Veenendaals - dagblad VS maken ernst met garanties aan Bonn Buiten I Mexico dichter bij een sociale omwenteling Gesprek met autoriteiten uit Niger Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Studenten beraden zich Nixon neemt voorsprong op Humphrey Zetten helpers van arrestant grafschennerijen voort? Twee jaar eel in wegens autozwendel Mijnwerkers in Luik staken Clifford bezoekt West-Duitsland STUDENTENLEIDER BEANTWOORDDE VRAGEN Auto in volle vaart onder melkwagen Echtgenoot van mevr. Vlachou veroordeeld ESRO-RAKET GELANCEERD Directie N.S. praat volgende week met F.S.V. Kalend amp doodt jong echtpaar Twee broertjes op een fiets aangereden Rootes-concern verlaagt prijzen NAVO -gesprek over nucleaire defensie Minister Luns heden terug *>YTY* Onbestendig MANOEUVRES NADRUKKELIJK j Vrucht in 't wild I I IN GRIEKENLAND GEWONDEN POLITIE VERMOEDT AFSPRAAK Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm prijs 17 cent. Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden '1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 8 OKTOBER I968 - 42e JAARGANG no. 237 (Van onze correspondent) T>ONN Clark Clifford, de Amerikaanse minister van Defensie, vliegt vandaag naar Bonn voor een bezoek aan West-Duitsland en West- Berlijn. Zijn reis wordt beschouwd als een duidelijk bewijs dat het de Verenigde Staten ernst is met hun garanties voor de Bondsrepubliek. Clifford wordt begeleid door twee staatssecretarissen en door de voor zitter van het comité van chefs van staven, generaal Wheeler. In Bonn zal Clifford eerst deelnemen aan een vergadering van de nucleaire werkgroep van de NAVO, het z.g. Mc- Namara comité. Daarna zal hij o.m. Amerikaanse troepen inspecteren in Beieren en in West-Berlijn. De reis van de Amerikaanse minis ter maakt deel uit van een reeks ges tes waarmee Amerika zijn vastberaden heid wil onderstrepen om de Westduitse veiligheid te helpen verdedigen. Na de Russische invasie in Tsjecho-Slowakije hebben de Amerikanen de inkrimping van hun troepenmacht in West-Duits land die overigens bijna voltooid was demonstratief stopgezet. Twaalfduizend militairen, die als een soort mobiele reserve waren terugge bracht naar de Verenigde Staten, zul len nu komende lente voor manoeu vres naar de Bondsrepubliek terugke ren. Bovendien wordt een eskader Phantom-verkenningsvliegtuigen op korte termijn opnieuw in YVest-Duils- land gestationeerd. President Johnson en minister Rusk (Buitenlandse Zaken) hebben de ga ranties voor West-Duitsland en West- Berlijn nog eens bekrachtigd. Door deze nadrukkelijke gebaren wil Amerika, zo meent men in Bonn, ook voorkomen dat Rusland zich zou kun nen laten verleiden tot acties tegen W.-Duitsland, nu Amerika door de na derende presidentsverkiezingen zich als het ware in een overgangsperiode be vindt. BERGUM Do 49-jarige molenbaas J. W. Beuze uit Grijpskerk is maan dagavond omgekomen, toen hij op de rijksweg Leeuwarden - Groningen on der Buitenpost met zijn auto onder een stilstaande melkwagen reed. De man repd met grote snelheid in de richting Groningen en kon niet tijdig meer ach ter de melkcombinatie afremmen, toen hij moest stoppen voor een tegenligger. Zijn auto schoof tot voorbij de voorruit onder de laadwagen. ALBLASSERDAM Maandagavond is de 69-jarige J. W. te Hennepe uit Pa- pendrecht in een ziekenhuis in Alblas- serdam overleden aan de verwondingen die hij 's middags bij een verkeerson geluk had opgelopen. WORMERVEER In het Julianazie- kenhuis te Zaandam is de 58-jarige A. J. A. Kramer uit Wormerveer overle den aan verwondingen, die hij opliep, toen hij zaterdagavond op zijn brom fiets geen voorrang verleende aan een automobilist. De man viel met zijn hoofd op een trottoirband en liep daar bij ernstig hersenletsel op. CLIFFORD a. bezoek 5 Am te beginnen de prunus of vogel- kers, in de volksmond o.a. ook j ATHENE Een krijgsraad in Athe ne heeft gisteravond de gepensioneerde de kapitein ter zee Constantijn Loun- dras tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens illegaal wapenbe zit. De 53-jarige Loundras, die ge huwd is met de uitgeefster Helen Vla chou, werd op 13 augustus gearres teerd. In een kast in zijn woning was een revolver n>et enige patrone.