Oefenwedstrijd tegen amateurs had weinig waarde: 4-0 Zeiler COR Nederlands GROOT oudste deelnemer aan Spelen Lubbers en Van Ispelen trainen op 3200 m hoogte Jeugdelftal speelde gelijk Dr. Willebrand: „Roeiers hebben angst-psychose" Selectie Nederlands amateurelftal Kemper en Rudolph leiden in Berlijn Nederland met twee teams in Europese titelstrijd pentathlon Wereldelftal speelt tegen Brazilië 3 Koersen in Hilversum Maya Bezuky zingt in „Scala" van Milaan Barbus in Apeldoorn en Doetinchem j Gaston Roelants kan weer lachen Selectiegroep in sportcentrum bijeen Niet stimuleren Niet waargemaakt Debuut Ideaal op zee Aanbiedingen i DENK OVERAL EN ALTIJD WEER AAN HET KIND IN HET VERKEER A K A A A, A- WOENSDAG 9 OKTOBER 1968 ZEIST Ter voorbereiding op de Interlandwedstrijd tegen Bulgarije op 27 oktober a.s. had bondscoach Georg Kessler dinsdag in het sportcentrum te Zeist zijn zeventien geselecteerde spelers bijeengeroepen voor de eerste training. Een training, die voor een belangrijk deel was afgestemd op de speelwijze, die Kessler in Sofia van de Bulgaren verwacht. De zeventien geselecteerden - zoals bekend Van Beveren en Eykenbroek (Sparta), Van Zoghei en Rijnders (Go Ahead), Suurbier, Van Duiven bode, Muller, Groot en Cruyff (Ajax), Lase- roms, Israël, Jansen en Moulijn (Fe(jenoord), Pahlplatz (FC Twente), Bouwmeester (NAC) en Rensenbrink (DWS) - trainden 's morgens en speelden 's middags een oefenpartijtje tegen het Nederlands amateurelftal. De coach van het Nederlands voet balelftal, die er nog aan denkt de wedstrijd Turkije-Bulgarije te gaan bezoeken, had in zijn vrij lichte condi tietraining elementen gebracht, die voor de tweede wedstrijd in de elimi natieronden van het wereldkampioen schap van belang kunnen zijn. Kessler rekent erop, dat de Bulgaren sterk in de lucht zijn. Daarom dus een spelle tje, waarbij kopwerk het belangrijkst was. Hij meent ook, dat Nederland zijn aanvallen moet opzetten door snel le tegenstoten. Daarom een handbal wedstrijdje, waarbij vrij lopen belang rijk was. Zijn vermoeden is bovendien, dat Nederland vrij veel op balbezit zal moeten spelen en ook daarvoor waren speciale spelletjes uitgedacht. De heer Kessler, die de Bulgaren dit ROTTERDAM Voor de interland wedstrijd die het Nederlandse amateur voetbalelftal op 6 november in Veen- dam tegen West-Duitsland speelt be gint vandaag in Zeist de training van de geselecteerden. Opvallend is dat bondstrainer Siem Plooyer zich niet uitsluitend houdt bij spelers uit de hogere regionen, maar ook twee man naar Zeist laat komen uit amateurclub Xerxes, spelend in de vierde klasse West II. Dat zijn drs. Martin Snoeck en Guus Stek. Overi gens, Snoeck heeft zich al in hoog ge zelschap bevonden; hij speelde jaren voor Xerxes toen dat nog bij de semi- profs uitkwam en later bij Xerxes- DHC. De geselecteerden zijn: Snoeck en Stek (beiden Xerxes), C. Mol (DCG), F. Mulder (DCG), Th. van London (De Graafschap), P. Schuurink (Quick '20), H. Wever (Spel. Assen), J. v.d. Avoird (TSC), L. Holl en J. Leget (UVS), E. Giezen (Vict. Boys), H. van Drijsten •n R. de Vries (Zilvermeeuwen), G. Hoek, C. de Vries en J. de Wit (allen ZVV). BERLIJN De Westduitsers Kem per en Rudolph hadden dinsdagavond om tien uur met 390 punten de leiding in de zesdaagse van Berlijn. Vier kop pels bevonden zich in dezelfde ronde als Kemper en Rudolph: Post - Schulze (Ned.'W. Did.), Bugdahl - Wolfshohl (W. Did.), Lykke - Eugen (Den.) en Fritz en Louis Pfenminger (Zwi.). De stand om tien uur was: 1. Kem per - Rudolph (W. Did.) 390; 2. Post - Schulze (Ned.W. Did.) 370; 3. Bugdahl - Wolfshohl (W. Did.) 257; 4. Lykke - Eu gen (Den.) 235; 5. Fritz en Louis Pfen- ninger (Zwi.) 217. Op vier ronden: 6. Severeyns - Verschueren (Belg.) 268; 7. Koel - Duyndam (Ned.) 245. voorjaar tegen Italië heeft zien spelen en hen in 1966 bij het wereldkampioen schap in Engeland zag tegen Honga rije, Portugal en Brazilië, wil met zijn ploeg op woensdag 23 oktober naar So fia vertrekken. Een uiterst moeilijke datum, want dan speelt Ajax. dat nor maal gesproken (weer) het belangrijk ste contingent van de geselecteerden moet leveren, een wedstrijd in Ma drid tegen Atletico. Ajax, dat na een overwinning op het Spaanse elftal in 1966 en twee wedstrijden tegen Real Madrid in 1967 een beste naam heeft in Spanje, zal zijn reputatie en zijn marktwaarde tegen Atletico niet op het spel willen zetten. Het betekent dus een zware belasting en mogelijk ook een aangepast reisschema voor een stuk of vijf spelers. De bonds coach zei daarover: ,,Deze zaak is een punt van bespreking tussen Ajax en de KNVB". Voor de Bulgaren komt de wedstrijd aan het einde van een periode zonder competitievoetbal. „Geen echte wed strijden spelen", zei Georg Kessler, „heeft natuurlijk nadelen, maar ook het voordeel, dat de kans op gebles seerden uiterst klein is". Over de se lectiegroep vertelde de heer Kessler, dat Piet Keizer vrijwillig heeft be dankt en dat het aan de speler zelf is om te beslissen of hij zich weer be schikbaar wil stellen. „Ik geloof niet, dat ik een eventuele stap van Keizer moet stimuleren". Andere opvallende afwezigen in de kerngroep, zoals Van der Kuylen, Van Hanegem, Swart en Veenstra zijn, zo als de heer Kessler zei, niet opgeno men wegens een tekort aan vorm of een gebrek aan ervaring voor een zo belangrijke wedstrijd. „Maar de ploeg is nog lang niet absoluut vaststaand. Tien dagen voor de strijd moet ik 22 namen aan de FIFA opgeven. Er kun nen dus nog spelers bij komen". De keuze van Rijnders, de 21-jarige full- prof van Go Ahead, noemde Kessler een logisch uit^oeisel van het uitste kende werk van de oud-NAC-speler in het duel van Jong Oranje tegen Dene marken. „Ik heb Bouwmeester weer geselecteerd, omdat zijn huidige vorm zeer goed is en zijn conditie alweer beter is dan vorig jaar". Bouwmeester heeft dat overigens in de oefenwedstrijd van twee keer 35 minuten tegen de amateurs niet kun nen waarmaken. Aan het slot van de partij werden zijn passes steeds on nauwkeuriger, zijn handelingen schaarser en zijn schieten in aantrek kelijke positie zwakker. Misschien lag dat niet meer aan het gladde veld dan aan de capaciteiten van Bouwmeester. Het oefenwedstrijdje had toch niet veel om het lijf. Voor de goedwillende amateurs was het een interessante test, voor de profs, die soms tot meer activiteit moesten worden aange spoord, was het niet meer dan een speels gebeuren, dat tenslotte met 40 werd gewonnen. Als tactische voorbereiding voor de wedstrijd tegen Bulgarije kan de waar de van dit partijtje niet laag genoeg worden geschat. Tegen de amateurs had de Nederlandse A-selectie op ie dere plek van het veld, met uitzonde ring van de aanvalsspits, een nume rieke meerderheid. Juist tegen de sterk gegroepeerd voetbal spelende Bulgaren, met