Discuswerper Oerter won voor vierde keer Olympisch goud Alleen Verhagen bracht tweede race tot einde Van Nes-Suselbeek in halve finales Noodweer boven Olymp. centrum Myrna in de finale Medailleverdeling Poolse overwinning in vedergewicht gewichtheffen „Ik geef toestemming om camera's uit de handen te slaan" Gelukkige zege voor Jan van ispelen Basketballoverzicht Noord-Korea trok zich terug Kwalificatie voor het speerwerpen Grote vreugde bij Oranjeploeg Nederlandse zeilers ver uit gezicht van de kanshebbers Nog drie Hels tempo Wyomia Tyus verdedigde titel op grootse wijze Uitslagen kwartfinales 200 meter heren Uitslagen series 5000 m v Redelijk tevreden Goed verloop Herstel schade Niet in gevaar Loting halve finales FISA-president Keiler: WOENSDAG 16 OKTOBER 1968 MEXICO Zelfs de natuur bracht Al Oerter een eerbewijs. Op het mo ment, dat de verslagen favoriet. Jay Silvester als laatste van de acht finalis ten bij het discuswerpen sijn zesde po ging had gedaan en Al Oerter xijn ar men juichend omhoogbracht verscheen boven het Olympisch stadion, dat gedu rende een groot gedeelte van de dag was geteisterd door iware slagregens, een regenboog. Het was een van de mooiste eerbewijzen, die de 32-jarige Newyorkse computertechnicus had kun nen krijgen voor zijn vierde Olympi sche kampioenschap. Al Oerter, die in Melbourne, Rome en Tokio het goud veroverde, heeft in Mexico geschie denis gemaakt. Oerter, die zich tij dens de Amerikaanse selectiewedstrij den in South Lake Tahoe maar ternau wernood kon kwalificeren, heeft zijn enorme kracht weer eens bewezen. Met zijn beste resultaat van 62,74 meter had men hem zelfs in de Verenigde Staten maar een ondergeschikte rol toebe dacht. Alleen wereldrecordhouder Jay Silvester vreesde hem. En terecht. Oerter begon met 61,78 m. wierp toen ongeldig en liet in zijn derde poging 64,78 meter volgen. Die worp bracht de drijfnatte toeschouwers in het stadion tot groot enthousiasme. De andere fi nalisten moeten op dat moment gewe ten hebben, dat Oerter zijn titel niet zou behoeven af te staan. Vooral Silves ter was duitdelijk egimponeerd, want zijn 3 volgende pogingen waren alle ongeldig. Die 64,78 meter, ruim twee meter meer dan hij ooit geworpen heeft, inspireerden Oerter, want in de laatste drie pogingen kwam hij nog tweemaal boven de 64 meter. De ge desillusioneerde Silvester viel zelfs niet eens in de prijzen. De Oostduitser Lo th ar Milde veroverde het zilver en het brons ging naar de Tsjechische oud-we reldrecordhouder Ludwig Danck. wmm De derde atletiekdag van de Spelen leverde nog drie enerverende finales op: die op de 400 meter horden, de 100 meter dames en de 800 meter heren. In de eerste twee wedstrijden sneuvel de het wereldrecord, in de derde eind strijd werd het geëvenaard. De 400 meter horden werd het grote succes voor Engeland. Veertig jaar nadat Lord Burghley in Amsterdam het Olympisch goud veroverde, kon dezelfde man, nu als markies van Exeter, twee landge noten een Olympische medaille om hangen. De 400 meter horden-finale is een vernietigende nederlaag geworden voor de Amerikanen, die sedert de Spelen van Los Angeles in 1932 dit nummer volledig hebben beheerst. De Amerika nen moeten geweten hebben, dat Ihun hegenomie bedreigd werd. Zij vrees den vooral de blonde Brit Dave Heme- ry, die als student aan de Boston uni versity het hordenlopen in de Verenig de Staten heeft geleerd. Duidelijke angst koesterden Geoff Vanderstock en Ron Whitney ook voor de Westduitsers Schubert en Hennige, die resp. in de serie en halve finale het Europese re cord op 49,1 seconden hadden ge bracht. Dave Hemery heeft in de finale ge heerst als een vorst. Terwijl zijn con currenten de grootste moeite hadden om het helse tempo, dat de Brit na de start ontketende, te volgen, liep Heme- ry, alsof er in zijn