Veenendaals dagblad Arabieren doen felle aanval op Johnson Buiten HOLS DONAKAT Kabinet heeft alle moties overleefd 1 Gesprek Wilson en Smith hard tegen hard Daar staat de boosdoener... „Citroen moet Frans blijven" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei voor uw huisdier „Starfighter" krijgt Europese opvolger LEVERING STRAALJAGERS AAN ISRAËL ONTMOETING IN HAVEN VAN GIBRALTAR Premier Esj kol zeer tevreden Middel tegen leukemie Slippende auto drukt passanten etalage binnen Bescherming voor Jackie Kennedy Tweede Kamer akkoord met regeringsplannen Ook „vrienden kregen weinig toezeggingen Meningsverschil over stamhoofden Staking dreigt in Engeland Kremlin bood Praag een verdrag aan Uw nieuwe opinieweekblad Dep ressieiveer Voldoening Herovering Gelderse roos Geslaagd TE WEINIG STEUN BIAFRA ONDERONSJE STRUIKELBLOK Organisaties vragen verwerping wet h uurders bijdragen De Gaulle wil geen verkoop aan Fiat Vrees Deze week Europa's grootste boek winkel „Herrezen Agadir is dood Ché loopt mee in Mexico Neem nu een abonnementen ontvang ACCENT de eerste drie maanden gratis! Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenem Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „Da VaTTer, opge richt in 1926. Ultg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod1* op dï., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, Ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG II OKTOBER I968 - 42e JAARGANG no. 240 TXAMASCUS Het besluit van president Johnson om onderhandelingen met Israël te beginnen over de levering van supersonische jachtvliegtui gen aan dit land heeft tot heftige reacties geleid in de Arabische landen. De offi ciële woordvoerder van het Syrische ministerie van Buitenland.se Zaken zei, dat dit besluit van Johnson duidelijk aantoont, dat de imperialistisch-zionis- tische agressie van juni 1967 niet had kunnen plaatsvinden zonder de onvoor waardelijke steun van de Verenigde Staten. Radio-Cairo liet gisteren weten, dat bet initiatief van president Johnson de kansen op vrede in het Midden-Oosten verkleint, de pogingen van „VN-bemid- delaar Jarring ondermijnt en Israël in zijn onverzoenlijke houding zal doen volharden. Washington en Jeruzalem, aldus Radio-Cairo, hebben besloten al les in het werk te stellen om de mili taire overwinning van juni 1967 tot een politieke overwinning te maken, waar door de belangen van Israël en 't impe rialisme in dit deel van de wereld wor den gewaarborgd. „Met veel voldoening heb ik kennis genomen van het besluit van presi dent Johnson om onderhandelingen te beginnen over de levering van Phan- tom-straaljagers aan Israël", zo heeft premier Levi Esjkol van Israël verklaard. Esjkol zei de beslissing te beschouwen als een nieuwe garantie tegen agressie en te hopen, dat Is raël snel in het bezit zou komen van de toestellen, „die noodzakelijk zijn voor de verdediging van het land". President Gamal Abdel Nasser heeft gisteren verklaard, dat Egypte geen andere keuze overblijft dan de herove ring van elke vierkante centimeter land, die Israël heeft bezet. Nasser zei echter ook. dat Egypte elke eerzame LEVERKUSEN, (West-Duitsland) De Bayerfabrieken hebben gisteren be kend gemaakt, dat men een geneesmid del heeft ontwikkeld, dat succes zou hebben bij de behandeling van leuke mie. Een woordvoerder van de chemische fabrieken zei, dat er „duidelijke teke nen zijn, dat het middel doeltreffend is en begin 1969 gebruikt kan worden bij de behandeling tegen afbraak van het bloed". Het geneesmiddel heet asparaginase. De woordvoerder merkte op dat het middel de met kanker geïnfecteerde cel len aantast, maar de gezonde cellen ongemoeid laat. Hij zei dat dr. Ekkehard Grundmann, die het middel .heeft ontdekt en ont wikkeld, op het ogenblik een conferen tie bijwoont en geen commentaar kan geven. A/eel bessen aan de heesters ver- dwijnen in de loop van het najaar, maar de kersrode langwerpige vruch ten van de Gelderse roos of sneeuw bal met hun rode steen hangen nog 's winters aan de struiken en steken i soms prachtig tegen het hermelijn van rijp of sneeuw af, al