vlees eten is verantwoord eten... KAMER TRAD AAN VOOR KORFBAL Politiek steekspel heeft tam verloop PONTIAC MUTA TIES IN TOP VAN DEFENSIE A k Marine nam afscheid van „Karei Doorman" Mexicaanse studenten gaan in hongerstaking Jongste vrouwelijk lid droeg een gestreept shirt en voelde daarmee de sfeer zuiver aan: Nylons die Dunner en toch Sterker zijn. Met schriftelijke Garantie. Overspreek uil de Kamer Half miljoen is eruit Overlegorgaan vakcentrales wil verlaging leerlingenschaal Branden vernielden twee boerderijen Als gevolg van div erse pensioneringen P.v.d.A. wil diensttijd tot jaar bekorten f N.O.-Polcler zat twee uur zonder stroom Frontale botsing eist mensenlevens AFSCHEID OP SCHIPHOL Dick Boer kreeg de Photokina-speld MIEZERIG ZOtT IN WONDEN VLEUGJE LENTE Ui 1 i pm éSSt* HrMs. Rookverbod99 gisteren uit dienst gesteld EXTRA GROOT BRANDSTICHTING OP AFSTAND WOENSDAG 9 OKTOBER 1968 ADVERTENTIE HAARLEM Dick Boer. eigenaar en hoofdredacteur van het fotovak blad Focus, heeft in Keulen de gouden Photokina-speld gekregen voor de vele bijzondere diensten die hij deze we reldtentoonstelling van fotografie ge durende vele jaren heeft bewezen. De burgemeester van Keulen, de heer T. Burauen reikte de onderscheiding aan de Haarlemmer uit. de eerste dag van de al- in fijne druppels. In de regen valt op deze tweede dinsdag in oktober gemene politieke en financiële beschouwingen Tweede Kamer regent het fijne woorden. De socialistische oppositieleider drs. Den Uyl, mag beginnen nadat de mi nisters achter de regeringstafel zijn gaan zitten, in de rug gedekt door de staats secretarissen op ongemakkelijke stoeltjes en banken. Alleen de heren Haex, De Koster en Grosheide hebben nog enig comfort in een althans van leuningen voorziene zitplaats. Wat zegt drs. Den Uyl? Dat hij het beleid van dit kabinet bestrijdt. Hij wil echter niet praten over de werk loosheid, een punt waarover zijn frac tie het hele jaar de mond vol heeft ge had. Bijna de helft van zijn tijd be steedt hij aan de buitenlandse politiek. Dat is niet gevaarlijk, alleen maar lastig, voor premier De Jong, die ijve rig aantekeningen moet maken voor minister Luns, die pas laat in de avond zou komen. Met de rechterhand de wijsvinger als oen kanonsloop uitgestoken, prikt Den Uyl, in de richting van de heer De Jong, alsof de premier zelf de bombar dementen op Viëtnam heeft uitgevon den. Als hij overstapt op de binnen landse politiek, is er geen sprake meer van bommen. Hoogstens van een schampschot, dat het kabinet niet of nauwelijks pijn kan doen. Het buitenlandse beleid krijgt grote aandacht. De fractieleiders Den Uyl, Van Mierlo, Schmelzer, Tilanus, Toxo- peus kortom: wie niet? praten er uitvoerig over. Premier De Jong maakt notities. Buitenlandse mogendheden luisteren echter niet mee. Er is niemand in de diplomatenloge, hoog boven het ge stoelte van voorzitter Van Thiel. In de loge ernaast zit drs. Peschar, de voor zitter van de Rekenkamer. Het vorig jaar diende hij als vertegenwoordiger van de socialistische Tweede-Kamer fractie nog een tegenbegroting in; nu mag hij vanuit de hoogte de debatten volgen. Het miezert in de Kamer. Er kan amper een lachje af: er komt bijna DEN HAAG De algemene beschou wingen in de Tweede Kamer waren gisteren voor talloze in politiek ge- interesseerde Hagenaars per telefoon te volgen. Het was geen extra service van de Kamer, maar een fout in een telefoonkabel. „Dit is een buitengewoon geval van overspreek", aldus de P.T.T. „Het ge beurt wel meer dat door een fout in de centrale of door kortsluiting in een kabel gesprekken kunnen worden afgeluisterd. Het mag niet voorkomen, maar het gebeurt." Abonnees met nummers, die met elf be gonnen" hebben niet alleen gistermid dag, maar ook 's avonds met genoe gen de debatten kunnen horen. De meeluistermogelijkheid was 's mid dags ontdekt op de redactie van het A.N.P. in de Parkstraat. Waarschijnlijk is er een storing in de kabel, die van de centrale naar de Parkstraat leidt. Draadjes in deze ka bel maken waarschijnlijk contact met de draden in de nabijgelegen tele foonkabel naar de vergaderzaal in de