Arias roept op het nieuwe regime te ondermijnen Afgezette vlucht naar president kanaalzone »n senoritas zonder flauwe kul. gewoon tabak. 100% tabak. -fhjfnorltaó Zwitserse ambassadeur om het leven gekomen Rover maakte als man-in-bonis Eindhovens meisje het hof grl Veerboot voor nieuwe lijn Inkomen van de Kroon morgen in de Kamer STAATSGREEP IN PANAMA SCHOKT AMERIKA Amsterdamse vond verdachte briefjes in postautomaat: BVD-onderzoek VOLAUTOMATEN Misstap kost leven van kapitein Fusie van twee dagbladen in Noord-Holland Luchtdoop van Franse Concorde is vertraagd Amerikaanse militair in Brazilië gedood van Hofnar 10 stuks f2? VVV** Oorlogsschepen van Rusland bij Noord-Schotland Weer een hart transplantatie in Houston Leerstoel voor verkeer gevraagd in Groningen DODEN BOODSCHAP ROBLES TAL VAN DODEN IN HET VERKEER GESTOLEN AUTO TEGEJS BUS DOORGEREDEN Gevarieerde agenda Rillerig? Pas dan op voor Neem direct Snel, doeltreffend, betrouwbaar! MAANDAG 14 OKTOBER 1968 ÖANAMA De junta die vrijdagavond de Panamese president, Arnulfo Arias (66), afzette heeft zich in het weekeinde beziggehouden niet de vorming van een burgerregering. Hierin wordt alleen het belangrijke minis terie van Binnenlandse Zaken en Justitie ingenomen door een militair. De staatsgreep werd uitgevoerd door de Nationale garde, de enige strijdmacht in Panama, onder leiding van luite nant-generaal Omar Torrijos. President Arias, die pas elf dagen geleden was gekozen en zijn kabinet vluchtten naar de Kanaalzone die door Amerika wordt beheerd. Het doel van de staatsgreep was volgens een woordvoe- de van de nationale garde „het land te behoeden voor een dictatuur". Het was de derde maal, dat Arias door een militaire staatsgreep werd afgezet. In 1941 en 1951 was dat ook al gebeurd. De Verenigde Staten maken zich inmiddels ernstig bezorgd over de gebeurte nissen in Panama. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde dat hij „diep geschokt" was door de afzetting van Arias die elf dagen geleden langs constitutionele weg was gekozen. Washington schortte zijn diplomatieke betrekkingen met Panama voorlopig op. AMSTERDAM „Fn PNW aan kanse larij: verklaring over honorering zal geven de medewerker van Fn PNW André Kostin. Er waren twee acties in slechts v(jf dagen W". Dat is de tekst die in het Russisch is aange troffen in twee briefjes. Kinderwerk of serieuze berichten aan spionnen? Dat is de vraag die de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) in Den Haag zal moeten beantwoorden. De twee briefjes werden vorige week door een bewoonster van de Parnassusweg ge vonden in een briefkaartenautomaat van het postkantoor aan de Cour- betstraat in Amsterdam. Ze waren heel klein opgerold en dichtgeplakt met luchtpoststrookjes. De vrouw wilde de briefjes eerst weg gooien, maar omdat er Russische lettertekens in stonden nam zij ze mee naar huis. Haar zoon, die op het Vossiusgymnasium twee jaar Rus sisch had geleerd, vertaalde de tekst. Die van het tweede briefje was gelijk luidend aan die van het eerste. Er stond alleen een andere naam in: Marina Kostin. De vrouw bracht vervolgens haar briefjes naar het politiebureau Over toom. Toen zij de volgende dag in formeerde hoe het er mee stond, werd zij verwezen naar de inlichtingen dienst van de Amsterdamse politie. Daar had men van de briefjes nog niets gehoord. De dienst haalde ze later op bij de agenten aan wie ze waren afgegeven en die ze nog op zak bleken te hebben. De briefjes zijn nu naar Den Haag ge stuurd. Volgens het hoofd van de Amsterdamse inlichtingendienst wor den de briefjes voorlopig nog als kin derwerk beschouwd. „Maar ze wor den niettemin grondig onderzocht", deelde hij mee. GRONINGEN Het Noordelijk Technisch Wegenbouwcentrum heeft een bijzondere leerstoel voor verkeers- vraagstukken aan de universiteit van Groningen aangevraagd. In universitai re kring bestaat grote belangstelling voor een dergelijke leerstoel. ADVERTENTIE Keuze uit vier modellen. Speciaal wolwasprogramma. Trillingvrije susp a-op hanging. Roestvrijstalen waterhouder en trommel. Twee jaar garantie. Volkomen veilig. Oa eens kijken b\j uw handelaar. Hij zal u er graag meer over vertellen. Vanaf f798.