Slik de pijn weg „Eventjes" van naar Doetinchem BRAAT! KEUKENS? Als de verwarming uitvalt moeten de kleuters hollen Ouders in Slagharen houden hun jonge kinderen thuis uit al jaren afgekeurde barakkenwant het is Schimmel en vocht boven open riool /POTTER SgjgjpSjl "LIN!irïïetlP1, Monteur bekneld lekasio lekasin Morgen Rijn-Route-Rit Galgenbu mor Roti. Lloyd wil zicli beveiligen VRIJDAG I I OKTOBER BIAFRAANTJES VLIEGEN NAAR VOEDSEL EN VEILIGHEID Er staan geen gemakke lijke fauteuils in dit vlieg- tuig. Kr loopt geen charmante stewardess door het gang pad. Er klinkt geen strelende muziek uit de luidsprekers. Op de vloer ligt geen zacht, geluidd^-mpeKd tapijt. Wel. H*o. onder een dek zeil. Daarop9 haastig neerge legdzwarte medemensjes, tot op het bet v&rmagerde fHafrmmtjeê. Op weg naar J ihrevüle ht Gabon, mwit Aten is. Hun leven is in handen van irelwUJenfle organisaties als het Rode KruisCaritas en de stichting Ter re des t Hommes. Zij redden icat er nog te redden valt in dit landda! is verscheurd door een af schuwelijke stammenst rijd Voor velen echter tal hulp te laat komen EEN WEGROTTENDE SCHOOL De ouders van 160 kleuters in Slagharen nemen het niet langer. Al jarenlang wacht dit dorp, dat deel uitmaakt van de Overijsselse gemeente Harden- berg, op 450.000 gulden aan overheidsgeld om een nieuwe rooms-katholieke kleuterschool te kunnen bouwen. De situatie in het oude wrak dat lip verstopt achter het eerbiedwaardige complex dat Huize de Eik heet en eigendom is van de zustercongregatie Het arme Kind Jezus in Maastricht, is onhoudbaar geworden. puteerde Staten: „De schop kan nu spoedig in de grond". En opnieuw stuurden de ouders hun kinderen naar het schooltje. ISIETS VERBETERD Sindsdien rijn w van maand tot maand aan het lijntje gehouden en nu er weer een nieuw schoolseizoen is in gegaan zonder dat er ook maar iets is verbeterd in de gevaarlijke situatie, nemen de ouders het niet langer. De ouders verwijten de onderwijsin spectie dat de school in 1961 welis waar is afgekeurd, maar niet is geslo ten. Als dat was gebeurd, was de kwes tie veel eerder urgent geworden. De heer M. H. Juurling. voorzitter van het oudercomité en raadslid voor de K.V.P. in Slagharen, heeft enkele instanties van het plan van de ouders op de hoogte gesteld. Ook de genees kundige inspectie in Zwolle heeft hij gebeld. Het hoofd was er niet. Diens vervanger liet de heer Juurling vier minuten aan de telefoon hangen en liet toen de telefoniste zeggen, dat de heer Juurling maar een briefje moest schrij ven en dat hij dan wel antwoord zou krijgen. In het schooltje stinkt het naar schimmel en ontsmettingsmiddelen. Aan de stortbak boven de kleine kin dertoiletjes bengelen grote plastic em mers met dit ontsmettingsmiddel. Alle kinderen hebben een eigen handdoek en washandje in de klas hangen. Enkele malen per dag moeten zij him hand jes wassen. Als er weer een muis door de klas rent, en juf gillend op een stoel, klimt, vangen de dapperste kinderen 't beest je. In iedere klas staan twee grote ka chels, die het niet tegen de tocht kun nen opnemen en die prompt uitvallen als de olieleiding 's winters dichtvriest. Sinds anderhalf jaar is de speelzaal buiten gebruik. Een groot gat gaapt houd geen kleuterleidster langer dan een jaar. De kinderen lopen groot ge vaar onder deze omstandigheden. Als de kachels uitvallen zeg ik altijd: Laat de kinderen maar weer hollen, dan blijven ze tenminste warm". De verbolgen ouders hebben een protesttelegram naar de minister van Onderwijs en zijn collega van Finan ciën gestuurd. Zij hopen door hun wan hopige demonstratie nu eindelijk de 450.000 gulden los te krijgen van het Rijk. Het bestuur van Huize de Eik kocht voor meer dan een ton grond In het centrum van het dorp. Daar kan de Vorige wint: r liepen enkele kinderen speelzucht op, .ondanks alle maatrege len. die een haast wanhopige zuster Josepha en haar drie kleuterleidsters hadden genomen. Dagelijks spuiten zij nu nog ontsmettingsmiddelen in het schooltje en strooien zjj rattenkruit langs het open riool, dat dwara onder het schooltje doorstroomt. De twee verrotte en vermolmde ba rakken zijn een voortdurend gevaar voor de gezondheid van de kinderen van