baan geen horden bestonden. In een vlekkeloze stijl gleed hij over de hindernissen en bij het uit komen van de laatste bocht lag het ge hele veld al in geslagen positie. De Brit wilde zijn suprematie nog duidelij ker laten uitkomen. Na de laatste hor de vergrootte hij zijn voorsprong nog meer en finishte tenslotte in 48,1 se conden, waarmee hij het wereldrecord van Geoff Vanderstock liefst met 0,7 seconden verbeterde. Vanderstock ver loor niet alleen zijn wereldrecord, maar greep ook naast de zilveren en bronzen medaille. In de laatste slopende me ters moest de Amerikaan nog buigen voor Gerhard Hennige en John Sher wood. Het verschil was echter zo mi niem dat het niet in tijd tot uitdruk king kwam: 49,0 sec. De doofstomme Rus Sokhoromov maakte de Ameri kaanse nederlaag compleet door Ron Whitney terug te wijzen naar de zes de plaats. De Australiër Ralph Doubell heeft bewezen dat de lopers uit Kenia, die leven op Mexico-hoogte niet per de finitie als favoriet behoeven te gelden voor de langere loopnummers. De taaie Australiër leverde dat bewijs in een enerverende 80 meter finale, waarin Wilson Kiprigut gewoontegetrouw de kop nam en het acht man sterke veld een extreem hoog tempo oplegde. Na een eerste vierhonderd meter in 51 seconden leek er op het voorlaatste rechte stuk een gat te vallen. De Oost duitser Dieter Fromm zag het gevaar en overbrugde in enkele meters de af stand. Ralph Doubell, die zich-tot dat moment in de groep had laten meevoe ren. schoof langs Fromm en nestelde zich vlak achter Kiprigut, die onver moeibaar bleef doorgaan. In de laatste bocht lanceerde de taaie Australische vechtjas zijn slotaan- val. Twintig meter kon de Keniaan weerstand bieden, maar moest toen buigen. De meest complete loper won in 1 minuut 44,3 seconden, een even aring van het wereldrecord, dat Peter Snell, in Tokio winnaar van het goud op de 800 en 1500 meter, had gevestigd. Tom Farrell, die als enige van de drie Amerikanen de eindstrijd haalde, schudde in de slotfase de gevaarlijke Westduitser Walter Adams af en ver overde het brons. Wyomia Tyus heeft met groot machtsvertoon haar Olympische titel op de 100 meter dames verdedigd. De 23-jarige Amerikaanse negerin, die in de series en halve finales veruit de beste indruk had gemaakt, zette haar tweede titel de nodige luister bij door met 11 seconden een nieuw wereldre- De Amerikaanse Wyomia Tyus in haar race naar goud en een nieuw wereld- reaord op de 100 meter hardlopen: 11 sec..' cord te vestigen. Op dertig meter voor de eindstreep deed Wyomia Tyus de ge slaagde greep naar het goud. Zij snel de toen. met enkele krachtige passen weg van de groep, waaruit inmiddels de Chinese Chi en de Cubaanse Migue- lina Cobian waren weggevallen. Achter Wyomia Tyus vochten Barba ra Farrell (VS), de zestienjarige Rae- lene Boyle (Austr.) en Irena Kirszen- stein (Polen) om de andere twee me dailles. In dit gevecht, waarbij een fi nish foto uitsluitsel moest geven, ging de Australische tiener ten onder. Het zilver wa svoor Barbera Farrell, waar mee het Amerikaanse verlies op de 400 meter horden weer enigszins gecom penseerd werd. Het brons ging naar de Poolse Irena Kirszenstein. De Nederlandse sprinster Wilma van den Berg werd 's middags in de twee de race van de halve finales uitge schakeld voor verdere deelneming. Wil ma eindigde in die race als zevende in een tijd van 11,8 sec. De uitslagen van de kwartfinales 200 meter heren luidden: Eerste serie: 1. Carlos (V.S.) 20,6; 2. Lewis (Austr.) 20,8; 3. Steane (G.-B.) 20,8; 4. Jegathesan (Mal.) 21,0; 5. Sang (Ken.) 21,0; 6. Carette (Fr.) 21,1; 7. Johnson (Bah.) 21,4; 8. Jerome (Can.) 21.4. De eerste vier uit elke kwartfinale plaatsen zich voor de halve finales. Tweede serie: 1. Norman (Austr.) 20,4; 2 Eigenherr (O.