hun fijne gevoel voor de combinatie, is het veel waarschijn lijker, dat de spelers vaak met een numerieke minderheid zullen wor den geconfronteerd. Die ervaring had de ploeg op deze regenachtige dinsdag middag enigszins kunnen opdoen, wan neer bijvoorbeeld met negen man te gen elf amateurs was aangetreden. Mede door foutjes van de amateur verdediging kon de A-ploeg zowel voor als na de rust twee keer scoren. Dat gebeurde door Van Duivenbode, Cruyff en Pahlplatz (2x), die op wat fortuinlijke 'wijze zijn opdracht van Kessler - „jouw taak is doelpunten maken" - kon vervullen. Het Nederlands elftal speelde met: Van Beveren; Suurbier, Israël, Lase- roms (na rust Eykenbroek) en Van Duivenbode; Groot en Muller (na rust Rijnders)Pahlplatz, Bouwmeester, Cruyff en Moulijn (na rust Rensen brink). AMERSFOORT Aan het Europees biljartkampioenschap pentathlon voor landenteams, dat van 13 tot en met 17 november voor de tweede keer zal worden gehouden in de sporthal te Amersfoort, zal Nederland deelnemen met twee teams, terwijl België, Frank rijk, West-Duitsland en Spanje elk met één ploeg zullen uitkomen. Spanje is voor de eerste keer op het kampioenschap vertegenwoordigd. Er was een plaats voor de Spanjaarden vrijgekomen doordat België, dat in 1966 toen het Nederlandse A-team, bestaan de uit Vultink, Scholte, De Kleine, Wij nen en Doggen, het kampioenschap be haalde, met twee ploegen deelnam, nu met één team uitkomt. Het Nederlandse A-team is als volgt samengesteld: driebanden: Herman Po- peyus; bandstoten: Henk de Kleine; ankerkade 71/2: Tini Wijnen; ankerka der 47/2: Hans Vultink en libre: Henk Scholte. Het B-team zal, in dezelfde volgorde van spelsoort, bestaan uit Henny de Ruyter, Jaap Ligthart, Bart van Nij- natten, Jean Bessems en Janus Jacobs. Voor elk spelsoort is een reserve aan gewezen, die echter alleen voor het be gin van het toernooi kan invallen. De Nederlandse reserves zijn: Brosens (drie-banden), Sundquest (bandstoten), Van Leur (ankerkader 71/2), Rooden- burg (ankerkader 47/2) en Van Hin- tum (libre). Ook de samenstelling van de Spaanse ploeg is reeds bekend: Clau- dio Naidal (driebanden), Eduardo Bru- fau (bandstoten), José Galvez (anker kader 71/2), Alejandro Munox (anker- kader 47/ 2) en Ramon Aquilera (libre). GUADALAJARA Op 6 november speelt een wereldelftal ter gelegenheid van de tiende verjaardag van het Bra ziliaanse wereldkampioenschap in Rio de Janeiro tegen het nationale Brazi liaanse team. Trainer Detmar Cramer heeft 16 spelers voor deze wedstrijd uitgenodigd. Dit zestiental bestaat uit: Jasjin (Rusland), Marcievis (Argen tinië), Perfumo (Argentinië), Sjester- nev (Rusland), Schulz (W.Dld), Mar- zzolini (Argentinië), Quitana (Chili), Suecs (Hongarije), Beckenbauer (W.Dld) Overath (W.Dld.), Ozim (Z. Slavië), Metreveli (Rusland), Amancio (Spanje) Albert (Hongarije), Farkas (Hongarije) en Djajic (Z. Slavië). Als reserves staan ter beschikking: Viktor (Z. Sla vië), Bocha (Uruguay), Van Himst (België) en Bene (Hongarije). K>'v J. '.V. Bondscoach Georg Kessler heeft er met de geselecteerden voor de wedstrijd tegen Bulgarije gis teren stevig aan getrokken. De foto toont de bonds coach (rechts) terwijl hij nauw lettend toeziet bij de verrichtingen van Suurbier. Groot, Van Dui venbode en Klijnjan fungeren nog als lachende toeschouwers. 