Proces aangespannen tegen Groningse bevrachter anders dan andere Lading niet veel risico BRUTALE ROOFOVERVAL OP POMPBEDIENDE „We vlogen te hoog voor het afweergeschut" P0E) Reder van Jozina wacht behoeftig en invalide op toegezegde borgsom Eis de originele CElafaKr buitenbijts Rozebotteljam ZWAARDEMAKER REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN POSTCHEQUE ENGIRODIENST Kettingbotsing: 10 km file Twee gewonden bij interstedelijke ve ehtpartij Openbaar vervoer krijgt vrij baan in Delft constante kwaliteit MAC-piloot terug na 16 vluchten op Biafra Aanrander dringt huizen binnen Een boekje waar alles in staat \óor bestaande rekeninghouders Surinaamse minister afgetreden BORGSOM IJS DRUKKE SCHIEDAMSE WIJK REPARATIE Via automatische regelinstallatie Er zijn niet voor niets al 1.600.000 rekening houders bij de Postgiro. Zij vormen het grootste gironet van Nederland. U hoort daar ook bij. U bent ook toe aan de Postgiro 50 JAAR 1918-1968 van en voor ons allemaal AUTOWEG vol natuurlijke vitamine C Onmiddellijke verlichting van WOENSDAG 9 OKTOBER 1968 Driekwart miljoen gulden eist de reder terug voor de Jozina die hij in 1957 bestelde als kroon op zijn bewogen zeemansloopbaan. ADVERTENTIE ROTTERDAM De reder van de kustvaarder Jozina, die nu ongeveer een jaar geleden in beslag werd genomen door de Nigeriaanse regering, heeft een proces aangespannen tegen het Groningse scheepvaartkantoor Kamp. De civiele procedure begint vandaag voor de rechtbank in Rotterdam. De heer C. Lenten in Loosdrecht eist een bedrag van driekwart miljoen gulden van Kamp, waarvan alle aandelen in bezit zijn van het wijdvertakte scheepvaart en handelsbedrijf Wm. H. Muller in Rotterdam. Hy verwijt het scheepvaartkantoor Kamp, dat het ernstig is tekort geschoten in zijn taak als vertrouwensmakelaar. Het zou geen afdoende maatregelen heb ben genomen voor het veilig stellen van een bankgarantie by het accepteren van een lading wapens voor Biafra. Kapitein W. Plantinga en zes van zyn bemanningsleden werden na enkele dagen vrijgelaten en uitgewezen toen zy in Lagos waren veroordeeld tot ieder twaalf jaar gevangenisstraf. Het schip werd evenwel in beslag genomen en sindsdien moet de heer Lenten met zijn gezin proberen rond te komen van een invaliditeitsuitkering. Door een ziekte, die hij drie jaar gele- 4en in Zweden opliep, is de zeeman Cor nells Lenten (58) gedwongen met een stijf been vaak in een gemakkelijke stoel te gaan zitten in zijn huis aan de Oud-Loosdrechtsedijk. Met zijn onder nemingsgeest en veel steun van zijn vrouw leek het toch nog wel te gaan, al was de toestand in de kustvaart al jarenlang niet rooskleurig. Hij dacht misschien nog weieens aan meer dan veertig jaar terug toen hij zijn loopbaan op het water begon als dek- knechtje op een riviersleepbootje. Zijn ideaal leek bereikt toen hij in 1057 voor bijna een miljoen gulden (zij het met veel geld van de bank) een kustvaartuig met een draagvermogen van 940 ton be stelde. Trots gaf hij het de naam van zijn dochtertje: Jozina. Kamp's scheepvaartbedrijf in Gro ningen had al enige tijd het schip be vracht toen de noodlottige lading wa pens werd aangeboden. Kamp wist er van, de reder wist ervan, de kapitein wist ervan en de bemanning wist ervan. Het was niet zomaar een gewone par tij stukgoed. Zij hebben altijd gezegd wel te hebben geweten dat het unrustig was in Nige ria, maar niet dat er in feite een com plete oorlog met het zich afgescheiden Biafra aan de gang was. Niettemin bedong Kamp namens de heer Lenten een bankgarantie van de Biafranen die het schip voor één reis hadden gehuurd. Deze was bedoeld als een borgsom voor het geval dat de Jo zina verloren mocht gaan. Die garantie zou worden gesteld uiterlijk veertien dagen nadat het schip in Lissabon was opgeleverd voor het innemen van bijna elfduizend Spaanse geweren en ruim een kwart miljoen patronen. In die twee weken heeft de reder re gelmatig zijn vertrouwensmakelaar in Groningen opgebeld hoe het zat met de bankgarantie tot een bedrag van 75.000 Engelse ponden. Hij kreeg ten ant woord: „Maak je