Verenigde Staten en Rusland veroveren zonder twijfel meeste gouden medailles Jonge Afrikaanse staten proberen „gezicht" te krijgen Kanovaarders geven alles om succes te kunnen behalen Kees Moiman denkt a aan Spelen van 1972 Openingsceremonie in chronologische volgorde Zondagsport op radio en tv Olympische flitsen uit Mexico Achtervolgingsploeg van Duitsland bleef onder 4 min. 20 sec. Weinig toevoer van nieuw talent DWS in tweede ronde tegen Chelsea Zesmaal 13 goed in de toto Hockeyteam over drie weken weer tegen Pakistan Apeldoornse Boys in „Kopduel" Mexico staat vandaag voor uur van de waarheid Hindernissen Uitstekend werk Niet enige record Niet zeker Op fiets Experiment 4 Tegenaan TELEVISIE RADIO ANDERS OPTIMISTISCH Jaarbeursbeker ZATERDAG 12 OKTOBER 1968 ZATERDAG 12 OKTOBER 17.50-18.00 u. Ned. 1: Nederlands pro gramma vanuit de studio in Mexico- City (kleur). 18.00-20.00 u. Ned. 1Openingsceremonie (kleur). 23.50-0.30 u. Duitsland 1: Openingscere monie. 20.55-22.55 u. Duitsland 2: Openingsce remonie. ZONDAG 13 OKTOBER 19.30-20.30 u. Ned. 1: In N.T.S. Sport: Nederlands programma (kleur). '22.30-00.45 u. Ned. 1: Roeien: series. Atletiek: series 400 m horden, ver springen: series 800 m heren, series 100 m heren, finale 10.000 m. 21.00-22.00 u. Duitsland 1: atletiek en roeien. 00.45-01.00 u. Did. 2: volleybal. MAANDAG 14 OKTOBER 07.30-9.00 u. Ned. 1: Samenvatting van zondagavond, aangevuld met een in de loop van de nacht ontvangen sa menvatting van diverse andere eve nementen (kleur). In het vervolg kort heidshalve aangeduid als: samenvat tingen. 16.00-17.45 u. Did. 2: berichten en re portages. 13 t/m 19 oktober: Hilversum II: 7.30- -8.00 uur Olympisch journaal; 17.00- 19.00 uur: Directe reportages; 22.00 tot (eventueel) 24.00 uur: Directe repor tages. 20 t/m 27 oktober: zelfde tijden en on derwerpen via Hilversum I. MEXICO De heer A. J. H. Dok- kum, chef de mission van de Neder landse Olympische ploeg, ontving in 't 'Olympisch dorp het volgende telegram: „Mijn beste wensen voor een optimale prestatie door u allen. Succes". Minis ter Klompé. De hertog van Edinburgh, voorzitter van de Internationale Hippische Fede ratie, is vrijdagmiddag uit Aberdeen per vliegtuig naar Mexico vertrokken. De hertog zat zelf aan de stuurknuppel van de „Andover", het koninklijk toe stel, waarmee hij zondag in Mexico zal aankomen. Na de Spelen blijft de her tog nog een paar dagen privé in Mexi co voor hij zijn echtgenote weer ont moet in Recife (Braz.) op het konink lijke jacht „Britannia". De Britse ko ningin brengt in begin november offi ciële bezoeken aan Brazilië en Chili. Voor het eerst in de geschiedenis van de Amerikaanse atletiek zijn geen blanke lopers opgenomen in de 4 x 400 en de 4 x 100 m estafetteploeg van de Ver. Staten. Op de 4 x 400 m lopen Lee Evans, Ron Freeman, Larry Ja mes en Vince Matthews, de kortste es tafette bestaat uit Ronnie Ray Smith, Mel Pender, Charlie Green en Jim Hi- nes. In Mexico-stad is donderdagavond voor het eerst de Olympische feestver lichting ontstoken. Meer dan een mil joen lampjes verspreidden hun licht. De verschillende kleuren zijn boven dien een aanwijzing voor de routes, die belangstellenden kunnen volgen naar bepaalde sportevenementen, die in het programma met dezelfde kleur zijn aangeduid. De internationale zwemfederatie (FINA) heeft geweigerd de zwemsters te laten onderwerpen aan de test op de sekse van het IOC. De Australiër Ber ge Phillips, voorzitter van de FINA, zei: „Wij hebben nooit enig idee ge had, dat onze zwemsters niet vrouwe lijk zouden