Oliebuis van R'dam naar Antwerpen Helft van aanvoer nog via tankers Min. Witteveen kreeg weer zwaar diner geserveerd 1 2 3 Vijf zwakke Biafraantjes in kliniek te Huizen Mgr. Bluyssen wordt in Rome als ongewenst persoon beschouwd Beter met Boter K VP-conflict in Utrecht bijgelegd Nu stafleden van rederijen ook gehoord HET NIEUWE "WAERDYE-KLAAR-BÈ-JE" SPAARPLAN BIEDT NAAST DE GEWONE VOORDELEN DE VOLGENDE EXCLUSIEVE PLUSPUNTEN: "DE WAERDYE KLAAR-BÈ-JE" BELGISCHE REGERING GAAT ER IN PRINCIPE MEE AKKOORD: PpHS 1,9* Kerstpakketten teelleden voor Eerste halfjaar: f 329 miljoen brandschade Commissie gaat beheer van Blijdorp na Mr. Blaisse bijzonder hoogleraar te Delft Predikanten zullen kapelaan missen Advertentie Hondje apporteerde gestolen brieven Geweerd uit Liturgische raad Haarlemse raad achter zijn burgemeester KVP, ARP en CHU samen voor Arnhemse raad D krijgt er een progressieve vleugel bij Helikopter kwam a.s. moeder te hulp Bejaarde boer kwam onder wegschaaf Samenwerking Dikkers met Rockwell Andco (t) C5%3S VS Os*' i •••->• s GROTE INVLOED iH'4'iti tU> brtih' 1 1 ri'i'iitotifii i\ [ÉtK it au ft ttlank ftf'H t j MOEILIJK MOMENT Z( LOODSEN AEF AIRE NIET BEKEND WAAR NA VOORSPOEDIGE VLIEGREIS GARANTIES „PERSOONLIJK9 v::.' Waarom heet een boterham een boterham dacht u? -f Omdat i hij met echte boter \C) het w i allerlekkerst Is. I DONDERDAG 10 OKTOBER 1968 BRUSSEL De Belgische regering heeft gisteravond Jn principe" inge stemd met de aanleg van een buis voor ruwe olie van Rotterdam naar Antwer pen. Drie raffinaderijen in Antwerpen hadden toestemming gevraagd de leiding voor eigen rekening (kosten 72 miljoen gulden) aan te leggen. De Belgische regering heeft er, vol gens vice-premier Merlot, die enkele journalisten na het kabinetsberaad te woord stond, de volgende voorwaarden aan verbonden. 1. De raffinaderijen moeten er aan meewerken, dat de eerstvolgende vijf jaar tenminste 9,5 miljoen ton ruwe olie via de haven van Antwerpen zal worden ingevoerd. Dat is de helft van de behoefte aan ruwe olie voor Ant werpen; 2. De vergunning voor de leiding is voorlopig tien jaar geldig; 3. De mogelijkheid om de olievoor ziening van Antwerpen op lange termijn te regelen via een Belgische haven (een kunstmatig eiland bij Zeebrugge) blijft onderwerp van studie; 4. De olieleiding mag alleen gebruikt worden door Belgische raffinaderijen. Andere Belgische raffinaderijen dan de Initiatiefnemers moeten onder bepaalde voorwaarden ook de pijp kunnen ge bruiken; 5. De Belgische regering zal onmid dellijk contact opnemen met de Nerer- landse regering over „garantie", die Antwerpen in dit verband dient te krij gen". De oliepjjpleiding Antwerpen-Rotter- dam zal een aanmerkelijke invloed heb ben op de Rotterdamse haveneconomie. Als de leiding op volle capaciteit zal worden benut, betekent het, dat de goe derenoverslag in het Rotterdamse ha vengebied met 20 miljoen ton per jaar zal stijgen. De totale overslag bedroeg in 1967 140 miljoen ton. Thans doet zich een vrijwel regelmatige stijging voor van niet meer dan zeven pet., zodat voor 1968 een overslag van 150 miljoen ton te verwachten is. Het voordeel voor de Rotterdamse ha ven ligt in de eerste plaats in de zee havengelden, die de tankers met olie bestemd voor Antwerpen in de kas van het gemeentelijk havenbedrijf zullen doen vloeien. De oliepijpleiding zal de positie van de Rotterdamse haven ADVERTENTIE Lx UTRECHT De zeven Utrechtse raadsleden die enkele maanden geleden uit (le KVP traden na een conflict over de gemeentelijke financieringspolitiek, zijn weer in deze