Twintig spuitgasten kregen medaille voor trouw dienstverband toonde Firma Diepeveen modellen voor iedereen dat u blij bent een nogal Grote kans als er s morgens zwaartillend man voor uw deur staat. Dierenbescherming hield in Rhenen geslaagde actie Praktisch en toch modieus Santomei koffiemelk van de melkman VEENENDAALSE BRANDWEER HIELD GESLAAGDE FEESTAVOND „Op zichzelf geen bijzondere prestatie Eerste trekking speeltuinloterij MARKTEN Kleurige collectie Slachtrunderen Varkenspri j zen VOOR ALLEN WOENSDAG 9 OKTOBER 1968 VEENENDAAL Twintig van de achtenveertig brandweerlieden in Vee- nendaal kregen dinsdagavond een medaille opgespeld voor langdurige en trou we dienst bij het plaatselijke brandweerkorps. Recordhouder van deze brand wachten is de heer T. Schoeman, die 40 jaar lang, elke keer als de sirene ging, uitgerukt is. Momenteel bezit hij de rang van „onderbrandmeester". De me dailles werden opgespeld door de loco-burgemeester Ant. de Ruiter. Onder de aanwezigen waren de voorzitter van de kring-Doom van de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging de heer J. Meijer, commandant van de brandweer in Rhenen en de heer H. J. Wilmink, het hoofd van de civiele verdediging in Veenendaal. De onderscheidingen werden verleend door de „commissie van brandweeronderscheidingen" van de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging en de Nederlandse Vereniging van Brandweercomman danten. Het was een feestavond voor het hele korps, die bestond uit officiële toespra ken en huldiging van de vele jubilaris sen, een film over het eigen werk opgenomen door een lid van het korps en 'n film over de wildernis in Afri ka en daarna een gezellig samenzijn, dat tot na het middernachtelijk uur duurde. Het gehele gebeuren vond plaats in de gezellige brandweerkantine, die daarvoor een goede outillage heeft. De kantine werd ook geroemd door de heer Meijer, die blij was in de kring - Doorn een dergelijke gelegenheid te hebben om oefeningen voor de gehele kring te houden. De brandweercommandant, de heer N. Th. van de Veen, die zelf ook een on derscheiding kreeg, omdat hij al meer dan vijftien jaar brandweerman is, opende de bijeenkomst. Hij zei onder meer: „Ik wil hier dank brengen aan het gemeentebestuur omdat het ons in staat gesteld heeft om het mooie ge bouw en 't goede wagenpark bijeen te krijgen. De vrijwillige brandweer is in de loop van de jaren uitgegroeid tot een korps, dat ook de waardering van het gemeentebestuur ondervond. Ant. de Ruiter begon zijn toespraak met: „Als ik zo om me heen kijk, ju bileert geloof ik de hele brandweer". Verder zei hij: „Het is me een groot genoegen hier aanwezig te mogen zijn, niet alleen als wethouder, maar ook als oud-Veense. Ik heb de brandweer zien uitgroeien tot wat het nu is. Er is geen reden om het gemeentebestuur te dan ken, want het is een normale zaak, dat de gemeente voor de brandweer geld beschikbaar stelt, ook al is dat in het verleden wel eens vergeten. Het is min der belangrijk om over goed materieel te beschikken, want de mensen die met dat materieel moeten werken geven de doorslag. We hebben in Veenendaal een goede brandweer. Ik heb wel eens ge dacht: „Ze zijn er veel te gauw bij. Van sommige bouwwerken meende ik, dat 'ze beter af konden branden, want dan waren we ze kwijt, maar ik had geen kans, want het leek wel eens of de brandweer er al was voor de brand uit brak", aldus de heer De Ruiter. Na zijn toespraak speldde de heer De Ruiter de brandweermedailles op de borst van die spuitgasten, die daarvoor in aanmerking kwamen. Hij begon bij het lid van de vrijwillige brandweer die al veertig jaar trouwe dienst voor de gemeenschap had gehad, de onder- brandmeester T. Schoeman en eindigde bij de commandant, de heer Van der Veen, die reeds ruim vijftien jaar er varing in het blussen van branden heeft. Namens alle gedecoreerden antwoord de de heer Van