Veenendaals dagblad „Tegenbegroting" kwam dit jaar van P.S.P.-zijde 2300 miljoen gulden extra gevraagd Buiten flmtoua Portier stak na ruzie hotel in brand; 10 doden Staatsgreep in Saigon verijdeld Sp Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei BIAFRAANTJES IN ZORGZAME HANDEN anningen tussen blanke en zwarte scholieren in V.S. WEINIG ECHTE KRITIEK OP MILJOENENNOTA MINISTER LUNS PRESENT Ook wensen van socialisten Kans op vrijlating Pueblo-bemanning Egypte verwerpt vredesplan Israël Wetsontwerp hogere huur ingediend Aanslag in Hebron, 39 gewonden Studenten onrustig in Brazilië Drama in Ziirich Omvallende muur doodde sloper Generaal Khang een der leiders Hulp van VJS. aan Peru in gevaar Dode hij botsing als gevolg van wegversmalling Dubcek kandidaat Nobelprijs 1969 Kleuter in kanaal verdronken Begin gesprek Wilson-Smith niet hoopvol Geweren, pistolen en een bom als verzameling Onvast weer AL IN 1970 Vrucht in N" wild III BEZWAARLIJK I KLEUREN-TV PANIEK LEMAY Bur voor redactie en administrate: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Telef 08385-10550 (adm 10757 an 10965 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine "annonces ..Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. DONDERDAG 10 OKTOBER I968 - 42e JAARGANG no. 239 DEN HAAG Niet de socialisten, maar de pacifisten zijn dit jaar tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer met een tegenbegro- taig op de proppen gekomen. Drs. H. Wiebenga wilde een extra bedrag van 2300 miljoen gulden voor onder andere de bestrijding van de werkloosheid, het optrekken van de uitke ringen krachtens de A.O.W. en A.W.W. met tien procent, de sanering van de gemeentefinanciën, verbetering van het lager onderwijs, ontwikkelingshulp en recreatie. Het geld moet worden gevonden door bezuinigingen bij Defensie, een vermogensaanwasheffing. hogere vermogensbelasting en successierechten en door afgelasting van de belastingcorreotie in 1970. De socialist drs. E. Berg kwam ook wel met wensen. Hij wil voor het vol gend jaar tienduizend extra gesubsidi eerde huizen, „enkele honderde miljoe nen" guldens voor de werkgelegenheid, enige tientallen miljoenen voor verbe tering van het lager onderwijs en 150 miljoen gulden meer voor ontwikke lingshulp. Drs. Berg begreep wel, dat in de be groting van minister Witteveen (Finan ciën) nauwelijks enige besparingen kun nen worden gevonden. Zijn conclusie is dan ook dat er in 1970 en 1971 geen ruimte is voor teruggave van het infla tie-effect in de loon- en inkomstenbelas ting van dat deel van onze loonsver hogingen dus dat we in feite al kwijt zijn door de stijging van de prijzen, maar waarover we toch de volle belas ting betalen. In principe heeft hij geen bezwaar te gen zo'n correctie, als er maar geen geld voor wordt vrijgemaakt door een verhoging van de indirecte belastingen. De heer A. de Goede (D'66) staat ra dicaal achter de teruggave van het pro- hun maal van prunusbessen duiken de lijsters en spreeuwen, alvorens de laatste hun heil gaan zoeken op gras- en akkerland, gaarne in de tuilen van de vlieren, die glan zen van al het git tussen het fijn- gezaagde blad. De beziën werden in de oorlog bij duizenden kilo's voor jam, toespijs en ander menselijk ge- bruik geplukt, maar dit is allang voor- bij en thans komen ze ten goede aan de vogels, voor zoveel er niet mee wordt geliefhebberd in gelei en stroop. In de loop van december vallen ze af j vergaan tussen ruigte en opslag: later 1 zullen daar jonge plantjes verschijnen, maar wat verderop spontaan opkomt, is afkomstig uit de pitjes in de faeces der vogels. Ook de oranje kralen van de lijsterbessen verdwijnen in de loop van de vóórwinter, doch aleer het zover is, hebben we er neg een heel rijtje, dat 't oog verkwikt en in meer- om mindere mate attractie voor de vogels bezit. In denk aan de vuil boom, de kornoelje, het kardinaals hoedje, de kamperfoelie, de Gelderse roos, de klimop en vooral ook de berk en de els als voedselbron voor sijs- jes). Sommige mensen nemen van de wandeling nu en dan wat bessen en vruchten mee, teneinde ze op een luchtige plaats te laten drogen. Zulk wintervoer t.z.t. is even voedzaam als vetbollen, pinda's, aardappelkruim en broodresten. De kleurige tooi van het veelverwige duizendvoudig getinte oktobterhout met het eraan hangende karmijn, koper, brons, groen en zwart van het rijkelijk voorhanden bosfruit, de sfeer bij zon en nevel dit alles vervult ons met dankbaarheid, omdat we er nog net van kunnen genieten, vóór de zwalpende regens van de trieste novemberdagen er een eind aan maken. 