partij teruggekeerd. Zij waren hiertoe uitgenodigd door het dagelijks bestuur van de KVP. Dit heeft een verklaring uitgegeven waarin staat, dat het financiële beleid, zoals dat in Utrecht wordt gevoerd, juist is en dat de zeven raadsleden een goede politiek hebben gevoerd. Om de goede werking van de herenigde KVP- fractie te bevorderen heeft het dage lijks bestuur van de KVP zijn ..goede diensten" aangeboden. De vijf leden die de laatste maanden de KVP in de raad van Utrecht verte genwoordigden en die de Groep-Roo- vers wordt genoemd, lijken minrer en thousiast over deze hereniging en wei geren voorlopig elk commentaar. De verklaring van het dagelijks be stuur over het financiële beleid van de gemeente gaat in tegen de wensen van de Groep-Roovers, die' nu bovendien weer in de fractie zal worden overvleu geld. Er zal daarom nog heel wat gewikt en gewogen moeten worden eer er uit de twee elkaar tegengestelde groeperin gen een hechte KVP-fractie in de Utrechtse raad zal zijn gesmeed. thans reeds veruit de grootste ter wereld dus ongetwijfeld versterken. In Rotterdamse havenkringen ziet men het besluit van de Belgische rege ring als een moeilijk moment voor de Antwerpse havenbeheerder, schepen Delwaide. In de wedijver tussen de bel de havens heeft hij geprobeerd andere oplossingen voor de olieaanvoer naar Antwerpen te vinden. Rotterdam be schikt reeds over oliepijpleidingen met het Duitse Ruhrgebied en met Amster dam (Mobil Oil). De aanvoer van ruwe olie naar Rotter dam zal in de komende jaren steeds meer plaats hebben in tankers van 200.000 tot 250.000 ton. Het zijn schepen, die voor een relatief goedkoop tran sport zorgen van de productiegebieden naar de olieverbruikers in Europa. Voor zover nu valt te bezien, zullen de ze superschepen alleen kunnen binnen lopen in de havens Marseille, Le Havre, Gothenburg en Rotterdam. Het Amerikaanse olieconcern Gulf heeft inmiddels voor een ander systeem gekozen. Deze oliegigant zal de ruwe olie in nog grotere schepen, van circa 350.000 ton, naar Bantry Bay aan de zuidkust van Ierland brengen. De olie wordt daar vervolgens in kleinere tan kers overgeladen. Het ziet er echter naar uit dat de andere grote olieconcerns zich voor de komende jaren hebben vastgelegd op het transport met supertankers van 200.000 tot 250.000 ton. Voor zover thans bekend, zijn reeds meer dan honderd opdrachten voor de bouw van dergelijke schepen uitgegeven. DEN HELDER Met Kerstmis zul len ongeveer twaalfduizend Nederland se zeelieden, bemanningen van zo'n zeshonderd koopvaardijschepen, een kerstpakket ontvangen. Gebleken is dat de zeelieden dit ge baar zeer op prijs stellen omdat hier door het medeleven van thuis gestalte krijgt. Ieder schip zal een grammo foonplaat ontvangen met een toe spraakje van een predikant en liede ren, die gezongen worden door een zee mansvrouwenkoor en kinderen van zee varenden. Gelden hiervoor benodigd worden af gedragen aan de Zeemanscentrale in Rotterdam, die zich belast met het aan kopen van verschillende geschenken. In Den Helder wordt de actie „Kerst feest op zee" fors aangepakt. Er is een comité gevormd waarin o.m. leidende marine-officieren en de directeur van de gemeentelijke Hogere Zeevaartschool zitting hebben. Zij worden door de mid denstand financieel gesteund en kunnen zodoende tegen 19 november in 'n kerk gebouw in Den Helder een avond orga niseren, waaraan medewerking zal wor den verleend door Caroline Kaart en de Marinierskapel van de Koninklijke Ma rine. Onder de drie koren bevindt zich er één samengesteld uit vlootaalmoeze- niers