MYRNA VAN DER HOEVEN VERBETERDE NATIONAAL RECORD 400 m EN BEREIKTE HALVE FINALE p t- A Waterpoloteam deed het tegen Griekenland kalmpjes aan9-5 Weer incidenten in voetbaltoernooi PIJNEN CAPTAIN IN PLOEGENTIJDRIT OP WEG MEDAILLE-VERDELING Basketball-overzicht Wilma v. d. Berg in halve finale 100 m Suselbeek hersteld van griepaanval Japan, Rusland en Peru nog ongeslagen Klap op neus Begin Indruk Vier spelers uit veld gezonden TELEVISIE RADIO Goud en wereldrecord voor Roemeense Vlorica Viscopoleanu bij verspringen6.82 m Truus Hennipman uitgeschakeld Spanje-Brazilië1-0 Bulgarije-Thailand7-0 Japan-Nigeria3-1 Guatemala- Tsjecho-Slowakije1-0 Dames-volleybal DINSDAG 15 OKTOBER 1968 M Myrna van der Hoeven, ge heel links, won zowaar haar serie in de kwartfinale 100 meter hardlopen en verbeterde daarbij het Nederlands record. MEXICO De kreet „jongens het gaat goed houden zo", van Fred van Dorp by de stand 3-1 in de tweede speelperiode van de waterpolo-ontmoeting Ne derland-Griekenland karakteriseerde het strijdplan van de oranjeformatie. Chef d'équipe Gerrit Jansen en coach Rudie van Feggelen hadden hun pupillen in het water gestuurd met de opdracht zich tegen de ongetwyfeld zwakkere Grieken niet bloot te geven voor de spionnen op de tribune. Met Fred van Dorp als „Spiel- macher" trok oranje dan ook niet al te fel van leer. Desondanks leidden de Ne derlanders na de eerste periode al met 2-0 door twee goed benutte strafworpen van Nico van der Voet, die uiteindeiyk met vyf treffers topscorer zou worden. Nadat de voorsprong in de tweede periode nog iets werd vergroot (52), konden de Grieken in de volgende pe riode, waarin Van Feggelen in de Ne derlandse formatie Moolhuysen door Parrel verving, tot 53 inlopen. Hun hoop op een redelijk resultaat bleef een illusie toen Nederland in het begin van de vierde periode even alle remmen losgooide en met zeer goed waterpolo door Parrel, Wouda (een solo), Hoog veld en Van der Voet tot 93 uitliep. Tot dan was er in deze wedstrijd geen enkel incidentje geweest. Dat kwam pas, toen de Griek Theoradopo- koulis Hans Parrel in de hitte van het gevecht een klap op de neus gaf. De Dinsdag 15 oktober. 18.15—18.50 uur. Ned. 2: Nederlands programma en herhalingen (kleur). 19.4019.55 uur Ned. 2: Atletiek: 80 m horden, vijfkamp en speerwerpen heren, series 200 m heren. 22.1501.30 uur. Ned. 2: Roeien: herkan singen. Atletiek: halve finale en finale 100 m dames, finale discuswerpen he ren, halve finale 400 m dames, series 200 m heren, hoogspringen dames vijf kamp, series 5000 m heren, finale 400 m horden heren en finale 800 m heren (kleur). Wielrennen: 100 km ploegen tijdrit op de weg (kleur). 21.1521.40 uur. Duitsl. 1: Berichten en reportages. 21.40—22.00 uur Duitsl. 2: Volleybal. Woensdag 16 oktober. 01.2001.30 uur. Duitsl. 2: 100 km ploe gentijdrit. 01.3002.00 uur. Duitsl. 2: Voorrondes boksen. 07.3009.00 uur. Ned. 1: Samenvattin gen (kleur). 16.0017.45 uur. Duitsl. 2: Berichten en reportages. 13 t.m. 19 oktober: Hilversum II: 7.30 8.00 uur: Olympisch journaal; 17.00 19.00 uur: Directe reportages; 22.00 tot (eventueel) 24.00 uur: Directe repor tages. 