Veenendaals dagblad Apollo-vlucht groot succes voor Amerika Lancering verliep vrijwel vlekkeloos Buiten Alexander is wijs met zijn broertje Rome Irok schorsing van bisschop Bluyssen in REGEN BRACHT AL VOOR MILJOENEN OOGSTSCHADE Kluwer doet een bod op LTL-drukkerij Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Walter Schirra heeft er genoeg van Afscheid op twee niveaus STAATSGREEP IN PANAMA Dertig mille buitgemaakt bij bankroof ,Van der Poel te zwaar gestraft" Jongelui met auto tegen boom ER KOMT NOG MEER DROOM „VLOKKEN" WERELDSPAARDAG NUTSSPAARBANK Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Tele! 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine •annoneee „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 12 OKTOBER I968 - 42e JAARGANG no. 24! Walter Schirra, de comman dant van de Apollo 7, heeft la ten weten dat dit zijn laatste ruimtevaart zal zijn: „Mijn vrouw en ik beginnen nu meer dan genoeg van dit soort dingen te krijgen. Alleen al met het pro ject-A polio ben ik drie jaar be zig en dat is heel lang", zei hij kort voor de start. ..Het is geweldig ik geloof niet dat ik bezorgd ben". Dat was de reactie van mevrouw W. Cunningham, nadat haar zoon als een van de drie astronauten de ruimte ingeschoten was. De vader van astronaut Walter Cun ningham jr. had alle vorige be mande ruimtevluchten op de te levisie gevolgd, zei hij. ,,Maar het is wat anders als je eigen jon gen de ruimte ingaat." CAPE KENNEDY - Zo perfect alsof het een routinekarweitje betrof heeft Amerika gisteren het bemande ruimtevaartuig Apol- lo-7 gelanceerd. De reis verloopt zonder haperen. Vlekkeloos bracht een Satumus-raket de ruimtecabine met de drie astronauten Walter Schirra (45). l)on Eisele (58) en W alter Cunningham (86) in een baan om de aarde. Afgezien van een kleine storing tijdens de aftelling verliep de operatie op Cape Kennedy geheel volgens plan. Het was voor het eerst sinds bijna twee jaar dat Amerika een bemand ruimte schip in een baan om de aarde bracht. De vlucht is de eerste van een reeks tochten in de wereldruimte ter voorbereiding op een reis van Amerikanen naar de maan. Elf etmalen zullen Schirra, die commandant is van de Apollo-7 en zijn colle ga's banen om <ie aarde beschrijven. Wanneer hun vlucht een succes wordt, lal. waarschijnlijk al in december, een tweede ploeg van drie man een tocht maken om de maan heen. Groot wan gisteren de geestdrift op Cape Kennedy toen bleek dat alles naar wens verliep. Ook in de cabine van de A polio Whs de stemming buitengewoon goed. Reeds kort na de lancering ver richtten de astronaviten een aantal voorgeschreven manoeuvres die volledig slaagden. De aftelling werd na ruim zes minu ten even opgeschort om de motoren van de tweede trap van de reusachtige lan- eeerraket gelegenheid te geven af te koelen. Na enkele minuten zette men de aftelling voort. Om drie minuten over vier, Neder landse t(jd, was het zover. Naast elkaar raten Schirra, Eisele en Cunningham in de cabine toen de machtige Saturnus- raket in een hel van lawaai, vlammen en rook de ruimtecabine omhoog stuw de. Even later trok de raket oranje sporen in de hemel boven Florida die toen weer was opgeklaard. „H(j schommelt een beetje"' meldde Apollo-commandant Walter Schirra ruim twee minuten na de lancering. Maar toen het ruimteschip een paar W/anneer dezer dagen de nieuw-ver- worven bezitting van Natuur monumenten „Het Deelerwoud" na de bronst weer voor jan en-alleman ge opend is, kunt