NOG HOPEN VELEN OP HET WONDER OMSTREDEN MILJOENEN VAN NEELTJE PATER VERKOOPAVONDEN VOOR JEUGDWERK Agenda Flessentrekkers sponnen garen bij erfenislegende Uitvoering van club 500 in Kamp Overberg Beroep voor ds. Langerak Schatten door Adriaan P. de Kleuver Royaal Kinderloos Vermogen Illusies Nieuwe politie verordening voor Leersum Bazaar voor orgel bracht f3000,- op Klaverjaswedstrijd gewonnen door SKF BURGERLIJKE STAND AMERONGEN BURGERLIJKE STAND KESTEREN DINSDAG 8 OKTOBER 1968 N eelt je Pater op circa 55-jarige leeftijd-was een ingetogen Hollandse vrouw. Ze woonde temidden van meerdere multimiljonairs"zou hen zelfs allen overtroffen hebben in rijkdom, maar de werkelijkheid pakte an ders uit. Bij haar leven moet het fenomenale kapitaal reeds z.eer geslonken zijn geweest tot enige slordige honderdduizenden guldens. Heeft de effec- tenschat mogelijk hetzelfde lot ondergaan als de Russische obligaties na de eerste Wereldoorlog? In N eelt je Paters dagen stond immers de Franse revo lutie met héél die voor Europa zo nare nasleep voor de deur! Het is meer voorgekomen dat door dergelijke oorzaken multimiljonairs op slag straat arm geworden zijn! VEENENDAAL Op vrijdag 11 en zaterdag 12 oktober zullen er in ge bouw Eltheto aan de Fluitersstraat ver koopavonden gehouden worden ten ba te van 't jeugdwerk van de Nederlandse Hervormde kerk. De organisatie ligt in de handen van een „ouderen werk groep", waarin de verschillende jeugd verenigingen samenwerken. Via een actie onder de hervormden is een groot aantal artikelen bijeengebracht, dat ten verkoop aangeboden zal worden. Om aan de artikelen voor de verko ping te komen heeft men uit de centra le administratie ruim 5000 adressen ge licht van mensen die bezocht moesten worden. Aan de bezoeken is deelgeno men door de oudere jeugdverenigingen, De actie draaide onder het motto: „Leef mee met de jeugd". Uit hetgeen nu binnengekomen is, blijkt dat er van meeleven met de jeugd wel sprake is. Onder de ingezamelde artikelen bevinden zich veel textielgoe- deren en huishoudelijke artikelen, maar ook meubelstukken, siervoorwerpen, boeken waaronder „oude schrijvers" zijn reeds bijeengebracht. De ver- OVERBERG Zaterdagmiddag heeft de Club 500 weer een uitvoering gegeven voor de bewoners van Kamp Overberg. In zijn welkomstwoord merk te de adjunct-directeur de heer Sproo- ten nog op dat het bieden van verant woorde ontspanning voor de bewoners van het kamp tijdens de weekends de leiding nog wel eens zorgen baart. Al gemene representatie was deze middag in handen van de heer Van Asselt, die nauw samenwerkt met de heer Lo- huizen. De enkele gerechten, waaruit het mu zikale menu bestond, pasten niet geheel bij elkaar. Het eerste optreden werd verzorgd door de Shout's Act. een uit 3 man bstaande beat-band. Ware hun muzikale prestatie evenredig aan hun geluidsprestaties, dan zou op dit band je zonder meer van toepassing zijn het beknde spreekwoord: „Goede wijn be hoeft geen krans". Jammer, de jongens deden hun best, maar de versterkers stonden niet goed afgesteld, waardoor het drumgeluid veel te veel op de voorgrond kwam en de zang niet te verstaan was. Ook het aankondigen van de liedjes gebeurde veel te slordig. Voor het beste en meest smakelijke gerecht zorgden zon der twijfel de Scavelli's, eerder voor Kamp Overberg opgetreden als het trio „de Trulejo's", doch afgelopen za terdag bestaande uit 2 accordeonisten, drummer en gitarist. Zij bleken goed op elkaar ingespeeld