Buitenlandse politiek kreeg veel aandacht Persvereniging schonk eremedaille aan mevrouw Helen Vlachos 2140 De DriiVeims gasconvector is de ideale haard, ook voor grotere kamers of deuropen. drii In toekomst lagere tekorten op de rijksbegroting erg Drs. Den IJyl deed stekelig tegen de confessionele partijen EETVLIEGTUIGEN MOGEN NOG BLIJVEN STAAN Bonaparte Wilton gaat „Doorman" opknappen sultes-mel-de-sehiilf- Premier en minister Witteveen antwoordden Tweede Kamer Duitse admiraal dood gevonden Anderhalf jaar voor oplichting van verzekering Binnen 15tellen klaar: VAN ONZE LEESTAFEL Op bijeenkomst in Amsterdam Miljoenenschade aan aardappeloogst Kantonrechter beslist: Kamerlid stelde al vragen Platenwinkels van Gert Timmerman VOOROP SPAARLOON OUDERWIJS huidje altijd gaaf „MET AANGEVOELD ONNODIG Formeel Rome U* STRIJD VAN GRIEKSE UITGEEFSTER VOOR VRIJE PERS GEËERD KEIJZER TAPIJT "fitkaJon tapijt BOEKJE OPEN OVERAL CHANTAGE ALS ARGENTINIË TOT AANKOOP BESLUIT TV. S. kreeg een hip schoonmaakbusje E.M.S. is ziek VRIJDAG II OKTOBER 1968 DEN HAAG Premier De Jong verdedigde gisteren het regeringsbeleid in de Tweede Kamer op de stoïcijnse wij» die men van hem gewend is. De scho len voor de boeg, die mr. Bierheuvel de» zomer had gelost voordat de begro ting werd opgesteld, ving hij op zoals hij in de oorlog als onderzeebootcomman dant de op zijn schip gerichte aanvallen moet hebben verwerkt. „Er is veel op mij geschoten", zei hij. „Meestal met kwade bedoelingen, althans m mijn ogen, soms bij vergissing, maar altijd mis. Die schoten voor de boeg heb ik beschouwd als saluutschoten van bevriende schepen die op dezelfde golflengte werken en daar ben ik dankbaar voor". Veel aandacht besteedde premier De Jong aan de buitenlandse politiek. Voor opstellend dat het streven naar ont spanning lussen het Westen en het Oos ten essentieel moet blijven, meende de minister-president, dat „Tsjechoslowa- kije" ook militaire consequenties kan hebben, met name voor de krachts verhouding in Europa. Die zaak is in studie en daarover zal de ministerraad van de Navo half november in Brussel een beslissing nemen. Zodra deze be kend is, zal het parlement ervan op de hoogte worden gesteld, ook of dat voor ons land meer geld zal gaan kosten. Over Biafra liet premier De Jong dui delijk doorschemeren dat de regering v^n plan is de Nederlandse wapenleve ranties aan een scherpere controle te onderwerpen. Van de Verenigde Naties ia geen verbod te verwachten. Een werkgroep in de Wereldbank be studeert hoe een noodprogramma voor hulp aan dit gebied enhet opvangen van vluchtelingen weer op gang kan worden gebracht. Nederland is van plan om alvast 3,6 miljoen gulden ter beschikking te stellen als dde groep niet spoedig tot plannen komt. Voorts heeft de regering aan Nige ria een vrijwilligersteam aangeboden. Nederland heeft al voor een miljoen aan graan geleverd en voor vijf miljoen aan magere melkpoeder. Met de ontwikkelingshulp staat ons land in de voorste gelederen. Wij lopen met ons vierjarenprogram vooruit op de wereldstrategie op dit terrein. Met de opvoering van de hulp tot één pro cent van het nationaal inkomen in 1971 gaan wij ver uit boven de norm die in New Delhi is aangenomen, zei de pre mier. Tijdelijke maatregelen voor het over- brangen van werklozen uit andere de len van het land naar het westen zijn in studie. Over Zuid-Limburg zei de minister-president dat de regering wel degelijk de grote zorgen van de bevol king begrijpt. Voor het streven naar 'n volledige werkgelegenheid in dat ge bied zal zij een soepel en slagvaardig beleid voeren. Daarvoor zijn de reeds beschikbare instrumenten en financiële middelen echter voldoende. „Dat is dus geen geld, maar tranen," riep