4 4 4 4 4 4 J ACAPULCO Wat hulpeloos staat Cor Groot (59) in de ver- zengende hitte naast zijn White Je- 4 wel, terwijl bemanningsleden Bol 4 en De Zwart met krachtige stralen lauw water de draak trachten schoon te spuiten. Eigenaar Groot, bollenexporteur uit Aalsmeer, tran spireert op een alarmerende ma nier. kampt niettemin met een ver koudheid die hij heeft opgelopen in de tochtige gangen van het luxueuze hotel Caleta en infor meert nu gelaten of iemand mis schien zijn witte zonnehoedje er gens heeft gezien. „Een beetje voor zichtig zijn met je mutsjes, dit is de tweede al die je bent kwijtge raakt", zegt De Zwart en lacht on bekommerd. Cor Groot, Nederlands oudste deel nemer aan de spelen en in zijn te lange korte witte broek en shirt de indruk wekkend van een miljonair op vakantie haalt de schouders op en slentert naar de jachtclub om een koud glas bier te bestellen. „Verschrikkelijk die hitte, ik kan er moeilijk aan wennen". Beminnelijke Cor Groot heeft zo'n halve eeuw ervaring in het wed strijdzeilen, waarmee hij naar eigen schatting 450 prijzen verdiende: „Mijn hele huis staat vol. In elke kamer is het prijs". zeilen preciserend oordeelt hij: „Hel is een ideaal wedstrijdschip. Zelfs bij windkracht negen varen wij rus tig door, je kunt hem alleen vol va ren en dan zink je. Maar dat ge beurt nooit. Bovendien heb ik een heel goede bemanning, Jan Bol is mijn trouwste vriend, met hem voel ik me altijd safe". Het moet een geruststellende ge dachte zijn, want zeiler Groot be kent met pretoogjes de zwemkunst nauwelijks machtig te zijn. „Maar waarom zou ik in de Oceaan te rechtkomen? Het is in al die jaren toch goed gegaan, dus waarom nu niet?" De duidelijk aan het zeilen ver knochte Groot: „Als ik op het wa ter zit denk ik geen moment meer aan mijn zakelijke beslommerin gen" oordeelt losjes dat je als zeiler investeringen doet die met vrijwel geen andere hobby verge lijkbaar zijn. „Deze draak, mijn ze vende, kostte zo ongeveer 35.000 gul- den, maar dat heb ik er graag voor over. Alle zeilers zijn tenslotte een l beetje gek. Mijn zoon is ook wild op het water. Misschien is hij nog y gekker dan ik", taxeert hij. „Maar na deze Spelen stop ik y toch wel met grote wedstrijden. Ik moet ook eens aan moeder gaan denken". Hij kampt nu nog met een klein, doch voor hem uiterst belangrijk t probleem, waarvoor hij voo de Spe- len een oplossing hoopt te hebben w gevonden: „Ik heb de gewoonte om altijd op mijn wimpeltje in de mast y te varen. Maar door de zon die hier pal op je kop staat kan ik dat ding niet zien". Op een leeftijd, waarop hij bijna tot de bejaarden mag worden gere kend debuteert hij op de Spelen na 4 in 1960 en 1964 als reserve te heb- J ben gefungeerd. Die keuze heeft 4 toch wel indruk op hem gemaakt. 1 Als hij zich in de voorname jacht- 4 club Acapulco heeft genesteld in een comfortabele fauteuil en gretig heeft 4 gehapt in zijn ijskoude pilsje be kent hij: „Ik heb altijd louter voor mijn plezier gevaren, maar nu voel je echt dat je een taak hebt gekre gen. Een heel ander idee. Dat voel ik tenminste zo aan". Cor Groot, wie men gebrek aan er varing moeilijk verwijten kan, heeft ontdekt dat het wedstrijdklaar ma ken van zijn vier jaar oude Draak in Acapulco speciale eisen stelt. Om te komen aan het minimum-gewicht 4 van zeventienhonderd kilo heeft hij 1 de fraaie teakhouten vloer vervan- 4 gen door een van mahoniehout. Bo- 4 vendien heeft hij, zij het met enige 4 spijt, de