er. gezien hun repertoire, moeten zij wel over een behoorlijke vaardigheid beschikken bij het bespelen van hun instrumenten. Het geheel stond op be hoorlijk peil en stak boven de rest uit. Een en ander werd afgewisseld door de Hilversumse gitariste Annemieke Peet, die in deze ranglijst als tweede genoteerd mag worden. Nadat de artiesten aan de zaal wa ren voorgesteld, werd de middag beslo ten met de aanbieding van een stoffe lijk blijk van waardering voor het ge- bodene. Een paar decennia geleden werden plotseling een aantal nuchtere Nederlanders aangestoken door die éne dagdroom: „Hoe komen wij op de gemakkelijkste manier aan dat onvoorstelbaar vele geld van... Neeltje Pater". De één jutte de ander op en met verhitte kop beweerden sommigen dat „smerige, vuile,, dikbuikige kapitalisten" goede sier maakten van de hun toekomende centen. De sensatiepers deed er nog een schepje bovenop en kwam met de miljoenen van Jan, Piet of Klaas die eveneens nog nooit uitgekeerd waren op de proppen. Dit alles was voor allen die de familienaam Pater droegen olie op het vuur. Ook in de omgeving van Renswoude en Enimikhuixen kregen de Paters weer hoop en bij ónze Paters werd over niets anders gesproken. Men trachtte het gehele land door stambomen in elkaar te flansen in de hoop dat deze aanslui ting zouden geven op dat schatrijke mens uit Broek in Waterland, dat in 1789 het geheim van haar goudschat mede het graf in nam. koop van de nieuwe artikelen zal ge beuren tegen „winkelwaarde", terwijl voor gebruikte artikelen een redelijke prijs bedongen zal worden. Eltheto is vrijdag van 19 - 22 uur en zaterdag van 15-21 uur geopend. De toegang is gratis. AMERONGEN Geboren: Wilhel- mina, dv G. Sipman en C. H. de Kruijff. Ingekomen: Th. Kunst, Jan van Zut- phenweg 4 van Rotterdam; J. Mendel, Pr. Hendriklaan 7 van Ned. Antillen; G. Oskam, Bosweg 9 van Lopik; M. G. de Heus, Majoorsweg 11 van Lang broek. Vertrokken: H. J. P. Camps, Kon. Julianalaan 37 naar Bloemendaal; D. A. Bovenschen, Pr. Hendriklaan 14 naar Renswoude; L. J. Goudkade, Koenestraat 59 naar Hilversum; G. Mater, Pr. Hendriklaan 23 naar Vee- nendaal; A. J. Croonenberg, Pr. Irene- laan 14b naar Soesterberg; J. Madern- Overeem, Pr. Bernhardlaan 79 naar Ede. Ingekomen: W. J. Bloem van Culem- borg naar Stationsstraat 5a; J. Vink van Ochten naar Rijnbandijk 17; O. Abdeslam Ahmed van Nijmegen naar Ooievaarstraat 77; C. A. I. van den Ha- tert. e.v. Hendriksen van Rhenen naar v/d Zandestraat 23; A. M. Kempff van .Alphen aan den Rijn naar Jan Tooropstraat 12; B. M. Mimoun van Marokko naar Dorpsplein 6; H. M. de Vree, ev Huibers van Dodewaard naar Dalwagenseweg 45; H. G. Derksen van Ochten naar Kon. Emmalaan 19; E. L. Hollestelle ev Verseijden en 5 kinderen van Rotterdam, naar In 't Land 27; S. F. D. Sijaranamual van Epe naar Lijster besstraat 85; J. Spies van Tiel naar Kon. Emmalaan 19. Vertrokken: M. de Haas ev Jansen van v. d. Zandestraat 14 naar Rhenen; M. B. Mauritz ev van Dijken van Dal wagenseweg 63 naar Heteren; A. A. Baktit van Jan Tooropstraat 1 naar Rhenen; M. R. Geurt.s van Specht straat 4 naar Ede; T. M. van Lonkhuij- zen wv Woudenberg van Tielsestraat 114 naar Ede; C. van Eijk van Jan van Amstelstraat 9 naar Rhenen; M. H. M. El® Ghoul van Lakemondsestraat 24 naar Rhenen: C. J. van de Wardt ev Kooij van Lijsterbesstraat 57 naar Zij- pe; J. Heenck, ev van Harn van Kas tanjelaan 27 naar Rhenen; J. W. van den Bosch van Dalwagenseweg 31 naar