het schrappen van twee wetsartikelen over ondermijnende activiteit. „Wij wachten nog steeds op de bereid heid van de regering tot een gesprek met ons", aldus Perello. die toegaf dat in de studentenbeweging commu nisten actief zijn. Hij zei dat de stu dentenleiders geen steun zullen ge ven aan degenen, die de beweging willen gebruiken om een ander be wind aan de macht te brengen. Over de bloedige voorvallen van vo rige week zei de woordvoerder, dat geen student wapens bü zich had. Het optreden van het leger was volgens hem uitgelokt door een niet nader gedefinieerde goed bewapende groep, die het vuur op de politie opende. Volgens de stakingsraad zijn vori ge week woensdag minstens honderd- vijftig burgers en veertig militairen om het leven gekomen. Het officiële cijfer is vijfendertig doden. Een veehouder langs de Waal heeft hier de grootste moeite een van zijn koeien in veiligheid te brengen. Door het snel stijgende water op de uiter waarden waren de dieren in paniek geraakt. C LONDEN De toestar-' twee ba by's van de zesling die vorige week in Birmingham is geboren, gaf gisteravond reden tot bezorgdheid. Zaterdag waren er al moeilijkheden met de voeding van alle kinderen die allemaal uiterst zwak zijn. Eén van de zesling is onmiddellijk na de geboorte overleden. Vrijdag begon men in het ziekenhuis waar de vijf baby's worden verpleegd, hen met moedermelk te voeden. Maar bij de twee waar men zich zorgen over maakt is men daar zondag weer mee op gehouden. Deze baby's worden nu weer langs kunstmatige weg gevoed. Het zie kenhuis noemde hun toestand gisteren vrij ernstig. De drie anderen gaan goed vooruit. Mevrouw Sheila Thorns, de 30-jarige moeder, mag nu elke dag een keer naar haar kinderen kijken. Die liggen allemaal nog in een couveuse. De berichten over de baby's zijn nu uiterst spaarzaam. Dat komt door het contract dat het echtpaar Thorns voor hen heeft afgesloten met het bekende Engelse damesweekblad Women, waar aanzienlijk meer dan honderdduizend pond sterling voor is betaald, dat is on geveer één miljoen gulden. Alles wat er over de kinderen wordt gezegd moet eerst door Women worden vrijgegeven voor publikatie. Dit blad heeft een opla ge van drie miljoen exemplaren. Het contract geldt tot de kinderen van de zesling Thorns meerderjarig zijn. Volgens het weekblad zijn er voorzie ningen in de overeenkomst opgenomen die garanderen dat de kinderen niet al te veel worden geëxploiteerd. Women heeft nu alle rechten op het gebied van publikaties en foto's. Er is ook door allerlei Engelse en buitenland se dagbladen naar het contract gedon gen, maar Women heeft het gewonnen omdat mevrouw Thorns dat het liefste wilde. Door de abnormale regenval in het stroomgebied van de Ryn is ook in ons land op verschillende plaatsen wateroverlast ontstaan. De hoge waterstand op de Rjjn is op alle vertakkingen van deze rivier merkbaar. Op vele plaatsen werden koeien op de uiterwaarden door het snel wassende water bedreigd. In Houten moesten twintig boeren gistermorgen in allerijl hun vee in veiligheid brengén nadat de Lek tussen het Culemborgse en het Beusichemse veer onverhoeds door de zomerdijk was gebroken. Een gebied van £50 hectare is hier een halve meter onder water komen te staan. Ook langs de Waal en de IJssel zijn verschillende uiterwaarden ondergelo pen en hadden veehouders de grootste moeite hun koeien te redden. De boeren hebben 't gat in de zomer dijk gisteravond provisorisch met zand zakken gedicht. Enkele koeien, die uit het ondergelopen grasland werden ge haald, hadden