Arabieren kunnen zich in oorlog praten MILD VONNIS IN HET MOSKOUSE PROCES WEL) volgende week in Brussel bijeen Mexico zeer vroeg op de buis Studenten in New York bezetten universiteit RIJDT IN JAPAN GEEN UTO Protest Valse dollars tegen Indonesië (of leer eerst Japans lezen) Over de grenzen ZIJ WILLEN GEEN OORLOG, MAAR TOCH. Overvolle agenda 2013 ton voedsel naar Biafra ALLEEN MAAR „GOEDENDAG" Proces in Athene verdaagd Cambridge bouwt grote telescoop D Verbanning en dwangarbeid de e van effe een stuk afsnijden Grens beide Kongo's gesloten JARRING Protest tegen ontslag neger-hoogleraar LINKS STOPLICHT UITVALSWEG JAPANS LEREN ZATERDAG 12 OKTOBER 1968 DJAKARTA. Interpol heeft een In ternationale organisatie ontmaskerd, die door middel van het binnensmokkelen van miljoenen valse Amerikaanse dol lars de Indonesische regering wilde ondermijnen. Functionarissen van Interpol in Dja karta hebben volgens het officiële Indo nesische persbureau Antara gezegd, te geloven, da* een buitenlandse rege ring, die Singapore en Hongkong als ba ses gebruikte, de hand had in deze zaak. Zij wilde niet zeggen welke re gering zij bedoelden. Wegens het in circulatie brengen van vals geld waren vijf personen gearres teerd: een burger van de volksrepu bliek China, een Nederlander en drie Indonesiërs. Djakarta, Semarang en Su- rabaja waren de voornaamste centra van activiteit. Het zou in totaal gaan om een bedrag van naar schatting drie miljoen (valse) dollars. De bewegingen van de organisatie waren in het afge lopen half jaar door Interpol gevolgd. De niet met name genoemde Neder lander had zijn aandeel van de dollars ontvangen van de gearresteerde Chi nees. Verdere bijzonderheden zijn niet bekend gemaakt. GENèVE Het internationale Rode Kruis in Genève heeft vrijdag bekend- gemaakt, dat via de nachtelijke lucht brug sinds 3 september 2013 ton voed sel naar Biafra is overgevlogen. Vanuit Fernando Po zijn in die perio de 217 vluchten naar de vliegvelden Otoi Oetoeroe en Oeli Ihiala uitgevoerd. GUNNAR JARRING blijven? NASSER opzwepen MOSJE DAJAN vasthouden en BEIROET (Libanon) Langs de bestandslijnen tussen de Arabieren Israël bestoken beide partijen elkaar bijna elke dag om vervolgens elkander ervan te beschuldigen het eerste geschoten te hebben. Achter de lijnen waarschuwen de leiders geregeld tegen een nieuwe oorlog, ingeval de gebeurtenissen blijven verlopen zoals op het ogenblik. Buiten het Midden-Oosten laat Moskou vage waarschuwingen tegen Israël horen en de beide kandidaten voor ambt van president der V.S. zeggen, dat de V.S. ervoor moeten zorgen, dat Israël militair de sterkste blijft. MOSKOU Een rechtbank in Mos kou heeft Pavel Litvinof tot vijf jaar verbanning veroordeeld, Larissa Da niël tot vier jaar verbanning en Con- stantin Babitsky tot drie jaar verban ning, zo is officieel meegedeeld. De dichter Vadim Delanny heeft twee jaar en tien maanden werkkamp gekregen en Vladimir Dremljoega drie jaar. Zij zijn beschuldigd van „versto ring van de openbare orde". Op 25 au gustus hebben zij op het Rode Plein in Moskou geprotesteerd tegen de militai re bezetting van Tsjecho-Slowakije. Litvinof (30) is natuurkundige en de kleinzoon van de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Maxim Litvinof. Mevr. Daniël, filologe, is de vrouw van de in 1966 tot vijf jaar werkkamp ver oordeelde dichter Joeri Daniël. Babitsky (38) is taalkundige, Delau- ney ,23) schrijver, en Dremljoega (28) arbeider. Het proces, dat drie dagen heeft ge duurd, was voor buitenlandse verslag gevers niet toegankelijk. Verbanning naar een afgelegen deel van het land is een lichtere straf dan werkkamp. Een tot verbanning veroor deelde mag een bepaald gebied niet verlaten, maar is overigens vrij. Een tante van Litvinof heeft aan verslagge vers meegedeeld, dat alle beklaagden