DE SHAG VOOR FIJNPROEVERS Nat. schaatsploeg gaat zich tot in de puntjes voorbereiden JONGE JENEVER Zwemploeg sloot belangrijke manshoog op gevel fase trainingsprogramma af LIA LOUER neemt niet deel aan de Spelen Dames-atletiekploeg imponeerde opnieuw Corrie Bakker vestigde record Roeiers vinden termijn van voorbereiding zeer krap DE GRAAUWE HENGST Fred Anton Maier naar Heerenveen Tilly van der Made loopt ook de 400 m Fedor den Hertog viel door de mand EERST NAAR DA VOS EN DAN NAAR DEVENTER Westphal aangekomen PITTIG, MAAR TOCH LEKKER ZACHT 1.25 Nog een poosje op CIOS Elf dames Schenk en Verkerk naar demonstratiewedstrijden de jonge van de Graauwe Hengst getipt als winner...." zet eens F 10.50 op de tien tegen een voortaan uw favoriet Even ver Atlete is in blijde verwachting In vorm Openbaring MAANDAG 7'OKTOBER 1968 ADVERTENTIE AMSTERDAM Fred Anton Maier, in het winterseizoen 1967-1968 's we relds snelste schaatser op de lange afstanden, zal tijdens de wereldkampioen schappen, die op 15 en 16 februari op de kunstijsbaan van Deventer worden gehouden, een tot in de puntjes voorbereide Nederlandse schaatsploeg tegen over zjich vinden. Wie namelijk het trainingsprogramma bestudeert, dat zater dag in het nieuwe bondsbureau van de Koninklijke Nederlandse Schaats Bond (KNSB) in Amsterdam werd bekend gemaakt, moet wel tot de conclusie ko men, dat de Nederlandse rijders, hoe dan ook, de wereldtitel op de lange Noor willen heroveren. In overleg met Leen Pfrommer, de nieuwe coach, laat de Nederlandse ploeg zelfs de vijflandenwedstrijd (8 en 9 februari) voor wat ze is, om in het hooggelegen Davos zich kalm en rustig voor te bereiden op „Deventer". Pas drie of twee dagen voor het kampioen schap (Leen Pfrommer had het zelfs over één dag) „zakt" de Nederlandse equipe dan af naar Deventer in de hoop daar in vergelijking tot Davos „een wolk van zuurstof" te vinden. Een getrouwe kopie dus van de voor bereidingen van de Nederlandse meis jes twee jaar geleden, die Stien Kaiser toen voor het eerst de wereldtitel ople verden. Henny Roos, lid van de techni sche commissie, vertelde, dat het suc ces van de Nederlandse dames de KNSB voor ogen heeft gestaan, toen men dit trainingsprogramma in samen werking met de Nederlandse rijders op stelde. „Maar", aldus de, her Ro„ni „nieuw is het natuurlijk niet helemaal. Voor de oorlog hebben we zelfs al zo iets gehad. Aangezien we, om kosten te drukken, de laatste tijd steeds naar Noorwegen gingen, is het een beetje in de benen gezakt. We hebben nu ech ter weer wat meer financiële armslag en daarbij komt, dat Nederland nu weer eens het wereldkampioenschap voor he ren mag organiseren. En dan wil je toch graag goed voor de dag kómen". Natuurlijk is Davos niet de enige voorbereiding. De Nederlandse kern ploeg, die bestaat uit Kees Verkerk, Ard Schenk, Peter Nottet, Jan* Bols, Karei te Winkel, Arie Eriks, Ronny Nooitgedacht, Jorrit Jorritsma, Ab Krook, Eddy Verheijen, Anne Brouwer en Wim Borgers, blijft nog tot half no vember op het CIOS onder leiding van Henk Holleboom aan de conditie wer ken en hoopt tegen het einde van deze maand aan de ijstraining te kunnen be ginnen. Afwisselend zal deze worden gehou den in Deventer en Amsterdam, met daar tussendoor een groot aantal selec tiewedstrijden en een trainingskamp in Heerenveen. dat van 10 tot en met 24 december zal duren. Vlak voor het Ne derlandse kampioenschap (11 en 12 ja nuari) komen de heren opnieuw vier dagen bijeen in Deventer. Na de titél- strijd vertrekt men naar Noorwegen voor