en vlootpredikanten. De comman dant van de Navigatie Gevechtsinfor matie School, kapitein-luitenant ter zee N. Bollen, zal hen op het orgel begelei den. DEN HAAG Gemeentelijke brand weerkorpsen zijn de eerste helft van dit jaar 9747 keer uitgerukt voor brand. In de eerste helft van het vorige jaar waren dat er 9024, acht procent minder. In woonhuizen woedden 2170 branden (2316), in boerderijen en op boerener ven 449 (433), in fabrieken, ateliers en werkplaatsen 664 (722) en in motor voertuigen 767 (845). Sterk toegenomen is het aantal bos- en heidebranden: 815 (345) en van an dere terreinen: 2511 (2031). Spelen met vuur en baldadigheid wer den bij 2819 (2598) branden als oorza ken vermeld, brandstichting 212 (168), defecte of vuile schoorstenen 530 (623), broei of zelfontbranding 122 (130) en onvoorzichtigheid bij roken 289 (230). De opgegeven directe financiële scha de bedroeg 329 miljoen gulden tegen 72 miljoen in de eerste helft van het vorige jaar. Dit ongewoon grote be drag werd vooral veroorzaakt door en kele omvangrijke branden. AMSTERDAM Bij het onderzoek in de loodsenaffaire zijn nu ook stafle den van de sleepbootrederijen Wijs muller en Goedkoop gehoord. Dit gebeurde door de Amsterdamse officier van Justitie, mr. J. H. Berg- sma, die intussen ook deskundigen van het Loodswezen aan de tand heeft ge voeld. Deze heeft daarbij de staten vergeleken, die de loodsen over de be- Ioodsing van schepen over verschillen de tijdvakken hadden opgemaakt. „Ik heb nagegaan", aldus mr. Bergsma, „hoeveel sleepboten bij schepen van gelijke grootte en onder dezelfde weers- en vaarwateromstan digheden waren gebruikt. Bepaalde loodsen blijken nu duidelijk aanwijs baar met minder sleepboten te kunnen volstaan dan vroeger." Het is mr. Bergsma nog niet bekend waar de steekpenningen zijn uitge keerd, in Amsterdam of in IJmuiden. Dit is van belang met het oog op de plaats van berechting, die Amsterdam of Haarlem wordt. „Voor de berechting is het verder van belang te weten of de loodsen in strijd met hun ambtsplicht iets heb ben gedaan in de verwachting dat zij daarvoor zouden worden betaald," al dus mr. Bergsma. Hij verwacht niet dat de zaak nog dit jaar zal dienen. Ook gisteren werden weer Irie lood sen gearresteerd. Het waren de 41-jari ge W. K., de 44-jarlge J. J. v.d. M. en de 47-jarige A. J. S. allen uit IJmuiden. Zij zullen waarschijnlijk vandaag al voor de officier van Justitie in Haar lem worden geleid om vervolgens evenals hun eerder aangehouden col lega's in vrijheid te worden gesteld. ROTTERDAM Een gemeentelijke commissie zal een onderzoek instellen naar het financiële beheer door het be stuur van de diergaarde Blijdorp. Dit deelde wethouder J. Reehorst gisteren mee bij zijn beantwoording van schrif telijke vragen van het gemeenteraads lid dr. A. J. Lems (soc.). De wethouder heeft een commissie aangewezen, die hem na het onder zoek rapport moet uitbrengen. Het onderzoek wordt ingesteld, nadat tegen directie en bestuur van diergaar de Blijdorp beschuldigingen waren geuit over een slordig beheer van de ge meentelijke subsidies. DEN HAAG Mr. P. A. Blaisse, oud-lid van de Tweede Kamer voor de KVP zal worden benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de Technische Hoge school in Delft. Hij zal „Internationale organisaties" doceren. Mr. Blaisse werd in 1952 lid van de Tweede Kamer. Bij de laatste verkiezin gen was hij niet meer herkiesbaar. LEIDEN Een aantal hervormde, gereformeerde en Lutherse predikan ten in Leiden zien kapelaan C. J. Heij- nen van de St. Petrus-parochie node naar