Journalist ambassadeur van V.S. bij Y er. Naties Ademonderzoeker is laatste woord niet Pak kopen met 'n liedje „Zwaan kleef aan (moderne versie) Dodelijke ongelukken namen af, maar AZIATISCHE GRIEP Ruimtevaarders eten duur Meer Nederlanders naar Madurodam Geheimhouding is prijs op bedrog99 Dapper meisje beloond WÊsam DRANK ONJUIST MISDAAD HARD VERBODEN VRIJDAG II OKTOBER 1968 iiiiiiiiiiiiiimiiHmmimiiiiiiiiimimiiiimiiiiiiimuiiiiaiiHiuiiiiiHiiiiiiiiiuiiiiiiimiiiiiHMiii Hto ziet het nieuwe plan-Nern voor Den Haag er uit. De meters hoge toren is verdwenen. Die was er indertijd de oorzaak van dat de Kroon het oorspronkelijke plan af wees. De toren beheerste de omge ving te sterk. Zo dreigde het klas sieke silhouet van het Binnenhof verloren te gaan. Het nieuwe plan van de EMS voor de Haagse Sche- jj deldoekshaven blijft imposant ge- 5 noeg. Intussen heef* de EMS, zo blijkt uit haar jaarverslag, ook plan- E nen klaar voor het nieuwe Scheve- E ningen: een Nervi-hotel, de vernieu- E wing van het Circustheater, een ho- tel op de plaats van Les Galeries en vervanging van Hotel Savoy door een hoog gebouw van vijftien ver- diepingen. Iiiiiiimiiiiimimiiii iiiiiiiiiiimiiiiiimi De geleerden verwachten deze winter weer een griep-epidemie. Het griepje is een zo algemeen verschijnsel, dat men verbaasd zal zijn over de beroe ring, die dit vooruitzicht thans in me dische kringen veroorzaakt. Maar de influenza-epidemie die men thans verwacht, heeft een bijzondere kant: zij heerst thans reeds in Azië en daar heeft men ontdekt dat zij wordt ver oorzaakt door een tot dusver nooit aangetroffen virus. Het is niet de eer- ■te maal dat een nieuwe ziektever wekker zijn entree maakt op het griepfront. Maar tegen alle vormen van griep heeft men thans voorbehoedsmidde len in de vorm van vaccinatie. Voor dit nieuwe virus is echter nog geen vaccin gekweekt. In tal van laborato ria, speciaal in de VS, werkt men thans koortsachtig aan een vaccin, dat de opmars van deze ziektekiem naar de Westerse wereld kan stuiten. DEN HAAG „Madurodam" in Seh- veningen werd dit jaar door ruim een miljoen mensen bezocht. Dit totale aan tal bezoekers lag iets beneden dat van vorig jaar, hetgeen geweten wordt aan het slechte weer. Voorts deden zich eni ge verschuivingen voor: vorig jaar was ruim zestig procent van de toeristen die het stadje bekeken, buitenlander. Dit jaar groeide het aandeel van de Neder landers in het bezoekcijfer tot meer dan 40 procent. Er kwamen wel meer Fran- «en en Engelsen kijken. Het Duitse be zoek liep wat achteruit. Belangrijke trekpleisters waren ook de exposities, die in het dit jaar geopen de tentoonstellingsgebouw werden ge houden. Meer dan een kwart miljoen bezoekers bewonderden het staaltje van Tsjechische volkskunstnijverheidswerk „de kribbe van Trebechovice". De baten van de stichting miniatuur stad „Madurodam" worden gebruikt om •teun en bijstand te verlenen in het ka der van de gezondheidstoestand voor studenten. WASHINGTON Hoofdredacteur J. R. Wiggins van de „Washington Post" van wie een geliefde uitspraak luidt: „dat een verslaggever nooit moet vergeten aan welke kant van het voetlicht hy staat", promoveert naar een positie in het cen trum van de werelddiplomatie. President Johnson heeft Wiggins benoemd tot opvolger van George W. Ball als Amerikaans ambassadeur by de Verenigde Naties. De benoeming moet nog door de Senaat worden goedgekeurd. Ball verlaat zyn functie, die hu pas vyf maanden bekleedde om zich volledig te kunnen wyden aan de verkiezingscampagne van Hubert H. Humphrey. Wiggins, een self-made man, die zijn carrière in de journalistiek begon bij een weekblad, is afkomstig uit Minne sota. Hij heeft nooit eerder regerings functies bekleed. „Een keer eerder heb ik al onder de president gediend - in de luchtmacht. Ik aanvaard mijn nieuwe opdracht in dezelfde geest", zei A De 12-jarige Beppie Visser die op 20 april van dit jaar drie zusjes uit de brandende