KAPOTTE VRACHTWAGEN VERSPERDE DE ARNHEMSEWEG Een jaar huisvesting sbeleid met nestkastjes voor vogels Werkpaard voor de schilder Sluitzegels voor behoud van trekvogelgebied Valkeniers op De Hoge Veluwe M m S 1 DENK ER EENS OVER NA Geen schuld roi,. SCHAKEN r door H. KRAMER Ook daar: het recht van de sterkste DAMMEN BRIDGE KRUISWOORDRAADSEL Vlot of veilig verkeer? Huisvredebreuk De Fries laat zich zien zoals hij is WNF: „Geld op tafel" m±w ui mmm m door J. M. BOM door H. W. FILARSKI D contract dat ik u de vorige week met alleen de NZ-kaarten liet zien. K 37 - 52 74 De enorme toename van auto's maakt de in tensiteit van het verkeer steeds groter. Om aan de groeiende verkeers- behoefte te voldoen wor den enorme kapitalen besteed voor de aanleg en verbetering van we gen. Grote verkeersplei nen en boven- of onder grondse kruisingen heb ben alle ten doel een vlotte afwikkeling van het verkeer te bevorde ren en stagnaties en verkeersopstoppingen te voorkomen. Maar een vlotte af wikkeling van het ver keer is ook afhankelijk van de medewerking van de automobilist zelf. Hjj moet als het ware met het verkeer meekomen en niet onnodig lang zaam rjjden. De vlotheid mag ech ter nooit ten koste van de veiligheid gaan. De grens is echter moeilijk te trekken. Over de toe laatbaarheid van een vlotte verkeershandeling kan men van mening verschillen. Aldus onze juridische medewerker, mr. C. A. baron Ben- tinck, die een en ander in bijgaand artikel na der toelicht. In Apeldoorn was een vracht auto met aanhangwagen door een mankement op de Arnhem- seweg blijven steken. Hierdoor werd ook het achterrijdende verkeer genoodzaakt te stop pen. Achtereenvolgens kwa men achter de defecte vracht auto tot stilstand: een vracht auto met aanhanger, een per- «onenauto en een kiepauto. Op 'n gegeven moment trok ken deze drie autos weer op en reden over de linker weghelft om de defecte vrachtauto heen. De passeermanoeuvre van de kiepauto werd echter onder broken doordat zijn voorliggers onverwachts opnieuw stopten. Dientengevolge bleef r voor de kiepauto te weinig ruimte over om vóór de kapotte vrachtauto weer geheel op de rechter weghelft te komen. In schuine stand kwam de kiep auto tot stilstand met de linker achterzijde gedeeltelijk op de linker weghelft. Een uit de tegenovergestelde richting naderende trekker met oplegger botste tegen de stil staande kiepauto. De chauffeur van de kiepauto werd straf rechtelijk vervolgd omdat hij zijn auto zódanig had laten stilstaan, dat de vrijheid van het verkeer meer dan onver mijdelijk werd belemmerd of de veiligheid van de weg in gevaar gebracht werd. De kantonrechter te Apel doorn achtte de chauffeur schuldig en strafte hem. In hoger beroep betoogde de "?K..ïiïtfjii chauffeur voor de rechtbank te Zutphen dat hij niet kon weten dat zijn voorliggers opnieuw plotseling zouden stoppen. Hij meende dat het verkeer zijn onderbroken rit weer kon voortzetten. De rechtbank stelde vast dat de Arnhemseweg te Apeldoorn een grote weg voor doorgaand verkeer is. Een vlot verkeer en een redelijke toepassing van de wet brengt mee dat de chauf feur van de kiepauto mocht verwachten dat de file, waar van zijn auto deel uitmaakte, weer normaal zijn weg zou ver volgen, toen de kapotte vracht auto kon worden gepasseerd. De rechtbank achtte de chauffeur niet strafbaar we gens het ontbreken van alle schuld en ontsloeg hem van