10 okt. 1968 A. B WIGMAN gressie-effect. Hij zou zelfs willen dat de automatische correctie, waarover het kabinet een voorontwerp van wet zal maken, al in 1970 ingaat. Het teruggeven van ten onrechte be taalde belasting in 1970 en 1971 noemde de heer De Goede in strijd met het re geringsprogramma. „Hierin staat im mers dat dit geld in de tweede helft van deze kabinetsperiode wordt terug betaald; 1971 is echter het einde van die periode." De democraat is het, evenals drs. Berg, niet eens met een verhoging van de indirecte belastingen. Een progres sief tarief voor de vermogensbelasting, een aanzienlijke verhoging van de suc cessie- en schenkingsrechten en een nog hoger tarief van de inkomstenbelasting voor mensen die zeer veel verdienen, vindt hij een betere oplossing. De heer De Goede heeft bovendien bezwaar tegen een optrekken van de accijnzen en de belasting op de toege voegde waarde (BTW) in 1970. Hij zal hierover een motie indien. Er komt nog een tweede motie van D'66: vijftig mil joen gulden meer voor de technologi sche ontwikkeling. De liberaal Th. H. Joekes kan het moeilijk verwerken dat het progressie effect over 1965 en 1966 niet wordt te ruggegeven. „Ik begrijp wel dat er geen geld voor is, maar het is voor ons een heel offer." Minister Witteveen kreeg tenslotte nóg een waarschuwing tegen een even tueel plan om de indirecte belastingen te verhogen ten einde de directe belas tingen te kunnen corrigeren. De a.r. drs. B. Goudzwaard zei dat zijn fractie hem „op dit pad niet gemakkelijk zal volgen". De anti's zullen dan in ieder geval eisen dat de laagst betaalden en de gezinnen met veel kinderen uit de schatkist een tegemoetkoming zullen krijgen. Er kwam verder gisteren weinig ech te kritiek van de financiële deskundi gen op de Miljoenennota. Drs. H. A. C. M. Notenboom (KVP) had evenals de li beraal mr. E. H. Toxopeus dinsdag avond, wel bezwaar tegen de verhoging van de accijns op pijptabak. De heer Joekes kon het moeilijk verkroppen dat de zwaardere aftrekregeling voor bij- SEOEL Noord-Korea zal moge lijk binnen enkele dagen de beman ningsleden van het opgebrachte Ameri kaanse inlichtingenschip Pueblo vrij laten, zo meldt het Zuidkoreaanse dag blad Kjoenhjan Sinmoen. Volgens het blad is woensdag „plotseling vooruit gang" geboekt bij de onderhandelingen over de vrijlating van de Pueblo be manning te Panmoenjon. Een Ameri kaanse militaire woordvoerder heeft geweigerd commentaar te geven op het bericht. CAIRO „Er is niets nieuws in het Israëlische plan, dat dinsdag is inge diend. Het is geen vredesplan, maar een nieuwe eis aan de Arabieren om te capituleren", aldus heeft de officië le woordvoerder van de Egyptische re gering verklaard naar aanleiding van het door de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban, in de Ver. Naties ingediende „vredesplan" van Isarël. ADVERTENTIE Zie het in kleur op een Aristona kleuren-TV. VOOR MENSEN DIE HET G0E0 BEKIJKEN 1 itüt een klenren-TV voor n klaar bij elke Arlitona-dealer. DEN HAAG Het reeds aangekon digde regeringsvoornemen om de huur prijzen van bepaalde categorieën van woningen voortaan jaarlijks te verho gen met zes procent in plaats van met vier procent is gisteren, in de vorm van een ontwerp van wet, bij de Twee de Kamer ingediend. De verhoging van de huurprijs heeft in het algemeen betrekking op na mei 1945 gebouwde woningen, zolang het rijk daarvoor jaarlijks een bijdrage verstrekt. De KVP-fractievoorzitter, drs. W. K. N. Schmelzer, höeft