Veenendaals dagblad Ambtenaren overwegen proces tegen minister Hogere premies voor sociale verzekeringen Buiten D-trein door ontspoord Wielrenners wonnen goud Drie mannen verdronken in zinkende auto Nieuw commando zal Sovjet-vloot volgen Een winnen OLGA Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei CNV dringt aan op matiging looneisen DE BABY HEEFT AL VAST EEN FIETSJE. President Lioe afgezet DEEL SOVJET- LEGER BLIJFT TEGEN GEDWONGEN VERHUIZING VAN DËN HAAG NAAR GRONINGEN Winkelier herkent koper van mes waarmee moord werd gepleegd NAVO-ACTIE IN MIDDELLANDSE ZEE Prins Johan Friso wordt 28 december in Utrecht gedoopt OOK V.S. VOELEN WEL VOOR OVERLEG VAN GROTE VIER REGELING NOG DRIE DODEN VLIEGTUIGEIS T sjecho'Slowahije Kosygin in Praag Wisselvallig en/of het bestede bedrag aan een matras Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annoncee ..Vraag en Aanbod" op df„ do. en za. 1-10 woorden f 1,50, leder woord meer 15 cent. WOENSDAG 16 OKTOBER I968 - 42e JAARGANG no. 244 DEN HAAG Honderdtachtig ambtenaren van Centrale Dienst ln- en Uit voer overwegen een proces aan te spannen bij het ambtenarengerecht tegen hun werkgever, de minister van Economische Zaken. Zij zijn niet bereid met hun dienst mee te verhuizen naar Groningen. De verhuizing onderdeel van de spreiding van rijksdiensten moet in 1971 achter de rug zijn. De ambtenaren vinden dat noeh het dienstbelang noch het algemeen belang met deze verplaatsing is gediend. Bin nenkort zullen zij juridisch advies vra gen om te onderzoeken of hun proces kans van slagen heeft. In juli heeft de personeelscommissie van de Centrale Dienst In- en Uitvoer al een verzoekschrift aan de vaste Tweede-Kamercommissie voor han delspolitiek gestuurd. Daarin wordt op de mogelijkheid van een proces gezin speeld. Verder wordt de commissie ge vraagd te zorgen voor een actie van de Kamer tegen het verplaatsingsbesluit van het kabinet. Commissievoorzitter drs. D. F. van der Mei (CH) deelde desgevraagd mee dat dit verzoekschrift nog in behande ling is. Overwogen wordt de vier onderteke naars, bestuursleden van de perso neelscommissie van de Centrale Dienst op te roepen en te horen. Dit kan alleen door tussenkomst van de minister van Economische Zaken, onder wiens de partement de dienst ressorteert. Om deze tussenkomst heeft de commissie nog niet gevraagd, „want daar zitten wat moeilijkheden aan vast". Het Centraal Bureau Spreiding Rijks- DEN HAAG Minister Roolvink {Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft de premies voor een aantal sociale verzekeringen voor 1969 vast gesteld. Z(j komen er als volgt uit te zien 1969 9.1 1968 9.- A.O.W. (alg. ouderdomswet) A.W.W. (weduwen en wezen) A.K.W. (kinderbijslag) A.W.B.Z. (bijzondere ziektekosten) Kinderbijslagwet loontrekkenden W.A.O. (arbeidsongeschiktheid) W.W. (werkloosheid) Totale premieverhoging 1.8 De premie voor de ziekenfondsver zekering kon nóg niet worden vast gesteld, aangezien de minister nog een advies van de Ziekenfondsraad moet ontvangen. Enige premiestijging is te verwachten. Over de ruimschoots verdubbelde premie voor de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten leest u elders in dit nummer meer. 1.5 2.3 1.