Rotterdam vertrekken. De predikanten hebben een brief naar de bisschop van Rotterdam gestuurd, daarin dringen zij er bij hem op aan voor een vervanger te zorgen van kape laan Heijnèn, die dezelfde instelling te genover de oecumene zal hebben als zijn voorganger. De kapelaan, die pastoor wordt van het St. Franciscus Gasthuis, heeft op het gebied van de oecumene in Leiden zeer veel gedaan. D ie anti-revolutionair drs. Goudzwaard zou een goede kelner in een slecht restaurant zijn. Hij kan op een aller aardigste manier een diner serveren dat de geachte clientèle nog lange tijd zwaar op de maag zal liggen. Zo'n re gelmatig terugkerende klant is minis ter Witteveen. Nog maar amper heeft h(j tijdens de behandeling van de be lasting op de toegevoegde waarde op geworpen kritiek van deze „anti" op zijn belastingplannen verteerd of hij krijgt met een alleraanbiddelijkste glimlach een nieuwe taaie kluif aan zijn (regerings)tafel opgediend. „Wanneer de minister de inflatiekoppen voor uitgavenstijging gebruikt, en daarna ons verzoekt om terwille van de dekking van de belastingoperatie alsnog de indirecte belastingen te mo gen verhogen, zullen wij hem op dit pad niet gemakkelijk volgen", kreeg hij te horen. l~Vt stukje financiële geheimtaal lijkt vrij onschuldig. Minister Witteveen, nonchalant aantekeningen makend, veert echter onmiddellijk op. Het is de eerste en de enige keer dat hij tijdens deze algemene politieke en financiële beschouwingen interrumpeert. Zijn troetelkind de belastingcorrectie wordt niet alleen bedreigd, maar Goudzwaard suggereert ook dat de minister het voor dit doel bestemde geld weieens aan iets anders zou kun nen uitgeven, en dat hij daarna hand je-op moet spelen. De pacifist drs. Wiebenga heeft daaren tegen helemaal geen bezwaar tegen een bedelende minister van Finan ciën. De particuliere bestedingen, zegt hij, hebben in vele gevallen en dan in hoge mate, allang het peil bereikt van notoire luxe en zelfs nonsensaanwen- dingen. Hij heeft een aardig plannetje verzon nen. De advertentie „Goed dat er poli tie is" moet maar worden vervangen door een nieuwe campagne „Goed dat er belastingen zijn". Zijn motivering maakt het onzalig idee gelukkig met een tot een lachertje: „Alleen dén zal er perspectief ontstaan om het pro bleem van de belastingheffing te ha len uit de sfeer van de goedkope emo ties en het te brengen in het vlak van de bewuste beoordeling." /"kf is het idee toch niet zo gek? We hebben tenslotte met zijn allen 2754 gulden op tafel moeten leggen om mi nister Luns even uit Amerika te la ten komen en hem over een paar da gen weer derwaarts te laten vliegen. Tegenover deze lasten staan natuur lijk baten: thuis slapen is goedkoper dan in New-York en een maaltijd in het Statenrestaurant vraagt minder guldens dan een diner ginds dollars. Dat neemt niet weg dat deze korte on derbreking van gewichtige staatsza ken in de nieuwe wereld waarschijn lijk niet, zoals ingéwijden dat noe men, „budgetair neutraal" zal zijn. Maar is de heer Luns blij dat hij weer even thuis is? Wie hem in de Kamer ziet moet „neen" zeggen. Daar zijn re denen voor. In de eerste plaats vliegt onze minister van Buitenlandse Zaken zeer ongaar ne. Mensen uit zijn omgeving zeggen dat hij, als hij uit het vliegtuig stapt, „een humeur als een deur" heeft. Bovendien viel zijn komst dinsdagavond wel zeer ongelukkig. Je zult haast-je- rep-je je koffers pakken, naar Den Haag gaan en dan de Kamer binnen stappen juist als meneer Aarden zegt dat onze minister van Buitenlandse Zaken nu eindelijk maar eens moest