„Wie zijn „propjes" haalde moet arts kunnen worden" OOK HOGERE OPLEIDING VOOR PARAMEDISGHE BEROEPEN GEWENST Bod NMU op „Vooruitgang" in Woudenberg Positie van EMS moeilijk maar niet uitzichtloos Rechtbank was vijf uur bezig met de vraag: noodweer of doodslag IGIOVISMNEES Nieuw recept! Eet eens voor de afwisseling 4 VISPANEES 400 GRAM 2,15 Prof. Keuning: Numerus fixus zal minder begaafden van de medische studie moeten afhoudenmaar: Vonnis Moelele voltrokken Bedreigde vrouw gaf noodsein CONCLUSIE VAN GROEP WIJZE MANNEN Baten in 1967 gestegen Gouda Dodelijke schietpartij in Internationale dievenbende ^-straaljagers voor Israël PvdA gaat zich oriënteren in Rijnmond Middenstand van Wijk bij Duurstede bij de minister „EMS moet uit Zwolsman Groep" Sociaal expert gewenst in top van N.S. Iran bedreigd door Arabieren met boycot Gefantaseerde Turkjes advertentie de matras waarop u werkelijk uitrust MEER OORZAKEN DE ANDEREN WAL EN SCHIP ZELF BESLISSEN ZWIJGEN GEWEKT GROTE WAGEN Dié zijn lekker! Flinke stukken zee verse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept. Iglo maakt ze! Dus: géén graatjes, géén baklucht, in een wip klaar. Onvoorstelbaar lekker! Vis gauw zo'n pak uit de diepvries. TE VROEG BEDREIGING DONDERDAG 10 OKTOBER 1968 Jonge mensen met minder dan een zeven op hun rapport voor wiskunde hoe- «I ven niet naar Delft, dat weet iedereen. Voor mij staat vast dat jonge men sen met minder dan een zeven voor vakken als schei- en natuurkunde en biolo gie sterk moet worden afgeraden medicijnen te gaan studeren." Dit is een uitspraak van prof. dr. F. J. Keuning, hoogleraar histologie aan de Rijks-Uni versiteit in Groningen, tevens voorzitter van de propaedeusecommissie en lid van de medische faculiteit. Onlangs zat hij in een torum, dat in Groningen met vierhonderd medische studenten discussieerde over de vraag of er voor de medische faculteit een zogenaamde numerus fixus moest wor den ingevoerd. In gewoon Nederlands: Er zijn in Groningen 450 eerstejaars studenten; de verdere opleiding kan door slechts 150 studenten worden ge volgd. Slechts de 150 besten kunnen dus doorstuderen. „Een numerus fixus is altijd nog de beste van drie kwaden", is de mening van prof. Keuning. De twee andere kwaden zijn: de numerus clausus als een soort toelatingsexamen voor ieder een die medicijnen wil gaan studeren (Dat bergt het gevaar in zich en prof. Keuning tilt daar zwaar aan dat niet iedereen die medicijnen wil gaan studeren, de kans daartoe krijgt). En: het maar laten aankomen op „stuwing" bij co-assistentschappen. Dat laatste wil zeggen; laat maar 300 van de 450 studenten aan het co- assistentschap toekomen, terwijl je weet dat er zich maar hooguit 150 per jaar in het Academisch Ziekenhuis in Groningen en de geaffileerde zieken huizen in Deventer en op Curacao kli nisch kunnen bekwamen. Die andere 150 komen dan na vier, vijf jaar stu die op een wachtlijst en moeten mis schien wel een jaar wachten op een plaats in een ziekenhuis. Voor enkelen, die het wachten niet volhouden, bete kent het mogelijk een verloren studie. Daarom kozen de studenten in Gro ningen zij het onder protest voor invoering van de numerus fixus. „Ik ben voorstander van de nume rus fixus onder twee voorwaarden", zegt prof. Keuning. „Ten eerste moet de propaedeuse (het belangrijkste exa men aan het eind van het eerste stu diejaar representatief zijn en ten twee de moet de garantie worden gegeven, dat de rest van de studie dan niet meer selectief zal zijn". Computer en psycholoog zullen in de toekomst samen moeten uitmaken wel- KINSJASA Pierre Moelele, de Kongolese