- aange troffen. Hij zei dat hij het wapen daar al 16 jaar geleden bij zijn pensione ring uit de dienst had opgeborgen en er sindsdien nooit meer aan had ge dacht. De openbare aanklager had een half jaar gevangenisstraf geëist, maar de krijgsraad, bestaande uit een raads heer van het hooggerechtshof en vier legerofficieren, gaf hem anderhalf jaar. Later veroordeelde dezelfde krijgs raad drie meisjes en een jongeman tot gevangenisstraffen variërend van twee tot vijf jaar op beschuldiging van deelneming aan een samenzwering om de sociale orde omver te werpen en een communistisch bewind aan de macht te brengen. Volgens getuigen hadden zij tegen de huidige militaire leiders gerichte vlugschriften ver spreid. De verdachten gaven dit toe, maaf verklaarden niet van plan te zijn geweest de sociale orde omver te werpen. CAGLIARI Vanaf de basis Per- dasdefogu op Sardinië is gisteravond door de Europese ruimtevaartorgani satie Esro met succes een „Skylark"- raket gelanceerd. De 13 meter lange raket bereikte in 3 minuten 10 seconden een hoogte van 187 kilometer. Het projectiel moet ge gevens verzamelen over de straling in de ruimte, die door de Esro-centra in Noordwijk en Parijs zullen worden be studeerd. ADVERTENTIE HOTEL-REST. ..DE KLOMP" Thans zalen tot 200 personen UTRECHT De president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, heeft de Federatieve Spoor weg Vakvereniging (F.S.V.) uitgeno digd voor een bespreking op donderdag 17 oktober. De N.S.-directie heeft de F.S.V. deze uitnodiging gestuurd, nadat de F.S.V. haar vorige week woensdag schrifte lijk had laten weten, dat zij bereid is tot een bespreking met de directie over de erkenning van de (categorale) spoor weg vakvereniging, dat zij constructief wil samenwerken met de andere vak bonden en het bedrijf aan de belangen behartiging van het gehele N.S.-perso- neel en dat zij in een gesprek met de directie wil vernemen wat de verdere procedure zal zijn met betrekking tot de inschakeling van de F.S.V. in het overleg, alvorens een definitief stand punt te bepalen. De F.S.V. heeft daarbij voorop ge steld, dat eventuele bindende voorwaar den, die de F.S.V. zullen worden ge steld alvorens zij wordt erkend door de directie, door haar algemene ledenver gadering moeten worden bekrachtigd. Het bestuur belegt volgende week don derdagmiddag, na het gesprek met de directie, een vergadering yan afge vaardigden van de F.S.V. Bij de bespreking met de directie van de Spoorwegen zal de F.S.V. vertegen woordigd zijn door haar voorzitter, se cretaris-penningmeester, twee leden van het hoofdbestuur en de sociaal-econo misch adviseur. PUTTEN Zondagmiddag ontdekte men dat de heer E. A. Buter (22) en zijn echtgenote, mevrouw A. Buter- Schreuder (21) wonende in een zo merhuisje aan de Hoge Engweg, door kolendampvergiftiging waren getroffen. In allerijl werden zij per ambulance met medewerking van de politie uit Putten naar het ziekenhuis Salem te Ermelo vervoerd, waar alles reeds in gereedheid was gebracht hen meteen te behandelen. De heer Butter overleed echter kort na aankomst en zijn echtgenote maan dagmorgen. Het echtpaar was nog maar