Wageningen; P. W. Jansen ev van den Bosch van Hamsestraat 7 naar Wage ningen; A. Hitijahubessy van Fazant straat 57 naar Utrecht; Y. W. B. Rem- melink ev van der Veer van Hoofd straat 47 naar Tiel; H. Verwoert vn Dalwagenseweg 52 naar Culemborg; J. W. H. vn Kleef vari Van der Zande straat 13 naar Horn. VEENENDAAL Ds. T. Langerak heeft een toezegging van beroep ontvan gen van de hervormde kerk te Tholen in Zeeland. Als een donderslag bij heldere hemel sloeg in 1930 het krantebericht in dat er ergens 240 miljoen gulden te verde len was. Men behoefde slechts aan' te tonen dat men stamverwant(e) was van ....Neeltje Pater. De Paters waren niet zo dom te begrijpen dat ook veel „aan- getrouwden" op die centen aasden. Kijk, en die juist zouden dan aan moeten to nen „dat ze er óók bij hoorden", meen de men. Vandaar dat de Rijks- en Ge meentelijke archieven bestormd wer den door particulieren en óók door „ge nealogen" die plotseling een rijke bron van inkomsten bespeurden. Nu waren in het verleden meer pogin gen ondernomen om aan dat geld te ko men. Waar evenwel kon je het halen? Vroeg je er de „familie" naar dan was het laconieke antwoord „dat het bij 't rijk" beruste en weer anderen dat het in Engeland op een bank stond. Emigran ten die naar Canada en Zuid-Afrika ge gaan waren bemoeiden zich er mee, menende dat, zo dat laatste het geval was, zij wel op rozen zouden zitten. De rekenwonders onder de gegadig den zaten ook niet stil, want als je de koek aan ging snijden dan moest je toch weten hoeveel er te verdelen was. Nie mand evenwel was op de hoogte van de officiële boedelbeschrijving, de Me morie van Successie, die in het Haar lemse depot van het Rijksarchief berust en die na haar overlijden in 1789 opge maakt was. Daaruit blijkt dat zij inder daad toen Nederlands rijkste vrouw was geweest met een eindsaldo op haar naam van vier miljoen gulden. De mensen fantaseerden er miljoe nen bij. In 1893 was de raming al ge stegen tot 240 miljoen; in 1935 was het reeds 400 miljoen geworden. Als klap op de vuurpijl kwam oud- burgemeester Peereboom van Broek en Waterland in 1964 met de ongeloof lijke mededeling dat hij „na diepgaand onderzoek" had berekend dat interest op interest berekend het saldo op de Bank van Engeland op dat ogenblik zestien miljard bedroeg- De wensdroom van duizenden bleef een dagdroom. Wie die steenrijke suikertante werke lijk geweest was, daaraan dachten die getallengooohelaars niet. Als begeerde goudvis spartelde ze rond in het bege rige poeltje dat het mensenhart is. Neeltje Pater werd op 7 februari 1730 in de kerk van Broek gedoopt en over leed 59 jaar later als weduwe van Cor- nelis Schoon op 12 maart 1789 in dat zelfde dorp. Ze is daar nooit wegge weest. Haar ouders waren Cornelis Pa ter en Annetje Muus Mars. Ze huwde op haar 36e jaar en bleef kinderloos. Cornelis Schoon was een rechtschapen dorpsgenoot. Ze plakten beider vermo gen bij elkaar (haar vader was een rijk koopman) en deze 16 jaar oudere man deed niets anders dan hoogdraven de verzen schrijven en niet onverdien stelijk tekenen voor tijdverdrijf. Voor de rest kon men hem al wandelende rond het dorp aantreffen. Hij wist niet eens hóé rijk hij wel was en vond dat als je dat precies wist je niet eens kon zeggen rijk te zijn. Hoe ze beiden aan al dat geld en bezit kwa men is tot de dag van vandaag een De keurig onderhouden Oudhollandse tuin achter het woonhuis van Neeltje Pater aan het Roomeind. Haar echtgenoot Cornelis Schoon, die