de socialist Berg. „Ik voel er niet veel voor om zo'n diepgaand probleem in een slogan sa men te vatten", antwoordde de pre mier. „Ik zie meer in een studie van de maatregelen". Over de inkomensverdeling zei de heer De Jong dat hij er geen misver stand over wilde laten bestaan dat niet alleen het loonbeleid, maar ook andere middelen nodig zijn om tot betere ver houdingen te komen. Het spaarloon noemde hij daarbij een belangrijke maatregel. Hij deed een beroep op het bedrijfs leven om de mogelijkheden daarvan te bezien. Er is al overleg tussen Sociale Zaken en Justitie om de beletselen, die een vermogensaanwasdeling in de weg staan, weg te nemen. Het enquêterecht en de raad voor commissarissen wachten op een advies van de SER. Voor het actuele probleem van de fusies zag de premier de oplos sing niet meteen in wettelijke maatre gelen, maar meer in richtlijnen die sa men met het bedrijfsleven zouden kunnen worden opgesteld. Als deze dan niet voldoende mochten zijn, met name voor de waarborgen aan de werkne mers, kon er altijd nog meer gebeuren. De inkomenstrens voor de kinder bijslag aan kleine zelfstandigen zal te gen 1 januari omhoog gaan tot 5900 gulden en verder is deze zaak in studie bij de SER. Voor het voorstel om voor de ambte naren de salarisverhoging niet geheel in procenten, maar voor een deel ook in geld uit te drukken (de kwestie cen ten-procenten) voelde de premier wei nig. Het kabinet heeft er geen behoefte aan om op deze manier een vloer in de salarisverhoging voor de ambtenaren te leggen. De lichte teruggang in de woning bouw gedurende dit jaar vindt volgens de minister-president zijn oorzaak in de vermindering van de bouw in de tweede helft van 1966 tengevolge van de hoge rentestand. Sindsdien zijn er ech ter veel meer woningen in aanbouw ge nomen: in augustus van dit jaar zelfs 135.000. Als het in 1969 weer niet mogelijk blijkt om de voorgestelde 125.000 wonin gen te halen, komen er, net als in 1968 vijfduizend gesubsidieerde woningen bij. De bezwaren van drs. Schmelzer tegen de huurverhoging was zes procent op 1 januari verwees de premier naar de behandeling van het daarvoor ingedien de wetsvoorstel in de Kamer. De rege ring staat open voor overleg, zei hij. Er komt een nota over de doorstro ming van kinderen van de lagere school ADVERTENTIE Ml POEDER- CREME - OLIE-ZEEP WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED DEN HAAG Over de partijvernieu wing zijn gisteren in de Tweede Kamer enkele harde noten gekraakt. De socia listische fractievoorzitter Den Uyl be- bon het vuurtje aan te stoken met de opmerking, dat de KVP de KVP niet meer zou zijn als zij voor de verkiezin gen zegt wat zy wil. Aan de anti-revolutionaire fractielei- ADVERTENTIE HET MEEST ZUIVERE NATUURPRODUCT Volgens een 2 eeuwen oud recept ge stookt in de distilleerderij van N.V, Joh.s Verhoeven, 's-Gravenland. der mr. Biesheuvel vroeg hij of de af spraak van Drachten nog steeds geldt: de drie confessionele partijen, KVP, ARP en CHU, samenwerkend in de Achttien, zitten samen in een kabinet of gaan er samen uit. Mr. Biesheuvel antwoordde dat hij zijn uitspraak in Drachten zorgvuldig had geformuleerd en dat er sindsdien niets is veranderd: „Er is een natuur lijke verwantschap tussen de drie con fessionele partijen. Ik ben toch niet op mijn achterhoofd gevallen". „U zwijgt dus", riep drs. Den Uyl. „Het is geen simpel ja of neen", ant woordde mr. Biesheuvel. De christelijk-historische fractievoor zitter drs. Tilanus meende dat drs. Den Uyl niet aanvoelt was de drie partijen van de Achttien beweegt. „Wij willen uit onze christelijke visie samengaan met anderen om te komen tot een re geringsbeleid. Dat doet Den Uyl uit zijn socialistische