kort ge trouwd. Binnenkort zal een telecommunica tienet tot stand komen voor de verbin dingen tussen het gouvernement over West-Irian in Soekamopoera, het mi nisterie van Binnenlandse Zaken in Djakarta en de regionale en plaatse lijke bestuurscentra in West-Irian. MEXICO De mogelijkheid \an een sociale omwenteling in Mexico is sinds het bloedbad op het „Plein van de drie culturen" en de verkla ringen van de daarbij gearresteerde student Socrates Amada Canipos Lemus aanzienlijk toegenomen. De studentenbeweging, die van een ordinaire rel tussen twee scholen evolueerde tot een politieke beweging, is door de gebeur tenissen van de laatste dagen in het derde stadium gekomen dat van de sociale agitatie. Overal in de stad hielden de facultei ten en afdelingen van de universiteit en de polytechnische school 'gisteravond bijeenkomsten. Meestal niet op de plaatsen, die van tevoren als zodanig waren aangekondigd. De enige facul teit. die ffot risicr km L.-jeen te ko men op het terrein van de universiteit, waar óp één na alle wegen zijn afgezet met slagbomen en versperringen van stenen, was die van de economische wetenschappen. Deze heeft in de gehe le beweging steeds een voorname rol gespeeld. De kranten hadden aangekon digd, dat tijdens de vergadering een WARNSVELD Tijdens het over steken van de Zutphen-Emmerikse- weg in Wichmond, gemeente Warns- veld, zijn maandag twee zoontjes van de familie M. aldaar onder een perso nenauto gekomen. De oudste jongen, oud tien jaar, was op slag dood. De andere jongen mankeerde vrijwel niets. Ze reden op een fiets. ARNHEM Maandagavond is het 16-jarige meisje R. M. Slasky uit Arn hem, toen zij op haar fiets de Huissen- sestraat in Arnhem-Zuid wilde over steken, door een bus aangereden. Zij was op slag dood. UNION ADVERTENTIE krentenboom (niet te venvarren met de krentenstruik), wilde sering en vogel- pruim geheten, want die staan overal 5 in park en tuin, wal of boszoom en 5 ze zitten zó vol glanzend-zwarte bes- j sen, dat de beladen takken tot op de grond hangen en de vogels met zo'n i overdaad nauwelijks raad weten. Ze knoeien en morsen ermee, zodat onder l de bomen all&s vol ligt met bet af ge- E| E rukte bosfruit, ontgleden aan de grage l snavels. Gras. kruid en afgevallen 1 j blad worden besmeurd met de blau- E wige inkt van de gekneusde beziën. In E dit uitzonderlijk rijke ooftjaar, zijn het E i vooral de vogelbessen, die de aan- dacht trekken van spreeuwen en lijs- ters, doch ook van de fijne zomerzan- gers, die vóór hun vertrek naar het verre winterkwartier met het snoepje van de herfst een laatste groet van het vaderland meekrijgen. Ze kunnen binnensmonds prevelend en zacht s kwelend lekker in het zonnetje zitten E en tonen zich meer ingetogen dan de drukke, proletarische spreeuwen, die kwetterend en zwatelend in het hout E neerstrijken. Bij zo'n overvloed is het E eigenlijk jammer, dat de bessen van E de prunus noch als genees-, noch als genotmiddel gebruikt worden, even- l min trouwens als schors of bast. Haar E rijke bloei heeft evenwel een stadium E eerder de imkers verheugd, want de E bloemen bevatten een massa gemak- kelijk bereikbare honing en overigens kijken we altoos in april naar de j blanke bruidsboeketten, zoet geurend E naar bittere amandelen en inderdaad E enigszins vergiftig (blauwzuur). In de oude tijd vond zij wel medicinale toe- E passing. Tegenwoordig dunkt mij niet meer. stemming zou plaatsvinden over het al dan niet doorgaan van de staking. Niets bleek minder waar. Er werd gesproken over de tactiek, die tegen de achtergrond van de hui dige gebeurtenissen gevolgd zou moe ten worden. Dat de staking zal worden voortgezet, werd voetstoots