Veenendaals - dagblad Nauwelijks enige vooruitgang inzake Rhodesische kwestie Buiten Clifford: geen versterking troepen in W.-Duitsland Ruimtevaarders onderdrukken verkoudheid In Mexico brandt het Olympisch vuur boron Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Nieuwe griep- variatie in aantocht Drie doden bij autobotsin» Onzekerheid over vlucht om de maan Aardbeving in Australië Studenten uit Delft help en mensen weg uit Oostblok WILSON HOUDT MOGELIJKHEID VAN OVERLEG OPEN CERNIK WEER IN MOSKOU Eckmast II Tilly v.d. Made start niet op 400 meter Brandstichting in museum Mr. Van Vollenhoven be^on vandaag bij de Heidemij Besprekingen in Bonn Weer kind van zesling overleden 1 SCHIRRA WAS WÊ EVEN BOOS Dr. J. M. de Jong overleden WINNAAR N« 44333 in het grote STOPLICHT SPEL ^SvSSSSS£ Vooruitzichten wat heler - z*in net een<^en"- )at was Muziekje Tevreden VflNNAAR f 500,- H PINION PRIJS. Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen. Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'*, opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 14 OKTOBER 1968 - 42e JAARGANG no. 242 GIBRALTAR Premier Wilson van Engeland en zijn ambtgenoot lan Smith van Rhodesië zijn gisteravond uiteengegaan, zonder dat het con flict over de onafhankelijkheid van Rhodesië is opgelost. In het slotcommu niqué. dat gisteravond laat te Gibraltar werd uitgegeven, werd gezegd dat „de onenigheid over fundamentele kwesties is blijven bestaan**. De twee staatslieden hebben gedurende vier dagen aan boord van de Britse kruiser ..Fearless" op de rede van Gibraltar overleg gepleegd. Volgens het communiqué is wel enige voortgang geboekt. De Britse rege ringsleider heeft zijn collega een stuk overhandigd, dat behoudens goedkeu ring van het Britse kabinet, een basis vormt voor een voorstel tot regeling van het conflict met Rhodesië zoals dat in het Britse parlement zou moeten worden ingediend. Dit document zal premier Smith met zijn regering in Sa lisbury gaan bespreken. Als de rege ring in Salisbury dat zou wensen, zal de Britse staatssecretaris voor geme nebestzaken, Thomson, daarheen rei zen om aan dit overleg deel te nemen. NOG GEEN VACCIN BESCHIKBAAR DEN HAAG In de medische we reld wordt rekening gehouden met de komst van een nieuwe griepvariatie. Het is de Mao-griep, ook wel „Hong kong" genoemd, naar de plaats waar de ziekte voor het eerst is gesignaleerd. Daarna is zij op de Philippijnen en in enkele plaatsen in Amerika waargeno men. In Nederalnd is volgens dr. L. Bure- ma, directeur van de GG en GD in Rotterdam, nog geen geval aange toond. Inenting tegen de ziekte zal pas mo gelijk zijn in december-januari als Philips-Duphar voldoende vaccin zal hebben aangemaakt. Goedaardig De ziekte is volgens tot dusver ont vangen rapporten een variatie op het A-2 virus. Er zijn geen tekenen van een kwaadaardig verloop waargeno men, zei dr. Burema. Het reeds langer bestaande A-2 vac cin biedt slechts een geringe immuni teit tegen de „Hongkong". De enige afdoende bescherming te gen besmetting is inënting met het nu in de maak zijnde vaccin. Daarvoor komen in de eerste plaats degenen in aanmerking die op grond van bepaal de afwijkingen een verhoogd risico lo pen. De Leidse viroloog dr. N. Masurel zegt dat hij drie jaar geleden al de We reldgezondheidsorganisatie heeft ge waarschuwd tegen de komst van de nieuwe griepvariatie. Er zou volgens hem tijdig vaccin hebben kunnen