der Veen: „Het is op zichzelf geen bijzondere prestatie een bepaald aantal jaren lid van een vereni ging te zijn. We mogen ons dan ook niet op de borst slaan, maar slechts dank baar zijn, dat we zoveel jaar de ge meenschap hebben mogen dienen. Ik heb als commandant de taak om te zorgen voor een goede geest in het korps en voor een goede geoefendheid, maar dat zou ik nooit kunnen, als u allen niet zo trouw op de oefeningen zou komen. Tot de vrouwen zou ik willen zeggen: Juist door uw volharding en uw opoffering hebt u samen met uw mannen dit jubi leum kunnen bereiken. In deze tijd doet het me vooral goed mensen te kunnen vinden, die trouw aan hun woord en trouw aan de ge meenschap zijn. Mensen die hun ver plichting jegens hun medemens ken nen". Hij besloot zijn toespraak met 't vra gen van een driewerf hoera voor de ju bilarissen, waaraan direct gevolg gege ven werd. Namens de Kring-Doorn van de Ko ninklijke Nederlandse Brandweervereni ging bracht de heer Meijer zijn geluk wensen over. Hij zei onder meer: „Wij weten, dat Veenendaal niet alleen bin nen de gemeentegrenzen actief is, maar altijd te hulp wil snellen, als daarom gevraagd wordt. Ook wordt altijd de goede outillage van Veenendaal beschik baar gesteld, als de kring het nodig heeft voor oefeningen en cursussen". De volgende twintig brandweerlieden ontvingen een medaille en oorkonde: wegens veertig jarig dienstverband: Onderbrandmeester T. Schoeman. We gens 35-jarig dienstverband: plaatsver vangend commandant H. Kleijer, Ad junct-hoof dbrandmeester le klasse J. van Hardeveld, Onderbrandmeester J. H. van Doorn en Hoofdbrandwacht A. de Koning. Wegens 25-jarig dienstver- Niet alleen de dagen worden korter, maar we worden in deze tijd ook verrast met storm en regen. Dit alles is mis schien dan ook de reden, dat ik op 'n regenachtige dag hoorde praten over „herfstige droefheid". Ik meen, laat ons daar niet over zeuren, immers bij de bladeren gaat langzaam het leven ten onder met spelende pijpers, vlie gende vaandels en slaande trom. Beste lezers en lezeressen, oktober is een maand voor verliefden, want hij omval alle seizoenen; zonnige dagen, vaak verhullende mist; stormwind waar we tegenop moeten tomen; alles schoon- spoelende regen en vorst, die de we reld wit maakt. Ziehier een beeld van oktober. Het is goed steeds te zeggen, dat al le planten die los kunnen waaien, be hoorlijk zijn aangebonden. Omgewaaide planten worden nog eens weer opnieuw aangebonden, misschien kunnen we dan nog de hele maand van de bloemen profiteren, maar... het kan natuurlijk ook elk ogenblik afgelopen zijn. De Dahlia's kunnen het nog een tijdje uit houden, als het maar niet gaat vriezen, want dan zijn deze direct zwart. Mis schien zijn hier of daar de klimplanten losgeslagen, help ze een beetje met een touwtje of een bandje, zodat geen gro tere schade zal ontstaan. Laat men la- les maar slingeren, dan komt er hele maal niets van terecht. Nu de pluk van de Herfstframbozen afgelopen is, kan al het afgedragen hout weggesneden worden. Alle takken worden dus tot op de grond toe afge sneden. Denk er wel om, dit geldt al leen voor die soorten, die in de herfst vruchten geven, dus niet voor die, wel ke men in de zomer plukt. De wortels van de Herfstframbozen lopen meestal nogal een eind van de struiken weg, zodat na verloop van een paar jaar overal jonge frambozen te voorschijn komen. Dat wordt dan natuurlijk een grote rommel. Daarom raad ik u aan, om deze herfstframbozen nu op te ne men en daarna al de uitlopers weg te halen; op een nieuw gemaakt bedje worden ze weer opgeplant. Laat de verschillende hoekjes land die nu geheel zijn leeggekomen, daar zo niet liggen, doch ruim alles netjes op. Ook het onkruid moet nog eens op geruimd worden, indien u dat nu zijn gang laat gaan, is de tuin voor de win ter nog helemaal groen. Onkruid groeit lang door, dus de strijd moet zo lang