Eban doet vredesplan van Israël uit de doeken Krupp ontkent wapenproduktie centrale verwarm ing Zes maatschappijen in Europese assurantiegroep Laatste kans voor Rhodesië A. MERKX Bedreiging van kernwapens vanuit de ruimte Gratieverzoek van ex-provo die studeert aangehouden winkelt U bij het U gemakkelijk! Uitbreiding van zaken „BEZETTINGSTROEPEN TERUGTREKKEN TOT AAN PERMANENT VEILIGE GRENZEN" HIJ HOUDT HET BIJ POEDERS Russen vorderen met proeven VAy0 Vandaag eerste kinderen uit Biafra hier Sportinstructeur redt gezin uit zinkende auto Nedlloyd maakt deel uit van samenwerking NADER BESCHOUWD Kanonnenkoningen Andere groep SUEZKANAAL Aardgas Oliestooklnstallaties Bedrijfsinstallaties Luchtverwarming Sprinklerinstallaties cosmétique exclusive SAMENSTELLING .WOENSDAG 9 OKi'OBusv Van onze correspondent BONN „Het Kruppconcern fabri ceert inderdaad allerlei militaire beno digdheden, maar geen wapens, zoals ka nonnen en mitrailleurs. Wy hebben ons steeds gehouden aan het principe dat Krupp nooit meer wapens zal produce ren." Dit is, kort samengevat, de reactie van het staalconcern in Essen op een artikel van het Westduitse weekblad Stern. Dit blad schreef dat de Kruppfa- brieken in de afgelopen jaren zogenaam de bergingstanks (tanks die als kraan wagen zijn uitgerust), kleine onderzee boten en torpedoboten had gemaakt. Ook zou Krupp hebben meegewerkt aan de ontwikkeling van de gevechtstank Leopard. Het concern had bovendien kortgele den de parlementaire defensiecommis sie, die uiteraard grote invloed heeft bij militaire bestellingen, uitgebreid inge licht over de mogelijkheid van leveran ties op militair gebied. Daarbij waren ook „oorlogsschepen" genoemd. De vyf generaties Krupp, die sinds 1811 het mammoetconcern hebben be stuurd, genoten anderhalve eeuw lang de reputatie van de „kanonnenkonin gen". Na de Tweede Wereldoorlog gingen de fabrieken echter over op de vervaardiging van allerlei andere produkten, die varieerden van spij kers tot baggermolens en van locomo tieven tot vrachtauto's. De aanvankelijk door de geallieer den opgelegde verplichting, het con cern in verschillende ondernemingen te splitsen, werd nooit uitgevoerd. Kortgeleden trok Engeland, als laat ste overwinnaar uit de oorlogsjaren, de verouderd geachte verplichting of ficieel in. Het reusachtige concern, dat nog steeds privé-eigendom was van de fa milie Krupp, was intussen veel te groot geworden voor deze organisatievorm en raakte in financieringsmoeilijkheden. Alfried Krupp droeg daarop zijn con cern over aan een stichting, en die werd de voornaamste eigenares van een open vennootschap, waarin ook de Staat een grote vinger in de pap kreeg. Gisteren zei een zegsman van het concern, dat van wapenproduktie in de eigenlijke zin geen sprake is. „Wij wil len graag militaire opdrachten hebben, maar Wij zijn beslist niet van plan weer wapent te gaan maken". De produktie van berginstanks en van miniatuur-onderzeeboten, en eveneens de medewerking aan de Leopard-tank, zijn het werk geweest van de machine fabrieken Atlas-A.K. in Kiel. Deze in middels voltooide opdrachten zijn jaren geleden afgesloten, toen deze fabrieken nog niet behoorden tot het Kruppcon cern, maar tot de Stinnes-groep. ADVERTENTIE s 1670 JOHANNES VERMEER (STILLE GENIETER) SCHILDERT ZIJN BEROEMDE STILLEVEN: "VLEK MET GLAS". Wel wis en waarachtig was in die tijd •Vlek" er al. Van 1550 af wordt "Vlek" volgens hetzelfde oude recept uitzuiver graan gestookt. Ook die extra zachte jonge jenever "Vlekje". De goedkoopste van alle merkjenevers. 