zijn". De internationale bonden voor alle andere sporten, die deel uitmaken van het Olympische pro gramma, hebben zich akkoord verklaard met de onderzoekingen van het IOC. Het IOC heeft gewaarschuwd, dat deel neemsters die de sex-test niet willen on dergaan de kans lopen gediskwalifi ceerd te worden. Ruim zestig procent van de deelneemsters had overigens donderdagmiddag haar officiële Olym pische bewijs van vrouwelijkheid al ge haald. Na dagen van training op geheime plaatsen is de Russische damesturn- ploeg eindelijk in de openbaarheid ge treden in Mexico. Trainster Larissa La- tinia vertelde, dat haar ploeg niet al leen sterk was, maar bovendien jonger dan welke ploeg ook, die ooit de Sov jet-Unie bij een grote internationale wedstrijd had vertegenwoordigd. Het Russische zestal bestaat uit: Natalia Koetsjinskaja (19), Sinaida Voronina- Droesjinina (19), Larissa Petrik (19), Olga Krasseva (18), Ljoebova Boerda (15) en Valentina Toeritsjeva (16). MEXICO Voor Mexico dat op de bezoeker de indruk maakt met de ene voet in het verleden en met de andere voet in de toekomst te staan slaat vandaag het uur van de waarheid. Op deze openingsdag van de Olympische Spelen moet namelijk blijken, of het land de organisatie van een dergelijke manifestatie heeft aangekund. Vijf jaar geleden, toen Mexico-Stad werd uitgekozen als plaats van de Olym pische Spelen 1968, leek het een geweldige gok. Het land. dat uitsluitend figu ren als helden vereert, die hun ideeën met de dood hebben moeten bekopen (Quatemoc, de laatste Aztekenkoning, Vader Hidalgo, die een vergeefse op stand ontketende tegen de Spanjaarden en Zapata, die in het begin van deze eeuw vergeefs de opstand predikte), had geen enkele ervaring met een organi satie van deze omvang; een evenement van twee weken, met negentien ver schillende takken van sport, een deelnemers-aantal van 7500 van 's werelds beste atleten en een televisiepubliek van honderden miljoenen kijkers in de gehele wereld. En daarbij kwam als tweede riskante factor de hoge ligging van Mexico-Stad en het verminderde zuurstofgehalte, dat problemen zou kunnen opleveren voor de atleten. Mexico en de Olympische gedachten hebben sindsdien crisissen gekend, die zelfs het bestaan van de Spelen in ge vaar brachten. Desondanks zullen de Spelen van de 19e Olympiade volgens plan beginnen in de prachtige, nieuwe sportinstallaties. Vandaag wordt ten aanschouwen van 80.000 bezoekers in het stadion van de universiteit de Olym pische vlam ontstoken, die vijftien da gen lang de duur van de Spelen zal blijven branden. In de laatste vijf jaar heeft men bij de organisatie meer hindernissen moe ten overwinnen, dan een atleet ontmoet? op de 110 meter horden. De belang* rijkste daarvan waren: 1. Mexico's hoge ligging (2240 meter boven de zeespiegel) en de daarmee gepaard gaande verminderde luchtdruk Voor de atleet betekent dat moelij khe- den met de ademhaling in de acclima- tisatieperiode. Voorts een verminderde toevoer van zuurstof naar de longen, hetgeen een belangrijke factor is bij soprten, die meer tijd in beslag nemen en uithoudingsvermogen eisen. En ten slotte het gevaar van te grote zonne straling. 2. Mexico's gebrek aan ervaring bij de organisatie van sportevenementen van deze grootte. Maar de Mexicanen heb ben die uitdaging aanvaard. Zij leerden veel van de Olympische Spelen van To kio en bouwden de best geoutilleerde in stallaties, die ooit voor de Spelem wer den opgetrokken. 