rebellenleider, is gistermor gen door een vuurpeloten terechtge steld. Dat maakt de Kongolese rege ring bekend. Moelele was dinsdag dooi een tribu naal ter dood veroordeeld weger „moord,* verkrachting, een gewapende roofoverval en rebellie". Zijn bezoek om gratie aan de Kongolese presi dent, Jozef Moboetoe, werd afgewe zen In 1963 en 1964 leidde Pierre Moe lele (39) een opstand in de provincie Kwiloe. Daarna zocht hij een goed heenkomen in het buitenland. In sep tember van dit jaar keerde hij echter vrijwillig terug naar Kohgo in de ver onderstelling dat een algehele amnes tie. die in augustus was afgekondigd, ook betrekking had op hem. Hij werd bij aankomst in Kongo on middellijk gearresteerd. President Mo boetoe verklaarde daarop met nadruk dat de amnestie niet gold voor Moele le, omdat deze een „oorlogsmisdadi ger" was. ke student aan het tweede jaar kan be ginnen en welke niet. Het halen van de „propjes" zal niet langer een kwestie van „stampwerk" zijn, niaar van het beschikken over noodzakelijke feiten kennis en menselijke eigenschappen. Daaraan gekoppeld moet worden een zodanig studiebeurzenbeleid dat een student met een beurs die beurs niet kwijtraakt als hij één keer zakt voor zijn eerstejaars-examen. „Juist onder die groep zitten er heel wat, die aanpassingsmoeilijkheden hebben in hun eerste studiejaar. Daar door presteren ze minder dan ze kun nen. We nemen er nu twee jaar proe ven mee en ik heb zojuist tot mijn blijdschap kunnen vaststellen, dat veel bursalen, die vorig jaar met een zes minnetje moesten worden afgewezen, nu met een zeventje door hun propae deuse zijn gekomen". „Wie door het vergelijkend propae- deutisch examen komt, dat zijn dus de zeg maar 150 besten, moet de zeker heid hebben dat de hele verdere studie er op gericht is om nu ook een goede arts van hem te maken. Wie zijn pro paedeuse haalt wordt arts, dat moet gewoon vaststaan. Een rendement van 90 of 95 pet. moet haalbaar zijn". Dat er minder huisartsen zouden ko men door invoering van de numerus fixus, gelooft prof. Keuning niet. Als er toch minder studenten huisarts wor den, heeft dat volgens hem heel ande re oorzaken. De belangrijkste: de plaats van de huisarts in de huidige maatschappij en het veel te grote ver schil in inkomen tussen een huisarts en een specialist. Prof. Keuning: „Wanneer wij vast houden aan de arts als beoefenaar van een vrij beroep, dan betekent dit dat de arts altijd het financieel rendement van zijn bedrijfje voorop moet stellen. Hij moet een praktijk kopen en moet dan wel helaas een ton per jaar verdienen". „Wat ik zie is het vormen van groepspraktijken, van streekverban- den zoals in Flevoland of "zoals de Na tionale gezondheidsdienst in Engeland het aanpakt. Drie of vier huisartsen samen in een gebouw. Daarbij een röntgenoloog, verpleegsters, maat schappelijk werksters, kortom een heel team voor de volksgezondheid. Geen zorgen meer om zijn praktijk voor de huisarts. „Ik maak me sterk, dat de meesten dan met een inkomen van veertigdui zend gulden tevreden zouden zijn, vooral omdat ze zich dan eindelijk he lemaal aan hun werk kunnen wijden! Nauwe samenwerking van zo'n me disch team met een aantal specialis ten, volgens mij is dat de toekomst". Het beroep van huisarts zou er door aan aantrekkelijkheid winnen. Een-vraag blijft: Wat doe je met die driehonderd studenten, die medicijnen studeren, maar straks niet door de ver gelijkende propaedeuse komen? Prof. Keuning zou graag zien dat die driehonderd zouden kunnen doorstude ren in een paramedische of technisch- medische richting. Daarom is hij het eens met