Veenendaals - dagblad Praag bereid militair verdrag te tekenen 1 Buiten „B. en W. zijn voor hele beleid verantwoording schuldig aan de raad" Negers eisen aanstelling niet-blanke leraren Kinderen en bejaarden moeten in liet donker op de weg beter te zien zijn ELEKTRA MATRASSEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei HARTJE KLOPT WEER WITTE DAS EEN GOEDE BEVEILIGING Reder van de ,,Spes" heeft zijn vloot verkocht M WARSCHAUPACT ZOU 78.000 MAN AAN DE WESTELIJKE GRENS HOUDEN Man met ruilhart overleden Junta in Panama poogt gunst van bevolking te winnen Thant wenst conferentie van de Grote Vier WETSONTWERP INGEDIEND: Betogingen in Ver. Staten Streven van Verbond voor Veilig Verkeer: Dapper meisje deed rover snel vluchten Weer aardschok in Perth Man reed zijn vrouw Idem tussen auto's |>AAA4 A'damse politie pakte „Gerrit de Stotteraar" Enkele buien GESCHOKT AMERIKA Eekmast II. Drie ministers van regering-Belaunde zijn vrijgelaten GOEDE VERLICHTING DODELIJK ONGELUK OP PARKEERPLAATS HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10055 (red.). Giro 1321600. Rhenen; Boekhandel C. Waiboer I VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt fn 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden /•1,50, leder woord meer 15 cent i DINSDAG 15 OKTOBER 1968 - 42e JAARGANG no. 243 M/TOSKOU De overeenkomst voor de legering van troepen van het Pact t** van Warschau in Tsjecho-Slowakije wordt vandaag getekend aan het einde van de Tsjecho-Slowaaks-Russische regeringsbesprekingen, die gisteren fai Moskou zijn begonnen, zo is gisteravond uit goedingelichte bron in de Sov- jetrussische hoofdstad vernomen. Men wist nog niet of de ondertekening in Modkou of in Praag zou gebeuren. In het laatste geval zou premier Kosygin met zijn Tsjecho-Slowaakse ambtgenoot naar Praag reizen. In dezelfde kring «ei men, dat de vier bondgenoten van de Sovjet-Unie de re gering in Moskou hebben gemachtigd om mede namens hen te onderhande len over de „voorlopige legering" van een geallieerd contingent, waartoe reeds bij de onderhandelingen van 3 en 4 ok tober in Moskou in principe werd be sloten. Waarschijnlijk wordt op het ogenblik gesproken over de bevoorra ding. het onderbrengen en het verdere onderhoud van de eenheden. Het aantal Warschau-pactmilitairen, dat in Tsje- cho-Slowakije langs de westelijke grens met de Westduitse bondsrepubliek zou worden gelegerd, zou ongeveer 78.000 man bedragen, namelijk drie divisies op oorlogssterkte (vredessterkte van een Russische divisie bedraagt 10.000 tot 15.000 man). De Britse minister van Buitenlandse zaken, Stewart, heeft gisteren in een toespraak tot de algemene vergadering van de VN de Sovjetrussische bezetting van Tsjecho-Slowakije een tragische slag voor het streven naar ontspanning tussen Oost en West genoemd. De po gingen in die richting moeten echter worden voortgezet, zo meent hij. De in vasie in Tsjecho-Slowakije heeft 't we reldgeweten geschokt. De verklaring van minister Gromyko van 3 oktober, dat de Sovjet-Unie zich het recht voor behoudt naar eigen inzicht te hande len in de „socialistische gemeenschap" van Oost-Europa, druist in tegen het Handvest van de VN. „Als socialist en vertegenwoordiger van een land, dat tot een werkelijk gemenebest behoort, verwerp ik zowel deze doctrine als dc perverse taal waarin zij werd gesteld", zei Stewart. Wat het Midden-Oosten betreft zei hij geen andere oplossing te zien dan het voortzetten van de vredespogingen van Gunnar Jarring. Een subcommissie van de Ameri kaanse senaat, die is ingesteld om de sterkte van de Amerikaanse troepen in Europa te bestuderen, heeft bekendge maakt, dat het nu duidelijk niet de tijd is voor belangrijke vermindering van de VS-troepensterkte in Europa. De subcommissie is van mening, dat er gestreefd moet worden naar een grotere inbreng van