20 t.m. 27 oktober: zelfde tijden en on derwerpen via Hilversum I. Hongaarse scheidsrechter Brandy stuurde de Griek resoluut uit het wa ter, maar realiseerde zich toen waar schijnlijk iets te strak te zijn opgetre den, want hij kende Nederland geen strafschop toe en liet de Grieken een vervanger in het water sturen. Dat Griekenland in de slotfase nog tot 95 kon terugkomen vormde geen bedrei ging voor de oranjeploeg, die tevreden op de kant klom. Opvallend in deze wedstrijd was het grote aantal strafworpen. Van de veer tien doelpunten werden er maar liefst negen uit deze positie gescoord. Rudie van Feggelen maakte zich daarover niet ongerust: „Brandy staat er voor bekend, dat hij veel strafworpen uit deelt. Als hij het maar gelijk ver deelt". En dat had de Hongaar gedaan. Beide ploegen kregen er vijf toegewe zen, waarvan die door Nederland feil loos werden genomen. Alleen de Griek Palios overigens hun beste schutter schoot eenmaal tegen de paal. De uitslagen luidden verder: Groep A: Brazilië - Verenigde Sta ten 5—10 (1—3, 1—2, 1—0, 2—5). Rusland - Cuba 11—4 (0—1, 4—1, 3—1, 4—1). Groep B: Japan - Italië 29 (02, 2—2, 0—2, 0—3); Zuidslavië - V.A.R. 13—2 (2—1, 1—0, 5—1, 5—0). MEXICO. De medaille-verdeling na de derde dag van de Olympische Spelen is: Goud Zilver Brons Verenigde Staten 2 11 Rusland 113 Roemenië 110 Hongarije 1 1 0 Japan 1 0 1 Kenia 10 0 Iran 10 0 Ethiopië 0 10 Jamaica 0 10 Mexico 0 10 Engeland 0 10 Tunesië 0 0 1 Oostenrijk 0 0 1 Polen 0 0 1 MEXICO De Roemeense Viorica Viscopoleanu veroverde bij het vèr- springen de gouden medaille. Met een sprong van 6,82 meter verbeterde zij tevens het wereldrecord van de Britse Mary Rand met zes centimeter. De zil veren medaille was voor de Britse Shei la Sherwood, die 6,68 meter sprong. De Russin Tatjana Talisjeva werd met 6,66 meter derde. MEXICO De Verenigde Staten, Olympisch kampioen van Tokio, en Rusland, de favorieten voor de Olym pische titel, hebben hun overheersende rol in het basketballtoernooi met grote overwinningen onderstreept. Rusland versloeg in een wedstrijd voor groep B. Marokko met 123-51 (51-30) de hoogste score tot nu en de Verenig de Staten overspeelden Senegal in een wedstrijd voor groep A: 93-36 (44-15). Rusland zal in groep B waarschijn lijk de meeste tegenstand ondervinden van Brazilië, dat tegen Bulgarije zijn tweede zege behaalde: 75-59 (42-27). Polen, dat zondag het eerste slacht offer van Rusland was, bleef met ge ring verschil de meerdere van Korea: 77-67 (38-27). De Braziliaan Marques en de Marok kaan Seyad waren met 23 punten de produktiefste spelers van de middag partijen. Verdere uitslagen: Groep A: Zuid-Slavië-Porto Rico 93- 72 (41-32); Italië-Panama 97-87 (49-42). Groep B: Spanje-Phi lippijnen 108- 79 (46-34). MEXICO „Ik heb wel in angst ge zeten over die ongunstige buitenbaan. Je hebt iedereen achter je en wee* pas op het laatste rechte stuk wat er gaat gebeuren" aldus een opgetogen Myrna van der Hoeven onmiddellijk na haar race op de 400 m dames, waarin zij het Nederlandse record op 53,1 sec. had gebracht. De 21-jarige Haagse was maandagmorgen niet de enige gelukkige Nederlandse atlete in he< Olympisch stadion. Ook VVilma van den Berg toonde zich met haar 11,5 sec. op de 100 m, waarmee zij voor de vijfde maal in nauwelijks een jaar tijd het nationale