Wie (te) lang werkt hiS&kan in vrije tijd rrwêilijk r „Rijvaardigheid automobilist moet flink worden aangepakt Wie ben ik ontmoet bij DE VRIES de nieuwe generatie van Mercedes-Benz HOOGLERAAR HEIDE EERSTE PAAL Waardevolle biecht van man die Japans kamp overleefde EXECUTIE VAN WONINGBEZIT „VASCOMIJ" Jong e antiquair en z'n maat stalen antiek LEVEN DUURDER SEXEVERSCHIL OPLEIDING LEEFTIJD GODSDIENST VERGADERING VERBOND VOOR VEILIG VERKEER mMMm Mijn sponde in het dodenrijk99 Curiosa 1) De VROUWEN DOEN EEN DERDE VAN ARBEID IN HELE WERELD PROEFSCHRIFT: „Brandwondcentra in Nederland zijn noodzakelijk'" KLEINE STUKJES Wageningen" en het landbouwkundig onderzoek in E.E.G. Coördinatie nodig bij Biafra-hulp Eis van oprichter „Mensa" afgewezen Onderga perfektie als een boelende belevenis, In de nieuwe generatie van Mercedes-Benz. Maak vrijblijvend een ont- dekkingsrit in 's werelds meest complete automobiel. Hij staat bij ons voor a klaar. Wij staan voor u klaar met alle service en informatie die u wenst. AUTOMOBIELBEDRIJF DE VRIES N.V. ZATERDAG 12 OKTOBER 1968 GRONINGEN „Het is opmerkelijk dat mensen die lang moeten werken hun schaarse vrije tijd op lichamelijk actieve wijze besteden ook al is hun vrije-tijdsgedrag weinig gevarieerd. Daarentegen heeft de vrijetijdsbesteding van mensen met veel vrije tijd enigszins het karakter van tijdspassering, aan gezien bij deze mensen ontspannend-intellectuele activiteiten en frequente in formele sociale contacten een belangrijke rol spelen", aldus drs. R. Wippler in zijn proefschrift „Sociale determinanten van het vrijetijdsgedrag", dat hij vrijdagmiddag aan de Rijksuniversiteit te Groningen verdedigde. In deze bevindingen komt tot uitdrukking de «„disciplinerende kracht van het werk": hoe langduriger men aan deze disciplinerende kracht onderworpen is, des te moeilijker kan men zich in de vrije tjjd ervan losmaken. In dezelfde rich ting wjjst ook de bevinding dat mensen met lange reistijden van en naar het werk hun resterende vrije tijd vaak aan praktisch-nuttige bezigheden en aan buiten activiteiten besteden onder deze vorm van vrije-tjjdsbesteding neemt het tul nieren, dat enigszins een werkkarakter draagt, een belangrijke plaats in. UTRECHT De officier van Justitie bij de rechtbank in Utrecht heeft gis teren tegen de 22-jarige J. B. wegens diefstal van antieke voorwerpen twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan 2 maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd geëist. Tegen de 18-jarige M. D. uit Zeist eiste mr. Von Meijenfeldt negen maanden gevangenisstraf met aftrek waarvan drie maanden voor waardelijk en eveneens een proeftijd van drie jaar. De jongemannen moesten zich ver antwoorden voor een zeer groot aantal inbraken en diefstallen van antieke voorwerpen, onder meer in de ridder hofstad „De Natewisch" in Amerongen. Daar roofde het tweetal op 21 mei en 23 mei een wapenrek met sabels, tinnen bekers, schalen, asbakken en lepels, koperen ketels, twee spinnewie len, een kapstok, een schild en een hangklok. Uit een villa in de omgeving van Knokke verdwenen door toedoen van het tweetal een eikenhouten kast je, een spiegel, een schouwgarnituur, 'n kruisbeeld, porseleinen vazen, drie Louis XV stoelen, aandelen en een nachtkastje. Daarbij kwam nog een lijst, die de president deed spreken over een „explosie van diefstallen": onge veer vijftien Inbraken en diefstallen, merendeels in BeLgië gepleegd. D., die in de rapporten werd aange duid als „een uiterlijk blij gestemde Amsterdammer", en