ge uw uugmerk richten op het damwiid, weliswaar algemeen bekend van hertenkampen, maar hier op de Veluwe ruimer behuisd en na tuurlijker in beweging en levenswijs, dus plezieriger om naar te kijken. Het zijn er pl.m. 150, doch ik herinner mij de tijden, van een vroegere eigenaar, mr. N. M. Lebret, toen er ongeveer in en na Wereldoorlog I) wel het vier dubbele aantal verblijf hield en de sterke overbevolking aan bomen, struiken en kruiden-etage veel schade veroorzaakte. Thans houdt men de bevolking met beleid binnen de per ken en verzorgt d<r dieren 's winters door bijvoeding, waaraan eerder nogal eens wat mankeerde. Er komen aller hande kleurvariaties en schakeringen van de dos voor; dit moge in een her tenpark niet misstaan, voor de vrije natuur houd ik meer van het uniform gekleurde rood- en reewild, dan van allerlei verscheidenheid, lopende van wit tot gevlekt en zwart, waarmee het damwiid de argeloze bezoeker verrast. Van oorsprong komt het uit de landen van de Oude Wereldzee, maar in Engeland, waar het hij hon derden van buitenhuizen en kastelen troepsgewijs de gazons garneert, werd het na de inval der Denen inheems en van het noorden bevolkte het in de 16de eeuw ook Duitsland. Dammen hebben veel uithoudingsvermogen en kunnen vorst en sneeuw even goed doorstaan als de stormen van vele eeuwen, hetgeen o.m. blijkt uit de ka rakteristieke afbeeldingen in Egyp tische grafkamers en op nog oudere Assyrische monumenten. Het is een grote stap van Ninive of Berd Hassan naar de nuchtere Veluwse hei 12 okt. 1968 A. B. WIGMAN 1 minuten later snel zyn koers zocht in een baan om de aarde zei Schirra „Nu is het net een droom". „Het zicht wordt een stuk beter" ging i>U opgewekt verder. „Het klaart goed op en ik zie de Canarische Eilanden al". „Maak me niet jaloers" antwoordde een van de technici op Cape Kennedy. „Lekker weer is het ook nog" grapte Schirra weer. De eerste trap van de raket was toen al afgestoten. Dat gebeurde volgens plan twee en een halve minuut na de lancering. Tien minuten en twintig se conden na de start kwam de Apollo In een baan om de aarde. De haan waarin de Apollo terecht kwam scheelde maar enkele kilome ters van die welke men had berekend. De kortste afstand tot de aarde be droeg 226 in plaats van 228 kilometer en de verste 280 in plaats van 284. De verbinding met de grond was uit stekend. In het controlestation op Cape Kennedy wist men bijvoorbeeld precies te vertellen dat het hart van Schirra 87 slagen per minuut maakte tijdens de start. Toen de motor van tweede trap van de raket ontbrandde, een van de kritlekste ogenblikken, maakte zijn hart honderd slagen. „Erg laag voor een lan cering" aldus het commentaar van de medische deskundigen op Cape Kennedy. De tweede trap van de Saturnusraket scheidde zich volgens plan van de rest af twee uur en 55 minuten na de start. Kort voor de scheiding bestuurden de drie astronauten hun 33 meter lange cabine voor het eerst met de hand. Zjj voerden verscheidene manoeuvres uit die alle goed verliepen. Cunningham meldde dat hjj bij de Apollo „vlokken" in de ruimte zag zweven. Wanneer alles goed verloopt zullen Schirra, Eisele en Cunningham in elf PANAMA Volgens berichten in Panama-stad zijn de Panamese strijd krachten in opstand gekomen tegen het 11 dagen oude bewind van president Arnulfo Arias. De nationale garde heeft de belang rijkste strategische punten in het land bezet en het presidentiële paleis om singeld. In de buurt van het paleis