geen zorgen dat komt in orde". De bevestiging bleef evenwel uit en de heer Lenten stelde een ultimatum: „Morgen moet de garantie er zijn en anders neem ik maatregelen om het schip tegen te houden". Op de laatste dag van de termijn van ADVERTENTIE veertien dagen belde hij voor de laat ste keer: „Is mijn garantie er nu of niet?" Een van de directeuren in Groningen antwoordde: „Lenten, maak je geen zorgen, hij is er". Opgelucht liet de reder zich achter over in zijn stoel vallen. Trouwens van het doorslaggevende antwoord van de makelaar waren zijn vrouw en een be zoeker getuige. Zo vertrok op 7 oktober 1967 de Jozi na uit Lissabon. Op 23 oktober werd het schip door de Nigeriaanse marine opge bracht naar Lagos. De vrouw van de eerste machinist en een matroos wer den spoedig in de gelegenheid gesteld te rug te keren. De Heerenveense gezag voerder W. Plantinga en de zes overi ge bemanningsleden kregen op 14 no vember zware gevangenisstraffen, waar uit zij tot ieders verrassing op 17 no vember werden ontslagen. Intussen was de heer Lenten gebleken dat bij geen enkele bank de verlangde garantie was gesteld. Op grond van de niet juist gebleken verklaring van de betrokken directeur van Kamp heeft hij nu het proces tegen het Groningse scheepvaartbedrijf een honderd pro cent dochter van Wm. H. Müller aan gespannen. Sinds de catastrofe waardoor de Loos- drechtse reder zijn schip kwijt raakte, zijn van Kamp de directeur die hem ge ruststelde en een topfiguur van het Rot terdamse kantoor niet meer in dienst van het scheepvaartbedrijf. Vandaag zal de raadsman van de fa milie Lenten de getuigenverklaringen van onder anderen de kapitein en de stuurman van de Jozina overhandigen aan de rechtbank. De tegenpartij krijgt dan waarschijnlijk een termijn toege wezen om een verweer op te stellen. Het is niet te voorspellen hoe lang het proces zal duren. Er wordt ook rekening gehouden met ROTTERDAM Tijdens een vecht partij tussen een groepje Utrechters en enige Rotterdammers, gisternacht voor een café aan de 's Gravendijkwal in de Maasstad, zijn de 30-jarige sjouwer G. P. Engelberts uit Utrecht en de 34- jarige Rotterdamse metselaar H. Frickers door messteken gewond ge raakt. Beiden moesten met resp. een buikwond en een steekwond aan het hoofd in het Dijkzigtziekenhuis worden opgenomen. Acht mannen, die bij de vechtpartij betrokken zijn geweest, vijf uit Utrecht en drie uit de Maasstad, zijn door de politie gearresteerd, om uit te zoeken wie de messteken heeft toegebracht. de mogelijkheid dat de tegenpartij nog tot een schikking wil komen. De reder Lenten zal in het laatste geval niet te vreden zijn met een laag bedrag. Hij is nog ruim twee ton verschuldigd aan de Rotterdamse Hypotheekbank. De fa milie Lenten is er de bank erkentelijkj voor dat zij hel geduld heeft willen op brengen om de afloop van het proces af te wachten. Daarnaast zijn er nog verscheidene andere posten die open staan. Zij hou den onder meer verband met reparatie- werk tn met aanzienlijke kosten die zijn gemaakt toen de Jozina in moeilijkhe den was geraakt. Een groepje Groningse reders maak te, nadat het hoorde van de misère waarin hun collega was geraakt, het sympathieke gebaar hem enige finan ciële steun te geven. Hiervan is nu niets meer over. Alleen de invaliditeitsuitkering is overgebleven om de eindjes aan elkaar te knopen en de moed erin te houden. Op de goede afloop van het proces! DELFT De gemeente Delft gaat het openbaar vervoer voorrang geven boven het andere verkeer. Bij de dienst van Openbare Werken is in samenwer king met de politie en onder leiding van de gemeentelijke verkeers-inge- nleur, de heer P. Hakkesteegt, daartoe een systeem ontworpen. Er is mee ge- experimenteerd en over de resultaten is men bijzonder enthousiast. Op de banen voor het openbaar ver voer waarvan zowel tram als bus ge bruik maken, zijn detectoren aan gebracht, die de komst van het open baar vervoer aan een automaat mel den. Deze regelinstallatie zoekt in het pro gramma van dc verkeersafwikkeling de eerste beste gelegenheid om het open baar vervoermiddel