B., die leven in Nederland „een verstikkende zaak" vond, gaven de diefstallen grif toe. De oudste verdachte B., wilde zo snel mo gelijk uit Nederland verdwijnen en in Spanje een nieuw leven beginnen, bij voorkeur als exploitant van een bar. Als beginnend antiquair constateerde B., dat het handelen in antiquiteiten ook zijn schaduwzijde heeft. Hij was daarom al vrij snel overgegaan tot het stelen van antieke voorwerpen die hij verkocht om zijn droom in Spanje te realiseren. Uitspraak volgt over veertien dagen HEERLEN In dc Heeriense „Vas- co"-affaire heeft zich weer een nieuwe ontwikkeling voorgedaan. Het gemeen tebestuur van Heerlen heeft namelijk aan notaris G. G. P. M. Tomiow op dracht gegeven tot executie van het ,.Vasco"-woningbezlt. Het gaat om 1441 woningen. De gemeente Heerlen is eerste hypo theekhoudster op deze woningen. Ze heeft van de „Vascomij." een bedrag te vorderen van 33 miljoen gulden aan verstrekte hypotheken, alsmede 2,2 mil joen gulden aan voorschotten, terwijl er aan rente thans reeds een schuld staat van f 800.000,- (waar maandelijks ongeveer f 50.000,- bij komt). Met hun opdracht tot executie hebben B. en W. van Heerlen uitvoer gegeven aan een besluit van de Heeriense ge meenteraad van 23 oktober 1967, waar in het college de opdracht kreeg naar eigen bevind van zaken te handelen, teneinde, hetzij door onderhandse aan koop, hetzij door middel van executie de woningen van de „Vascomij." in eigendom te verwerven. Het gemeente bestuur van Heerlen is nu blijkbaar van mening dat het niet langer kan wachten. Het raadsbesluit van 23 oktober 1967 werd tot nu toe opgehouden door de po gingen van de refinanciers van „Vas- co" om alsnog orde op zaken te stel len. Prof. dr. E. E. A. Luyten is van mening, dat de tijd voor refinanciering nu wel uiterst kort is geworden om nog een reële kans te hebben. Notaris Tomlow regelt ook, in op dracht van De Nationale Nederlanden de verkoop van een winkelcentrum: het „Vasco-shopping center". Volgens het in opdracht van De Na tionale Nederlanden aan de „Vasco mij" uitgereikte deurwaardersexploit zal de „Vasco" binnen twee dagen een bedrag van f 16.768.813,30 met rente moeten terugbetalen om executie van het winkelcentrum te voorkomen. DEN HAAG Het landelijke prijs indexcijfer van de gezinsconsumptie voor werknemersgezinnen, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maandelijks samenstelt op basis 1964 100, gaf van medio Juli tot medio augus tus 1968 een stijging te zien van 118.2 naar 119.3. Binnen de sector „voeding", waarvan het indexcijfer opliep van 114,6 tot 116,3 stegen de indexcijfers van aardappelen en groenten, terwijl voorts een prijs stijging werd geregistreerd voor eieren. De indexcijfers voor woninginrich ting en voor kleding en schoeisel, die in de voorgaande maand daalden als gevolg van de uitverkoop, vertoonden in augustus weer een stijging. „De feitelijke beschikking over veel vrije tijd leidt tot gezelligheid en integ- lectuele ontspanning, terwijl het gevoel vrije tijd leidt tot gezelligheid en intel- met vrijetijdsbesteding buiten de na tuur. Een mogelijke interpretatie hier van lijkt ons dat het gevoel veel vrije tijd te hebben de innerlijke rust ver schaft om de natuur te beleven zon der deze innerlijke rust daarentegen tracht men slechts de vrije tijd te over bruggen. Een andere bevinding sluit hierbij aan. Ons oorspronkelijke ver moeden, dat mensen, die voor hun ge voel te veel vrije tijd hebben activiteiten zouden kiezen die als werksubstituut