zijn als zijn waarschuwing niet in de wind was geslagen. WENEN Een Tsjechoslowaakse re geringsdelegatie onder leiding van pre mier Oldrich Cernik is vanmorgen in Moskou aangekomen. De Tsjechoslowaakse delegatie zal besprekingen voeren over kwesties, die voortspruiten uit de overeenkomst van Moskou. CO Uoe hoog de eik steeds in aanzien heeft gestaan blijkt uit het feit, dat de Germanen hem evenals de beuk tot de vruchtbomen, de „arbor frugifera", rekenden, zoals Tacitus vermeldt. Niet alleen de die ren des velds, maar ook de eerste mensen moesten zich volgens enige Romeinse auteurs met eikels voeden. Zulke aanduidingen vindt ge bij Ovi- olius, Juvenalis en Lucretius. Wij ken nen de eikels haast uitsluitend als eekmast, d.w.z. als wildvoer en van hoeveel belang zij daartoe zijn, blijkt uit het groet der Servische herders „Zijn er eikels?", zoals men bij ons zegt „Hoe vaart u?" Ge moogt niet onderstellen, dat ik de Zuidslavische taal zou verstaan! Alleen reeds wegens het kostelijke voedsel moeten wij de eik in ere hou den; schaal- en vliegwlld (eenden, duiven) zijn er verzot op. Vooral vrij staande bomen geven rijke dracht. Blijkt de oogst zeer groot, dan worden de eikels wel geraapt voor winter- voer. Schoolkinderen, die er een aar dig centje door kunnen bijverdienen, krijgen soms voor dit gezonde werk in het bos vrij van school. Dit kan gerust, want zoveel kunnen ze van die voedzame vruchten niet vergdren, of er blijft nog genoeg over voor de herten, reeën, eekhoorns, moeflons, en vogels, ja in het voorjaar zien we aan de jonge opslag, dat er vele de dans ontsprongen. Eekmast met zijn 40 procent zetmeelgehalte komt qua voedingswaarde al spoedig na bonen, lupinen, erwten, gerst, maïs, rogge en haver, doch de kastanje blijft er met 34 procent achter, hoewel zij weer geprefereerd wegens de verzekerde oogst, die bovendien groot pleegt te zijn. 14 okt. 1968 A. B. WJGMAN ItBMMttMIMIIIflMlllft GEEN CONCESSIES Voordat hij zijn laatste bespreking met Wilson begon, had Smith tot enke le journalisten gezegd, dat de Britten geen grote concessies hadden gedaan. Het standpunt, dat de Britten schrifte lijk ter kennis van de Rhodesische dele gatie hebben gebracht, werd niet zon der meer door Smith afgewezen. Hij zei het stuk, dat volgens hem geen ulti matum was, met zijn ministers te moe ten bespreken. Het Britse document behelst een voor stel tot aanvaarding en uitvoering door Smith van de zes reeds eerder door de Britten opgestelde beginselen, die de basis zouden moeten vormen van een nieuwe constitutie. Deze constitutie zou de totstandkoming binnen afzienbare tijd van een Afrikaans meerderheids bewind moeten garaderen. Voorts wordt voorgesteld dat Rhodesië terugkeert naar een wettig bewind met Smith aan het hoofd. De Engelsen hebben voorts aangeboden een onderwijsprogramma te financieren om de Afrikanen voor te bereiden op de regeringsverantwoor delijkheid. Ook dit voorstel is reeds tijdens vroe gere besprekingen gedaan. OOSTERHOUT Omstreeks half twaalf zondagavond zijn bij een ver keersongeluk in Oosterhout, op de weg naar Raamsdonkveer, drie personen om het leven gekomen. Op de „Staphorsterkruising" in Oos terhout verleende de bestuurder van een personenauto, de heer F. van Don gen (52) uit Rijen, geen voorrang aan een tweede personenauto. Als gevolg van de aanrijding kwamen de heer Van Dongen en zijn 49-jarige echtgenote, mevr. J. B. van Dongen-Van