„Duidelijke lijn maakt P.P.R. tot een gewilde gesprekspartner C. J. v. Mastrigt voor een jaar CHU-voorzitter >n senorïtas zonder flauwe kul. gewoon tabak. 100% tabak. ~fkdrwrïtaó Drukke dagen voor de Tweede Kamer Ernstig conflict in N. -Ierland „Haal Olympische ploeg terug uit Mexico" 150.000 Gelukwens van voorganger Vertrouwen in uitslag van verkiezingen RADICALEN VRAGEN MET KLEM SAMENWERKING Amerikaanse kreeg een ander hart Mr. Jurgens - jongste partijvoorzitter: Ur a ii iu m-pro j eet maakt kans Michaëllegioen contra prof. Schillebeeckx van Hofnar 10 stuks f 2y bij Prinses Christina in Canada Katholieken in opstand Zestien doden bij mijnexplosie Twee doden door verdrinking ■^aaa' schenk^BJU Wens van P.S.P. en van Ned. Studentenraad: Mitterand zal politiek spoedig vaarwel zeggen ZENDELINGEN VERMOORD Al 17 loodsen gearresteerd PRATEN WITTE BOORDJES EVANGELISCH kaas uit het vuistje de d van deksels lekker ii de borrel ALGEMENE BESCHOUWINGEN NACHTWERK NOG NIET ALLES GELIJKE RECHTEN PROTEST „NIET DOEN" BELOFTE AANSLAG WANDELING „NOOIT" MAANDAG 7 OKTOBER 1968 AMSTERDAM Mr. Erik Jurgens (32) moet een dubbelgelukkig man zijn vader van een kersverse dochter en voorzitter van de Politieke Partij Radica len. Zeven jaar was hij lid van de Katholieke Volkspartij. „Ik was een traditie stemmer. maar met de jaren kreeg ik in de gaten, dat de K.V.P. geen partij is om er vernieuwingen door te krijgen. De K.V.P. is gewoon een federatie van belangengroeperingen, waarin de individuele initiatieven niet op prijs worden gesteld." In hartje Amsterdam, in het laby rinth van de Universiteit waaraan hij wetenschappelijk medewerker staats recht is, maakt de jongste partijvoor zitter van ons land een uurtje vrjj voor een gesprek. Dat word't maar eenmaal onderbroken door een telefoontje. Van mr. H. van Mierlo van D'66. Mr. Erik Jurgens, een snelle, vrien delijke prater, wijdde niet steeds zijn aandacht aan de wetenschap. Hij was ook nog ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken en diepvries vertegenwoordiger van een groot con cern. In ons gesprek staat de politiek centraal. De socialisten, de democraten, de anti-revolutionairen, ze willen al lemaal met u praten. Waarom is de P.P.R. zo gewild? „Waarschijnlijk omdat de P.P.R. een duidelijke politieke lijn heeft uitgestip peld. Zij heeft van het begin af aan ge zegd dat zij haar bestaan onderge schikt wil maken aan het tot stand ko men van een progressieve concentratie. Er is geen enkele andere partij, die dat zo uitdrukkelijk heeft aangekondigd. „Je kunt in de Nederlandse politiek nu duidelijk een spanningsveld ontdek ken tussen de gevestigde orde en de nieu we groeperingen. De politieke scheids lijnen lopen dwars door alle partijen heen. Veel qpderen willen allerlei zeker heden niet opgeven. Daarom is het niet zo opvallend, dat de tegenstellingen liggen op het gebied van de herverkave ling van de partijen en van de buiten landse politiek. Luns houdt het nu al zestien jaar op Buitenlandse Zaken uit!" Is U verrast door de Veldkamp enquête in de Nieuwe Linie? „Ik vond het een zeer interessant on derzoek. Verrassend? Elke enquête le vert verrassende gegevens op. Over het algemeen kwamen de uitkomsten wel met mijn verwachtingen overeen. Twee van die uitkomsten zijn me, eer lijk gezegd, tegengevallen: het geringe percentage niet-katholieken (twintig procent) en het nog kleinere percenta ge „arbeiders" (negen procent)". „Ik heb daar wel verklringen voor. De P.P.R. is in feite ontstaan door een breuk in de Katholieke Volkspartij. Lo gisch dat je dan met de katholieken het verst komt, maar er mogen