een idee van prof. Querido in Amsterdam om een aantal vormen van hoger beroepsonderwijs zodanig om de geneeskunde te groeperen dat mensen die hun „propjes" niet halen, kunnen overstappen zonder een heel jaar stu die te verspelen. „Het gat tussen arts en verpleegster moet worden opgevuld. In de techni sche school als opvulling tussen mid delbare scholen en universiteit. Iets dergelijks moet ook voor de genees kunde te construeren zijn. De gezond heidszorg zou er ten zeerste mee zijn gebaat". De moderne medische wetenschap heeft veel raakvlakken met de tech niek (denk alleen maar aan de pace makers voor hartpatiënten). Op dat terrein is veel ruimte voor studenten dii geen arts willen of kunnen worden. Het is jammer dat de 450 eerste jaars die nu in Groningen aan hun studie medicijnen zijn begonnen, tus sen wal en schip vallen. Zij weten dat slechts één op de drie volgend jaar kon doorstuderen en dat er voor hen geen hogere vakopleiding in paramedi sche beroepen bestaat. „Ik heb al sinds 1961 gewaarschuwd. Toen heb ik er minister Cals al op ge- PROF. DR. F. J. KEUNING niet met minder dan een 7 wezen, dat de medische opleidingen zouden vastlopen. Daar heb ik nooit antwoord opgekregen en daarom is on ze faculteit toen begonnen de affiliatie gedachte in de praktijk te brengen in Deventer", zegt prof. Keuning. Het is in kwalitatief opzicht niet ver antwoord om meer dan 150 studenten Groningen op te leiden. „Het is nu al te gek", aldus prof. Keuning. „In het Academisch Ziekenhuis komt het nu al voor, dat een patiënt tien keer op een dag wordt onderzocht, iedere keer door een andere co-assistent... Dat kan niet!". AMSTERDAM De Nederlandse Melk Unie heeft een bod ter waarde van f 812000 uitgebracht op de aande len van de Roomboterfabriek „De Voor uitgang" in Woudenberg. Het kapitaal van deze onderneming bedraagt f 400.000 waarop 203 procent is geboden. „De Vooruitgang" is een melkfabriek met ongeveer vijftig man personeel en is hoofdzakelijk ingericht voor de berei ding van melkpoeder en boter. Het be drijf verwerkt ca. 40 miljoen kilogram melk per jaar, wat overeenkomt met een omzet die varieert van f 12 mil joen tot f 15 miljoen. „De Vooruitgang" werkt al sinds en kele maanden als toeleveringsbedrijf voor de NMU. De melkpoeder van de fabriek gaat naar bedrijven van de NMU, die de poeder in blik verpakken. Deze blikken zijn bestemd voor de ex port. De boter van „De Vooruitgang" wordt hoofdzakelijk in het binnenland afgezet, maar een gedeelte wordt nu ook verwerkt tot boterolie, bestemd voor export naar de tropen. De NMU werd begin dit jaar via een bod op de aandelen overgenomen door de Coöperatieve Melkcentrale CMC Het concern exploiteert een groot aantal melkfabrieken in het westen van het land, waar in totaal 3000 mensen wer ken. Het bestuur van „De Vooruitgang" beveelt het bod van de NMU aan, om dat het meent dat de belangen van de aandeelhouders, het personeel, de melk- leveranciers en de afnemers ermee wor den gediend. De vakbonden zijn van de gang van zaken op de hoogte ge steld. Het is de bedoeling de exploita tie van „De Vooruitgang" voort te zet ten. Het personeel zal niet worden ach tergesteld bij dat van de NMU. GRONINGEN Voor de derde keer binnen enkele weken is een prostituée in Groningen door een bezoeker be dreigd. Deze keer was het een zekere H. S. uit Reykjavik, die omstreeks vier uur gisternacht de 42-jarige mej. M. C. V. bij de keel greep. De vrouw begon te gillen en trok te- li jkertijd de gordijnen open. een signaal waarop een van haar collega's de politie waarschuwde. Het hondje van de vrouw maakte zich