mogelijk volgehouden worden. Beleven we dus nu nog eens een mooie, zonni ge dag, dan gaan we met de schoffel en de hark nog eeens goed na. ook al zou er helemaal niets meer op het land staan. Stel dit werk niet uit, want het weer wordt hoe langer hoe slechter en straks is de tuin, vooral de groente tuin één en al modder. Knolbegonia's moeten tijdig gerooid worden, ze kunnen in het geheel geen vorst verdragen. Het is dus zeer ge wenst, niets te riskeren, maar ze spoe dig te rooien. Al naar het weer is, zul len we ze dus nu nog een week laten staan of uit de grond halen. De bego nia's kunnen gemakkelijk met de hand uit de grond gehaald worden, na het oprooien worden de stengels verwij derd. Van de stengels laat men een paar centimeter zitten, dus niet vlak boven de knol afbreken, anders bestaat er gevaar voor beschadiging. De knol len kunnen dan een weinig geschud worden, waardoor dan een deel van het zand afvalt. Na het opnemen moeten de knollen eerst in de zon gedroogd worden, opdat nog meer zand verwij derd kan worden. Het is niet gewenst de knollen helemaal kaal te plukken, er mogen wat wortels aan blijven zit ten. Zijn de knollen droog, dan kunnen ze in een kistje met droog turfmolm bewaard worden op een droge niet te koele plaats, bijv. in een donkere kast, waar een schoorsteen doorheen loopt. Deze mag echter ook weer niet te warm zijn. anders bestaat het gevaar, dat de knollen geheel verkurken en ze het volgend jaar niet bruikbaar meer zijn. De gladiolen zijn nu uitgebloeid en wel zo ver afgestorven, dat ze gerooid kunnen worden. Neem de knollen voor zichtig uit de grond, snijd de stengels tot op 5 cm boven de knol af. Droog de knollen op een luchtige plaats en niet in de zon. Zijn de knollen droog, dan kunnen ze in een kistje met droge turfmolm, op een vorstvrije plaats (niet te warm) de winter doorbrengen. Muurbloemen, violen, silenes, dui zendschonen vergeetmijniet enz. (alle tweejarigeplanten) kunnen nu uitge- plant worden. Verplant ze met een kluitje grond, ze groeien dan direct door. De Solanum Capsicastrum, ook Ap peltje der Liefde of Oranjeboompje ge noemd, moet nu naar binnen. Het is een sterke kamerplant, heeft niet veel warmte nodig. In een koele omgeving heeft men heel lang plezier van de Oranje-appeltjes. Vooral met lauw wa ter gieten. Zet haar zo koel en licht mogelijk! E. J. GRIJSSÉN - RHENEN. band Hoofdbrandwacht A. de Koning, Adjunct-hoofdbrandmeester le klas P. van Dijk, Brandmeester le klas G. J. van Holland, Onderbrandmeester H. J. van Eden, Hoofdbrandwacht J. de Rooi en Hoofdbrandwacht J. Roelofs. Wegens 20-jarig dienstverband Onderbrand meester M. M. Kleijer, Onderbrand meester R. Devilé, Hoofdbrandwacht N. van de Haar en Brandwacht le klasse C. van Amerongen. Wegens 15-jarig dienstverband Commandant N. Th. van der Veen en Brandwacht le klasse J. C. Sukkel. Wegens 12Vi jarig dienstver band Brandwacht le klasse M. Beek, Hoofdbrandwacht H. Bos, Onderbrand meester D. J. Bouman en Brandwacht le klasse R. Hiensch. Heden, woensdag VEENENDAAL Eltheto, 20.00 uur: Filmavond A.N.W.B. LEERSUM Centrum, 19.30 uur: Raadsvergadering. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „De naakte wereld". Morgen, donderdag BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal. 19.30 uur: „Fantomas slaat weer toe". TENTOONSTELLING Streekmuseum Rhenen, t/m 19 oktober: Werken van H. van Schuppen uit Veenendaal. Geopend van 11.00-12.30 en 14.00-17.00. Zon- en woensdag ge sloten. VEENENDAAL De eerste twee trekkingen van de grote loterij van de speeltuin „Prins Willem-Alexander" zijn gehouden. Bij de eerste trekking vielen prijzen op de nrs. 13, 303, 438 en 662. Bij de tweede trekking op de nrs. 82. 353, 418. 