- 3.2 5.1 0.8 1.4 2.3 0.4 3.1 4.2 0.8 I^igeniijfe is het onvermijdelijk, dat in mijn kalenderblaadjes op de val der eikels die van de driekantige, ma- s honie beukenootjes volgt. Ze ritseten fijner en beschaafder door de takken en twijgen dan de plomp-buitelende tuimel, waarmee de eekmasr wat boers neerkomt, doch beide behoren niettemin tot de muziek van de herfst en als zij ontbreekt, valt het ons op. Vooral de oude, rijkelijk vrucht dra gende beuken zijn van grote waarde voor veel viervoeters en vogels van het bos, doch door het kleine formaat worden ze minder gemakkelijk opge- 2 'ezen dan de meer opvallende eikels, 2 Als vet- en eiwitbron zijn heide vrij- 2 s wel gelijkwaardig en wie in een woud5 en wildrijk gebied woont, is blij, wan- 2 z neer er zoals dit seizoen van eek- en 5 boekmast kan worden gesproken. Van s beide profiteren de zwijnen en (aldus s de oude Engelse poëet Richard Jef- 5 feries) zoals ze suiorkende werken, met enorme eetlust begiftigd, lijken ze bij na wild en komen tot op zekere hoogte hun voorvaderen nabij. Ge ziet hier aan. dat ook het tamme varken dit wild-ooft weet te waarderen. Uit het schone Ivanhoevan Walter Scott herinnert ge u wellicht dat de Angel- Saksische zwijnenherder Gurth de die ren hoedde, terwijl ze hoogtij-vierden op „een luxurieus banket van beuke nootjes en eikels". Een andere Hrit uit het verleden de botanicus John Evelyn, ontdekte „tot zijn grote ver- kwikkeling" dat „de bladeren van de beuk, vergaderd omstreeks vallens tijd 5 de beste en gemakkelijkste matrassen der wereld oplexeren, als men er een beddetijk mee vult". Zij zouden vol gens hem wel zeven of acht jaar goed blijven. Op de Veluwe gebruikte men indertijd wel fijne hei voor dit doel doch geen beukeblad voor zover ik weet. 16 ofet. '68 A. B. WIGMAN diensten, opgericht om de verplaatsin gen zo soepel mogelijk te laten verlo pen, houdt ernstig rekening met de kans van een proefproces. Juristen van het ministerie van Binnenlandse Zaken bestuderen hoe de rijksoverheid zich in een proces zal kunnen verwe ren. Volgens de heer H. H. de Wildt, directeur van het spreidingsbureau, komt het verzet niet alleen van de Centrale Dienst In- en Uitvoer. Ook an dere diensten van het lijstje van vijf tien, die het kabinet wil overplaatsen, trachten de verhuizingen tegen te hou den of op de lange baan te schuiven. Op 24 oktober zal in het georgani seerd overleg tussen regering en amb- tenarenorganisaties een financiële re geling voor over te plaatsen ambtena ren worden besproken. Daarna zal een enquête onder deze ambtenaren worden gehouden om een inzicht te krijgen in de vele individu ele moeilijkheden die het gevolg kun nen zijn van een verhuizing. Enkele ambtenaren van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds, die begin november al in Heerlen moeten beginnen, zijn vorige week op excur sie naar Limburg geweest. Vrijwel al len hebben een passende woning gevon den. KAISERSLAUTERN De D-trein Franfort-Parijs is kort na middernacht bij Hapstuhl tussen Homburg en Landstuhl ontspoord. Van de trein, die met grote snelheid reed, kantelden zes rijtuigen. Volgens de eerste berichten van de Westduitse sporowegen zyn er een dode, elf zwaargewonden en zes lichtegwon- den. De Westduitse spoorwegen in Kaisers- lautern hebben sabotage als oorzaak van het ongeluk genoemd. Dertig mi nuten voor de D-trein was een andere trein gepasseerd. Daarna moet een wis sel omgetrokken zijn teneinde de D- treln te doen ontsporen. In de Britse hoofdstad is gisteren de 20-jarige dichter John Daily gear resteerd in verband met de brand, die enkele dagen geleden een gedeelte van de collectie van het oorlogsmuseum in Londen vernietigde. UTRECHT De vakbeweging mag geen overdreven looneisen stellen die tot een nieuwe loonexplosie kun nen leiden. Dit staat in het officiële blad van het Christelijk Nationaal Vakverbond (C.N.V.) De Gids. Volgens het CNV moeten de lonen ln 1969 zo stijgen dat in elk geval het werkelijke inkomen gelijk blijft. In geen geval mogen mensen met lage in komens en zjj die moeten rondkomen van een sociale verzekering, de dupe worden van prijsstijgingen. Het CNV wil dan ook dat in 1969 een begin wordt gemaakt met bezitsvorming, door mid del van bijvoorbeeld spaarloon. NEW DELHI Ongeveer 2.100 mensen hebben het leven gelaten bij de grondverschuivingen en overstro mingen, die tien dagen geleden het noorden van India teisterden. Dit blijkt uit officiële cjfers, die gisteren zijn bekendgemaakt De meeste slachtof fers vielen in Darjeeling, Jalpaigoeri en Koetsj Behar in Noord-Bengalen, waar 1.715 doden zijn geteld. 