Ds. J. van Malenstein en zijn vrouw hebben het in Eist best naar hun zin „Het Huis in de Wei" werd gisteren officieel geopend Be j aardencentr u ni zit al helemaal vol Edenaar Metz door dambond gehuldigd Vakantie spreiding voor Ouwehands Dierenpark vakantieverschuiving Directeur armer en J. Baars is illusie rijker ervaring NA KERKTIJD OP ZIEKENBEZOEK Burgemeester C. P. Hoytema van Konijnenburg: „We zijn nu vooruit op i probleem bejaardenzorg maar 'l probleem chronisch-zieken kondigt zich aan" Bromfietser reed fiets aan Seizoen was plotseling afgelopen Succes voor Magnolia België in BILJART GELUK WOENSDAG 9 OKTOBER 1968 SCHERPEN ZEEL Gistermiddag verrichtte nir. C. P. Hoytema van Ko nijnenburg de officiële opening en overdracht van het bejaardencentrum. „Het Huis in de Wei". „Nu dit bejaardencentrum er is zijn we zelfs vooruit op het probleem bejaardenzorg", zei de burgemeester in zijn openingsrede, maar het volgende probleem had zich alweer aangekondigd: „Het probleem van een verpleeghuis voor chronisch patiënten". Volgens burgemeester Hoytema van Konijnenburg moest dit probleem intergemeentelijk en regionaal worden opge lost. „De plannen voor de provincie Gelderland staan al op papier. Die moeten wij steunen". En hierbij kwam nog een verheugend nieuwtje, dat de burge meester eergisteren ter ore was gekomen: „Vanaf I januari 1969 neemt het Rijk de rente en aflossing van deze tehuizen helemaal op zich." Burgemeester Hoytema van Konijnen burg liet gistermiddag wel duidelijk uit komen, dat men er met het niejiwe be jaardencentrum nog niet was. Want na het probleem van een tehuis voor chro nisch patiëten roerde hij nog een urgent vraagstuk aan. .,Er moet een mogelijkheid zijn bejaarden voor korte termijn onderdak te verlenen in een be jaardencentrum. Dit kan bijvoorbeeld zijn door ziekte in een familie, of in verband met vakantie. Het kan dan no dig zijn, dat een bejaarde voor korte tijd ergens anders onderdak moet zoe ken". Of men dan onderdak in „Het Huis in de Wei" zal vinden, is zeer de vraag, want gistermiddag bleek wel dat het centrum al helemaal vol zit. Het Stichtingsbestuur, de exploitant van het gebouw, heeft volgens de burge meester vele bejaarden alom in den lan de bericht moeten sturen, dat er voor hen geen plaats meer is in het „Het Huis in de Wei". De eerste jaren zit het huis al vol met Scherpenzeelse bejaar den. Burgemeester Hoytema van Konijnen burg was bijzonder blij, dat het bejaar dencentrum op de vroegere dorpswei was gebouwd. Het gebouw, waar de ge meente zo trots op is, staat nu cen traal in het dorp. De burgemeester noemde hiervan enkele voorbeelden: „Dicht bij het winkelcentrum en dicht bij de kerk. De meest ideale plaats, die men zich denken kan". Hij dankte me vrouw Daniels en de heer Van Doorn voor hun bereidwilligheid de betreffen de grond voor het centrum af te staan. De ontvangsthal trum. van het bejaardencen- Bovendien hadden zij het Stichtingsbe- bestuur f 100.000,- geschonken voor de verwezenlijking van het centrum. „In „Het Huis in de Wei" mogen de bejaarden leven, zoals ze zelf willen", vervolgde de burgemeester. De bewo ners van het bejaardencentrum zouden niet over ontspanning te klagen hebben. Mn gaat aan bejaardengymnastiek doen en aan welfare werk. Mevrouw Van Heugten had een biljart geschonken en van het Rode Kruis kreeg men een televisietoestel. De burgemeester noem de dit laatste geschenk ironisch: „Een duvelskiekkast". Volgens hem was het een noodzakelijk meubel. „Vooral in een bejaardentehuis. Men kan de bejaarden geen groter plezier doen dan met een televisie". Het bejaardencentrum is volgens de burgemeester in de eerste plaats be doeld voor de Scherpenzeelse bejaar den, verder voor de oud-Scherpenzelers en voor bejaarden uit aangrenzende ge meenten. Scherpenzeel heeft momenteel onge- ver 15.000 inwoners, waarvan 475 be jaarden, dat is 9,2 procent. De