552. Op 17 oktober zal de derde trekking plaatsvinden in het clubgebouw van de speeltuin. VEENENDAAL Eiermarkt: Aan voer ca. 52.000 eieren. Prijzen voor gro te f 13,50 tot f 14,75 en voor kleine f 9. tot f 12,alles per 100 stuks. Handel: redelijk. RHENEN De afdeling Rhenen van de Nederlandse Vereniging voor Die renbescherming heeft een succesvolle week achter de rug. Hoewel nog niet precies bekend was wat de openbare inzameling heeft opgebracht werd dit door de secretaresse mej. Begeman ge schat op ongeveer f 1100,- De verkoop actie vanuit een marktkraam op het Fred v.d. Paltshof bracht op één och tend bijna tweehonderd gulden op. Al dit geld zal grotendeels worden be steed voor de wintervoedering van vo gels en dieren. De hondenkeuring trok vierentwintig viervoeters. Er werd gekeken naar de conditie van de hond en naar de ver houding van hond-kind en omgekeerd. In de jury hadden zitting Dr. Favejee, mej. Begeman en mej. V. d. Klift. Een extra prijs was er voor een pekinees, die samen met het kind in een wandel wagen werd binnengebracht. Overigens was het hondje in prima conditie. De hond, die een prikband droeg, viel bui ten de prijzen. De heer Favejee gaf raad over voeding, beweging en onder houd van de dieren. Het was een zeer geslaagde bijeenkomst met aardige prijsjes. Voor elk kind was er een stuk chocolade en alle hondjes kregen een stukje worst. „We zijn de jury en de brandweer, voor het beschikbaar stellen van de lo kaliteit aan de Kerkstraat, zeer erken telijk voor alle medewerking," aldus mej. Begeman. Een van de meest geslaagde modellen uit de collectie van de firma Diepeveen, Want omdat uw melkman die loodzware koffiemelkfles tot vlak voor uw deur tilt, hoeft hem niet meer in uw tas over straat te zeulen. En er is nog een tweede reden om verheugd te zijn: Uw melkman levert u namelijk Santomei koffiemelk. Die per grote fles (met blauw etiket) niet meer kost dan f 1,68. En per halve liter (met blauw etiket) slechts f 1,02. Terwijl achter op de fles bovendien nog een waarde volle CCM-zegel zit. Waarmee u leuke cadeaux bij elkaar kunt sparen. Heel snel en heel voordelig. Maar de voornaamste reden tot blijdschap is misschien wel deze: Santomei koffiemelk is heerlijk romig. Volgens kenners zelfs de beste koffiemelk die er is. Het exclusieve merk van de melkhandel. En daarom kwaliteit, kwaliteit, kwaliteit. Daar tilt uw melkman nu eenmaal zwaar aan. 'n produkt. PUBLIKA TTE TEN BEHOEVE VAN DE MELKHANDEL EN HAAR KLANTEN. VEENENDAAL „Mode voor iedereen" zou het devies kunnen zijn van firma Diepeveen, want te gen werkelijk lage prijzen werden modellen getoond die, praktisch en toch modieus zijn. Op de gratis modeshow, traditiegetrouw in eigen huis, heerste een gemoedelijke sfeer. Voor een groot gedeelte te danken aan de lady-speaker, die zeer vlot van tong was en aan de pianist die toepasselijke melodieën ten gehore bracht. Er zijn vele kleuren in de nieuwe herfst- en wintercollectie maar toch zijn de warme herfsttinten het be langrijkst. Afgewisseld met zwart wat ieder seizoen weer onmisbaar is, rood, groen en lichtblauw. Voor de vrouw wordt de nadruk ge legd op deux-pièces. Inderdaad een onmisbaar kledingstuk. Firma Die peveen brengt ze in vele variaties: streepjes, ruitjes, effen en bloem- dessins. Deze pakjes zijn vooral voor de tussenseizoenen zeer geschikt. Vele modellen zijn imitatie „dure merken", en maken daarom een duurdere indruk dan zij in werke lijkheid zijn. Bijpassende hoeden waren van maison Jeanette. Een model ge ïnspireerd op de dertiger jaren met wapperend struis werd getoond bij een klassieke camel-mantel, gegar neerd met zadelsteek. Elegant was een lichtblauw jurkje, voor grotere maten, afgewerkt met smalle bies jes en vlak boven de taille een pit tig zakje. Hierbij veel koperen ket tingen. het laatste modesnufje. Conny toonde de meisjeskleding. Bij een pittig lakengroen jasje werd een witte imitatie bontmuts gedra gen met een mof van hetzelfde ma teriaal. Er is bij deze kinderkleding rekening gehouden met een snel groeiproces, want de zomen zijn ex tra