verdienstelijk door S. in zijn been te bijten. De vrouw diende eerst een aanklacht in, maar trok die later weer in. De man werd ter ontnuchtering op het po litiebureau opgesloten. Officieel gaat nu de faculteit beslis sen over de invoering van de numerus fixus in Groningen. De inhoud van die beslissing, daaraan is men formeel ge houden, wordt doorgegeven aan cura toren en aan de minister en er moet nog overleg worden gepleegd met de Vaste Kamercommissie. Uiteindelijk heeft de faculteit evenwel zelf het recht te beslissen over al dan niet in voering van studiebeperkingen. Als de zaak dus helemaal dreigt vast te lopen kan de regering hoog of laag springen, dan beslist de faculteit zelf. En hoe die beslissing zal uitval len is wel duidelijk. „Wat zal het effect van de invoering van de nummerus fixus zijn op schooljeugd?" „Ik verwacht en hoop", zegt prof. Keunihg, „dat de minder begaafden niet langer de geneeskunde zullen kie zen. We moeten breken met het sprookje dat er voor een medische stu die naast menselijke kwaliteiten geen hatuur wetenschappelijke begaafdheid nodig is. Dat kan niet meer". „Oudere artsen hebben het daar nu ook al moeilijk mee. Het „dan maar medicijnen gaan studeren"- omdat je niet goed genoeg bent in wis- of schei kunde, dat 'moet eruit". DEN HAAG ,J>e situatie waarin de Exploitatie Maatschappij Scheve- ningen (EMS) is gekomen, is uitermate moeilijk, maar niet uitzichtloos". Tot deze conclusie komt een groep van zg. „wijze mannen", bestaande uit de heren dr. W. H. van den Berge, A. Jiskoot, W. A. de Jonge en dr. G. M. J. Veldkamp, die een onderzoek hebben ingesteld naar de toekomst van de EMS. Uit het jaarverslag over 1967 van de EMS, dat. eerst thans veel te laat is verschenen, blijkt dat er een reorga nisatie op stapel staat. Daarom worden drs. A. H. Langeraar, die pas bij de EMS was en jhr. M. R. van Lennep, de laan uitgestuurd als leden van de raad van bestuur. Zij hebben ook de jaarstukken niet getekend, de heer Lan geraar wegens ziekte en jhr. Van Len nep zonder motivering. Het heeft dus weer gerommeld in de top van de EMS. In de jaarvergadering op 25 ok tober komt dit verslag ter sprake. Van een dividend wordt niet gerept. De EMS heeft in 1967 onroerend goed met een taxatiewaarde van f 50,66 miljoen verkocht voor f 48,59 miljoen. Daarnaast is onroerend goed verkocht tot f 13,85 miljoen onder voorbehoud van het recht van terugkoop door de EMS. Daarvan is al in 1967 voor f 9 miljoen gebruik gemaakt. Aan derden werd voor f 14 miljoen verkocht bij een kostprijs van f 9,51 miljoen en een taxatiewaarde per eind 1966 van f 15 miljoen. Intussen heeft de EMS nieuwe taxaties van zijn onroerend goed laten maken Daarbij zjjn weer andere taxateurs* dan vorig jaar in de arm genomen. Voor 1966 waren dat de heren H. Snoeck en C. J. van Paaschen en voor 1967 de heer C. J. van Paaschen met de makelaars C. Hoen Dzn. en N. S. A. Nadorp. De taxaties zijn vergeleken met eind 1966 gedaald van f 291,60 tot f 167,65 iriiljoen. Van deze daling komt f 42,51 miljoen op rekening van het niet daarbij opnemen van Hotel Continental in Pa rijs, waarin de Panam een belang van 65 procent heeft genomen f 50,66 mil joen wegens verkoop van onroerend goed, f 13,85 miljoen verkopen met recht van terugkoop en f 1692 miljoen als lagere taxatie. Ook dit jaar werden diverse objecten verkocht. Over de financiële resultaten van het nu ruim negen maanden oude 1968 zwijgt de EMS. Alleen wordt gezegd dat de resultaten van de sector horeca la ger zijn dan die van 1967, toen een exploitatiesaldo van f 3,90 miljoen werd verkregen tegen f 