zijn ze voos en bevroren. Zowel in 't wild als ge kweekt de laatste vorm heeft een bol model komt hij voor en de chauvinistische Geldersen verbeelden zich graag dat de bloem, die de rid der Wichard van Pont na het verslaan van de draak in het strijdperk vond en op zijn schild meevoerde, de Gel derse roos was. Later heeft de onver biddelijke wetenschap evenwel aange toond, dat we niet kunnen zeggen, dat hij naar „ons" vaderland genoemd is. De naam is volgens de botanicus dr. H. Uittien n.l. door pure vergissing aan de wilde plant gegeven, die eigen lijk water- of moerasvlier heet. Bij rechte van historie komt de titel van balroos of sneeuwbal uitsluitend toe aan de gekweekte vorm met de eerst rode, later zwarte bessen; die van de wilde rijpen van geel naar scharlaken, terwijl voorts de platte bloemscher- men verschillen. De schrijver noemt de gevulde ronde vorm een misbaksel van tuinbouwkunst en ziet verge lijkenderwijs Kever een z.g. hart- loze daklia! Eens stond de bloem in het wapen der graven van Gelre en Zutphen, terwijl ze voorts in dat van sommige steden o.m. Doesburg en Doetinchem voorkomt, doch ook deze' eer werd de Gelderse roos niet toegekend, want we mogen gerust aannemen, dat het de mispel was, die reeds in de vroege middeleeuwen (bij Van Maerlant) zij het abusievelijk, met dezelfde Latijnse naam opulus werd betiteld. We mogen gerust aannemen, dat met de 3 bloemen op het Gelre-schild de mispel bedoeld wordt en dit is net zo mooi als Gel derse roos. 11 okt. 1968 A. B. WIGMAN MtmillMIIIIIIUtllH' ESJKOL tegen agressie vredesregeling ter beëindiging van de crisis in het Midden-Oosten toejuicht. Ons standpunt is thans duidelijk, maar indien er geen methode is om een eerzame vrede te bereiken, blijft ons geen andere keuze dan de herove ring met geweld van elke vierkante centimeter Arabisch land", zo ver<- klaarde Nasser op een vergadering van het hoofdbestuur van het nationale congres van de Arabische socialisti sche unie, het enige gezaghebbende po litieke orgaan in het land. Israëlische bezettingstroepen hebben gisteren in Hebron drie huizen gesloopt, die behoorden aan Arabieren, die er van verdacht worden betrokken te zijn bij de ontploffing van een handgranaat, die 42 Israëliërs bij het heilige graf van de aartsvaders verwondde. ADVERTENTIE DEN HAAG Een slippende auto heeft donderdag op de Grote Mark straat in Den Haag drie voetgangers door een grote etalageruit van een modemagazijn gedrukt. Een van hen, de 23-jarige mevrouw J. A. van der Velde- Freeke uit Rijswijk, werd zo ernstig gewond, dat zij later in het Zie kenhuis Zuidwal is overleden. De 46-jarige W. H. D. uit Den Haag werd gewond en moest in het Zuidwal- Ziekenhuis worden opgenomen. De der de die bij het ongeluk was betrokken, de 36-jarige C. C. K. uit Den Haag, kon, na in het ziekenhuis te zijn be handeld, naar huis terugkeren. Het ongeluk gebeurde om tien voor twaalf op de hoek van de Grote Markt straat en de Eerste Haagpoort. Een personenauto, bestuurd door de 50-jari- ge P. W. V. uit Den Haag, slipte op de tramrails, botste tegen een verkeers- zuil, kantelde naar rechts, raakte daarbij een paal van de verkeerslich ten en kwam tenslotte ondersteboven op de stoep terecht. De drie voetgan gers, die voor de etalage van het mo de magazijn stonden, werden door de slippende wagen door de ruit ge duwd. WASHINGTON De Amerikaanse senaat gaat akkoord mevrouw Jacque line Kennedy tot haar dood of tot zij hertrouwt door de geheime dienst te la ten beschermen. De kinderen van de presidentsweduwe profiteren tot hun zestiende jaar van deze bescherming. Het wetsvoorstel moet nog door het Huis van Afgevaardigden worden goed gekeurd. De bestaande wetten voor zien in een beschermingsperiode van vier jaar voor een presidentsweduwe. Voor mevrouw Kennedy liep deze .in november 1967 af, maar werd met een jaar verlengd. DEN HAAG De opvolger van de Starfighter zal een gevechtsvliegtuig van Europees ontwerp en Europees fabrikaat worden. De chefs van de luchtmachtstaven van Engeland, West-Duitsland, Italië, België en Nederland hebben dit woens dag