de andere NAVO- landen in het wederzijdse defensiever drag en bij het oplossen van de moei lijkheden van de Amerikaanse beta lingsbalans. STEWART ontspanning ADVERTENTIE HOTEL-REST. ..DEKLOMP" Thans zalen tot 200 personen. jl/Tïnder dan het wild en vele andere z dieren van het bos heeft de mens s van het menu, dat de eik levert, ge- profiteerd. Hout en schors (de vroeger B gebruikte looistof: tannine, run) wist hij wel te benutten, alsook de eertijds veelvuldig gefabriceerde gatnoteninkt, al kwam deze vooral van buitenland se soorten AleppoSyrië). Ook speel den eiken in de volksheelkunde een belangrijke rol v.n.l. door de looiende werking van bast en vrucht in tinctu rencompressen, poeders, wassingen etc. Beter herinner ik mij de z.g. eikel- cacao, die je destijds (nog?) in onze dorpswinkel kon kopen. Ze zat in een blikken busje en ik weet zelfs nog, dat de naam van de fabrikant Kraepe- lin en Holm in Zeist was. Kneipp, een Duitse pastoor uit de vorige eeuw en 5 tevens grondlegger der koudwater- kuur, propageerde deze lekkernij, wel- 5 he bij deftig beschreef als „Pulvis Ca cao cum Extracto Glandium Quercus" Zij bestond uit gepelde, geroosterde en fijn-gestampte eikels, welk poeier vermengd werd met koffie of cacao met suiker en werd toegepast bij diar ree en ingewandigestoornissen voor kinderen. Wij hebben er nooit last van gehad, maar in boek en geschrift wordt niettemin het gebruik door le ken afgeraden. Dat men een hop eikel- cacao dronk zoals tegenwoordig cho colade, geloof ik niet; zij was méér genees- dan genotmiddel en werd veel eerder toegepast. Wanneer we langs de prachtige bo men gaan, de gezonde winter-, zomer en Amerikaanse eikels door de takken z horen ploffen en de bezige dieren zich s ermee voor het harde seizoen prepa- i reren, is het genoeglijk, zich ook even 5 te bepalen tot de nevenzaken, al heb- z ben ze weinig om 't lijf. IS okt. '68 A. B. WIGMAN S IIIIIIIMIUlIfi HOUSTON Louis Fierro, de vierde patiënt die in Houston (Texas) een harttransplantatie heeft ondergaan, is ziekenhuis aldaar overleden, zo heeft in de afgelopen nacht in het St. Lukas ziekenhuis aldaar overleden, zo heeft een woordvoerder voor het ziekenhuis vanmorgen bekend gemaakt. De 54-ja- rige Fierro, die op 21 mei een nieuw hart had gekregen, werd op 29 juli uit het ziekenhuis ontslagen. Hij moest ge regeld voor controle terugkomen en verhuisde daarom naar Houston, waar hij werk vond als autoverkoper. Vrijdag werd hij met klachten, waaronder een snelle pols, lage bloeddruk en braken, weer opgenomen. PANAMA De voorlopige regering van Panama heeft vier decreten uitge vaardigd met het doel de gunst van de bevolking te winnen. De prijzen van huren en artikelen, die in eerste le vensbehoeften voorzien, worden geblok keerd. De universiteit van Panama krijgt een extra-subsidie en een decreet van 1965 wordt opgeheven, op grond waarbij betogingen van studenten ver boden zijn. NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk een brief gezonden, waarin hij wijst op het belang van een bijeen komst van de grote vier op hoog ni veau ter bestudering van de kwesties, die het gevaarlijkst zijn voor de vrede. In zijn inleiding tot zijn jaarrapport aan de algemene vergadering op 23 september wees de secretaris-generaal al op het belang van een dergelijke bij eenkomst. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Michael Stewart, is voorstander van regelmatige bijeenkomsten van de ministers van Buitenlandse Zaken van de grote vier. Stewart, die zijn stand punt gisteren tijdens een persconferen tie bekend maakte, zei, dat een derge lijke bijeenkomst niet onmiddellijk te verwachten is, aangezien de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk en de Sovjet-Unie New York, waar zij de opening van de nieuwe zitting van de algemene vergadering hebben bijge woond, reeds hebben verlaten. T|it is de elf weken oude Nina Svensson, parmantig en kern gezond op de arm van haar moe der, thuis in Gotenburg. Nina, die bij haar geboorte een te groot hartje bleek te bezitten, werd on langs geopereerd door dr. Gustaf Pettersson. Tijdens de operatie bleef haar hart stilstaan toen een stukje gestold bloed de werking van de kleppen belette. Het ge stolde bloed werd uitgezogen en vervangen tioo-- nieuw. Na twintig n.juïi^-daagdelncu erin du hnrtslar wéér op pang te brengen. Hkt meisje werd daartoi met elektrische schokken behan deld, in warm water gedompeld en geïnjecteerd met hartstimulerende middelen. Ondanks twintig minuten kli nisch dood te zijn geweest, onder vond de baby geen hersenletsel. DEN HAAG Bij dc Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, dat be oogt een verantwoordingsplicht van burgemeesters jegens de gemeenteraad ia de gemeentewet op te nemen. De wet dient te worden uitgebreid met een nieuwe bepaling, die als volgt luidt: „De leden van het college van Burgemeesters cn Wethouders zijn, te zamen en ieder afzonderlijk, aan de raad verantwoording schuldig voor het door het college gevoerde bestuur en geven te dien aanzien alle door de raad verlangde inlichtingen, een en an der voor zover zulks niet strijdig kan worden geoordeeld met het openbaar belang. Gelijke verplichting bestaat voor de burgemeester voor het door hem gevoerde beleid". Bij het opstellen van het ontwerp, al dus de minister van Binnenlandse Za ken, mr. H. K. J. Beernink, in een toe lichting, is er van uitgegaan, dat de raad aan het hoofd van de gemeente staat en dat de verantwoordingsplicht geldt voor het gehele terrein van bur gemeesterlijk bestuur. De verantwoor dingsplicht is daarom niet beperkt tot handhaving van de openbare orde. De bereidheid van een burgemees ter, slechts wanneer het openbaar be lang dit eist, een verzoek om de raad inlichtingen te verstrekken en reken schap af te leggen af te wijzen, be hoort in de eerste plaats voort te vloeien uit de overweging, dat de raad, die uit de burgerij voortkomt, recht op deze verantwoording heeft. aldus minister Beernink. De overweging, dat het voortbestaan van een goede verstandhouding tussen de raad en de burgemeester van groot belang is, is van minder betekenis. i V fm IVTEW YORK Meer dan 85 mensen zijn gisteren in verscheidene steden van de Verenigde Staten na boycot-acties en betogingen gearresteerd. De betogingen moesten kracht bijzetten aan de eis van niet-blanke scholieren tot het aanstellen van meer niet-blanke leerkrachten. ROTTERDAM Dc reder van de kustvaarder Spes het schip waar mee kapitein K. van der Plas uit Kat wijk tot tweemaal toe in botsing kwam met de Poolse justitie stopt er mee. Hij gaat zich helemaal toeleggen op grondwerk met draglines. De Spes is naar Griekenland ver kocht en zal binnenkort worden gevolgd door het laatste schip van de vier kust vaarders tellende vloot, waarover reder W. in 't Veld tot voor kort beschikte. Kapitein Van der Plas zal zich van daag niet bij de Poolse justitie in Szce- cin kunnen melden omdat hij het com mando voert op de laatste reis van de Spes onder Nederlandse vlag. Hij pas seert vandaag Gibraltar. De officier van justitie in Szcecin had hem te verstaan gegeven dat hij zich uiterlijk vandaag moest melden voor zijn zaak. Kapitein Van der Plas werd een half jaar geleden om onduidelijke redenen gearresteerd en pas vrijgelaten nadat de heer In 't Veld .een borgsom van f 55.000 had gestort. „Wij hebben schriftelijk uitstel ge vraagd," aldus de heer In 't Veld. „Ho pelijk wordt ons dit verleend. Zo niet dan ben ik het geld kwijt. Ik zal kapi tein Van der Plas niet tegenhouden als hij mij dit bedrag wil terugbetalen. Maar als hij het niet kan, zal ik er niet op aandringen." Burgemeester De Ranitz van Utrecht heeft