record evenaar de, bijzonder tevreden. Door de prestaties van Myrna van der Hoeven en Wilma van den Berg en het feit, dat ook Truus Hennipman zich kwalificeerde voor de kwartfinales van de 100 m was het toch nog een geluk kige morgen voor de Nederlandse ko lonie. Zondagnacht heerste er een ge drukte sfeer in de Nederlandse ploeg, omdat Tilly van der Made, die begin deze maand grote indruk had gemaakt met haar prestatie op de 400 m (53,2). wegens een griepaanval het bed moest houden. De Leimuidense, die in een voortreffelijke vorm verkeert, moest daardoor verstek laten gaan voor de 400 m, waarop Nederland door het al eerder wegvallen van Lia Louer nu slechts met één atlete vertegenwoor digd is. Mvrna van der Hoeven heeft zich voortreffelijk geweerd. De Haagse wist, dat zij in de buitenbaan geheel op zichzelf zou zijn aangewezen. Een tweede nadeel en dat sprak haar eigenlijk nog meer aan was de om standigheid. dat zij al vrij vroeg in de morgen moest lopen. „Ik loop het liefste 's middags. Je voelt je dan veel lekkerder. Juist daar om ben ik nu zo blij, dat het voortref felijk is gegaan. Die 53,1 sec. is nog maar een begin Bij het uitkomen van de bocht heb ik bewust wat ingehou den om te weten waar de anderen ble ven. Gelukkig is de halve finale 's mid dags en de finale, wanneer ik die ten minste haal, ook." Myrna behoeft zich over het bereiken van de eindstrijd, wanneer zij tenminste loopt zoals maandag, beslist geen zorgen te ma ken. Hal verweeg de race zij legde de eerste 200 meter af in 25,5 sec. had de Nederlandse kampioene, die dit jaar op haar specialiteit nog niet ver slagen is, al een ruime voorsprong op haar tegenstandsters. De jonge Ameri kaanse Esther Stroy kwam nog het dichtst bij haar met 53,5 sec. Grote indruk maakte de Cubaanse Aurelia Penton en de Engelse Lilian Board. De 19-jarige Engelse vertrok in de buitenbaan zeer snel. Alleen Pen- ton, die de binnenbaan had geloot, kon haar tempo volgen. Het tweetal joeg elkaar zo op, dat zij als enigen in de series onder de 53 seconden kwamen. Voor Aurelia Penton werd 52,8 sec. af gedrukt, de beste tijd dit seizoen ge lopen. Lilian Board finishte 0,1 sec. la ter. Dit tweetal zal met de Fran?aise Collette Beson (53,1) de grootste be dreiging voor Myrna van der Hoeven vormen. Vera Nikolic, de Zuidslavische we reldrecordhoudster op de 800 m, die bij Myrna van der Hoeven in de serie moest starten, had op het laatste mo ment er toch maar de voorkeur aan gegeven alleen de 800 m, het nummer waarvoor zij de grote favoriete is, te lopen. Diverse series van de 400 m hadden een dramatisch verloop. In de tweede loop sneuvelde de Europese kampioe ne Anna Chmelkova. De Tsjechische kwam volkomen leeggelopen in 54,9 sec. niet verder dan de zesde plaats en werd uitgeschakeld. Hoe zwaar de 400 m in de ijle atmosfeer van Mexico is blijkt wel uit het feit, dat vier loop sters na het passeren van de finish in elkaar zakten en op brancards, voor zien van zuurstofmaskers, van de baan moesten worden gedragen. MEXICO Wilma van den Berg heeft in de kwartfinales van de 100 meter hardlopen dames in haar serie een derde plaats behaald. Zij liet een tijd van 11.4 sec. voor zach afdrukken, hetgeen 0,1 sec. onder het