Tweede Kamer. geen interruptie. Drs. Schmelzer krijgt er een van dr. ir. Oele als hij praat over de werkgelegenheid in Limburg. De in Gcleen wonende socialistische ingenieur houdt niet zo van indringers op zijn landje. De a.r. fractieleider Biesheuvel is 's middags de enige, die een lachertje kan uitlokken. Hij schijnt tijdens de rede van drs. Den Uyl ook al grappig te zijn geweest, maar dat kwam niet over. Wél later zijn reactie op mr. Van Mierlo. Deze democraat noemde het kabinel een konijn, dat spartelt in de grote handen van Biesheuvel, angstig wach tend op de nekslag. „Ik begrijp dat niet zo goed", reageert mr. Biesheuvel met een prachtig gespeelde argeloos heid. „Wel weet ik dat konijnen met de Kerstmis worden geslacht. Mijn ervaring heeft mij echter geleerd dat de beste worden gespaard om ermee te fokken. Bijvoorbeeld een nieuw ka binet in 1971". Vroeg in de avond steelt mr. Toxo- peus echter de show. Hij strooit wat luchtiger dan mr. Biesheuvel eer der deed een flinke schep zout in partijpolitieke wonden. De Kamer kan eindelijk echt lachen. De fractievoorzitter van de Boeren- partijgroep-Koekoek, de heer H. Koe koek, kan zijn vertrouwen aan het ka binet-De Jong niet geven. Het heeft z.i. te veel nagelaten. Er is geen eind gekomen aan de werkloosheid, de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisaties bestaan nog steeds en de begroting toont een zeer groot tekort. De land bouw gaat, financieel-economisch ge zien, steeds achteruit en de topsalaris sen, zoals van de ministers, zijn op nieuw verhoogd. De heer Koekoek zegt voorrang voor de werkgelegenheid te verwachten, aangezien dan ook voor rang wordt verleend aan de armoede, die in ons land heerst. De fractievoorzitter van de CPN, de heer M. Bakker, heeft een aan tal ernstige bedenkingen tegen het beleid van het kabinet-De Jong. „De regering heeft alleen zorg voor zaken die goed gaan, zoals winsten en ex port. Op onbehouwen wijze wordt de winstmakerij verheerlijkt". Hij ver wijt de regering voorts, dat tegenover de grote prijsstijgingen van 1 januari a.s. geen reële loonstijging staat. Het is een beleid van de zwakken voor de sterken. De sterken moeten buiten schot blijven. Tenslotte kritiseert de heer Bakker de Nederlandse houding tegenover de Amerikaanse politiek inzake Viëtnam en de harteloosheid ten opzichte van Biafra. De pacifist Lankhorst zorgt ten slot te nog voor een vleugje lente op deze grauwe dag. Hij praat over Prinsjes dag en heeft niet alleen bezwaar tegen „de rauwe kreet, die aan het begin van de plechtigheid in de Ridderzaal wordt geslaakt, en waaruit moet wor den begrepen dat de Koningin in aan tocht is", maar ook tegen het feit „dat een aantal mannelijke aanwezigen zich zodanig fleurig hebben opgetooid, dat bij een nuchtere waarnemer onwille keurig speelse vergelijkingen opwellen als die met woerden tegen de parings- tijd. Het jongste vrouwelijke Kamerlid, de socialiste Nel Barendrecht, heeft de sfeer van deze algemene beschou- Fractievoorzitter Den Uyl, van de P.v.d.A. was gistermiddag in de Tweede Kamer de eerste spreker tij dens de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1969. SWISS MADE het meest verkochte merkhorloge in nederland 1 PonUac-Hydraukca 100% condens en waterproof een zeer sterk horloge va f 102 2 Pontiac-GuHstrearn met de kast Ut eén stuk double v<a f U2f steal va f146 goud f347- wingen in ieder geval goed aange voeld. Zij trok voor deze bijzondere gelegenheid een shirt met brede gele en zwarte strepen aan. Het lijkt in de Tweede Kamer inderdaad meer op een korfbalwedstrijd, dan op een po litiek steekspel. ADVERTENTIE Tnnnn AMSTERDAM Voor de eerste maal In de historie van de Staatslote rij is gisteren een prijs van een half miljoen gulden uitgeloot. De vijfhon derdduizend gulden zijn voor de eige naar van lot nummer 019510 - serie A. Het lot is verkocht door de heer D. Roodveldt. die het kantoor van de staatsloterij aan de Gerard Doustraat in Amsterdam-Zuid beheert. Hij weet niet aan wie hij het lot heeft uitgege ven. O UTRECHT Hot overlegorgaan van de drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV) heeft