Nederland heeft zijn eerste gouden medaille OMEGA Gunstige loting voor Nederlandse roeiers Joop Middelink had vier extra truien meegenomen Programma van uur tot uur Telegrammen voor succesvol viertal Marjan Ackermans was te nerveus MEXICO Niet kansloos Pracht kerels Kleine inzinking Alles gegeven Voor het eerst offiaëJe tijdwaarnamer Olympische Spelen Mexico Alle tijdmetingen bij de Olympische Spelen in Mexico worden door Omega verricht 600 miljoen kijkers zien dit op hun TV toestel. 10.09 Afschuwelijk incident HEDEN-WOENSDAG Pijnen, Zoetemelk, Krekels en Den Hertog herhaalden prestatie van Spelen Tokio MEXICO De Nederlanders vie len elkaar huilend in de armen. Wat niemand had durven hopen, was ge beurd. Het Nederlandse kwartet Rene Fijnen - Joop Zoetemelk - Jan Kre kels en Fedor den Hertog had de pres tatie van vier jaar geleden in Tokio herhaald. Opnieuw goud in de ploe gentijdrit op de weg voor Nederland. De Zweden, vorig jaar in Heerlen met de vier broers Pettersson wereldkam pioen, waren nog niet binnen. Maar hun tijd was al verstreken. Joop Mid- delink werd het trotse middelpunt van de Nederlandse kolonie, waarin dok ter Dokkum links en rechts schouder klopjes uitdeelde en Arie Zwartepoor te, diep aangedaan door het grote suc ces, stilletjes in een hoekje wegkroop. Pas toen de Zweden over de finish waren gegaan en hun tijd bekend was geworden, geloofde iedereen in 't gro te succes van deze zonnige dinsdag. Een grandioze overwinning. Zonder twijfel. Want het wil wat zeggen om de sterke Zweden, die na de eerste ron de van 51 kilometer nog een voor sprong hadden gehad, tenslotte op ruim anderhalve minuut te rijden. Nog groter was de nederlaag van de Ita liaanse squadra, die het verlies van veertig seconden in de eerste ronde zag uitgroeien tot 2 minuten en 29 secon den. Middelink, die 's morgens van huis was gegaan met een schoon wit over hemd aan en de Nederlandse Olympi sche das om (mecanicien Spenkelink had toen al schertsend gezegd: „Dat is voor straks op de foto"), stond er breeduit lachend bij. „Er kon geen se conde meer van die tijd af, nadat Fe dor den Hertog tien kilometer voor het einde een lekke achterband kreeg. Als dat niet gebeurd was hadden we met een nog groter verschil gewonnen." Middelink vertelde verder, dat de jon gens ook de eerste ronde zeer goed had den gereden. „Ze hebben toen niets ge forceerd. Ze waren alle vier even goed, het was net zo'n prachtig team als Karstens-Zoet-Dolman-Pieterse in To kio. Het ging allemaal net zo lekker als toen, net zo gesmeerd." De wielercoach was zijn ellende van onderweg vergeten, toen het onmoge lijk bleek om via de uit Nederland mee gebrachte walkie-talkies berichten aan de materiaalwagen door te geven. Hij had al die tijd in het onzekere ver keerd en had zijn jongens voortdurend aangemoedigd met de vrees, dat het om seconden ging. Hij had maar ge gokt en hoorde pas later, hoe dicht hij Wj de werkelijkheid was geweest. Captain René Pijnen had de aanmoe digingen van de coach wel degelijk ge hoord. „Iedere keer als ik ome Joop wat hoorde schreeuwen heb ik de jon gens aangespoord om nóg harder te gaan. We reden fantastisch. Om beur ten hebben we wel een kleine inzinking gehad, maar dde werd steeds door de anderen opgevangen. Ik vertrok slecht en dacht: „Als we zo moeten rijden, dan klappen we in elkaar." Toen heb ik naar Jan Krekels, die hard op kop ging, geschreeuwd dat hij moest oppas sen. Dat heb ik later nog eens ge daan toen Fedor den Hertog in de tweede ronde tegen die klucht op wat minder goed meekwam." De Brabander, diie samen met Den Hertog en Zoetemelk bij de verfris singstent zat te wachten op de cérémo- WOENSDAG 16 OKTOBER 18.15—18.50 u. Ned. 1: Nederlands pro gramma en herh. (kleur). 