- Kolonel José Maria Pinilla, een van de leden van de militaire junta, heeft zich gisteren tot president van Panama uitgeroepen en een kabinet op brede basis gevormd. Alle kranten en tv-stations die Arias steunden, waren gisteren gesloten. In de stad Panama was het aanvankelijk rustig, nadat de junta zaterdag een nachtelijk uitgaansverbod van negen uur had afgekondigd. Het afgezette staatshoofd, dat de wijk heeft genomen naar de onder Amerikaans bestuur staande Panamakanaalzone, heeft de bevolking via een clandestiene zender opgeroepen tot protestbetogingen. Gisteravond ztfn in Panamastad twee leden van de nationale garde dood geschoten en twee burgers gewond geb raakt, nadat de afgezette president Arias zjjn aanhangers had opge roepen de straat op te gaan om gewa pend de strijd aan te binden met de militaire junta die aan het bewind is. Nadat in de loop van de middag reeds in de stad was geschoten, nam de span ning bij zonsondergang toe. Kort voor het ingaan van een uitgaansverbod wer den op talloze plaatsen barricades op gericht. 24 leden van het ontbonden parlement van Panama hebben in de kanaalzone een resolutie aangenomen, waarin op de decratische parlementen in de we reld een beroep wordt gedaan het „val se regime, dat er op uit is de repu bliek te beheersen door middel van ver raad, .dwang en geweld", te veroorde len. In de presidentiële boodschap van het nieuwe Panamese bewind wordt ge zegd, dat de stappen van Arias om de vertegenwoordigende democratie te vernietigen de garde had genood zaakt hem af te zetten. De afgezet te president schond de grondwet door het ontslaan van een rechter in het opperste hof en streefde naar een „geprefabriceerde" nationale verga dering om zijn macht te versterken. Daarna, aldus de boodschap, ging hij af op zijn laatste hindernis, de natio nale garde, die zich echter verzette tegen zijn pogingen om het comman do te wijzigen. Marco Robles, de vroegere president van Panama, opvolger van Arias, heeft verklaard, dat de omverwerping van het bewind van Arias onvermijdelijk was. De gebeurtenissen waren voor Ro bles niet onverwacht gekomen en wa ren onvermijdelijk wegens de manier waarop Arias de regeringszaken be handelde. De 61-jarige Robles heeft geen onmiddellijke plannen om naar Panama terug te gaan. Maar zo'n even tuele terugkeer sloot hij niet uit. Als tegenwoordige regering een beroep op hem zou doen, zou hij alvorens een be sluit te nemen de situatie moeten analy seren. Hij geloofde echter niet dat ze dat zouden doen, „omdat ze nu over genoeg goede mannen beschikten." TERNEUZEN Het lichaam van de veertigjarige sleepbootkapitein A. Pont uit Hazerswoude is zondagmorgen op- gedregd uit de Oostelijke arm van het Kanaal Gent-Terneuzen te Terneuzen. Hij is vermoedelijk in het water geval len toen hij zaterdagavond aan boord wilde gaan van zijn schip, de Anjo II. HAARLEM Het Haarlems Dag blad en De Typhoon, die in de Zaan streek verschynt, hebben een fusie aangegaan. De bedrijven blijven zelf standig maar zullen met ingang van 1 januari 1969 onder een gezamenlijke directie financieel-economisch ten nauwste