de landenwedstrijd tegen de No ren (18 en 19 januari) en om zich voor te bereiden op het Europese kampi oenschap, dat op 25 en 26 januari op de „wonderhaan" van Inzeil wordt gehouden. Na Inzeil, blijft de ploeg dan zoveel mogelijk „in de hoogte", maar er zal onder meer ook nog een wed strijd in Grenoble worden gereden. In Davos wordt dan de laatste hand ge legd aan de voorbereiding voor de we reldkampioenschappen. Ook de dameskernploeg, nu bestaan de uit elf rijdsters (Stien Kaiser, Ellie Brom, Ans Schut, Willy Burgmeijer, Carry Geijssen, Beppie Geijssen, Rine- ke Demming, Trijnie Rep. Marjolein Taris, Truus Dijkstra en Janny Goor- man), is druk doende zich op het ko mende seizoen voor te bereiden. Alleen Stien Kaiser heeft last van een lichte blessure en is nog niet aan de echte training begonnen- Enkele weken gele den is zij echter aan lichte fiets- oefeingen begonnen en Henk van der Grift, had goede hoop, dat alles nog op tijd in orde zal komen. Ook de damesploeg zal zo snel moge lijk aan de ijstraining beginnen, die zoas bekend dit jaar door Kees Broek man zal worden geleid. De oud Euro pees-kampioen arriveert eind deze week in Nederland. De dames werken natuurlijk vooral toe naar het wereld kampioenschap, dat op 1 en 2 februa ri in Grenoble wordt gehouden. Na het Nederlandse kampioenschap (11 en 12 januari) zal een uit de kernploeg gese lecteerd groepje tot 29 januari in Noor wegen vertoeven. Na het wereldkampi oenschap, zal de training dan worden „teruggenomen" waarna in maart in Inzeil recordpogingen zullen worden ge houden. Ook is er voor de dames een uitnodiging gekomen uit de Verenigde Staten om op 8 en 9 februari in Lake Placid aan internationale wedstrijden deel te nemen. De KNSB voelde wel iets voor deze invitatie, maar heeft nog geen beslissing genomen. ADVERTENTIE AMSTERDAM Op 21 en 22 decem- ier zullen in Heerenveen, onder auspi- ën van de ijsclub aldaar, internationa le schaatswedstrijden worden gehou den. De Nederlandse ploeg en onder anderen Fred Anton Maier, Magne Tho massen, Per Willy Guttormsen, Johnny Höglin, Arjan Sandler en Duitse schaat senrijders hebben al toegezegd naar Friesland te komen. Bij de dameswed strijden heeft men zich verzekerd van onder meer Finse deelneming. AMSTERDAM Ard Schenk en Kees Verkerk zullen begin december op uit nodiging van de Zweedse schaatsbond enkele demonstratiewedstrijden rijden ln Zweden. Het Nederlandse duo start op 6 december in Arklstadt, 8 decem ber in Stockholm, 10 december in Upp sala en 12 december in Gotenburg. Trainer Leen Pfrommer ziet deze trip als een welkome onderbreking van de training. „Nee, de trip doorkruist mijn traniningsopzet helemaal niet. Het is wel goed voor die jongens er even uit te zijn. Bovendien, zien ze dan met een weet wat tegenstanders". MEX1CO-STAD De Nederlandse Olympische zwemploeg heelt za terdag een belangrijke fase van het trainingsprogramma afgesloten. In de enorme gloednieuwe Olympische zwemhal, waarin de tien-meter-toren en het vijftigmeterbad als het ware verdwijnen, hebben de pupillen van de aftredende coach Kerkhoven wedstrijden gezwommen om te zien wat het effect is geweest van de periode van zware training. De laatste veertien dagen voordat het Olympische zwem program ma begint, zullen namelijk uitsluitend worden besteed aan het opvoeren van de snelheid. Nederland deelde het bad met Zweden, Argentinië. Zuid-Slavië, Denemarken en Finland. Ruim vijfduizend mensen hadden gebruik gemaakt van de gelegenheid om gratis kennis te maken met dit wel zeer