visie, Toxopeus uit zijn li berale en Van Mierlo uit zijn pragma tische". „Maar ik zie geen eenheid", zei mr. Van Mierlo. „Als er ergens eenheid is, dan is die er bij de christelijke partijen", ant woordde drs. Tilanus. Mr. Van Mierlo van D' 66 was van me ning, dat als links zich concentreert, het confessionele blok zijn alternatief voor een regeringsmeerderheid kwijt is. Drs. Aarden merkte gisteravond nog op, dat zijn eis tot aftreden van mr. Luns niet met een grapje kan worden afgedaan. TRIER De 57-jarige gepensioneer de Westduitse admiraal Hermann Lüd- ke is dood aangetroffen naast zijn auto in een bos bij Immerath, bij Düssel- dorf in West-Duitsland. Lüdke werd dinsdag al gevonden, maar gisteren was nog niet bekend of er sprake was van moord of zelfmoord. naar het voortgezet onderwijs: het gro te knelpunt in het streven om meer jongeren naar het wetenschappelijk on derwijs te voeren. Het gaat hier om speciale opleidingsmethoden bij het kleuter- en basisonderwijs. Het bezwaar is niet het geld, maar meer de sociale en culturele verschillen. De bezwaren, die sommige radio- en televisieprogramma's veroorzaken, brachten de premier tot de opmerking dat wij nu eenmaal in een veelvormige maatschappij leven. Ook onder de christenen is er een verscheidenheid van opvattingen. Er zijn mensen, die zich stoten aan dingen die anderen juist in ontwikkeling zien. Niet te snel ingrijpen, zo «waarschuwde hij, dat zou verkeerd uitwerken. De kwestie van de subsidie aan poli tieke partijen, aangesneden door drs. Schmelzer, komt in het kabinet aan de hand van een nota. Voor een welzijhs- raad voelde de minister-president wei nig, daar dit vertraging in het beleid zou veroorzaken. Meer inspraak, betere informatie van het parlement en meer invloed van de Kamer in de voorbereiding van de be sluitvorming, zoals mr. Van Mierlo wil de, raadde de minister-president af. De Kamer moet toch maar liever niet op de stoel van de regering gaan zitten, zei hij. Niet zo'n prettige stoel overi gens! En tenslotte kreeg drs. Aarden, die dacht dat minister Luns aan slijtage lijdt en maar beter kan heengaan, te ho ren dat hij zich „volstrekt onnodige zorgen maakte". Minister Witteveen kon begrijpen, dat er bezwaren bestaan tegen een verho ging van de accijns op sigaretten, shag en pijptabak. Elke andere oplossing om via verhoging van accijnzen extra geld in de schatkist te krijgen, heeft echter ook haar bezwaren. Dr. Witteveen zelf ndet-roker vond het aspect van de volksgezondheid toch wel belang rijk. De minister van Financiën kon niet veel waardering opbrengen voor de ma nier, waarop drs. H. Wiebenga (pac. soc.) 2300 miljoen gulden wil vinden om bepaalde uitgaven optrekking van AOW en AWW, meer gesubsidieer de huizen, extra geld voor recreatie, verbetering van de gemeentefinanciën en van het lager onderwijs, ontwik kelingshulp te kunnen betalen. De suggestie van drs. E. Berg (soc.) vond hij redelijker. Dat wil niet zeggen dat dr. Witteveen van plan is om ze over te nemen. Drs. Berg wil, zo zei de mi nister, zevenhonderd miljoen gulden extra uitgeven. Daarvoor is echter geen goede dekking te vinden. De minister van Financiën is opti mistisch over het tekort op de be grotingen in de volgende jaren. Dit tekort, dat voor 1969 ongeveer twee en een half miljard gulden is, kan straks worden teruggebracht tot on geveer 1800 miljoen gulden. HAARLEM De Haarlemse recht bank veroordeelde de 39-jarige direc tie-secretaris J. Th. M. S. van H. uit Aerdenhout, wegens oplichting en po ging tot oplichting van een verzeke ringsmaatschappij cn het doen van valse aangifte bij de politie, conform de eis tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. De verdachte die in financiële