samengaan. Haarlems Dagblad, een uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate NV te Haarlem, heeft samen met de kop bladen De IJmuider Courant en de Be- verwijkse Courant 62.500 abonnees. Zij werken redactioneel samen met bla den in de Vereniging De Grote Provin ciale Dagbladen. De Typhoon, uitgegeven door A. Stuurman N.V., heeft 24.500 abonnees. Zij heeft een meerderheidsbelang in de N.V. Kioskenexploitatie Midden- Noord-Holland, uitgeefster van de drie maal per week verschijnende nieuws bladen Nieuwe Noordhollandse Cou rant en de Noord-Amsterdammer (ge zamenlijke oplage van 22.000 abon nees). De president van het oud-katholiek seminarie te Amersfoort, prof. D. N. de Rijk, is, na vijf jaar in functie te zijn geweest, om gezondheidsredenen afgetreden. Hij is opgevolgd door prof. M. Kok, tot nu toe pastoor te 's Gra- venhage. 0 Een recente foto van de afge zette president van Panama, A maulfo Arias, in wiens land in de nacht van vrijdag op zaterdag een staatsgreep plaats had. Arias is ge vlucht naar de onder Amerikaans beheer staande Kanaalzone, van waaruit hij heeft getracht het nieu we regime te ondermijnen. In Heerlen is. na een onderzoek door de Oudheidkundige Dienst, 'n Romeinse muur ontdekt op de hoek van de Kruis straat en de Valkenburgerweg, die nog in tamelijk goede staat bleek te verke ren. Men neemt aan, dat deze muur deel heeft uitgemaakt van een huis uit de tweede eeuw, dat gebouwd zou zijn in de nabijheid van de heerbaan Bou- logne-Keulen. PARIJS De luchtdoop van het Franse prototype van de Concorde is ongeveer drie maanden vertraagd. Het toestel zal nu pas voor het eerst in januari of februari van het volgend jaar de lucht in gaan. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het vliegtuig volgende maand zijn eerste vlucht zou maken. De Concorde wordt het eerste super sonische verkeersvliegtuig ter wereld. De Franse en de Britse luchtvaartin dustrie werken samen in dit project. De kans is groot dat de eerste Britse editie van de Concorde nu toch als eerste de lucht in zal gaan. Dit zou omstreeks de jaarwisseling moeten ge beuren. Het is niet duidelijk waardoor het programma van de Fransen is ver traagd. Sinds enige maanden worden grondproeven genomen die volgens de zegdlieden nog steeds tot volle tevre denheid verlopen. Toch hebben de technici besloten de taxiproeven uit te breiden. Zij geven er de voorkeur aan de apparatuur langs de vijfhonderd kilometer aan bedradingen in het vliegtuig steeds opnieuw te testen. „Als het een kwestie van prestige was, zouden wij morgen kunnen vlie gen", zei een directielid van de fa briek. Zijn woorden worden niettemin in twijfel getrokken. Volgens de tech nici hebben de proeven van de laatste maanden „waardevolle gegevens" op geleverd. Daarom wordt aangenomen dat er hier en daar veranderingen aangebracht moeten worden. SAO PAULO Voor de ogen van z(jn 9-jarig zoontje is een dertigjarige kapitein van het Amerikaanse leger zaterdag in Sao Paulo in Brazilië ver moord. Hij werd met machinegeweren doodgeschoten door twee mannen toen hij zijn auto uit de garage van zijn huis reed. In pamfletten die de in een auto wegvluchtende bandieten achterlieten, stond dat de Amerikaan. Charles R. Chandler, was terechtgesteld als oor logsmisdadiger uit Viëtnam door een „revolutionair gerecht". Kapitein Chan Ier, die in Brazilië Portugees studeer de, diende enkele jaren geleden een jaar bij de Amerikaanse artillerie in Viëtnam. ADVERTENTIE DEN HAAG De 58-jarige Zwitser se ambassadeur in ons land, Sven Sti- ner, is zaterdagavond bij een auto-onge luk op de Rheintal-Autobahn ten noor den van Freiburg om het leven geko men. Zijn