best wat hervormden en gereformeerden bij. Over de gereformeerden hebben we nog niet te klagen. De P.P.R. telt vijf pro cent gereformeerde leden. Als je vijf procent projecteert tegen het landelijk percentage (acht procent) zit je toch niet zo gek". En die „arbeiders?" Waarom sluiten niet grote groepen katholieke arbeiders zich bij de Radicalen aan „Het zijn altijd de mensen mot de witte boordjes geweest die in de poli tiek als voortrekkers optraden. Ik geef toe dat we te weinig handwerkslieden onder onze leden hebben. Maar dat manco geldt in feite voor alle partijen. Het percentage actieve leden is onder de echte handarbeiders onevenredig klein. Wij moeten daarom de kadervor ming op een breder vlak gaan opzetten. Ik heb de indruk dat velen de stap nog niet durven wagen om lid te worden, maar dat zij wel op ons zullen stem men. Ik heb daarom het vaste vertrou wen dat bij verkiezingen heel andere verhoudingen uit de bus zullen komen Heeft de P.P.R. nog contacten met de Radicalen die indertijd in de K.V.P. zijn gebleven? „Ik ben me er niet van bewust dat er nog Radicalen in de K.V.P. zitten. Ik merk daar niets van. Laat staan dat je een vergelijking kunt maken met Nieuw Links in de Partij van de Ar beid". Hoe staat de nieuwe voorzitter van de P.P.R. tegenover evangeli sche inspiratie in de politiek? Ziet hij die anders dan zijn voorganger drs. Bogaers of drs. Aarden? „De K.V.P. liet nogal uitkomen dat Bogaers en Aarden het op dat punt niet met elkaar eens zouden zijn. Het ws echter een kwestie van terminolo gie. Bogaers heeft nog een beetje het woordgebruik uit „het rijke, roomse le ven". Aardens benadering is meer filo sofisch. Ikzelf zie het zo: een mens kan evangelisch zijn geïnspireerd, niet een partij". „Geen etiketten, maar proberen in je persoonlijk leven en werken iets beter aan de navolging van Christus te den ken. Ik zou daarover graag met de an ti revolutionairen prof. Verdam en mr. Hoogendijk (die in de delegatie voor het gesprek met ons zitten) van gedachten wisselen". UTRECHT Het hoofdbestuur van de Christelük-Historische Unie heeft za terdag in Utrecht zijn afkeuring uitge sproken over de brief die de centrum- groep in de CHU de zogeheten Groep van zestien naar kiesverenigingen had gestuurd. In die brief werd de lei ding van de Unie „onvoldoende" ge noemd. Ook maakte de groep bezwaar tegen het heroptreden van oud-fractie leider J. T. Mellema in Delft en tegen de werkwijze van de C.H.J.O. Hoewel het hoofdbestuur van de C.H.U. zeer positief staat tegenovér een levendige discussie in de partij, meent het dat groepsvorming binnen de Unie moet worden voorkomen. Het hoofdbe stuur laakte zaterdag het organisato risch onjuiste optreden van de gespreks groep, die, zonder daarover eerst in het hoofdbestuur te praten een brief aan al le kiesverenigingen zond. Besloten werd de inhoud van de brief en de reac tie van de C.H.J.O. voor het uitbrengen van een pre-advies in handen te geven van het dagelijks bestuur. De heer C. J. van Mastrigt, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond, zal voor een jaar het voorzitter schap van de Unie waarnemen. Het hoofdbestuur had er begrip voor dat de Tweede-Kamerfractie drs. Tilanus voor een jaar de leiding van die fractie wil de toevertrouwen. DEN HAAG De regering heeft een gunstig rapport ontvangen over de technische mogelijkheden van uitvoe ring van het ultracentrifugeproject voor verrijking van uranium. Dit heeft de minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid A. de Goede (D'66). Het rapport bevatte de resultaten van een onderzoek, dat was verricht door de