-Dld.) 20,7; 3. Acevedo (Per.) 20,7; 4. Moreno (Chi.) 20,8; 5. Asati (Ken.) 20,8; 6. Berruti (It) 21,0; 7. Short (Tet.) 21,5; 8. Rajaligam (Mal.) 21,5. Derde serie: 1. Smith (V.S.) 20,2 (evenaring Olympisch record); 2. Ro berts (Tet.) 20,4; 3. Romanowski (Bah.) 20,8; 4. Ivanov (Rusl.) 20.8; 5. Ejoke (Nig.) 20,9; 6. Calonge (Arg.) 21,0; 7. Wiedmer (Zwi.) 21,4 8. Gonzales (Mex.) 21.5. Vierde en laatste serie: 1. Fray (Jam.) (20,3); 2. Questad (V.S.) 20,5; 3. Bambuck (Fr.) 20,6; 4. Banthorpe (G.-B.) 20,8; 5. Addy (Gha.) 20,9; 6. Maslakov (Rusl.) 20,9; 7. Grajales (Col.) 21,0; 8. Nottage (Bah.) 21,5. MEXICO De uitslagen van de series 5000 meter luidden (de eerste vijf uit iedere serie plaatsen zich voor de eindstrijd): Eerste serie: 1. Keino (Ken.) 14 min. 28,4 sec; 2. Gammoudi (Tun.) 14.29.0; 3. Wolde (Eth.) 14.29.8; 4. Finlay (Can.) 14.31.8; 5. Puttemans (Belg.) 14.34.6; 6. Diessner (O. Did.) 15.41.0; 7. Sjarefet- dinov (Rusl.) 15.44.4 en 8. Taylor (G. Br.) 15.46.0. Tweede serie: 1. Temu (Ken.) 14.20.4; 2. Clarke (Aus.) 14.20.8; 3. Maresha (Eth.) 14.27.0; 4. Bachelor (V. St.) 14.31.0; 5. Sviridov (Rus.) 14.38.8; 6. Zairi Sammel (Tun.) 14.54.0; 7. Blinston (G. Br.) 15.06.2 en 8. Schneiter (Zwi.) 15.08.2. Derde serie: 1. Wadoux (Fra.) 14.19.8; 2. Martinez (Mex.) 14.20.0; 3. Norpoth (W. Did.) 14.20.6; 4. Maddaford (Nw. Zl.) 14.20.8; 5. Deguefu (Eth.) 14.21.6; 6. Dav (V. St.) 14.23.2; 7. Mikitenko (Rusl.) 14.44.0 en Rushmer (G. Br.) 15.05.2. MEXICO De regeling, getroffen tussen Avery Brundage, de voorzitter van het IOC, en de vertegenwoordigers van de beide Korea's, gaat niet door. Volgens die afspraak zou Noord-Korea met ingang van 1 november 1968 in de boeken van het IOC verder bestaan als Volksrepubliek Korea. Het IOC heeft dit dinsdagmiddag bekend ge maakt. In de bespreking tussen Brundage en de Koreaanse vertegenwoordigers was ook besloten, dat de vertegenwoor digers van het land, dat binnenkort bij het IOC Volksrepubliek Noord-Korea zou heten, zich onderwierpen aan vier voorwaarden. Zou daaraan niet wor den voldaan, dan kwamen alle toezeg gingen omtrent de naamswijziging te vervallen. Een van die voorwaarden was deelnemen aan deze Spelen als Noord-Korea. Door niet mee te doen met de openingsceremonie werd niet aan de gestelde voorwaarden voldaan en verspeelde Noord-Korea het recht op naamsverandering. Nadat het IOC dit besluit had bekend gemaakt, heeft Noord-Korea definitief besloten zich- terug te trekken van de Spelen in Mexico. MEXICO Aan de kwalificatie-eis van 80 meter bij het speerwerpen voor heren voldeden elf deelnemers. Om toch tot 12 finalisten te komen heeft men de beste van de niet-geplaatsten, de Westduitser Salomon, aan het elf tal toegevoegd. De 12 speerwerpers, die in de finale zullen uitkomen, zijn: Nilsson (Zwe.) 84.74, Loesis (Rus.) 83,68, Kinnunen (Fin.) 83.16, Pektor (Oost.) 83.16, Stolle (O.-Dld.) 81.88, Kulcsar (Hong.) 81.56 Murro (V.S.) 81.14, Nikiciuk (Pol.) 81.00, Von Wartburg (Zwi.) 80.66, Sidlo (Pol.) 80.12, Janet (Cub.) 80.10 en Salomon (W.Dld.) 79.48. MEXICO „Geweldig.klonk het als uit één mond, toen de Neder landse ploeg in het Olympisch dorp het blijde nieuws vernam, dat de wie lerploeg in de ploegentijdrit goud had gewonnen. „Het is niet waarDe twijfel was echter snel weggenomen. „Dat moet een stimulans voor de an deren zijn," waren de woorden van de assistent-chef de mission, de heer Paul Lut, die op dat moment de „wacht" op het bureau had. Chef de mission dokter Dokkum was zelf bij de wielerwedstrijd aanwezig, terwijl Jan Willem Pennink zich bij de roei- wedsrrijden bevond. Dit eerste grote Nederlandse succes op de Spelen van Mexico ontlokte weinig woorden in de oranjeploeg, maar bracht wel grote vreugde te weeg. Het nieuws ging als een lopend vuurtje door de flat en wanneer er een newcomerzijn entree maakte, was het eerste wat