in beroep gaan. Sofia Kalistratova, een van de verde digers, werd met gejuich en tranen door de wachtenden buiten het gerechts- ADVERTENTIE Wild - Pferdebahtt im Mettf IderBruch Wild- vonder BORKEN geötfnet anSamstagen u. Sonn-und Fewrtagen PRAAG Jiri Pelikan, die ont slagen is als hoofd van de Tsjecho- slowaakse televisie, is erin geslaagd op dramatische wijze afscheid van de kijkers te nemen. Pelikan heeft de ondergrondse ra dio- en televisie-uitzendingen geor ganiseerd na de Russische inval. De bezettingstroepen zijn er nimmer in geslaagd een einde aan die uitzen dingen te maken. De regering heeft Pelikan nader hand onder Russische druk moeten ontslaan om de radio en televisie een strikter ideologisch communis tisch patroon te geven. Pelikan was als gast opgenomen in een tv-form, dat voornamelijk sprak over het jongste filmfestival van Rome. Aan het slot werd hem gevraagd hoe hij het vond de tele visie te moeten verlaten. Pelikan antwoordde geëmotio neerd op de Russische klacht, dat de Tsjechoslowaakse televisie werd geleid door contra-revolutionairen en anti-communisten: „Ik zou een ding willen zeggen en ik hoop, dat de mensen dat geloven ik wil mijn eer als communist en burger van dit land verdedigen, al was het alleen maar omdat ik mijn gehele leven de ideëen van het soci alisme heb voorgestaan", aldus Pe likan. „Ik ben in 1939 lid van de com munistische partij geworden. Toen kon ik van dat lidmaatschap op geen enkele wijze baat hebben. Nader hand werd ik gearresteerd door de Gestapo en de oorlogsjaren heb ik gedeeltelijk in een Gestapo-gevan genis en gedeeltelijk ondergronds doorgebracht", aldus Pelikan. „Ik zeg dit niet omdat het mij op de een of andere wijze een voor recht en bescherming geeft tegen kritiek, maar eenvoudig omdat de partij en het socialisme inhoud aan mijn leven hebben gegeven". „Wij gaan niet voor eeuwig uit een. Ik zeg alleen goedendag", ver klaarde de 42 jaar oude Pelikan, voor wie nog geen nieuwe functie is gevonden. gebouw ontvangen, toen zij naar buiten kwam. Na enige aarzeling nam zij een groot boeket van rode rozen en witte anjers in ontvangst. De woordvoerder van de rechtbank, Lev Almazof, heeft verklaard, dat de plaats waarheen de beklaagden zullen worden verbannen, binnenkort door het ministerie van Openbare Orde zal wor den bekendgemaakt. Gisteren heeft hij gezegd dat het „ver van Moskou, maar geen toeristen oord" zal zijn. Na het proces heeft Almazof 15 bui tenlandse correspondenten ontvangen in een der kamers van het gerechtsge bouw. Het was voor het eerst dat de buitenlandse pers officieel op de hoog te is gehouden van het verloop van een dergelijk proces. Almazof verklaarde nog, dat de drie die verbannen worden, tot dat ogenblik in Moskou „onder be waking" zullen zijn. ATHENE Het proces tegen drie Griekse journalisten die ervan beschul digd werden de nagedachtenis van be roemde Grieken uit de oudheid te heb ben onteerd, door hen „prominente ho moseksuelen" te noemen, is vrijdag voor onbepaalde tijd uitgesteld. De rechtbank verdaagde de zaak, omdat een der beklaagden, Chritos Lambria, directeur van het blad „Eiko- nes" niet verschenen was. Lambria, die in Londen zou verblij ven, moest terecht staan samen met de hoofdredacteur van „Eikones", Con- stantijn Psichas en de schrijver van het artikel waarin de wet op de open bare zeden zou zijn overtreden, Ionnis Lampsas. Lampsas had in een artikel, dat in juli in het blad is verschenen Plato, Sophocles, Thudcydides en Solon „prominente homoseksuelen" uit het oude Griekenland genoemd. Het blad is daarop door de politie in beslag genomen. „Eikones" een uitgave van mevrouw Helene Vlachoe, is in augustus opge heven. ADVERTENTIE IS kaas uit het vuistje KINSJASA De grens tussen Kon- go-Kinsjasa en Kongo-Brazzaville die door de rivier de