9 De eerste gouden medaille voor Nederland tijdens de Spelen van Mexico is binnen! Daarvoor zorgde de achtervolgingsploeg op de weg, die in een grandioze wielerrace alle tegen- standers achter zich liet en op de win- naars van het zilver, de vier Zweedse S gebroeders Petterson, een voorsprong boekte van ruim anderhalve minuut. De vier Nederlanders namen tijdens l de cérémonie protocolaire dolgelukkig het applaus van de toeschouwers in j ontvangst. Op het erepodium v.l.n.r. s Joop Zoetemelk. Fedor den Hertog, Jan Krekels en René Pijnen. IHHHNHaiMIII De Zuidlaarder paardenmarkt, de grootste in Europa, had gisteren i hoog bezoek. Prins Claus kuierde ge- noeglijk tussen handelaren, paarden en onweersbuien door en keek zo nu en dan een paard in de bek. Overigens werden er dit jaar 2643 paarden op de i markt aangevoerd; 45 minder dan j vc rig jaar. Tijdens zijn rondgang over de i markt, kreeg prins Claus van de Gro- j ningse Studenten een fietsje aange- boden voor zijn jongste zoon. Dat i heeft prins Friso dan maar vast ROTTERDAM Een Rotterdamse winkelier heeft de Marokkaan Bouchaib H. (34) herkend als de man die op 5 juli een mes bij hem kocht, gelijk aan het wapen waarmee dezelfde dag de 24- jarige Marokkaan Mohammed Ben Ah med in zijn huis in Rotterdam is ge dood. De confrontatie tussen H. en de winkelier die onbekend wil blijven was het gevolg van een door de politie verspreide foto van het moordwapen. De Rotterdamse politie heeft verder kunnen vaststellen dat H. op 5 juli in een andere winkel een vleesmes heeft willen kopen. Hij vond het echter te duur. Ook het winkelpersoneel heeft hem herkend. De Rotterdamse politie denkt het on derzoek van de moord nu binnenkort te kunnen afsluiten. H. heeft tot nu toe hardnekkig ontkend dat hij de fatale messteken heeft toegebracht AMSTERDAM Een ongeluk te Am sterdam heeft gisteravond drie men senlevens gekost. Omstreeks tien over acht ontdekte de 26-jarige A. J. M. Zwinkels toen hij zijn wagen bij een parkeerineter op het Singel nabij bet Spui neerzette, dat in de Singelgracht een auto was gereden, waarvan het achterdeel nog hoven water stak. De heer Zwinkels sprong onmiddel lijk te water en trachtte een achterpor tier te openen. Dat lukte hem niet en evenmin lukte het hem een voorportier te openen. Terwijl hij daar mee bezig was. zonk de wagen plotseling weg. Hij meende drie mensen in de auto te heb ben gezien. Hij sloeg onmiddellijk alarm en heel kort daarna arriveerde de brandweer, waarvan drie brandwachts. de heren W. Veldhuizen. J. van Stokken en G. Haalboom te water sprongen. Zij slaag den er met veel moeite in twee mensen uit de wagen te halen. Inmiddels wa ren ook duikers van de brandweer ge arriveerd, die eveneens hielpen bij het bergen van de slachtoffers. Men haalde drie mannen op. twee uit de auto en een uit de onmiddellijke na bijheid van de auto. Zij bleken alle drie reeds te zijn overleden. De drie brand wachts, die te water sprongen, moes ten naar het Wilhelmina Gasthuis wor den gebracht voor een nadere controle, zij hadden nogal lang in het water ge legen. Het was voor de politie niet eenvou dig de identiteit van de drie slachtof fers vast te stellen, aangezien de auto een weck geleden onderhands was ver kocht en de vroegere eigenaar niet pre- cies op de hoogte was van de naam van de koper. Tenslotte bleken het te zijn: F. Faber (32), bankwerker van beroep in Am sterdam; A. Hogendorp (47), ambte naar van het gemeentelijk vervoersbe drijf inA Amsterdam en zijn zoon Rob Hogendorp, een 18-jarige verkoper. Gebleken is, dat het ongeluk gebeurd is toen de bestuurder wilde gaan par keren. Hij is te ver doorgereden, waar door hij in het water terecht kwam. Bij het ongeluk, dat gisteren nabij Dedemsvaart gebeurde, en waarvan wij in een deel van onze oplage reeds melding maakten, zijn omgekomen de 75-jarige heer M. O. Müller uit Luiten, gemeente Hardenberg. zijn 68-jarige echtgenote mevrouw J. M. Müller-Wil- ting en hun driejarig kleindochtertje M. J. A. Müller. Het ongeluk gebeurde doordat de heer Müller als bestuurder van een personenauto, geen voorrang verleende aan een van rechts komende vrachtwa gen. De drie inzittenden van de perso nenauto waren op slag dood. Na de botsing kantelde de vruchtwa gen, die vervolgens in een sloot terecht kwam. De bestuurder kon zich onge deerd bevrijden. Twee arbeiders, die in de sloot werkzaamheden verrichtten, brachten er ternauwernood het leven af. Een van hen zag het ongeluk aan komen en wist zich hoewel licht ge wond in veiligheid te stellen. Zijn collega was niet zo gelukkig en liep door de kantelende vrachtauto zwaardere verwondingen op. NAPELS De INoordatlantische Verdragsorganisatie heeft de snelle groei van de Russische zeestrijdkrachten in de Middellandse Zee beantwoord niet de oprichting van een nieuw commando. Het zal in Napels worden ge vestigd en belast worden met het volgen van de bewegingen van de Russische vloot. Het commando is een marinecom mando, waarin vooral Amerika, Italië en Engeland zullen samenwerken. Deze drie landen zullen een groep verken ningsvliegtuigen leveren, die tot taak, zal hebben alle bewegingen van de Rus sische zeestrijdkrachten op de voet te volgen, in samenwerking met de oor logsschepen van de NAVO in het Mid- dellandse-Zeegebied. Aan het hoofd van het nieuwe com mando in Napels zal een Amerikaanse admiraal staan, die ondergeschikt is aan de commandant van de Atlantische zeestrijdkrachten in Zuid-Europa, een Italiaanse admiraal die zijn hoofdkwar tier op Malta heeft. De vliegtuigen die de Russen zullen bewaken, zijn vrij langzame, voormalige bommenwerpers met een grote actiera dius en uitgerust met de modernste op- sporingsapparatuur en radar. Zij wor den gestationeerd op vliegvelden langs de kust. Zij zuil endag en nacht pa- trouillevluchten uitvoeren. Daar de Franse zeestrijdkrachten in de Middellandse Zee sinds jaren aan de NAVO zijn onttrokken, blijft Frank rijk buiten het nieuwe commando. Over Frankrijks rol in de NAVO zei de Atlantische opperbevelhebber, gene raal Lemnitzer. gisteren: „De twee slachtigheid van Frankrijks houding je gens de NAVO zou tot gevolg kunnen hebben dat, in het geval van een aan val, de bondgenoten in een vroeg sta dium van het conflict hun toevlucht zouden moeten nemen tot het gebruik van kernwapens". Wanneer Frankrijk van harte de NA VO zou steunen, zou men, zo bedoelde de generaal, de strijd met conventionele wapenen langer kunnen voortzetten. De landen van de NAVO hebben toe gezegd hun militaire uitgaven te zullen verhogen, aldus is in Brussel bekend geworden uit gezaghebbende bron. De uitgaven zullen stijgen met 2Vs tot 15 procent. Hoeveel de afzonderlijke DEN HAAG Prins Johan Friso zal zaterdag 28 december worden gedoopt. Prinses Beatrix en prins Claus hebben bij de Centrale kerkeraad van de Ne derlandse Hervormde Kerk. de Dom kerk ln Utrecht, aangevraagd. Ds. II. J. Kater is gevraagd de dienst te leiden. LEMNITZER kernwapens landen precies zullen gaan besteden ie nog niet bekend. Men verwacht dat een totaal van 100 miljard dollar voor de komende vijf jaren door de NAVO-lan- den met uitzondering van de Verenigde Staten, Frankrijk en