hem werd ge vraagd„Heb je het al gehoord? We hebben de eerste gouden medaille „Dit moet voor ons allen een voor beeld zijn," zei waterpolocoach Rudi van Feggelen en de coach van de hockey ploeg, Piet Bromberg, die bijna een gat in de lucht sprong, toen hij over de prachtige prestatie hoorde, reageerde met: „Fantastisch. Net als in TokioMet de grote nederlaag tegen Pakistan nog vers in het ge heugen ontveinsde hij niet, dat het voor zijn ploeg wel een zeer zware opgave zou worden om dit voorbeeld te volgen. Vandaag valt hieromtrent voor een belangrijk deel de beslissing met dexwed-strijden NederlandGroot- Brittannië en PakistanAustralië. Dan zal moeten blijken, of wij inder daad nog een kans hebben." MEXICO De medaille-verdeling na de derde wedstrijddag van de Olym pische Spelen is: goud zilver brons Verenigde Staten 4 2 2 Rusland 113 Groot Brittannië 1 1 l Roemenië 110 Hongarije 110 Kenia 110 Iran 110 Polen 10 3 Japan 10 1 Nederland 10 0 Australië 10 0 Ethiopië 0 10 Jamaica 0 10 Mexico 0 10 Zweden 0 11 Oost-Duitsland 0 10 West-Duitsland 0 10 Tunesië 0 0 1 Oostenrijk 0 0 1 Italië 0 0 1 Tsjecho-Slowakije 0 0 1 ACAPULCO Twee van de drie Nederlandse deelnemers keerden dinsdag vroegtijdig terug in de veilige beschutting van de baai van Acapulco. Cor Groot's „White Jewel" was al na het eerste rak van het bord verdwenen, waarop posities worden bijgehouden. Het beslag van de zaling was gebroken. Over een kant zei lend haalde hij de thuishaven, waar meteen vergunning werd gevraagd de tweede mast te zetten. Cor Groot, een rustige vijftiger uit Akersloot, was niet uit het veld geslagen: „Alles op deze scheper, is berekend op licht weer. Maar het waait nu eenmaal harder dan verwacht. Ik heb meer vertrouwen in de andere mast. Die hebben we in Kiel ook gebruikt". Ook Finnjol-zeiler Boudewijn Bink horst verliet vroegtijdig het woelige wedstrijdwater, waar de golven schuin op de lange deining van de Pacific staan en het verschil tussen het golf- dal en de top soms wel vijf meter be draagt". Ik ben steeds een dag te laat", aldus Binkhorst. „Gisteren had den we de mast zover bijgeschaafd, dat hij bij het weertype van die dag paste. Maar vandaag woei het nog wat harder. De mast moest nog meer mee buigen". Binkhorst was in het grote veld van Finnjollen als vierentwintig ste van start gegaan en hij had bij de laatste boei nog geen plaats gewon nen, toen hij na een stuurboord-bak boord kwestie met de vertegenwoordi ger van de Maagdeneilanden vrijwil lig besloot de baan te verlaten. „Tenslotte ben ik voor deze wedstrij den geselecteerd, omdat ik een typi sche lichtweerzeiler ben", verontschul digde Binkhorst zich. Alleen Ben Verhagen was redelijk tevreden. Na de achttiende plaats van maandag, die uiteindelijk een zestien de werd. omdat twee deelnemers wer den gediskwalificeerd, finishte hij dinsdag als elfde. „Het had een zeven de plaats kunnen zijn, als we bij de laatste lange slag net zover de zee waren ingegaan als de Rus, met wie we gelijk opvoeren. Nu bleven we op nog geen tien meter van een groepje van drie schepen steken. Desondanks ging het vandaag al wat beter. Zo nu en dan liep het schip razend hard. Maar dan was ineens de vaart eruit. Ik begin te geloven, dat ik het nog niet helemaal voel. Vorig jaar hebben we hier ook wel gevaren, maar toen was er vrijwel geen wind. „Overi gens zijn de omstandigheden ideaal voor een eerlijke krachtmeting"... Met een 24ste plaats voor Binkhorst in de eerste race en een diskwalifica tie, een tiende plaats voor Drakenzei- ler Groot en eveneens een diskwalifi catie plus een zestiende en elfde plaats voor F. D. zeiler Ben Verhagen, is de Nederlandse equipe voorlopig ver uit het gezicht van de kanshebbers ver dwenen. Temeer daar op het open, onrustige water, waar de zeilers geconfronteerd worden met