echtgenote is gewond in een ziekenhuis in Freiburg opgenomen. De auto van de ambassadeur was door nog onopgehelderde oorzaak tegen de middemvermbeveiliging gebotst en enkele malen om zijn as getold. Het echtpaar Stiner werd daarbij uit de auto geslingerd. De auto werd bestuurd door mevrouw Stiner. Het echtpaar was voor vakantie op weg naar Zwitserland. GELDERMALSEN In Meteren is de 47-jarige politieman Joh. de Schiffart om het leven gekomen doordat de po litieauto, waarin hij zat, tegen een bus je met werklieden botste. Het duurde geruime tijd voordat de politieman uit het wrak was bevrijd. Gisteren is hij in het ziekenhuis te Tiel overleden. VENRAY De 25-jarige L. Burhen- ne uit het woonwagenkamp Deurne werd zaterdagavond op slag gedood, toen de auto waarin hij meereed bij Ve- ray tegen een boom botste. Drie ande- Zaterdagochtend vroeg had te CapeNe aid IJssel op de werf von Van Vuyofe de tewaterlating plaats van de ,,Duke of Hol land", een veerboot die t.z.t. zal worden ingezet op de verbinding tussen Scheveningen en Great Yarmouth. EINDHOVEN In een hotel op de ven een Alfa Romeo zag staan, die te Markt in Eindhoven is vrijdagnacht dc 25-jarige Duitser H. S. uit Saarbrücken aangehouden. Hij heeft bekend vorige maand te Leende en Bergcijk gewa pende overvallen te hebben gepleegd op een benzinestation en een grens wisselkantoor. In een grenswisselkantoor van Berg- eijk viel hem een buit van 22.000 gul den in buitenlandse valuta in handen. Daarvan had hij in Brussel een flat ingericht. Niettemin kwam de Duitse rover vaak naar Eindhoven, waar hij kennis had aan een meisje. De Eindhovense politie had opge merkt, dat S. veel gelijkenis vertoon de met het signalement dat van de gewapende rover van Leende en Berg- eijk was opgegeven. Toen de politie vrijdagavond op de Markt te Eindho- Saarbrücken als gestolen was opgege ven. viel de verdenking op S. Bij controle bleek hij onder valse naam in het hotel te logeren. De poli tie had bij het doorzoeken van de ge stolen auto al zekerheid gekregen dat de man die met deze wagen naar Eind hoven was gekomen iets met de over val op het benzinestation van Leende te maken had. Er was namelijk een tas met gereedschappen en een pech- lamp gevonden die bij de overval op 17 september te Leende waren gesto len. S. bekende ook de diefstal van de Alfa Romeo. Hij was gewoon onder het eigen kenteken van de gestolen wagen blijven rijden. Zelfs had hij zijn rijbe wijs in overeenstemming gebracht met de gegevens van de eigenaar van de auto. Bij zijn aanhouding was S. ongewa pend. Bij een huiszoeking in de flat te Brussel werd het pistool gevonden waarmee hij de pompbediende en de man in het wisselkantoor had be dreigd. S. verklaarde dat hij 2500 mark, het restant van de buit, in een bas bij Saarbrücken had begraven. Het pistool had hij voor vijftig mark in de rosse buurt van Saarbrücken gekocht. Tegenover het Eindhovense meisje en haar familie had S. zich voorgedaan als een keurige Duitse zakenman. Hij kwam bijna elk weekeinde naar Eind hoven, logeerde dan in een hotel en nam het meisje mee op weekendtocht jes in zijn prachtige sportauto. re inzittenden, wider wie twee broers, werden ernstig gewond. MIDDELBEERS. In Middelbeers reed een auto tegen een boom doordat de bestuurder de macht over het stuur verloor. De dertienjarige Toos van de Laar uit Gemert overleed op weg naar het ziekenhuis. De bestuurder werd licht gewond. LICHTENVOORDE De 21-jarige W. Kuenen uit Halle reed gistermiddag in Marienvelde met zijn motor tegen een boom. Hij overleed in het ziekenhuis in Lichtenvoorde. ROTTERDAM Op de Abraham van Stolkweg in Rotterdam kwam de