2,64 miljoen over 1966. In 1967 hebben de totale baten f 12,29 miljoen bedragen tegen f 6,32 miljoen over 1966. Daarvan steeg de winst op verkopen en ontwikkeling van f 363.000 ROTTERDAM „Als dit geen noodweer was, kunnen we dat begrip wel hele maal uit het wetboek schrappen". De Haagse advocaat mr. M. H. Huygens riep het gisteravond op hartstochtelijke wtyae door de zaal van de Rotterdamse recht bank. Het was tegen het einde van een bijna vyf uur durende behandeling van een dodelijke schietpartij i" Gouda, die Inderdaad helemaal draaide om de vraag: noodweer of niet? Het stond immers vast dat Jan van W. (23) in de vroege ochtend van 9 juli vorig jaar met één pistoolschot de 29- jarige Haring Bos dodelijk had geraakt, van een afstand die niet veel meer dan één meter was geweest. Het zou een doodslag zijn geweest die voor een offi cier van justitie weinig moeilijkheden bij de bewjsvoerng zou opleveren want er waren ondanks het nachtelijk uur vele toeschouwers geweest als er aan dat schot niet zoveel was voor afgegaan. Jan W. was met de vrouw die zich zijn aanstaande vrouw blijft noemen, ook al heeft ze bijna drie kinderen van hem, en nog een aantal bewoners van wagens in het Goudse woonwagenkamp op de avond van 8 juni naar een Gouds café geweest, waar men de man en de vrouw zo'n twintig glazen bier had weggewerkt. In het kamp teruggekomen werd de feestvreugde nog even voortge zet maar het bleef niet lang een vreug de meer. In het kamp waar zijn zoon Frits een wagen'had staan, arriveerde de heer l. senior uit het woonwagenkamp Schoon hoven met enkele anderen, onder wie de bij de justitie bekende Haring Bos. In de wagen van Frits L. kregen Haring en Jan ruzie, waarbij Haring Jan met een mes aan een hand verwondde. Toen het licht uitviel maakte Jan van de gele genheid gebruik de wagen aan de ach terkant uit te sluipen, terwijl Haring, met het mes in de hand, vader l. en nog een derde via de voordeur van de wagen naar Jan op zoek gingen. Jan vluchtte de weg langs het kamp op, naar zijn vrouw roepend dat zij met haar doch tertje moest vluchten. Op dat moment werd in een andere wagen de toen nog achttienjarige Johan van E. wakker gemaakt met de kreet: „Je moet helpen, want Jan wordt ver moord." Deze kreet was afkomstig van een halfzus van hem, die weer een zus was van de vrouw van de achtervolgde Jan. Hoewel hij het karakter noch de ge stalte had voor het ingrijpen in een der gelijk gevecht liet Johan zich door haar overhalen toen zij hem een klein pistool met patronen in de hand stopte. Op haar verzoek ging hij hiermee naar Jan die het wapen dankbaar aanvaardde waar- no Johan zich vervolgens verborg in het bed van zijn halfzus. De dagvaarding verweet Johan daar om behulpzaamheid bij doodslag maar de officier vroeg gisteren vrijspraak voor hem omdat hij niet zelf het initia tief tot de hulpverlening had genomen. Johans raadsman, mr. J. L. F. v. Moor- sel, vond dat de officier de zaak dan be ter ineens had kunnen seponeren. Kort nadat Jan was bewapend, was de grote Amerikaanse wagen van vader L. vanuit het kamp de weg opgescho ten met Haring aan het stuur. Met een snelheid die door sommige omstanders op tachtig kilometer werd geschat, reed de wagen op Jan in, die zich redde door ADVERTENTIE zich op te trekken aan een hek. De auto stopte, waarop Haring, vader L. en de derde inzittende uitstapten, volgens de getuigen klaarblijkelijk niet met de bedoeling hun excuses aan te bieden. Toen Haring een uitval deed naar Jan, schoot deze. Volgens de officier van justitie had Jan dat ondanks alles niet mogen doen. Hij meende dat een