moei lijkheden verkeerde, had 14 november vorig jaar een inbraak geënsceneerd en twee 17de-eeuwse schilderijen ver borgen in zijn garage. Een zilveren suikerstrooier had hij in een nis van een slaapkamer verstopt. De verzekering had voor de suiker strooier f 2.250,- uitgekeerd, maar tot betaling van f 50Q.000,- waartegen de schilderijen verzekerd waren, was men nog niet overgegaan. Pas 8 mei jl. bekende de Aerdenhouter de ge fingeerde inbraak. De schilderijen waren een vrouwenportret van Gerard Terborgh en een winterlandschap van Aart van der Neer. Experts schatten de waarde van deze schilderijen op f 60.000,- en f 100.000,-. ADVERTENTIE vla-flip fin nog door de melkman thuisbezorgd ook! AMSTERDAM De Buitenlandse Persvereniging in Nederland heeft don derdagmiddag haar eremedaille uitge reikt aan de Griekse journaliste en uit geefster mevrouw Helen Vlachos. we gens haar verdiensten in de strijd voor persvrijheid. Mevrouw Vlachos was de uitgeefster van de dagbladen Mesimvri- ni en Kathimirini, alsmede een week blad met een totale oplage van ver over de 200.000, die op 't moment dat de ko lonels in Griekenland de macht grepen, de uitgave van deze bladen stopte om dat zij weigerde welke vorm van pers- censuur dan ook te aanvaarden. Dit besluit is haar door het huidige regime zo kwalijk genomen, dat zij al weer een jaar geleden genoodzaakt was Griekenland te ontvluchten. Sindsdien woont zij in Londen, waar zij op het ogenblik een maandblad uitgeeft „Hel lenic Review", waarin zij informatie geeft over de gebeurtenisssen in Grie kenland De voorzitter van de Buitenlandse Persvereniging, de heer Henk Kersting, noemde de haar aangeboden medaille een symbolisch eerbewijs aan allen, die censuur bestrijden en persvrijheid hoog houden. Hij gaf haar bovendien het boek van L.E. Winkel „De ondergrond- PIETERBUREN In de provincie Groningen zit ongeveer 80 procent v&n de consumptie-aardappelenoogst nog in de grond. Vele percelen zijn al ver rot. In de gemeente Oldehove en Kloosterburen staat nog ca 100 ha graan «jp de wortel. Voor vele land bouwers zal deze misoogst financieel een ramp betekenen. Er is nu reeds sprake van miljoenenschade in het Groningse land. SOESTERBERG De eerste ronde in de strijd om de mini-luchthaven Avioresto aan de Amcrsfoortsestraat in Soesterberg is onbeslist geëindigd. De drie vliegtuigen, die daar ingericht als restaurant staan, zullen er voor lopig kunnen blijven. ADVERTENTIE KAMERBREED V.a. ba I a p m POSTBUS 39 - HILVERSUM De burgemeester van Soest, mr. S. P. Baron Bentinck, had de exploitant van de vliegtuigen, de heer J. Bouvy, gelast de drie vliegtuigen te verwijde ren omdat ze het landelijke karakter van de buurt zouden bederven. De Amersfoortse kantonrechter mr. P. J. E. Vonkenberg constateerde echter dat de telastlegging niet juist was ge formuleerd en deed daarom vrijspraak. De verdediger van de heer Bouvy. mr. F. Jeulen, suggereerde dat hier sprake zou kunnen zijn van het par ticulier oordeel van dë burgemeester en van machtsmisbruik. De Soester schoonheidscommissie was niet betrok ken geweest bij de oordeelvorming en in het college van B. en W. had over deze zaak ook geen eenstemmigheid geheerst, argumenteerde hij. Inmiddels heeft de heer Bouvy aan gekondigd een boekje te zullen open doen. Hij zal een boekje uitgeven dat „Dit is de man, dit is zijn dorp en dit is de waarheid" zal heten. In het boek je zullen gesprekken worden opgeno men, die de heer Bouvy met de burge meester zou hebben gehad. Uit die ge sprekken zou dan de inconsequentie van de burgemeester moeten blijken. De heer Bouvy heeft ook aangekondigd dat als hij de vliegtuigen moet weg halen hij op dezelfde plaats de grootste speeltuin van