tij dens de algemene politieke beschouwin gen deze week in de Tweede Kamer zijn bezorgdheid over de voorgenomen verdere verhoging van de huurprijzen uitgesproken. De reden waarom de regering meent voor woningen met een jaarlijkse rijks bijdrage de huur elk jaar met 6 pet. in plaats van met 4 pet. te moeten verho gen. ligt voor een belangrijk deel in het in de afgelopen jaren sterk opgelopen rentepeil. Zoals bekend, was de Sociaal-Econo mische Raad, blijkens zijn advies van 14 juni, in meerderheid van mening, dat onder de gegeven omstandigheden aan die verhoging niet te ontkomen valt. Wel heeft de raad er voor gepleit de verhoging te koppelen aan een maatre gel, waarbij de mogelijkheid wordt ge opend om ..hardheidsgevallen" op te vangen via het verlenen van individuele subsidies. Hierover is thans advies ge vraagd aan de Raad van de Volkshuis vesting, zo blijkt uit de toelichting op het wetsontwerp. In Blackpool is gisteren het jaar lijkse congres van de Britse Conserva tieve partij begonnen. De 4500 afge vaardigden hebben zich op de eerste dag bezighouden met het debat over een resolutie, waarin wordt aange drongen op een krachtiger politiek om hun partij duidelijker te onderschei den van de regerende Labourpartij. Minister Luns gisteren in de Tweede Kamer na zijn geforceerde terugkeer uit New York. Links van hem minis ter De Block Economische Zaken) en rechts minister Witteveen (Financiën) en premier De Jong. zondere lasten in de loon- en inkom stenbelasting met twee jaar wordt ver lengd. De financiële deskundigen van de re geringspartijen hadden verder waarde ring voor deze vierde begroting van mi nister Witteveen. Drs. Goudzwaard was nog het meest kritisch. Hij vroeg zich af of deze miljoenennota een duidelijke bijdrage is aan ons economisch even wicht. Bovendien vond hij, dat de rege ring wel erg veel moet lenen om het tekort te dekken. Dat houdt de rente hoog. Premier De Jong en minister Witte veen antwoorden vandaag. TEL AVIV Negenendertig Joden zijn gewond van wie vijf ernstig, door een handgranaat, die gistermiddag naar een menigte werd geworpen, die bad voor het graf van de aartsvaders in Hebron, aldus is in Tel Aviv vernomene. Hebron ligt in het door Israël bezette del van Jordanië. RIO DE JANEIRO Tijdens botsin gen tussen studenten-activisten en de politie zijn gisteravond tenminste ze ven personen gewond. De politie was in actie gekomen om een aantal de monstraties in het centrum van Rio de Janeiro uiteen te slaan. Bij de gewonden bevonden zich twee meisjes en een priester. Volgens de eerste berichten zijn vele arrestaties verricht. ^ÜRICH Een felle brand in het hotel Metzgerbrau in Zürich gesticht door een zeven ii en jarige portier heeft gisterochtend vroeg aan tien mensen het leven gekost. De mees te andere mensen in het hotel.enkele tientallen werden gewond. Acht zijn er ernstig aan toe. De jonge brandstichter meldde zich bij de politie en bekende. Honderd vijftig brandweerlieden hadden bijna vier uur nodig om de vuurzee te be dwingen. De omgekomenen zijn een Amerikaans echtpaar, een Zweedse vrouw met haar zoon, twee Westduitsers, een Italiaan, een Spaanse vrouw en twee Zwitsers. De brand werd pas een half uur na het begin ontdekt door een politieman die het hotelregister kwam inspecte ren. De vlammen schoten toen al om hoog langs het trappehuis van het drie verdiepingen tellende houten ge bouw. Hiermee werd een belangrijke ontsnappingsweg afgesneden. Onmiddellijk brak paniek uit de gasten en personeelsleden, merkten dat zij ingesloten waren, len sprongen uit vensters of van onder die Ve- bal- kons. Daarbij vielen de meeste gewon den. Het hotel brandde helemaal af en niets van de inventaris of de bezittin gen van de gasten kon worden gered. De identificatie van de slachtoffers kan volgens de politie dagen duren. Het juiste aantal hotelgasten kan voor lopig ook niet worden vastgesteld, om dat het personeel in een shock-toestand verkeert. Een nabijgelegen politiepost werd in allerijl ingericht als hulppost