straf van vier jaar gevangenisstraf hier wel op zijn plaats was. De officier, mr. A. C. v. d. Spek, meende een beroep op noodweer van ta fel te kunnen vegen met aanvankelijk slechts één citaat uit een juridisch leer boek. Dit citaat zei dat van noodweer alleen sprake kan zijn als de staat dus de politie niet in staat is het on heil af te wenden. Dat was in de fatale .nacht wel 't geval geweest, meende mr. Van der Spek. want toen Jan op de weg stond was er een wagen van de Goudse politie langs geweest, uitgerukt op de melding van een vechtpartij. Jan had zelf tegen de politiemannen gezegd dat alles weer rustig was en daarop waren ze vertrokken. „Dan kan je daarna niet meer je eigen gang gaan met een aan geboden wapen", zei mr. Van der Spek. Toen de politie was langsgereden was echter de auto van vader L. nog niet op Jan ingereden. „Een laaghartige poging tot moord van drie gangsters", noemde mr. Huygens dat als raadsman van Jan. „Als je zoiets is overkomen kan je niet meer kalm nadenken of er misschien nog mogelijkheden tot vlucht zijn. Als het drietal dan dreigend uitstapt om je als een rund af te slachten en een van hen met een mes op je afspringt mag je toch wel denken: jij of ik. Als je dan een pistool in je hand hebt, wie zou dat dan niet gebruiken." De eis van vier jaar was daarom volgens mr. Huygens „als een donderslag bij heldere hemel in de rechtszaal gevallen", temeer daar de raadkamer van de rechtbank Jan vo rig jaar na een maand voorarrest al voorlopig op vrije voeten had gesteld. Dat was tegelijkertijd gebeurd met de derde verdachte in deze zaak, Frits L., maar die zit inmiddels een straf van een jaar, waarvan drie maanden voorwaar delijk, uit voor een nachtelijke vecht partij waar hij zich later nog aan schul dig had gemaakt. Frits had in het ge schil in Gouda in eerste instantie min of meer de zijde gekozen van Jan. Hij had Jan op de weg proberen over te halen tot een rustig teruggaan naar het kamp, maar dat had Jan niet aangedurfd. Frits was al weer in het kamp terug- UTRECHT Drie Italianen, een Ma rokkaan en een inwoner van Holland- \sche Rading zijn aangehouden op ver denking van een reeks inbraken. Zij zouden voor ongeveer 25.000 gulden buit hebben gemaakt. Aanvankelijk maakten nog twee Itali anen deel uit van het komplot; één van hen is bij een auto-ongeluk om het le ven gekomen, de ander is naar Italië teruggekeerd. De vijf hadden het vooral op super markten gemunt. De drie Italianen van de bende hadden indertijd hun baan in Rome opgezegd en waren uit zucht naar avontuur naar Nederland geko men. WASHINGTON President Johnson heeft zijn minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, verzocht onderhan delingen met de regering van Israël te beginnen over de eventuele verkoop van Amerikaanse straaljagers aan Is raël. Amerika is bereid supersone straal jagers aan Israël te leveren als tegen wicht voor de levering door de Sovjet- Unie van moderne straaljagers aan sommige Arabische landen. geweest toen 't dodelijke schot viel. Hij had zich toen in de strijd gemengd met een vuurbuks die hij ergens onder een bed vandaan had gehaald. Toen Jan, na de dood van Haring, met de auto van vader l. wegreed, had Frits uit die buks een schot gelost dat in de achterkant van de auto was ingeslagen. De officier van justitie zag daar niet de poging tot doodslag in die hij boven aan had gezet in zijn dagvaarding. Wel was het een bedreiging geweest, meende hij, en die zou Frits toch wel op een straf van een jaar met aftrek moeten komen te staan. De raadsman van Frits, mr. J. A. Schuering uit Den Haag, vroeg vrij