groot en daardoor wel verschil lende malen uit te leggen. Fijn voor school is een tweed jurkje in multi color, gegarneerd met een cognac- kleurig kraagje en ceintuur. Klok kend is de rok, wat de laatste mode tendens is ook voor dameskleding. Gevarieerd is de herencollectie, geshowd door dressman Jan. Zeer slank zijn de kostuums, met hoge rugsplitten. De jasjes worden iets langer. Een vest mag bij geen enkel kostuum meer ontbreken, het kleedt zeer goed af. Terlenka Young, het merk voor de jeugdige man, brengt diverse tweed-soorten in streep en visgraat effecten. Nieuw zijn de kleu ren blauw en bronsgroen. Jan ver wekte bij het overwegend vrouwe lijke publiek veel hilariteit in een brushed nylon pyama met kamer jas. - Het meest modieuze stuk uit de collectie was een spencer pakje in flannel krijtstreep waaronder een witte coltrui in leacril. Het jasje met puntjes op het voorpand vallend had een klein zakje, waarin een wit pochet. Dit model met nog enkele andere, waaronder een overgooier in wit zwart tweed en een donker jersey jurkje, afkomstig uit de Schof fie- boetiek collectie, vormde de fris se noot in de collectie. Bijpassende schoenen en tassen wa ren van fa. Versteeg. Er werden veel combinaties getoond van suède met reptiel (slangen leder). Mies Israël-Leissner De gemiddelde marktprijs in de EEG is voor de week tot 3 oktober becijferd op f 228,61, dat is 92,9 procent van de oriëntatieprijs. Dat betekent voorts dat de mogelijkheid tot interventie op de markt voor slachtrunderen/rundvlees moet worden opgengesteld. Dat geldt ook voor Nederland, ook a llag afgelo pen week de gemiddelde marktprijs, die f 232,80 bedroeg boven het peil van de oriëntatieprijs. Door een lager vastge stelde offerteprijs van derde landen is de heffing, die in de week van 6 okto ber zal gelden, verhoogd tot f 87,64 per 100 kg levend, bij invoer uit derde lan den. De invoer uit derde landen van ge- ronge betekenis, door de hoge heffin gen. In de week tot 27 september kwa men in Nederland 169 stuks levende runderen uit Ierland binnen. Gemeld werd nog dat in de periode van 20 juli tot 5 september uit Hongarije 640 stuks runderen werden ingevoerd. In de week tot 27 september werd 329 ton rund vlees uitgevoerd, waarvan 53 ton naar derde landen. In de E.E.G. is de Franse marktprijs voor slachtrunderen het laagst en zal daar zeker het zwaarte punt van de interventie liggen. Op te merken is dat in België niet-onaanzien- lijke aantallen Franse slachtdieren wor den ingevoerd, terwijl in Nederland de invoer van Frans en Belgisch rund vlees niet onbelangrijk is. De invoer uit België zal, naar aangenomen mag wor den voor een belangrijk deel betrekking op in België geslachte dieren, afkomstig uit Frankrijk. De inkoopcombinaties voor slachtvar- kens VAKO (Oss); IVO (Deventer en HOVA (Cuyk) hebben, evenals de NCB- coöperatie de uitbetalingsprijzen voor de in de week tot 12 oktober over te ne men varkens met 5 cent verlaagd. Op basis van af-merstbedrijf betaalt men de volgende prijzen voor geslachte var kens van 12 kwaliteit: 68/85 kg f 2,90; 86/90 kg f 2,85; 91/100 kg f 2,75, met handhaving van de gebruikelijke kortin gen van 12,17 en 22 cent per kg voor varkens van 2e, 3e en 4e kwaliteit. In de week tot 27 september werden ca. 161.000 varkens geslacht ca. 11.000 méér dan voorgaande week. Uitgevoerd wer den 24.174 geslachte en 8574 levende var kens, waaronder ca. 1100 mestbiggen. Aan delen van varkens werden 440 ton uitgevoerd, alsmede 473 ton buikspek, alles met bestemming de lidstaten van de E.E.G. De afzet was wat moeizaam in de afegelopen week, wat nauw ver band houdt met de hoge prijzen. Men rekent met een licht afbrokkelen van schouders, terwijl er voorts van ham men treft. In België was er enige aan voer van Oostduitse varkens, terwijl men volgende week aanvoer van Engel se slachtzeugen tegemoetziet.

De Vallei | 1968 | | pagina 5