vliegende vissen en reuzen- schildpadden. de beste all-roundzei- lers zich goed hebben aangepast. MEXICO Op het podium zullen bij de huldiging van de beste gewichthef- fers in de vedergewichtsklasse twee Polen op het erepodium staan. Walde- mar Baszanowski werd Olumpisch kam pioen met 437,5 kilo en zijn landgenoot Mariam Zielinski eindigde met 420 kilo op de derde plaats. Tussen de twee Polen eindigde Parviz Jalayer van Iran, die in de drie Olympische oefe ningen vijftien kilo minder omhoog bracht dan Baszanowski, als tweede. Uitslag: 1. Baszanowski (Pol.) 437,5 kg (drukken 135 - trekken 135 - stoten 167,5); 2. Jalayer (Ir.) 422,5 (125- 132,5 -165); 3. Zielinski (Pol.) 420 (135 - 125 - 160); 4. Hatta (Japan 417,5; 5. Shin Won (Kor.) 415; 6. Bagocs (Hon.). MEXICO Een taf lengte maar hield Nederland af van de eerste finale plaats in de Olympische roeiregatta. Met elke slag verkleinde, in het zicht van de finish, de Nereus-acht het ver schil met de sterke Russische forma tie. Helaas, de tweede plaats, die goed was voor klassering in de eindstrijd van zaterdag, bleek juist onbereikbaar voor de ploeg van Sjoerd Wartena. Het verschil in de herkansing van het hoofd nummer der achten moest in tienden van seconden worden uitgedrukt. Nog geen 0,8 sec. vóór de Amsterdamse studenten ging Rusland over de streep. Wereldkampioen Hadriaan van Nes, nu gesteund door een fitte Herman Su- selbeek, was dinsdagmorgen in de her kansing van de gestuurde tweeën dui delijk sterker dan zijn tegenstanders. Hij leidde van start tot finish, zodat Nederland nu vijf boten in de halve eindstrijden van donderdag heeft. De eerste fase van het Olympische roeitoernooi is voor Nederland bijzon der goed verlopen. Slechts twee landen immers met een grote inschrijving kunnen erop bogen zonder verlies de series en herkansingen te zijn doorge komen: het zijn de Verenigde Staten en de Westduitsers, die alle vijf/de hal ve finales bereikten en voorts vertegen woordigd zijn bij de eindstrijden van de ongestuurde vieren en de achten. Oost- Duitsland, dat in 1967 de Europese kampioenschappen van Vichy beheer ste, leed een gevoelige nederlaag, door dat de acht in een enerverende race werd uitgeschakeld. De Oostduitsers hebben nu nog zes ploegen in de strijd. De Russische journalisten konden ook al niet al te beste berichten naar huis overseinen. Zij hebben geen vertegen woordigers meer in de twee en de vier zonder stuurman. In de Repechage van de ongestuurde twee stortte Opolinaris Grigas op 150 meter van de finish in. De Russische boot kwam stil te lig- Mexico Opnieuw heeft een hevig noodweer het Olympisch centrum van Mexico geteisterd. Om half zeven (half twee in de nacht Nederlandse tijd) brak een tropisch aandoende regenbui los. Deze stichtte in het perscentrum, dat direct naast het Olympisch dorp is gelegen, grote verwarring. Het ge welfde dak, dat, vreemd genoeg vrij wel geen afwateringsmogelijkheid heeft, boven de ruimte waar de Olympische redacties van de Scandinavische pers bureaus en van het ANP gevestigd zijn, kon de watermassa's niet verwer ken. De werkruimte van de noordelij ke bureaus werd volkomen onbruik baar doordat het water zich op de te- lexapparatuur stortte. Met tientallen emmers en prullebaken werd gepoogd de stroom te stuiten. Het bleek een zinloze werkwijze. Voor elke emmer, die uit de ramen werd geworpen, kwamen er twee terug. Het dak van het persrestaurant was evenmin tegen het gewicht van het re genwater bestand. Het Franse persbu reau AFP kon tenminste nog gedeel telijk doorwerken. Op de telex van het Engelse bureau Reuter kwam de me dedeling, dat de uitslagendienst voor lopig werd gestaakt omdat de compu ters alle dienst weigerden. Ook de laag gelegen ruimte, waaronder meer de te lefooncentrale is gevestigd, kwam on der water te staan. Met