in een brief aan de Twee de Kamer adhesie betuigd aan het adres van de drie in de ANOF verenig de onderwijzersorganisaties over de ver laging van de leerlingenschaal. Het overlegorgaan is van oordeel, dat de democratisering van het onder wijs ernstig wordt belemmerd, doordat doorstroming van begaafde arbeiders kinderen een extra handicap ondervindt door hun achterstand op het gebied van lees- en uitdrukkingsvaardigheid. Deze achterstand openbaart zich reeds in de eerste klassen van het basis onderwijs en leidt, blijkens een studie van prof. Van I-Ieek, voor zeer velen tot een ernstige vertraging tijdens hun hele verdere schoolloopbaan. Overbrugging van deze achterstand is, volgens het overlegorgaan van de drie vakcentrales, alleen te bereiken als de onderwijzer extra aandacht aan deze kinderen kan schenken. Dat is ge zien de geldende leerlingenschaal even wel onmogelijk. Toch is dit voor de democratisering van het onderwijs een eerste vereiste. Uitgaande van zijn gemeenschappe lijke actieprogram vraagt het overleg orgaan de Tweede Kamer nadrukke lijk aan de verlaging van de leerlingen schaal van het kleuter-basisonderwijs de hoogste prioriteit toe te kennen. BLIJHAM Dinsdagmiddag is door nog onbekende oorzaak brand ontstaan in het bedrijfsgedeelte van de boerderij van de heer F. Stuut in Blyham. Hoewel de brandweer van Blijham snel ter plaatse was, bleek het schuurgedeelte van de boerderij niet meer te redden. Een grote hoeveelheid hooi en diverse landbouwmachines gingen verloren. Het woongedeelte kon voor het grootste ge deelte worden behouden. De schade bedraagt ongeveer 100.000 gulden. Ten gevolge van kortsluiting is gis teren de boerderij van de veehouder H. J. Eilers in Steenwijkerwold geheel door brand verwoest. De brand wakker de snel aan door de aanwezigheid van stro. Binnen enkele ogenblikken stond de hele boerderij in lichter laaie. Het echtpaar Eilers en zijn drie jonge kin deren konden zich nog op tijd in veilig heid stellen. De brandweer van Steen- wijk kon de naast de boerderij gelegen veestallen behouden. De schade wordt geschat op 40.000 gulden. DEN HAAG De Partij van de Ar beid wil da>t de diensttijd tot één jaar wordt bekort. Zij zal in de vergadering van Kamercommissie van Defensie op 23 oktober, en in de defensiedebatten in november dit punt aanhangig maken. De leiding van de partij doet dit op verzoek van de Federatie van Jongeren groepen in de PvdA (FJG). 3 Hare Majesleits „Rookverbod", zoals het vliegkampschip Karei Doorman schertsenderwijs door de bemanning werd genoemd, is na twintig jaren trouwe dienst door de Koninklijke Marine bedankt. Op 15 maart van dit jaar maakte luitenant ter zee vlieger der tweede klasse, oudste categorie. Jan Pieter Quéré, ongemerkt geschiedenis toen hij de laatste start maakte met een S 2 A 161. Kort daarna voltrok zich het dood vonnis over het schip, toen zowel de voor- als achtermachinekamer door brand werd verwoest. In een trieste regen die op het gro te bovendek plassen veroorzaakte, stond huiverend de bemanning aan getreden om luister bij te zetten aan de laatste plechtigheid: de uitdienst- stelling van wat eens het vlaggeschip van de Koninklijke Marine was. De glorieuze fly-past die de Marine lucht vaartdienst zou houden, kon door de slechte weersomstandigheden niet door gaan. Nadat de Marinierskapel het Wil helmus had gespeeld, werden vlag. geus en wimpel neergehaald. Twee ma trozen ontfermden zich over de natge regende. voor deze gelegenheid extra grote driekleur en brachten hem naar de droogkamers. Onderdeks maakte de negentiende en laatste commandant, kapitein ter zee B. Veldkamp, zich op om de uitdienst- stelling aan de commandant zeemacht te rapporteren. Hij krijgt een functie bij de marinestaf in Den Haag. Een klein deel van de bemanning zal aan boord blijven om de toekomsti ge koper, vermoedelijk Argentinië, met raad en daad bij te staan. De Marine levert een schoon en opgeruimd schip op. De brandsporen in de voor- en ach termachinekamer zijn geheel uitgewist. EMMELOORD De Noordoostpol der is gisteravond van ongeveer zes