veilig over de krui sing te brengen. Dit wil zeggen dat dit openbare vervoermiddel vaker per om looptijd vrij baan wordt gegeven. Hier door worden de wachttijden aanmerke lijk bekort. Bij het kruispunt in Delft waarop ge ëxperimenteerd is, werden de gemid delde wachttijden teruggebracht tot on geveer vijftien seconden. Toneelspeler en TV-acteur Huib Rooymans 25 STUKS f 1.50 - EEN LAURENS PRODUKT SCHIPHOL „Voor het afweerge schut op de route naar Biafra hoef je niet zo bang te zijn, want je kunt er wel zo hoog overvliegen dat je niet ge raakt kan worden. Bi j de zestien vluch ten, die door de DC-7 van Martin Air charters zijn gemaakt, is geen afweer geschut gezien. Collega's zijn echter wel beschoten." Dit vertelt gezagvoerder J. Boerop, die gisteren met de KLM terugkeerde van het Spaanse eilandje Fernando Po, SCHIEDAM Midden in een druk- bewoonde wijk van Schiedam is gis teravond om kwart over acht een roof overval gepleegd op een benzinesta tion. Een onbekende man, die een rood-witte auto bestuurde, sloeg, ge wapend met een boksbeugel, een pomp bediende neer. De man, die vijfhon derd gulden buitmaakte was gister avond laat nog niet gevonden. De overval werd 's avonds om on geveer kwart over acht gepleegd op •en benzinestation in de Mgr. Nolens- laan in Schiedam. Uit een in een zij straat met draaiende motor gepar keerde auto stapte een man, die naar het benzinestation ging. Toen pomp bediende Rinus Schippers (21) de man vroeg waarmee hij hem kon helpen, werd hij tegen een muur van het kan toortje geduwd. De onbekende liep rechtstreeks naar het bureau, waarin de geldkist stond. Toen Rinus Schippers wilde beletten, dat de man een greep in de kist zou doen, werd hij met een boksbeugel ge slagen en vrij ernstig aan het hoofd gewond. Toen de jongen op de grond lag. rende de man weg en stapte in de geparkeerde auto, die snel wegreed. Een klant, die enkele minuten later bij het pompstation kwam, merkte, dat de pompbediende ondanks zijn cla xonneren achter het bureau bleef zitten. Toen hij ging kijken wat er aan de hand was. vertelde de heer Schippers wat er was gebeurd. Onmiddellijk bel de de klant de boven het pompstation wonende eigenaar, de heer J. van der Ende. die de politie waarschuwde. Volgens de heer Van der Ende moet de overvaller bekend zijn geweest in het kantoortje. ..Anders had die man nooit rechtstreeks naar de geldkist kunnen lopen. Hij moet geweten heb ben waar die stond." AMSTERDAM Voor de vijfde maal In twee weken tljds heeft in Am sterdam een ongeveer twintigjarige man geprobeerd een vrouw of meisje in haar woning aan te randen. Dit keer was het een elfjarig meisje in de Van der Broeckhorststraat. De man had aangebeld. Het meisje had open gedaan omdat het een vriendinnetje verwachtte. De man vroeg haar of zij alleen thuis was. Toen zij bevestigend ant woordde nam hij haar mee naar de keuken. Daar schrok hij zo van een plotseling dichtslaande deur, dat hij dwars door een glazen deur sprong en via de achtertuin wegvluchtte. De zedenpolitie kreeg van het meis je het reeds bekende, zeer vage signa lement van een jongeman met een sjaal voor het gezicht. ADVERTENTIE Ubenttoe aan de voordden van de postgiro U hebt immers een salaris, of andere inkomsten Dan is het veiliger en handiger dat geld op uw postrekening te hebben. Dan kunt u met één pennestreek al uw rekeningen betalen, of het automatisch laten doen. Heel eenvoudig. Zo spaart u tijd, moeite èn geld: de overschrijvingen zijn gratis, de enveloppen ook en bovendien heeft u voor de verzending geen postzegel nodig. Via de Postgiro kunt u ook makkelijk sparen bij de Rijkspostspaarbank en bij Spaarbank Centrale Volksbank, Algemene Spaarbank voor Nederland en Spaarbank voor Protestants Nederland. Contant geld opnemen is geen probleem. Zolang het. postkantoor open is kunt u terecht. En de Postgiro zorgt ervoor dat u door handige dagafschriften altijd een duidelijk overzicht van uw financiën hebt. Bij elk postkantoor ligt een nieuwe brochure voor u klaar: „Wat u met uw postrekening kunt doen...". Daar staat alles in. is het boekje al even nuttig. De service is zo uitgebreid dat lang niet iedereen volledig profiteert van alle postgiro-mogelijkheden. Daarom krijgen alle particuliere rekeninghouders het boekje thuisgestuurd. 