aangeno men. Aangezien de twee afgevaardig den van de medische faculteit in de nationale stakingsraad. Eduardo Val- le en Pablo Gomez, bij de „slag" in Tlatelolco waren gearresteerd en de derde afgevaardigde sindsdien spoor loos is, had de praeses van de medi sche studenten Guiilermo Fernandez de leiding op zich genomen. Het was zijn taak de voorstellen van de me dische faculteit aan de nationale sta kingsraad over te brengen. De nationale stakingsraad met welk orgaan Fernandez kennelijk voeling had gehad, acht nog steeds de regering volledig verantwoordelijk voor de ge beurtenissen op het „Plein van de drie culturen". Ook neemt dit orgaan volle dig afstand van Socrates Amado Cam pos Lemus, die na zijn arrestatie ver klaarde vanuit Cuba geïnspireerd te zijn geweest. Fernandez brandmerkte Lemus als een agent van de regering. „Het was algemeen bekend dat Jlij een geheim agent was, maar hij stond te sterk om iets tegen hem te onderne men". „De regering is van tactiek veran derd", aldus Fernandez. „Eerst heeft men de schuld gegeven aan buitenland se agitatoren zonder daarvoor enig be wijs te kunnen leveren. Nu probeert men het voor te stellen, als zouden wij door een politieke groepering worden gebruikt. Men wil ten koste van alles blijven ontkennen dat onze beweging 'n volksbeweging is, die groeit na elke po ging tot onderdrukking. De regering en de oppositie zijn voor ons hetzelfde. Wij zijn niet in te delen in links of rechts, onze beweging is onafhankelijk". Vervolgens werd besproken, wat de studenten nu te doen staat. Fernandez formuleerde dat in twee punten: 1. op nieuw de vrijlatingeisen van alle politie ke gevangenen; 2. het publiceren van een lijst van de gearresteerden, die ter- wille van de studentenbeweging in hon gerstaking willen gaan. Bij het „Plein van de drie culturen" in Mexico-stad, waar vorige week woensdag zeker 39 mensen werden ge dood bij een treffen tussen studenten en ordetroepen, zijn gisteren twee jonge mannen in de benen geschoten toen zij trachtten een troepenkordon te door breken. De jongelui, die in een auto reden, hadden geen gevoig gegeven aan een bevel tot halthouden. waarna z(j in de auto een salvo machinegewcervuur op vingen. Socrates Amado Lemus, een der lei ders van het Mexicaanse stakings- comité van de studenten, wordt hier uit zijn cel geleid, om vragen van journalis ten te beantwoorden. Hij wordt begeleid door generaal Dominguez (rechts), hoofd van de z.g. militaire rehabilitatiecentrum, waar Lemus in Mexico-stad wordt vast gehouden en (links) een rechercheur. WASHINGTON Volgens het opi niepeilingsbureau Louis Harris zou 40 procent van de kiezers vertrouwen hebben in Richard Nixon als president, tegenover slechts 28 procent in Hubert Humphrey. De onafhankelijke kandi daat, George Wallace, zou het vertrou wen van 14 procent der kiezers genie ten. In augustus had Nixon volgens het burcau-Ilarris nog maar 8 procent voorsprong op Humphrey. De Republikeinse presidentskandi daat Nixon heeft op een conferentie in Washington van hoofdredacteuren en uitgevers van kranten verklaard dat hij, zo hij president mocht wor den, de Amerikaanse bombardemen ten op Noord-Viëtnam niet zal stop zetten als Hanoi niet op de een of andere manier duidelijk toont dat het tot militaire de-escalatie zal over gaan. Nixon zei dat hij als president de Amerikaanse bombardementen niet zal opvoeren. In de huidige beperkte luchtaanvallen op Noord-Viëtnam zag hij een „troefkaart" voor de vre desonderhandelingen met de Noord- viëtnamezen. Nixon zei voorts nog dat de nieuwe president alleen dan een einde moet maken aan deze bombardementen, nu beperkt tot een vijfde van Noord-Viët