rechtsvervolging. Tegen dit vonnis kwam de officier van justitie in cassatie bij de Hoge Raad. Hij wees er op dat de chauffeur een stil staande, lange combinatie vrachtauto met aanhangwagen voorbij gereden was op een helling van een onoverzichte lijke heuvel en wel op een mo ment dat hij niet met zeker heid wist dat hij zonder te gemoetkomend verkeer in ge vaar te brengen weer tijdig op de rechter weghelft zou zijn. In het huidige verkeer moet aldus de officier van justi tie een veilig verkeer en niet een vlot verkeer prevaleren en richtsnoer zijn bij de beoorde ling van verkeersgedragingen en bij de toepassing van de wet. Wanneer men dit principe loslaat om der wille van een zogenaamd vlot verkeer, kun nen ongevallen als het onder havige daarvan het gevolg zijn zo besloot de officier van jus titie. De officier van justitie kreeg steun van de Procureur-Gene raal bij de Hoge Raad. Deze vestigde de aandacht op de bij zondere omstandigheden van het geval. De weg was onover- In De Schouwhet blad van de Vereniging Vrienden van De Hoge Veluwe, brengt mevrouw M. H. de Oooyer- v. d. Hert verslag uit van een jaar huisvestingsbeleid met nestkastjes. Als je op een mooie dag over de Hoge Velu we wandelt en het gejubel van de vogels hoort, moet je haast wel denken dat 't in de vogelioereld heel romantisch is maar de nestkastje laten helaas vaak iets anders zien", aldus mevrouw De Gooyer. „Om te beginnen zijn er weer mensen geweest die moedwil lig kastjes van de bomen sloe gen, waardoor broedsels ver loren gingen. Maar ook kwam 't voor dat een wesp er haar kunstig nest in ging bouwen. Ook dan was de woonruimte voor de vogels verloren. Ze gingen liever een boompje om in plaats van dat huis te be trekken. Verder konden de spechten, als verwoede timmerlieden, soms niet met hun snavel van de kasten afblijven. Hardnek kig vergrootten zij vliegopenin gen van nieuw aangebrachte voorwanden. Deze kasten wer den dan nog wel gewaardeerd door de koolmezen, maar ge meden door de kleinere me- zensoorten. Diverse malen bleek een legsel verlaten te zijn. Soms werd de oude vogel dood aangetroffen of lagen de jongen dood in het nest. Waarschijnlijk was het natte en koude voorjaar hier mede de oorzaak van. Dan wa ren er nog rovers als marters en eekhoorns, die hun spoor achterlieten in de vorm van een omhooggehaald nestje; een uitgevlogen broedsel laat een platgetrapt nest na. Tj^en droevig voorval was de geschiedenis van de boomkruiper. Dit vogeltje broedt soms in een spleetkast, waarvan de opening bestaat uit een verticale spleet in de zijkant van de kast. Op de Ho ge Veluwe lukte het inderdaad, een boomkruiper in zo'n kast je te krijgen en alles ging voorspoedig, totdat bij een controle onderin de kast een gaatje werd ontdekt. De jon gen waren verdwenen waar schijnlijk opgepeuzeld door een specht. Soms verdwenen niet alleen de eieren of de jongen, maar ook het hele nest. Een nieuw raadsel. Mensenwerk t Maar mensen nemen meestal niet de moeite, het voorwandje weer aan te brengen na hun wan daad. Het kan een draaihals geweest zijn. Deze verder zo plezierige vogel heeft de ver velende gewoonte, eerst een aantal kasten helemaal leeg te gooien voordat hij zijn keus bepaalt. wmm mmsmmmmmm zichtelijk en op het tijdstip van de aanrijding moest het don ker zijn geweest. Had geheel dezelfde figuur zich voorgedaan bij daglicht en op een rechte