plaats telt gemiddeld 16 bedden per bejaarde; het gemiddelde van Nederland bedraagd 6 bedden per bejaarde. „Hieruit blijkt wel, dat we het probleem bejaarden zorg goed hebben opgelost en dat we er zelfs op vooruit zijn", aldus de burge meester. Hij bedankte hiervoor in het bijzonder de gemeenteraad. Tenslotte droeg de het bejaardencentrum over stichtingsbestuur, met name burgemeester het de aan aan ,,,yX vice-voorzitter van dit bestuur, de heer B. Valkenburg. De burgemcestr sprak hierbij de wens uit, dat het bestuur de juiste sfeer en het juiste leefklimaat in „Het Huis in de Wei" zou weten te be reiken, zodat de bewoners van het be jaardencentrum een gelukkige en vreug devolle oude dag zouden beleven. De heer Valkenburg zei erg blij te zijn met de overdracht, al realiseerde hij zich wel dat het bestuur beslist geen gemakkelijke taak op de schouders had genomen. „We moeten zorgen voor een huis vol mensen, die overal vandaan ko men, uit verschillende milieus en om gevingen. Er moet een goede harmonie komen, en daar moet iedereen die in dit huis woont en werkt aan meewer ken. De jongeren zullen bij het verzor gen van de bejaarden wel eens een le lijk woord horen en de bejaarden zul len zich wel eens wat moeten ontzeg gen. Iedereen zal zich aan z'n omge ving moeten aanpassen", aldus de heer Valkenburg. Hij besloot zijn rede met de woorden: „In dankbaarheid ontvan gen wij de opdracht van het gemeen tebestuur". Hierna kreeg het bestuur van het be jaardencentrum tientallen geschenken aangeboden. Vele sprekers wensten het bestuur geluk met „Het Huis in de Wei". Een van hen was de heer Godthelp van het Architectenbureau Cramer, Rie- mersma en Godthelp uit Arnhem, dat het bejaardencentrum heeft ontwor pen. Hij bedankte het gemeentebestuur voor de opdracht en het vertrouwen, dat men het architectenbureau had ge schonken. De laatste spreker was de heer Ovcr- vest. H(j sprak namens de Gerefor meerde kerk, de Gereformeerde ge meente, de Gereformeerde Gemeente Nederland, de Vrije Evangelische ge meente, de Katholieke Kerk en de Ne derlandse Hervormde Kerk te Scherpen zeel; een uiterst oecumenische toe spraak dus. „Wij zullen het bejaarden centrum vaak bezoeken, maar niet te vaak", aldus de heer Overvest. „De di rectie, medewerkers en bewoners van „Het Huis in de Wei" wens ik namens alle kerken in dit dorp geluk". Na de toespraken kreeg ieder de ge legenheid het bejaardencentrum te be kijken. Verschillende bejaarden hadden de deuren van hun appartementen gast vrij openstaan, zodat men ook de ka mers binnen kon wandelen. In deze ka mers hadden de bejaarden via hun ra dio de opening woord voor woord kun nen volgen. De vraag of de bejaarden zich thuis voelen in het centrum werd duidelijk beantwoord door een bewoon ster: „Ik zit hier geweldig". Het bejaardencentrum omvat het hoofdgebouw met daarbij 12 béjaarden- woningen. In het hoofdgebouw zijn 57 eenpersoons- en 9 tweepersoonskamers. In 1962 besloot de gemeenteraad tot de bouw van het centrym. In april 1966 ging de eerste spade in de grond. In november 1966 werd de eerste steen gelegd door de heer Val kenburg. In juni van dit jaar werden de eerste bewoners gehuisvest. Het stichtingsbestuur bestaat uit elf personen, die de plaatselijke politieke partijen en de kerkelijke instanties ver tegenwoordigen. De grondkosten van het complex heb ben f 220.000,- bedragen; de bouwkos ten f 2.400.000.