besloten. Het vliegtuig zal om streeks 1975 gevechtsklaar moeten zijn. Het besluit is gevallen ln een bij eenkomst van de studiecommissie voor het nieuwe vliegtuig, die in München bijeenkwam. De volgende fase is de uitwerking van de eisen waaraan het toestel moet voldoen. Het moet een gevechtsvliegtuig worden dat geschikt is voor de luchtverdediging en als tactische bommenwerper en tactische verkenner. De luchtmachtstaven van Noorwe gen en Canada hebben grote belang stelling voor de opzet getoond. Naar schatting zullen ongeveer 1100 nieuwe toestellen nodig zijn om alle Starfigh- ters te vervangen. Frankrijk heeft geen belangstelling laten blijken. De Britse premier Harold Wilson en zijn Rhodesische ambtgenoot Ian Smith hier gefotografeerd aan boord van de Fearless m de haven van Gibraltar even voordat de besprekin gen over de Rhodesische kwestie wer den begonnen. ADVERTENTIE verkrijgbaar m de dierenspeciaalzaak DEN HAAG De Tweede-Kamerdebatten over het regeringsbeleid zijn van nacht om hall' twee afgesloten niet een herhaalde goedkeuring van de plannen van het kabinet-De Jong door het verwerpen bij zitten en opstaan van alle moties van de oppositie. Overigens heeft premier De Jong, hierin bijgestaan door minister Witteveen, dc regeringsmeerderheid van KVP. VVD. ARP en CHTJ weinig toegegeven. Er kwam van de kant van het kabinet nauwelijks enige toezegging op het stuk van de inkomensverdeling, de industrialisatie, de huurverhoging en de verschuiving van de directe naar de indirecte belastingen. De minister-president raakte wel, tot tevredenheid van de meerderheid, en kele concrete punten van het buiten lands beleid aan. Het Kamerdebat kwam pas goed los, toen het ging over de verschillen tussen de partyen en over de partijvernieuwing, waarbij het kabinet zich tot luisteren kon beper ken. De socialistische oppositieleider drs. Den Uyl had drie moties ingediend. De eerste vroeg de ontwikkelingshulp reeds in 1969 op één procent van het nationa le inkomen te brengen in plaats van in 1971. Verder eiste de PvdA ruimere financiering van het kleuteronderwijs en verdergaande maatregelen tot ver kleining van de klassen bij het lager on derwijs, met ingang van augustus 1969. De derde motie vroeg steun aan het bedrijfsleven om te komen tot spaarre gelingen, investeringsloon en vermo- gensaanwasdeling, uitkering bij sala risverhoging van ambtenaren van een voof ieder gelijk bedrag, beperking van de huurverhoging per 1 januari tot vier procent, heffing van winsten op particu liere vermogens en géén belastingver laging per 1 januari 1970. AI deze moties kregen slechts steun van de PvdA, D'66, pacifisten, commu nisten en radicalen. Verder was er een motie van de so cialist drs. Berg, die het woningbouw- program wilde verhogen tot 130.000 in 1969 en tot 135.000 in 1970. Deze motie werd alleen aanvaard baar geacht door de fracties van de PvdA. D'66, de PPR, de PSP, de CPN en door de Boerenpartij (groep Koe koek). In een motie-De Goede (D'66) was de regering verzocht: a. bij de belasting- verschuivingsoperatie 1970 tevens te overwegen de vermogensbelasting, de successie- en schenkingsrechten, en de inkomstenbelasting van de allerhoogste inkomens te verhogen en b. de verho ging van de omzetbelasting zo gering mogelijk te doen zijn. Deze motie werd verworpen met alleen de stemmen van D'66 en de PSP voor. De laatste motie, die in stemming kwam, was afkomstig van de heer Jon geling van hét GPV. Deze had gezegd het niet eens te zijn met de opvatting van premier De Jong, dat de erkenning van Oost-Nigerië als Biafra geen nut zou hebben. Nederland zou hier 'n voorbeeld kun nen geven, reden waarom hij een mo tie indiende, waarin de regering werd uitgenodigd over te gaan tot erkenning van Biafra als soevereine staat en er bij de Verenigde Naties op aan te drin gen al het mogelijke te doen om de oor log tussen Nigerië en Biafra te doen beëindigen. Deze motie-Jongeling verkreeg de steun van de PSP, van de groepen Koe koek en Harmsen van de Boerenpartij en van het liberale Kamerlid Joekes. De PSP'er Lankhorst diende nog een motie in, waarin de regering gevraagd wordt een afwijzende houding aan te nemen tegen een eventuele verhoging van de Navo-bijdrage. Deze motie zal eerst woensdag in de Kamer in stem ming komen. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP" Thans zalen tot 200 personen. (Van onze correspondent) LONDEN Tijdens de eerste ronde van de besprekingen in de haven van Gibraltar tussen de Britse premier Wilson en de Rhodesische premier Ian Smith is het hard tegen hard gegaan. De partijen weken geen duimbreed af van hun bekende standpunten, maar dat was ook niet te verwachten. Zeer belangrijk was tijdens deze eer ste formele ronde, dat de toon van het duel tussen Wilson en Smith vriendelijk was. Er was geen sprake van een ver bitterde woordenstrijd. Dat de twee partijen zich in deze openingsronde concentreerden op hun meest extreme standpunt was ook al geen verrassing. Dat is bekende onderhandelingstactiek. De besprekingen over de Rhodesi sche onafhankelijkheidskwestie wor den gehouden aan boord van het Britse oorlogsschip Fearless, dat in de haven van Gibraltar ligt. Ernaast ligt de onderzeebootjager Kent, waar premier Smith en zijn raadgever op legeren en eten. De kof fie gebruikten de twee premiers gis terochtend samen. De eerste onderhandelingsdag be gon' met 'n onderonsje van beide pre miers over de procedure. Het overleg gaat uit van hetgeen waarover men het twee jaar geleden eens was tijdens de overigens misluke onderhandelingen van Wilson en Smith op de Britse kruiser Tiger. Het voor naamste struikelblok is het tempo LONDEN Het Engelse vakver bond van arbeiders in scheepsbouw en metaalnijverheid heeft gisteren in York met ingang van 21 oktober het stakingsparool uitgegeven voor onge veer 3 miljoen arbeiders. die sinds verscheidene maanden loonsverhoging eisen. De Britse regering heeft inmiddels ingegrepen om te pogen de staking te voorkomen. Mevrouw Barbara Castle, minister voor Werkgelegenheid en Produktiviteit, heeft werkgevers en vakbondsleiders uitgenodigd om maan dag met haar te proberen het geschil bij te 'leggen. Zowel werkgevers als vakbondsleiders hebben de uitnodiging aanvaard. De heer, die hier met een somber gezicht naar een elektrische rekenmachine wijst, is de directeur van het failliet verklaarde constructiebedrijf Tumeno te Papendrecht. Foutieve calculaties door deze machine leidden tot de onder gang van zijn bedrijf. waarin de vier miljoen Afrikaanse Rho- desiërs in staat zullen worden gesteld om baas te worden in hun eigen land, dat nu wordt bestuurd door een minder heid van 230.000 blanken. Engeland stelt op dit stuk, zoals bekend, harde eisen. Een ander punt van verschil dat gis teren naar voren kwam, is de positie van de stamhoofden, functionarissen, die door de regering-Smith worden be taald. Smith, beschouwt hen als de enig ware vertegenwoordigers vari de niet- blanken, maar de Britten zien deze stamhoofden als marionetten van de blanke minderheid. Russische troepen in Tsj.-Slowakije PRAAG Het Kremlin heeft Tsje cho-Slowakije aangeboden een verdrag te sluiten, waarbij de Russen het reeht krijgen tijdelijk op Tsjechoslowaaks gebied te stationeren. Deze overeen komst zou dan een stap betekenen in de terugtrekking van de bezettings troepen. Volgens welingelichte kringen in Praag zou op grond van een derge lijk akkoord eert groot deel van de strijdkrachten van de landen van het Pact van Warschau Tsjecho-Slowakije verlaten, terwijl een beperkte Russi sche strijdmacht zou blijven. Het Russische voorstel zou zijn ge daan tijdens het overleg, dat leiders uit Praag vorige week in Moskou heb ben gevoerd. Voor de Russen is het van groot belang, dat zij een officieel stuk kunnen tonen, waarin de aanwe zigheid van hun troepen in Tsjecho- Slowakije wordt geregeld. Zoals be kend is vooral van de zijde van de communistische partijen in het Westen veel kritiek geuit op de invasie. Hier door hebben de Russen hun plan om op 25 november in Moskou een commu nistische wereldconferentie te openen, moeten laten varen. Volgens genoemde kringen in Praag was het Russische voorstel voor het legeringsverdrag