verdwijnen. Weg zijn 2754 guldens Mr. Luns kan dan niet blij zijn, drs. Van der Mei is het wel. Hij mag uit voerig praten over de impulsen van minister Witteveen en over de plus punten in diens beleid. Drs. Noten boom ontdekte daarentegen zwakke punten in de toetsing van de struc turele begrotingsruimte, en de heer Joekes ziet alleen dat hij van zijn vriend Johan teveel betaalde belas ting over 1965 en 1966 niet terug krijgt MIDDELBURG Dank zij een hond je heeft de PTT in Middelburg een postzak terug die in de nacht van maan dag op dinsdag was gestolen. Gister avond liep een hondje in Vlixrfingen rond met enkele brieven in zijn bek. De bosjes bij het postkantoor werden uitgeplozen en daarbij werd de zak ge vonden. De dief, die de postzak uit een auto van de PTT op de binnenplaats van het Vlissingse postkantoor had gehaald, heeft ongeveer dertig brieven geopend; daarna had hij kennelijk geen belang stelling meer. Deze brieven zijn terug gestuurd aan de afzenders: de andere post is alsnog normaal verzonden. ADVERTENTIE Deelname in de Waerdije-pot van nu reeds meer dan honderd en tien miljoen gulden, belegd in Robeco-aandelen. Robeco bezit zelf meer dan tweeduizend miljoen gulden belegd in vijfhonderd wereldondernemingen. In de jaren 1963-1964-1965-1966 daalde de waarde van de meeste groeifondsen en funds geleidelijk met 30 40%. De Waerdije-fractie met slechts 8%. Sinds december 1966 steeg de waarde van het vermogen van onze polishouders per polis met ruim 37W" Bij vooroverlijden wordt een MINIMUM gul densuitkering gegarandeerd. Bij koersstijgingen profiteren de erfgenamen bovendien door ons unieke systeem van deze koersstijgingen en is de uitkering dus hoger. Uw eigen vertrouwde assurantiebemiddelaar weet er alles van. in SCHIPHOL In de kliniek van prof. dr. S. van Creveld in Huizen 't Gooi zijn vijf zwarte scharminkeltjes opgenomen, vijf half verhongerde kinde ren uit Biafra. Met de Boeing „Prins Bernhard" van Transavia kwamen ze gisteren op Schiphol aan, waar ziekenauto's klaar stonden om hen naar de kliniek in Huizen te brengen Met toestemming van het Biafraan- se ministerie van Buitenlandse Zaken en van generaal Ojoekwoe, de leider van Biafra, zijn de twee jongetjes en de drie meisjes uit hun land wegge haald. Emanuel (13). Udo Udo (8), Vic toria (8) en Fidelia en Margareth (bei den zes jaar) zijn de eerste kinderen uit het hongerende Biafra, die naar Europa zijn gebracht om hiet op krachten te worden geholpen. Twee van de kinderen lijden, behal ve aan de gevolgen van ondervoeding aan een ziekte. Eén van hen heeft pleuritis. De Israëlische vredespiloot Abie Na than, die al vele hulpvluchten naar Bia fra heeft gemaakt, heeft de kinderen meegenomen. Op Schiphol vertelde hij gisteren: „Het zijn allemaal weesjes; drie lagen in een ziekenhuis; de andere twee hebben we zo maar uit een dorp gehaald. Ze zouden zeker dood zijn ge gaan, als ze daar aan hun lot zouden zijn overgelaten". Het ziekenhuis volgens Nathan het enige dat nog intact is in Biafra staat dertig kilometer ten noorden van Umahua. Het heeft eigenlijk slechts plaats voor 148 patiënten; maar er liggen er nu tweehonderdvijftig en in de open lucht erbij liggen er zeker nog zevenhonderd. Velen waren er zo erg aan toe dat moest worden ge vreesd, dat zij een eventuele vlucht naar Nederland niet eens zouden over leven. „Dag en nacht wordt er in het zie kenhuis geopereerd en de lucht van bloed is er zo doordringend dat je er misselijk van wordt". Op zijn revers draagt Nathan, zoals trouwens ook de bemanning van de Boeing, een knoop met