verwondingen opgelopen doordat ze in prikkeldraad verstrikt ge raakt waren. Hoge waterstanden op de rivieren zijn in deze tijd van het jaar een zeldzaam heid. Het is een beeld dat bij het voor jaar hoort wanneer de rivieren wassen als gevolg van het smelten van sneeuw en ijs in Zwitserland en West-Duitsland. De kans is groot dat ook het wegver keer hier en daar hinder van het hoge water gaat ondervinden. Dit geldt voor al voor de verkeersbrug over de IJssel bij Kampen. Veel meer dan anders moet deze brug worden geopend voor sche pen die onder normale omstandigheden de gesloten brug kunnen passeren. De verkeers- en de spoorbrug bij Zwolle worden voor de scheepvaart op vaste tij den geopend. Meer schepen dan anders zullen nu op de gezwollen rivier ver tragingen voor de bruggen oplopen. In het weekend is met man en macht gewerkt om een gat in de zeedijk bij Stavenisse op het eiland Tholen te dich ten. Bij een dijkval was een gat van 300 meter lengte geslagen in de voet van de dijk. Het gat is voorlopig gedicht met mijnsteen dat met schepen is aange voerd. ■IHflRH »i I» I In het afgelopen weekeinde zijn in België negentien mensen, voornamelijk bejaarden, om het leven gekomen als gevolg van kolendampvergiftiging. Uit het hele land zijn zaterdag en zondag meldingen ontvan over veelal bejaarde echtparen of alleenwonende bejaarden, die levenloos waren aangetroffen In hun woning. Een stralende Richard Nixon. Republikeins presidentskandidaat, voert een grondige verkiezingscampagne in de Verenigde Staten. Hier wordt hij door enthousiaste inwoners van Greenville (Zuid-Carolina) hijna uit zijn auto getrokken. Rechts in de wagen Nixon's vrouw Pat. In de nacht van vrijdag op zaterdag ls de dijkwacht voortdurend in touw ge weest. Dank zij het rustige weer bleef de schade echter beperkt. KAPELLE De 75-jarige J. v. Zwe den uit Kapelle is zaterdagavond door kolendampvergiftiging om het leven ge komen. Zijn vrouw is in bewusteloze toestand naar een ziekenhuis vervoerd. In een weekendhuisje op een kam peerterrein in Stavenisse is de heer Lomans uit Antwerpen dood aangetrof fen. Hij is slachtoffer geworden van ko lendampvergiftiging. In Oisterwijk is de 20-jarige mevrouw M. A. van Riel-Hoogedoorn zaterdag het slachtoffer geworden van kolendamp vergiftiging. Haar 24-jarige man is in ernstige toestand in een ziekenhuis op genomen. Ongerust geworden buren wa ren zaterdag om het middaguur het huis van het pasgetrouwde paar binnenge drongen. De vrouw bleek toen al over leden. In Rotterdam is de 80-jarige P. Don- gelman door kolenkampvergiftiging om het leven gekomen. Buren vonden de man zaterdagmorgen dood in zijn huis kamer. O DEN HAAG De werkloosheid in ons land is in september verder terug gedrongen. Aan het eind van deze maand waren in totaal 64.600 mannen en vrouwen zonder baan, een daling van 1500 per sonen in dertig dagen, zo blijkt uit een overzicht van het ministerie van So- oialc Zaken en Volksgezondheid. Rekent men daarbij de mensen die door het seizoen eerstdaags weer werk loos worden, dan komt het cijfer op 86.200, of 1400 beneden dat van eind augustus. Tegen de algemene ontwikkeling in steeg de werkloosheid in Noord- en Zuid-Holland, Friesland en Drente. De sterkste daling deed zich voor in Lim burg, gevolgd door Noord-Brabant en Groningen. De werkloosheid onder minder-ge- schikten werd in september groter (plus 600), evenals onder horeca-personeel (plus 800) en handels- en kantoorper soneel (plus 80). Het aantal openstaande banen voor mannen bleef in de afgelo pen maand