Nederlands record is. Dat record kan evenwel niet worden erkend, omdat er een te sterke rugwind stond. Intussen plaatste Wilma zich met deze 11,4 seconden wel voor de halve finales. Truus Hennipman werd in haar serie van de kwartfinales zevende en voor laatste. Zij boekte een tijd van 11,5 seconden en dat was niet genoeg voor een plaats in de halve finales. Barbara Ferrel (VS) en Irena Szewineka (Pol.) evenaarden met 11.1 sec. beiden het wereldrecord en Wyomia Tyus (VS) ver beterde daarna met een tijd van 11 sec. rond het wereldrecord. Deze prestaties zullen echter evenmin kunnen worden erkend vanwege de te sterke rugiwind (2.7 m/sec.). MEXICO. Herman Suselbeek zal vanmorgen (vanavond Nederlandse tijd) kunnen uitkomen in de herkansin gen van de roeiregatta. Zondag miste de sterke Laga twee met stuurman, be staande uit» Van Nes, Suselbeek en Rijnders een vrijwel zekere plaats in de halve finales, doordat Suselbeek griep had en met 37,7 graden koorts moest roeien. „Ze halen het morgen op één been", was de optimistische ziens wijze van chef d'equipe Van Wimers- ma Greidanus, „van de zes ploegen in iedere herkansing gaan er drie over. Dat kan vrijwel geen problemen ge ven". Het pad van de Utrechtse leider van de roeiploeg gaat overigens niet over rozen. Roel Luynenburg, die met Stok vis de ongestuurde twee vormt die goed moet zijn voor een medaille, heeft na melijk last van zijn keel en is koortsig. „Het zal wel meevallen", berustte de chef d'equipe, „tenslotte behoeven ze pas donderdag op het water te komen bij de halve finales. Je hebt hier erg gauw wat Meestal is het gelukkig snel weer over. Reesink van de Nereus-acht klaagde bijvoorbeeld zondagavond over koorts. Gistermorgen was hij weer ge heel in orde". „Ome" Nelis Bisschop, de trainer van de Nederlandse boksers, viert van daag zijn 74ste verjaardag. Het jongste deelneemstertje aan de Spelen, de 11- jarige Liana Vicent, die voor Porto Rico op de schoolslag uitkomt, feliciteerde hem al „in het voren" met een papieren bloem en een kusje. MEXICO De 20.000 toeschouwers in het Aztekenstadion overlaadden de spelers van Spanje en Brazilië met fluitconcerten. De reden was het kei harde. soms bepaald onsportieve, spel. De Israëlische scheidsrechter, die de wedstrijd niet onder controle had, stuurde de Braziliaan Barbosa naar de kleedkamer. Dertien minuten voor het einde maakte Fernandez het enige doelpunt Spanje won dus met 10. Bulgarije heeft een gemakkelijke dag gehad. Het behoefde zich niet tot het uiterste in te spannen om Thailand met 70 te verslaan. De Bulgaren waren technisch superieur en hadden een veel betere conditie dan hun tegenstan ders. Kristov (2 x). Guionine, Jekov, Zafirov, Donev en Ivkov maakten de doelpunten^, Japan heeft zonder veel moeite Ni- René Pijnen MEXICO Met algemene stemmen is René Pijnen door de leden van de ploeg, *die vandaag de ploegentijdrit over 100 km rijdt, als captain gekozen. De Brabander werd uitverkoren op voorstel van Joop Middelink, die de laatste dagen urenlang met zijn cou reurs had gesproken en op grond van zijn ervaringen daarbij in de Braban der de uitgesproken leider zag. In het Olympisch dorp kortten de betrokken coureurs René Pijnen, Fedor den Fedor den