wer den schoten gehoord. In de hoofdstad zelf is het echter rustig, al zijn er meer mensen op straat dan gewoonlijk. PATERSWOLDE Twee minuten voor sluitingstijd is gisteravond de Coöp. Raiffeisenbank in Eelde overvallen. De rovers zijn er met dertigduizend gulden vandoor gegaan. Even voor acht uur stopte een witte Renault met twee jongemannen voor de bank. Eén van hen, die vermoedelijk ge wapend was met een stengun, ging het gebouw binnen en dwong de directeur, de heer N. Bakker, die samen met mej. Moes in het kantoor was, hem het geld te geven. Nog geen minuut later waren de rovers verdwenen. De bank was geopend omdat Eelde elke vrijdagavond een koopavond heeft. dagen 7,2 miljoen kilometer afleggen door de ruimte. Wordt deze ruimtevlueht een succes dan is daarmee de weg ge baand voor een andere bemande vlucht met een Apollo die in december „achter de maan om" zal worden ondernomen. De ruimtevaarders hebben hun ruim- tepakken en helmen afgelegd en hun lichte overalls aangetrokken. Zij konden vrijelijk door de cabine lopen, ontdekten dat hun bewegingen het toestel niet uit zijn baan brachten en maakten dank baar gebruik van de nieuwe luxe, zoals stromend koud en warm water. Schirra heeft langs draadloze weg dé afgestoten tweede trap S-4b laten af zwenken. De Apollo had boven de Stille Oceaan een kwartier lang met deze trap in formatie gevlogen. Gedurende enkele minuten bedroeg de onderlinge afstand ca. lVi meter. De eerste belangrijke ma noeuvre is hiermee met succes bekroond. GROEPSRAAD K.R.O.: HILVERSUM De Groepsraad van de KRO heeft gisteren in een gesprek met voorzitter en personeelehef van deze omroep zich unaniem op het standpunt gesteld, dat het ontslag op staande voet van Frits van der Poel een te grote strafmaat is in verhouding tot de door hem gevolgde gedragslijn. De Groepsraad heeft ernstig over wogen af te treden, omdat hij er ernstig bezwaar tegen heeft, dat de raad als vertegenwoordiging van het personeel niet is gekend in het voorgenomen ont slag van de heer Van der Poel. De Groepsraad vindt wel, dat Frits van der Poel heeft gehandeld in str(jd met de met hem gemaakte afspraken over de verantwoordelijkheid van zijn programma. Prins Willem-Alexander, in de huiselijke kring kortweg Alexander ge noemd, is erg ingenomen met zijn broertje Friso, dat hier vredig slaapt in de wieg, waarin het oudste prinsje vorig jaar zelf heeft gelegen. Het is de eerste foto van de twee prinsjes samen. Prins Claus maakte de opname. Prinses Beatrix en prins Johan Friso maken het intussen uitstekend. Dat hebben prof. W. P. Plate en dr. J. Drukker gisteren meegedeeld. Er zullen daarom ook geen medische bulletins meer worden uitgegeven. BEZWAREN MET WEGGENOMENMAAR: ROME Mgr. J. Bluyssen, de bis schop van Den Bosch, mag de bijeen komsten van de liturgische raad in Ro me weer bijwonen. De schorsing van hem, eerder deze week, is ingetrokken. De bezwaren van het Vaticaan tegen de Bossche bisschop zijn echter niet weggenomen. „Ik ben bijzonder tevreden over het verloop van mijn gesprekken in Rome en hoop dat het uiteindelijke resultaat ervan de verhoudingen binnen de kerk Vrijdag heeft het vertrekkende personeel vcm de vliegbasis Woensdrecht, ais afscheidsgroet aan de gemeente, een grond- en luchtdefilé gehouden. Hier ziet u beide défilés, langs en boven het raadhuis te Hoogerheide. ten goede zal beïnvloeden", zegt de bis schop in een verklaring uit Rome. Mgr. Bluyssen somt drie redenen op die het Vaticaan ertoe hadden bewogen hem tot ongewenst persoon te verkla ren: 1. „het door mij gegeven verlof tot het sluiten van een kerkelijk huwelijk aan een uitgetreden priester van mijn bisdom die de vereiste dispensatie uit Rome nog niet had ontvangen maar door omstandigheden in acute moeilijk heden was geraakt. Deze moeilijkheden konden door mijn verlof worden opge heven waarbij ik meende mij te kunnen beroepen op canon 81 van het Kerkelijk wetboek". 