spraak omdat, zo betoogde hij vinding rijk, Frits dat schot alleen maar had ge lost om te voorkomen dat Jan zich aan de justitie zou onttrekken. „Hij kon toch niet weten dat Jan naar het politiebu reau ging om zichzelf aan te geven, want dat doet misschien maar één op de duizend mensen", zei mr. Schuering. „•Volgens de wet is bij betrapping op he terdaad iedereen bevoegd de dader aan te houden. Als dat zelfs is toegestaan bij iemand die zonder achterlicht rijdt, dan kan men stellig ook met krachtiger middelen iemand aanhouden die net een ander heeft gedood." ROTTERDAM Om te peilen hoe zij zich bij de gemeenteraadsverkiezin gen in 1970 moet opstellen tegenover haven- en industrieprobelemen in Rot terdam en in Zuidwest-Nederland, houdt de Partij van de Arbeid volgende maand een openbare conferentie „er gens in Rijnmond". De sectie haven van de federatie Rot terdam van de PvdA wil daar de vol gende stellingen toetsen aan de publie ke opinie: Met alle kracht moet gestreefd wor den naar een nationale organisatie van alle havens. Rotterdam moet de petro-chemische industrie afremmen, meer arbeids intensieve industrieën aantrekken en de klemtoon leggen op aanvoer, doorvoer en overslag in de haven. Het vrijblijvende havenoverleg tus sen de provincies Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant, de ge meente Rotterdam en Rijnmond moet een staatsrechtelijke vorm met eigen bevoegdheden krijgen. Antwerpen moet in het overleg van de havens in Zuidwest-Nederland worden betrokken. Gemeentelijke en rijksoverheden moeten niet een overvloed van ves tigingsplaatsen gereed maken en daarmee een ongebreidelde concur rentie van particuliere bedrijven ontketenen. Aan de leefbaarheid moet meer aandacht worden besteed, maar welvaart gaat voor welzijn. WIJK BIJ DUURSTEDE Een co mité, gevormd uit de georganiseerde middenstand uit Wijk bij Duurstede is gisteren op bezoek geweest bij minister Klompé. Het comité werd in de gele genheid gesteld zijn bezwaren te uiten tegen wat het noemt de remmingen van de ontwikkeling van Wijk bij Duurstede door de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek. Uitgebreide ter reinen zijn door de minister onder de werking van monumentenwet gebracht en daardoor wordt volgens het comité de grote ontwikkeling van Wijk bij Duurstede, die voor de deur staat, in gevaar gebracht. Minister Klompé verklaarde met be langstelling kennis te hebben genomen van de standpunten van het comité en doordrongen te zijn van de belangen die er voor de plaatselijke middenstand mee gemoeid zijn. Alle belangen zullen nauwkeurig worden afgewogen en zo ook die van de neringdoenden uit Wijk bij Duurstede. 1 tot f 2,11 miljoen en liepen de exploita tie-resultaten op van f 7,1 tot f 8,44 mil joen. Na aftrek van sterk gestegen kosten f 1,73 tot f 3 miljoen, een zware rentelast van f 4,88 miljoen, (v.j. f 0,34) miljoen en afschrijvingen, resteert over 1967 een winst van f 233.000 tegen een verlies over 1966 van f 1,27 miljoen. De liquiditeitspositie van het concern verbeterde. De liquide middelen ste gen van f 3,64 tot f 5,10 miljoen. Door de transactie met de Panam werd dit jaar de liquiditeitspositie verder verbeterd. De EMS kon haar langlopende schul den in 1967 terugbrengen tot f 93,3 mil joen, waarvan f 62,02 miljoen hypothe ken. De schulden op korte termijn daal den van f 35,65 tot f 22,46 miljoen. De bankschuld werd teruggebracht van f 5,83 miljoen tot f 981.000. „Het moet voor een bedrijf als de E.M.S., mits goed geleid en een aantal fouten uit het verleden vermijdend, mogelijk zijn een pas- passende plaats op de