bijzondere bouwwerk. De dakbedekking vooral, een naar de zijkanten oplopende schaalconstruc tie van candela die op zijn plaats wordt geholden door enorme trek- stangen aan de buitenzijde van het, gebouw, is uniek. De wedstrijden verliepen niet geheel zonder stoor nissen. Tijdens de 800 meter dames viel plotseling het licht uit. Het duur de enige tijd voor de noodverlichting ging branden. Het heeft er veel van weg dat Ne derland precies even ver is als in het begin van het seizoen bij de zes- landenwedstrijd in Stockholm. Dege nen die zich toen in feite verzeker den van Olympische uitzending, wa ren ook nu weer de grote figuren. De jongens en meisjes, die zich la ter kwalificeerden de vier maal 200 m herenploeg incluis toon den een veel minder indrukwekken- *de vorm. Nel Bos, in Stockholm goed voor een tweede plaats, won de 100 m in de Veelbelovende tijd van 1.02.5. Zij leverde daarmee het be wijs dat de ziekte, die haar tijdens het zomerseizoen parten speelde, vol komen overwonnen is. Ada Kok nam het op de 200 m vlinderslag op te gen de Zweed Peter Feil en Dick Langerhorst. Zij verloor dat ongelij ke duel, maar de 2.26.9 was slechts een fractie van een seconde boven de tijd waarmee zij vorig jaar tij- MEXICO-STAD Wegens te ver wachten blijde familie-omstandig heden, die zich dezer dagen hebben geopenbaard, heeft de chef de mis sion van de Nederlandse Olympi sche ploeg, de heer A. J. H. Dok- kum, op advies van de medische de legatie en iii overleg met de chef d'équipe en betrokkene besloten, mevrouw Lia Louer-Hinten terug te trekken van deelneming aan het Olympische toernooi. De 26-jarige Tilburgse Lia Louer is Nederlands recordhoudster op de 400 meter en zou ook op dit num mer bij de Spelen uitkomen. In 1964 nam zy aan de O.S. van Tokio deel en kwam toen uit op de 80 me ter horden, op welk nummer zij met 10.8 sec. eveneens nationaal recordhoudster is, en de vijfkamp. dens de internationale sportweken goud won. Langerhorst's tijd van 2.20.9 was in verhouding veel min der goed. Van de rugslagsterren kwamen Coby Buter en Bob Schout- sen op de 100 m goed voor de dag (1.10.5 en 1.02.9). Bep Weeteling en Coby Sikkens forceerden zich niet op de 200 m. Zij kwamen uit op 2.37.3 en 2.38.7. Klenie Bimolt toon de zich op de schoolslag opnieuw sterker dan Marjan Janus (1.21.0 te gen 1.24.0). Daar tegenover stond het betrek kelijk falen van de 4 x 100 m vrije slag dames en de 4 x 200 m vrije slag heren. „Maar daar moet men op het moment nog geen conclusies aan verbinden", aldus coach Kerk hoven, die zaterdagavond bij het op nemen van de tijden terzijde werd gestaan door Bert Sitters, de coach van de Spaanse' zwemploeg. „Deze wedstrijden zijn eigenlijk een beetje tegen de zin van de Jongens en de meisjes gehouden. Je kunt het meer beschouwen als een controlemiddel voor mijzelf. Ik wil weten- waar we aan toe zijn alvorens de trainings- arbeid te verminderen." Tilly van der Made MEXICO-STAD Tilly van der Made zal naast de 800 m ook de 400 m lopen. Zij was alleen inge schreven voor de 800 m, omdat zij de door het NOC gestelde limiet van 54.0 sec. op de 400 m niet had gehaald. In Mexico-Stad echter evenaarde zij vrijdag het Neder landse record op deze afstand, dat met 53,2 seconden op naam staat van Lia Louer. De inschrijving van Tilly van der Made was, ofschoon de limiet hier voor officieel verstreken was, als nog mogelijk door het terugtrekken van Lia Louer. Op maandag 14 oktober komt de Leimuidense uit in de series van de 400 m. De twee volgende dagen zijn