3. De gevaarlijke crisis, die dit jaar ontstond over de deelneming van Zuid- Afrika aan de Spelen. De Zuidafrikaanse atleten werden reeds niet toegelaten tot de spelen van 1964 wegens de apart heidspolitiek van hun regering. Maar in februari j.l. besloot het Inter nationaal Olympisch Comité (IOC) Zuid- Afrika als lid te accepteren en deel te laten nemen aan de Spelen. Een kleine veertig in hoofdzaak Afrikaanse landen dreigden zich toen van de Spelen terug te zullen trekken. Het IOC her zag zijn beslissing, waardoor de crisis bezworen werd. 4. De dreigende boycot door Ameri kaanse neger-atleten, die de sterke af vaardiging van de Ver. Staten aan zienlijk zou verzwakken. Zonder van standpunt te veranderen ten opzichte van de rassenkwestie in eigen land be sloten de zwarte atleten tenslotte toch deel te nemen aan de Spelen en de Olympische gedachte te respecteren. 5. De invasie van Tsjecho-Slowakije door Rusland en vier andere landen van 't Warschaupact riep in vele landen de gedachte op aan een boycot van de Spelen. Ook deze dreiging werd niet in daden omgezet. 6. Politieke moeilijkheden in Mexico zelf: de studentenstaking, demonstra ties en het bloedvergieten in Mexico- stad tijdens de weken, die aan de ope ning van de Spelen voorafgingen. Er blijft angst bestaan, dat enkele extre misten zullen proberen een bom te gooien tijdens de openingsceremonie. Maar de spanning is naarmate de Spe len naderden toch duidelijk afgenomen. Ondanks al deze problemen hebben de organisatoren van de Spelen op ve le onderdelen uitstekend werk ver richt. Een van de grootste vernieuwin gen is wel het gebruik van de tartan- baan bij de atletiekwedstrijden. Alge meen is men ervan overtuigd, dat de internationale atletiek niet alleen door het gebruik van tartan, maar ook door de ijle atmosfeer in Mexico-Stad een totaal nieuw gezicht zal krijgen. Vooral op de loopnummers tot en met de achthonderd meter en bij de tech nische nummers. Een ander nieuw aspect bij de atle tiek z(jn de dopingtesten, die na elk nummer door artsen van de IAAF zul len worden verricht. In vergelijking met de Olympische Spelen van Tokio is het programma voorts aanzienlijk uitgebreid. Bij het zwemmen zijn elf nieuwe nummers gecreëerd. In het bokstoernooi zullen voor het eerst in de geschiedenis elf klassen z(jn, omdat onlangs de zg. „papiergewichtsklasse" is toegevoegd. Verder is het program ma van de schutters uitgebreid met skeet (een tweede vorm van kleidui- venschieten). Door deze uitbreiding van het pro gramma zal in Mexico-Stad een re cordaantal van 172 gouden medailles te winnen zijn. Dat is niet het enige record. Er ko men in Mexico 7530 deelnemers uit 118 landen aan de start. In 1898, toen in Athene de eerste Moderne Olympische Spelen werden gehouden, waren er slechts 59 atleten uit tien landen. In 1964 (Tokio): 5711 atleten uit 96 landen. In vergelijking met Tokio is het aan tal verslaggevers bijna verdubbeld: van 800 tot 1500. Ongeveer een miljoen toeschouwers kunnen de wedstrijden bijwonen. Volgens een officiële schat ting zullen ruim 500 miljoen mensen de Olympische Spelen via de televisie vol gen. Mexico-1968 wordt ongetwijfeld een nieuwe prestigeslag tussen de Verenig de Staten en Rusland. De Amerikanen starten als favoriet voor het meren deel van de medailles. De twee landen hebben de grootste ploegen ingeschre ven: Rusland (462) en Amerika (393). Van de negentien takken van sport bieden de atletiek (36) en het zwem men (33) de meeste kansen op gouden medailles. De Amerikanen zijn op de ze twee onderdelen veruit favoriet. Vooral op de sprintnummers bij de heren zijn de Amerikaanse negers alleen de 25-jarige 200 meter loper