Apeldoornse student R. Groothuize (32) zaterdagavond om het leven toen de sportauto waarin hij meereed frontaal op een bus van de R.E.T. botste. De sportwagen was bij een inhaalpoging in een slip gekomen. EMMEN In Emmer-Erf scheiden- veen kwam de 26-jarige F. uit Emmen om het leven nadat zijn auto in een bocht van de weg raakte en in een bouwland over de kop sloeg. IJMUIDEN Op de rijksweg tussen Haarlem en de Velsertunnel vloog za terdagavond een auto met vier inzitten den uit de bocht bij de tunnel. De auto kwam in een sloot terecht. De bestuur der M. de Jong (24) uit Hillegom, kwam om het leven. De anderen werden licht gewond. AMSTERDAM De 61-jarige G. W. Spittuler kwam om het leven toen hij zaterdagmorgen op een vluchtheuvel in de Rijnstraat klem kwam tussen een tramhuisje en een verongelukkende be stelwagen. De bestuurder van de wagen werd zwaar gewond. BORGER In Zuidbroek werd mej E. Lubbers (77) door een personenauto gegrepen toen zij plotseling rijksweg 42 overstak. Zij was op slag dood. ASSEN In Nieuw-Rod en werd mej. J. Alkema (28) gisteravond, toen zij op de fiets op weg was naar het dorp, aan gereden door een tegemoetkomende auto. Zij was op slag dood. VOORST. De 62-jarige S. J. de Krosse uit Voorst kwam om het leven, toen hij gistermiddag op zijn bromfiets de rijksstraatweg Apeldoorn-Deventer opreed en door een personenauto werd gegrepen. KESTEREN De 28-jarige D. Tijs- sen uit Kesteren werd op slag gedood, toen hij zaterdagochtend op een gevaar lijk kruispunt in het dorp door een auto werd aangereden. LEIDSCHENDAM. De achttienja rige J. Pluijmers uit Middelburg werd in de nacht van vrijdag op zaterdag op rijksweg 4a ter hoogte van Leid- schendam met zijn motor geschept door een achteropkomende personen auto. Hij was op slag dood. De wagen is doorgereden. ALKMAAR In het ziekenhuis in Alkmaar overleed gistermorgen G. Blom (22) uit Kolhorn aan de gevolgen van een botsing in Slootdorp op donder dagmiddag. Hij had geen voorrang ver leend aan een van rechts komend busje. SOEST Bij een verkeersongeluk in Soest zijn in de nacht van zaterdag op zondag vijf personen vrij ernstig ge wond. Een personenauto, bestuurd door de 21-jarige E. S. uit Soest, kwam bij een inhaalmanoeuvre waarbij hij een voor hem rijdende auto en een scooter passeerde in frontale botsing met een auto uit de tegenovergestelde richting, bestuurd door de 32-jarige H. van D. uit Amersfoort. Deze auto, waarin zich ook twee lifters, de 20-jarige A. P. L. M. en de 21-jarige J. A. S. uit Soest be vonden, vloog tegen een boom en brak doormidden. Alle drie inzittenden zijn zwaar gewond in het ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amersfoort opgeno men. De auto van S. botste vervolgens te gen de scooter. De scooterrijdster en haar passagier, de 21-jarige mejuf frouw L. de L. en de 21-jarige mejuf frouw A. K., beiden uit Amersfoort, zijn in het St. Elisabethgasthuis in Amers foort opgenomen. S. kwam met de schrik vrij. DEN HAAG De Tweede Kamer zet zich morgen aan het behandelen van het wetsontwerp tot wijziging van het inkomen van de Kroon. Dat ont werp is nog een initiatief geweest van het kabinet-Cals. Het werd bij het ver schijnen niet door alle politici met evenveel vreugde ontvangen. Het kabinet De Jong kwam nader hand met het voorstel om het inkomen van de Kroon op te trekken van 2,5 tot 4,75 miljoen gulden. Oorspronkelijk was aan een verhoging tot 5,2 miljoen gulden gedacht. De regering wil ech ter het Paleis Soestdijk tegen taxatie waarde van de Koningin overnemen. De bewoningskosten (450.000 gulden) komen voor rekening van de Koningin. Het is verder de bedoeling, dat 1 ja nuari 