in 1755 deze teke ning vervaardigde was één van de vele vroeg-romantische amateurs waarvan werkelijk gezegd kan worden, dat ze niet onverdienstelijk werkten. raadsèl. „Kan 't je schelen", riepen de Paters in koor, „als 't maar op de prop pen komt". Het enige dat in dit merkwaardige hu welijk vastgesteld kan worden is het doodnuchtere feit dat Neeltje 'n han dige en solide zakenvrouw geweest moet zijn en dat desondanks haar le ven zó weinig spectaculair geweest moet zijn dat er slechts een legende van overbleef, de legende van de on verdeelde miljoenen. In dit geval evenwel een legende met een kern van waarheid. Het staat vast dat Neeltje gedurenêr haar leven mild jegens behoeftigen ge weest is. Een groot deel van haar rijk dommen besteedde zij aan liefdewer ken. Zonder zich evenwel hooghartig op de borst te slaan hield zij „haar stand" hoog en omringde zich met een schat aan kunstvoorwerpen. Dat weten wij uit het reeds gememoreerde document. Daarin staan vermeld tientallen kost bare meubelstukken, kasten vol Japans, Chinees en Delfts aardewerk, bokalen, roemers, kristallen serviesgoed, goud en zilverwerk, robijnen, safieren, sma ragden en andere, edelstenen, met dia- manten bezette juwelen, waaronder gouden tasbeugels, met edelstenen be zette gespen en haarspelden, kostbare schilderijen van grote meesters en plan ken vol stichtelijke boeken. Al die 320 dichtbeschreven foliovellen tonen ons een verbijsterende rijkdom. Een boek vol kunst zoals geen mu seum-catalogus het bieden kan- Dat behoorde aan één vrouw. Op de boedelbeschrijving komen niet te tellen hoeveelheden zijden, kanten en linnen japonnen en hoepelrokken voor. Nu doet zich een heel merkwaardig feit voor. Er zijn van deze bijzonder rijke vrouw twee portretten bekend. Het éne is een écht staatsieportret zo ongeveer op 35- jarige leeftijd en 'n ander (een teke ning) die ca. 20 jaar later gemaakt werd als ingetogen rijpe vrouw met de zogenaamde kerkmuts en zwaar zijden mantel. Men spreekt wel van mammoettan kers, maar in dit geval kan men wel van een mammoetvermogen spreken. Nu zijn testamenten en boedelbeschrij vingen maar saaie documenten; ze moe ten ons evenwel tot gids zijn als de per soon die ze bij een notaris liet passe ren geen spoor naliet. Slechts enkele beroemdheden zijn als „grote" vrou wen voor de wereldgeschiedenis van belang; voor ons land is dat aantal nog geringer. Bij ons geen Lucretia Bor gia, de pausdochter en evenmin een Flo rence Nightingale, de engel op de Europese slagvelden. Goed, wij hebben onze Belle-van Zuylen en Anna Maria Schuurman, een Judith Lijster en nog een paar mindere godinnen, maar een zo prozaïsch mens als Neeltje Pater Het huis van Ngeltje Pater aan het Roomeind te Broek in Waterland, door haar echtgenoot Cornelis Schoon in 1755 getekend. was liet geen spoor na als dan net de legende van haar rijkdom. Al met al zit het voor onze Paters muurvast. Er is geen cent meer te ha len. De koek is op. Tot die koek behoor den buiten kunstvoorwerpen, goud en juwelen 16 pakhuizen aan het Haven rak te Broek en 24 pakhuizen aan de Brouwersgracht en op het Prinseneiland te Amsterdam, een enorm aantal obliga ties, waarbij stukken ten laste van de Prins van Oranje, de tsaar van Rus land, de koningen van Denemarken en Frankrijk en van de Oost- en West-In dische Compagnieën. Bovendien be heerde de Bank van Engeland voor haar 24.000 Engelse ponden. Neeltje Pater liet tot twee maal toe een testament opstellen. Het