Larry Questad is blank praktisch niet te verslaan. Nog sterker is dat het geval bij het zwemmen, waar de Amerikaan zowel bij de dames als bij de heren op een zame hoogte staan. Uitgesproken favo riet zijn de Amerikanen, die op dit on derdeel nog nooit een Olympische wed strijd verloren, in het basketball-toer nooi, terwijl er voor hen ook goede me daillekansen zijn bij het schieten en het roeien. Hoewel de Russen zich weinig bloot geven, lijkt de afvaardiging zwakker dan in Tokio, 't Merendeel van de gou den medailles zal voor hen moeten ko men van de dames, die hoog genoteerd staan bij de atletiek, .het turnen en in iets mindere mate bij het zwem men. De heren hebben redelijke kan sen op technische nummers als hoog springen, vèrspringen, kogelslingeren en speerwerpen. Zeer gunstig zijn de Russische vooruitzichten voor het bok sen, schermen, gewichtheffen en wa terpolo. Maar deze takken van sport leveren minder goud op dan de atletiek en het zwemmen, die door de Amerika nen overheerst worden. Toch zijn de twee grootmachten niet geheel zeker van hun suprematie. Z(j weten, dat vooral de jonge Afrikaanse staten, voor wie de Spelen een moge lijkheid zijn om internationaal een „ge zicht" te krijgen, bijzonder gevaarlijk zijn. Vast staat, dat Mexico de Spelèn- van-de-verrassingen krijgt. De hoge ligging van Mexico is daarvoor een van de voornaamste argumenten. Door de ijle atmosfeer zullen reputaties worden gebroken. Om aan dit gevaar te ontko men hebben vele landen trainingskam pen op grote hoogte ingericht. De Amerikanen hebben getraind in South Lake Tahoe, de Russen vestigden zich in het Armeense Leniakan, Kenia bereidde zich in het 2440 meter hoog gelegen Thomson Falls voor, terwijl vele Europese landen gebruik maakten van de faciliteiten in Fort Romeu en Sankt Moritz. Voor de meeste Zuidamerikaanse lan den bestonden de hoogte-problemen niet, omdat zij moesten „afdalen" om in Mexico-stad te komen. De Ethiopiërs verkeren van alle deelnemers uiteraard met de Mexi canen in verreweg de gunstigste po sitie. Zij konden gewoon in Addis Abe ba blijven, dat op dezelfde hoogte ligt als Mexico-stad. In vele andere landen heeft men door geringere financiële mogelijkheden de voorbereiding niet zo grootscheeps kun nen aanpakken als de Amerikanen en de Russen. Die landen weten dan ook, dat hun aanwezigheid in Mexico-stad min of meer symbolisch is. Zij troos ten zich echter met de uitspraak, die Pierre baron De Coubertin jaren gele den deed: „Deelnemen is belangrijker dan winnen..." MEXICO Voor het eerst in de ge schiedenis van de wielèrhistorie is een amateur-achtervolgingsploeg op de 4 km onder de tijd van 4.20.0 gebleven. Het Duitse Olympische team maakte vrijdag tijdens een trainingsrit name lijk een tijd van 4.19.8. Maandag wa ren Udo Hempel, Karl Link, Karl Heinz Henrich en Rainer Podlesch al in de buurt van de 4.20-grens gekomen door een tijd te laten afdrukken van 4.21.64. Italië kwam toen even later tot 4.20.95. MEXICO Het is half zes in de middag als de Nederlandse kanovaarders in de Mexicaanse buitenwijk Xochimilco met ontblote bovenlijven, waarvan het zweet verdampt in de bijna misselijk makende hitte, hevig hijgend naar de lauwe kleedkamers lopen. Zij hebben dan hun dagelijkse 35 kilometers afgelegd op de liineaalreohte baan van 2500 meter, waarvoor de Mexicanen alleen voor deze .Spelen een kanaal van 2.20 meter diepte hebben gegraven. Als het groepje Nederlanders een vluchtige douche heeft genomen geeft trainer Karei Muijs opdracht een half uurtje te gaan fietsen om vervolgens nog