10.25 per liter. ANNO 1550 Uit een loods aan de Merwehaven in Rotterdam zijn tien flessen met in totaal 340 kilogram kwik gestolen. De buit vertegenwoordigt een waarde van ongeveer f 20.000,-. De diefstal is vermoedelijk het afgelopen weekein de gepleegd. De inbrekers kwamen de loods binnen door het openwrikken van een deur. NEW YORK - Israël heeft gisteren in de algemene vergadering der V.N. aangebo den zijn bezettingstroepen uit Arabisch gebied terug te trekken tot aan „perma nent veilige en erkende grenzendie in de plaats moeten komen van de huidige bestandsgrenzen. Dit verbod was vervat in een uit negen punten bestaand „v redes pro gram"door Israels minister van Buitenlandse Zaken Abba Ebanaan de algemene vergadering voorgelegdEban legde er echter de na druk op dat de vaststelling van veilige en erkende grenzen99 een onderdeel moet vormen van een geheel van maatregelen gericht op het scheppen van een blijvende vrede. De negen punten van het vredesplan zijn: vestiging van de vrede op basis van onderhandelingen en vastlegging van de vredesvoorwaarden in een for mele overeenkomst, vaststelling van veilige en erkende grenzen, regelingen voor de veiligheid, waaronder een ver klaring van beide partijen, dat zij niet tot de aanval zullen overgaan: „open grenzen zoals West-Europa die kent" met havenrechten voor Jordanië aan de Israëlische Middellandse Zeekust, vrije scheepvaart door het Suezkanaal en de Golf van Akaba, internationale initiatieven voor de oplossing van het vluchtelingenvraagstuk, een speciaal statuut voor de heilige plaatsen in Je ruzalem, de erkenning door Israël en de Arabische landen van eikaars soeve reiniteit en regionale samenwerking. Eban meende dat de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mahmoed Riad, en hij het eens moe ten worden over een gemeenschappe lijke verklaring, waarin staat dat het Suezkanaal en de Golf van Akaba internationale waterwegen zijn en als zodanig open staan voor schepen van beide landen. Wat het vluchtelin genvraagstuk betreft stelde Eban voor een conferentie te houden van de lan den van het Midden-Oosten en verte genwoordigers van de regeringen van die landen, die hulp aan de vluchte lingen verschaffen, met het doel een vijfjarenplan op te stellen ter oplos sing van dit vraagstuk. Deze conferen tie zou gehouden moeten worden voor de eigenlijke vredesonderhandelingen. De oplossing van het vluchtelingen vraagstuk moet echter deel uitmaken van een reeks maatregelen, gericht op het scheppen van een blijvende vrede en de inschakeling van de vluchtelingen in het produktieve leven. Bij de vredes besprekingen zou men moeten streven naar een gemeenschappelijke aanpak van de kwestie der hulpbronnen en communicatiemiddelen, dit om te po gen de grondslagen te leggen voor een gemeenschap van souvereine staten in het Midden-Oosten. Eban drong weer aan op rechtstreek se onderhandelingen tussen Israël en de Arabische landen. Intussen bleef Is raël bereid over bepaalde belangrijke kwesties met deze landen van gedach ten te wisselen via VN-bemiddelaar Gunnar Jarring. ADVERTENTIE WASHINGTON De Sovjet-Unie is weer begonnen met het beproeven van methoden voor het in een baan om de aarde brengen van kernwapens. Dit meldde gisteren de Washington Post. Tegelijk kwam in West-Berlijn de directeur van het daar gevestigde station voor waarneming van kunstmanen, Harro Zimmer, met vrijwel hetzelfde nieuws. Het Amerikaanse ministerie van Defensie was van de uitlatingen van Zimmer al op de hoogte maar wilde geen commentaar geven. De proef waarom het gaat zou zijn genomen met de kunstmaan Kosmos- 244, die op 2 oktober in een baan om de aarde werd gebracht. Aan het einde van de eerste omloopbaan zou een deel van de kunstmaan zich hebben losge maakt van het geheel. Dat deel zou