maandag het start sein gegeven voor de Nationale Ver- keersweek door een „Klaar-over" een fraaie witté wollen das om te doen. De das is niet alleen voor de warmte, maar nog meer om op te vallen in het verkeer. Verkeer sbrigadiert je Cilia Hijgen (12) liet zich zonder protest „de das omdoen". LIMA Drie ministers van de voor malige Peruaanse regering-Belaunde, te weten de minister van Financiën, van Openbare Werken en van Justitie, zul len uit de gevangenis van Lima ont slagen worden. Het hooggerechtshof van Peru heeft hun vrijlating gelast, om dat naar de mening van dit hof de rech ter van instructie, die de minister had laten arresteren, zijn bevoegdheden te buiten is gegaan. Deze rechter is bo vendien ontslagen. UTRECHT Van de circa drieduizend verkeersdoden, die er elk jaar in Nederland vallen, bestaat ongeveer een derde deel uit kinderen en bejaarden. Dat is de trieste achtergrond van alle aandacht, die door het Verbond voor Veilig Ver keer en vele andere organisaties de komende week aan het kind en de bejaarde in het verkeer zal worden geschonken. De voorlichting zal niet alleen op een veilig verkeers gedrag worden gericht, maar ook op zichtbaarheid. Voet gangers lopen in het donker aanzienlijk veel minder risico te worden aangereden als zij lichtgekleurde kleding dragen. Vandaar dat het verbond de witte das voor kinderen, uitgedacht door het Wolsecretariaat, begroet als een bijdrage tot veilig verkeer. Hetzelfde geldt voor de zwart-gele stok voor bejaarden, een vondst van de Zutphense afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer. De voorlichting van het Verbond voor Veilig Verkeer zal vooral gericht zijn op: 0 het oversteken (uitkijken, recht oversteken, zo mogelijk gebruik maken van stoplichten tn zebra's); G het lopen op buitenwegen (als er geen aparte paden zijn links, tenzij men een fiets aan de hand heeft, dan rechts) G het van richting veranderen door fietsers en brom fietsers (vooral het links afslaan); G het lopen of fietsen in het donker (zorgen voor goede verlichting en licht gekleurde kleding dragen). Deze week begint ook de gebruikelijk najaarscampagne voor een goede verlichting van auto's, motoren, brommers en fietsen. Daaraan doen onder andere ruim tweehonderd garages mee. Iets heel nieuws zijn de „vliegende brigades", groepjes scholieren'van lagere technische scholen, die de inhoud van de fietsenstallingen bij de lagere scholen gaan controleren. De eigenaars van de fietsen zullen met behulp van een briefje aan het stuur op de hoogte worden gebracht van eventuele mankementen. In Philadelphia alleen al werden meer dan 60 mensen door de politie ge arresteerd, nadat naar aanleiding van de bezetting van een middelbare school in de binnenstad door 300 negerscho lieren, een vechtpartij was ontstaan tussen blanken en niet-blanken. In het zuiden van de stad werden on geveer 15 mensen aangehouden. Blanke bewoners hadden bezwaar gemaakt te gen het feit, dat een vakantieschool in hun buurt vooral door negers werd be zocht. In Chicago boycotten gisteren onge veer 25.000 niet-blanke leerlingen van middelbare scholen het onderwijs. Er zijn vijf arrestaties verricht. De neger- leerlingen willen o.a. meer niet-blanke leerkrachten, meer onderricht in de geschiedenis van de negers in Ameri ka en vernieuwing van de schoolgebou wen. Dergelijke eisen stellen ook neger- studenten van de universiteit in Santa Barbara, die zich gisteren in een deel van de universiteit verschansten. BUSSUM Een onbekende man in zwarte leren jas, met zwarte bril en zwarte hoed op, heeft gisteravond het bijkantoor van De Spaarbank in Bus- sum overvallen. Zijn buit was nihil, omdat één van de twee meisjes achter de balie de tegenwoordigheid van geest had direct weg te rennen en een alarm- sirene in werking te stellen. De rover ging er toen haastig en