eens een veld loopje te gaan houden. „Onze training", geeft de bondscoach grif toe, „is extreem zwaar. Als ik het programma vergelijk met dat van de Oosteuropeanen, die ik tijdens een stu diereis aan het werk heb gezien, ge loof ik te mogen zeggen dat onze men sen zo ongeveer de zwaarste training ter wereld krijgen. Het hele jaar door hebben zij bovendien elk weekend op geofferd, maar wat wil je? Wij moeten wel. De topkanoërs worden steeds ster ker, er is weinig toevoer van nieuw ta lent, en wij moeten de geweldige han dicap overwinnen, dat onze mensen vrijwel zonder uitzondering hun dag taak hebben die tot 's middags zes uur duurt". Karei Muijs, sportleraar van profes sie, is een bewogen man met diepe in teresse in de wetenschappelijke kant van trainingsmethoden. Sinds 1959, toen deze tak van sport zich in ons land bevond in een impasse, bemoeit hij zich met de kanoërs en vanaf 1963 is hij gesalarieerd coach van de Neder landse Kanobond. Met stormachtige geestdrift leidt hij de trainingen en stuwde hij de piepkleine bond omhoog. „Gezien het werk dat Muijs voor de kanosport doet", is het oordeel van KAREL MUYS keiharde training MEXICO Nog voordat de Olympische vlam is ontstoken in Mexico denkt Kees Moiman (39), chef d'équipe en voorzitter van de technische commissie van de Nederlandse Kanobond, al aan de Spelen van 1972. Wetend dat een aantal topsporters uit zijn kleine hondje na Mexico het heel wat kalmer aan wil gaan doen heeft hy onlangs diep voldaan vernomen, dat een ambitieus plan betreffende toptraining en het speuren naer nieuw talent gerealiseerd kan worden. Hij vertelt: „In het Amsterdamse sportcomplex Ookmeer komt een schitterend kanocentrum, dat hoogstwaarschijnlijk in het voor jaar van 1969 al zover klaar zal zijn dat de centrale training er kan plaats hebben. Een halfjaar latei- kan de Amsterdamse schooljeugd er terecht. Een duur project, van 330.000 gulden. De Nederlandse Sport Federatie draagt 220.000 gul den bij en de gemeente Amster dam, die ook het terrein beschik baar heeft gesteld, betaalt de rest. Primair wordt dat centrum de plaats waar de topmensen terecht kunnen. Er komen douches, een sauna en massageruimten. We kun nen er ook onze achttien bondsbo- ten stationeren." Mede in verband met de inge bruikneming van dit centrum zijn Karei Muijs en de technische com missie van plan de centrale trai ning anders te gaan opzetten. „Wij streven naar een kleinere top en ook de gewestelijke trainingsgroe pen, waaraan nu zo'n 35 mensen deelnemen, willen we kleiner ma ken. Wij hopen dat het een stimu lans wordt voor wedstrijdkanoërs om zich in de verenigingen in tensiever aan hun sport te wijden om op die manier een plaats te ver overen in de gewestelijke groepen". De kanoërs, beoefenaren van een nog vrij jonge, typische volkssport, hebben zich op de Spelen van Mexico goed kunnen voorbereiden. Dank zij subsidies en geestdrift van een handvol leiders. Daarop wil de Nederlandse kanobond nu voort bouwen, profiterend van recente in ternationale successen en wellicht van topprestaties op de Spelen. Moiman, zeer optimistisch: „De animo in onze verenigingen is geluk kig erg groot. Groter zelfs dan wij hadden verwacht. Vorig jaar name lijk zijn wij gestart met cursussen voor trainers. Wij hadden gehoopt dat de helft van de clubs hun trai ner zouden sturen, maar tot onze verbazing hebben alle verenigingen waaruit wedstrijdkanoërs voortko men hun trainer ingeschreven". Kees Moiman, „verdient hij natuurlijk veel te weinig. We doen dan ook ver schrikkelijk ons best om hem vast te