Boeren, en een inzittende van de tweede auto, mej. A. M. Ba vel (19) uit Raamsdonk veer, om het leven. De bestuurder van de tweede auto, de heer A. L. M. B. uit Roosendaal, werd ernstig gewond. Over andere verkeersongelukken, die dit weekeinde zijn gebeurd, leest u el ders in dit nummer. MEXICO-STAD Tilly van der Ma de zal vandaag niet starten in de eer ste serie van de vierhonderd meter. Op advies van dokter De Jongste, heeft zij zich moeten terugtrekken. De Leimuidense, die zich sinds zater dag al niet fil voelde, kreeg zondag avond een acute griepaanval, gepaard gaande met hevige koorts. Zij moet het bed houden. Het is niet zeker of Tilly van der Made donderdag deelneemt aan de se ries 800 meter. De artsen pogen mo menteel met penicillinetabletten de koortsaanval terug te dringen. LONDEN Scotland Yard zoekt naar saboteurs, die benzinebommen hebben neergelegd in het rijks oorlogsmuseum te Londen. Door die bommen is een grote brand ontstaan in de bovenste verdiepingen van het gebouw, waarin herinneringen aan de militaire helden daden uit het verleden worden bewaard. DEN HAAG Mr. Pieter van Vol lenhoven is vandaag zijn werkzaam heden bij de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij te Arnhem begon nen. Wegens de verplichtingen, die hij als „maandvlieger" bij de Koninklijke Luchtmacht heeft, zal de heer Van Vollenhoven tevens nog enkele dagen per maand zijn vliegvaardigheid blij ven onderhouden. Gisterochtend werd er aan boord van het oorlogsschip Fearless in de haven van Gibraltar een godsdienstoefening gehouden, die werd bijgewoond door de Britse premier Wilson (links) en premier Smith (derde van links) van Rhodesië. BONN De Amerikaanse minister van Defensie, Clark Clifford, heeft gis teren in Bonn gezegd, dat de V.S. op het ogenblik geen plannen hebben tot versterking van hun strijdkrachten in West-Duitsland in verband met de Russische bezetting van Tsjecho-SIowakije. Clifford zei dit tegenover journalisten na drie dagen van besprekingen met de Westduitse kanselier, Kiesinger, en de Westduitse minister van Defensie, Schroder, over de nieuwe militaire si tuatie, na de jongste gebeurtenissen in Tsjecho-SIowakije. De Amerikaanse minister van Defen sie zei wel, dat er gesproken was over versterking van de Westduitse strijd krachten. In welingelichte kringen is gezegd, dat Clifford bij zijn besprekingen met Kiesinger en Schroder uitdrukking heeft gegeven aan de wens van Washington, dat West-Duitsland een groter aandeel draagt in de defensielast en van de kosten der legering van Amerikaanse troepen in West-Duitsland. President Johnson heeft in een per soonlijke brief, aan burgemeester Klaus BIRMINGHAM In het kinderzie kenhuis van Birmingham is zondag een tweede kind van de zesling gestorven, die de 30-jarige mevr. Sheila Thorns elf dagen geleden ter wereld had gebracht. Er zijn nu nog drie meisjes en een jongen in leven. Schütz van West-Berlijn verklaard, dat de Verepigd'e Staten pal blijven staan voor de vrijheid van West-Berlijn. De brief werd de burgemeester overhan digd door de Amerikaanse minister van Defensie, Clifford. O PERTH Vanmorgen is in de stad Perth in de staat West-Australië 24 se- eonden lang een aardbeving gevoeld, die de hevigste wordt genoemd in de stad sinds mensenheugenis. Gebouwen scheurden, muren en pla fonds bezweken en ruiten vlogen aan scherven. De mensen in Perth vlogen in paniek huizen en gebouwen uit. Honderdduizenden Westaustraliërs heb ben de sehrik van hun leven gekre gen, toen de aardbeving de zuidelijke helft van de Australische staat onge veer een halve minuut lang deed schud den. Vele centra in de driehoek Albany- Kalgoorlie-Geraldton, 'n gebied van on geveer 4.000 vierkante km, zijn geïso leerd doordat de verbindingen verbro ken zijn. Ten oosten van Northam is het verkeer geheel gestremd, doordat een deel van de grote hoofdverkeers weg is verwoest. 