behulp van grote plasticstroken probeerden telefo nistes en leden van de huishoudelijke dienst de schade aan deze apparatuur zo klein mogelijk te houden. Na een half uur viel ten gevolge van kortslui ting de tl-verlichting uit. De telexver bindingen bleven echter vrijwel alle in tact. Bliksemschichten zorgden toen voor de enige, macabere verlichting. Rond half acht nam de onweersbui een normaler omvang aan en kon het personeel beginnen aan een herstel van de schade. Het was de tweede maal dat in de omgeving van het Olympische dorp een noodweer losbarstte. De stort- Duien van een week geleden hadden ech" ter aanmerkelijk minder ernstige ge volgen. De hevige regenval trof ook het atletiekstadion. Van de plechtige uit reiking van de medailles aan de win naars van het goud, zilver en brons bleef weinig over. Slechts de fotogra fen hadden voordeel bij de chaotische toestand, die ontstond. In het perscen trum waren ze druk in de weer. De meeste belangstelling hadden, zij voor een Mexicaan, die de tropische regen bui dacht te kunnen bestrijden met pa pieren bekertjes waarin de frisdranken plegen te worden verstrekt. Tijdens de derde serie van de 80 meter horden in de vijf kamp dames werd onze landgenote Marian Ackermans (links) tweede in 11,5 seconden. gen en werd door de assistent-kamp- rechter naar de kant getrokken. Op een brancard werd Grigas naar de me dische hulppost gebracht. Het was ove rigens niet de enige maal, dat de art sen daar in actie moesten komen. De Franse en Tsjechische gestuurde twee en de vier zonder stuurman van de De nen kwamen eveneens in grote moei lijkheden door zuurstofgebrek. De zege van Van Nes en Suselbeek is geen moment in gevaar geweest. De twee met stuurman van Laga nam di rect na de start de leiding en voerde na vijfhonderd meter het veld aan met een halve lengte voorsprong. Toen de eerste kilometer was afgelegd bleek het verschil te zijn verdubbeld. Ook op de tweede duizend meter vergrootten de Delftse studenten hun voorsprong zeer regelmatig. Ruim negen seconden voor de Zwitsers ging de Nederlandse boot door de finish. Nereus heeft in de snelste van de twee repechages van de achten alles geprobeerd om tenminste als tweede te eindigen. Halverwege de race lag de boot in derde positie achter Australië en Rusland. Het verschil met de Australiërs was echter gering. Toen het 1400 meter-merkteken gepasseerd was had Nereus daarentegen een duidelijke achterstand. Voor de tribune kwamen de Nederlanders sterk terug, maar de tweede plaats bleef juist onbereikbaar. Nereus had overigens voor de 2000 me ter zeven seconden minder nodig dan de winnende Tsjechische acht in de eerste herkansing, die onder vrijwel ge lijke omstandigheden werd geroeid. VIER MET STUURMAN: boei 1: West-Duitsland, boei 2: Nederland (Tri ton), boei 3: Ver. Staten, boei 4: Argen tinië, boei 5: Italië, boei 6: Nieuw-Zee- land. 2e halve finale: Oost-Duitsland, Rus land, Roemenië, Zwitserland, Frank rijk, Cuba. TWEE ZONDER STUURMAN: le h^lve finale: Nederland (Stokvis-Luy- nenburg (Nereus), Australië, Italië, Po len, Oostenrijk, Zwitserland. 2e halve finale: Frankrijk, West- Duitsland, Oost-Duitsland, Ver. Staten, Denemarken, Hongarije. SKIF: le halve finale: Krausbar (Oostenrijk), Meissner (W.Dld), Hill (O.Dld), Dwan (GB), Kozak (Tsj.Sl.).j Secher (Den). 2e halve finale: Melnukov (Rusland), Jackson (Can.), Bromek (Polen), Wie- nese (Ned), Van Blom (VS), Demiddi (Argentinië). TWEE MET STUURMAN: le halve finale: Argentinië, Cuba, Roemenië, Ver. Staten, Oost-Duitsland, Nederland (Van Nes-Suselbeek, Laga). 2e halve finale: Denemarken, Italië, West-Duitsland, Rusland, Zwitserland, Bulgarije. DUBBEL TWEE: le halve finale: Oqst-Duitsland, Roemepië, Zwitserland, Frankrijk," Bulgarije, Rusland. 