het enige belangrij ke nieuwe element, dat bij de bespre kingen van vorige week naar voren is gekomen. UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales en de federaties van woningbouwcorporaties hebben de leden van de Tweede Kamer een brief gestuurd, waarin zij hun vragen hun steun te onthouden aan het wetsont werp huurdersbijd ragen. NVV, NKV, CNV de Nationale Wo ningraad, de Nederlandse vereniging van woningcorporaties KIV en het Verbond van christelijke woningbouw verenigingen en stichtingen in Neder land, zeggen in hun brief dat de voor stellen tot wijziging van het wetsont werp, die de minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening on langs heeft ingediend, hun fundamente le bezwaren tegen dit wetsontwerp maar ten dele hebben weggenomen. Die bezwaren gelden met name het voor de huurdersbijdrage buiten be sschouwing laten van gesubsidieerde particuliere huurwoningen. De brief was ondertekend door de voorzatter van het overlegorgaan, de heer A. H. Kloos, en de voorzitter van de federaties van wonigbouwcorpora- ties, mr. E. van Haersma Buma. PARIJS Citroen mag niet aan de Italiaanse autofabriek Fiat worden verkocht. Dit heeft de Franse regering gisteren in Parijs meegedeeld. De Gaulle voelt er niets voor dat een buitenlandse onderneming bij Citroèn de dienst gaat uitmaken. De bandenfabriek Michelin heeft de meeste aandelen in handen. De direc tie ervan zou bereid zijn een belang rijk deel ervan aan Fiat te verkopen. „Wij hechten zeer veel waarde aan de onafhankelijkheid van een zeer be langrijke Franse industriële onderne ming", aldus de Franse regering in een verklaring. In Parijs vreest men namelijk, dat Fiat op deze manier wil proberen Citroën geheel in handen te krijgen. De Franse regering heeft geen be zwaar tegen een technische en com merciële samenwerking. Maar voor waarde is, dat de Franse autofabriek in Franse handen blijft. Een woordvoerder van de Italiaan se regering heeft gisteravond gezegd, dat het veto van De Gaulle nauwe lijks een verrassing kan worden ge noemd. „Chauvinisme en prestige hebben de doorslag gegeven", zo meent men ln Rome. De directies van Citroën en Fiat wilden gisteravond geen commentaar geven. In Parijs kijkt men vol spanning uit naar de reactie van Fiat. De kans bestaat, dat de directeur van de Ita liaanse fabriek, Agnelli, alle onder handelingen afbreekt. Hij heeft dat een paar jaar geleden met Renault ook gedaan. Men verwacht dat Agnelli dan naar Volkswagen zal stappen. In dat. geval haalt de Franse auto-industrie zich een flinke concurrent op de hals. ADVERTENTIE -V. ..-xcx. Boeiend van inhoud, vlot van stijl. De informatie bron voor mensen die zélf hun mening willen vormen. ACCENT, Wibautstraat 137, Amsterdam, tel 020 - 924447 BONN Na de eerste dag van be sprekingen tussen de ministers van De fensie van zes Europese NAVO-landen en de Amerikaanse minister van De fensie blijkt, dat Europa wil komen tot een nieuwe poging de eigen verdediging krachtiger dan voorheen aan te pakken De Amerikaanse minister van De fensie, Clark Clifford, bleek zeer ver heugd over deze nieuwe tendens, die in Bonn gisteren duidelijk naar voren ie gekomen. Volgens Amerikaanse bronnen 'heb ben de Europese landen nu voor het eerst laten blijken zelf het heft in han den te willen nemen in de NAVO. IVTa het voorbijtrekken van een fron taal systeem, behorende bij een depressie ten westen van Schotland, kwam het weer vandaag in onze om geving onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, die zich over Zuid- Engeland en Noord-Frankrijk naar ons land uitbreidde. Er kwamen opklmhngen voor, ter wijl het op de meeste plaatsen over dag droog bleef. Intussen is een nieuwe en actieve stormdepressie, afkomstig uit het zee gebied bij de Azoren, ten westen van Ierland aangekomen. Deze trekt de komende 24 uur in noordoostelijke richting verder en zal het weer in ons land gaan beheersen. Er wordt dan ook veel wind verwacht met tijdelijk regen. Het blijft daarbij vrij zacht. Morgen, zon op: 06.59, onder17.53; maan op: 20.16, onder: 13.55.

De Vallei | 1968 | | pagina 1