beschouwd kunnen worden, werd em pirisch niet bevestigd. Integendeel, hun vrijetijdsgedrag is juist gekenmerkt door veel gezellige omvang met andere mensen", aldus het proefschrift. Sekse en burgelijke staat oefenen verreweg de meeste invloed uit op het vrijetijdsgedrag. „Allereerst is het sek severschil van betekenis voor de wijze waarop de vrije tijd wordt besteed. De vrijetijdsbesteding van mannen wordt gekenmerkt door praktisch-nuttige, latent-spannende en lichamelijk actie ve bezigheden tegenover lichamelijk actieve bezigheden tegenover lichame lijk passieve en consumptieve activitei ten die het vrijetijdsgedrag van vrou wen kenmerken. De invoel d van het sekseverschil op het vrijetijdsgedrag kan vanuit meer algemene gezichtspunten worden geïn terpreteerd. In de eerste plaats vindt men in het vrijetijdsgedrag van man nen en vrouwen de traditionele norm terug volgens welke mannen een ac tieve en vrouwen een passieve rol be horen te spelen. In de tweede plaats weerspiegelen de voornamelijk secun daire sociale relaties bij mannen en de voornamelijk primaire relaties bij vrou wen de maatschappelijke rolverdeling van de beide seksen: het vrijetijdsge drag van de man heeft meer betrek king op aangelegenheden van publiek belang, terwijl in het vrijetijdsgedrag van de vrouw meer een gerichtheid op de privésfeer tot uitdrukking komt. zijn toe te schrijven aan de tegenstel ling stad-platteland. In de stad wordt de vrijetijdsbesteding gekenmerkt door intellectueel actieve, cultureel partici perende en consumptieve bezigheden tegenover het platteland, waar vooral praktisch-nuttige en lichamelijk actie ve vormen van vrijetijdsbesteding een dominerende rol spelen", aldus drs. Wippler. De opleiding die men heeft genoten, oefent de meeste invloed uit op het vrijetijdsgedrag. „Men vindt bij men sen die een langdurige opleiding heb ben gevolgd veel diversiteit in het vrije tijdsgedrag en frequent vitaal-expan- sieve activiteiten. De in de opleiding verkregen vorming vindt echter ook rechtstreeks haar neerslag in de wijze van vrijetijdsbesteding aangezien intel lectuele activiteit, intellectuele vormen van ontspanning een een sterke deel neming aan het culturele leven ken merkend zijn voor de vrijetijdsbeste ding van mensen met een hoog oplei dingsniveau. Daarentegen leidt een laag opleidingsniveau meer tot lichamelijk actieve en produktieve activiteiten". Het feit dat de vrijetijdsbesteding van de jeugd gekenmerkt is door vitaal-ex- pansieve activiteiten, veel diversiteit en frequente informele contact wijst er op dat „jeugd" een levensfase is waar in het verkennen van de omgevende werkelijkheid en het zoeken naar eigen identiteit een centrale plaats innemen. Door het huwelijk verandert de aard van de vrijetijdsbesteding aanzienlijk. Luchtvaart besprekingen met Canada SCHIPHOL Per 1 januari verloopt het bestaande luchtvaartverdrag met Canada, dat ver voor het verstrijken van de 10-jarige geldigheidsduur door Nederland werd opgezegd, omdat Ca nada weigerde de KLM, die uitsluitend op Montreal mag vliegen, ook landings rechten voor vluchten op andere Cana dese steden te verlenen Wil het lucht verkeer tussen Nederland en Canda normaal worden voortgezet, dan zal er dus een geheel nieuwe of althans een tijdelijke regeling moeten komen. Daartoe is gistermiddag staatssecre taris H. J. de Koster van Buitenlandse Zaken naar Ottawa vertrokken. Hij maakte de reis per Canadian Pacific, hetgeen niet alleen beleefd is maar ook noodzakelijk omdat de KLM