eerste op 5 mei 1773 en het volgende op haar sterfdag. Maar het vreemde is dat in die testamenten nergens over zo'n fa belachtig vermogen gerept Ivordt. No taris Brink uit Amsterdam stelde het op en de legaten zijn simpel te noemen in vergelijking met wat de legende van haar wil maken: de rijkste vrouw van ons land. Neeltje had maar één zuster, Eegje genaamd, geboren in 1723 en in 1752 ge huwd met Jacob Gerrits Mars, die voor zover bekend kinderloos overleed in 1758- Wie zouden dus erven? Nichten en neven? Maar dan toch zeker uit de fa milie Schoon! Het testament wijst uit dat drie neven ieder f20.000 ontvingen, burgemeester Cornelis Koker van Broek kreeg f30.000 -en de hervormde kerk van Broek werd verrast met f 10.000 mits de graven van haar vader, haar zuster Eegje en van haar zelL 60 jaar ongeschonden zouden blijven. De Her vormde Gemeente van Broek( in Wa terland) hield zelfs langer woord want haar zerk met het wapen van de Oost- indische Compagnie versierd (zij was één van de grote geldschietsters voor het instandhouden van de vloot) bevindt zich nog in de kerk. In het tweede testament volgde uit breiding van de legaten. Zo werd de dienstbode Trijntje Bakker f 10.000 ver maakt en evengrote sommen aan het overige personeel. De dominee werd nog extra bedacht en als men op het sterfbed ligt komt het voor dat 'n mens over gaat vloeien van goedheid. Je neemt nu eenmaal niets mee. Zo bedacht zij de armen van Broek met een ronde som van 80.000, waaruit de Hervormde kerk het „Neeltje-Pater- fonds" stichtte, waaruit nog jaarlijks in aanmerking komende personen een uitkering ontvangen. En die miljoenen? 't Is of die nooit bestaan hebben! Direct na haar over lijden begon het geharrewar al. Wie kregen de pakhuizen in Broek en in Amsterdam? Wie kregen de schepen? Wie ontvingen de honderden en nog eens honderden effecten? Waar bleef de kostbare inboedel. En tenslotte: wie pik te dat geld op de Bank van Engeland in? De bevoorrechte burgemeester Ko ker kreeg al direct slaande ruzie. Na veel vijven en zessen had hij een verre neef en nicht weten te vinden die de hele toestand dus zouden erven. Maar daar had je het gegooi in de glazen! Bij tientallen kwamen achter-achter naneven en dito nichten uit het niet op duiken om van de koek mee te snoepen. De executeur-testamentair burgemees ter Koker kwam tot de conclusie dat dit onbegonnen werk was. Trijntje Schoon en Symon Bakker kregen ieder hun deel, tot groot ongenoegen van de rest die moord en brand schreeuwde. Toon maar aan dat je echte familie bent, zei de burgemeester. Het liep vast omdat niemand deugde lijke papieren kon overleggen. Wat wil men, met de uiterst gebrekkige bevol kingsregistratie uit die dagen- Er volg de een reeks monsterprocessen, die al leen degenen die ze aanhaalden maar razend veel geld uit de zak joegen. Top jaren waren 1825, 1849 en 1850. Geen rechtbank was in staat „recht" te doen. De laatste wilsbeschikking van de testa trice was tot in de puntjes uitgevoerd. Niemand kon van een kikker veren plukken; met andere woorden: de Pa ter-koek was op. Toen ging men over tot het scheppen van de Neeltje Pater-legende, de legen de van de zoekgeraakte (of zoals velen dachten zoekgemaakte) miljoenen. De volksmening maakte het verhaal al mooier en mooier en fantastischer. Er waren er die beweerden dat Neel tje Pater de „sleutel van het geheim" in haar doodkist had laten bijsluiten. Openen van haar graf zou zinloos zijn, want door de