gladde buitenkant van zijn 4 boot ruw gemaakt. „Omdat ik heb werd het ons te bar' t (röm^rlrf /Tol ia /vn rllA monior i r* Tli/lono onn frln fh MEXICO-STAD De Nederlandse boksers zyn de benauwdheid van de trainingszalen in het Olympisch dorp en de spiedende blikken van buiten- landse coaches ontvlucht. Middengewicht Jan van Ispelen en Rudi Lubbers, y die algemeen beschouwd wordt als de favoriet voor de gouden medaille in het zwaargewicht, werken hun dagelijkse training sinds enkele dagen af in de ongerepte natuur. Het duo is met trainer Nelis Bisschop en chef d'équipe Hans Hofman neergestreken in het ruim veertig kilometer van Mexico-Stad gelegen La Marquesa, een grauwe vlek temidden van altijd groene pijn- bomen. Daar op ruim 3200 meter hoogte doen beiden dagelijks tijdens y een bijna drie uur durende training de krachten op voor het grootste bijna y vijfhonderd boksers zijn ingeschreven Olympische toernooi, dat ooit is ge- houden. Iedere morgen om negen uur rijdt een in Mexico-Stad wonende Neder landse dame voor om het viertal te brengen naar dit ideale trainings oord, waar paarden en schapen nog vrij rondlopen. „Wij kunnen het ons niet Idealer wensen", aldus Hans Hofman, „de eerste week toen wij in het dorp trainden, ging het nog wel, al was de hitte door de voortdurend op het plaatijzeren dak brandende zon, bij zonder hinderlijk. Toen echter meer boksers arriveerden en hun trainers meer belangstelling voor Rudi dan hun eigen boksers gingen tonen gemerkt dat je op die manier min der weerstand van het water on dervindt" Het Nederlands UEFA-elftal heeft gisteren in Stockholm gelijk gespeeld te gen het Zweedse jeugdelftal. Het werd 11 en beide doelpunten werden in de tweede helft gescoord. Voor Nederland scoorde Van der Vali, waarvan de foto een beeld geeft. Tien minuten daarvoor in de 56e minuut, had Zweden de leiding genomen door Ljungberg. HILVERSUM De uitslagen van de op de renbaan Hilversum gehouden koersen zijn: Margauxprqs: 1. Greta (C. P. G. Wor tel) 1.29.3; 2. Generaal Scotch; 3. Gravin Zeppeline. W. 6.20; pl. 2.20, 3.40; cov. 32.0; kop. 16.80; trio 111,90. Paillacprjjs (le afd.): 1. Hibma A (P. R. R. Koppejan) 1.32.1; 2. Hovi Lady; 3. Heros. W. 1.80; pl. 1.50, 1.50; cov. 3.60; kop. 4.60. St. Julienpr(js: 1. Gisella Hanover (J. Wagenaar jr.) 1.27,-; 2. Good Luck S; 3. Edmund van Peterhof. W. 6.20; pl. 2.00, 2.00, 2.70; cov. 6.20; kop. 2.30; trio 908,40. Pessacprys: 1. Ecce van Akerendam (P. A. Stroper) 1.29.5; 2. Gaela van Am- stel; 3. Evita B. W. 2.30; pl. 1.30, 1.50, 1.50; cov. 4.00; kop. 7.90. Labardeprijs: 1. Ceasar Julia H (H. J. Pools) 1.22.4; 2. Ben to Kitty; 3. Aristo Scotch. W 6.60; pl. 5.00 4.20; cov. 7.90; kop. 80.90. Cantenacprys (eerste afd.): 1. El Mac (J. Vóórhaar) 1.25.8; 2. Entusiasmo; 3. Eros Hollandia. W. 2.20; pl. 1.60, 2.10, 3.10; kop. 4.10; cov. 7.20; trio 167.30. Pauillacprys (tweede afd.): 1. Hazel Buitenzorg (K. Woudstra) 1.26.5; 2. Hilda O; 3. Hannibal. W. 1.80; pl. 1.50, 1.70; kop. 5.70; cov. 4.60. St. Esthepheprjjs: 1. Carmania (F. Al- kemade) 1.25.7; 2. Black Hollandia; 3. Don Faune. W. 6.30; pl. 2.20, 3.-, 3.40; kopp. 9.10; cov. 5.30; trio 896,-. Cantenacprjjs (tweede afd.): 1. Corita R (H. Pools) 1.24,3; 2. Firestone; 3. Ek ster S. W. 17,50; pl. 4.20, 1.50. 