immers niet naar Ottawa mag vliegen. Het Nederlandse standpunt is, dat Canadian Pacific Airlines verbindingen met Amsterdam onderhoudt vanuit niet minder dan 5 Canadese steden: Van couver, Calgary, Edmonton, Toronto en Montreal. Gehoopt wordt, dat Canada ook de KLM wat meer armslag zal ge ven. Van Canadese zijde wordt er ech ter op gewezen, dat de KLM al vliegt zij dan alleen op Montreal toch meer dan de helft van al het luchtverkeer over de oceaan tussen Nederland en Canada voor haar reke ning neemt Gehuwden besteden hun vrije tijd re latief vaak aan praktisch-nuttige acti viteiten en meer aan produktieve dan aan consumptieve bezigheden. Naarma te men ouder wordt krijgt de vrijetijds besteding een sterkere gerichtheid, dat wil zeggen er heeft een zekere specia lisatie plaatsgevonden. Ook aan de godsdienstige gezindte is een zelfstandige invloed op het vrije tijdsgedrag toe te schrijven. In som mige opzichten is de vrijetijdsbesteding van katholieken tegenovergesteld aan die van orthodoxe protestanten het vrijetijdsgedrag van katholieken is im mers gekenmerkt door vitaal-expansie- ve en latent-spannende activiteiten als mede door veel diversiteit, terwijl ortho doxe protestanten zelden vitaal-expan sieve of latent-spannende activiteiten ondernemen en hun vrijetijdsgedrag in het algemeen weinig gevarieerd is. De vrijetijdsbesteding van mensen met een onbekommerde levenshouding is geken merkt door latent-spannende bezighe den en gezelligheid, d.w.z. door het pre valeren van sociale boven solitaire ac tiviteiten. AMSTERDAM „Er moeten wegen worden gevonden om het onderontwik kelde gebied van de rijvaardigheid in Nederland met kracht aan te pakken. Het is een wetenschappelijk bewezen feit, dat gebrek aan rij-ervaring tot verhoogde ongevalsvatbaarheid leidt. Uit het feit, dat de verkeersonveiligheid zich in ons land nog steeds uitbreidt, blijkt dat velen, die aan het verkeer deelnemen, niet ove* voldoende rij-ervaring beschikken". Dit sombere geluid liet gistermiddag de waarnemend voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, de heer H. Pols, horen op de algemene vergade ring van het verbond In Amsterdam. „Ondanks alle medewerking en daadwerkelijke steun van vele kan ten bekruipt ons een gevoel van on behagen en onvrede indien we de totale situatie op het gebied van de verkeersveiligheid bezien", zo meent hij, „De gemiddelde automobi list is er te zeer van overtuigd, dat het bezitten van het rijbewijs een garantie is om als volwaardig be stuurder aan het verkeer te kunnen deelnemen. De heer Pols drong daarom aan op een verdere ontwik keling van de rijvaardigheid. Hij becijferde, dat jaarlijks onge veer 300.000 vrouwen hun rijbewijs halen, maar velen kunnen slechts zelden rijden omdat ze niet over een eigen auto beschikken. Ook de grote groep jongelui maandelijks doen 10.000 18-jarigen en 7500 19-jarigen examen komt volgens hem maar weinig achter het stuur van de auto van hun vader, terwijl de groep, die geen auto heeft, er het liefst een in de drukke vakantietijd huurt. De waarnemend voorzitter toonde zich verheugd over de nota ver keersveiligheid. Daarmee is naar zijn oordeel een belangrijke stap ge daan tot verbetering van de ver keersveiligheid in Nederland. De heer Pols ging in op enkele door het verbond eerder gedane suggesties voor de bewuste nota. „Het is pret tig dat de minister tijdens de Ka merdebatten tot uiting bracht, dat de zaak van het verkeersonderwijs hem hoog zit", zo zei de heer Poli. Hij releveerde dat de