Hertog Hertog, Joop Zoetemelk en Jan Kre kels bij de televisie maandag de uren voor het komende gevecht, waar in de gouden plakken van Tokio ver dedigd moeten worden. „Of ze bij het eten een glaasje wijn konden krijgen, want daarop slaap je zo lekker", werd er gevraagd. Het glaasje wijn kwam er. Het kwartet ging vroeg onder de dekens. Om negen uur werd het in de wielrennersflat stil, doodstil om de mannen, die over enke- Jan Krekels le uren het spits moesten afbijten, niet in hun slaap te storen. „Mijn jongens zijn de inzinking van de laatste week teboven gekomen", zei Joop Middelink, die evenals de andere leiders van de ploeg vroeg naar bed moest. „Als ik het in procenten moet uitdrukken: ze zijn tussen de 90 en 95 procent. Ik houd het morgen op de vijfde plaats. Veel zal ervan afhangen, of we een beetje geluk hebben. We moeten als tweede starten achter Joop Zoetemelk Nieuw-Zeeland, terwijl de grote con currenten achterin het veld van der tig ploegen zitten. Nu heb ik het tijdens de training al meegemaakt, dat we na de eerste ronde, net tegen de tijd dat wij aan de tweede omloop van 50 km beginnen, wint in de rug kregen. Dat schijnt samen te hangen met het stij gen van de temperatuur. Als dat mor gen ook het geval is zouden wij er wel eens een groot voordeel van kunnen hebben". geria met 31 bedwongen. De Japan ners, die een verbazend groot uithou dingsvermogen hadden, combineerden goed en hadden in middenvoor Kama- moto, die alle doelpunten voor Japan maakte, een goed afwerker. Nigeria, dat bijzonder onsamenhangend speel de, maakte bij een achterstand van 01 gelijk door een doelpunt van Oko- ye. Het voetbalelftal van Guatemala heeft voor een grote verrassing ge zorgd door Tsjecho-Slowakije, vier jaar geleden finalist, met 10 te ver slaan. De Tsjechen hadden een groot deel van de wedstrijd een overwicht, maar slaagden er niet in zich kansen op doelpunten te scheppen. Het enige doelpunt werd in de 28e minuut ge maakt door Stokes, die een grove fout van verdediger Mutkovic afstrafte. In de laatste tien. minuten van de wed strijd werden drie spelers van het veld gestuurd, twee van Guatemala, Pane en Torres, en één van Tsjecho-Slowa kije, Pajerchin. MEXICO De twee volleybal groot machten, Japan en Rusland, wonnen maandag ook hun tweede wedstrijd van het Olympische dames toernooi. Japan had geen enkele moeite met Mexico, dat in drie sets slechts 12 punten scoor de. Rusland ondervond van de sterke maar traag spelende Poolse dames meer tegenstand, maar Polen slaagde er niet in, zoals Tsjecho-Slowakije een dag tevoren, een set te winnen. Als der de land bleef Peru ongeslagen. De door de Japanner Akira Kato getrainde Zuid- amerikaanse dames versloegen Korea in drie sets. UITSLAGEN: Tsjecho-Slowakije-Ver. Staten 3-1 (15-7, 11-15. 15-9, 15-11), Rus land - Polen 3-0 (15-5, 15-11, 15-4), Ja pan - Mexico 3-0 (15-7, 15-3, 15-2), Pe ru - Korea 3-0 (15-13), 15-6, 15-9). De stand na de tweede wedstrijddag van het Olympische dames-volleybal toernooi luidt: Japan Rusland Peru Tsj. Slowakije Polen Korea Mexico Ver. Staten 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 1 0 0 0 0 0 0 1 1 2 2 2 4 4 4 3 3 2 2 2 6—0 6i 6—2 3—5 2-8 2—8 1—8

De Vallei | 1968 | | pagina 9