slaapkamer redde, kreeg van het Carnegie-heldenfonds een pols horloge met inscriptie. Wiggins na zijn terugkeer in Washing ton uit zijn buitenverblijf in Maine. Johnson heeft gezegd van Wiggins, die een resoluut voorstander is van het regeringsbeleid in Viëtnam, dat hij gaat als een man, „naar de Verenigde Naties in een kritieke periode, met voortreffe lijke eigenschappen als begrip, gezond oordeel, en medelijden". In de 21 jaar dat hij hoofdredacteur van de Washing ton Post is geweest, heeft Wiggins ui teraard vele malen het Witte Huis bezocht, maar hij is er nooit tot de intimi gaan behoren. „De ideale journalist, de ideale krantenman", zei Wiggins in een rede enkele maanden geleden, „is een man die nooit vergeet aan welke zijde van het voetlicht hij staat, die nooit vergeet dat hij een verslaggever, een verteller, een toeschouwer is, geen acteur." Wiggins is een oude bekende van Humphrey, met wie hij in dienst ge weest is. In de 45 jaar dat Wiggins in de jour nalistiek is, heeft hij de reputatie ver worven van een onverschrokken strij der voor de vrijheid van de pers en een kampioen voor het recht van het pu bliek op informatie. „Een van de erg ste consequenties van geheimhouding is de prijs die gesteld wordt op bedrog", schreef Wiggins in het voorwoord van zijn boek „vrijheid of geheimhouding". In journalistieke kringen geniet Wig gins grote bekendheid door vroegere functies als voorzitter van de Ameri kaans vereniging van hoofdredac teuren, adviseur van Associated Press en actief lid van Sigma Delta Chi< de nationale journalistenvereniging. „Ik heb meer respect voor Wiggins dan voor wie ook, uitgezonderd mijn vader", heeft president Johnson eens gezegd. ^Wielrijders die komende winter zon- der verlichting door Maartens dijk rijden, krijgen een gratis lampje van de Rijkspolitie. De plaatselijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer het verband dat ieders lot wil verlichten heeft deze mooie actie mogetijk gemaakt. iiiiHiiiiiiMimHHiiiiiiiHiHiiiiiiiiiiimimiiHiiiiHifHiimimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiHiiiiiii KAAP KENNEDY De drie Ameri kaanse ruimtevaarders die met de Apollo-7 elf dagen om de aarde gaan draaien, zullen in die tijd voor een waarde van 6.000 dollar (f 21.600,-) opeten, per man ongeveer f 750,- per dag. Dat heeft het verpakt voedsel al leen al gekost. De miljoenen dollar die voor de ontwikkeling ervan nodig zijn geweest zijn er niet bij inbe grepen. Voor een ruimtevlucht moet zeer spe ciaal voedsel worden gebruikt. Krui mels zijn ongewenst, die gaan in de toestand van gewichtloosheid rond zweven en kunnen dan zelfs gevaar lijk zijn. Het voedsel op de borden zouden eveneens gaan zweven en van èen diner een ware nachtmerrie maken. De verpakking van het voedsel is dan ook speciaal ontworpen. Het voedsel zelf kan direct uit het pakje in ge droogde vorm worden gegeten, of in blokjes met speciaal omhulsel tegen kruimelen worden genuttigd. Hel voedsel is gedroogd omdat het zo weinig mogelijk moet wegen en om dat het maanden goed moet blijven onder normale temperatuur. Iedere ruimtevaarder heeft zijn eigen kleur verpakking: Walter Schirra rood, Donn Eisele wit en Walter Cun ningham blauw. Zij vinden het eten smakelijk, maar hebben toch liever biefstuk. In de pakjes zijn nog meer voedingsmidde len verwerkt dan in de voorraad die met de Gemini's werd meegenomen. Sommige bevatten zelfs roomys, cho colade en pudding. LONDEN Het placht een kwestie te zijn van goed over een krijtstreep te lopen of centen op te rapen voor de ogen van een agent. Vervolgens was het voor de uitspraak in je zaak door de rechter van groot belang, wat de politiedokter zei, of schoon je je eigen dokter daar kon laten komen om te zweren, dat je vol gens hem voldoende nuchter was. Thans gaat het allemaal koel-weten schappelijk toe. De beslissing valt in een of ander poliitie-laboratorium, waar een druppeltje van je bloed wordt on derzocht op