2e halve finale: West-Duitsland, Mexi co. Nederland (Droog-van Dis Troteus- W'illem III), Tsjecho-Slowakije, Ver. Staten, Brazilië. MEXICO Thomas Keiler was boos. Heel boos. Daarover kon geen twijfel bestaan. „Ik geef u toestem ming om camera's uit de handen te slaan", zei de president van de inter nationale roeifederatie fel, „als men weer samendromt om een roeier, die ingestort is en men met fototoestellen en filmcamera's in actie komt". De verbolgenheid van de Zwitser gold degenen, die, nadat dinsdagmorgen bij de herkansingen van de roeiregaWa een aantal deelnemers in ademnood was gekomen, zich naar de slachtof fers spoedden om geen tafereel te mis- sem. „Gisteren bij de atletiek zag ik, dat een camera van de officiële televi siemaatschappij nog wel drie minu ten lang een uitgeputte deelnemer in beeld had. Dat noem ik het toppunt van wansmaak. Iets dergelijks wil ik bij de roeisport niet meemaken. Wij moe ten de goede smaak bewaren. De men sen rond een deelnemer in zuurstof - nood moeten weggestuurd worden. Zo'n man heeft behoefte aan frisse lucht. Niet aan een groep mensen, die zich over hem heen buigen. Het spijt me te moeten zeggen, dat de roeiers zelf het slechtste voorbeeld hebben ge-* geven". De beelden van ingestorte roeiers hebben diepe indruk gemaakt op de jeugdige president van de FISA, die tijdens de Europese kampioenschap pen van 1954 in Amsterdam nog voor Zwitserland als skiffeur uitkwam. „Vandaag ben ik me ervan bewust ge worden, hoe gruwelijk onze sport kan zijn. Bij de atletiek stapt een atleet, die in moeilijkheden is, uit de baan en komt op het gras liggend tot rust. Bij ons moet zo'n man doorgaan tot hij niet meer kan. Hij zakt dan in de boot ineen. Er is tijd en moeite nodig om hem aan de wal te krijgen en hulp te verlenen". Thomas Keller was weinig gelukkig met de maatregelen, die tijdens de herkansingen konden worden genomen om in moeilijkheden geraakte deelne mers te hulp te komen. „Wij hebben daarover in de FISA nooit zo nage dacht. Nu weet ik, dat er mensenle vens op het spel staan. Het probleem van de hulpverlening gaan we nader analyseren. Vandaag nog. Het gaat om de levens van onze roeiers". Besloten is onder meer, dat donder dag tijdens de halve finales, vrijdag bij de kleine finales en zaterdag gedu rende de eindstrijden behalve de twee k a mprech ter bootjes ook twee of drie rubberboten in de baan zullen komen. „Dat geeft extra golven", zei Keiler, „Ik weet het". Maar de veiligheid ver eist het. Vandaag heeft het een keer enkele minuten geduurd voordat de as sistent-kamprechter te hulp schoot. Dat kan niet langer. De rubber red dingsboten moeten direct als "evaar dreigt in actie komen. MEXICO Myrna van der Hoevw is als eerste Nederlandse atlete doorge drongen tot een finale. De 21-jarige Haagse eindigde in de tweede halve fi nale, waarin zij evenals maandag met de zevende baan een zeer ongunstig* startpositie had geloot, als tweede ach ter de Engelse Lilian Board. Op de prachtige tartanbaan, die na een hevige onweersbui binnen tien minuten weer volledig droog was, liet Myrna op de 400 meter een t\jd van 52,6 seconde voor zich afdrukken, waarmee zjj haar Ne derlandse record, dat z{j maandag op 53,1 seconde had gebracht, maar een halve seconde verbeterde. Lilian Board kwam 0,1 seconde eerde* over de finish en liep daarmee de snel ste tijd van dit seizoen. De Engelse be naderde het wereldrecord van de Noordkoreaanse Sin Kim Dan tot op 0,6 seconde. De eerste halve finale werd verras send gewonnen door de Duitse Helga Henning, die op het laatste rechte stuk sterk doorging. Desondanks was haar tijd, 53,3 seconde, aanmerkelijk minder dan die van de winnares in de tweede halve eindstrijd. De Cubaanse Aurelia Penton, die maandag tot veler verras sing de snelste tijd (53,8 seconde) had gelopen, kwalificeerde zich nu met een vierde plaats ternauwernood voor de finale. De vier andere loopsters, die van daag in de eindstrijd uitkomen, zijn: Colette Besson (Fr.), Jeanet Simpson (Gr.