ravage aangericht door de Watersnood van 1916 waren de grafzer ken in de kerk niet meer op hun oor spronkelijke plaats gekomen. Ze vormen meer een vloerversiering nu. En.... zul len de kerkvoogden het goed vinden de hele kerk uit te graven om mogelijk totaal vergane papieren? Een ander praatje was dat Neeltje opdracht had gegeven al haar goud in kisten te stoppen en die in het Haven rak te storten. De goedgelovige burge meester Peereboom heeft deze haven eens grondig laten uitbaggeren. Er werd niets gevonden. Ook de Bank- van Engeland wilde niets loslaten. Er bestaat immers nog zo iets als een bankgeheim. Toch moet van de kunstschatten van Neeltje Pater nog iets over zijn. Eén mevrouw in ons land kan zich beroemen enige prachtige kristallen vazen te be zitten die via de gelukkige Trijntje Schoon in haar bezit gekomen zijn. Zij woont in Zwollerkarspel en deze me vrouw Tromp deelde laatst aan een ver slaggever mee dat kisten vol kostbaar heden uit Arnhem door de Duitsers weg gesleept zijn na de zo onfortuinlijke septemberdagen van 1944 en dat zou al lemaal van Neeltje Pater afkomstig zijn geweest- Héél, héél langzaam vervaagde de goudschim. Waarom dan toch nog ho pen op het wonder? Een vraag: Zou u zich zo maar los kunnen maken van een lang gekoesterde wens? Geld mag dan het slijk der aarde zijn, je kunt er niet buiten en een beetje meer dan nor maal is oh zo gemakkelijk. Als het je zo maar in de schoot geworpen wordt dan wil je er wel een paar zolen voor verslijten. Nu woonden in Garderen, Speulde, Putten, Veenendaal, Maarsbergen, Baarn. Utrecht, Laren, Haarlem. Hui zen, Renswoude en Uithoorn lieden die Pater heetten. Een nóg groter aantal met andere familienamen, stammende uit de geslachten Schoon, Mars en Muus Mars sloten iich daarbij aan en in de jaren 1936 --'37 werd nog eens ijverig gespeurd. Ze stichten samen een ver eniging en het lijfblad kreeg de naam „Ons Recht". Vroeg of laat moest het geld op de proppen komen meenden de leden van de „Vereniging Neeltje Pa ter". Flessentrekkers togen onmiddellijk aan het werk en speculeerden op de lichtgelovigheid van de pseudo-erfgena- men. Zelfs advocaten stopten die men sen pakken zogenaamde documenten in handen waarbij goed geld verwisseld werd voor waardeloze vodjes papier. Hoe zouden die mensen met gewichtig aandoende stambomen hun recht op een deel van de erfenis kunnen aanto nen? De geschiedenis van de „verduiste ring" van het vermogen van Neeltje Pater uit Broek (in Waterland) sproot voort uit het brein van lieden die op goedkope winst belust waren en argelo ze simpele zielen meesleepten in hun hersenschimmige verwachtingen. Uit alles blijkt dat de families, personen en instellingen die werkelijk geërfd heb ben onschuldig waren aan verduistering. Niet onschuldig waren de lieden die meenden een loopje te kunnen nemen met de interpretatie van de rechtzeker heid in ons land. Indrukwekkende man nen zegden toe die arme, vergeten „erf genamen" te zullen helpen. Ze lieten verder niets van zich horen. In 1936 dacht het bestuur van de „Vereniging Neeltje Pater" er over één van de zui vere familieleden een proefproces aan hangig te laten maken. Met klem raad de het ministerie van Financiën dit af met de mededeling erbij dat er zéér beslist geen nalatenschap bestond... het laatste woord. Mag de erfeniskwestie van de Paters c.s. dan een dwaas verhaal blijken te zijn, op weinig meer berustende dan op flessentrekkerij en boerenbedrog, onder het