de tekst „Keep Biafra Alive" (Houdt Biafra in leven). De Stichting Luchtbrug Biafra, die vorige week werd opgericht, staat voor de kinderen garant. Zij werkt, behalve met Nathan, ook samen met Terre des Hommes en heeft van de minister van justitie de toezegging gekregen, dat Biafraanse kinderen in Nederland mo gen worden verzorgd, als er een finan ciële garantie voor is. Het postgironummer 200100 van de stichting staat open voor giften, die het mogelijk moeten maken nog meer ROME Door een ernstig conflict met het Vatikaan is mgr. J. Bluyssen, de bisschop van Den Bosch, voorlopig geschorst van de bijeenkomsten van de liturgische raad. Hij wordt beschouwd als ongewenst persoon. Mgr. Bluyssen is indertijd door de Paus benoemd tot lid van de raad. Hij zat zelfs in het presidium. De bezwaren van het Vatikaan te gen de Bossche bisschop komen gro tendeels overeen met de bezwaren in Rome tegen het Nederlandse katholi cisme en het pastorale beleid van de bisschoppen. De verwijten tegen de bisschop per soonlijk zijn: Zijn toestemming in november van het vorige jaar aan kape laan J. Leemans uit Nijmegen om te trouwen terwijl de officiële toestem ming uit Rome nog niet was afgeko men: zijn voortdurend pleidooi in de li turgische raad voor grote ruimte bij liturgische experimenten waar men in Rome diametraal tegenover staat; het optreden en uittreden van de vroegere officiaal (president van de kerkelijke rechtbank) mr. drs. L. C. M. Meyers in december van het vorig jaar die wilde gaan trouwen. De heer Meyers had een fundamen teel juridische benadering van de plicht tot celibaat voor priesters wil len ondernemen. Omdat zijn functie echter is voorbehouden aan praktize- rende priesters, moest hij ontslag ne men. Mgr. Bluyssen heeft vanuit Rome bevestigd dat hij de bijeenkomst van de raad voor de liturgie niet bijwoont „Mijn verblijf in Rome heeft in eerste instantie tot doel problemen te bespre ken die mij persoonlijk betreffen", al dus de bisschop, die zich niet kon uit laten over de aard van de moeilijkhe den. „Het is immers normaal dat een ge sprek als dit in de ruimte van rustig en intiem overleg plaats heeft. Ik zou daarom een dringend beroep willen doen op allen die zich afvragen wat er gaande is, begrip te hebben voor mijn eerlijk en gewetensvol besluit om hangende het gesprek daarover niets concreets mee te delen. Ik zou het ten zeerste betreuren als onrust of zelfs paniek ontstaat, terwijl daartoe naar mijn mening niet voldoende reden aan wezig is". „Dat de rond mijn persoon bestaan de en te betreuren spanningen zouden worden vergroot is het allerlaatste wat ik wil", aldus mgr. Bluyssen, die om nog enkele dagen geduld vroeg. Biafraanse verschoppelingetjes naar Nederland te halen. Het is de bedoeling dat ze weer naar Biafra teruggaan, als ze in hun vaderland niet het ge vaar lopen dat de kogels hun weer om de oren fluiten en dat er weer geen voedsel is. Dr. Hogendijk uit Arnhem gaat spoedig naar Afrika om de toestand te bekijken en Biafraanse kinderen te se lecteren, die voor overbrenging naar Nederland in aanmerking komen. Abie Nathan hoopt honderden kinde ren uit het hongerende gebied weg te kunnen halen. In Nederland zijn al tientallen plaatsen aangeboden door ziekenhuizen en andere instellingen, die de kinderen willen verzorgen. Na than hoopt er ook in Amerika en ande re landen de mensen warm voor te krijgen. HAARLEM Burgemeester Cremers van Haarlem, die het toneelstuk De Smoeshaan in strijd met de goede zeden achtte en de voorstellingen verbood, heeft opnieuw aan het langste eind ge