nam, als hij ervan overtuigd is dat stopzetting van de bombardementen zou leiden tot minder doden bij de Amerikaanse troepen in plaats van meer. Een week geleden heeft de De mocratische presidentskandidaat Hu- bert Humphrey verklaard dat hij, in dien hij tot president gekozen wordt, de bombardementen op het noorden zal stopzetten als Hanoi bereid is de gede militariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Viëtnam te respecteren. Wallace heeft op een bijeenkomst in Washington gezegd, dat hij als presi dent een snelle beëindiging van de oor log in Viëtnam langs diplomatieke of militaire weg zal nastreven. Hij zou het in de eerste plaats zoeken in onderhandelingen, maar als de bespre kingen in Parijs mislukten, stonden de Verenigde Staten voor de keus van een zijdige terugtrekking of een militaire oplossing. Wallace zei niet te voelen voor een zijdige terugtrekking, omdat hij die on eervol acht. Mochten de chefs van sta ven echter als hun mening te kennen geven, dat Amerika geen militaire overwinning kan behalen, dan „moeten we de toestand herwaarderen". LONDEN De Rootesgroep, de Britse dochteronderneming van de Amerikaanse Chrysler-automobielfa- brieken, hebben gisteren prijsverlagin gen aangekondigd van ongeveer vier procent van zeven modellen in de Hill- man-, de Sunbeam- en de Singerklasse. De prijsverlagingen werden precies twee weken voor de opening van de Londense autoshow aangekondigd. 8 okt. 1968 A. B. WIGMAN s De president van de Afrikaanse staat Niger, die enkele dagen in ons land vertoeft, heeft maandagmiddag in de Rol zaal te Den Haag besprekigen gevoerd met de Nederlandse regering. We zien hier v.l.n.r. minister Udink, staatssecreta ris De Koster, de muu.>. van Rabemamanjari, president El Bakker en minister De Block. Buitenlandse Zaken van Niger Hadj Dicri Hamani,minister HASSELT Met de arrestatie van de Maastrichtenaar Pierre S. door de Belgische justitie is geen einde geko men aan de reeks graf- en kerkschen- nerijen. In het afgelopen weekeinde zijn in het Belgische Vilvoorde en in het Limburgse Schaesberg grafzerken om ver gesmeten; in Schaesberg waren het dertig zerken van kindergraven. Op de stenen werden geen leuzen of inscrip ties aangebracht. De politie in beide plaatsen denkt dat er nabootsers van S. aan het werk zijn geweest. De Bijzondere Opsporingsbri gade in Hasselt,die S. vorige week maandag aanhield, gaat ervan uit dat helpers van S. zijn werk willen voort zetten. S. heeft een volledige bekentenis afge legd; hij blijft echter hardnekkig ont kennen dal hij bij zijn escapades gezel schap heeft gehad. De B.O.B. vermoedt dat S. met zijn handlangers heeft afge sproken dat de/%rafschennerijen zouden doorgaan als een van hen zou worden aangehouden. Naast tachtig inbraken in België heeft S. de B.O.B. bekend dat hij ook in Ne derland talloze inbraken heeft gepleegd. Het aantal inbraken zo,u zelfs groter zijn dan het aantal door hem gepleegde schennerijen. Voorts is gebleken dat S. de man is geweest, die zowel in Helmond als Maastricht biljetten met schunnige tek sten en tekeningen op voorbijgangers heeft laten neerdwarrelen. Aanvankelijk ging de politie ervan uit, dat de papie ren uit een helikopter waren gegooid. S. heeft bekend dat hij de biljetten van ,de bovenste verdieping van huizen heeft laten dwarrelen. Pierre S. heeft ook toegegeven dat hij in Frankrijk grafschennerijen heeft ge pleegd. Tot nu toe dacht men dat hij uitsluitend in Nederland, België en West-Duitsland aan het werk was ge weest. UTRECHT De Utrechtse rechtbank heeft vanmorgen een van de belang rijkste leden van een internationale bende autozwendelaars veroordeeld. De 36-jarige autohandelaar