uur af twee uur lang verstoken ge weest van licht. Er was brand uitge broken in het onderverdeelstation, dat de NOP van stroom voorziet. Het sta tion, dat door de brandweer niet mocht worden benaderd wegens het ontplof fingsgevaar. ligt bij Emmeloord en is nu voor iedereen verboden terrein. De brand in het station is ontstaan doordat een dragline ergens tussen Hoogeveen en Gasselte een hoogspan ningskabel heeft geraakt. De breuk zorgde ervoor, dat een stroomtransfor- mator in het station in Emmeloord ont plofte. Ploegen van de N.V. IJsselceatrale uit Zwolle, die onmiddellijk de schade kwamen herstellen, hebben de Noord oostpolder doorverbonden met de hoog spanningslijn Kampen. Om vier minu ten voor acht zag de polder weer licht. F. van der Veen W. van Rijn DEN HAAG In de top van het ministerie van Defensie, van de landmacht en van de marine zullen als gevolg van pensionering per 1 januari enkele belangrijke mutaties van kracht worden. G. H. J. M. Peljnenburg H. M. van den Wall Bake J. B. M. J. Maas Bij de landmacht is de chef van de Generale staf, tevens bevelhebber van de landstrijdkrachten, luitenant-gene raal F. van der Veen, eervol ontslagen. Hij wordt opgevolgd door generaal-ma- joor W. van Rijn die ook is benoemd tot tijdelijk luitenant-generaal. De secretaris-generaal van het mi nisterie van Defensie, de heer J. H. Wieffering, is eveneens eervol ontslag verleend. Tot zijn opvolger is benoemd de heer G. H. J. M. Peijnenburg. oud- staatssecretaris van Defensie (Land macht). Voorts zal de voorzitter van het Co mité verenigde chefs van staven, gene raal H. P. Zielstra, eervol worden ont heven van zijn functie. Hij wordt op- MEXICO-STAD „Alles is mogelijk in vredestijd, met inbegrip van massa moord. moord en de mre>t onrechtvaar dige gevagennemingen". Met deze para frase op de slagzin, die de Mexicanen voor de Olympische Spelen bedachten: „Alles is mogelijk in vrede", eindigde de verklaring, die leden van het na tionaal stakingscomité van de studen- en gistermiddag op he* universiteits terrein verspreidden. Er was een pers conferentie aangekondigd met de niet- gearresteerde leden van het stakings comité, die evenals hun collega's in het militaire kamp „nummer één" en onge veer honderd andere gevangen geno men studenten sinds maandag in hon gerstaking zijn gegaan. De conferentie is niet doorgegaan. De rector van de universiteit verhinderde de bijeenkomst in het gebouw van de medische facul teit. Inmiddels had het coördinerende co mité van de economische faculteit vlug schriften uitgedeeld, waarin de resulta ten van besprekingen op de vorige dag uiteen werden gezet Zoals verwacht keerde men zich daarin zowel tegen de officiële regeringspartij, de P.R.I., als tegen de oppositie-partijen, die ervar> beschuldigd werden geen oppositie te voeren, maar in tegendeel het spelletje met de regering mee te spelen. Tevens werd de aanwezigen een vlugschrift van het nationale stakingscomité in de handen gedrukt, dat handelde over de sociale agitatie, die de studenten willen toepassen. „Er zijn", zo heette 't, „wijk- iiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiit comités gevormd, die zijn begonnen met Uitgeleide gedaan door Hare Majesteit, die hem tot in de DC-8 begeleidde, is prins Bernhard gistermiddag per KLM van Schiphol via Montreal naar Mexico vertrokken om aldaar de Olympische Spelen bij te wonnen. De Prins zal in Mexico deel uitmaken van de commissie van beroep voor de ruitersport. Deze commissie is aangewezen door de Internationale Hippische Federatie, waarvan de Prin-s dagelijks bestuurslid is. druk uit te oefenen op de regering door de economie te boycotten voor zover dat in hun macht ligt, door van alle niet strikt noodzakelijke uitgaven af te zien, zoals weinig elektrisch licht gebruiken, geld van de banken te halen, niet naar de bioscoop te gaan, geen tijdschriften, rookwaren en wijnen te kopen". De meeste belangstellenden bevonden zich al op de trappen, die de medische faculteit scheiden van de andere univer siteitsgebouwen, toen rappe handen plotseling toch nog een officiële verkla ring van het