invoering van de mammoetwet het vak verkeer niet langer verplicht maakt voor de meeste scholen van voortgezet on derwijs. Volgens hem is het onaan vaardbaar dat bijna geen enkele Nederlander na zijn twaalfde jaar verplicht verkeersonderwijs ont vangt. De heer Pols pleitte voorts voor het afleggen van het rij-exa men in twee etappes en de oprich ting van een hogere beroepsschool voor verkeersdeskundigen. Keuringssysteem Van groot belang acht de heer Pols het nieuwe keuringssysteem voor auto's, waarbij een onafhanke lijke, verplichte keuring en een pe riodieke inspectie (verbonden aan de onderhoudsbeurt) ieder een eigen plaats zullen krijgen. Sprekende over de sanering van het Nederlandse rij schoolwezen (de minister wil een soort van staatsdi- ploma instellen), is hij van oordeel dat naast deze overheidsmaatrege len ook de organisaties van autorij schoolhouders tot bundeling van krachten moeten overgaan. De heer Pols verwacht dat deze samenwerking er ook zal komen, zo dat de overheid dan een duidelijke gesprekspartner heeft in de vorm van de hele bonafide autorijschool wereld. Ook in 1969 zullen weer vier kern- thema-acties worden gevoerd. Het eerste kwartaal heeft „inhalen en slippen" tot onderwerp, in het twee de kwartaal wordt aandacht ge schonken aan het „recreatie- en weekendverkeer", in het derde kwartaal aan „de jeugd in het ver keer", terwijl in de laatste drie maanden „alcohol en verlichting" het centrale thema zullen vormen. ADVERTENT// i AMSTERDAM Prof. W. J. Bladergroen heeft gisteren de eerste paal geheid voor de nieuwe school van de stichting „Psy chologisch Pedagogisch Instituut Amster dam", welke gebouwd wordt aan de Postjesweg in Amsterdam-West. De school is speciaal voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Af eel literatuur is verschenen over de Duitse en Japanse concentra tie- en interneringskampen, maar de eenvoudige pocketuitgave van J. H. Kok te Kampen, onder de titel „Mijn sponde in het dodenrijk" door dr. D. K. Wielenga Gzn., mag wel tot het beste worden gerekend, dat op dit ge bied Is geschreven. Hier stort een man zijn hart uit niet om ons, nieuwsgierige mensen, te bevredigen, maar omdat hij zich moest bevrijden van een kwellende ballast, die uit zijn onderbewustzijn steeds weer naar boven kwam. Een ballast van her inneringen, die hem dreigde te verplet teren. Daarom zijn de korte verhalen geen memoires, maar een uitstorting van niet begrepen innerlijke belevenis sen, die schrijnende wonden hebben geslagen, die tot in lengte van dagen blijven bloeden. Zonder opsmuk verhaalt dr. Wielen ga die belevenissen. Recht en eerlijk, ontdaan van alle franje, maar met een realiteit die angstig aandoet. Dr. Wielenga wist zich in handen van God en met zijn sterk Godsvertrouwen heeft hij de kwellingen kunnen aan vaarden en doorstaan. Elk verhaal op zichzelf spreekt van onrecht de mens aangedaan. Onrecht dat leidde tot ontwrichting van zeer velen. De biecht van dr. Wielenga, neergeschreven in dit eenvoudige boekske, moge voor hem heling van de geslagen wonden betekenen, voor de velen, die met hem de Japanse inter neringskampen overleefden, kan dit boekje misschien een verzachting van de pijnen betekenen. Een waardevolle uitgave in de grote overvloed ovor deze stof, die slechts voor f 1,95 uw eigendom kan worden. e positie van de christelijke kerk in de communistische landen is wel bijzonder ernstig aangetast. Tot hen, die hiertegen in verzet kwamen, behoort ds. Richard Wurmbrand. Ge volg voor hem was de