2*»-<*-03 basis voor de voedseloperatie van hel Internationale Rode Kruis naar het hongerende Biafra. De negen „vrijwilligers" voor deze bijzondere opdracht, die in twee ploe gen vlogen, zijn een maand weggeweest. Een nieuwe ploeg van Martin Air heeft hun werk inmiddels overgenomen. Hoewel ze op 4 september vertrokken, kon pas op 13 september de eerste nachtvlucht worden gemaakt, omdat de verzekeringen niet rond te krijgen wa ren. Als het veilig genoeg scheen, wer den twee vluchten per nacht gemaakt. Toen het officiële vliegveld Obi door Nigeriaanse troepen werd bezet, moes ten de vijf voor het Rode Kruis vliegen de toestellen uitwijken naar de laatste landingsstrip van Biafra: UIi, niet meer dan een verlichte autoweg. „De verlichting en de verkeersleiding waren wel goed, maar je kon niet ke ren, omdat de baan te smal is. We moes ten dus eerst achteruit taxiën, voordat we weer konden opstijgen. We bleven zo kort mogelijk op het vliegveld: ruim een uur. Op de terugtocht heb ben we in totaal vijftig vluchtelingen meegenomen. Dat mochten volgens de overeenkomsten van het Rode Kruis slechts buitenlanders zijn, dus geen Biafranen", aldus de heer Boerop. die chef d'équipe was. Vervoerd werden stokvis, medicamen ten, baby voedsel, melkpoeder en zout. „Er zaten veel maden in die stokvis uit Noorwegen, maar hij was niet bedor ven. Op het vliegveld beten de Biafra nen zo de stukken eruit. De afvoer van het voedsel ging in het algemeen zeer vlot. We hebben gehoord, dat 't sterfte cijfer terug begint te lopen. Van de s-i tuatie in Biafra hebben we niets gezien, want we zijn niet van het vliegveld ge weest." Het wordt overigens militair gespro ken onbegrijpelijk genoemd, dat de Fe derale troepen het laatste vliegveld van Biafra niet bombarderen. Het Rode Kruis houdt al rekening met de even tuele noodzaak over te moeten gaan op voedseldroppings, als Uli verloren gaat. Het Internationale Rode Kruis heeft van 3 september tot 3 oktober totaal 166 vluchten naar Biafra laten maken. ADVERTENTIE PARAMARIBO De regeringsvoor lichtingsdienst van Suriname heeft mee gedeeld, dat mr. F. R. Manichand. mi nister van justitie en politie ontslag heeft gevraagd. Na een vergadering van de raad van ministers en nadat minister-president J. A. Pengel hieromtrent verslag had uitgebracht aan de gouverneur, werd besloten mr. Manichand het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verlenen, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan het land bewezen. Hij is tijdelijk belast met de waarne ming van de functie van directeur van de juridische afdeling van het ministe rie van Binnenlandse Zaken. Mr. Manichand heeft in een brief aan de voorzitter van de Staten te ken nen gegeven, dat hij zijn plaats in het parlement weer wenst in te nemen. BODEGRAVEN Kettingbotsingen hebben gisterochtend op de rijksweg Utrecht-Den Haag (richting Utrecht) een aanzienlijke materiële schade ver oorzaakt. Er ontstond een file van ruim tien kilometer. De kettingbotsingen en vertraging waren ontstaan doordat - wegens het optakelen van een van de weg geraak te bulkcarrier - het verkeer over een rijbaan moest worden geleid. De bulkcarrier - geladen met acht tien ton plasticpoeder - was maandag middag van de weg gereden en gekan teld. Pas gisterochtend kon met het takelwerk worden begonnen. ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten |>eumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, 1*- verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsetn. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Aigesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkig* warmtesensatie of irritatie van de huid t* veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat I' thuis altijd een tube Aigesal bij de hand hebt om zodra het. nodig is de pijn t* verlichten. ALGESAL bij alle apotli. en drog.

De Vallei | 1968 | | pagina 9