22.50—01.00 u. Ned. 1: Atletiek: halve finale 200 m heren, series 400 m heren, 200 m dames vijfkamp, finale 400 m dames, finale 3000 m steeple, finale 200 m heren (kleur). 20.0021.00 u. Did 2: Berichten en re portages. 21.00—21.30 u. Did. 2: Atletiek en volley- fogjJ. DONDERDAG 17 OKTOBER 07.3009.00 u. Ned. 1: Samenvattingen (kleur). 16.4518.00 u. Did. 1: Berichten en re portages. RADIO 13 t.m. 19 oktober: Hilversum II: 7.30 8.00 uur: Olympisch journaal; 17.00 19.00 uur: Directe reportages; 22.00 tot (eventueel) 24.00 uur: Directe repor tages. 20 t.m. 27 oktober: zelfde tijden en on derwerpen via Hilversum L Het Nederlandse kwartet in zijn race naar het goud: v.l.n.r. Jan Krekels, Fedor den Hertog, René Pijnen en Joop Zoetemelk. nie protocollaire, zei voorts: „Het was een lijdensweg. Ik had nooit gedacht, dat we het zover zouden brengen. De laatste kilometers waren verschrikke lijk. Ik zag af en toe wel vijf spandoe ken. Als er nog één scherpe bocht was gekomen, dan hadden we het geloof ik nooit meer gehaald. We waren totaal leeggefietst toen we over de finish gin gen". Op dat moment had Pijnen zijn tot drie man gedecimeerde ploegje aan gevoerd. Fedor den Hertog kwam en kele minuten later in zijn eentje bin nen. „Ik moet ook altijd pech hebben", zo klaagde Den Hertog. Maar al spoe dig was hij met zijn „lot" verzoend. „Die gouden medaille kunnen ze ons niet meer afnemen", glunderde hij. René Pijnen zei nog: „We hebben ge woon op courage gereden. Voor de start was ik zo nerveus als wat. Maar dat moet je hebben want dan kan je afzien". Deze woorden werden onder streept door de Limburger Jan Kre kels. „Toen ik over de meet was dacht ik dat m'n longen uit elkaar zouden springen. We hebben werkelijk alles, maar dan ook alles gegeven." Krekels is niet zo'n prater. Hij zat er stilletjes bij, terwijl zijn makkers omringd wer den door buitenlanders, die de Neder landse jongens vol bewondering de hand drukten. „Wat is dat toch mooi, hè?" zei onze Limburger. „Ik kan het nog altijd niet geloven." De rossige Joop Zoetemelk bracht hem tot de wer kelijkheid terug: „Man, we hebben het mooiste bereikt, dat je kunt winnen. Vanavond hangen die medailles boven ons bed." Zoetemelk vertelde, dat hij in het begin van de tweede ronde een beetje pijn in zijn zij had gehad. „Het duurde wel een kwartier lang. Maar na het keerpunt was het plotseling weg." De timmerman uit Rijpwetering graai de chef d'équipe Zwartepoorte een res- tantje bier uit de handen en slokte het gretig weg. „Als je niet allemaal goed rijdt dan kan je zo'n resultaat niet be reiken", zei hij op de vraag van een buitenlandse journalist of er ook een zwak punt in de ploeg was geweest. Het werd tijd voor de cérémonie pro tocollaire. Temiden van de verslagen Zweden en Italianen kwamen voor het eerst in de nieuwe witte truien met rood-wit-blauwe band gestoken Olym pische triomfators naar het ere-po- dium. Uit handen van het Zweedse lid van het