voor het Rode Kruis. De officier van justitie, dr. Francis Gautschi, verklaarde dat de jonge brandstichter, Roland Jans, had be kend tot zijn rampzalige daad te zijn gekomen na een ruzie met de recep tionist in de hal. „Na de ruzie is hij een eindje gaan wandelen en heeft ver volgens in de portiersloge boenwas op de vloer gegoten en in brand gestoken. Daarna is hij naar huis gegaan en heeft zijn vader verteld wat hij had gedaan. Deze ging met hem mee terug naar het hotel. Daar gaf de jongen zich aan. OLDEMARKT De 26-jarige sloper J. Huisman uit Vollenhove is woens dag tijdens sloopwerkzaamheden in Oidemarkt om het leven gekomen. De heer Huisman werd bedolven onder een omvallend stuk muur. Hij overleed aan zijn verwondingen op weg naar het ziekenhuis in Heerenveen. SAIGON In Saigon is een staatsgreep tegen het bewind van president Ngoeyen Van Thieu verijdeld, zo is van officiële zijde vernomen. Hoewel de dinsdag afgekondigde staat van alann nog van kracht is, is volgens de zegslieden het gevaar geweken. De coup, die beraamd was door eni ge militairen en burgers stond volgens hen in verband met de campagne te gen de corruptie, die door Thieu en diens premier, Tran Van Huong, wordt geleid. Een van de leiders zou gene raal Le Ngoeyen Khang, commandant van een mariniersdivisie zijn geweest. Tot dusver is geen melding gemaakt van arrestaties. Generaal Khang was behalve divisie commandant, militair bevelhebber in het district Saigon en commandant van 't derde tactische gebied. De twee laatste functies werden hem kortge leden ontnomen en, naar het gerucht wilde, was Thieu van plan Khang ook als divisiecommandant af te zet ten. Khang is evenals vice-president Ngoeyen Cao Ky afkomstig uit Noord-Viëtnam en hij werd door Ky in 1966 tot commandant van het der de tactische gebied benoemd. Generaal B. D. Curtis Lemay, „run ning mate" van de onafhankelijke pre sidentskandidaat George Wallace, gaat van 15 tot 19 oktober een inspectiebe zoek aan Viëtnam brengen, zo heeft Wallace in Evansville verklaard. Le may zal Wallace van zijn bevindingen op de hoogte stellen, voordat de ex- gouverneur van Alabama op 20 oktober een televisierede zal houden. De 25ste zitting van de Amerikaan- se-Noordviëtnamse besprekingen in Parijs heeft wederom geen enkel resul taat opgeleverd. De Amerikaanse dele gatieleider, Averell Harriman, ver klaarde gisteren na afloop van de bij eenkomst, dat het Amerikaanse stand punt ongewijzigd bleef. SASSENHEIM Woensdagavond om streeks half negen had op Rijksweg 4 bij Sasscnheim ter hoogte van het Klinkenbergviaduct waar het verkeer over een baan geleid moet worden In verband met werkzaamheden, een fron tale botsing plaats tussen een truck met oplegger uit de richting Amster dam en een personenauto uit de rich ting Den Haag. Van de twee inzitt enden van de per sonenauto werd de 52-jarige H. Zwart uit Amsterdam ernstig gewond naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht, waar hij kort na aan komst is overleden. Zijn echtgenote werd met inwendige kneuzingen even eens naar het ziekenhuis in Leiden overgebracht. De beide auto's werden zwaar be schadigd. Het verkeer moest van half negen tot kwart over tien worden om geleid via de Oude Rijksstraatweg. HOENSBROEK De 64-jarige A. H. Bours uit Hoensbroek is woensdag bij een verkeersongeluk in zijn woon plaats om het leven gekomen. Hij reed met zijn personenauto een voor- rangsweg op en kwam in botsing met een vrachtauto. ASSENDELFT Woensdag is de 72-jarige C. de Jong uit Assendelft om het leven gekomen, toen hij met zijn fiets van huis wilde wegrijden. Ver moedelijk is de man gevallen en door een auto overreden. BRUSSEL De Tsjechoslowaakse leider Alexander Dubcek is volgend jaar kandidaat voor de Nobelprijs voor de vrede. De bekende Belgische pater Pire heeft verklaard, dat hij Dubceks kandidatuur enkele weken ge leden heeft gesteld. De sluitingster mijn voor het indienen van Nobel- prijskandidaten voor dit jaar was toen reeds verstreken, zodat de kandida tuur voor 1969 geldt, zo