Slagharen en omstreken. Het is de enige school waar de kleuters terecht kunnen. De volgende ligt vier kilome ter buiten het dorp. LAATSTE POGING Maandag hielden de ouders hun kin deren demonstratief thuis. Naar deze school zullen zij onder geen voorwaar de meer terugkeren. Als het geld los komt, kan er binnen drie maanden een nieuwe school staan. Dit optreden van de ouders is een laatste poging om *de aandacht van de overheid op deze schrijnende toestand te vestigen. In 1951 kocht het bestuur van Het arme Kind Jezus voor zevenduizend gulden twee toen al uitgewoonde barakken in de Noord-Oostpolder. Het bestuur deed dat om een tijdelijke op lossing te bieden voor de nood waarin veel van de zeer kinderrijke en klein behuisde gezinnen in het overwegend katholieke Slagharen verkeerden. HOOGUIT 10 JAAP De barakken mochten van de onder wijsinspectie maximaal tien jaar wor den gebruikt. In die tijd zou er wel een definitieve kleuterschool door de ovrrheld z|jn gebouwd, dacht het be stuur. Al die jaren weid he; kleut-nschooi tje met kunst en vliegwerk én met hoge koeten draaiend gehouden. Inmid dels kwamen de plannen voor de nieu we school gereed. In feite is alles nu al geruime tijd rond. Men zou zo kun nen gaan bouwen als het geld via Gede puteerde Staten van Overijssel maar loskwam. Twee jaar geleden kwain er wel een urgentieverklaring voor het schooltje, nadat er foto's van waren gestuurd naar het ministerie van Onderwijs. „Nu zal er wel gauw iets gebeuren dachten de ouders en ze stuurden hun kinderen toch maar weer naar de vie- aa barakken. Vorig jaar zeiden Gede- De omstreden kleuterschool in Slagharen. drie kleuterleidsters moederziel aiieen in de verlaten barakken. Samen met de negentig ouders, met het gemeente bestuur van Hardenberg, dat het geld ook niet heeft, met de schoolarts, dr. K. Visser, die al in 1965 in een rapport op de slechte hygiënische situatie wees, wacht ze op het geld om een nieuwe school te kunnen bouwen. ADVERTENTIE in de verrotte vloer en druppels tik ken aanhoudend op de natte planken. Vorig jaar werd het licht in de gan gen en op de toiletten afgesneden. Sindsdien zoeken de kleuters bij het licht van zaklantaarns hun weg naar de w.c. LOSGETRILD Onlangs stortte een grote TL-bui.s met een klap vlak naast een van de kinderen neer. Het ding was losgetrild toen een vliegtuig overvloog... „Het gaat niet langer", zucht zuster Josepha, terwijl zij een stuk hout uit de vermolmde vensterbank trekt. „Ik nieuwe kleuterschool worden neergezet. Ook de waarborgsom van bijna ne gentigduizend gulden is gestort. Met Almelo en enkele andere gemeenten heeft Hardenberg nu een pool gevormd om door systeembouw eerder geld te kunnen krijgen. Tot nu toe heeft het allemaal niets geholpen. WACHTEN OP GELD Zuster Josepha zit 20 oktober veer tig jaar in het kleuteronderwijs. Zij kwam in 1962 uit Swalmen in Limburg naar Slagharen omdat daar een nieuwe kleuterschool zou worden gebouwd. Vanaf maandag zit ze met haar en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten GRONINGEN De bij de Amster damse N.V. Otis in dienst zijnde en in het Groningse dorp Holwierde wonen de 23-jarige monteur R. Star is don derdag als gevolg van een bedrijfson geval in Gronigen om het leven geko men. De maai, die werkte aan de nieuw bouw van de psychiatrische kliniek van het Academisch Ziekenhuis, raak te tussen een goederenlift bekneld. De gewaarschuwde brandweer kon de man bevrijden, doch deze bleek reeds aan zijn verwondingen bezweken te zijn. HEERLEN Op het terrein van de Beatrixhaven te Maastricht is donder dag een 29-jarige dakdekker uit Horst om het leven gekomen, toen hij door het dak van een houtloods zakte en hierdoor een val van acht meter maak te. ADVERTENTIE De plas water rechts op de voorgrond is afkomstig van de open riolering. 