gevangenis. Veer tien jaar lang verbleef hij, vaak onder de hevigste kwellingen, in vervuilde en door ongedierte onveilig gemaakte cel len. Niet omdat hij anti-communist was, maar omdat hij zich pro-christen voelde. Het mag een wonder heten, dat hij ooit de vrije wereld weer heeft be reikt Onder de titel „De ondergrondse kerk" schreef hij zijn memoires. Geen boeiend verhaal als roman bedoeld. Ook geen aanklacht, maar een waar schuwing aan de westerse christelijke kerk. Hij pleit voor waakzaamheid. De lauwheid in de kerk van het westen houdt een groot gevaar in. Tegen dit gevaar wil dit boek waarschuwen. Het is een uitgave van De Internationale Raad van Christelijke Kerken, in sa menwerking met de boekhandel. De prijs is f 4,90. jVa een lange periode van stilzwij gen, heeft Tom van Oudwijk ons eindelijk weer eens verrast met een nieuwe roman. Bij de N.V. Uitgevers maatschappij „Kosmos" is verschenen „Mijn oom Victor". Wij kennen de schrijfster van onder andere van „De man Lucas" en „Tweemaal Ludovicus" Wij waren toen al direct geneigd haar tot de vooraanstaande auteurs te gaan rekenen. Met „Mijn oom Victor" heeft zij deze neiging versterkt. Ook in deze roman toont zij weer veel gevoel te hebben voor de milieutekening. Boven dien weet zij op psychologisch ver antwoorde wijze haar figuren in hun samenspel te plaatsen, zodat zij tot 'n boeiend verhaal komt. Het is echt een boek, dat je in een keer uit wilt lezen. Het is in een sobere, maar door zijn eenvoud fraaie band verschenen. De prijs is f 12,90. Arbeiderspers" te Amsterdam heeft enige tijd geleden onder de titel „Klassieke Curiosa" de uitgifte van een serie boeken uit de wereldliteratuur op stapel gezet, die in de vorige eeuw om hun curieuze inhoud sterk de aan dacht trokken, maar in Nederland vrij wel onbekend waren. Als eerste in deze serie is versche nen „Li Yu - You Poe Toea", of „De omzwervingen van de student van het late avonduur". Het dateert uit de ze ventiende eeuw en werd herontdekt door de Duitse sinoloog Dr. F. Kühn. Peter de Jong vertaalde het in het Ne derlands. Het is een echt moraliserende zedenroman uit de zeventiende eeuw, toen misschien gekenmerkt als porno grafie, maar waar ligt de grens in de c win tigs te eeuw? Een fraai uitgevoer de uitgave van 432 bladzijden voor de ^rijs van f 17,50. UTRECHT Eenderde van alle arbeid op de wereld wordt door vrouwen verricht. In de meeste landen is de helft van alle werkende vrouwen ge huwd. Dit is gebleken tijdens de in Dusseldorp gehouden derde wereld conferentie van het Internationaal Bond van Vrije Vakverenigingen over de vraagstukken van de wer kende vrouw. De conferentie onderstreepte de De conferentie onderstreepte de noodzakelijkheid dat aan de positie van de vrouw en aan de moeilijk heden die zij ondervindt, aandacht wordt besteed en dat al het moge lijke wordt gedaan haar positie te verbeteren. Als uitersten werden tijdens de conferentie genoemd Zweden en de Philippijnen. In Zweden tracht men de positie van man en vrouw ten aanzien van het gezin zoveel moge lijk recht te trekken. Zo maakt het in dat land bijvoorbeeld bij de ziek teverzekering geen verschil of men thuis in het gezin of buitenshuis werkt. In de Philippijnen daarentegen ge noot de vrouw tot voor kort geen onderwijs, alle beslissingen werden door haar ouders of haar man ge nomen en zij is alleen in het gezin werkzaam. AMSTERDAM Op grond van het feit dat de behandeling van derde graadsbrandwonden een speciale er varing van de medicus vraagt en daarnaast een