- en de inrichtingskosten f 300.000,-. Directrice van het bejaardencentrum is mejuffrouw A. Hartog. Zij wordt bij- Burgemeester Konijnenburg nirC.' P. Hoytema vati tijdens zijn openingsrede. gestaan door een uit 18 personen be staande staf personeel. Het complex is gebouwd door de Fa. Gebr. de Jongh uit Ophemert. Het gebouw is ontwor pen door het architectenbureau Cramer, Riemersma en Godthelp. ELST De 17-jarige bromfietser G. uit Rhenen reed op de Kampjes weg de 34-jarige wielrijder B. uit Veenendaal aan. B. liep een kaakfractuur op en zijn fiets werd licht beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen G. in een bocht op de linker weghelft reed. ELST Ds. J. van Malenstein en zijn echtgenote, die 25 februari van dit jaar naar Bist kwamen, hadden niei kunnen denken, dat ze met zoveel en thousiasme ingehaald zouden worden „We hebben ons er wel een voorstel ling van gemaakt natuurlijk. Enerzijds hadden we het in Kampen ook gewel dig naar onze zin, hoewel ons huidige gebied. Eist dus, heel wat meer werk geeft dan onze wijk in Kampen, die tenslotte veel groter was", vertelt do minee Van Malenstein. onder het ge not van een heerlijk kopje koffie in z'n gerieflijke en smaakvol ingerichte wo ning. „Wij hebben hier veel hartelijk heid en begrip van de bevolking on dervonden. Men was er enthousiast over, dat de pastorie na jaren weer be woond werd en om daarvan blijk te geven is door diverse gemeenteleden in en om dit huis alles opgeknapt, wat er op te knappen viel". Ook mevr. Van Malenstein levert haar actieve aandeel in de dorpsgemeen schap. Ze betreurt het, dat in Eist (nog) geen meisjesvereniging voor wat oude re meisjes is. „Er is voor een domi neesvrouw werk genoeg, eigenlijk te veel als ze alles aanpakt, wat er op ker kelijk gebied te doen is. In Kampen was ik secretaresse van de Hervorm de Gezinszorg, die de gehele stad om vatte. En dan natuurlijk het afleggen van bezoeken aan zieken en ouden van dagen. Op dat gebied is er hier van zelfsprekend ook het een en ander aan te pakken. Je gaat eigenlijk op dezelf de voet voort. Daar komt nog bij, dat ik eindredactrice ben van het maand blad „De Hervormde Vrouw", hetgeen ook de nodige tijd in beslag neemt. Wat vinden dominee en mevrouw Van Malenstein van sport in het algemeen? Wel, wij zijn helemaal voor sport. Het is bijzonder plezierig dat de jeugd vol op gelegenheid wordt geboden aan al lerlei takken van sport deel te nemen. Het ontspant, lichaam en geest en het geeft bovenal een doel. Wij zijn er wel op tegen als op zondag sport beoefend wordt. De zondag is nu eenmaal de dag des Heren. Maar ook het uitbuiten van sport is taboe. Sportverdwazing is eigenlijk een veel passender benaming. Zoals bij auto- en motorraces. Dat is je reinste sportverdwazing, een wed loop met de dood. Men denkt teveel aan records en te weinig aan de onge lukken die kunnen gebeuren. Nee, wij zijn radicaal tegen die sportmaniakken, die het leven van zichzelf en dat van anderen op het spel zetten, en die hoe bestaat het zichzelf gewéldig vin den! Daarentegen zijn de gymnastiek oefeningen, die worden beoefend om zieke mensen beter te maken, fantas tisch. Het ife een uitvinding, die alle lof verdient". Beoefent u zelf sport? „Nee, daar is te weinig tijd voor en misschien te weinig animo. Vroeger heb ik veel getennist, maar tegenwoordig ga ik voor onspanning nog wel eens een eind fietsen, bijvoorbeeld naar Vee nendaal en terug. En dan houd ik erg van tuinieren en een hobby, waar ik bijzonder veel aandacht aan besteed is m'n volière", zegt dominee. Er zijn in hun pastorietuin dan ook vogels van al lerlei pluimage te bewonderen. De tuin is groot genoeg om al die vogelsoorten te herbergen. Er zijn sierduifjes, post duiven, kippen, eenden, parkieten, ka naries en ganzen, die alle aandacht van hun baas krijgen. Op een afgerasterd stukje weide, behorend bij de tuin, gra zen twee schapen, die op een wenk van de dominee, direct naar hem toehollen. Op de bladeren van dahlia's zijn ze verzot. Ze weten niet hoe vlug ze er bij moeten zijn, als dominee hen wat van het kostelijke spul toewerpt. „Tijdens onze vakantie werden tuin en volière door een paar gemeentele den perfect in orde gehouden. Mevrouw Van Malenstein heeft ook een liefheb berij, namelijk borduren. Niet alleen met de hand, maar ook op de naaima chine heeft zij al heel wat kunstwerk