2.70; kopp. 4,70; cov. 3,30. Totale omzet: 193.851, DEN HAAG Op uitnodiging van de „Scala" in Milaan zal de Neder landse alt-mezzo Maya Bezuky mede werking verlenen aan een zestal voor stellingen van Wagners „Walklüre", die het operaseizoen in het „Teatro al- la Scala" op 6 december zullen ope nen. AMSTERDAM Van 25 oktober tot en met 3 november zullen les 4 Barbus voor de derde maal in hun carrière in Nederland optreden en wel in Doe tinchem, Rotterdam, Eindhoven, Apel doorn, Hengelo, Maastricht en Nijme gen. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 MEXICO-STAD Dokter Wille- J brand had maar enkele seconden no- 4 dig om tot een antwoord te komen. 4 Drie weken verblijf in Mexico op 4 grote hoogte is ook voor de roeiers 4 voldoende om volkomen te acclima- De roeiers verkeren hier angst-psychose. j Voor het zeilen op de Stille Oce- 4 aan, waar hij twee weken lang zes uur per dag heeft gevaren, hoeft 4 Groot niet bang te zijn. „Ik zeil prak- 4 tisch altijd op zee, dus die hoge gol- 4 ven die we soms tegenkomen beteke- 4 nen voor mij niets nieuws. Dat is 4 juist het mooiste wat er bestaat, 4 dan voel je je echt kapitein op je boot". Zijn voorliefde voor het Draken- een Ik 4 tiseren. echter in 4 heb ze nog nooit zo gezien. De uitspraak van de arts, letter- lijk en figuurlijk vergrijsd in de 4 roei sport, laat niets aan duidelijk- 4 heid te wensen over. De Amster- 4 damse orthopedisch chirurg en lid J van de medische commissie van het 4 Nederlands Olympisch Comité deelt 4 in genen dele de mening van de 4 roeiers, dat de welgeteld 21 dagen, die zij hebben gekregen om hun trai- ning op 2200 meter in Mexico af te 4 sluiten, onvoldoende zijn om een op- 4 timale vorm te bereiken. „In het rapport van professor Biersteker 4 staat, dat een sportman na 18 k 21 4 dagen geheel is aangepast". Wél is dokter Willebrand van me- 4 ning, dat niet alles is gedaan om zo goed mogelijk in vorm in Mexico aan 4 te komen. „Wij hebben als medische 4 commissie geadviseerd de hoogte- 4 training in Zwitserland vast te stel- 4 len in de eerste helft van septem- 4 ber. Dan ben je maar enkele dagen in Nederland, voordat naar Mexico wordt gereisd. 4 Daardoor heb je het meeste profijt J van je verblijf in de Zwitserse ber- 4 gen. Iedere bond was vrij in de keu- 4 ze van de periode. De roei-coaches 4 wilden echter per se de tweede helft 4 van augustus naar Sankt Moritz. Die 4 periode paste beter in de opzet van 4 hun trainingsschema's. Je kan er na- 4 tuurlijk over twisten wat het zwaarst 4 weegt. Zeker is wel, dat een aan- 4 merkelijk deel van de winst van de training op grote hoogte verloren 4 was toen de ploeg in Mexico aan- 4 kwam". 4 Vast staat ook, dat de samenwer- 4 king tussen roeiers en coaches ener- 4 zijds en de medische commissie van 4 het NOC anderzijds momenteel lang 4 niet ideaal is. „Ze zijn moeilijk voor 4 reden vatbaar'', verzucht dokter Wil lebrand, „het is duidelijk, dat er on rust is onder de roeiers. Maar in- plaats dat de coaches proberen de angst weg te nemen, verergeren ze die nog. Ze zeggen ook maar steeds, dat we te laat zijn. Het heeft geen zin nu aan te voeren, dat de roeiers te laat in Mexico zijn aangekomen. Zelfs als dat zo zou zijn, is het al leen maar van belang, dat een rus tig klimaat wordt geschapen. Over een al dan niet gemaakte fout kan je dan na de Spelen praten. Er is sprake van geweest, dat de roeiploeg, gezien de zware eisen, die bij beoefening ervan in ijle lucht wor den gesteld, eerder naar Mexico zou