Internationaal Olympisch Co mité, dat naar deze wegwedstrijd was gekomen, waarschijnlijk in het vertrou wen de plakken aan zijn landgenoten te kunnen uitreiken, kregen de Nederlan ders het kostbare gouden eremetaal. Toen, op de bovenste trede van 't plat form, nadat de Nederlandse driekleur in de hoogste mast was gehesen, wer den zij het mikpunt van een spervuur ADVERTENTIE m van fotografen en filmers. De jongens konden en meer niet genoeg van krijgen en hesen coach Joop Middelink op het platform om hem in de hulde te laten delen. Maar tenslotte moest er toch een einde komen aan dit Nederlandse festival. Chef d'equipe Zwartepoorte, die zich steeds bescheiden op de achtergrond had gehouden, haalde zijn ploeg op voor de terugrit naar het Olympisch dorp. „Die overwinning is mij wel zes flessen champagne waard... We zullen er vanavond aan beginnen, dat hebben de jongens wel verdiend", zei hij. De ploeg vertrok. En tien minuten later raasde de verkeersstroom weer over het parcours, dat ai met al beslist niet gemakkelijk was geweest. Dat hadden de Nederlanders trouwens al tijdens de training ondervonden, „Maar nu zijn we er in een heel andere stemming op gegaan. Als je in een trainingspak rijdt voel je je lang niet zo vrij en dan kun je ook onmogelijk alles geven", al dus Pijnen. „Hoe vinden jullie het eigenlijk, dat op deze hoogte juist de renners van de lage landen met de hoogste prijzen zijn gaan strijken?" werd nog gevraagd. Pijnen keek grinnikend en verliefd naar de aan het veelkleurige lint om zijn hals hangende gouden plak. „Ach, ik weet het niet... We hebben het in ieder geval toch maar geleverd..." De uitslag van de ploegentijdrit: 1. Nederland 2 uur 7 min. 47 sec.; 2. Zwe den 2.09.26 3. Italië 2.10.18; 4. Dene marken 2.12.41; 5. Mexico 2.14.08; 6. Polen 2.14.15; 7. Noorwegen 2.14.32; 8. Argentinië 2.15.34; 9. West-Duitsland 2.15.37; 10. Rusland 2.15.39; 11. Groot- Brittannië 2.16.38. MEXICO Een half uur voor de start van de ploegentijdrit op de weg heeft zich vlak bij het renners kwartier een afschuwelijk incident voorgedaan. Tussen de toeschou wers, die het doen en laten van de coureurs gadesloegen, trok plotse ling een ongeveer 40-jarige man een revolver en schoot zichzelf door het hoofd. De renners werden onmid dellijk op een afstand gebracht, maar waren toch zeer onder de in druk van het gebeuren. MEXICO Het lot is Nederland bij de indeling van de halve finales, die donderdag worden gehouden, niet on gunstig geweest. De Nereus twee zon der stuurman Stokvis-Luynenburg, skif- feur Jan Wienese en de gestuurde Laga- twee Van Nes-Suselbeek hebben beslist niet de zwaarste halve eindstrijden ge loot. Op alle drie nummers van elke race gaan de drie snelsten over moe ten de Nederlandse vertegenwoordigers de finales van zaterdag kunnen berei ken. Stokvis en Luynenburg, sterk fa voriet voor een medaille wanneer de combinatie tenminste geheel fit aan de start komt, mist onder meer de Euro pese kampioenen Hough en Johnson als tegenstander. Ook de Oost- en West- Duitse ploegen hebben de andere halve finale geloot. Skiffeur Jan Wienese zal donderdag de 33-jarige Europese kampioen Achim Hill uit Oost-Berlijn en de hooggeno- teerde oud-kampioen Jochem Meissner uit Mannheim (West-Duitsland) niet be hoeven te ontmoeten. Met de Rus Mel- nukov, de Pool Bromek, de Argentijn Demiddi, de Amerikaan