heeft „Le coeur ouvert sur\le monde", de orga nisatie van pater Pire, te Hoei in Bel gië bekendgemaakt. Pater Pire heeft zelf in 1958 de Nobelprijs voor de vre de ontvangen. WASHINGTON Indien de militaire junta van Peru weigert de Internatio nale Petroleum Corp. een schadeloos stelling te betalen voor de gisteren ont eigende eigendommen van deze onder neming dan zal het Amerikaanse hulp programma aan het land grotendeel» worden gestaakt. Volgens de Amerikaanse wet zullen alleen het werk van het vredeskorps, de opvoedkundige en culturele uitwis seling en het werk van de Export-Im port Bank kunnen voortgaan. De hulp aan Peru werd opgeschort na de onverwerping van de regering van Fernando Belaunde Terry vorige week donderdag. MIJDRECHT De vijfjarige Wil lem Braam uit Mijdrecht is verdron ken in het Amstel-Drechtkanaal langs de Ruigekade in Mijdrecht. Het kind was spelend met zijn fietsje in het water geraakt. Buren haalden hem er uit en de politie paste tevergeefs nog drie kwartier mond-op-mond beade ming toe. GIBRALTAR Premier Ian Smith van Rhodesië heeft zijn besprekingen met de Britse eerste minister Wilson over de onafhankelijkheidskwestie be paald niet hoopvol ingeluid. „Zolang ik leef zal de Afrikaanse meerderheid in Rhodesië niet aan de macht komen", waren zijn woorden na aankomst op Gibraltar, waar hij aan boord van de Britse kruiser „Fearless" Wilson ont moette. Dat Afrikaanse meerderheids- bestuur is nu juist een van de punten, waaraan Engeland vasthoudt. MAARTENSDIJK 'De politie In Maartensdijk heeft bij een particuliere verzamelaar, de heer A. P. W. D. (35) in Maartensdijk, een collectie vuurwapens in beslag genomen: een machinegeweer, zes pistolen, zes revol vers, twee karabijnen en een bom. De heer D., die overigens bij de po litie zeer gunstig bekend staat, ver keerde in de veronderstelling, dat de collectie, die hij thuis had opgebouwd, niet in strijd was met de bepalingen van de vuurwapenwet. De politie dacht er anders over. Doven Zuid-Europa bevindt zich een gebied van hoge luchtdruk, terwijl op de Oceaan ten westen van Schot land een diepe depressie ligt. Tussen beide systemen wordt een krachtige zuidwestelijke stroming in stand ge houden, waarmee zachte en vochtige lucht van de Golf van Biskaje naar onze omgeving wordt gevoerd. Een frontensysteem behorende bij deze de pressie trok vandaag met regen over ons land naar het noordoosten weg. Het frontensysteem wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge lucht druk, die morgen voor enkele opkla ringen kan zorgen. De rug van hoge hidxtdruk wordt echter gevolgd door een depressie, die vanmorgen ten wes ten van de Azoren lag en snel naar het zeegebied ten westen van de Brit se eilanden koerst Gezien deze ont wikkeling, blijft het weer in onze om geving een onbestendig karakter hou den. Morgen, zon op: 06.58, ondert 17.55; maan op: 19.33, onder: 12.52. Zorgzaam worden hier een paar Biafraantjes uit een vliegtuig naar een I ambulance gedragen. Het zijn twee van de vijf kinderen uit het hongeren- de Afrikaanse gebied, die gisteren in armzalige toestand, in dekens gehuld, op Schiphol aankwamen. Zij zullen worden verzorgd in de kliniek van dr. S. van Creveld in Huizen. Meer daarover leest u elders in editie. deze CHICAGO Op drie middelbare scholen in Chicago zyn spanningen tussen blanke en zwarte scholieren tot uitbarsting gekomen tijdens onlusten en protest stakingen. Op de Harrison-school werd een 16 jaar oud blank meisje aangehouden wegens het in bezit hebben van een pistool. De neger- en Portoricaanse leer lingen van de school zjjn toen in proteststaking gegaan. Op de Fenger-school, waar 250 zwarte leerlingen de benoeming van een neger-leraar eisen, richtte een groep leerlingen vernielingen aan, terwijl een andere groep blanken een tegenbetoging hield. Op de middelbare school van Austin High boycotten meer dan 100 blanke leerlingen de lessen uit protest tegen eisen van negerleerlingen om meer ra«- genoten tot leraar te benoemen.

De Vallei | 1968 | | pagina 1