en vlakke, dus overzichtelijke weg, dan had de chauffeur van de kiep auto er naar de mening van de Procureur-Generaal van mogen uitgaan dat het tege moetkomend verkeer beter dan hij tijdig zou kunnen opmer ken dat de file, die om de ka potte vrachtauto heen moest rijden, weer tot stilstand kwam. kwam. Maar onder de gegeven om standigheden (onoverzichtelij ke heuvel en duisternis) kon uit de manoeuvre van de chauffeur met een vrij grote auto licht een moeilijkheid voortvloeien als zich hier heeft voorgedaan. Onder deze bij zondere omstandigheden had de chauffeur niet op het lin ker weggedeelte mogen komen voordat hij zeker was dat tus sen de stilstaande auto en het vóór hem rijdende verkeer een ruimte was gekomen, waarin hij zich met een auto als de zijne kon invoegen. Aldus concludeerde de Pro cureur-Generaal tot vernieti ging van het vonnis van de rechtbank. Maar de Hoge Raad over woog dat de rechtbank kenne lijk tot uitdrukking had willen brengen dat de chauffeur re delijkerwijs niet had kunnen voorzien dat het vóór hem rij- dehde verkeer opnieuw zou gaan stilstaan. Alles wees er op dat de vóór de kiepauto rij dende auto's normaal hun weg zouden vervolgen, toen de ka potte vrachtauto kon worden gepasseerd. Op grond van de door haar genoemde omstandigheden kon de rechtbank tot dit oordeel komen. Aldus verwierp de Ho ge Raad het cassatieberoep van de officier van justitie. |7en paard waarmee Je kunt werken dat heeft ook de kunstschilder nodig wan neer hij paarden op het doek wil brengen. De tekenleraar kunstschilder H. Kleij aan de Zilvenbroekseweg in Loenen heeft zulke paarden: Friese, het oude ras van de kleigronden, dat we in Gelderland maar hoogst zelden te zien krijgen. Phryso en Tieni hebben al meermalen voor hem model gestaan en dat is in dit geval iets heel anders dan poseren. De Friezen, intelligent als zij zijn, stonden er zeker niet wat bij te „poseren", maar het was alsof zij begrepen, dat er gewerkt moest worden en zij werkten mee. Eén van die schilderijen, waarop de beide paarden door de sneeuwstorm komen aanhol len, staat op 't ogenblik in De Waag te Almelo, op een expo sitie van de heer Kleij. „De ze paarden kun je schilderen zoals ze zijn en niet zoals veel mensen hen vroeger wilden zien, alleen maar aan de bui tenkant", zegt de schilder „maar dan moet je ze ook door en door kennen". Daarom vindt hij het fijn, deze beide Friezen op stal en in de wei te hebben. Als „huis dier" hebben hij en zijn ge zin deze prachtige paarden le ren kennen, als huisdier blij ven ze ook hun belangrijk ste functie houden, maar het is een mooi ding, dat ze ook voor het werk gebruikt kunnen worden. T\e Friezen van hun kant ge- *-* dragen zich ook volkomen als huisdieren, meer dan vele andere paarderassen. Toen de familie Kleij er nog maar één had mét vijf andere tpaarden zei de dokter al eens, toen hij op bezoek kwam: Jullie heb ben nou zes paarden, en maar ééntje is zo beleefd goeiendag tegen me te hinniken als ik hier kom". Dat was de Fries en zo is hij ook tegen de huis genoten. Als er binnen een deur open gaat en de Friezen ook maar half kunnen vermoe den, dat iemand hen komt ha len, hinniken zij al een vrolij ke groet door de stal. Bij Phry so in het stro is pas geleden nog een nest jonge poesjes ge boren, waaraan de merrie zich niet alleen onmiddellijk hecht te, maar waarmee ze ook heel voorzichtig was. Bij