het alcoholgehalte. Zit er meer dan 80 milligram van het spul op 100 milliliter van je bloed in, dan kun je je auto voor een tijdje in de garage zetten. Onbillijk, want je kunt er niets tegen doen, zeggen vele autobestuurders en sommige advocaten, die zich honoraria zien ontgaan zeggen het hun na. Wei nig mensen immers zie er heil in, een verdediging te voeren tegen een re ageerbuis. Toch eindigde in Engeland op 8 okto ber het eerste jaar van bloedproeven met bemoedigende tekenen, dat het aantal doden op de grote verkeerswe gen dalende is. Het aantal verkeersongevallen is met het opzienbarende percentage van 20 tot 30 gedaald, nadat de nieuwe wet inzake het besturen van een auto on der invloed van kracht is geworden. Thans is het percentage blijvend geko men op negen voor de eerste zeven maanden van het jaar. Alleen de moordende vierdaagse bankvakantie in de zomer, heeft het tijdelijk ongun stiger gemaakt. Het is niet mogelijk nauwkeurig te bepalen, hoeveel van deze ongevallen rechtstreeks het gevolg zijn geweest van alcoholgebruik, maar de Britse automobilist moet zich tegenwoordig wel tweemaal bedenken, voor hij na gedronken te hebben toch achter het stuur gaat zitten. De geringste verkeersovertreding in een drukke straat in de stad, het on achtzaam overschrijden van een waar schuwende streep op de een of andere kronkelende landweg, kan voor een „bobby" aanleiding zijn om zijn adem te komen ruiken en als de agent vindt, dat die rijkelijk naar alcohol geurt, haalt hij zijn plastic ademonderzoeker te voroschyn en zegt: „Wilt u hier maar even in blazen, meneer?" Weigeren betekent een boete van 50 pond sterling (f 450) zelfs als later voor de rechtbank wordt bewezen, dat u zo nuchter als een kalf was. Wel doen kan nog veel meer betekenen, als u gedron ken hebt. Als u schuldig wordt bevonden, A Deze vier zwanen lopen elke dag een kilometer op en neer van de waterkant naar een adres in de Dr. H. Colijnstraat to Amsterdam waar zij vanaf de tweede etage broed krijgen toeg. va.: welwillende buur tb. w oners. Een zwaan moet wat doen om aan de kost te komen in deze tijd. Hilversum heeft de primeur gekregen: een boetiek met 'n minitheater. Harry Tiélkens, een jongeman die in de herenkleding „zit", wilde eens iets anders pro beren. Hij liet in de kelder van zijn zaak aan de Hilversumse Sta tionsstraat een theaterruimte in richten. Woensdagmiddag werd dit „ont moetingscentrum", zoals Harry Tielkens zijn in blauwe tinten ge verfde kelder noemde, geopend. Hij liet meteen zien, wat hij van plan is in Entree te doen. De te levisie-presentatrice Sonja Barend leidde een modeshow, terwijl het trio Loèuis van Dijk voor de bij passende muziek zorgde. De cabaretière Floortje Klomp kreeg ruimte op het mini-podium om een paar van haar liedjes te zingen. Het is de bedoeling dat er zaterdagsmiddags en 's avonds ca baretvoorstellingen worden gehou den, terwijl een kunstenaar zijn werk in het theatertje toont. Op de foto boven Sonja Barend tijdens de modeshow en hiernaast Floortje Klomp fin Knokke nog eens gesierd door Lou van Rees met de uitheemse naam: Fleur Colombe) in het minitheaterEN- tree. A Meestal is drank de oorzaak krijgt u een boete van 100 pond (f 950), vier maanden gevangenisstraf of in sommige gevallen beide en dat geldt ook voor de eerste keer. In alle gevallen komt er automatisch een rij verbod voor een jaar bij. Met het feit, dat iemand moet rijden om in zijn le vensonderhoud te voorzien, wordt geen rekening gehouden. En wat meer is, men behoeft hele maal niet werkelijk te rijden om zich deze straffen op de hals te halen. Het is voldoende, dat men achter het stuur zit, misschien proberende te starten of in elk geval het beheer van de auto heeft. „Het is een harde wet", gaf mevr. Barbara Castle toe, die toen zij haar een jaar geleden invoerde, minister van het Transportwezen was, „maar het ls ook een moeilijk probleem". „De drank speelt een rol by byna 30.000 