dan respectievelijk de halve finales en de finale van dit onderdeel. Op donderdag 17 oktober worden de se ries op de 800 meter gelopen, waar na op 18 oktober de halve finales volgen en op zaterdag 19 oktober de finale. Indien Tilly van der Ma de erin mocht slagen op beide af standen tot de finale door te drin gen, wacht haar dus een zwaar pro gramma, waarin zij zes dagen ach tereen in de baan komt. MEXICO-STAD De Nederland se dames-atletiekploeg heeft ook za terdag tijdens de wedstrijden op de trainingsbaan by 't Olympisch Sta dion weer grote indruk gemaakt. Al lereerst door de overwinning op de 4 x 100 meter. Weliswaar bleei het kwartet Wilma van den Berg, Mieke Sterk, Truus Hennipman en Corrie Bakker met 43,9 sec. tweetiendc se conde boven het Nederlands re cord. dat het vrydag vestigde, maar dat was volkomen ondergeschikt. Veel belangrijker was het dat de Cubaanse dames, die vrijdag 't we reldrecord evenaarden, in de slotfase kansloos waren tegen een voortref felijk lopende Corrie Bakker. Het Cubaanse viertal had tot aan de laatste wissel nog een lichte voor sprong op de oranjeformatie, maar toen Corrie Bakker het stokje van Truus Hennipman overnam, ver speelde Mariene Elejarde de twee meter die de ploegen scheidden. De Amerikaanse dames, die met de Rus sinnen overigens zaterdag niet aan de start favoriet zijn voor het goud op de 4 x 100 meter, konden aanvankelijk goed meekomen maar toen hun tweede wissel mislukte wa ren zij kansloos. Corrie Bakker, die tijdens de Ne derlandse atletiekkampioenschap- pen in Groningen bij het versprin gen een blessure opliep welke haar enkele weken op non-actief stelde en zelfs de oorzaak leek te worden van een afwijzing voor Mexico-stad, blijkt weer voortreffelijk in vorm. De Utrechtse liep vrijdag al een bij zonder sterke honderd meter, zowel individueel als in de estafette. Haar grote kracht ligt echter, dat bewees zij met een nieuw Nederlands re cord, op de 200 meter. Met haar 23.3 seconden zorgde Corrie zaterdag met de Australische Jennifer Lamy voor de snelste tijd van de dag op dit nummer. Toch zal Corrie Bakker in Mexico-stad zeer waarschijnlijk niet op de 200 meter kunnen uitkomen omdat het Nederlandsch Olympisch Comité op dit nummer Wilma van den Berg' Mieke Sterk en Truus Hennipman heeft ingeschreven. Truus Hennipman heeft zich za terdag ook nog enkele minuten Ne derlands recordhoudster kunnen noemen. In de derde serie liep de Leidse atlete 23,6 sec, waarmee zij het record, dat Mieke Sterk eind mei in Amsterdam vestigde, evenaarde. Wilma van den Berg, die in dezelfde serie met Corrie Bakker liep en daar in tweede werd, egaliseerde het oude record eveneens. MEXICO-STAD Tijdens wed strijden op de Olympische trai ningsbaan in Mexico-Stad heeft Corrie Bakker zaterdagmorgen een nieuw Nederlands record gevestigd op de 200 meter. Haar tijd was 23,3 sec. Het oude record stond sedert 23 mei van dit jaar (Amsterdam) met 23,6 sec. op naam van Mieke Sterk. In de serie vóór de race van Cor rie Bakker had Truus Hennipman reeds de oude recordtijd geëven aard. Het kwartet Wilma v.d. Berg, Cor rie Bakker, Truus Hennipman en Mieke Sterk, dat vrijdag het Neder lands record viermaal 100 meter ver beterde en bracht op 43.7 sec. was gisteren wederom succesvol. Tilly van der Made wilde het na haar snelle 400 meter van vrijdag, toen zij met 53.2 sec het Nederlandse record van Lia Louer evenaarde dit keer eens proberen op de 200 m, een nummer waarop zij enkele jaren geleden verscheidene keren Neder lands kampioene is geweest. De