al het rondtrappelen in de stal is nooit een poesje geraakt. Daar voor moet je als paard een echt huisdier zijn. Graag zou de familie Kleij eens willen weten of er werke lijk helemaal geen Friese paarden in onze omgeving zijn. Mochten ze er wèl zijn, dan zou misschien contact tussen de liefhebbers van dit aparte ras gelegd kunnen worden, tot plezier van alle partijen. worden verwacht dat er geld op tafel moet komen en dan is het in de eerste plaats van belang wat onmiddellijk over gemaakt kan worden. De sluitzegels 10 cent per stuk kunnen besteld wor den bij het secretariaat van het WNF, postbus 7, Zeist, giro 44466. rpussen de vogels onderling -*• wordt vaak een mee dogenloze strijd gevoerd om de kasten. Niet zelden werd werd bij verschillende contro les in dezelfde kast steeds weer een andere vogelsoort aangetroffen. Eenmaal bleek in een kastje zelfs een zwarte mees op tweeëntwintig minus cule, gespikkelde eitjes te zit ten. Het leek wel een paas- mandje met suikereitjes. Hoe veel eieren van het vogeltje zélf waren, zal wpl een raad sel blijven. Eens hadden een koolmees en een boomklever hun keus laten vallen op hetzelfde huis. Eerst won de koolmees, die triomfantelijk begon te broe den op het nest, dat door de boomklever was gemaakt. Een tijdje later werd zij echter dood op het nest aangetroffen, met een flinke wond achter de snavel kennelijk het werk van de eertijds verdreven boomkruiper, die in hetzelfde kastje haastig een nieuw nest begon te bouwen nadat de controleurs de geteisterde in houd hadden verwijderd. „We streven ernaar de vei ligheid van de kasten zoveel mogelijk te vergroten en ze ook zo gunstig mogelijk op te hangen", aldus mevrouw De Gooyer aan het einde van dit relaas; „ook zoeken we naar wegen om de minder agressie ve vogels een onderdak te bie den, door experimenten met verschillende soorten kasten". A angemoedigd door het suc- ces van vorig jaar geeft het. Wereld Natuur Fonds Ne derland The World Wildlife Fund weer sluitzegels uit, waarvan de opbrengst dit maal ten goede komt aan de actie voor het behoud van de Marismas de Hinojos in Span je, een belangrijke pleister plaats voor trekvogels. Hier voor is al f 86.200 bij elkaar, maar de belangstelling voor dit project moet nog even krachtig voortduren, wil het WNF de basis voor zijn moei lijke onderhandelingen met de Spaanse regering kunnen pro longeren. Een lichtpunt is een Spaans wetsvoorstel, dat voor ziet in het beschermen van een natuurgebied, waarin ook nog en stukjes van Hinojos ligt. Misschien zal hierdoor volledige aankoop van het Hi- nojosgebied niet nodig zijn, hoewel de beschermde strook niet al te ruim bemeten is. Inmiddels is de opmars van de drooglegging in de ooste lijke grensgebieden van Hino jos bepaald verontrustend. Hier moeten op korte termijn enkele strategisch gelegen ge bieden worden aangekocht, om de opdringende ontwatering een halt toe te roepen. Er zijn onderhandelingen gaan de, maar een definitief resul taat werd nog niet bereikt. TAe financiële consequenties van dit alles zijn nog maar ten dele te overzien, maar het WNF houdt er reke ning mee, dat zij niet zullen meevallen. „Omdat aan WNF Nederland terecht een belang rijke rol is toebedeeld in de financiering van het project zullen wij alles in het werk moeten stellen om tot een zo hoog mogelijke bijdrage te ko men", aldus het bestuur. lyfet grote