Shell. Het daarin vervatte oordeel over de economische mogelijk heden aldus de minister in zijn ant woord, was genuanceerd. De verdere toekomst van het ultra centrifugeproject zal volgens minister De Block, mede afhangen van de re sultaten van verder overleg met de Ne derlandse industrie en met de Westduit- se minister voor wetenschappelijk on derzoek, wat de laatste betreft met het ook op mogelijke Nederlands-Westduit- se samenwerking. AMSTERDAM Het landelijk be stuur van het Michaëllegioen een vereniging van zeer conservatieve rooms-katholieken heeft aan paus Paulus VI een brief gestuurd, waarin het zich uitdrukkelijk oneens verklaart met de protesten uit Nederland tegen het onderzoek van de geschriften van professor Schillebeeckx. „Vele gelovige roomskatholieken in Nederland", aldus de brief, „waren reeds jarenlang zeer verontrust door de vrijzinnige leerstellingen van profes sor Schillebeeckx en gelijkgerichte theologen. Zij zijn verheugd over het aangekondigde onderzoek van hun ge schriften. Zij hopen dat dit onderzoek zal leiden tot duidelijke onderscheiding van orthodoxe en niet-orthodoxe leer stellingen. Zij hopen tevens, dat maat regelen zullen volgen ter veiligstelling der orthodoxie in Nederland". ADVERTENTIE Tijdens een werkcongres van de Politieke Partij Radicalen in Arn hem is mr. E. C. M. Jurgens zaterdag gekozen tot voorzitter. Op de foto feli citeert oud-voorzitter P. C. W. M. Bo gaers (rechts) hem met deze verkie zing. ADVERTENTIE IS ARNHEM De progressieve con centratie en buitenparlementaire actie liggen de jonge Politieke Partij Radi calen na aan het hart. Op het zaterdag in Arnhem gehouden congres heeft zowel de partijvader, drs. P. C. VV. M. Bogaers, als de tot partijvoorzitter ge kozen mr. E. C. M. Jurgens met grote klem de concentratic-samenwerking met PvdA, D'66, PSP en zo mogelijk ook de ARP bepleit. Geestdriftige bijval van het congres kreeg bovendien iedere spreker die ter versterking van het parlementaire werk de actie op straat aanbeval. Ook met de revolutionaire bewegingen in Mid den- en.Zuid-Amerika werd veel sym pathie betuigd. De afdeling Amsterdam van de PRP kreeg zelfs het gehele congres achter zich met het voorstel om zich solidair te verklaren met de studenten in Mexico City en protest aan te tekenen tegen het gewapend optre den van de Mexicaanse regering. Het bestuur kreeg opdracht om deze uit spraak ook over te brengen aan de Mexicaanse ambassade en de studen tenleiders, wie dat ook mogen zijn. De Partij van de Arbeid kreeg kri tiek te verduren van drs. Bogaers, die de socialisten verweet dat zij te veel kostbare tijd verspillen aan het oplos sen van interne geschillen. D'66 kreeg een veeg uit de pan met de opmerking dat zij het gesprek schuwt. Over zijn eigen gezondsheidstoestand zei hij dat hij nog geruime tijd op an der niveau en tempo zal moeten werken dan hij gewend is. Mr. Jurgens hield de anti-revolutio nairen voor dat zij hun „eigenheid" zul ten verliezen als zij „verzakken in het kleffe moeras van de christen-democra ten in het centrum". En als mr. Bies heuvel de PvdA verwijt dat deze een isolement kiest door de KVP als rege ringspartner af te wijzen, hoe zit het dan met de ARP die alleen met de KVP en de CHU wil praten? vroeg mr. Jurgens. Alleen een gehaaide partij als de ARP kan het zich veroorloven om naast haar radicalen ook een Algra te handhdven. Wat de PvdA betreft, zei mr. Jur gens te hopen dat de verstarde elemen ten daar geen voet aan de grond zullen krijgen. De sympathie van de PPR gaat volgens hem uit naar de vernieu wende krachten. DEN HAAG Morgen begint in de Tweede Kamer