ongelukken per jaar. Dat is een verbysterend aantal. Bedenk eens, wat dat betekent in termen van menselijk leed". Het door de Britse regering voor haar ademonderzoek langs de weg in ge bruik genomen instrument, is de in Duitsland uitgevonden „alcoholtest R- 80" en komt overeen met een, die in ge bruik is bij de Westduitse, Oostenrijkse en Zweedse verkeersautoriteiten. Chemische kristallen in een buis, waarin de automobilist blaast, veran deren van kleur als er alcohol in zijn adem aanwezig is. De ademzak van het instrument dient om ervoor te zorgen, dt hij voldoende adem door de kris tallen blaast, om het onderzoek afdoen de te maken. Als de kristallen van kleur verande ren boven het streepje op de buis, dat 80 milligram/100 milliliter aangeeft, wordt de bestuurder overgebracht naar het politiebureau voor verder onder zoek van zijn bloed benevens urlne-on- derzoek. Niet alle dokters zijn overgelukkig met de „breathalyzer", zoals het instru ment in Engeland heet. Een biochemicus en twee ziekenhuis - technici zyn in een artikel in „Nature" tot de concluse gekomen, dat de breath alyzer door het medische beroep als 'n onderzoekmiddel voor het vaststellen van ziekten onmiddellijk zou worden afgewezen, wegens het uitzonderlijk ho ge aantal onjuiste aanwijzingen. En de neus-, keel- en oorspecialist Malcolm Haydon zou de nog verontrus tender mening hebben uitgesproken, dat, aangezien broethalyzers werken door het meten van het azijnzuur in iemands adem, zij een positieve uitslag zouden kunnen geven voor iemand, die teveel azijn over „fish and chips" (patates met vissticks) zou hebben gego ten. Het antwoord van het ministerie van Binnenlandse Zaken is, dat de breath alyzer slechts een instrument van on derzoek is en op zichzelf niet tot een veroordeling leidt en wat betreft de „beweerde onnauwkeurigheid", zei een woordvoerder: „In elk geval wordt een marge voor fouten toegestaan". Naarmate het eerste jaar van het ge bruik van de breathalyzer op de Britse wegen vorderde, werden meer automobi listen door het instrument betrapt. Volgens de jongste cijfers van het ministerie van Binnenlandse Zaken, gaf bijna 57 procent van de beproefde auto mobilisten een positieve alcoholische reactie zij maakten de kristallen groen. In de eerste zes maanden was de reactie bij slechts 44 procent vrij con stant op ongeveer 4000 per maand ge bleven. Een officiële mening is, dat de politie het instrument thans wellicht doeltref fender gebruikt. Inmiddels heeft de bond van vergun ninghouders meegedeeld, dat de ver koop aan de bar, die een jaar geleden aanvankelijk een klap had gekregen weer normaal is, ofschoon enkele afge legen landelijke cafés het nog hard te verantwoorden hebben. De automobielclub, die in het begin van dit jaar gedurende zes weken een Gallup Poll heeft laten houden, deelde mee, dat uit de uitkomsten een belang rijke verandering in de rijgewoonten naar voren ls gekomen en dat is ge bleken, dat een hoog percentage van de automobilisten de auto niet meer ge bruikt, om gezellige bijeenkomsten te bezoeken. Ook is gebleken, dat 80 pro cent het eens was met het beginsel, dat het rijden met meer dan de toegestane hoeveelheid alcohol in het bloed een misdaad is. Toen op 9 oktober 1967 met de breath- alyzer-proeven werd begonnen, heerste aan beide zijden van de buffetten in de cafés bijna een paniek. Automobilisten durfden nauwelijks nog te drinken en de caféhouders zagen hun ontvangsten dalen met tussen de 50 en 70 procent. Plattelandstaveernen, die door de meesten van hun klanten te voet niet konden worden bereikt, hadden het meest te lijden. Hun parkeerplaatsen bleven leeg. Daartegenover beleefde t buurtcafé op de hoek van de straat een nieuwe bloei. Zij, die niet durfden te rijden als ze een borrel op hadden, zagen er niet tegen op, te drinken op een paar stappen afstands van hun woning. Mevr. Castle, de toenmalige minister voor Transportzaken, werd voor „een Hitier" uitgescholden. Het