-Br.), Natalia Pesjenkica (Rusl.) en Jarvis Scott (Ver. St.). Uitslagen: Eerste halve finale: 1. Helga Henning (W.-Dld.) 53,3; 2. Colette Besson (Fr.) 53,6; 3. Jeanet .Simpson (G.-Br.) 54,0; Ik Aurelia Penton (Cub.) 54,0; 5. Esther stroy (V.S.) 54,3; 6. Una Morris (Jam.) 54,6; 7. Ingrid Verbele (Rus.) 54,6; 8. Joan Fisher (Can.) 55,2. Tweede halve finale: 1. Lilian Board (G.-Br.) 52,2; 2. Myrna van der Hoeven (Ned.) 52,6; 3. Natalia Petsjenkina (Rusl.) 52,8; 4. Jarvis Schott (V.S.) 53,2; 5. Jo sephine Green (G.-Br.) 53,6; 6. Karin Wallgren (Zwe.) 53,9; 7. Monique Noirot (Fr.) 54,2; 8. Lois Drinkwater (V.S.) 57,3. MEXICO De drievoudige Neder landse middengewichtkampioen Jan van Ispelen is vrij gelukkig door de eerste ronde van het bokstoernooi gekomen. Nadat de Haarlemmer in de eerste ron de een kleine puntenachterstand had opgelopen werd zijn tegenstander, de Chileen Vilugren, kort na het begin van de tweede ronde door de ringarts wegens een blessure boven zijn linker oog uit de strijd genomen. Van Ispelen werd dus winnaar en zal nu in de vol gende ronde uitkomen tegen de Mexi caan Morales. „Ik boks mijn eerste partij in een toernooi altijd slecht", aldus de verkla ring van de Nederlander voor zijn ma tige optreden. Hij was dadelijk met linkse stopstoten gaan scoren, maar toen de Chileen, die als man van het eigen continent hartstochtelijk door de toeschouwers werd aangemoedigd, het initiatief overnam, wist Van Ispelen zich geen raad met de dubbelstoten van zijn tegenstander. Tegen het eind van de eerste ronde liep Vilugren zijn oog blessure op. „Hij kwam maar inlopen met die grote kop van hem en toen hij mijn jukbeen raakte ontstond die wond. Het is vervelend zo te winnen, maar uiteindelijk kon ik er niets aan doen", jzo zei Van Ispelen. Het einde van de partij vond bij het publiek geen goed onthaal. Vilguren liep kwaad de ring uit, zonder van Is pelen de hand te reiken, zijn helper was ook al halverwege toen de Nederlander, die met muntstukken werd bekogeld, volgens gebruik naar de Chileense hoek Liep. Onder veel rumoer verliet Van Is pelen toen maar de ring. „Het wae jammer, want ik ging net lekker draai- ern", zei hij droog. MEXICO Het ochtendprogramma van de derde dag van het basketball- toernooi heeft slechts een van de „gro te" ploegen onder de baskets gebracht, Zuid-Slavië dat Senegal gemakkelijk versloeg. De overwinning van Zuid-Slavië de monstreerde nog eens dat de verte genwoordigers van het Afrikaanse con tinent in dit toernooi veel te zwak zijn. De Zuidslavische coach hield zijn gehe le basis-ploeg op de bank en behaalde toch een overwinning zonder een mo ment in gevaar te komen, 8465. Zijn Bulgaarse collega deed tegen Marokko eigenlijk precies hetzelfde en ook de Bulgaarse ploeg werd twee punten rij ker, 77—59. Veel boeiender waren de wedstrijden Spanje - Pónama (8882) en Polen - Cuba. Spanje, dat in de lucht veel ster ker was heeft tot de laatste minuut moeten vechten om de volle winst te behalen op de nog puntloze Midden amerikanen. De meest opvallende Pa- namees was weer de weergaloos handi ge, slechts 1,72 meter lange, Davis Pe- ralta, die dertig punten op zijn naam bracht, waarvan slechts twee uit vrije worpen. Met een totaal van 78 punten in drie wedstrijden is Peralta, de on miskenbare favoriet van de Mexica nen, topscorer tot nu toe. Cuba leed voor de derde keer in suc cessie een nederlaag met minimaal verschil, nadat de ploeg maandag te gen Mexico een punt te kort was ge komen, won Polen, dank zij een sterke re eindsprint, met drie punten ver schil: 78—75. Overige uitslagen: Groep A: Ver. Staten - Philippijnen 9675 (rust 48-26).

De Vallei | 1968 | | pagina 13