het grote parlementaire debat dat bepalend en beslissend kan zjjn voor het hele jaar en soms ook voor het lot van een kabinet. Men herinnere zich het eind van zo'n debat van twee jaar geleden, meer bekend onder de naam van „de nacht van Schmelzer", waarin de Kamermeerderheid van KVP, VVD en CHU de doodsklok luidde over het bewind Cals-Vondeling c.s. Officieel heet het debat: Algemene politieke en financiële beschouwingen. Dit heeft zijn reden, want niet alleen de politiek, maar ook de centen die er aan te pas komen, worden besproken. Behalve de fractievoorzitters komen er dus ook de financiële deskundigen van de fracties aan te pas. Het parlement heeft nu eenmaal een controlerende taak en dus wordt alles uitgeplozen, niet zozeer tot de laatste cent, maar zeker tot de laatste honderd miljoen. Di kost heel wat Jijd en die tijd heeft de Tweede Kamer 'zich dan ook ruim schoots toegemeten. Langer dan 12V« uur zal het gezelschap van ministers en staatssecretarissen achter de regerings tafel zitten. Iedereen is er inderdaad bij; zij moeten luisteren naar wat de volksvertegenwoordigers aan lof en ve nijn over hun hoofden uitstorten. Als de laatste woordvoerder zijn laat ste woord zal hebben uitgesproken, moet het woensdagmiddag omstreeks drie uur zijn, als alles tenminste goed gaat. Dan kan premier De Jong zijn aantekeningen bij elkaar vegen en zich terugtrekken om samen met zijn colle ga's en een staf van ambtenaren zijn antwoordrede voor te bereiden. Dit wordt altijd nachtwerk, maar dan zal hij donderdagochtend om 11 uur toch weer moeten aantreden om zijn verhaal af te steken. Het is dan te hopen, dat er verder niets bijzonders gebeurt, zodat donder dagavond op een of ander onbehaaglijk laat uur het slotakkoord van het debat ten gehore wordt gebracht. Dit gebeurt dan meestal minder mu zikaal dan het hier wordt voorgesteld, namelijk door het verwerpen van een motie van de oppositie. Dit is namelijk de ietwat wonderlijke methode waarop de parlementsmeerderheid in ons land haar vertrouwen in de regering uit spreekt. In andere parlementen kent men nog altijd het systeem van moties van SCHIPHOL Prinses Christina is na zaterdagmiddag van Schiphol te zijn vertrokken, in Montreal in Canada aangekomen. Zij gaat er aan het In stituut Supérieure de la Musique d'Indy een zangopleiding volgen. Tweemaal in de week zal zij de zanglessen volgen van de aan het instituut verbonden Ne derlander Bernhard Diaman, terwijl zij verder alle voorgeschreven bijvakken van de muzikale basisvorm zal bestu deren. Tijdens een onlangs aan het insti tuut afgenomen test bleek de prinses te voldoen aan de strenge toelatings eisen. De prinses zal voorlopig gebruik maken van de huisvestingsmogelijkhe den van het instituut. Het ligt in de bedoeling, dat zij later met haar parti culiere secretaresse een zelfstandige huishouding zal opzetten. Inmiddels zijn prinses Irene en haar man naar Mexico vertrokken om er de Olympische Spelen bij te wonen. De prinses was vrijdag teruggekeerd van een kort bezoek aan Italië, Duitsland en Frankrijk waar zij een actie voor de kinderen van Biafra heeft gevoerd. vertrouwen of van wantrouwen gewoon rechtuit, maar onze Staten-Generaal hebben daar nog nooit van gehoord en hebben er ook nooit over gepiekerd om zo iets eenvoudigs in toepassing te gaan brengen. Dit is overigens niet eens alles wat de Tweede Kamer deze week gaat presteren. Dinsdag is er eerst de stem ming over het wetsontwerp dat de ge meenten, die boven de 25.000 inwoners uitgroeien, voor de tijd van vijf jaar zou moeten verhinderen om van rijkspoli tie over te gaan op 'n eigen