vertrekken. „Vorig jaar is echter bij de voor-Olympische wedstrijden ge bleken, dat na drie weken spannin gen gingen optreden. De roeiers tel den toen de dagen, die hun nog scheidden van de wedstrijden. Van daar, dat wij voor deze periode heb ben gekozen". De duur van het verblijf in Mexico is niet het enige punt van het rap port Biersteker, waarop de medici het oneens zijn met de coaches. „In de aanbevelingen vanprofessor Biersteker staat ook, dat je kan door gaan met trainen tot aan de wedstrij den toe", aldus dokter Willebrand, „je hoeft zelfs geen rustdag te ne men. Ik hoorde echter, dat de roei ers het de derde week rustiger aan willen gaan doen". Niet alleen de Nederlandse roeiers verkeren overigens in de mening, dat ze te laat in Mexico zijn aange komen. Bij de Denen heerst even eens grote ongerustheid. Temeer, daar gebleken is, dat alle grote roei- landen de voorkeur hebben gegeven aan een langere tijd van voorberei ding. Oost-Duitsland, Rusland en Amerika vonden het verstandiger vier weken te acclimatiseren. De Westduitsers kwamen vijf dagen voor de Nederlanders in het Olym pisch dorp aan. Bovendien verble ven ze na twee weken in het hoog gelegen Silvretta te hebben vertoefd slechts drie dagen in eigen land. „Ik geloof", zo besloot dokter Wille brand, „als onze roeiers net als de Duitsers of als onze kanovaarders pas half september in Nederland wa ren teruggekeerd, dat er van dit pro bleem nauwelijks sprake was ge weest". Tijdens een trip door de omgeving vond de ploeg in La Marquesa een ideale oefengelegenheid. In het gol vende landschap met uitgestrekte weiden missen de twee Nderlandse boksers geen moment het comfort van de fraaie trainingsaccommodatie. „Ome" Nelis Bisschop, met zijn 74 jaar een van de oudste inwoners van het Olympisch dorp, raakt niet uitgepraat over de mogelijkheden in La Marquesa. Met zijn sonore stem geluid wekt de bejaarde Amster dammer zijn pupillen iedere keer weer op het uiterste te geven. Bis schop weet zelf wel dat dit eigenlijk niet nodig is, want Van Ispelen en Lubbers, behoeven geen aansporing. Zodra de auto gestopt is in dit fraaie stukje natuur springen de boksers uit de wagen om de trai ning te beginnen met een duurloop van acht kilometer. Wanneer zij na ruim een half uur hevig transpire rend terugkeren hebben Bisschop en Hofman de handschoenen en andere traimngsattributen uitgeladen en be gint de eigenlijke bokstraining. De enige rust, die Van Ispelen en Lubbers krijgen, is de minuut tussen de .ronden schaduwboksen en spar ren. Chef d'équipe Hofman is enthou siast over de conditie van zijn bok sers: „Ik ben er van overtuigd dat de jongens door het hier op hoogte trainen elke dag meer vooruitgaan dan in het Olympisch dorp moge lijk was. Wij worden hier niet ge stoord en vooral voor Rudi is het bij zonder belangrijk dat niet elke be weging, die hij maakt, gefilmd wordt". Rudi Lubbers zelf is uiterst tevre den over het verblijf in Mexico en de mogelijkheden, die hij hier heeft. De blonde Amsterdamse student in de lichamelijke oefening weet dat 't Olympische boktoernooi voor hem van zeer groot belang is: „Iedereen beschouwt mij hier als de favoriet. De belangstelling van de Oosteuro- pese trainers, die mij natuurlijk door de overwinningen in Moskou en het toernooi van de boksbond goed hebben leren kennen, werd op de duur stomvervelend. Ik ben hier vrij en kan met Jan voortreffelijk