2. „het weglaten van de diaconaats- wijding als voorafgaande fase voor de priesterwijding van een vroegere bedie naar van de Nederlandse Hervormde Kerk". 3. dat de vorige officiaal van mijn bisdom (mr. drs. L. C. M. Meyers, red.) na zijn ontslag als officiaal (hij wilde gaan trouwen, red.) in afwachting van de benoeming van een opvolger nog enige tijd de zaken heeft behartigd. De benoeming van de opvolger werd ver traagd door een mij voorgeschreven rustkuur". De bisschop zegt verder dat hij in Ro me heeft geprobeerd de bijzondere om standigheden te verduidelijken die tot deze feiten hadden geleid, met als re sultaat dat „tot mijn vreugde de geno men maatregel werd ingetrokken", al dus mgr. Bluyssen. BREUK VOORKOMEN Op de vraag of het weieens tot een breuk zou kunnen kohien tussen de Ne derlandse kerkprovincie en Rome zei mgr. Bluyssen gisteravond in een uit zending van Brandpunt: „Ja, dat zou natuurlijk kunnen, er zou eens een keer een grote explosie kunnen komen. Dat zou een ramp zijn en dat moeten we dan ook zien te voorkomen". De bisschop zag als actuele opdracht de kerk te beïnvloeden en te leiden en te zoeken naar een dialoog. „Ik kom al tijd veel milder uit Rome terug dan ik er naar toe ga", zei hij. In Rome had mgr. Bluyssen een grote achterdocht bespeurd ten opzichte van de katholieke gemeenschap in Neder land. „Het is niet gemakkelijk om met elkaar te praten, want we leven als het ware in verschillende werelden met verschillende achtergronden. Maar we moeten het wel tot het uiterste probe ren". STIPHOUT De 20-jarige M. Büncn uit Helmond is in de nacht van vrijdag op zaterdag met zjjn auto in Stiphout uit een flauwe bocht gevlogen en met grote snelheid tegen een boom gebotst. Hjj was op slag dood. Zijn naast hem zittende 18- jarige vriend werd levensgevaarlijk ge wond overgebracht naar een ziekenhuis in Helmond. De schade aan landbouwgewassen zal in de vele miljoenen guldens lopen. De aanhoudende regens van de laatste weken doen de boeren wanhopen. Zij hopen op droog en winderig weer. Dat alleen kan de strop nog beperken. Om een indruk te geven van de omvang van de schade: één hectare aardappelen verte genwoordigt een waarde van ruwweg tweeduizend gulden. Zo staan de zaken er nu voor: Vele tienduizenden tonnen aardappelen zitten nog in de gond. Als er niet snel gerooid wordt, gaan de aardappelen rotten. Het rooien van de suikerbieten !s sterk verlaat. De bieten kunnen nog wel even in de grond blijven zitten, maar de nachtvorsten kunnen roet in het eten gooien. Suikerfabrieken draaien langzaamaan, de aanvoer stagneert. Veel schippert zitten zonder werk. In Groningen zit ruim zestig procent van de aardappelen nog in de grond, veel staat al te rotten. Boeren spreken van een miljoenenschade. Jn Drente moet nog 50.000 ton aard appelen uit de grond worden gehaald (20.000 hectare). Tien procent in deze provincie kan worden afgeschreven. Normaal is half oktober de aardappel oogst in het Noorden al achter de rug. In Friesland staan de zaken er niet ongunstig voor. In Overijssel heeft vooral Vriezenveen en omgeving veel last van het regen water. Duizenden hectares aardappelen en suikerbieten moeten nog uit de grond worden gehaald. De schade loopt in deze provincie volgens deskundigen in de miljoenen. In Gelderland moet ongeveer zestig DEVENTER De Uitgeversmaat schappij JE. E. Kluwer heeft een bod van 8,75 miljoen gulden uitgebracht op de aandelen L.T.L.