gemeentepo litie. De Kamermeerderheid voelt er niet veel voor en het ziet er naar uit, dat de ministers Polak en Beernink elkaar zullen moeten bijstaan in het verwer ken van enig politiek leed. Ten slotte zit er dan ook nog het een en ander in het vat voor woensdagmid dag en -avond, want dan is er immers nog wat vergadertijd over en die kan de Kamer produktief maken met een juridisch debat over de rechtspleging in zaken die uit verzoekschriften voort vloeien. LONDEN Het Noordierse Londonderry is dit weekeinde het toneel ge weest van verwoede vechtpartijen tussen demonstranten en politie. Er zijn grote vernielingen aangericht. Zeker vijftig mensen raakten gewond. Vele tientallen betogers werden gearresteerd. De politie, die van bruut geweld wordt beschuldigd, gebruikte waterkanonnen en gummiknuppels. Gisteravond laat werd in het centrum van de stad nog zwaar gevochten. Oorzaak van de roerige stemming zijn allerlei grieven wegens discrimina tie van de rooms-katholieke minderheid in Londonderry door de overheid, die steunt op de overwegend protestantse meerderheid der bevolking. Zaterdag hebben drieduizend mensen een protestmars door de stad gehouden waarbij gelijke rechten werden geëist bij het verdelen van de beschikbare wo ningen. De betogers eisten voorts gelijk kiesrecht voor alle burgers, ook bij de plaatselijke verkiezingen. Daarbij be staan de vreemdste verschillen. Ten slotte beklaagt de minderheid zich over discriminatie bij sollicitaties. De minister van Binnenlandse Zaken van Noord-Ierland, Craig, had de op tocht verboden, maar daar trokken de demonstraten zich niets van aan. De politie had er zich op voorbereid. Zon der aanzien des persoons werd er hard op los geslagen, waterkanonnen spoten op de demonstranten en mensen die niets met de betoging te maken hadden. Ook werd er in huizen gespoten. Een groep socialistische leden van het Britse Lagerhuis die de betoging mee maakten als waarnemers en tal van an deren, hebben geprotesteerd tegen het brute optreden van de politie. Bij pre mier Wilson en bij de minister van Bin nenlandse Zaken is op een onderzoek aangedrongen. Gisteravond werden etalageruiten van tenminste dertig winkels en ande re gebouwen door jonge betogers inge gooid. Er werd met benzinebommen ge smeten, brand gesticht en er werd ge plunderd. Ook toen gebruikte de politie weer waterkannonnen. Dat is in Groot- Brittannië, waar Noord-Ierland een zo goed als zelfstandig deel van uitmaakt, zeer ongebruikelijk. De politie wierp in allerijl barricades op om de betogers in bedwang te hou den. DORTMUND Het mijnongeluk in Liinen bij Dortmund in West-Duitsland heeft het leven gekost aan zestien mijn werkers. Gisternacht werd de laatste vermiste dode aangetroffen in de kolen mijn. Een ontploffing op achthonderd me ter diepte had vrijdag zeventien man- nep verrast. Twee van hen konden wor den bevrijd, maar zatefdag overleed een van hen. GRONINGEN In de Noorderhaven in Groningen is zaterdag de 31-jarige Ch. Niezwaag uit -die stad verdronken. Men neemt aan dat de man 's morgens vroeg te water is geraakt. ROERMOND In de Maas in Merum ten zuiden van Roermond is zaterdag het lichaam gevonden van de 56-jarige R. Vermeyden uit Merum aan de Maas. De man werd vrijdagavond vermist. Hij is verdronken. ADVERTENTIE ADVERTENTIE VERENIGING VOOR CREMATIE AVVL AMSTERDAM, POLDERWEG 4, TEL 020- 54954 UTRECHT De P.S.P. wil dat alle Nederlandse Mexico-gangers naar huis terugkeren. Zij wil zelfs de hele Spelen zien afgelast. Ook de Nederlandse Stu dentenraad vindt, gezien de situatie in Mexico, het deelnemen aan de Spelen door Nederlanders