houden. Dat zal wel lukken, want hij is werkelijk bezeten van deze sport". Veelgeprezen Karei Muijs vertoont zich in Xochimilco fietsend langs de baan, waarop zijn pupillen met tref fend fanatisme trainen. Zodra hij van de chronometer een goede tijd afleest barst hij uit in gejuich, alsof hijzelf zojuist een Olympische zege heeft ge boekt. Elk succes dat straks eventueel behaald zal worden straalt dan ook te recht op hem af. Nog voordat profes sor Biersteker aan de slag ging om met een team van specialisten de ge volgen van sportbeoefening op Mexico- hoogte te onderzoeken, klopte Muijs al aan bij het NOC om geld los te krij gen voor Olympische voorbereidingen. Gevolg: de kanoploeg vertrok in 1965 reeds naar Oostenrijk, waar Muijs op 2300 meter hoogte zijn ploeg in het wa ter commandeerde, „Het was louter een experiment. Een periode waarin ik eens wilde bekijken wat voor gevolgen het allemaal kon hebben. Hij verrichtte, gesteund door medi sche adviezen, ook metingen voor wat betreft ademhaling. Toen hij vervolgens een rapport had uitgebracht vond hij het NOC aan zijn zijde. „Ga maar door zo", zeiden ze. „Wij willen je wel steu nen". Vijf keer vertrok de kanoploeg vervolgens nog naar hoog gelegen plaat sen (Arosa, Mexico, Sankt Moritz) en toen deze formatie naar Olympisch Mexico moest vertrekken bleek Muijs de enige nationale coach die het rapport Biersteker letterlijk opvatte en laat te ruggekeerd van de training in Sankt Moritz zijn pupillen slechts een heel korte adempauze gunde in eigen land. „Over andere bonden", weert hij nu af. „wil ik niet oordelen, maar heb me op het standpunt gesteld: mijn mensen gaan alleen even terug naar Nederland om de koffers te pakken en de familie gedag te zeggen". Hij hoopt in Mexico de oogst van vier jaar werken in de afzondering, waartoe een vrij weinig bedreven sport als kanovaren gedoemd is, binnen te halen. In de hitte van Xochimilco ziet hij zijn pupillen terugkeren van de alles vergende conditietraining na de 35 da gelijkse kilometers op het water. „We gaan er nog eens flink tegenaan", zegt hij, „onze mensen moeten in deze pe riode echt door de zure appel heenbij- ten, maar wi eweet waartoe dat straks kan leiden? De topkanoërs staan kwali tatief zo ontzettend dicht bij elkaar, dat straks voor een belangrijk gedeelte de vorm van de dag bepalend zal zijn. In heel veel gevallen zal een finishfoto de uitslag moeten bepalen. Dat staat voor mij vast. Daarom kun je het je in de ze aanloopperiode gewoon niet permit teren risico's te nemen". HILVERSUM In de eerste afleve ring van het NRU-sportprogramma „Langs de lijn" (14.30-17.00 uur, via Hilversum I) wordt aandacht besteed aan o.m. de Olympische Spelen in Mexico (roeiwedstrijden) en de voet balwedstrijden PSV - ADO, FC Twen te - Sparta, Elinkwijk - SW, Feyen- oord - NAC en O VVO - ZW; voorts: het wereldkampioenschap voor motor- zijspannen in Hockenheim en handbal-, korfbal-, amateurvoetbal- en hockey- nieuws en om 16.30 uur: de toto-uitsla gen. De tweede aflvering van „Langs de Lijn" is vervat in het programma van 17.00-19.00 uur via Hilversum II over de Olympische Spelen. In het NTS-sportprogramma, dat van 19.30 tot 20.30 uur op Nederland I wordt uitgezonden, wordt onder voorbehoud van wijzigingen aandacht besteed aan de volgende onderwerpen: de Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen; de voetbalwedstrijden Holland Sport Ajax, FC TwenteSparta en DWS GVAV; de draverijen om de grote Benelux- prijs in Meerenveld; de judo-interland voor senioren Ne derland - West-Duitsland te