erkentelijkheid vermeldt het bestuur, dat een aanzienlijk legaat is ont vangen en dat voor het eerst een loterij van de Stichting Uitvoering Financiële Acties gedeeltelijk ook voor het WNF is gehouden. Ondanks deze be langrijke bijdragen voor de Hinojosactie zal het echter van de donateurs blijven af hangen of het allemaal lukt. In dit stadium van onderhan delingen kan ieder moment In de middaguren van de A 41ste Hoge Veluwedag op zaterdag 26 oktober zullen val keniers een demonstratie ge ven in het Delenseveld. 's Ochtends is er dan, na de ledenvergadering, een cause rie van de heer Strijland over de valkerij geweest, geïllu streerd met een tentoonstel ling. Bij de bestuursverkiezing treden de heer Van Tienhoven (penningmeester) en prof. En gel af. Het bestuur stelt in hun plaats kandidaat mr. Ph. Mees te Rotterdam/Hoenderloo en ir. J. J. Alexander te Dieren. Voorgesteld wordt, het bestuur met één lid uit te breiden, waarvoor de heer N. F. A. M. ten Horn te Nijmegen kandi daat is. De leden kunnen te genkandidaten stellen, waar van de namen tien dagen voor het begin van de vergadering schriftelijk bij de secretaris in gediend moeten worden. DE Spaanse opening, al meer dan 400 jaren geleden door de Spaanse meester Ruy Lopez In praktijk ge bracht, mag zich nog steeds in een enor me populariteit verheugen. Verscheidene spelers passen, als ze er de kans voor krijgen, uitsluitend deze opening toe. Bekend ls het verhaal over onze land genoot dr. Olland, die in het begin van deze eeuw bijzonder gevreesd was als hij met wit de Spaanse opening toepaste. De meest bekende vaandeldragers van het Spaans van vandaag zijn Bobby Fischer, Keres. Tal, Unzicker en Boleslavsky. In de hieronder weergegeven partij zien we de Argentijnse internationale meester Garcia (niet te verwarren met de Cubaanse speler van dezelfde naam) de opening met grote virtuositeit gebrui ken. Hij weet een kansrijke aanvalsstel- ling op te bouwen. Als de tegenstander op de 16e zet de beste voortzetting ver zuimt, slaat de Argentijnse meester hard. maar briljant toe. Wit: Garcia, zwart: Wasserström. (Villa Gesell, Argentinië 1968). Spaanse opening 1. e2—e4, e7—e5 2. Pgl—f3, Pb8—c6 3. Lflb5, a7—a6 4. Lb5—a4, Pg8—f6 5. 0—0, b7b5 6. La4-b3, Lf8-e7. (De zogenaamde gesloten verdediging. De open verdediging begint met 6 Pf6xe4 maar is de laatste Jaren niet meer in de mode. Indertijd waren Tarrasch en Euwe grote voorstanders van de open verdediging.) 7. Tfl—el, d7d6 8. h2—h3. (De gebrui kelijke volgorde van zetten vanaf de vijfde zet is 5Le7 6. Tel, b5 7. Lb3, dB 8. c3, 0—0 9. h3. Het is niet duldélijk waarom wit van deze volgorde afwijkt omdat nu 8Pas mogelijk is met ruil van de witte aanvalsloper). RUSSISCH I0—0 9. c2c3, Pc6—aS 10. Lb3—c2. c7—c5. (Dit verdedigingssysteem ls af komstig van de beroemde Russische meester Tschigorin). 11. d2—d4, Lc8b7 12. Pbl—d2, C5xd4 13. c3xd4, Ta8—c8 14. Pd2—fl (Tot stukverlies leidt: 14. dxe5, dxe5 15. Pxe57, Dc7t) 14. h7—h6 (De Russische groot meester Averbach heeft hier indertijd het scherpe 14d5! aanbevolen. Na 15. Pxe5, dxe4 16. Pg3, Pc4! 17. b3, Pxe5 18. dxe5, Dxdl 19. Lxdl, Lb4, Geller-A- verbach, zijn de kansen ongeveer gelijk). 13. Pfl—g3, d6—d5 (Toch!). 16. Pf3xe5, Pf6xe4 17. Pg3—f5 (Hoewei wit hier reeds op pionwinst kon spelen door 17. Pxe4 is de tekstzet om tactische redenen sterker. Er dreigt 18. Pxe7t, Dxe7 19. f3. Het sterkste antwoord ls 17. Lg5! 