Lei muidense kwam in de vijfde serie tot 23.9 sec., een tijd die ook voor Mieke Sterk werd afgedrukt. Ook de 200 m bij de heren was van bijzondere klasse, vooral die van de Australiër Peter Norman, die het re cord van zijn land liefst 0,3 sec. scherper stelde door in de eerste se rie 20.2 sec te laten afdrukken. De Amerikanen, die vrijdag in Mexico- Stad arriveerden maar bij de heren nog niet uitkwamen, zullen aan de kort, gedrongen Australiër onge twijfeld de handen vol krijgen. Een openbaring in het openings nummer van zaterdag, de 10.000 m was het lopen van de 19-jarige Paul Moses. De Keniaan, die voor het eerst in zijn leven een tien kilometer liep, maakte de fout de Ethiopiër Bekren iets te ver te laten uitlopen. Moses kon in de laatste ronde, die hij af legde in 56 sec, zijn achterstand niet meer wegwerken. Overigens was zijn tijd van 30 min en 8,4 sec nog geen vijf sec achter Bekren, voor Mexico- hoogte van bijzonder gehalte. Toch zal Moses, die op het laatste mo ment op aandringen van Kipchoge Keino in de ploeg is opgenomen niet starten op de tien kilometer. De Ke- nianen zien in Paul Moses hun ge heime wapen dat Abebe Bikila op de marathon van een derde gouden medaille moet afhouden. Dat de jeugdige loper er de mogelijkheden toe heeft blijkt wel uit het' feit dat hij enkele weken geleden de 42 km en 195 meter aflegde in 2 uur, 14 min en 5 seconden... MEXICO-STAD De naam van Anton Geesink wordt in Mexico- Stad van de daken geschreeuwd. De Olympische judo-reus van Tokio heeft weliswaar niets meer met de Spelen uit te staan sinds de judo- sport van het Olympisch program ma werd geschrapt, maar in Mexico- Stad 1968 treedt hij op in een andere functie: die van filmacteur. Op de gevel van een van de wat vervallen bioscopen in de oude stadswijk staat hij met manshoge letters vermeld als hoofdrolspeler in Samson en Delila. Hij moet concurreren met andere sterke mannen als Tarzan (Johnny Weismuller) en Hercules. De volks bioscopen van Mexico geven in hun programma namelijk niet één hoofd film, maar drie achter elkaar. Met een mand vol taco's en tortilla's en een fles pulque verdwijnen de be zoekers, meestal begeleid door een schare kinderen in het halfduister; naar de ongemakkelijke stoelen om er een uur of zes later gespijsd en gelaafd weer uit te komen. Anton Geesink maakt het niets uit. Hij hanteert avond aan avond onver stoorbaar de kinnebak en veegt de Filistijnen op een hoop. Ondanks de onrust in de Mexi caanse hoofdstad is de belang stelling voor de Olympische Spelen enorm groot. Een paar uur nadat de kassa's werden geopend waren de toegangsbewijzen voor de openings plechtigheid van de negentiende Spelen uitverkocht. Volgens het or ganisatiecomité is er van de 80.000 kaartjes voor de sluitingsplechtig heid op 27 oktober ook niet één meer over. De openingsplechtigheid van de Spelen, die zaterdag a.s. wordt ge houden, begint om elf uur Mexicaan se tijd (18.00 uur Ned. tijd) en zal twee uur acht minuten en vijftien seconden in beslag nemen. MEXICO-STAD Er is een eind gekomen aan de lijdzaamheid van Fedor den Hertog. Zijn klachten van de laatste weken waren de aan leiding om de Nederlandse kam pioen op de weg en in de achtervol ging uitvoerig door de artsen van het NOC te laten onderzoeken. Daarbij is Den Hertog door de mand gevallen. Zaterdagavond kreeg hy te horen, dat hem totaal niets mankeert, integendeel, dat hij in topconditie verkeert. Chef d'équipe Arie Zwartepoorte heeft daarna Den Hertog er nogmaals op gewezen, dat hij niet zou