Nederland gaat bouwen. Mevrouw Vlachos bekijkt de haar uitgereikte erepenning, terwijl de heer Kersting, voorzitter van de Bui tenlandse Persvereniging, zijn speech voorleest. se pers in Nederland 1940-'45", een uit gave van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie. Mevrouw Vlachos hield daarna een persconferentie waarin zy o.m. zei: Griekenland heeft op het ogenblik een dictatuur, die geholpen wordt door de westerse wereld. De militaire dictatuur bedreigt op het ogenblik de hele wereld, want het zijn de militairen, die overal in werkelijkheid de lakens uitdelen". „Wat in Griekenland gebeurd is, was niet te voorkomen, want het waren de mensen, die aangesteld waren om de Griekse vrijheid te beschermen en te handhaven en daartoe de machtsmidde len hadden gekregen, die deze zelfde vrijheid om zeep hebben gebracht door de macht in handen te nemen. Wat In Griekenlandgebeurd is dreigt ook el ders te gebeuren. Wij leven in een zeer moeilijke tijd en de gebeurtenissen, waar wij nu over praten, zouden wel eens een voorspel kunnen zijn voor een derde wereldoorlog". Zij zei verder: „De vrije pers in de hele wereld heeft tot. vandaag de dag in haar hoofdartikelen zich uitgespro ken tegen het Griekse militaire bewind en zij heeft er geen enkel resultaat mee geboekt. Dit is heel beangstigend. Er blijkt uit. dat de invloed van de pers ta nende is". Mevrouw Vlachos maakte het heel duidelijk, dat zij tegen iedere vorm van extremisme en dictatuur is. „Ik wil geen kooi. Het kan me niet sche len welke kleur die heeft, rpod, blauw of groen maakt mij niets uit. Wan neer morgen in Griekenland werke lijk vrije verkiezingen zouden worden gehouden en de junta zou de overwin ning behalen, zal ik een van de eer sten zijn om hem te feliciteren. Over haar directe toekomst was zij kort. „Ik wordt gechanteerd", zei ze. „En het kan betekenen, dat ik zal stop pen met de „Hellenic Review". Deze week is m'n man in Athene ver oordeeld tot achttien maanden gevange nisstraf. omdat zij in zijn huis een ver geten dienstpistool hij was vroeger marineofficier en enkele patronen hebben gevonden. Normaal wordt hier voor drie maanden gevangenisstraf ge geven. In dit geval eiste de officier zes maanden en het tribunaal maakte er achttien maanden van. Ik weet, dat dit tegen mij gericht is en ik weet, dat mij mijn blad zeer kwalijk wordt genomen. ROTTERDAM De eerste grote .«lag tussen de twee nieuwe grootmachten in de scheepsbouw in het Waterweggebied is gisteren in het voordeel van de Rijn- Schelde-groep beslist. Niet de werf van Verolme, maar Wilton-Ftyenoord heeft van de Argentijnse regering In principe opdracht gekregen het vliegkampschip Karei Doorman bedrijfsklaar te maken. De overeenkomst wordt pas definitief wanneer Argentinië de Karei Doorman inderdaad koopt. Het laatste nieuws hierover dateert van de vorige week. toen de Koninklijke Marine bekend maakte dat de onderhandelingen over de verkoop van het vliegkampschip met Argentinië in een vergevorderd stadium verkeerden. Verwacht wordt nu dat beide landen op korte termijn tot een akkoord zul len komen. „Volgens onze opdrachtge vers kunnen wij het schip volgende week woensdag aan de werf verwach ten", aldus de heer C. H. Meeuwese, directeur van Wilton-Fijenoord. „Het schip zou dinsdag uit Den Helder ver trekken. Maar het licht staat nog niet op groen". De werf zal de schade in de ketel kamer moeten herstellen, die onlangs bij een brand is ontstaan. Verder zal de Karei Doorman in Schiedam een perio dieke onderhoudsbeurt ondergaan, zodat het schip weer twee jaar mee kan. Met deze opdracht is een bedrag gemoeid van tussen de 2,5 en 3,5 miljoen gulden. De kans lijkt aanwezig dat Wilton- Fijenoord hiernaast nog