18. f4, Lf6.) 17Le7—f6 18. f2—f3, Pe4—g5 19. Ddl—d3, Dd8c7 20. Tel-e2, Tf8-e8 21. Lclxg5, h6xg5. De opgave van de week: wit speelt en wint (mat of dame winst in 5 zetten). De oplossing komt in de volgende rubriek. OPLOSSING De stand was: Wit (Rajkovic): Kgl, Dh5, Tel en fl, Lc4, Pb3, pionnen a4, c2, c3, g2, h2. Zwart (Votruba): Kg8, De7, VOTRUBA 8 MXftXB*! 7 6 i 6 Ai! A Mi 4 e 8 ■BBA BA 2 AB 1 s abcdefgh GARCIA Td8 en h8, Lb7, Pe5, pionnen a7, bB. dl, g5, g7 en h7. Er volgde: 22. TelxeS', De7—c7 (Of: 21. Dxe5 23. gxh7t, Thxh7 24. Df7t, Khl 25. Df8t! en mat, of: 22. Dd7 23. Lb5). 23. g6xh7t en zwart gaf het op. W. van Zanden, Den Haag vroeg hoe wit de dame wint ln de partij Bronstein-SJamkowitsJ als zwart na 38. De4-h7!, Kg8—f8, 39. Tel—fl! eenvou dig 39. Kf8—e7 speelt en na 40. Dh4—g7!, Ke7d8 41. Tfl—d!, Lb5—d7. Er volgt dan 42. Tdlxd7t, De6xd7 43. Tgl—dl eveneens met damewinst. DE deelname aan het Jaarlijkse Rus- siche invitatietoernool, dat ditmaal te Koutassi werd gehouden, wettigde in ge nen dele hoge verwachtingen. Varkevis- ser, min of meer al „stamgast", heeft geen stringente kracht genoeg, en van .studentenkampioen Pippel kon moeilijk gevergd worden, at hij bij zijn eerste grote internationale optreden al direct hoge ogen zou gooien. Een enorme en daarom zo aangename verrassing was da vechtlust en onbevan genheid, waarmee de Jonge Amsterdam mer J. de Ruiter d» verwachte Russische overmacht vergrui-elde en liefst twee punten boven de wereldkampioen An- drelko als eerste eindigde en daarmee de derde buitenlander werd, (na Baba Sy in 1961, Yalta en Sybrands 1967, Batoemi) die een in Rusland georganiseerd inter nationaal toernooi op zijn naam schreef. Hieronder een indrukwekkende prestatie uit de zevende ronde: Wit: J. de Ruiter: Zwart: T. Baramid- ze; Koutassi 1968; 1. 33-29 17-21; 2. 39-33 21-26; 3. 44-39 11-17; 4. 50-44 20-25; 5. 32-28 17-21; 6. 38-32 14-20; 7. 42-38 10-14. De hekstelling door 19-23 enz. heeft geen zin, daar direct bevrijding volgt met 34-3u (25x23) 32-27 enz. en wit daarna het offensief in handen krijgt. 8. 47-42 5-10; 9. 29-24. De consequentie van het door wit gevolgde systeem: hij moet in de aanval! Over het algemeen hebben deze vroege aanvallen weinig zin, maar De Ruiter speelt hierna bijzonder krachtig: Misvatting 920x29; 10. 33x24 19x30; 11. 35x24 7-11; 12. 34-29 1-7; 13. 38-33 14-20; 14. 43-38 9-14. Dit is een misvatting van zwart. In zijn positie, die geheel op omsingeling van de witte aanvalsblokken is ingesteld, mogen geen improduktieve stukken voorkomen. Na zijn voortzetting wordt schijf 10 vol komen geblokkeerd. Beter ls direct (18-22) of (21-27) 15. 31-271 Zeer juist ge zien. Zelden is deze klassieke opbouw naast de voorpost goed, maar hier verste vigt hij wits greep op de zwarte stel ling. 153-9; 16. 28-23! Maakt verdere omsingellngspogingen tot een illusie 17. 18-22; Er is niet beter 17. 27x18 13x22; 18. 40-34 21-27. Zwart wil niet berusten in het mislukken van zijn plan. Het best ware (9-13) hetgeen na (23-18) wit wel het initiatief laat, maar tegelijkertijd zwart van heel wat onbeweeglijke stukken af helpt. 19. 32X21 26x17; 20. 45-40! 22-27; 21. 37-32 17-21; 22. 41-37 21-26; 23 32x21 26x17 24. 37-32 16-21 5. 46-41 8-13? Alsnog (9-13) ls beter met (13-19) vervolgens om te pogen zijn rechtervleugel enigszins mobiel te maken. 26. 