aarzelen hem voor de Olympische wedstrij den te passeren, wanneer hij niet zijn best zou doen. Zondag, tijdens een wedstrijd over 160 km (32 ronden) op het au tocircuit, kwam een andere Den Hertog aan de start. Hij reed niet meer aan de staart van de grote groep. Den Hertog werd zelfs de animator van een vlucht na 70 km, die het veld definitief in stukken splitste. De kopgroep groeide aan tot 25 renners, die 8 km voor het einde verrast werd door de demar rage van de Fransman Parenteau en de Mexicaan Belmonte. Zij kre gen nog gezelschap van de Span jaard Yuste en de Hongaar Kvese- ry, die in de laatste ronde weg sprong en met ruime voorsprong voor de Spanjaard de pompeuze eerste prijs veroverde. Den Hertog was na 140 km uitge- fietst en had tenslotte nog moeite om bij de eerste groep te blijven, waarvan hij als laatste eindigde. De overige Nederlanders - Harry Jansen, Leen de Groot, René Pijnen en Jan Krekels - lieten zich nauwe lijks zien en eindigden in de achter hoede. MEXICO-STAD Een lijkbleke en zeer nerveuze Wil Westphal is zaterdag kort na middernacht op het vliegveld van Mexico-stad aangeko men. Westphal, die drie weken gele den op het laatste moment als coach van de Nederlandse atletiekploeg weigerde mee te gaan naar Mexico omdat hij onoverkomelijke moeilijk heden vreesde met de chef d'équipe Jo Moerman voor wat de training betrof, zal de Spelen nu als toerist bijwonen. De Amsterdammer, die bij de radio-en tv-verslaggevers in het Palace-hotel logeert, is er zich wel van bewust dat hij zich in geen en kel opzicht meer met de atleten en atletes kan bemoeien: „Ik ben hier gekomen om te kijken en met de mensen van KNAU wil ik niets meer te maken hebben." MEXICO-STAD De vraag of de ploeg te laat in Mexico is aangeko men wordt in roeikringen iedere dag met meer nadruk gesteld. Een goede week geleden werd het delicate on derwerp nog zeer voorzichtig be sproken. Nu de Nederlandse deelne mers hun tegenstanders veertien da gen lang aan het werk hebben ge zien betogen steeds meer roeiers dat drie weken een uiterst krappe ter mijn van voorbereiding is in het hooggelegen Mexico-stad. Nereus-coach Wartena behoorde tot degenen die direct al aanvoer den dat de aanpassingsperiode te kort was. Skiffeur Jan Wienese toon de zich eveneens verre van gelukkig met de drie weken die de roeiers hebben om zich op het zware toer nooi voor te bereiden. Inmiddels heeft ook de chef d'équipe van de Nederlandse roei- ploeg, dr. Tj. B. van Wimersma Grei- danus, zij het op voorzichtige wijze, zijn bezorgdheid uitgesproken. „Je kan op dit moment natuurlijk niet zeggen of de termijn te kort is", zei de Utrechter, terwijl de zon hem op het lichaam brandde. „Wel is zeker dat we een achterstand hebben op de grote roeilanden. De Amerikanen trainen al vier weken, de Russen en de Oost- en Westduitsers zijn ook lan ger dan wij in Mexico. Je kan geen dag verliezen. En dat is bijzonder naar. Zoiets zet je altijd onder een zekere druk. Als je door ziekte of wat voor reden dan ook enige tegen slag hebt zit je fout. Bovendien blijf je je steeds afvragen of je die ach terstand op de Russen en de Duitsers kan inlopen. Dat is beslist geen ide aal klimaat om je voor te bereiden. Ik wil beslist niet zeggen dat, wan neer onze resultaten tijdens deze Olympische Spelen zullen tegenval len, dat aan de te korte tijd van aanpassing moet hebben gelegen. Er kunnen veel meer factoren een rol hebben gespeeld. Daarvan kan een te kort verblijf in Mexico er één zijn. zijn.

De Vallei | 1968 | | pagina 8