aparte inrichting van hat ziekenhuis, is het noodzakelijk een beperkt aantal brandwondcentra in Nederland op te richrten. Door de grote spreiding van de patiënten krijgt de gemiddelde chirurg geen ge legenheid voldoende ervaring op te doen In deze behandeling. Het is be langrijk dat de Nederlandse chirur gen overtuigd worden van het be lang van verwijzing van hun ver brandingspatiënten naar deze brand wondencentra. Dit is een conclusie uit het proefschrift van dr. R. P. Hermans, chirurg in het Rode-Kruisziekenhuis te Bever wijk, over „De techniek van de be handeling van brandwonden", waarop hij aan de universiteit van A'dam is gepromoveerd. De. Hermans heeft door combinatie van bestaande technieken en behan delingswijzen van derdegraadsbrand- wonden een nieuwere methode ver kregen, die volgens hem veel voorde len heeft boven de tegenwoordige be handelingen. Deze nieuwere behandelingsmethode komt er op neer dat zo spoedig mo gelijk na de verbranding de resten van de huid worden verwijderd en daarvoor in de plaats kleine stukjes donorhuid (3x3 mm) worden aange bracht. Een lapje donorhuid, afkom stig van de patiënt, wordt in zeer kleine stukjes gesneden, waardoor men tot ongeveer negen maal de oorspronkelijke afmeting verbrande huid kan bedekken. De open delen tussen deze „eilandjes huid" groeien na verloop van tijd aan elkaar. Vol gens dr. Hermans liggen de voorde len van deze methode in de snelle wondgenezing, goede terugkeer van de gevoeligheid op de behandelde lichaamsdelen en behoud van de des betreffende lichaamsfuncties. Opgenomen cijfers in het proefschrift tonen aan dat in Nederland de ver branding een niet te verwaarlozen aandoening is. Aan het ziekenhuis, de chirurgische behandeling en de reva lidatie worden met betrekking tot de behandeling van deze derdegraads- brandwonden bijzondere eisen ge steld. Dr. Hermans pleit voor een specialisatie in deze richting. In vrij wel alle ontwikkelde landen bestaan speciaal ingerichte centra ter behan deling van brandwonden. „Helaas maakt Nederland hierop nog een uit zondering", aldus dr. Hermans. 99 DEN HAAG Ir. H. Vredeling van de PvdA, lid van de Tweede Kamer en van het Europees Parlement, heeft de Europese Commissie gevraagd of er naar haar mening geen taak ligt voor de gemeenschappen op het terrein van het landbouwkundig onderzoek. Hij at tendeert de commissie op het onlangs tussen Nederland en West-Duitsland ge sloten akkoord over landbouwkundig onderzoek in beide landen. Hij vraagt de commissie tenslotte hoe ze de mo gelijkheid beoordeelt dat het agrarisch wetenschapscentrum in Wageningen zou uitgroeien tot een centrum van landbouwkundig onderzoek in de EEG. Ik ben het mannetje van kr-kr-krakend verse chips verkleed als brandweerman. Stuur een lege verpakking van mijn produkt naar Postbus 120, Deventer en u krijgt een leuke verrassing. (vergeet niet afzender ta vermelden) SCHIPHOL De noodzaak tot co ordinate begint zich te doen gevoelen bij de hulp, die vele goedwillende Ne derlanders aan het lijdende Biafra en met name aan de hongerende kinderen wil verlenen. Tot nu toe heeft het Biafra-comité onder voorzitterschap van mr. G. E. van Walsum 12 miljoen gulden ingeza meld. Het Rode Kruis, Caritas en de Unesco hebben daar hun portie van gehad, Terre des Hommes krijgt van de overheid vergunningen voor het bin nenhalen in Nederland van slachtof fertjes, de stichting Luchtbrug Biafra poogt ze hier naar toe te halen en in ziekenhuizen onder te brengen en ten slotte is er dan nog Abie