Kongo wordt ge vormd, is vrijdag officieel gesloten, na dat Kongo-Brazzaville deze week de be trekkingen met Kinsjasa verbrak, we gens de terechtstelling van Pierre Moe- Iele. De radiostations van beide landen zijn een etheroorlog begonnen met felle aanvallen op eikaars regeringen. Betekent dit allemaal dat onmiddel lijk gevaar bestaat dat het Midden-Oos ten voor de vierde keer in 20 jaar in vlammen zal opgaan? Westerse diplomaten en waarnemers geloven het niet, maar zij zijn zich be wust van het altijd aanwezige gevaar dat de lont onopzettelijk in het kruit zou kunnen worden geworpen. De felle en minder felle verklaringen blijven inmiddels elkaar opvolgen, zo als dat nu al verscheidene maanden is gebeurd, in los verband met het tempo van de schendingen van de wapenstil standslij nen. Om enige voorbeelden te noemen: De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Mahmóed Riad, deed de temperatuur oplopen door te zeggen: „Men kan elk ogenblik oorlog verwach ten, omdat de Israëli's hun agressie voortzetten." De officiële woordvoerder van de Egyptische regering te Cairo zorgde weer voor een daling, toen hij zei: „De toestand is niet gevaarlijker dan voor heen sinds de Israëlische agressie van het vorige jaar". Op dezelfde dag zei de Israëlische plaatsvervangend premier, Jigal Allon te Londen, dat hij niet dacht dat strijd op grote schaal zou uitbreken en dat Israël de bestandsbepalingen zou eer biedigen. Maar zijn politieke rivaal in Tel Aviv, de minister van Landsverdediging Mosje Dajan, zei dat oorlog in het Mid den-Oosten thans waarschijnlijker is dan enkele maanden geleden. Ondanks de sensationele verklaringen evenwel hebben alle partijen steeds zorgvuldig de achterdeur opengehou den. Arabieren en Israëli's zijn het over een ding eens: de missie van de vre- desafgezant van de VN Gunnar Jarring moet worden voortgezet. In Arabische hoofdsteden voelt men in brede kringen, dat de besprekingen met Jarring in de VN, de laatste kans betekenen op een politieke regeling. President Nasser is evenwel van me ning, dat de Arabieren geen eerlijke behandeling zullen krijgen, tenzij zij kunnen onderhandelen vanuit een machtspositie. „Arabieren zwaaien meer dan gewoon lijk met het zwaard om de olijftak aan trekkelijker te maken voor landen die een nieuwe oorlog in het Midden-Oos ten vrezen," zei een persoonlijkheid die lange tijd een waarnemer van de Arabische wereld is geweest. Ofschoon altijd het gevaar bestaat dat de Ara bieren, evenals verleden jaar „zich in een nieuwe oorlog zullen praten" (of laten praten door de Russen), zijn di plomaten van gevoelen, dat dit gepraat zal verminderen, althans tot duidelijk wordt dat de algemene vergadering van de VN vruchteloos is gebleven. Het enige onberekenbare element in de toestand is inmiddels de Palestijnse guerrillabweging. De guerrillastrijders hebben elke po litieke regeling van de hand gewezen en zullen wellicht hun overvallen verhevi gen om te beletten dat er een tot stand komt, menen waarnemers. „Zij zijn bang dat Israël spoedig weer zoals vanouds zal worden beschouwd als de verdrukte en de sympathie van de wereld zal verwerven - en onderhand misschien Amerikaanse straaljagers van het type Phantom," zei een welingelich te persoonlijkheid. IJMUIDEN De schade toegebracht aan de steenasfalt-bekleding van de nieuwe pieren van IJmuiden tijdens de nazomerstorm van 20 t.m. 22 septem ber kon, nadat het water tot rust geko men was, in de afgelopen dagen door Rijkswaterstaat worden opgenomen. Naar schatting zal met het herstel een bedrag van 2Vi miljoen gulden gemoeid zijn. PARIJS De assemblee van de West-Europese Unie (WEU) moet zich volgende week in Parjjs uitspreken over een resolutie ontworpen door de politieke com missie waarin gesproken wordt over versterking van de strijdkrachten