markt voor onroerend goed in te nemen. Een mislukken van d EJM.S. zou de belangen van velen schaden en een nieuw element van onrust brengen op de markt van onroe rend goed". Dit is een van de conclusies van het rapport van „wijze man nen" over de toekomst van het bedrijf. Het belang van de bui tenstaander-aandeelhouders zou het best zijn gediend met een goed functionerend, deskundig geleid en met zorg gecontroleerd concern". De E.M.S. heeft nu besloten de ingeleverde oprichtersbewijzen In te trekken. In plaats van een raad van bestuur zal een direc tie optreden met een president-di recteur, de heer R. Zwolsman. Voorts zal een voordracht wor den gedaan voor de benoeming van een nieuwe directie en een nieuwe raad van buitenstaander commissarissen. De prioriteit, in casu de Zwols man Groep, zal worden overge dragen aan een stichting. Het be stuur daarvan zal worden be noemd door de Zwolsman Groep (2 leden). De raad von commis sarissen (3) en twee outsiders. Alle gevolgen van de onderlin ge vervlechting E.M.S.-Zwolsman Groep zullen teniet moeten wor den gedaan de liquiditeit zal voor de toekomst moeten zijn verzekerd. Dan zal het volgens de „wijze mannen" mogelijk zijn om tot normale financiering te komen. In de jaarvergadering van 25 oktober komt een desbetreffende statutenwijziging aan de orde. UTRECHT De directie van de Ne derlandse Spoorwegen wilde gisteren geen commentaar leveren op een plei dooi tot benoeming van een sociaal des kundige in de top van het bedrjjf. D* verklaring voor deze afwijzende hou ding schuilt in het feit, dat de directeu ren van de NS niet zichzelf benoemen. Het ligt voor de hand dat zij de schijn hebben willen vermijden via een com mentaar invloed uit te oefenen op de algemeneledenvergadering van aan deelhouders. Het pleidooi is gehouden in het biad van de Katholieke Bond van Vervoer personeel. De aanleiding daartoe was het vertrek op 31 december van ir. J. P. Koster, een van de twee technici in de directie van NS. De derde directeur is econoom. Het blad meent dat zich nu de gele genheid voordat de sociale deskundig heid in de top te versterken. Ter motivering werd gezegd dat het perso neel „de nieuwe doelstellingen van het bedrijf zal aanvaarden indien het weet dat met zijn belangen van meet af aan is rekening gehouden". Een speciale arbeids-directeur is niet nodig, meent het blad. „Wel een direc tielid, dat vanuit zijn sociale deskundig heid het hele terrein van het directiebe leid mede kan bepalen." CAIRO Oliemaatschappijen in Iran zullen worden geboycot door tien Arabische landen als zij gebruik ma ken van pijpleiding die Israël wil aan leggen van de Golf van Akaba naar de Middellandse Zee. Dit dreigement heb ben oliedeskundigen van deze landen gisteren geuit in de Egyptische hoofd stad Cairo. Zij zijn daar bijeen om Egyptische voorstellen voor een olie pijpleiding van Suez naar de Middel landse Zee te bespreken. Israël wil de pijpleiding aanleggen om niet meer afhankelijk te zijn van het Suezkanaal. De oliedeskundigen in Cairo gaven te kennen eerst met Iran te zullen overleggen voordat wordt overgegaan tot een boycot. De afge vaardigden van Saoedisch-Arabië. Koe weit en Lybië stonden op het standpunt dat één pijpleiding niet genoeg zal zijn. Jordanië, Zuid-Jemen, Soedan en Tu nesië ontbraken op de bijeenkomst. NIJMEGEN In Opheusden is een 35-jarige Turkse gastarbeider aange houden die ten onrechte van de Raad van Arbeid in Nijmegen negenhonderd gulden had ontvangen als kinderbijslag. De Truk heeft geen kinderen; zijn vrouw weet in ieder geval van niets.

De Vallei | 1968 | | pagina 13