40-35! Om (13-19) 24x13 (9x10) te be antwoorden met 4440 en daarna 35-30! 26. 13-18; 27. 33-28! 9-13; 28. 41-37 11-16; 29. 37-31! Snoert de beweeglijkheid van de Rus nog verder in 297-11; 30. 31-27 21-26; 31. 39-33 17-21; (zie diagram). Onbekommerd heeft wit zijn aanvalspositie opgebouwd zon der dat zwart daar ook maar iets tegen doen kon. Zwart dreigt nu echter met (12-17) 23x12 (17x8) en daarna (14-19) weer tegenspel te creëren. Wit kan niet 23-19 wegens (14x23) 28x17 (11x31) 36x27 (18-231) 29x18 (20x40) Ook 27-22 gevolgd door 23-19 enz. geeft zwart weer wat verdedi gingskansen. Verrassend stoot de Amsterdammer echter door met: 32. 24 - 19!! 33. 13x24 28-22! Als opgave voor de lezers: Is tegen deze brute overval door zwart nog iets te doen? De KNDB heeft De Ruiter beloond met een vrije deelname aan de halve finale om het nationaal kampioenschap, dat hij vorig jaar vla de rayonwedstrijden niet kon bereiken. In deze vorm zien we hem graag in de grote finale! Oplossing De stand: zwart (Sybrands): 11, 12, 13, 14, 16, 19. 19, 21, 24, 26 (10 SCh) Wit (Okrogelnlk): 25, 27, 28, 31, 3e, 39. 37, 38, 41, 42 (10 St.) Bizonder scherp en fraai berekend greep Sybrands als volgt de winst (24-29!) 35-30 (Of7) (12-1711) Zeer verras send, deze blokkering van schijf 11. 41-38 gedw. (18-23!) 30-24 gedw. 29x20 38-38 (13-18!) 42-38 (20-24) 27-22 (18x27) 31x22. Hier komt de kracht uit van zwarts spelgang: (21-27) 32x12 (23x41!) 36x47 (11-17> 22x11 (16x18) en wit gaf, terecht, de strijd gewonnen. afwerking van het vier-schoppen- vorige Üe1 is bepaald niet eenvoudig. Een mogelijke k aartverdeling zou de volgende geweest kunnen zijn: B83 <?AB7542 O H B 4 10 AH P H 10 9 6 Ol HB8543 64 CV8 V 10 8 6 5 2 762 V 10 9 7 5 2 <?3 O A 9 3 A V 9 Het gegeven spelverloop der e rste 4 slagen van het vier-schoppen act was: west begon met twee hoge op- pens, slag 3 harten tien voor noords har- tenaas, slag 4 harten twee getroefd door zuid met schoppen zeven. Indien west in derdaad vier-hartens had (of 10-9-6) wint zuid het contract nu door te spelen: ruitenaas, ruiten naar de heer, klaver tien en die overnemen met de klavervrouw. West wint, maar kan geen ruiten meer hebben en moet dus klaver of harten na spelen in welke beide gevallen do winst voor NZ eenvoudig is want óf zuid krijgt twee klaverslagen, of west moet noords hartens vrijmaken. Het interessante is echter, dat er geen garantie is dat west deze kaartverdeling heeft. Want hij kan ook aan het hoofd gestaan hebben van (west)8AH O 10 9 <>V72 H B 8 5 4 3 terwijl de oostspeler, die vier hartens bezat (H V 9 8) zeer sluw in de tweede harten3lag de vrouw bijspeelde om zuid te misleiden. Daar oost dan nog harten H9 over heeft, maakt dat voor hem geen enkel verschil met het overhouden van HV1 Duidelijk zal het zijn, dat nü de speel wijze tweemaal ruiten en dan klaver tien, moet falen. Want als west aan slag komt incasseert hij eenvoudig rultenvrouw en zuid is één down. Is er nu een speelwijze te vinden, die zich tegen beide mogelijke kaartverdelingen bij OW kan wapenen? Hoe denkt u over dit: in slag 5 speelt zuid ruiten naar noords heer, in slag 6 wederom harten uit noord. (A) Bekent oost niet meer, dan troeft zuid, incas seert ruitenaas en speelt klavervrouw na! West neemt met klaverheer (die hij 99% zeker heeft), en moet harten of klaver spelen (ruiten heeft hij zeker niet meer). (B) bekent oost