met versnelde vaart naar de aarde zijn teruggekeerd. Het koerste in de rich ting van het centrale deel van Ka- zachstan. Zimmer berichtte in West-Berlijn dat dat deel vier ton zou hebben gewogen. Hij verklaarde niet hoe hij in staat was gebleken op zo grote afstand het ge wicht te schatten van een voorwerp dat zich op enkele duizenden kilome ters afstand van zijn waarnemingssta tion razend snel door de wereldruimte bewoog. De Kosmos-244 zelf verging op 3 oktober in de dampkring. Volgens de Washington Post zou het een proef hebben gegolden met het sys teem FOBS, waarvan Robert McNama- ra indertijd, toen hij nog minister van Defensie was, melding maakte. Zo'n systeem zou bruikbaar zijn voor het bestoken van verschillende doelen op aarde tegelijk uit de wereldruimte. ADVERTENTIE VERWARMINGS- EN STOOKTECHNISCH BEDRIJF N.V. APELDOORN Kanaalpad 1, Tel. (05760) 13879 Vestigingen te Beverwijk en Bussum SCHIPHOL Waarschijnlijk van daag zullen de eerste vijf ernstig on dervoede kinderen uit Biafra in ons land aankomen. Ze worden tegen het einde van de middag of vroeg in de avond op Schiphol verwacht. Gisterochtend is de Boeing 707 Prins Bernhard van Transavia naar Sao To mé gevlogen met een lading voedsel en medicamenten, die door Seaboard World Airlines uit Amerika naar Schiphol waren gebracht. Men hoopt, dat de vijf Biafraantjes met de retour vlucht zullen meekomen. Zij zullen voorlopig worden onder gebracht in de kliniek Oud Bussum in Huizen (Noord-Holland) van prof. S. van Creveld, bestuurslid van de stich ting Terre des Hommes Nederland. Het is niet de bedoeling dat de kinde ren voorgoed in ons land blijven. Als zij hersteld zijn en als de rust in Bia fra is teruggekeerd, zullen zij naar hun vaderland teruggaan. AMSTERDAM Het gratieverzoek, dat ex-provo Roel van D. had inge diend bij de Koningin om de zes weken gevangenisstraf, die hem nog te wach ten staat, ongedaan te maken, is door de minister van Justitie tot 1 april aangehouden. Overwegingen hiervoor zijn het gedrag van de ex-provo en het feit, dat hij midden in zijn studie zit. Roel van D. was tot zes weken ge vangenisstraf veroordeeld door het gerechtshof te Amsterdam, omdat hij in een nummer van het blad Provo had aangezet tot het opblazen van de IJ-tunnel en het liquideren van ir. J. P. de Gier, hoofd van de afdeling Stadsontwikkeling. Het gratieverzoek van Rob S„ die voor dezelfde feiten tot vijf weken werd veroordeeld, werd indertijd ook aangehouden. Dat leidde ertoe, dat Rob S. zijn gratieverzoek introk. Roel van D. is dit niet direct van plan. Hij deelde gisteren mee dat hij het min vond, dat men hem een voor waardelijke straf boven het hoofd liet hangen vanwege bovengenoemde re denen. „Ik ben haast van plan om mijn ge drag te gaan wijzigen," aldus Van D. „En wat mijn studie betreft: ik stu deer juist met het doel de gevestigde macht straks nog beter omver te kun nen werpen." DIEPENHEIM De 35-jarige sport- intructeur bij de Luchtmacht C. A. B. Brummelhuis uit Hoogerheide heeft zondagavond laat vyf mensen van de verdrinkingsdood gered. Zij waren na een frontale botsing bij Diepenheim met hun auto het Twentekanaal ingereden. Het waren de 37-jarige H. J. Marsman uit Hengelo, zijn vrouw, een tweeling van zeven jaar en een zoontje van vier. De sportinstructeur reed achter hen toen het ongeluk gebeurde. Hij aarzel de geen moment, zette zijn wagen dwars op de weg en richtte zijn koplampen op het water waarin de auto langzaam verdween. De sportinstructeur dook het water in en slaagde erin de vijf inzittenden via het schuifdak uit de auto te halen. Met behulp van drie anderen kreeg hij de drenkelingen op het droge. Enkele mi