4 3 ^de snelle en zekere jtjnverdr'jver f Een flink brok galgenhumor vormt de politieke basis voor de toeristische Rijn-Route-Rit" die morgenvroeg in Tiel begint. Wie een auto heeft wordt uitgenodigd mee te doen. Het kost een tientjeMeerijder» hoevms niet» te beta len. De Rijn-Route-Rit ls op touw geaet door het actiecomité Rijksweg 15, dat maar niet begrijpt waarom er zoveel jaren overheen moeten gaan voor die rijksweg er metterdaad Is. Veertig Jaar geleden bestond het traject al op pa pier. Nu ls alleen het stuk Ridderkerk- Resteren (In de Betuwe) klaar en pas in 1972 aal de weg zijn doorgetrokken tot Valburg, ook ln de Betuwe. Dat stelt dus niet al te veel voor. „Wanneer het eindpunt te l\vexithe zal zijn bereikt, weet niemand", zegt het actiecomité, dat het toch wil weten en daarom alles op alles zot om do regering te bewegen Rijksweg 15 nog voor 1973 door te laten trekken tot Babberich of daaromtrent. Zo staan de zaken op dit moment en zo zal het ook ongeveer worden verteld aan de deelnemers van de Rijn-Route- Rit, die een traject van pakweg 110 ki lometer zullen gaan afleggen door het gebied waar op den duur die rijksweg 15 (ook wel Rijnrouts genoemd) moet komen. „We hebben deze «ltaurttartt uitge zet", zegt de heer M. B. de Roos, waarnemend secretaris van het actie comité, „om de mensen aan den lijve te laten ondervinden wat een gedoe het is om nu zonder een behoorlijke auto weg „even" van Tiel» naar Doetin chem te rijden: allemaal binnenwegjes en zelfs nog een pont bij Pannerden. Ja, daar moet een brug komen". ADVERTENTIE Galgenhumor heeft het comité ook verwerkt ln een sluitzegel, die veel met de actie sympathiserende organisaties en bedrijven sinds kort op hun brieven plakken. Er staat een weg opgetekend, die de vorm van een galg heeft. De dwarsbalk van dit werktuig stelt de af takking naar links voor op het punt bij Resteren, waar de nieuwe rijksweg nu dood loopt. De galg zal ook in de oriën- tatierit als embleem dienen. Wat deze tocht betreft: ze begint morgen vroeg tussen half negen en half tien op Het Bleekveld in Tiel (Betuwe). Onderweg worden verfrissingen aangeboden, maar de lunch is voor eigen rekening. In het traject zijn toeristische attrac ties opgenomen, zoals enkele stok-oude kerkjes, het kasteel je in Valburg en kasteel Doomenburg Wie mee wil doen kan zich vandaag nog opgeven bij het actiecomité in Doetinchem (08340- 4730) of morgenvroeg op het Bleekveld in Tiel. De Rijn-Route-Rit eindigt in Doetinchem, waar de deelnemers zullen worden ontvangen door het gemeentebe stuur. Hier zal ongetwijfeld het woord Rijksweg 15 opnieuw vallen. Per slot van rekening draait daar de hele route om. TE KUST EN TE-KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK S-ZATERDAG5 GEOPEND VAN 9 TOT 12 UUR ROTTERDAM Dr Koninklijke Rot ter damsche Lloyd gaat zich verder be veiligen tegen een „overval", een on verwacht bod op het kapitaal. Boven dien wordt de directie omgezet in een raad van bestuur en als uitvloeisel daar van wordt de naam van de vennoot schap gewijzigd in Koninklijke Rotter- damsche Lloyd-Wm Ruys Zonen. Dit blijkt uit een voorstel tot wijzi ging van de statuten, waarover een bui tengewone vergadering van aandeelhou ders op 22 oktober zal moeten beslissen. De meeste aandelen van de vennoot schap zijn in handen van de Nederland- sche Scheepvaart-Unie. waarin al een beveiliging ligt opgesloten. Niettemin menen de juridische adviseurs van de Lloyd, dat een verdere beveiliging no dig is. Zij zien een afdoende oplossing in de creatie van prioriteltsaandelen. Het bestuur stelt dan ook voor twaalf van dergelijke aandelen van f 500 no minaal onder te brengen ln een stich ting. Deze krijgt de naam Stichting Trust Prioriteitsaandelen Koninklijke Rotterdamsche Lloyd-Wm Ruys Zo nen. Zij wordt gevestigd in Rotterdam. Het doel van de stichting is in haar statuten als volgt omschreven: „He* verzekeren van de continuïteit in de leiding van de Koninklijke Rotterdam sche Lloyd-Wm Ruys Zonen en het weren van invloeden uit die leiding, welke de zelfstandigheid van deze on derneming in strijd met haar belang zouden kunnen schaden. Alle wtnstatre- ven is uitgesloten". De stichting krijgt op grond van de prioriteitsaandelen het recht voor de benoeming v&n commissarissen én de leden van de raad van bestuur een bin dende voordracht op te maken. Boven dien stelt de stichting het aantal leden van beide organen vast. Het bestuur van de stichting wordt gevormd door de leden van de raad van commissaris sen en van de raad van bestuur van da vennootschap.

De Vallei | 1968 | | pagina 13