vrijwel onveranderd op 57.100. Naar vrouwen is de vraag ech ter gedaald: het aantal openstaande ba nen slonk met 2100 tot 27.700. Deze da ling hangt echter nauw samen met het seizoen. „Gecorrigeerd" steeg de behoef te aan mannen en vrouwen, namelijk met 3000 tot 79.500 personen. MüNCHEN Bijna een week lang hebben nietsvermoedende reizigers op het spoorwegtraject München - Salz burg in groot gevaar verkeerd. Gisteren werd bekend dat men enkele dagen ge leden onder de spoorstaven bij Bernau, in Beieren, een pakket met springstof had ontdekt. Het was vorige maandag al door een baanwachter opgemerkt, doch deze had er geen verdere aandacht aan geschonken omdat hij in de veronder stelling verkeerde dat het een wegge worpen lege doos was. Toen het pakket er vrijdag nog lag maakte de baan wachter er melding van. Een onderzoek wees uit dat het dynamiet en een tijd- ontsteking bevatte. DARJEELING Overstromingen als gevolg van regen, die vier dagen lang overvloedig is gevallen, hebben in de heuvels en de theeplantages van de In diase staat West-Bengalen tot dusver 297 mensenlevens geëist. Gezien het hoge aantal vermisten vreest men dat het do dencijfer tot duizend zal stijgen. Bij grondverschuivingen en overstromingen zijn hele dorpen verdwenen. Ook uit het oosten van Nepal worden overstromingen en aardverschuivingen gemeld. Hier zijn tot dusver twintig do den geteld. DEN HAAG Op het terrein van het station Staatsspoor te Den Haag is vannacht, naar de politie aanneemt door brandstichting, een grote loods uit gebrand. De perronchef ontdekte de brand toen de vlammen uit de loods sloegen en hij sloeg alarm. Later deelde hij mee dat hij een man van de brand had zien weg lopen. De brandweer ontdekte verschei dene brandhaarden. De loods, die bui ten gebruik was, zou binnenkort wor den afgebroken in het kader van de plannen voor een nieuw hoofdstation voor Den Haag. ATHENE Grieken, die vorige week zondag zonder geldige reden niet aan het referendum hebben deelgenomen, zullen geen rijbewijs kunnen krijgen of hun oude laten verlengen, aldus hoeft, het ministerie, van Verkeer in Athene bekendgemaakt. Bij besluit van het ministerie zullen deze personen evenmin een nummerbe- wijs kunnen krijgen of een automobiel kunnen kopen of verkopen. Bovendien kunnen alle personen, die welbewust niet aan het referendum heb ben deelgenomen, veroordeeld worden tot gevangenisstraffen variërend van een maand tot een jaar. Tenslotte kunnen de niet-stemmers worden veroordeeld tot verlies van het recht tot uitoefening van een beroep en zullen hun paspoorten niet verlengd worden. ADVERTENTIE t50«L- In de nacht van zondag op maandag trok een zwak oceaanfront in lang zaam tempo van noord naar zuid over ons land. Op de meeste plaatsen viel hierbij wat regen, maar meer dan 2 mm werd nergens afgetapt. Het front behoort bij een depressie, die nu boven Polen is aangekomen. Achter de storing wordt met over wegend matige winden tussen west en noordwest geleidelijk iets drogere lucht aangevoerd, waarin naast op klaringen, ook enkele buien voorko men. Dinsdag komt het weer in Neder land onder invloed van storingen, die zich nu hij Schotland en Ierland be vinden. Na een vrij koude nacht moet dinsdag op meer bewolking worden gerekend, met toenemende regenkan sen. De wind draait hierbij naar rich tingen tussen west en zuidwest, ter wijl de middagtemperaturen dezelfde waarden zullen bereiken als vandaag of iets lagere. Morgen, zon op: 06.53, ondertS.02; maan, op: 18.25, onder: .09.09. y

De Vallei | 1968 | | pagina 1