Van Blom en de Canadees Jackson als tegenstanders behoort een nieuwe zege van de amstel- sculler zeker tot de mogelijkheden. Ha- driaan van Nes .en Herman Suselbeek zullen evenmin erg veel moeite heb ben om zich bij de eerste drie te rang schikken. Harry Droog en Leendert van Dis zijn in de halve finale van de dubbel tweeën beslist niet kansloos. „Op pa pier" is voor de Proteus-Willem III- combinatie een derde of vierde plaats gereserveerd. Moeilijk krijgt ongetwijfeld de vier met stuurman van Triton het. De West- duitse ploeg van Neptun Konstanz-RG Wetzlar, waarin niet alleen Duitsers 'n winnaar van het goud zien, de Ameri kaanse vier uit Pennsylvania, de Ita lianen en Nieuwzeelanders zullen de Ne derlanders wel weinig mogelijkheden laten. Eén troost hebben de Utrechtse studenten. Een indeling in de andere halve finale, waarin o.m. Oost-Duits- land, Rusland en Roemenië uitkomen, had hun beslist niet meer kansen gege ven. Atletiek Basketbal Boksen Schermen Voetbal Hockey Mex. tijd Ne<L tijd 10.00 17.00 Serie 110 meter horden heren Kwalificatie hinkstapsprong heren Kwalificatie kogelslingeren heren Kwalificatie hoogspringen dames 11.00 18.00 Vijfkamp verspringen 12.30 19.30 Finale polsstokhoogspringen heren 18.00 22.00 Finale speerwerpen heren Kwartfinale 110 meter horden heren 15.20 22.20 Halve finale 200 meter heren 15.40 22.40 Series 400 meter heren 16.30 23.30 Vijfkamp 200 meter 17.00 24.00 Finale 400 meter dames 17.20 00.20 Finale 3000 meter hindernis heren 17.50 00.50 Finale 2000 meter heren 09.00 16.00 Vier wedstrijden eerste ronde 17.00 24.00 Vier wedstrijden eerste ronde 14.30 21.30 Voorronden 19.00 02.00 Voorronden 08.30 15.30 Series sabel individueel 09.00 16.00 Series floret individueel heren 16.00 23.00 Series sabel individueel 19.00 02.00 Finale floret individueel heren 15.30 22.30 SpanjeNigeria BraziliëJapan Tsjecho-Slowakije—Bulgarije GuatamalaThailand 11.00 18.00 NederlandGroot-Brittannii FrankrijkKenia MalakkaArgentinië PakistanAustralië Gewichtheffen 10.00 17.00 Middengewicht groep A 16.00 23.00 Middengewicht groep B Mod. vjjfkamp 11.00 18.00 Zwemmen Zeilen 12.00 19.00 Derde wedstrijd Volleybal 10.00 17.00 2 wedstrijden dames 5 wedstrijden heren Waterpolo 10.00 17.00 3 wedstrijden 15.00 22.00 3 wedstrijden MEXICO Dat Joop Middelink met een schoon overhemd naar de ploegen tijdrit was getogen was niemand ont gaan. Wel, dat de kogelronde Amster dammer in zijn bagage vier extra trui en had gestopt met het oog op een eventuele huldiging. „Sinds de ploegentijdrit in de Haar lemmermeer in juli wist ik, wat ik aan deze knapen had. Daarom heb ik na de Haarlemmermeer, waar we een re cordtijd reden, alleen in Gelsenkirchen gefietst. Dat was nu eenmaal afge sproken. Daar werden we met 2Vs mi nuut door West-Duitsland geklopt en dat is goed geweest, want toen wisten de jongens, dat ze er nog lang niet waren". Middelink, uitgestrekt op bed bijkomend van de emoties, gaf vervol gens zijn geheim van het succes prijs. „Wielrennen is niet alleen trainen. Ze ker niet met een team voor de ploe gentijdrit. De hoofdzaak is kerels met hetzelfde karakter te zoeken. Dan komt het trainen vanzelf wel. Vervolgens ga je er een ploeg van maken. Daarom heb ik het laatste jaar alle ouders be zocht en lang met ze gepraat. Dan weet je tenslotte haarfijn, met wie je te maken hebt". Middelink