trainen". NELIS BISSCHOP uiterste Even later vertrekt het gezelschap t naar het Olympisch dorp, waar de sauna wacht. MEXICO-STAD Gaston Roe- De meervoudige Nederlandse kam pioen wil echter niet horen van een gouden medaille, al blijkt uit som mige uitlatingen wel dat hij er re kening mee houdt: „Wanneer je Olympisch kampioen wordt kun je als professional natuurlijk veel geld verdienen. Ik heb al verschillende aanbiedingen gehad, zelfs uit het buitenland. Het wordt na de Spelen een moeilijke keus. Voor alles wil ik mijn studie aan de academie, die nog twee jaar duurt, afmaken en het lijkt mij daarom het verstandigste om in Nederland een contract als prof te tekenen". Tegen één uur, als Nelis Bis schop zijn boksers eindelijk rust gunt met wat ontspannende gym nastiek, is mevrouw Dukken, die de ploeg „haar jongens" noemt, al be zig met het bereiden van boterham men met Hollandse pindakaas en jam, die even later met een kop gloeiende thee worden verorberd. laiits, de afgelopen week een van de somberste figuren in de bonte massa atleten in het Olympisch dorp, kon dinsdag weer lachen. De Belg, die acht dagen niet heeft kun- y nen trainen wegens een zeer pijn- lijke blessure aan de achillespees, y had daar dan ook weer alle reden toe. Na een goede week rust en pijnstillende injecties deed de Bel- y gische wereldrecordhouder op de twintig kilometer en de uurloop y maandag en dinsdag twee testlo- pen. Maandag kwam hij op een t tweeduizend meter tot 5 minuten en y 32 seconden en dinsdag noteerde hij op de baan bij het Olympisch sta- dion 4 minuten 12 seconden voor een 1500 meter steeple chase. Roelants kan het nog maar zeer moeilijk verkroppen, dat hij half juli zijn wereldrecord op de 3000 y meter steeple chase kwijt raakte aan de Fin Jouko Kuha en hij was y vooral met het resultaat van de tweede testloop uitermate tevreden. De Belg is tijdens de Spelen een y zeer druk bezet man. Zondag be- gint hij zijn programma met de tienduizend meter, waarna maan- dag de serie van de 3000 meter steeple chase volgt. Na een dag y rust moet hij woensdag zeer waar- schijnlijk aantreden voor de eind- y strijd van de hindernisloop. Roe- lants besluit zijn monsterprogram- ma op 20 oktober met de marathon, y het nummer, dat hij vorig jaar tij- dens de voor-Olympische wedstrij- y den won in de bijzonder goede tijd van 2 uur 19 minuten en 28.2 secon- den. y De Belg laat zich, evenals de Australiër Ron Clark, die overigens y al lange tijd niet meer in het dorp is gesignaleerd omdat hij op hoog- te traint, weinig hoopvol over zijn y kansen uit: „Het wordt hier op de langere loopnummers een strijd y tussen de atleten uit Mexico, Ethio- pië en Kenia. Zij zijn gewend aan deze hoogte en daarom is elke lo- y per, die op zeeniveau leeft, volko- men kansloos". y Vooral voor de Keniase lopers heeft Roelants bijzonder veel ont- zag: „Wilson Kiprigut wint onge- y twijfeld de 800 meter en Kipchoge Keino is mijn grote favoriet voor de 1500 meter en de vijf kilometer. Op mijn lievelingsnummer, de 3000 meter steeple chase, zie ik nie- y mand, die Benjamin Kogo van het goud zal kunnen afhouden". y Over de marathon wilde de Belg zich niet zo duidelijk uitspreken: „Op een afstand van 42 kilometer y en 195 meter is van alles mogelijk. Ik heb in ieder geval het psycholo- y gische- voordeel van de overwin- ning van vorig jaar".

De Vallei | 1968 | | pagina 13