van de NAVO, door bestaande eenheden op volle sterkte te brengen en door de strategi sche beweeglijkheid er van te verbeteren. De resolutie zegt ook dat handel en uitwisseling van personen en informatie met het Sovjet-blok verder ontwikkeld moeten worden om de Oosteuropese volkeren op de hoogte te brengen van de schok die de agressie van de Sovjet-Unie in Tsjecho-Slowakije in het Westen te weeggebracht heeft. De resolutie komt in stemming aan het eind van het debat over Tsjecho-Slowa kije en de Europese veiligheid. De assemblee bestaande uit parle mentsleden van de aangesloten landen, t.w. de zes EEG-landen en het Ver enigd Koninkrijk krijgt volgende week (van 14 t/m 18 oktober) een over volle agenda te verwerken. Deels is dat een gevolg van het feit dat de voor jaarszitting van het parlement, in mei, niet kon doorgaan, als gevolg van de toen in Parijs heersende onrust. Op de agenda staan, behalve de kwestie-Tsjecho-Slowakije, ook de Brit se aanvraag voor het lidmaatschap van de Europese gemeenschappen, het non proliferatieverdrag, Viëtnam, en de sa menwerking tussen Europa en de Ver enigde Staten. Over de Britse toetre- dingsaan vraag heeft de Nederlandse socialist mr. M. van der Stoel een rap port voorbereid. Het lijkt voorts waarschijnlijk dat in het politieke debat van de assemblee de jongste suggesties van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Har mei, aan de orde komen. Zoals bekend heeft Harmel begin deze maand in Brussel er voor gepleit gebruik te ma ken van de Westeuropese Unie en van de beginselen van de verdragen waar uit de WEU is voortgekomen, om toe nadering en samenwerking te bevorde ren tussen de EEG-landen en Engeland. Harmel zal die gedachte nader uitwer ken tijdens de bijeenkomst van de mi nisterraad van de WEU, op 21 en 22 oktober in Rome. Het parlement van de Westeuropese Unie krijgt volgende week ook een groot aantal gast-sprekers. Het zijn Jean Rey, president van de Europese Commissie, Lord Chalfant, de door de Britse premier Wilson aangewezen on derhandelaar voor Engeland met de EEG, de Duitse staatssecretaris Jahn, onderminister van Buitenlandse Zaken Katzenbach uit de Verenigde Staten, de Duitse minister van Defensie, Schro der, Manlio Brosdo, secretaris-gene raal van de NAVO en de Belgische mi nister Lefèvre. LONDEN De Engelse raad voor wetenschappelijk onderzoek heeft aan gekondigd, dat bij Cambridge een te lescoop zal worden gebouwd, die de grootste van de wereld moet worden. Voor het project, dat over twee jaar voltooid moet zijn, is twee miljoen pond uitgetrokken. Door acht, veertig voet^ metende, schalen, zal de telescoop radiosignalen uit de ruimte registreren. De leiding van het project is opgedra gen aan St.-Martin Ryle, hoogleraar in de radio-astronomie dan de universiteit van Cambridge. A De komende Olympische Spelen be loven hier en daar schadeposten te worden voor verschillende bedrijven en ondernemingen, waarvan de werknemers onuitgeslapen op hun werk zullen ver schijnen in verband met de zenduren van de televisiereportages uit Mexico. Op de foto: rust terwijl u kijkt. DEN HAAG De tienjarige Frank van der Zwan, die sinds dinsdagavond in Den Haag werd vermist, blijkt te zijn verdronken. Zijn stoffelijk over schot is gisteren gevonden in het water langs de Zuidwal. NEW YORK In een demonstratie ve actie die overeenkomst vertoonde met de demonstraties aan Columbia University van afgelopen voorjaar, heb ben een honderdtal studenten vrijdag „sit ins" georganiseerd in twee gebou- ^utorjjden is voor vreemdeliingen in Japan bijna een onmogelij ke zaak. Ook de man die zonder enig probleem dwars door Londen of Parijs rijdt, kan maar beter niet aan Tokio of Jokohama beginnen. Dat komt zowel door de Japanse manier van autorijden als door de Japanse wijze van verkeersregeling. Het