trokken. Een motie van de fractievoorzitter van de PvdA, drs. J. J. Voogd, waarin hij voorstelde het verbod in te trekken werd gisteren door de Haarlemse ge meenteraad verworpen. Er werden 14 stemmen voor en 22 tegen uitgebracht. Voor de motie stemden de PvdA, de PSP en de CPN. Burgemeester Cremers: „Ik heb op mijn verbod vele honderden reacties van bijval ontvangen. Er zijn mensen bij die mij, bij wijze van spreken op hun knieën hebben bedankt. Mijn verbod was voor hen een bevrijding." ARNHEM De KVP. ARP en CHU in Arnhem zullen bij de eerstvolgende gemeenteraadsverkiezingen met een gemeenschappelijke kandidatenlijst uit komen. De nieuwe naam van de groepering wordt Christendemocraten Arnhem. De ledenvergaderingen van de CHU en de KVP in Arnhem hebben een en an der reeds goedgekeurd. Verwacht wordt dat de ARP op een op 15 novem ber te houden ledenvergadering even eens haar goedkeuring zal geven. AMSTERDAM Ook binnen D'66 is nu een progressieve vleugel aan hot groeien, die intern actie gaat voeren. Men is het niet eens met het besluit op het congres van D'66 genomen over de progressieve concentratie. Een landelijke werkgroep binnen D'66 is juist van mening, dat de Democraten alles moeten doen om snel een progres sieve concentratie te bevorderen. De heer C. Snoek uit Amsterdam is voor lopig voorzitter van de werkgroep. HARLINGEN Een helikopter van de Koninklijke Luchtmacht heeft gis termorgen op Terschelling een vrouw opgehaald, die op het punt stond een kind ter wereld te brengen. Mevrouw G. Roos werd naar Het St. Joseph-zieken- huis in Harlingen overgevlogen. Het vliegtuig landde op de strip ach ter het ziekenhuis, waar alles al in ge reedheid was gebracht voor de beval ling. Korte tijd daarna kwam de baby ter wereld. Het meisje heet Edith. Moeder en kind maken het goed. HELMOND De tachtigjarige H. Haazen uit Asten is gistermiddag ver ongelukt doordat hij onder een wegen- schaaf raakte. Het elf ton wegende ge vaarte was naar de boerderij van de bejaarde man gebracht om de toe gangsweg te verbeteren. De bestuurder reed achteruit, nadat hij eerst had gekeken of er iemand achter de machine stond. Waarschijn lijk stond het slachtoffer zo dicht ach ter het gevaarte, dat de bestuurder hem niet kon zien. ADVERTENTIE HENGELO Twee buitenlandse on dernemingen krijgen de meerderheid in het kapitaal van G. Dikkers en Co. in Hengelo. Het Nederlandse bedrijf gaat samenwerken met Rockwell Audco S. A. (RASA) in Genève. Dit is een ge meenschappelijke dochteronderneming van het Amerikaanse concern Rockwell Manufacturing en het Engelse bedrijf Serck Ltd. De samenwerking zal tot stand komen door de uitgifte van 7.000 nieuwe gewo ne aandelen Dikkers tegen de koers van 200 pet. De nieuwe aandelen, waarmee een waarde van f 14 miljoen is gemoeid, worden geplaatst bij RASA. Op het huidige geplaatste kapitaal van nominaal f 6.601.600 zal geen bod wor den uitgebracht, aldus Dikkers. Wel zal het met nominaal f 7 miljoen groeien tot f 13.601.600, waarvan RASA derhal ve 51V« pet. in bezit krijgt. Eerder had Dikkers contact met het Amerikaanse concern Crane, dat ook een vestiging in Nederland heeft. Crane wilde een bod op het gehele kapitaal van Dikkers uitbrengen, dat boven 200 pet lag. Dikkers is hierop niet ingegaan om het voortbestaan van de onderne ming zeker te stellen. Door de samenwerking met de nu ge kozen partner RASA hoopt Dikkers de rentabiliteit op te voeren en de produk- tie uit te breiden. Voorlopig zal een uit breiding van het personeel nog niet no dig zijn. ADVERTENTIE 5

De Vallei | 1968 | | pagina 11