-Drukker{jen in Amster dam. Doordat de houders van grote pak ketten aandelen het bod al hebben geac cepteerd, is Kluwer nu reeds verzekerd van een belang van 70 pet. De fusie is ingegeven door de gedach te, dat de ontwikkeling in de uitgeverfl en de grafische industrie sterk wordt be vorderd door integrale samenwerking binnen één vennootschap. Het aantal personeelsleden van Kluwer zal door de fusie met ca. driehonderd worden ver hoogd tot zeventienhonderd. VoQr hen zal het samengaan geen nadelige ge volgen hebben, maar de werkgelegen heid in de bedrijven zal voorlopig ook niet toenemen. Als de overige 30 pet. van L.T.L. eveneens wordt aangemeld, zal het ge plaatste kapitaal van Kluwer met 300.000 nominaal toenemen tot ruim 4,5 miljoen. Gisteren was de koers van de aandelen Kluwer 250 per 20 no minaal. De aandeelhouders L.T.L. kra gen voor een aandeel van nominaal ƒ1.000 een stuk Kluwer van ƒ140. De L.T.L.-Drukkerijen z(jn in 1966 voortgekomen uit een fusie tussen de Boekdrukkerij H. Tulp N.V. in Zwolle, de offsetdrukkerij en fotolithografische inrichting L. van Leer en Co. N.V. in Amsterdam (die in 1869 zijn opgericht) en de offsetdrukkerij Jan de Lange N.V. in Deventer. Deze stamt uit 1756. De on- onderneming heeft een vestiging in Lon den en vertegenwoordigers in Parijs en Chicago. procent van de aardappelen nog gerooid worden. Wat de suikerbieten betreft ls niet alleen het rooien maar ook de vroe ge (september) levering aan de fabrie ken gestagneerd. In Utrecht staat vijftig procent van de aardappeloogst en tachtig procent van de suikerbieten nog op het land. De schade wordt geschat op ongeveer een half miljoen gulden. De Brabantse boeren moeten veertig tot vijftig procent van de aardappelen nog rooien. Nog zeventig procent van de suikerbieten staat in de grond. In Limburg is driekwart al naar de fabriek. De schade valt in Limburg mee. Bijna alle suikerbieten zitten nog in de Zeeuwse klei (85 procent moet nog worden gerooid). De aardappeloogst is er ongeveer halverwege. In Noord-Holland moet nog een kleine veertig procent van de aardappeloogst worden binnengehaald, suikerbieten zijn nog vrijwel niet gerooid. Ongeveer de helft van de aardappelen die nu nog in de grond zitten zullen verrotten, zo schat men. In Zuid-Holland zit de helft van de aardappeloogst nog in de grond en moe ten de suikerbieten nog voor het over grote deel worden gerooid. ADVERTENTIE WOENSDAG 30 OKTOBER 19*8 VEENENDAAL (Van onze weerkundige medewerker T")e vooruitzichten voor het week einde wijzen op aanhouden vcm de onbestendigheid. Met een zeer krachtige luchtstroming in de hogere niveaus van het midden van de Oceaan tot diep in Midden-Europa, verplaatsen storingen met regen en wind zich snel naar onze omgeving. Na de passage van zo'n systeem wordt het later op zaterdagmiddag droog maar een nieuwe regenzone zal snel volgen. Ook zondag dus de regenjas mee, maar de temperatuur valt mee: in Gelderland maximaal ca. 16 gra den. Ook maandag duurt de wisseling van regen en opklaringen voort.

De Vallei | 1968 | | pagina 1