Voorburg; de wielerronde van Lombardije, de laatste grote wegwedstrijd voor profs in dit seizoen. MEXICO De twaalfde oktober, de dag waarnaar Mexico heeft toegeleefd, sinds het in Baden-Baden de organisa tie van de 19e Olympische Spelen kreeg toegewezen, is aangebroken. Op deze voor Mexico historische dag zul len de Olympische Spelen 1968 worden geopend. Het programma van de ope ningsceremonie, die 's morgens om 11 uur Mexicaanse tijd (18.00 uur Ned. t(jd) zal beginnen, is in chronologische volgorde: 11.04 uur: aankomst van de Mexi caanse president Diaz Ordaz op de of ficiële tribune, waarbij het Mexicaan se volkslied zal worden gespeeld en de gebruikelijke militaire eerbewijzen zul len worden gebracht. Vervolgens de binnenkomst van de deelnemende lan den, die langs de officiële tribune zul- en marcheren om zich daarna op te stellen op het middenterrein. De rij zal, volgens traditie, worden geopend door Griekenland en worden gesloten door het gastland Mexico. De ploegen zullen defileren in volgorde van het Spaanse alfabet. Na een welkomstwoord van de presi dent van het organisatie-comité, Pedro Ramirez Vasquez, zal Avery Brundage, de herkozen president van het Interna tionaal Olympisch Comité, de Mexi caanse president dr. Gustavo Diaz Or daz verzoeken de Olympische Spelen 1968 voor geopend te verklaren. Gedragen door cadetten van de op leidingsschool voor de zeemacht zal de Olympische vlag worden binnengedra gen en na de protocolaire openingsfor mule, uitgesproken door de president, in het stadion worden gehesen. Door de noordelijke poort zal hierna een ca det van de militaire academie het sta dion binnenkomen, begeleid door zes Japanse meisjes in kimono, met de of ficiële Olympisohe vlag, welke sinds de Spelen 1964 in Tokio is geweest, ter wijl terzelfdertijd door de zuidelijke poort zes Mexicaanse meisjes in natio nale klederdracht hun entree zullen maken. De burgemeester van Tokio, Ryokichi Minobe, zal vervolgens de vlag overdragen aan zijn Mexicaanse ambtsgenoot, Alfonso Corona del Ro- sal. Een cadet van de Mexicaanse luchtmachtschool zal, begeleid door de Mexicaanse meisjes, de vlag door de zuidelijke poort het stadion uitdragen. Het oplaten van ballonnen vormt de inleiding van de binnenkomst van de laatste loopster in de estafette met het Olympisch vuur, de 20-jarige Mexicaan se hardloopster Enriqueta Basilio So- telo (nationaal kampioene op de 400 meter en 80 meter horden), die daarop de vlam in het stadion zal ontsteken. Voor het eerst in de geschiedenis van de Olympische Spelen zal hierop een vertegenwoordiger van de scheidsrech ters en juryleden, de Mexicaanse pro fessor Lavin, de eed afleggen, waarin hij namens allen zijn medewerking toezegt. De eedsaflegging voor de deelnemers zal geschieden door de Mexicaanse ma rathonloper Pablo Garrido. Ruim zes duizend duiven zullen hierna worden losgelaten. Nadat de Mexicaanse pre sident de officiële tribune heeft verla ten zal de afmars van de deelnemers beginnen. De totale duur van de ope ningsceremonie zal iets meer dan twee uur bedragen. ZüRICH DWS, de enige Neder landse club, die nog deelneemt aan het toernooi om de jaarbeurssteden-beker, heeft voor de tweede ronde van het toernooi geloot tegen Chelsea uit Lon den. De loting, die vrijdagmiddag in Zürich werd gehouden, gaf Chelsea het recht van de eerste thuiswedstrijd. Zoals bekend heeft DWS in de eerste ronde Beerschot uit Antwerpen uitge schakeld. Chelsea kwam een ronde ver der door twee overwinningen (50 en 43) op de Schotse ploeg Morton Gree nock. De volledige loting voor de tweede ronde om de beker der jaarbeurs steden is: Waregem (Belg) - Legia Warschau (Polen); Leeds United (Eng.) - Stan dard Luik (Belg.) - Napoli (It.) - Grass hoppers (Zwits.); Chelsea (Eng.) - DWS (Ned.); HSV Hamburg (W.