1971 een herziene financiële ver houding tussen het Rijk en het Ko ninklijk Huis zal worden ingevoerd Ook is een staatscommissie van drie leden prof. mr. D. Simons, prof. mr. J. van der Hoeven en drs. J. W. de Pous aan het werk, die de rege ring moet adviseren over de vraag of de in de Grondwet neergelegde rege ling van vrijdom van personele lasten ongewijzigd moeten blijven. De socialisten zullen over dat laat ste nog wel het een en ander zeggen, hoewel de regering al heeft laten we ten dat zij niet op het advies van de staatscommissie vooruit wil lopen. De Tweede Kamer behandelt deze week ook het wetsontwerp om mensen met een flink salaris, die in goedkope woningwetwoningen wonen, extra te laten betalen. Het idee is van oud-mi nister Bogaers; ir. Schut heeft het iets gewijzigd. Er bestaat veel weerstand tegen het voorsteL De socialisten vinden het on verteerbaar dat de premiehuizen niet onder de nieuwe regeling vallen, die de doorstroming moet bevorderen. Het staat wel vast dat de KVP en de CHU verdeeld zullen stemmen. Er komt een aantal amendementen en niemand kan op dit moment zeggen of minister Schut het zal „halen". De vaste commissie voor Binnen landse Zaken uit de Tweede Kamer houdt donderdag een openbare com missievergadering over de begrotings- stof van minister Beernink. ADVERTENTIE LONDEN Het Britse fregat Dun can is het afgelopen weekeinde van de kust van Noord-Ierland opgestoomd naar de wateren van Noord-Schotland om een onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid van Russische oorlogs schepen. De kustwacht had gewaarschuwd dat ten minste één Russische kruiser en verscheidene torpedoboot jagers gean kerd lagen ten westen van de Orkaden. Zij zouden daar al tien dagen liggen. Het weer in die wateren is stormach tig. De Britse marine gelooft, dat de Rus- siche schepen klaar liggen om oefenin gen van de Britse vloot te volgen, die deze week beginnen. Zij zullen tien da gen duren. Zolang de Russen buiten de Britse territoriale wateren blijven is er tegen hun aanwezigheid niets te doen. Bij de jongste vlootmanoeuvres van de NAVO heeft men veel hinder onder vonden van Russische oorlogsschepen, trawlers en vliegtuigen die de oefenin gen op de voet volgden en zich binnen het manoeuvregebied ophielden. HOUSTON Sinds vrijdag zijn ia Amerika en Europa vier orgaan trans plantaties uitgevoerd. Er waren drie donors. In het methodistisch ziekenhuis van Houston, Texas, verrichtte een me disch team onder leiding van dr. De- bakey een harttransplantatie. Tijdens een operatie, die bijna twee uur duur de, plantte het team het hart van een zestienjarige jongen, Gary Dale Snear- ly, over in het lichaam van een 54-ja- rig evrouw, Myrtle Schmidt. De do nor overleed na een verkeersongeval. De toestand van mevrouw Schmidt was gisteravond bevredigend. Het was de 58-ste harttransplantatie in de we reld. Vier organen van een donor werden vrijdag in de universiteitskliniek van Minneapolis Minnesota, overgeplant in de lichamen van twee zieken. Een der tigjarige vrouw, die in ernstige mat» leed aan suikerziekte, kreeg een nier, de alvleesklier en de twaalfvingerigs darm van de donor. Een man van on geveer dertig jaar kreeg de andere nier. De identiteit van donor en ont vangers werd niet onthuld. Een twintigjarige jongen in Barcelo na, Spanje, ontving zaterdag een nier van zijn vijftigjarige moeder. Europe se en Amerikaanse specialisten, die in Barcelona bijeen waren om de jongste vorderingen te bespreken op het ge bied van de urologie, volgden de ope ratie op een gesloten televisiecircuit. De toestand van moeder en zoon was gisteren goed.

De Vallei | 1968 | | pagina 5