nuten later zonk de auto naar de bodem van het kanaal. De Sovjetrussische president Pod- gorny en premier Kosygin hebben een uitnodiging van prins Sihanoek aan vaard om een bezoek aan Cambodja te brengen. Een datum moet nog worden vastgesteld. ADVER'I ENT IE Geniet - rustig bij U thuis - van de persoonlijke service en attentie van Uw Moara Shira Consulente. Haar bezoek brengt U steeds weer de verrassing van de schitterende Moara Shira kleuren-katalogus met een ongekend rijke keuze uit vele honderden Moara Shira Cosmetica: exotische parfums, de nieuwste make-up mode, exquise cadeaux, waardevolle beauty-aids. Laat een firma van wereldnaam het U gemak kelijk maken ^n winkel op de Moara Shira manier: modern, chic en bovenalrustig bij U thuis! PARIS NEW YORK ^MSTERDAM Zes Ei^opese verzekeringsmaatschappijen hebben besloten L tot een nauwe samenwerking. Hierby zyn betrokken Nederlandsche IJoyd (Nedlloyd), Aachener Mijpichener Feyer-Versicherungs-Gesellschaft In Aken, Begische Nationale Assurantiekas (Assubel) in Brussel, Compagnie Luxem- bourgeoise d'Assurances Le Foyer in Luxemburg, Languedoc, Société d'Assuran ces et de Réassurances in Parijs en de Milanese Compagnia di Assicurazlone di Milano. Samen hebben zy de Europagroep gevormd. De maatschappijen blijven zelfstan dig. Er zal geen ruil van aandelen plaatshebben. De samenwerking beoogt uitwisseling van ervaring en kennis, opleiding van kader, het gezamenlijk verrichten van speurwerk en vooral het gezamenlijk accepteren van grotere posten. De samenwerkende maatschappijen hebben elkaar hun tekencapaciteit ter beschikking gesteld. Waar mogelijk zul len zij voor elkaar in de respectieve landen als officieel vertegenwoordiger tegenover de autoriteiten optreden. De bestaande activiteiten, dië de maat schappijen al In eikaars landen heb ben, blijven ongewijzigd. De samenwerking geeft aan ieder van de zes maatschappijen de moge lijkheid een internationale sprêiding van zaken te krijgen zonder de kosten en risico's, die zij zouden hebben als zij het werk alleen zouden doen. De samen werking gaat zover dat zij elkaar op al le mogelijke gebieden steun zullen ver lenen en vpor elkaar als bijkantoor zul len optreden. Voor Nederland zal de combinatie optreden als Europagroep Nedlloyd. „Het interessante van deze combina tie is, dat wij met ons zessen grotere posten voor onze rekening kunnen ne men. Tekenden wij als Nedlloyd bij voorbeeld op een grote post in voor een miljoen gulden, die wij dan voor eigen rekening namen, straks zullen wij als groep Intekenen voor zes miljoen gul den, waarbij ieder een miljoen gulden voor zijn rekening neemt. Daardoor is het mogelijk grotere aussurantieposten te aanvaarden, zo van enkele miljoenen tot hogerop," zo werd ons van de zijde van de dierctie meegedeeld. ^Zolang er wordt gepraat is er hoop. Dat is meestal waar in de interna tionale politiek, al gaat het er maar om of die hoop is gegrond op een mo gelijkheid om succes te behalen. Dit geldt zeker voor de besprekingen die vandaag in Gibraltar beginnen tussen de Britse premier Wilson en de Rho- desische premier Ian Smith. Deze pogingen om het conflict tussen hun twee landen uit de weg te rui men is zonder twijfel de laatste kans om dit te proberen zonder dat zij al te veel prestige behoeven te verlie zen. Mislukt de zaak ook nu dan zal Rhodesië steeds sneller afglijden naar de apartheid zoals in Zuid-Afrika be staat. Dan kan ook niets meer het uitroepen tegenhouden van de repu bliek in Rhodesië. T~)it laatste geeft de dwangpositie weer waarin de twee landen zich hebben gemanoeuvreerd sinds Smith bijna drie jaar geleden de onafhankelijkheid uitriep zonder