-Dld.) - Slavia Praag (Tsj.-Sl.); Sporting Lis sabon (Port.) - Newcastle United (Eng.); Hibernian (Schotl.) - Lokomotiv Leip zig (O.Dld.); Vittoria Setubal (Port.) - Olympique Lyon (Fr); Aris Saloniki (Gr.) - Ujpest Dosza (Hong.); Juventus (It.) - Eintracht Frankfort (W.-Dld.); Gosztepe Izmir (Turk.) - Argesul Pites- ti (Roem); Hansa Rostock (O. Did.) - Florentina (It.); Glasgow Rangers (Schotl.) - Dundalk (Ierl.); Panathinai- kos Athene (Gr.) - Atletico Bilbao (Sp); OFK Belgrado (Zd.Sl.) - Bologna (It.); Aberdeen (Schotl.) - Real Zaragoza (Sp.); AIK Stockholm (Zwe.) - Hanno ver '96 (W.Dld.). In tegenstelling tot bij de toernooien om de Europese bekers voor lands kampioenen en bekerwinnaars zijn de speeldata voor de wedstrijden uit de tweede ronde in het jaarbeurs-toernood niet dwingend voorgeschreven. De clubs hebben slechts de verplichting hun twee wedstrijden vóór 13 november te spelen. Voorzitter D. Stoop van DWS zei ge lukkig te zijn met Chelsea als tegen stander. „Niet in de eerste plaats van wege de kans een ronde verder te ko men, maar omdat wij een echt goede ploeg naar Amsterdam krijgen. Chel sea staat tenslotte weer in de top van de Engelse eerste divisie. Ook ben ik blij, dat het lot ons niet tegen een ploeg uit Oost-Europa heeft gebracht, want dan zou ik werkelijk niet een, twee, drie hebben geweten, wat wij hadden moeten doen". DEN HAAG De cijfers van sport- toto 8 van het afgelopen weekeinde zijn: Aantal deelnemers 895.382. jTc^al inleg: f 1.944.532,80. Voor prijzen be schikbaar f 875.040, Eerste prijs: f 262.512,-. Zes deelne mers met dertien goed, per winnaar bruto: f 43.752,-. Tweede prijs: f 175.008,-, 120 deelne mers (bij wie één met twee kolommen) met twaalf goed, prijs per kolom f 1.446,-. Derde prijs: f 262.512,-. 1435 deelne mers (bij wie 18 met twee, 1 met drie en 1 met vier kolommen) met elf goed, prijs per kolom f 180,-. Vierde prijs: f 175.008,-, 344 deelne mers (bij wie twee met twee kolom men) met een juiste voorspelling van de eerste acht uitslagen, prijs per ko lom: f 505,-. AMSTERDAM Het Nederlandse Hockey-elftai, dat zondag in zijn eerste wedstrijd van het Olympisch toernooi tegen Pakistan uitkomt, zal na de Spe len in Nederland nog eens tegen de Pa kistani in het veld komen. In Mexico- stad vroegën de Pakistaanse leiders aan vertegenwoordigers van de Neder landse hockeybond of hun ploeg begin november, als onderdeel van een trip door West-Europa, het Nederlandse team nog eens zou kunnen ontmoeten. De mogelijkheid was er. De wedstrijd wordt op 2 november in het Frans Of ten-stadion te Eindhoven gespeeld. In de eerste uitzending van „Kop duel", dinsdagavond 15 oktober, komen Apeldoornse Boys, Feijenoord, Frisia, Middelburg en MVV tegen elkaar uit. De teamleden krijgen individueel vra gen gesteld over voetbal na 1945 en col lectieve vragen over andere takken van sport. Deze vragen hebben betrekking op gebeurtenissen niet ouder dan een jaar. Bovendien worden de deelnemers algemene sportvragen gesteld. Tot slot moeten de deelnemers een sportfiguur, die onder het publiek aanwezig is, iden tificeren. ln het Amsterdamse museum F odor is een unieke tentoonstelling inge richt van Olympische affiches uit de pe riode 18901960. Daar vindt men ook een affiche van de Olympische Spelen van Amsterdam in 1916.

De Vallei | 1968 | | pagina 7