IJsland zal wor den besteed. De Verenigde Staten hebben een jaarlijks defensiebudget van 67 miljard dollar. West-Dultsland, Italië en Nederland zullen hun mobilisatiestelsel gaan per fectioneren, zo werd in Brussel ge zegd. NEW YORK Na Engeland, de Sovjet-Unie en Frankrijk hebben nu ook de Verenigde Staten gereageerd op het voorstel van secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties om een conferentie te houden van ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier. Evenals de andere drie is de Amerikaanse reactie „niet negatief". De Amerikaanse vertegenwoordiger bij de V.N., James Wiggins, heeft het standpunt van zijn regering gistermid dag ter kennis van Thant gebracht, zo heeft een VN-woord voerder meege deeld. ADVERTENTIE PRAAG Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-Unie zijn het eens geworden over het stationeren van Sovjet-troepen in Tsjecho-Slcwakije: het grootste deel van het Rode Leger zal binnen zser korte tijd worden teruggetrokken, zo heeft Radio-Praag gisteravond meege deeld. Hoewel een verdrag nog niet is ondertekend zijn beide partijen het eens over alle belangrijke punten. „De op lossing was niet gemakkelijk, maar er is een aanvaardbare gevonden", werd in Praag gezegd. De troepen van de andere landen van het Warschau-Pact zullen geheel worden teruggetrokken, alleen Sovjet-eenheden zullen „op tijde lijke basis" in het land blijven. Premier Alexei Kosygin van Rus land wordt vandaag in Praag verwacht ter ondertekening van een verdrag, dat de stationering van Warchau-Pacttroe- pen in Tsjecho-SIowakjje regelt Dit is in welingelichte kringen vernomen. Vol gens de zegslieden zullen de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie, Gromiko en maarschalk Gretsjko, ook deel uitmaken van de Russische dele gatie. HONG-KONG President Lioe Tsjao-tsji van communistisch China is uit al zijn functies, zowel binnen als buiten de partij, ontheven, zo heeft het blad van de Chinese communistische partij, Rode Vlag, meegedeeld. Dat is tijdens de culturele revolutie gebeurd, aldus het blad. Het artikel werd door Radio-Peking geciteerd en in Hong kong beluisterd. De proletarische culturele revolutie heeft „deze verrader, die de arbeiders heeft beroofd" al in de vuilnisbak van de geschiedenis geworpen, schrijft het blad. „De oprichting van revolutionai re comités in de 29 provincies, ge meenten en autonome gebieden van het land, bewijst dat de proletarische klasse alle macht weer uit handen van de „Chinese Kroestsjef" heeft overge nomen". Dit 7.0n de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: A. J. C. van de Tol, Schulpweg 86, Velsen, post Beverwijk. A. Speerstra, Klaverweg 20, Heerde. Mej. C. J. Heydcns, Maskerbloemstraat 8c, Rotterdam 12. Af. Kuik-aen Ouden, Hoge Dijk 114. Ammerstol. C. J. Boogaart, A. M. de Jongstraat 19, Nieuw-Vossemeer. Vraag uw heddenvakman nadere Inlichtingen. Doven de Oceaan ten westen van de Golf van Biscaje bevindt zich een s hogedrukgebied. dat zich over Frank- rijk naar Midden- en Oost-Europa j uitstrekt. Het veroorzaakte daar in de j afgelopen nacht op uitgebreide schaal l mist. Een diepe depressie houdt zich E jj bij IJsland op en trekt langzaam in 5 zuidoostelijke richting. Tussen deze depressie en het eerder E E genoemde Y ogedrukgebied staat een E E matige tot krachtige westelijke stro- E j ming over de Britse eilanden en onze j omgeving. In deze situatie komt het j E komende etmaal niet veel verandering. E Naast opklaringen, worden plaatselijk enkele buien verwacht, terwijl de tem- s peraturen op ongeveer hetzelfde ni- j veau blijven als vandaag. Morgen: Zon op: 17.08 onder: 17.42 Maan op: 00.58 onder: 16.25 m fnmimiunnininimiiniiiitiimiuHHUMmiim

De Vallei | 1968 | | pagina 1