4 \p Cape Kennedy werd bekend, dat het nog onwaarschijnlijk is dat een volgende Apollo al in december een vlucht om de maan zal maken. Ruimtevaartdeskundi gen vinden het risico toch te groot, ook al verloopt de vlucht van de Apollo-7 naar wens. Zjj willen eerst nog meer vluchten laten ma ken om het systeem geheel onder de knie te krijgen. Een van de dingen waarover on zekerheid bestaat is dat de drie astronauten in een baan om de maan komen en die niet meer kunnen verlaten. De Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart (NASA) liet weten dat de Apollo-8 juist deze kwestie zal moeten be studeren. Men zal pas definitief een be- CAPE KENNEDY Waller Sehirra en Walter Cunningham, twee van de drie ruimtevaarders aan boord van de Apollo-7, die allen lijden aan verkoudheid, hebben gisteren gemeld, dat zij na enige uren slaap en een paar asperines er veel beter aan toe zijn. Ook hun metgezel, Don Eisele. die mede als gevolg van het ademen in een ruimte met zuivere zuurstof last had van een verstopte neus, voelde zich opgeknapt. Cunningham liet weten dat de voe ding aan boord van het ruimtevaartuig zo overvloedig was, dat hij vermoede lijk zo nu en dan eens een maaltijd zou moeten overslaan. De vlucht van de Apollo-7 die in een baan tussen de 222 en 282 km rondom de aarde draait, verloopt volgens plan. De drie ruimtevaarders hebben gis teren hun vrije tijd benut om hun spieren, die na bijna drie dagen met te weinig beweging vermoeid waren geworden, weer eens wat te oefenen. Voor zondag stonden geen experimen ten op het programma. De kosmonau ten namen ieder op zijn beurt plaats achter een toestel met elastische rie men, die heen en weer getrokken kun nen worden. De ruimtevaarders waren blij zich op deze manier te kunnen oefe nen, temeer daar zij hebben geklaagd dat zij te veel slapen en te veel eten. Tijdens de „gymnastiek" werden de ruimtevaarders voor de derde keer verrast door een muziekje, dat overigens niet op het programma stond. De cabine vulde zich met vro lijke klanken, die waarschijnlijk af komstig waren van een radio in het ruimtevaartcentrum te Houston. Het laatste wijsje was zeer toepasselijk. „Fools rush in where angels fear to tread", (dwazen stormen binnen waar engelen aarzelen een voet te zetten). De leider van de ruimtevlucht met de Apollo-7 Gene Kranz, heeft op een persconferentie gezegd, dat tijdens de eerste dagen in de ruimte de leden van de Apollo-bemanning 36 a 38 procent van de taken volbracht, die hun waren gesteld. Kranz is bijzonder tevreden met dit resultaat. Volgens Kranz is het beslaan van de ruiten van de Apollo-7 met kosmisch stof nog geen direct ongemak voor de manoeuvres, die uitgevoerd moeten worden als de Apollo naar de aarde gaat terugkeren. De drie ruimtevaar ders zouden eerst de horizon met het blote oog behoven te observeren wan neer het automatische controlesysteem voor terugkeer naar de aarde niet zou functioneren. Op het ogenblik is de toestand