misplaatst. Volgens het partijbestuur van de PSP hebben de Spelen de vorm aangeno men van een geldverslinderd prestige object ter camouflage van de heersen de toestanden. Het Nederlands Olympisch Comité en alle deelnemers en toeschouwers zou den volgens de Studentenraad geen ge bruik moeten maken van de door Mexi co aangeboden „gastvrijheid". In de motie van de raad wordt gezegd dat het op zinloos wrede en onmenselijke wijze onderdrukken van menselijke vrijheden door de Mexicaanse autoriteiten en het voorbereiden van een groot aantal poli tieke processen tegen studenten en ar beiders in strijd zijn met de rechten en vrijheden van de mens. „Een land dat zich schuldig maakt aan dergelijke misdaden, getuigt niet van een mentaliteit die een gastland voor de Olympische Spelen behoort te hébben", aldus de NSR. Het bestuur van de raad heeft opdracht gekregen te onderzoeken of geld kan worden ingeza meld voor de studenten, die door de re cente politieke activiteiten in Mexico hun studie daar niet kunnen voortzetten. Het geld zou het hun mogelijk moeten maken elders te studeren. Ale eerder heeft de Katholieke Wer kende Jeugd er bij het NOC op aange drongen de Nederlandse ploeg onver wijld uit Mexico terug te laten ikomen. De Olympische Spelen zullen niet ver der in gevaar worden gebracht door acties van studenten. Wel zullen dezen hun strijd tegen de Mexicaanse rege ring voortzetten tot hun eisen zijn inge willigd. Dit deelde intussen de stakingsraad van Mexicaanse studenten gisteren mee. Hij herinnerde nogmaals aan de eisen waaraan de regering moet vol doen om de studenten tevreden te stel len. Deze eisen zijn: vrijlating van po litieke gevangenen, ontbinding van het korps reserve politie, ontslag van de hoofdcommissaris van politie van Me xico City en het schrappen van twee wetsartikelen over ondermijnende acti viteit. De studentenraad zegde toe, dat men voorlopig geen demonstraties meer zal houden buiten 't terrein van de univer siteit. Dit om de spanning in Mexico Ci ty te verminderen met het oog op de Spelen, die 12 oktober beginnen. Intussen onthulde een van de studen tenleiders, Socrates Campus Lemus, gisteren de namen van drie bekende politieke figuren die volgens hem zijn betrokken bij een samenzwering om de Mexicaanse regering omver te werpen en een communistisch bewind te vesti gen. In Antwepen is zaterdag een aanslag gepleegd op het Mexicaanse consulaat- generaal. Tege de gevel van het ge bouw ontplofte een bom die schade aanrichtte, onder andere aan de woning van de concierge. Het consulaat-ge neraal zelf, dat is gevestigd op de vijf de verdieping, liep geen schade op. Wel werden 'n antiekwinkel in de nabijheid en verscheidene geparkeerde auto's ernstig beschadigd. Dr. L. Meinsma, directeur van het Nederlands Kankerinstituut, heeft zaterdag in Rome de gouden medaille van het Italiaans Farmaceutisch Insti- stituut gekregen. Dr. Meinsma woont in Rome een internationaal congres over het voorkomen van kanker bij. SAN FRANCISCO In het medische centrum van de Standford-universiteit in Palo Alto heeft 't afgelopen weekein de mevrouw Georgette Larson (54) het hart van een nog anoniem gebleven do nor ingeplant gekregen. Mevrouw Larson is de tweede vrouw die een harttransplantatie in dat cen trum heeft ondergaan. De ingreep werd verricht onder leiding van dr. Norman Shumway. Van de patiënten die dr. Shumway al eerder aan een ander hart hielp, zijn er nog drie in leven. Een van de drie is er echter slecht aan toe. Hij heeft longontsteking en de behandelen de geneesheren vrezen voor zijn leven. In Boston, in de Amerikaanse staat