heeft weken en zelfs maanden geduurd voor de zaken in de platte landscafés weer liepen en zelfs nu zijn ze nog niet wat ze geweest zijn. Een café in het westen van Londen mengde voor zijn vaste klanten een „ademproefcocktail", bestaande uit olijf olie, vleesextract en tomatensaus, het gebruik waarvan naar het beweerde, de alcohol minder snel in het bloed deed overgaan. Cafés op het eenzame Dartmoor- plateau in Devonshire, gaven soep en zwarte koffie en boden zelfs een rit naar huis in een minibus voor twaalf personen aan. De automobielclub hielp door een lijst van betrouwbare taxi-ondernemingen te publiceren. Een organisatie „de barmhartige Sa maritanen" genaamd, bood aan, mensen die gedronken hdden naar huis te rij den. Beambten van Scotland Yard kre gen de waarschuwing, dat zij niet zelf moesten rijden als zij gedronken had den met de elementen uit de onderwe reld met welke zij in de loop van een crimineel onderzoek contact moesten zoeken. De koers van de aandelen der brou werijen daalde een poosje, maar het aantal wegongevallen daalde eveneens opvallend. De Britse wet moge hard lijken, er zijn enkele andere landen in Europa, die nog strengere wetten hebben. In Tsjecho-Slowakije, Bulgarije en Oost- Duitsland is de alcoholgrens In het bloed 30 mg/100 ml, in Polen, Zweden en Noorwegen 50 mg/100 ml. In Denemarken noemt men de breathalyzer „de ballon". Een jaar na dat deze in Kopenhagen en omgeving in gebruik was genomen, daalde het aantal gevallen van rijden onder in vloed tot wat het meer dan tien jaar geleden was geweest. Het hoofd van de Rijksverkeerspoli- tie, A. Grös-Pertersen denkt, dat de bal lon een doeltreffend afschrikmiddel is. „Wij hadden een proefperiode van zes maanden in ons hoofd", vertelde hij, „maar na drie maanden wisten we dat de ballon werkte en nu gebruikt de po litie in het hele land hem". In Zwitserland gebruikt men reeds meer dan twee jaar met succes breath alyzers, maar er zijn geen statistieken voorhanden. De Belgen hebben ze in augustus van het vorige jaar inge voerd. West-Du itsland heeft de laatste zeven jaar wat het noemt „de blaaszak" ge bruikt. Iedere automobilist die in moei lijkheden komt, wordt uitgenodigd, zich aan de proef te onderwerpen. Hj mag niet meer dan 70 mg/100 ml in zijn bloed hebben. Heeft hij meer, dan wordt hij voor een bloedonderzoek naar een doktér gebracht, maar hij gaat nog vrijuit als hij niet meer heeft dan 130 mg/100 ml en hij geen ongeluk heeft veroorzaakt. Boven laatstgenoemde grens, wordt hij ongeschikt geacht om te rijden. Ongeveer 12 procent van alle ver keersongelukken, die lichamelijk letsel tot gevolg hebben, wordt aan rijden onder invloed toegeschreven. De eerste keer komen overtreders er gewoonlijk af met een lichte gevange nisstraf of een flinke boete en zij ver liezen hun rijbewijs voor drie tot zes maanden. De Fransen gebruiken sinds 1965 breathalyzers. De politie verklaart over tuigd te zijn van hun nut en nauwkeu righeid, maar evenals in Engeland, wor den ze uitsluitend gebruikt als middel om de gevallen af te zonderen. Beslissend is de bloedproef. De Sovjet-wet verbiedt alle drankge bruik voor het rijden. Soms worden breathalyzers gebruikt, maar in de Sov jet-Unie zijn alle misdaadstatistieken geheim en bijzonderheden zijn niet be schikbaar. Noorwegen heeft al 40 jaar of langer zeer strenge wettelijke bepalingen te gen rijden onder invloed, maar kort ge leden is men begonnen, verdachten aan de braethalyzerproef te onderwerpen. Processen worden evenwel uitsluitend gebaseerd op de hierop volgende bloed proef. Wordt men schuldig verklaard, dan is gevangenisstraf en verlies van rijbewijs voorgeschreven. Italië is een van de weinige landen, waar men nog geen proeven langs de weg heeft. „Als wij iemand van dronkenschap verdenken", zei een hooggeplaatste Ita liaanse politiefunctionaris, „sturen wij hem voor onderzoek naar een polltie- kliniek".

De Vallei | 1968 | | pagina 13