zo, dat slechts een van de vijf vensters van de apollo „schoon" is. Walter Sehirra had zaterdag even Jn Mexico zijn zaterdag de Olympische Spelen 1968 be gonnen. Met het ontsteken van de Olympische vlam door de Mexicaanse atlete Enriqueta Basilio, nam dit grootse sportfestijn een aanvang. Er werden al prachtige prestaties geleverd en enkele Olympische records werden naar de historie verwezen. Maar tegelijkertijd werd ook reeds de gedachte van verbroedering door de sport geweld aangedaan. Bij de voetbalwedstrijd IsraëlGhana ontstond een enorme kloppartij en werden enkele spelers uit het veld gestuurd en de volleybalwedstrijd RuslandTsjecho-SIowakije kreeg een pijnlijk politiek tintje door de wijze, waarop het publiek partij trok voor de Tsjechische meisjes. Voor Nederland was er op de eerste dag reden tot vreugde, maar ook reden tot grote teleurstelling. De roeiers deden het fantastisch, maar de hockeyploeg werd wat men noemt afgeslacht door Pakistan (06). Voor uitvoerige verslagen leze men de sportpagina's. Verbaasd luisterde het achtjarige zoontje van astronaut Cunningh am, Brian, gisteren naar de stem van zijn vader die op het ruimtevaartcen trum in Houston helder werd ont vangen. een boze bui. Hij maakte ruzie met een vluchtleider op Cape Kennedy. Als gevolg daarvan kwam er niets van de afgesproken televisie-opnamen in de cabine van de Apollo-7. Deze opnamen zouden vandaag worden gemaakt. De dienstdoende vluchtleider op Cape Kennedy, Paul Nahey, verzocht Sehir ra zaterdag om de afgesproken opna men te maken. Sehirra reageerde zeer geïrriteerd. „Dat kan nu niet" zei hij. „De tele- visie-apparatuur staat niet opgesteld. Wij hebben nog geen gelegenheid gehad om de spullen uit te pakken. We hebben trouwens ook nog niet gegeten. En ik ben nog steeds verkouden. Het kan nu niet." Enigszins uit het veld geslagen door deze reactie zweeg de vluchtleider een poosje. Daarna zei hij: „Alles wat we je vragen is een paar opnamen ma ken." Maar Sehirra hield voet bij stuk. Hij stelde de opnamen uit tot vandaag. Prominent Nederlands hervormd theoloog DEN HAAG Dr. J. M. de Jong, rector van het theologisch seminarie van de Nederlandse Hervormde Kerk in Driebergen, is op 56-jarige leeftijd plotseling overleden. Hij werd zater dag tijdens een dienstreis dood aange troffen in een hotel te Düsseldorf. Met dr. De Jong is een vooraanstaand theoloog heengegaan, die ook buiten de Hervormde Kerk grote bekendheid genoot. Dr. De Jong werd op 23 september 1911 te Leiden geboren, studeerde theo logie aan de Rijksuniversiteit aldaar en daarna nog een jaar in de Verenigde Staten. In 1935 werd hij kandidaat, in 1937 jeugdpredikant te Amsterdam vanwe ge de Vrijzinnig-Christelijke Jongeren Bond. In 1941 werd hij predikant te Oterleek-Noord-Schermer. en in 1948 ging hij opnieuw als predikant naar Amsterdam. In 1955 werd hij be noemd tot conrector van het theolo gisch seminarie van de Nederlandse Hervormde Kerk. Sinds 1961 was hij rector van het opleidingsinstituut. Dr. De Jong werkte mee aan de on langs verschenen boeken over geloof en natuurwetenschappen, waarin hij een opmerkelijke bijdrage leverde over de opstanding, gezien tegen de achtergrond van de natuurwetenschap pen. Voor de Ikor-televisie werkte hij de afgelopen vier jaar mee aan maan delijkse discussieprogramma's. eerst in de rubriek „Opspraak", het laatste jaar in een eigen gespreksprogramma, „Dat staat te bezien". Vanavond zal dr. De Jong in de t.v.