jes gecreëerd. „Wat die naaimachine betreft, daar heeft mijn vrouw al ki lometers op afgelegd", lacht de domi nee. In de salon hangt een. Engels land schap, geborduurd in zeer fijne kruis steek jes. Alleen van heel dichtbij is te zien, dat het borduurwerk is. Wat het interieur van de kerk aan gaat, daar is de dominee echt mee in genomen. „Voor mij hoeft het geen mo dern gebouw te zijn, zoals ze die tegen woordig neerzetten. Het ziet er van binnen werkelijk snoezig uit en onlangs is het nog prima gerestaureerd". Vindt u, dat ouders verplicht zijn de kerk te bezoeken, nadat zij hun kind hebben laten dopen? „Kijk, het is zo, dat ouders, nadat ze hun kind hebben laten dopen, een ze kere verantwoording op zich hebben ge nomen, namelijk dat zij dat kind Chris telijk zullen opvoeden. Om die opvoe ding gestand te kunnen doen, dienen ze zelf naar de{ kerk te gaan, want hoe kuröien ze anders het goede voorbeeld geven? Maar, verplicht worden ze door mij nooit. Dóarom, als mensen bij mij komen om hun kind te laten dopen, zal ik ze nimmer een ultimatum stellen. Wel wijs ik ze herhaaldelijk op hun ver antwoordelijkheid jegens dat kind en om die reden neem ik dan ook de tijd, zodat de ouders kunnen nadenken alvo rens tot de doop over te gaan. 's Zondags na kerktijd leggen domi nee en mevr. Van Malenstein samen bezoeken af. Om zieken te bezoeken moeten ze vaak grote afstanden afleg gen; het reizen naar ziekenhuizen in Arnhem en Utrecht neemt heel wat tijd in beslag, maar zij hebben dat er graag voor over. De dominee is voor televisie. „Het medium televisie biedt ons volop gele genheid kennis te nemen van hetgeen er alzo in de wereld te koop is. Mijn vrouw en ik houden bovendien van een goed programma, dat we tevoren met zorg uitkiezen. Maar jammer genoeg zijn nog te veel uitzendingen, die alleen maar een funeste invloed op de jeugd kunnen hebben. Dat betreur ik ten zeer ste; helaas schijnt men aan dergelijke uitzendingen niet veel te kunnen ver anderen. Wat de jeugd overigens be treft, vind ik, dat de ouders in de eer ste plaats dé opvoeders moeten zijn en dat de school er alleen maar is om dat te ondersteunen en aan te vullen, maar niet andersom, zoals heel veel ouders stellen. Je kunt het als gemakzucht aanmerken, die overigens niet kwaad bedoeld is". Hoe denkt u over de minimode? „Wel, ik vind het een uitdagende mo de, die de leden van het andere ge slacht in verwarring kan brengen. Men moest maar zo gauw mogelijk weer normale kledij propageren, die dan automatisch wel weer gedragen wordt". Wat belangstelling voor goede boe ken in Eist betreft vindt de dominee het een goed teken dat de bibliotheek in Pniël steeds drukker bezocht wordt. Er zijn daar veel goede boeken die met zorg worden uitgekozen" zegt hij ten slotte. De pastorie in Eist heeft weliswaar vier lange jaren leeggestaan maar dat is men in Eist allang vergeten. Immers de dorpelingen hadden zich geen vrien delijker dominee kunnen wensen! O RHENEN Enigszins teleurgesteld kijkt de heer J. Baars, directeur van Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg terug op het afgelopen toeristen- en vakantieseizoen. „Ik ben een illusie armer en een ervaring rijker", zei de heer Baars. „Het was redelijk, maar we hebben er toch een kater van overgehouden, om het nu maar eens in dierentrant te zeggen. En ik sta beslist niet alleen met die kater." Alle directies van de Nederlandse dierentuinen zijn tegenwoordig verenigd in een soort overlegorgaan. Uit die bron had de heer Baars vernomen, dat men bij „Artis" en „Blijdorp" tot dezelfde conclusie is gekomen. „Op 12 augustus was het seizoen abrupt afgebroken. Hadden we een week daarvoor nog zo'n 10.000 bezoe kers per dag, na die datum waren er zo'n 2000 per dag. We stonden als het ware van de ene op de andere dag werkloos. Midden in de zomer stonden we dan met een legertje seizoenwerkers met de handen in