motto „aan de slag" heeft de reeds lang geliquidideerde „Vereniging Neel tje Pater" een groot aantal belangwek kende genealogische gegevens verza meld. De vereniging heeft rustig en ver standig eieren voor haar geld gekozen en dat was altijd nog beter dan te blij ven dagdromen over een goudschat die wellicht nooit bestaan heeft. In Neeltje Paters eigen testament en 't codicil dat er op haar sterfdag toen zij wel ziek en zwak was, maar voor hon derd procent over haar verstandelijke vermogens beschikte, schreef de notaris in de aanhef van dit allerbelangrijkste document, is geen sprake van miljoe nen. Hoogstens van enige honderddui zenden guldens en die zijn op volkomen rechtmatige wijze aan de gelegateer,- den uitbetaald. De gieren en haaien die op eigen houtje de hoop op de Neel tje Pater-miljoen aanwakkerden treft juist het verwijt. zy hebben 'n aantal eenvoudige men sen het hoofd totaal op hol gebracht. Er bestond geen enkele reden dit ex periment uit te halen. Wij bekijken der gelijke gevallen wat té veel van een eenzijdige kant. Er deugt niets van om als een rattenvanger van Hameien niet» vermoedende mensen naar een hersen schim te voeren. Van alle zijden beke ken is de Neeltje Pater-mythe een lucht spiegeling geweest. En wat bouw j» daar anders mee dan luchtkastelen. LEERSUM De bepalingen van de politieverordening van Leersum, die da teert van 25 juli 1906 met de talrijk» wijzigingen daarop zijn verouderd. Door de wijzigingen is de verordening on overzichtelijk geworden. Het college van burgemeester en wethouders van Leer sum stellen daarom in de raadsverga dering van woensdag voor 'n advies commissie te benoemen die de samen stelling van een nieuwe politieverorde ning tot taak heeft. Volgens het voorstel van B. en W. moeten in deze commissie zitting heb ben de heren dr. J. C. C. Dell (Leer- sum's Belang); J. van Doorn (CHU) en H. Slijkhuis (VVD). Heden, dinsdag WAGENINGEN Junushof 19.30 en 22.00 uur: Bijeen komst Filmliga. „Houdt de trein in het oog". BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, geen voorstelling. Morgen, woensdag VEENENDAAL Eltheto 20.00 uur: Filmavond ANWB. LEERSUM Centrum 19.30 uur: Raadsvergadering BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal 19.30 uur: „De naakte wereld". TENTOONSTELLING Streekmuseum Rhenen t.e.m. 19 ok tober: Werken van H. van Schup- pen uit Veenendaal. Dagelijks ge opend van 11-12.30 en van 14-17 u. Zondag en woensdag gesloten. In gebouw Rehoboth werd vrijdag- en zaterdagavond een bazaar gehouden ten bate van een nieuw kerkorgel in de Ned. Herv. kerk. De bazaar, die zeer goed werd bezocht, heeft een bedrag van plm. f 3000,— opgebracht. De prijswinnaars waren: Schieten: Joh. Voorthuizen jr., polshorloge en taart; sjoelen: C. Overeem Cnz., klok en taart; speerwerpen: D. Overeem Jzn., worstmand; erwtentotaal raden: mej. Jochemse le, grote rollade; H. Pater 2e, grote fles wijn. Hoofdprijs verloting (damesfiets): P. Wolleswinkel; transistorradio: A. P. Wolleswinkel; RHENEN De klaverjaswedstrijd tussen de biljartvereniging „Driehoek" en de ,SKF' is gewonnen door de ,SKF\ Er waren in totaal 64 deelnemers. Al» eerste kwam uit de bus mevrouw M. V. R. v. Olderen, die zeer goed speelde. Ze behaalde in drie partijen zeven pitten en in totaal 5928 punten. Er waren niet minder dan 15 prijzen beschikbaar ge steld door „Driehoek". Men hoopt in de toekomst nog meer van dit soort wed strijden te organiseren.

De Vallei | 1968 | | pagina 5