stakingscomité uitreikten. Daarin werd herhaald wat reeds be kend was: dat het nationaal stakings comité de regering volledig verantwoor delijk stelt voor het bloedbad van Tlate- lolco. Over de onthullingen van Socra tes Campos Lemus, die gearresteerd is, doch contact heeft gehad met journa listen, stond in de verklaring te lezen: „Waarom krijgt de pers de studenten Raul Alvarez en Gilberto Guevara niet te zien, de eerste werd tot zaterdag vol komen gezond gesignaleerd tussen de gevangenen in de strafgevangenis van Santa Marta Acatitlq, waaruit hij sinds dien op geheimzinnige wijze is verdwe nen, de tweede Guevara werd ge zien door een gewonde journalist en is eveneens spoorloos. De student Cabeza de Baca", zo vervolgt het comité, „heeft ons vanuit de gevangenis laten weten, dat er gemarteld wordt om de studen ten rijp te maken voor verklaringen dat personen, die bij de regeringspartij in ongenade zijn gevallen, geholpen zou den hebben bij de studentenstaking." gevolgd door vice-admiraal H. M. van den Wall Bake, tot 16 december bevel hebber van de zeestrijdkrachten en chef van de marinestaf, uit welke functie hij eervol is ontheven. Met ingang van de zelfde datum wordt hij opgevolgd door vice-admiraal J. B. M. J. Maas, thans vlagofficier personeel. Ok de heer J. Dekker, plaatsvervan gend secretaris-generaal bij het minis terie van Defensie, is eervol ontslagen. Hij wordt opgevolgd door de heer P. Dregmans, thans raadsadviseur in al gemene dienst, en voorlichtingsadvi seur bij het ministerie. De scheidende luitenant-generaal F. van der Veen heeft in de n\eidagen van 1940 deel uitgemaakt van de bezet ting van de Grebbelinie. Na de wapen stilstand ging hij in krijgsgevangen schap waaruit hij in 1941 ontsnapte. Via Zwitserland en Portugal bereikte hij Zuid-Afrika en voegde zich bij de een heden in het voormalige Nederlands- Indië. In 1942 nam hij deel aan de gevech ten op Java tegen de Japanners. Na de capitulatie tegen Japan dook hij onder en zocht hij een vluchtweg naar de nog vrije wereld. Hij vond deze met nog twee andere Nederlanders door met een kleine zeilboot de Indische Oceaan over te steken van het voormalige Batavia naar een eilandje bij Madagascar. Van daaruit voegde hij zich bij de geallieer de strijdkrachten in Australië. In 1944 nam hij deel aan een actie op Nieuw-Guinea tegen de Japanners. Op 16 oktober 1945 zette hij voet aan wal in voormalig Nederlands-Indië. In 1946 werd hij chef-staf troepencomman do Zuid-Sumatra, op 1 januari 1964 chef van de Generale Staf en bevelhebber van de landstrijdkrachten. Zijn opvolger, generaal-majoor W. van Rijn, diende in 1940 als sectie-com mandant bij het pantserafweergeschut van de Eerste Divisie. Hij maakte het bombardement van Waalsdorp, Den Haag, mee. Gedurende de oorlog was hij krijgsgevangen in Neurenberg. Sta- nislau en Neubrandenburg. Op 1 novem ber 1967 werd hij plaatsvervangend chef van de Generale Staf en plaatsvervan gend bevelhebber van de landstrijd krachten. VELDEN De 34-jarige E. Kuijper uit Boxmeer is gistermiddag in het Noordlimburgse Velden met zijn auto frontaal tegen een vrachtwagen gebotst. Hij is op weg naar het ziekenhuis over leden. GILZE-RIJEN De 16-jarige Willy Broers is gisteravond in haar woon plaats Gilze-Rijen onder een tractor met aanhangwagen gekomen en ter plaatse overleden. Het meisje had staan kijken bij een kermis-attractie en is toen door nog onopgehelderde oorzaak onder de passerende combinatie geraakt. RIDDERKERK Dinsdagmiddag is, op weg naar een ziekenhuis, de 28-ja- rige schipper P. J. Baars uit Rotter- dam-IJsselmonde overleden. Hij was in Ridderkerk op een voorrangsweg in zijn personenauto aangereden. HAVELTE De 83-jarige heer J. Brals uit Wapserveen kwam dinsdag middag om 't leven, toen hij op de fiets de Wapserveensestraatweg wilde over steken en hij daarbij werd aangereden door een personenauto. Hij was op slag dood. ADVERTENTIE Jovanda Romance de Luxe. Nylons met schriftelijke Garantie. Dunner en toch Sterker dan andere 30 deniers. Voor f3,95. Voor elke dag. Voor 's avonds. Voor altijdl

De Vallei | 1968 | | pagina 7