G. van B. uit Maarssen werd wegens heling en het verlenen van hulp bü het stelen van ongeveer 70 auto's veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met af trek. Tegen hem was drie jaar gevange nisstraf met aftrek geëist. De bende waarmee Van B. in contact stond, heeft volgens schattingen van de Duitse en Nederlandse politie, in nog geen drie jaar 500 auto's gestolen en „geëxporteerd" naar Nederland, Zwe den, Oostenrijk, Turkije, Griekenland, Joegoslavië en Zwitserland. Van B. kocht in Duitsland wrakken die hij op legale wijze in Nederland impor teerde, zodat hij er in Nederland een kentekenbewijs voor kreeg. Van B. werkte nauw samen met de Duitsers K. H. F. en R. R. D., die samen met andere bendeleden auto's op bestelling leverden. Van B. kocht alleen auto's van hetzelfde type en bouwjaar, zodat hij het chassisnummer van het bijpas sende wrak en het kenteken kon over brengen van de gestolen auto's. In het misdadige spel vervulde F. de technische rol, want hij kon op klaar- lichet dag binnen dertig seconden een afgesloten auto stelen. D. was organi sator. BRUSSEL De NAVO-groep voor nucleaire planning, waarin ministers van Defensie van zeven NAVO-landen zitting hebben, bespreekt op 10 en 11 oktober in Bonn rapporten, die zijn ge maakt over de verschillende mogelijk heden voor tactisch gebruik van defen sieve kernwapens, zo is in Brussel be kendgemaakt. Deze NAVO-groep wordt voorgeze ten door de secretaris-generaal van het Atlantisch bondgenootschap, Manlio Brosio. Aan de conferentie in Bonn wordt deelgenomen door de ministers van Defensie van België, Denemarken, Duitsland, Griekenland, Italië, Groot- Brittannië en de Verenigde Staten. BRUSSEL In de meeste mijnen in het gebied van Luik is gisteren het werk neergelegd. Circa 7000 stakers eisen meer medezeggenschap en vol ledige heraanpassing voor alle arbei ders van mijnen, die zullen moeten sluiten, alvorens tot sluiting wordt overgegaan. Een groep van 150 man demonstreer de gisterochtend in de stad Luik, waar een groep studenten zich bij hun beto ging aansloot. Een afvaardiging van de stakers is na de demonstratie ont vangen door de gouverneur van de pro vincie, aan wie zij hun verlangens uit eenzetten. De gouverneur beloofde te bemiddelen en te proberen, voor het einde \an de week contacten te leggen tussen vakbondsleiders en de bevoegde ministers in Brussel. DEN HAAG Minister Luns keert vandaag uit New York naar ons land terug om de algemene politieke en fi nanciële beschouwingen in de Tweede Kamer bij te wonen. Vorige week wees de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel, mede op verzoek van enkele fractievoorzitters premier De Jong op de wenselijkheid dat minister Luns al het mogelijke zou doen om de be schouwingen bij te wonen. ADVERTENTIE DWARSGEBAKKEN NATUURWIT'BOERENBRUIN KRENTEN-ROZIJNENBROOO KRENTENBOLLEN BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN rT^ijdens opklaringen daalde de tem- peratuur de afgelopen nacht in het binnenland plaatselijk tot 5 graden. In de nanacht nam de bewolking vanuit het zuidwesten snel toe tengevolge van de nadering van een actieve de pressie bij de ingang van het Kanaal. Een omvangrijk regengebied, dat bij de storing behoort, bereikte in de och- tend ons land om daarna in langzaam tempo noordoostwaarts te trekken. i Verwacht wordt, dat de storing in het Kanaal dicht langs of over Neder- land zal trekken, terwijl een nieuwe oceaandepressie woensdag ten zuid- westen van Ierland zal aankomen. Het onbestendige weertype met nu en dan regen duurt daarom voort. Morgen: Zon op: 06.54 onder: 17.59 Maan op: 18.41 onder: 10.25 iiMaaaiiaiiMai

De Vallei | 1968 | | pagina 1