- rubriek „Kenmerk" worden herdacht. De begrafenis heeft donderdagmiddag plaats te Stompetoren (N.H.), sluit nemen in november, wanneer de resultaten bekend zijn van de vlucht van de Apollo-7. De ruim tevaartdeskundige dr. Wernher von Braun, heeft erop gewezen, dat de astronauten te allen tijde de vlucht kunnen afbreken door remraketten in te schakelen. Bjj een maanvlucht bestaat die mo gelijkheid niet. DELFT Studenten van de Techni sche Hogeschool in Delft verlenen men- seri uit Oosteuropese landen hulp bij het verlaten van hun land. De organisatie, die op dit gebied actief is, heeft kans gezien enkele tientallen mensen veilig in de vrije wereld te brengen, waar ze zich een nieuwe bestaan kunnen op bouwen. Degenen, die achter deze ac tiviteiten staan en zo mogelijk maken, zjjn al meer dan een jaar actief. De con tacten met de mensen in de Oosteurope se landen, die ook een gedeelte van de organisatie voor de vluchtelingen ver zorgen, zijn toevallig ontstaan. Binnen enkele weken zal een van de voornaamste organisatoren uit Delft naar Oost-Duitsland reizen om daar contacten te leggen. In de toekomst wil men ook mensen gaan helpen dat land te verlaten. Tot nu toe is men in Oost- Duitsland nog niet actief geweest. De mensen, die over de Oostblokgren zen worden heen geholpen, zijn hoofd zaak (maar niet uitsluitend) afkomstig uit intellectuele en artistieke kringen. De Delftse personen, die hun vlucht mogelijk maken, kennen de vluchtelin gen niet en de vluchtelingen kennen hun helpers niet. Dit systeem wordt ge volgd om in geval van moeilijkheden herkenning van de betrokkenen onder ling onmogelijk te maken. Slechts en kele contactmensen zijn met de iden titeit van de helpers op de hoogte. De hulpverlening speelt zich feitelijk af in drie fasen. In de eerste plaats wordt gezorgd voor de benodigde fi nanciële middelen, in de tweede plaats voor documenten en tenslotte voor de nodige contacten, die de vluchteling over de grens moeten brengen en contact adressen in het land, waar de gevluch te zich naar toe begeeft. De mensen die tol. nog toe zijn ge holpen, zijn fai Duitsland opgevangen. Waar zij zijn gebleven en welk bestaan zij na hun vlucht hebben opgebouwd, is bij de organisatoren niet bekend. ADVERTENTIE Michael Musmanno, die na de twee de wereldoorlog als president optrad bij het proces van Neurenberg tegen Duitse oorlogsmisdadigers, is zondag overleden aan een hartaanval. Musmanno was rechter in het hoogge rechtshof van Pennsylvania, in Pitts burg. Hij is 71 jaar geworden. (Van onze weerkundige medewerker) commentaar van onze mede- j werkster in Hoog-Soeren, toen zij gistermorgen 24 mm etmaalregen doorgaf. Tot nu toe is daar in oktober 5 al 90 mm gevallen, tegen normaal on- geveer 73 mm in de hele maaiul. Apel- doorn kwam zaterdag op 20 mm. j De vooruitzichten voor de komende paar dagen zijn nu eindelijk eens wat beter. Van de Oceaan nadert een rug van hoge druk, die vooral dinsdag en j woensdag meer zonnige perioden zal brengen en op de meeste plaatsen droog weer. Wij geloven niet, dat een storing, j die van Frankrijk naar Duitsland koerst, vanmiddag in Gelderland een l grote uitwerking zal hebben. De nach- j ten worden iets kouder, met minima tussen 6 en 9 gradende middagwaar- den blijven op 14 d 15 graden maxi- maal. Morgen: Zon op: 07.05 onder: 17.46 Maan op: 23.38 onder: 15.50

De Vallei | 1968 | | pagina 1