wel, dus b.v. met har ten negen, dan troeft zuid en mocht west géén harten meer hebben, dan 6peelt zuid thans ook klavervrouw na. West wint en moet nu klaver of ruiten spe len. Bij ruiten-naspel moet zuid nog taxeren of hij de boer in noord zal leg- t;en (tenzij west ruiten tien moet spe en) maar dat is ln elk geval tenminste een 50% winstkans. Merk ik nog op, dat een vierkaart har ten bij west niet zo erg waarschijnlijk ls: hij zou wellicht een informatiedoublet verkozen hebben op een 2-4-1-6 verde ling, met zoveel hoge kaarten Als bij ge toond heeft. NIEUWE OPGAVE Onlangs volgde ik een drie-tafels vier- tallenwedstrijd in Geldermalsen, waarbij een aantal der beste spelers uit het mid den van Nederland aanwezig waren. De speeltechniek stond daar over het alge meen op behoorftjk peil, ofschoon de ge leerden het niet eens waren over de aanpak van dit partijtje: V4 AV852 O A 7 3 A V 2 T? A9 (?6 OHB62 H 10 9 8 5 4 Zuid gever, allen kwetsbaar. Biedver- loop: zuid één klaver noord twee har ten zuid drie klaver noord vier kla ver zuid vijf klaver noord zes kla ver. Vraag A: Hoe moet zuid zes klaver spe len tegen een uitkomst van klaver zeven door west? Gegeven: de troeven valle® 2 2. Vraag B: Hoe zou zuid zes klaver moe ten spelen, tegen een uitkomst van schop penboer door west, gedekt met schoppen vrouw, schoppenheer en schoppenaas? Wederom: troef valt 2 2. HORIZONTAAL: 1. uiterste 6. deur 12. lied 14. vrucht 15. rivier in Italië 17. planeet 20. rijk 22. deel 23. voormalig eiland 24. nauw 26. ontkenning 27. aanhef op circulaires 28. deel der strijdkrachten (afk.) 29. plaats in Gelderland 31. rivier in Nederland 33. maat 34. gast 36. metaal 38. paard en wagen 40. dim 42. schoolvak 44. noot 45. wonderen doen 46. voorzetsel 48. gedurende korte tijd 50. plaats in Limburg 53. plaats in Gelderland 55. schoonmaakartikel 58. plaats in Noord-Holland 60. geheel de uwe 61. op dit ogenblik 63. stuk touw 64. de oudere 65. ligplaats meisjesnaam 68. baan 70. Europeaan 72. voorzetsel 73. voedsel 75. plaats in Gelderland 77. kleur 78. gehoorzaal 80. jongensnaam 82. deel van Nederland 83. letters noemen VERTICAAL: 1. bepaald onderricht 2. huis 3. voorzetsel 4. voedsel 5. voorzetsel 7. toegankelijk 8. noot 9. ogenblik 10. deel van Azië 11. billijk 13. daar 18. bundel j 18. emmer 119. Europeaan 21. draaikolk 23. 25. 28. 30. 32. 35. 36. 37. 39. 41. 43. 47. 49. 51. 52. 54. 56. 57. 59. 62. 64. 67. noot bevel lichaamsdeel soort spel spelen titel plaats ln Duitsland kleur handvat zoogdier godin nieuwsbureau openbaar ambtenaar plas voor verdriet doen vulkaan hemellichaam denkbeeld plaats in Duitsland bezittelijk voornaamwoord bevel d ieren verblijfplaats 69. vuur 71. vlugge hap 72. plaats in Gelderland 74. goedzak 76. noot 77. dierenverblijfplaate 79. noot 81. noot Oplossing vorige cryptogram HORIZONTAAL: 1. ongepast, 5. zwij nen, 9. ratelaar, 10. kroost, 11. serenade* 12. benzol, 14. eerste gang, 18. ventieldop, 22. nietig, 23. stranden, 24. uitwas, 29. crematie, 26. rekels, 27. snotneus. VERTICAAL: 1. onrust, 2. getard, 2. paling, 4. standbeeld, 6. werkezel, 7. noodzaak, 8. netelige, 13. escorteren, 15. avonduur, 16. kniestuk, 17. minimaal, 19. marmot. 20. editie, 21. oneens 1 2 3 4 S 7 8 9 10 II "5 16 lfl «9 20 21 22 23 *6 27 29 30 34 35 39 41 43 4 9 5» S5 54 56 sr 59 6o 62 óf 66 69 71 73 rs 79 fll 62 1 1

De Vallei | 1968 | | pagina 15