laat-je-rijden wordt gemakke lijk gemaakt door goedkope taxi's en door heel redelijke huurprijzen van auto's met chauffeur voor lan gere termijnen. Degene die deson danks toch aan een auto zonder chauffeur begint, gaat een heel avontuur tegemoet. Om te beginnen houdt het verkeer links. Dat vraagt even wennen maar het betekent niet veel. Meestal wordt er toch links en rechts gehou den, net zo het uitkomt. Ook de voorrangsregeling lijkt een zaak die van het toeval afhangt. De meeste Japanse chauffeurs schijnen zich door toeval te laten leiden. Gas geven kunnen ze alle maal uitstekend. Schakelen doen ze zo nu en dan ook nog wel. Maar aan remmen hebben ze een hekel. Ken nelijk volkomen zeker van een vol gend leven, halen ze de vreemdste stunts uit. Slechts op de autosnelwe gen wordt behoorlijk gereden. Daar is er ook dè ruimte voor. Heel lastig is ook dat de stoplich ten niet voor, maar na de kruising staan. Meestal hangen ze boven de weg die men aan de overkant in wil. Dat is wel consequent, maar niet erg duidelijk. Gelukkig staat er bij elk stoplicht een agent met een fluit je, die een lang signaal geeft als de lichten gaan verspringen. De kunst is dan om uit te maken of er ge stopt of gereden moet worden. Dat de richtingborden in Japanse lettertekens zijn uitgevoerd, mag de Japanners niet kwalijk worden ge nomen, maar het is wel lastig. Slechts op de autosnelwegen wordt de richting in ook voor westerlin gen begrijpelijk schrift aangegeven. In de steden is het vinden van de uitvalswegen dan ook een bijna ho peloze zaak. Heel grote plattegron den kunnen wel een beetje helpen, maar ook niet veel, want de straten hebben geen namen. Vragen helpt niets. Zeker, in de hotels, de restaurants en de grote winkels is altijd wel iemand te vinden die Engels spreekt, maar de kans op straat iemand te gen het lijf te lopen die Engels ver staat, is uiterst gering. Tot een vriendelijke glimlach en een diepe buiging is iedereen bereid en als een Japanner toevallig begrijpt waar 't om gaat en kan helpen door een eind mee te rijden, dan doet hij dat met plezier, maar de taal is een bij na onneembare barrière. Slaagt men er tenslotte toch in om Tokio of Jokohama uit te ko men, dan is men er nog lang niet. Op de autosnelwegen lukt het alle maal wel, maar om wat te zien moet men daar juist af. Op het platteland blijkt dan dat de wegen veelal erbarmelijk slecht zijn. En om de haverklap raakt men weer verzeild in een of ander provincie stadje met zo'n klein miljoen inwo ners. Dan beginnen de moeilijkheden om eruit te komen opnieuw, zij het op wat kleinere schaal, waartegen over staat dat de kans om iemand te vinden die Engels verstaat (dat is immers al prachtig, verstaan èn spreken is een bijna niet te geloven buitenkansje) nog weer aanzienlijk geringer is. Nee, de enige oplossing voor de vreemdeling die zelf in Japan auto wil rijden en die niet terugschrikt voor het verkeer, is eerst Japans leren. wen van de universiteit van New York. Zij protesteerden daarmee tegen het ontslag van een neger-docent. 55 studenten zitten in de Gould Me morial Bibliotheek, 40 studenten in het nabijgelegen Gould studentenhuis. Donderdag is het ontslag bekend ge maakt van John F. Hatchett als di recteur van het Martin Luther King Afro-Amerikaans studentencentrum. Hatchett heeft eerder deze week bij een toespraak voor een gehoor van 700 studenten gezegd, dat vice-president Hubert Humphrey, Richard Nixon en Albert Shanker, de president van de New Yorkse vereniging van onderwij zend personeel, „racistische schoften" zijn. Dr. Lewis Hyde, provoost van de universiteit, heeft de New Yorkse po litie naar de campus ontboden. „Ik zal alle maatregelen treffen die noodzakelijk zijn om de studenten de toegang tot de gebouwen te verzeke ren", aldus Hyde. De demonstranten hebben