de broekzakken. Het viel ons allemaal rauw op het lijf. Je wilt er toch beslist niet aan, dat half augustus de zomer is afgelopen. Ik kan me niet voorstellen, dat wie dan ook de vakantiespreiding moet doorvoeren of uitkienen, dat men de vakantie op 12 augustus laat eindigen. En toch is het gebeurd. Mensen met schoolgaande kinderen hadden zich maar aan die datum te houden. Juist toeristische bedrijven zijn ge baat bij een spreiding van het seizoen van het vroege voorjaar tot in septem ber, maar dok de vankantiegangers. Het is nu geen vakantiesprijding geworden, maar een vakantieverschuiving, en daarmee is niemand gediend." De heer Baars vindt dat het er nietbeter op is geworden, ook niet met de schoolreisjes. „Het aantal schoolreisjes gaat ook achteruit," zegt hij. „Dat moet tussen eind mei en eind juni gebeuren, want daarna beginnen de vakanties. Maar tussen 1 april en eind juni vallen er ook nog vakantie-weken af, want dan heb je Pasen, Hemelvaartsdag en Pinksteren, waarin evenmin school reisjes worden gehouden. De tijd wordt veel te krap. Omdat allies tegelijk komt, krijg je een opéénhoping van schoolreisjes. Men zou de reisjes kun nen verdelen door ook de maanden augustus en september in te schake len. Dat is altijd nog beter dan met 100.000 kinderen alleen in de maanden mei en juni op stap te gaan". Hoewel we dit jaar een waterrijke augustusmaand hebben gehad, blijft het voor dierendirecteur Baars een on verteerbare zaak, dat in Nederland op 12 augustus het vakantieseizoen zo maar als een donderslag bij heldere hemel afbreekt. „Ik hoop in elk geval dat het volgend jaar anders en veel beter geregeld zal worden", zo besloot hij. EDE Op de in Arnhem gehouden najaarsvergadering van het Gewest Gelderland van de koninklijke Neder landse dambond werd bij de bestuurs verkiezing de aftredende secretaris, de heer M. J. van de Peppel (Wagenin- gen), bij acclamatie herkozen als se cretaris van het gewest Gelderland. Ook de aftredende bestuursleden, de heren G. J. Vink (Ochten) en B. Han- nema (Apeldoorn), werden bij accla matie in h,un functie herkozen. De heer W. Metz (Ede), die reeds 25 jaar be stuurslid, waarvan de laatste 22 jaar als penningmeester, van het gewest Gelderland is geweest, werd op deze vergadering door zijn mede-bestuurs leden gehuldigd. Het wedstrijd wezen voor de per soonlijke kampioenschappen van Gel derland zal een belangrijke verbete ring ondergaan. Een enorme teleur stelling voor het gewest Gelderland was, dat de subsidie-aanvrage bij de Provinciale Staten van Gelderland voor de centrale jeugdtraining nog steeds geen positieve resultaten heeft opgeleverd. Om de hoge kosten van de ze centrale jeugdtraining enigszins te kunnen dekken moest de bondscontri- butie tussentijds verhoogd worden. Het gewest Gelderland is thans de tweede damprovincie van Nederland. EDE Dezer dagen maakten het rol- schaatsballet Magnolia en de Magnolia- Majorettes hun debuut in België, waar een rolschaats- en Majorette-show werd gegeven in Huy (Namen), op uitnodi ging van „La Federation Commerciale et Industrielle de Huy". Na een show van de Magnolia-Majorettes en een pri ma gereden solo van Jetske Weyman volgden de groepsdansen en verdere so lonummers, die bij het publiek goed in de smaak vielen. Vooral toen de clowns Olga Rison en Thea Erenst met hun dwaze capriolen over de baan rolden kwam de stemming er goed in en ook zij kregen een welverdiend applaus. Duizenden mensen sloegen de verrich tingen van het rolschaatsballet en de Majorettes gade en het was voor de leiders, de heren Van Schagen en Kley- nen dan ook 'n enorme voldoening, toen de club aan het einde van de show on der een daverend applaus te horen kreeg dat men hoopte, dat Magnolia in de toekomst nog eens terug kwam. Als blijk van waardering kreeg de club voor de medaillekast een tinnen wapen schild aangeboden.

De Vallei | 1968 | | pagina 3