opdracht zal krijgen het vliegkampschip te moderni seren. Als de koop door Argentinië doorgaat, zal Wilton zeer waarschijnlijk de laatste Nederlandse werf zijn, die aan de Karei Doorman verdient. Het schip heeft de staat in ruim twin tig jaar ongeveer honderd miljoen gul den gekost. l~|e Spoorwegen hebben nu ook een busje op de rails gezet, een schoonmaakbusje in gele kleuren, dat in het district Noord-West valt waar te nemen. Het busje is bestemd voor een mobiele schoonmaakploeg, die de stations netjes gaat houden. Vooral in het district Noord-West moet het een barre rommel zijn. De Spoorwegen maken ook het rei zen naar het buitenland aantrekke lijker. Na 15 oktober worden de ver- gaanders alleen door dames toegespro ken, zij het via de luidspreker. In het algemeen zal dat in het Frans, Engels of Duits zijn en in Rotterdam boven dien in het Italiaans. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid N. Verlaan (BP groep Koekoek) heeft de minister van Onderwijs en Weten schappen gevraagd welke maatregelen hij wil nemen om een einde te maken aan de situatie in Slagharen, waar de ouders van 160 kinderen hebben besloten hun kleuters niet meer naar de r.k, kleuterschool te zenden. Volgens de heer Verlaan, is deze school een uit 1951 daterende houten barak die voor 7.000 gulden werd ge kocht reeds lang voor onderwijs on geschikt verklaard, maar bij gebrek aan schoolruimte nog steeds in gebruik wat rond de theoloog prof. ScShfl- lebeeckx In Rome gebeurt en 6» door de publiciteit afgedwongen ver klaringen van het Vacicaan daarom trent blijkt weer eens te meer duide lijk, welk een gesloten autocratisch systeem de organisatie van de r.ls. kerk is en hoe die straf juridisch wordt geleid, constateert bet ..Alge meen Handelsblad" (11b). „Zolang er alleen maar aanklach ten worden ingediend, huiszoekingen worden gedaan in theologische ge schriften. verdachte wordt geboden zich ter beschikking te houden, ge tuigen-deskundigen worden gehoord, maar nog geen dagvaarding tegen hem is uitgebracht, kan men nog niet spreken van een proces Schilde - beeckx. Als de Romeinse curie om redenen van opportuniteit of morele onmacht om zich staande te houden afziet van het uitbrengen van zo'n dagvaarding, dan kan mgr. Vallaine zeggen, dat er ook geen proces van zalkomen. Allemaal juridisch en formeel correct, maar van een pas toraal instituut, dat een kerk preten deert te zijn, mag meer worden ver wacht dan juridisch en formeel cor recte handelingen. Er is er beslis* een. die daar geen genoegen mee neemt en dat is prof. Schillebeeckx zalf. Die blijft ook bij zijn mening dat men in hem weer een zijdeling se aanval op de r.k. kerk in Neder land onderneemt. Maar ook dat conflict Rome-Ne derland wordt formeel ontkend. Da* mgr. Bluyssen als lid van de litur gische commissie de uitnodiging en agendastukken voor de najaarsverga dering niet kreeg en er nu een beet je naast loopt in Rome, hoeft ook alweer formeel niet te betekenen, dafr hij daar geen persona grata meer is. Allicht niet, er zijn vriendelijker manieren om iemand te laten mer ken, dat hij in gezelschap niet meer gewenst is, dan door hem de deur uit te gooien. Er kamen deze week twee Neder landse boeken uit van katholieken over de encycliek Humanae Vitae, die er bepaald niet om liegen. Als de drukproeven in Rome al niet met Argus-ogen worden nageplozen, dan is deze mededeling wellicht voldoen de voor bepaalde ijverige gelovigen om ze als kerkelijke pornografie ten Vaticane te signaleren. Het is allemaal nogal onverkwik kelijk wat er in Rome met een aan- aanzienlijk Nederlands volksdeel ge beurt en dat gaat ons allen aan en verplicht cms daar met nadruk op te wijzen". DONGEN In een ziekenhui» in Til