toestemming van Enge- land. Rhodesië is formeel nog altijd een Britse kolonie. Om een overeenkomst te bereiken zul len beide partijen enorme consessies moeten doen van wat het de afge lopen jaren herhaaldelijk heeft be loofd: geen onafhankelijkheid voor Rhodesië, zolang de Afrikaanse meer derheid daar niet baas is in eigen huis. Daarentegen moet de regering Smith de waterdichte garantie geven dat die meerderheid in de toekomst de kans krijgt om inderdaad baas in Rhodesië te worden. Onlangs nog zei Smith voor de televisie dat dit zeker niet zal gebeuren zolang hij leeft. Dat is op zichzelf al een on gunstig voorteken. ïyfaar daar staat tegenover dat hij sinds de laatste maanden in een veel steviger positie is om zijn aan hangers, net als Wilson dat zal moe ten doen met de Labourpartij en met het Gemenebest, bittere pillen laten slikken. Smith beeft zich immers ont daan van de gevaarlijkste extremisti sche elementen, binnen en buiten zijn kabinet. wendien klemt in Rhodesië de econo mische noodzaak steeds meer om tot een akkoord met Engeland te komen. De invloed van de economische sanc ties van de Verenigde Naties tegen Rhodesië doen er zich wel degelijk voelen ondanks het normale aanzien van het leven in het land. De slopen de gevolgen op lange termijn doen het land meer schade dan Smith de wereld wil doen geloven. De combinatie zal het gehele gebied van de Europese Gemeenschap be strijken. Mocht deze gemeenschap worden uitgebreid met nog meer landen dan is aansluiting van andere maat schappijen uit die landen mogelijk. De combinatie zoals die nu tot stand komt is voor de zes landen van de Europese Gemeenschap afgerond. Het voordeel van de samenwerking in de internationale groep is dat verze keringsmaatschappijen in het buiten land over het algemeen moeilijk van de grond komen. Het opbouwen van een goede en betrouwbare organisatie van dezelfde aard als die waarop men in eigen land steunt, gaat langzaam en kost veel geld. Bovendien is de concur rentie met gevestigde verzekerings maatschappijen een moeilijk zaak. „Men krijgt veelal ook niet de za ken aangeboden die in r1' - ^nden de basis vormen waaroi bedrijf steunt, namelijk de g. -:sa van de kleine en middelgn, male ri sico's. Men krijgt zaken die boven gemiddelde uitgaan wat omvang ;evaarskansen betreft en daarvan jen tal van maatschappijen in ve- k: landen de wrange vruchten ge plukt", aldus de directie van Ned lloyd. In grote lijnen is het samenwer kingscontract klaar. Nu worden de contracten tussen de maatschappijen afzonderlijk opgesteld. Van de groep is de Aachener en Mün- cher de grootste met een premie-inko men van f 286 miljoen. Daarna volgen Milano en Nedlloyd met f 180, resp. f' 160 miljoen, de Franse Languedoc met f 30 miljoen premie-inkomen, de Luxemburgse Le Foyer met f 60 mil joen en Assubel, die voor alles een le vensverzekeringmaatschappij is met ruime f 3 miljard verzekerd kapitaal en een sterk groeiende brand- en varia-af- deling. Languedoc sloot begin van dit jaar samenwerkingsovereenkomsten met twee andere Franse maatschappijen, de Rhin et Moselle in Straatsburg met een premie-inkomen van f 76 miljoen en de Secours in Parijs met f 157 mil joen premie-inkomen. MADRID Drie Baskische strijders voor onafhankelijkheid zijn gisteren in de Spaanse hoofdstad Madrid veroor deeld tot veertien maanden gevangenis straf en een boete van twintigduizend pesetas (twaalfhonderd gulden). Zij wa ren in januari 1966 gearresteerd toen zij vlugschriften verspreidden ADVERTENTIE Zeg zo even 'n hapje in 'n cafetaria - wat jij wel vaker doet - nou, ik heb ook de smaak te pakken hoor. Uit, goeie gewoontel

De Vallei | 1968 | | pagina 11