Massachusettts, gaat zowel het meisje van 2V2 jaar als de baby van zes maan den die daar in een ziekenhuis een an dere lever ingeplant kregen, iets voor uit. Het meisje kreeg de lever zaterdag ingeplant, voor het eerst een wande- der. In Parijs maakte pater Damien Bou logne, de Dominicaan die ongeveer vijf maanden geleden een ander hart kreeg ingeplant, voor het eerste een wande ling buiten. Hij wandelde een uurtje in de buurt van de Are de Triomphe en keerde daarna terug naar het zieken huis waar hij herstellende is van de harttransplantatie waaraan hij zijn le ven dankt. Pater Boulogne kocht op zijn wandelig vijftien langspeelplaten. Hij is een liefhebber van klassieke mu ziek. Philip Blaiberg zei het afgelopen weekeinde in Kaapstad onomwonden dat hij er niet aan denkt zich ooit aan een tweede harttransplantatie te onder werpen. En dat om de eenvoudige re den dat het hart dat nu in zijn borst klopt, goed genoeg voor hem is en hij zich geen zorgen maakt. PARIJS Frangois Mitterrand, de leider van de Franse oppositie, zal bin nenkort van het politieke toneel ver dwijnen. Hij zal dit doen, zodra de hui dige federatie van linkse politieke par tijen, waarvan hij de voorzitter is, door een fusie zal worden omgezet in een nieuwe socialistische democrati sche partij. Mitterrand wil in zijn val ook de gro te socialistische leider, Guy Mollet, meesleuren. In de rede, waarin hij gis teren zijn besluit bekendmaakte, riep hij op tot een algehele aflossing van de wacht, zodra de nieuwe partij gebo ren zou zijn. Hij zal vermoedelijk wor den opgevolgd door Gaston Defferre, de burgemeester van Marseille. Dit besluit van Frangois Mitterrand was te verwachten. In het jongste ver leden was zijn politiek tot driemaal toe in het ongelijk gesteld: 1) zijn greep naar de macht in de meidagen in feite had hij zichzelf al tot president uitgeroepen misluk te jammerlijk; 2) dit werd gevolgd door een verplet terende verkiezingsnederlaag; 3) de Russische actie in Tsjecho-Slo- wakije had een vernietigende veroorde ling van zijn politiek van toenadering tot de communisten tot gevolg. Als gevolg daarvan keerden zelfs de meest fervente leden van de oppositie zich van Mitterrand af. DJAKARTA In een afgelegen ge bied in West-Irian, ver ten zuiden van Soekarnapoera, zijn vorige week een Australische en een Amerikaanse zen deling vermoord. Zij werden op weg naar een dorp aangevallen. Vier dagen na de moord hebben heli kopters4 de plaats van het gebeurde be reikt. De lijken zijn niet gevonden, maar wel is meegedeeld dat veel be wijsmateriaal voor de moord is verza meld. De zending gelooft dat de moor den verband houden met primitieve ge woonten en niets te maken hebben met politiek. IJMUIDEN Zeventien rijkszeelood- sen, werkzaam in het Noordzeekanaal, zijn nu door de rijkspolitie gearresteerd verdacht van het aannemen van steek penningen. Zaterdagmiddag werden de 47-jarige C. G. en de 35-jarige R. v. d. K. van huis gehaald. Negen loodsen zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld nadat zij aan de Haarlemse officier van justitie waren voorgeleid. Zoals bekend gaat het om steekpen ningen die de loodsen zouden hebben aangenomen om kapiteins van zeesche pen te adviseren meer sleepbootassisten- tie te nemen dan nodig was. Deze „ge woonte" kwam twee jaar geleden aan het licht, waarna de recherche van de rijkspolitie aan een uitgebreid onder zoek begon, dat nog niet is afgesloten. In dit stadium willen de directie van het loodswezen, de officier van justitie en de betrokken rederijen dan ook geen verdere inlichtingen verstrekken. I

De Vallei | 1968 | | pagina 5