onverrichter- zake vandoor. De overvaller was kort voor sluitings tijd acht uur het bijkantoor bin nengestapt. Hij had een boodschappen netje op de balie gegooid en de ver schrikte meisjes, het enige personeel in de bank, toegebeten: „geld!" Ondanks het feit, dat hij hen bedreig de met iets dat op een pistool leek, dook de oudste van de twee meisjes weg en rende de deur naar de woning van de adjunct-directeur binnen. De politie heeft nog geen spoor van de duistere rover gevonden. PERTH Duizenden bewoners van de Westaustralische stad Perth en om geving zijn vanmorgen de straat opge- vlucht, toen opnieuw enkele hevige aardschokken werden gevoeld. De be vingen, die een paar seconden duurden, waren niet zo sterk als die van giste ren, waarbij 31 mensen gewond wer den. AMSTERDAM De 50-jarige me vrouw M. Nelen- Koenders uit Amster dam is zondagavond op een parkeer plaats op het Raamplein aldaar be kneld geraakt tussen een door haar man bestuurde auto en een geparkeer de wagen. De vrouw werd ernstig ge wond naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht, waar zij in dc loop van de nacht is overleden. Het ongeluk gebeurde terwijl de heer Nelen (54) met de wagen manoeu vreerde om de parkeerplaats te verla ten. Bij het achteruitrijden schoot, al dus zijn verklaring, zijn voet van het rempedaal met het gevolg dat zijn vrouw, die juist achter de auto omliep, tegen het andere voertuig werd ge drukt. AMERONGEN De 76-jarige D. J. W. Breukelaar te Amerongen is zon dagavond om het leven gekomen, toen hij bij het oversteken van de Koningin Wilhelminaweg in zijn woonplaats werd aangereden door een automobi list, die uit de richting Leersum kwam. De bejaarde man was even tevoren uit een bus gestapt en plotseling de weg overgestoken. Hij was op slag dood. UTRECHT De 52-jarige ongehuw de mej. M. van der Tol uit Utrecht is maandagavond in Bunnik bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Nadat zij op de provinciale weg uit een bus was gestapt, stak zij zonder goed uit te kijken achter de bus de weg over. Ze werd door een personenauto gegrepen en was vrijwel op slag dood. ADVERTENTIE AMSTERDAM De bekende in- en uitbreker „Gerrit de Stotteraar", bij naam voor de 48-jarige chauffeur G. C. B„ is vanochtend omstreeks half tien aangehouden, nadat hij door politie mannen van de hoofdstedelijke centra- Ie recherche op heterdaad was betrapt bij een insluiping in een pand op de Olympiakade in Amsterdam. De chauffeur, die al enige tijd dooi de recherche in het oog werd gehouden, verliet het pand met een gevulde gon- jezak, die hij in de kofferruimte van zijn auto opborg. Onderwijl zwaaide hij naar boven om de indruk te wekken, dat hij iemand groette. Nog op de Olympiakade, werd de in sluiper door de rechercheurs klemgere den. In de plunjezak troffen zij o.a. een postzegelverzameling en sieraden aan. De verdachte is diverse malen met de justitie in aanraking geweest. Hij stond vorige maand nog terecht we gens diefstal in vereniging. tVn westelijke stroming, die zich van de Oceaan via de Britse eilanden en onze omgeving tot Polen uitstrekt, voert vrij koude en onsta- s biele lucht aan. Hieraan kwamen in de nacht van maandag op dinsdag in 5 Nederland plaatselijk enkele buien tot ontwikkeling, waarvan sommige ver- j gezeld gingen van onweer. Tijdens opklaringen daalde het kwiiz in het binnenland plaatselijk tot 4 graden. Het komende etmaal komt het weer l bij ons geleidelijk meer onder invloed van een depressie, die zich van IJs- land in zuidoostelijke richting ver- plaatst. Het weer behoudt daarom een s wisselvallig karakter, waarbij naast opklaringen plaatselijk op buien ge- rekend moet worden. In de tempera- turen komt niet véél verandering. Morgen: Zon op: 07.06 onder: 17.44 Maan op: onder: 16.10 L UNION ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 1