de toegang tot de twee gebouwen gebarricadeerd. In de bibliotheek blijken voorname lijk blanke studenten te zijn, in het stu dentencentrum voornamelijk negers. e Russische gewapende inval in Tsjecho-Slowakije, gevolgd door een stelselmatige terreur in dat land. hard en onverbloemd, heeft bij velen de hoop op een mogelijke vreedzame regeling van de geschillen tussen oost en west, de bodem ingeslagen. Men had de lange weg van de bloeddorsti ge dictator Stalin via Kroestsjef en Kosygin, naar een leefbaarder kli maat in Oos*-Europa zien komen. Men hoopte dat eindelijk de dooi zou intreden, na een daad als de overval op Hongarije. J^Jaar niets van dat alles. Het imperialisme in Moskou is on danks alles weer doorgebroken. Of dat nu is door de invloed van de generaals, tegen de wil van Breznjef en Kosygin in, of met stilzwijgend of enthousiast medeweten van de com munistische partij. Wat op het ogen blik in Tsjecho-Slowakije geschiedt is 'n voorbeeld van onverhulde terreur. Een Machiavellistische politiek van verdeel en heers. Een poging om de door het gehele volk gesteunde lei ders van de Tsjechoslowaakse com munistische partij, in de ogen van de bevolking te compromitteren en poli tiek zelfmoord te laten plegen. Dubcek, Svoboda en Smrkofsky staan voor hetzelfde dilemma, waarvoor zo veel Nederlanders in de dagen van de Duitse bezetting hebben gestaan. „In hoeverre kan men nog meegaan met de maatregelen van de bezet- BORIS PASTERNAK .als eerste ters, om te pogen de wetten te sabo teren en het beste ervan <e maken?" Waar ligt de grens waar men kan zeggen: „Nee, dat kan ik niet meer doen?" En dan hadden de goede Nederlanders in die oorlogsdagen nog altijd op de achtergrond de gang van zaken aan de fronten, die steeds duidelijker de nazi-nederlaag aankondigde. Voor de Tsjechische leiders is er zulk een houvast niet. Als men „nee" zegt, kunnen de Russen of een handjevol collaborateurs van het genre Novot- ny aan de macht brengen, of zelf de zaken in eigen hand nemen. DM laat ste kan gepaard gaan met een golf van moord en doodslag. Mag men de bevolking aan een dergelijke maatre gel blootstellen? Zullen er dan geen wanhopige of verbitterde Tsjechen naar het laatste redmiddel, de wa pens, grijpen en wat zijn de gevolgen dan? T^emidden van dit vreselijk dilemma speelt zich in Moskou het proces af tegen enkele intellectuelen en arbei ders, die het gewaagd hebben om in het „hol van de beer", een protest demonstratie te houden, tegen de overval op Tsjecho-Slowakije. Het is niet de eerste demonstratie. Eerder had reeds Boris Pasternak, schrijver van het misschien daardoor befaamd geworden boek dokter Zjiva- go, zijn stem verheven, hadden Joe ri Daniel en Aleksander Ginzbourg en Galanskof hun stem verheven. De Sovjet-autoriteiten hebben gepoogd het proces tegen de demonstranten een beetje achteraf te houden. Zij hebben „spontane tegendemonstra*- ties" tegen de beklaagden in elkaar gezet, maar het is niet gelukt. Het is goed, da* de wereld weet, dat zelfs in Rusland zelf lieden gevonden worden die dapper genoeg zijn, om in het openbaar hun stem te verhef fen tegen het onrecht door de rege ring gepleegd. De straffen die de autoriteiten hebben opgelegd zijn in verhouding tot moed, nodig om zoiets te doen, dan ook ge ring. Onder Stalin waren de deelne mers aan de protes*tocht zonder enig proces tegen de muur gezet voor het nekschot. De wereldopinie heeft nu al zoveel vat op de rechters, dat de straffen, erg genoeg op zich zelf veel milder ge worden zijn. Wellicht zal de tijd nog eens komen, dat men ook op het Rode Plein zijn stem ongestraft *egen onrecht mag verhef fen. Als dat tijdstip maar niet te laat komt voor de Tsjechen en Slowaken, die zo veel burgerzin en discipline vertoon den. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 6