leunde be haaglijk achterover. „Is het niet fan tastisch... tweemaal goud achter el kaar op hetzelfde nummer. Wat kan je als coach nog meer wensen". Hij her innerde aan de Spelen van Rome, toen Middelink min of meer als begeleider de gang van zaken gade sloeg. „Na de Spelen heb ik met mijn vuist op tafel geslagen en mijn eisen gesteld. De Unie had er oor naar en het re sultaat is niet uitgebleven". Middelink blikte nog even terug op de grandioze rit van het kwartet Pij nen - Zoetemelk - Den Hertog - Kre kels: „Het zijn pracht kerels. Geluk kig zijn ze bijtijds in vorm gekomen na alle narigheden van de laatste we ken". Gevraagd werd, of Middelink van de lekke band van Tomas Petters son na 60 km had gehoord. De Zweden René Pijnen en Fedor den Hertog worden na hun inspannende rit wat bijge gewerkt hadden op hun jongste broer gewacht en daarbij twintig seconden en de tred verspeeld. Middelink: „Ik hoorde het pas nadat wij waren binnengekomen- Maar ik geloof niet, dat de Petters- sons ons zonder die lekke band echt hadden kunnen bedreigen. En vergeet ook niet de pech van Den Hertog. Neen, wij waren vandaag, evenals vier jaar geleden in Tokio, de besten. Het wil toch wat zeggen om op een dergelijk parcours de ploegentijdrit met een moyenne van 47,881 km te rijden..." MEXICO Na de triomf op de 100 km ploegentijdrit op de weg heeft de Nederlandse wielerploeg te legrammen ontvangen van o.a. prins Bernhard en de Nederlandse ambassadeur in Mexico, mr. S Ba ron van Heemstra. De prins schreef: „Reusachtig blij. Hartelijke gelukwensen, Bern hard". Het telegram van de ambassadeur luidde: „Hartelijke gelukwensen met herhaling succes Tokio". De minister van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé stuurde het volgende telegram „Proficiat. Moge Uw goud Nederlandse deelnemers nog meer inspireren". MEXICO Marjan Ackermans heeft na twee nummers van de vijfkamp haar hoop om het Nederlands record, dat zij eind juni in Beverwijk vestigde met 4797 punten, te verbeteren, al kun nen opgeven. De blonde Beverwijks# bleef op de 80 meter horden en het ko gelstoten aanmerkelijk achter bij haar prestaties van enkele maanden gele den. Op de 80 meter horden eindigde zij in haar serie weliswaar als tweede achter de Duitse Ingrid Becker, maar de tijd (11,5) was »0,2 sec. langzamer dan de 11,3 sec., die zij destijds in Be verwijk maakte. Het kostte haar al di rect 32 punten. Ook het kogelstoten, dat de afgelopen weken tijdens de training hoopvolle resultaten had opgeleverd, viel tegen. „Ik was zo nerveus, dat de kogel gewoon trilde in mijn hand. Na de eerste twee pogingen van 11,57 mee- ter en 11,77 ging het gelukkig wat be ter. Maar met 12,62 meter verloor ik toch ook weer op Beverwijk", aldus de teleurgestelde nationale recordhoud ster. Voor Heide Rosendahl, die maandag haar favoriete rol bij het verspringen niet kon waarmaken, zijn de Olympi sche Spelen op een deceptie uitgelo pen. De Westduitse, een van de kans- hebsters voor het goud op de vijfkamp liep tijdens het inlopen op het bijveld een dijbeenblessure op, die 't haar on mogelijk maakte uit te komen. De strijd om de titel wordt nu een aange legenheid tussen de Russinnen Galina Sofina, de Europese kampioene Valen- tina Tikhomirova, de Westduitse Ingrid Becker en de «terke Hongaarse Anna- maria Toth.

De Vallei | 1968 | | pagina 11