burg is gisteren de 64-jarige mevrouw C. van Lei j sen uit Dongen overleden. Zij was vrijdag bewusteloos geraakt als gevolg van kolendampvergiftiging. Haar 58-jarige broer, die ook met ver giftigingsverschijnselen naar het zie kenhuis werd gebracht, maakt het re delijk. ADVERTENTIE f 548,- incl. modulerende thermostaat. Zorgeloos over op Dru gasvenwarming W/at «r de laatste jaren ook aan het eens beroemde voor menigeen beruchte EMS-concem is gedokterd, de patiënt bljjft ziek. Wanneer een lijst zou worden opgemaakt van de mensen die als bestuurslid bij het con cern zijn geweest, als adviseur te hulp zijn geroepen of als financier zijn aan gezocht, dan wordt dat een respecta bele rU namen. Het heeft niet willen helpen. De koorts blijft. En de koorts is misschien nog een erg zwak woord om de toestand van de onderneming te typeren, meent „De Volkskrant" (r.k.), „Voor velen is het bijzonder duide lijk waarom de EMS noodlijdend blijft. Zij kijken naar Reinder Zwols- man, de man die met te ambitieuze projecten de bacillen voor een slo pende kwaal heeft aangedragen en die dokter wilde blijven ook toen die taak zijn krachten duidelijk te boven ging. Daarmee wordt tevens de kern van een tweede mankement van de ze ondermeer geraakt: zijn onver mogen om met anderen samen te werken en adviezen te accepteren. Het is ook dit jaar weer tot een breuk met enkele directeuren geko men en een raad van wijze mannen heeft het vermoedelijk evenmin best met Zwolsman kunnen vinden. Nu kan Zwolsman nog zo overtuigd zijn van zijn eigen gelijk, in het hui- dige stadium is het veel belangrjker wat buitenstaanders van hem vinden. Die dunk is niet erg hoog. Vandaar dat in het belang van de onderne ming en haar werknemers feitelijk slechts bepleit kan worden dat Zwolsman zich minstens wat leiding betreft uit de EMS terugtrekt om an deren en daarmee het concern een nieuwe kans te geven. Voorshands lijkt hij echter niet tot een terug- toch bereid. Weliswaar geeft hij een deel van zijn macht prijs, maar als toekomstig dagelijks opperbestuurder houdt hij de EMS vast in zijn greep. Er zullen nauwelijks nog deskundige krachten te vinden zijn, die ook maar willen overwegen naast hem te ko men staan, nadat zoveel anderen tot de conclusie kwamen dat samenwer king onmogelijk was. Wanneer Zwolsman niet wil inzien dat hij zelf het grootste struikelblok is voor het herstel van de onderne ming, dan zullen de aandeelhouders (onder wie nog steeds honderden kleine beleggers) hem dit op de jaar vergadering duidelijk moeten maken De inmiddels vertrokken raad van wijze mannen zwijgt op de vraag of één of meer van hen bereid zijn een commissarisplaats te vervullen, zo lang Zwolsman zelf niet is terugge treden. Toch is dit een kernpro bleem. Weigeren deze bekende Ne derlanders een commissariszetel dan getuigt dat openlijk van wantrouwen in Zwolsman, wat de doodsteek voor de EMS kan betekenen. Aanvaarden zij een commissariaat, dan zou dat niet alleen van belang zijn uit het oogpunt van bedrijfsvoering. Er kun nen dan tevens voor de al jaren met geldzorgen kampende EMS nieuwe geldbronnen ontspringen. Verschil lende „wijzen" beschikken over re laties bij financiers, die wellicht wel hen maar niet Zwolsman extra-kapi taal ter beschikking willen stellen". ALMELO Gert Timmerman heeft besloten zijn geld in platenwinkels te gaan beleggen. Hij heeft daartoe de N.V. Timmerman opgericht en inmiddels al een pand In de binnenstad van Almelo gekocht, waarin een grammofoonpla- tenhandel zal worden gevestigd. Er komen ook platenwinkels van Gert Timmerman in Deventer en Hengelo. Met een optreden van Heintje zal de Almelose Timmermanwinkel volgende maand worden geopend.

De Vallei | 1968 | | pagina 7