Nathan, de Israëlische vredespiloot, die de eerste kinderen op eigen houtje in Biafra ge selecteerd heeft. Bij al deze instantie» en stichtingen komt geld binnen, alle werken min of meer op eigen initiatief. „Dit alles vindt de regering ook niet erg efficiënt", aldus gisteren de voor zitter van de Stichting Terre des Hommes Nederland, de heer Wieger- sma uit Badhoevedorp, die op Schiphol de Arnhemse arts C. J. Hoogendijk uitgeleide deed. Deze medicus gaat voor Terre des Hommes in Gabon, waar heen honderden Biafraantjes zijn ge- evacueerd, poolshoogte nemen: hoe zal men de kinderen selecteren, is de rege ring van Gabon bereid een verklaring te tekenen dat zij de kinderen na ge nezing terug zal nemen en opvangen en hoe kan Nederland eventueel hulp ter plaatse verlenen. „Er is natuurlijk alles voor te zeg gen de kinderen in Gabon te laten, wanneer dat medisch verantwoord is" aldus dokter Hoogendijk. „Dat is verre te verkiezen boien een transport naar Nederland dat toch tot een naar ver houding zeer gering aantal beperkt moet blijven. Veel beter zou het dan ook zijn indien ai die miljoenen, die hier zijn opgehaald en nog kunnen worden ingezameld besteed zou worden aan bijvoorbeeld een doeltreffend op vang- en doorgangskamp ln Gabon of Ivoorkust". Over dat laatste onderwerp heefi Terre des Hommes ook nog gesproken met mr. Van Walsum, die van de gro te Biafra-actle nog altijd ruim een miljoen gulden over heeft. Indien Ter re des Hommes, al of niet in samen werking met de stichting Luchtbrug Biafra, een goed plan op tafel legt, dan zou dit geld daaraan op nuttige wijze kunnen worden besteed. De heer Hoogendijk wordt over ruim een week op Schiphol terug verwacht. Grafschennis op Joodse begraafplaats OUDE-PEKELA —Naar heden is ge bleken is in het begin van deze week op de Joodse begraafplaats te Oude- Pekela grafschennis gepleegd. Onge veer een derde deel van de grafmonu menten is omver gegooid, ernstig be schadigd dan wel volledig vernield. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. De schade wordt geraamd op ca. vierduizend gulden. DEN HAAG De oudste vice-presi dent van de Haagse rechtbank, mr. W. Th. D. A. van Eek, heeft gisteren de oprichter van de club van hyper-intel ligente mensen, mr. S. A. l'Honoré Naber uit Biithoven en diens medestan der J. H. Steenbeek uit Zeist de in kort geding gevraagde voorzieningen tegen de vereniging „Mensa" geweigerd. Deze eisten dat de gedaagde werd verboden nog langer de naam „Mensa" te gebrui ken op straffe van een dwangsom van 5.000,- per dag. De eisers werden ver oordeeld in de kosten van het geding. Mr. Van Eek had overwogen, dat de heren Naber en Steenbeek een vereni ging representeerden, die geen rechts persoonlijkheid bezit. Toen er een alge mene ledenvergadering was, werden statuten ontworpen, die niet wezenlijk meer mochten veranderen. Of de club een stichting of een vereniging zou wor den zou later worden uitgemaakt en wel per referendum. De heer Naber wenste een stichting. Hij schreef het referendum uit. Een meerderheid van de leden wilde een vereniging. Het getuigde niet van goede trouw, aldus mr. Van Eek, om het referen dum in de kersttijd te houden. Dat d» heer Naber toch de stichtingen „Inter- mensa" en „Mensa-Nederland" opricht te deed hij bovendien niet te goeder trouw. Hij bracht wezenlijke verande ringen in de concept-statuten aan. ADVERTENTIE Apeldoorn, Amersfoortseweg 15 tel. 05760 -1 59 50 Harderwijk, Thorbeckelaan 47. 2 tel. 03410 - 42 55

De Vallei | 1968 | | pagina 5